KYJEV. Novinári prirovnali ojedinelú operáciu ukrajinskej tajnej služby k legendárnej akcii izraelského Mosadu. Šéf vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov prezradil, ako jeho ľudia dokázali dopraviť vrtuľník z ruskej základne na ukrajinské letisko.
Pred niekoľkými dňami médiá zverejnili správu o vrtuľníku, ktorého ruský pilot mal preletieť nad frontom a pristáť na Ukrajine.
Teraz šéf vojenských agentov odhalil prvé podrobnosti o operácii, ktorá je podľa neho prvou svojho druhu v histórii Ukrajiny.
Správny prístup
Ukrajinci sa rozhodli dopraviť na svoje územie ruský útočný transportný vrtuľník Mi-8 AMTS, ktorý sa používa na prepravu vojakov a nákladu.
Podľa Military Today má schopnosť niesť množstvo zbraní na útok na pozemné ciele a môže operovať v noci a za každého počasia.
Agenti mali kontaktovať ruského pilota už pred viac ako šiestimi mesiacmi.
"Podarilo sa nám nájsť správny prístup k pilotovi," povedal Budanov v rozhovore pre ukrajinské Rádio Sloboda. Po mesiacoch plánovania a vybavovania museli najprv prepraviť pilotovu rodinu na Ukrajinu.
"Vytvorili sme podmienky, aby sa celá rodina pilota dostala nepozorovane von. A nakoniec sa nám podarilo vytvoriť podmienky, aby mohol odletieť aj so svojou posádkou," tvrdí Budanov.
Loading
...
Zvyšná dvojčlenná ruská posádka netušila, kam sa chystá. Stroj mal prevážať letecké súčiastky pre ruské stíhačky Su-27 a Su-30SM medzi dvoma ruskými základňami. Pilot preletel nad vojnovým frontom a zamieril hlboko do ukrajinského vnútrozemia. Nakoniec so strojom pristál na vojenskej základni neďaleko Charkova.
Keď si ruská posádka uvedomila, kde pristála, podľa Budanova sa pokúsila o útek.
"Bohužiaľ, boli zlikvidovaní. Radi by sme ich zajali živých, ale máme, čo máme... Pilot je náš, cíti sa výborne, všetko je v poriadku," prezradil šéf vojenskej rozviedky moderátorovi. Povedal, že pilot dostal dve možnosti, kam môže ísť.
Podľa Budanova sa prikláňa k tomu, aby zostal na Ukrajine. Všetky podrobnosti o tajnej operácii zverejní ukrajinská vojenská rozviedka vo filme,
Pilot vyzval ďalších, aby sa inšpirovali
Dvadsaťosemročný ruský pilot Maxim Kuzminov, ktorý na Ukrajinu previezol vrtuľník Mi-8, v dokumente opísal svoju akciu a zároveň vyzval ďalších ruských pilotov, aby nasledovali jeho príklad.
„Spojil som sa s ukrajinskou rozviedkou, vysvetlil som im svoju situáciu a dostal som nasledovnú ponuku: 'Urobme to, garantujeme vašu bezpečnosť, garantujeme nové dokumenty a garantujeme peňažnú kompenzáciu, odmenu'. Prebrali sme podrobnosti a začali sme plánovať môj útek... Uvedomil som si, že som blízko hraníc. Poskytol som im svoju polohu a povedal som im 'Skúsme to, nie som ďaleko'. A urobil som konečné rozhodnutie, prekročil som hranicu v extrémne nízkej výške a v režime rádiového ticha. Nikto nevedel, čo sa so mnou deje. Tri až štyri dni nikto nechápal, čo sa stalo. Dokončil som let, bol úspešný, pristál som, stretli sme sa, porozprávali sa so mnou a vysvetlili mi situáciu,“ opísal dokumente Kuzminov.
Počas záverečnej fázy operácie síce utrpel zranenia, no včas ho ošetrili. Vo videu okrem iného zdôraznil, že na Ukrajine nie sú žiadni nacisti ani fašisti. „To, čo sa teraz deje, je genocída ukrajinského ľudu. Nielen ukrajinského, ale aj ruského ľudu. Dôvodom môjho rozhodnutia je neprispievať k týmto zločinom. Ukrajina túto vojnu určite vyhrá už len preto, že ľudia sú veľmi jednotní... Túto vojnu nikto nechce. Je len otázkou času, kedy Ukrajina zvíťazí,“ vyhlásil Kuzminov a zároveň vyzval ďalších pilotov, aby ušli na Ukrajinu.
Kuzminov, ktorý spolu s vrtuľníkom na Ukrajinu priviezol aj cenné dokumenty a tajné technické vybavenie, poskytol „veľmi hodnotné informácie o lietadlách a vrtuľníkoch ruskej armády, komunikačných systémoch a sieti leteckých základní“.
Zdroj: SITA
Činy jednotlivca ovplyvnili dejiny
Novinár Artem Ševčenko, ktorý je tiež dôstojníkom ukrajinskej armády, povedal, že operácia rozviedky bola veľmi podobná operácii Diamant, ktorú v 60. rokoch 20. storočia uskutočnila izraelská tajná služba Mossad.
Tá sa snažila získať stíhačku Mig-21, ktorá bola v tom čase najmodernejším vojenským lietadlom sovietskej výroby. Malo pokročilé manévrovacie a navigačné schopnosti. Používali ho aj mnohé arabské krajiny.
Mossad však vo svojom úsilí dvakrát neuspel. Jeho agent Jean Thomas sa prvýkrát pokúsil získať stroj v Egypte. Miestnemu pilotovi Adibovi Hannovi sľúbil milión dolárov, ale ten to oznámil egyptským úradom. Thomasa a jeho skupinu zatkli a neskôr Egypťania agenta a jeho otca obesili.
Druhý pokus o získanie lietadla Mig-21 sa uskutočnil v Iraku a zlyhal po tom, ako agenti Mossadu fyzicky napadli dvoch irackých pilotov v snahe umlčať ich, keď odmietli spolupracovať.
Až tretí pokus bol úspešný, keď Izraelčania kontaktovali irackého pilota Munira Rufu. Pochádzal z kresťanskej rodiny, čo mu sťažovalo postup v moslimskej krajine, a tiež sa mu nepáčilo, že dostal rozkaz zaútočiť na kurdskú menšinu.
S agentmi Mossadu, ktorí si s ním dohodli podmienky v Európe, odišiel do Izraela, aby naplánoval let a zistil, kde pristane. Izraelčania mu ponúkli občianstvo, milión dolárov a podobne ako v prípade ukrajinského pilota mali zabezpečiť bezpečný presun Rufovej rodiny do židovského štátu.
Príležitosť uniesť mig sa naskytla 16. augusta 1966. Keď Rufá prelietaval nad severným Jordánskom, lietadlo zachytil radar. Pilot sa však dostal nad Izrael, kde sa k nemu pripojili dve izraelské stíhačky Mirage, ktoré ho eskortovali na základňu Chacor.
Izraelčania analyzovali silné a slabé stránky lietadla a vycvičili proti nemu izraelských pilotov.
Operácia Diamant tak zohrala svoju úlohu vo výsledku šesťdňovej vojny, v ktorej Izrael jednoznačne zvíťazil nad arabskými koaličnými štátmi.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine