Text vyšiel pôvodne na webe Aktuálně.cz
Ukrajinskí vojaci postupujú v protiofenzíve pomaly nielen kvôli mínovým poliam, barikádam a komplikovanej sieti zákopov.
Podľa autorov článku v americkom denníku The New York Times ruskí velitelia nariadili svojim jednotkám použiť taktiku, ktorú úspešne využíval bývalý Sovietsky zväz počas druhej svetovej vojny proti nemeckému Wehrmachtu.
Pružná obrana
Podľa bezpečnostných expertov ruskí velitelia namiesto udržiavania zákopovej línie za každú cenu používajú v prípade ukrajinského útoku vojenskú taktiku, ktorá je už dlho známa ako "pružná obrana".
Pri jej praktizovaní sa ruské jednotky stiahnu do pozícií na druhej línii. Tým povzbudia ukrajinské jednotky k postupu. Rusi následne udrú v momente, keď sú sily protivníka zraniteľné - buď keď sa presúvajú cez otvorené územie, alebo keď dosiahnu nedávno opustené ruské pozície.

Cieľom je zabrániť ukrajinským silám zabezpečiť si pozície a využiť ich ako základňu pre ďalší postup. Ukrajine sa to úspešne podarilo pri obci Robotyne na juhu krajiny, čo bol jej najväčší prielom za posledné týždne.
"Obranca ustupuje a zároveň spôsobuje útočníkom čo najväčšie straty, aby sa pripravil na rozhodujúci protiútok," povedal pre NYT Ben Barry, expert z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie.
Bojuje sa o malé dediny
Americký Inštitút pre štúdium vojny zaznamenal v posledných týždňoch známky odolnej obrany v okolí obce Robotyne, ktorá sa do rúk ukrajinských síl vrátila koncom augusta.
Pružná obrana nie je podľa Barryho novinkou. Sovietsky zväz ju použil pri porážke Nemecka v roku 1943 v bitke pri Kursku. Zdá sa, že Rusko ju už nejaký čas uplatňuje na Ukrajine.
"V minulosti sa používala veľmi úspešne, ale na to, aby bola úspešná, potrebujete dobré velenie, dobre vycvičené sily a rozhodné protiúdery," povedal Barry.
V posledných mesiacoch sa na fronte bojovalo najmä o malé dediny a jednotlivé zákopové systémy. Boje môžu trvať celé týždne, pričom každá strana utrpí značné straty, aby si zabezpečila kontrolu.
Celkovo sa bojuje o frontovú líniu, ktorá sa tiahne stovky kilometrov od mestečka Kupjansk v Charkovskej oblasti na severovýchode až po Záporožskú oblasť na juhu.
Michael Kofman z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier pre NYT uviedol, že ak Rusi začnú ustupovať po stovkách metrov a ukrajinské jednotky, najmä mechanizované, začnú postupovať vo výraznom počte, bude to znamenie, že ruská obranná stratégia začína slabnúť.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine