Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Ukrajinská armáda v utorok skoro ráno odpálila americké rakety dlhého doletu ATACMS s cieľom zasiahnuť ruské vojenské lietadlá a muničné sklady na okupovanej Ukrajine, čo podľa vysokopostaveného ukrajinského vojenského predstaviteľa predstavuje prvé známe použitie tejto munície Kyjevom.
Armáda podľa svojich predstaviteľov odpálila osemnásť rakiet na ciele v okupovaných mestách Berďansk a Luhansk.
"Dnes osobitná vďaka Spojeným štátom," napísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Telegrame.
"Naše dohody s prezidentom Bidenom sa realizujú. Sú vykonávané veľmi presne - ATACMS sa osvedčili."
Ukrajina viac ako rok prosila Washington o zaslanie ATACMS, ktoré môžu zasiahnuť ciele vzdialené 160 kilometrov a viac - teda ďalej ako iné zbrane, ktoré Spojené štáty doteraz Kyjevu poslali.
Verzia, ktorú Ukrajina použila na zasiahnutie cieľov v Berďansku, na pobreží Azovského mora a v okupovanej východnej Luhanskej oblasti, bola vyzbrojená kazetovými bombami, a nie jednou hlavicou.
Americký predstaviteľ oboznámený s dodávkami uviedol, že rakety majú dolet približne 160 kilometrov, čo je pre rôzne typy ATACMS stredný dolet. Išlo o prvé ukrajinské použitie tohto raketového systému, uviedol úradník.
Loading
...
V článku sa dočítate:
- čo pre Ukrajinu znamenajú rakety ATACMS,
- aké ruské ciele zasiahli rakety ATACMS,
- prečo USA váhali pri dodávke zbraní,
- aké zbrane Ukrajine v posledných týždňoch prišli,
- ako americkí predstavitelia varovali Ukrajinu.
Nevyhnutný koniec
Údery demonštrujú novú schopnosť Ukrajiny zasiahnuť kľúčové ciele hlboko v Ruskom ovládanom území, čo by im mohlo umožniť výrazne poškodiť ruské vybavenie a arzenál a zabiť alebo zraniť ruské okupačné jednotky ďaleko od frontovej línie.
Táto nová schopnosť by mohla byť veľmi potrebným impulzom, keďže Ukrajina pokračuje v pomalej a zdĺhavej protiofenzíve na juhu a východe krajiny, aby získala späť svoje územie.
Zelenského poradca Mychajlo Podoljak v utorok vyhlásil, že "nová kapitola tejto vojny sa (ne)oficiálne začala".
"V rámci medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny sa už ruské vojská nikde nemôžu cítiť bezpečne," napísal Podoljak na sociálnej sieti X. "To znamená, že v strednodobom horizonte nie je možné udržať juh, Krym a Čiernomorskú flotilu. Odpočítavanie sa už začalo."
Loading
...
Podoljak uviedol, že energetické bohatstvo Ruska udržiava vojnu, ale nezastaví konečné víťazstvo Ukrajiny. "Ropa a plyn stále odďaľujú koniec," napísal. "Ten sa však už dávno stal nevyhnutným."
Ukrajinské sily pre špeciálne operácie v utorok v príspevku na Telegrame potvrdili, že v noci na stredu uskutočnili v Berďansku a v okupovanej Luhanskej oblasti operáciu s názvom Vážka, ktorá spôsobila značné straty ruskej strane.
V príspevku sa uvádza, že bolo zničených deväť vrtuľníkov, odpaľovacie zariadenie protilietadlových rakiet, sklad munície a rôzne špeciálne zariadenia, ktoré sa nachádzali na letiskách. Ukrajinské tvrdenie nebolo možné nezávisle overiť.
Pri úderoch boli poškodené aj letiskové dráhy, uviedol príspevok. Vysokopostavený ukrajinský predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nebol oprávnený hovoriť verejne, potvrdil, že pri operácii boli použité zbrane ATACMS.

Ukrajina túži zasiahnuť ruské vzdušné kapacity vrátane vrtuľníkov, ktoré ruské sily pravidelne nasadzujú na frontovej línii. "Nepriateľ sa snaží udržať vrtuľníky bližšie k frontovej línii," povedal pre ukrajinský spravodajský kanál Hromadske hovorca velenia ukrajinských vzdušných síl Jurij Ignat. "A Luhansk, Berďansk sú neďaleko frontovej línie."
Ukrajina už dlho lobovala za tieto zbrane, ktoré by potenciálne umožnili aj ďalšie údery vnútri Ruskom okupovaného Krymského polostrova.
Zmena názoru
Predstavitelia USA spočiatku tieto žiadosti odmietali pre obavy, že Ukrajina by mohla zbrane z USA použiť na údery na ciele vnútri Ruska. Bidenova administratíva sa obávala, že takýto krok by mohol dramaticky vystupňovať zapojenie Spojených štátov do vojny.
Kritici tvrdili, že neposkytnutím zbraní Biden urobil svojvoľnú čiaru po tom, čo od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 poslal Ukrajine bezpečnostnú pomoc vo výške viac ako 40 miliárd dolárov.
Americkí predstavitelia vyjadrili znepokojenie nad obmedzeným počtom takýchto rakiet, ktoré sa odpaľujú z pozemných odpaľovacích zariadení, ktoré už prevádzkuje Ukrajina a ktoré sú k dispozícii v rámci inventára americkej armády. Uviedli tiež, že vyslanie ATACMS už nie je potrebné, pretože Veľká Británia a Francúzsko sa dohodli na vyslaní iných rakiet odpaľovaných zo stíhačiek, ktoré majú dolet až 225 kilometrov.
Arzenál dodávaný Spojenými štátmi sa časom rozšíril od ručných zbraní a protitankových striel na začiatku až po moderné tanky Abrams, ktoré prišli v posledných týždňoch. Plukovník Martin O'Donnell, hovorca armády v Európe, v utorok uviedol, že všetkých 31 tankov Abrams schválených na presun na Ukrajinu bolo dodaných.
Napriek tomu sa zdá, že predstavitelia sa postupne priklonili aj k myšlienke poskytnutia ATACMS. V máji, keď sa prípravy na ukrajinskú protiofenzívu blížili ku koncu, Biden na otázku, či je čas poslať zbrane na Ukrajinu, odpovedal, že táto diskusia je "stále v hre".
Ďalšie problémy
V utorok ruský vojenský bloger známy ako Fighterbomber na Telegrame napísal, že útok v noci bol "jedným z najvážnejších úderov všetkých čias v Severnom vojenskom okruhu, ak nie najvážnejším".
"Je zbytočné písať o tom, že treba vyvodiť závery, aby sa to už nezopakovalo," napísal ruský bloger. "Bude sa to opakovať dovtedy, kým bude vojna pokračovať. Musíme byť na to pripravení."
Predstavitelia Pentagonu však varovali, že rakety nevyriešia všetky problémy, ktorým ukrajinská armáda čelí. Colin Kahl, ktorý nedávno opustil funkciu námestníka ministra obrany pre politiku, v júli uviedol, že Ukrajina už používa zbrane dlhého doletu na narušenie ruskej vojenskej logistiky a útoky na miestne veliteľstvá, ale stále bojuje s rozsiahlou sieťou ruskej obrany vrátane zákopov, prekážok a mín.
"Problém nie je sto kilometrov od nich, ale jeden kilometer pred nimi s mínovými poľami," povedal Kahl počas bezpečnostného fóra v Aspene.
V ostatných dňoch prebiehajú boje aj na severovýchode Ukrajiny, najmä v niektorých oblastiach, ktoré boli pod ruskou okupáciou až do minuloročného oslobodenia územia Ukrajinou.
"Situácia v smeroch na Kupjansk a Limansk sa v posledných dňoch výrazne zhoršila," uviedol v sobotu na Telegrame veliteľ ukrajinských pozemných síl generálplukovník Oleksandr Syrsky. "Každý deň nepriateľ uskutočňuje desiatky útokov silami útočných skupín s podporou obrnenej techniky, vedie silnú mínometnú a delostreleckú paľbu na naše pozície. Naši bojovníci však boli na takýto vývoj udalostí pripravení a kládli nepriateľovi dôstojný odpor."
Ruské sily nedávno sústredili útoky aj na Avdijivku na východe krajiny, čo sa javí ako jeden z najväčších ruských útokov za posledné mesiace.
Po niekoľkých dňoch tamojšieho silného ruského bombardovania však Inštitút pre štúdium vojny, think-tank so sídlom vo Washingtone, uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin sa teraz možno "snaží zmierniť očakávania nejakého výrazného ruského postupu" v danej oblasti.
Na tejto správe sa podieľali aj Karen DeYoung, Alex Horton a Kostiantyn Chudov.
Autor: Isabelle Khurshudyan, Siobhán O'Grady, Dan Lamothe
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine