Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
Tisíce ton zbraní, munície a vojenského vybavenia odovzdala podľa ruského ministerstva obrany skupina Wagner ruskej armáde. Je to najnovší znak, že Moskva stále pracuje na zlomení vplyvu žoldnierov po ich dramatickej a krátkej vzbure minulý mesiac.
Ministerstvo zverejnilo video, ktoré podľa neho ukazuje ruských zamestnancov, ako kontrolujú niektoré z 2000 kusov odovzdaného vybavenia a 2750 ton munície.
Boli medzi ním aj tanky, raketové systémy Pancir a iné, a podľa ministerstva približne 20-tisíc ručných zbraní. Denníku Washington Post sa nepodarilo overiť záznam ani potvrdiť, že zbrane používala skupina Wagner.
Správa však naznačuje, že wagnerovci plnia svoju časť dohody medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ich šéfom Jevgenijom Prigožinom o ukončení povstania, ktorú sprostredkoval bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Prigožin sa vzdal svojho „Pochodu za spravodlivosť“ na Moskvu a súhlasil s odovzdaním zásob výmenou za bezpečný odchod do exilu v Bielorusku. Jednotky skupiny Wagner, ktoré bojovali po boku ruskej armády na Ukrajine, zostrelili počas vzbury šesť ruských vrtuľníkov a dopravné lietadlo.
V článku sa dočítate:
- o počtoch vojenského vybavenia
- o argumentoch medzi blogermi
- o možných pohyboch Prigožina a žoldnierov
Niekoľko dní
"Medzi odovzdaným vybavením sú desiatky kusov, ktoré nikdy neboli použité v bojových podmienkach," vyhlásilo ministerstvo obrany.
Zdá sa, že ide o pokus podkopať Prigožinove sťažnosti, že ministerstvo chcelo wagnerovcov na fronte vyhladovať.
„Čo sú hodné slová Jevgenija Prigožina, že im muníciu nedávali?“ opýtal sa na telegrame ruský vojnový korešpondent Alexander Sladkov. „Okrem toho mala Wagnerova skupina v Rusku dva sklady, tie sa tiež dostali pod kontrolu ministerstva obrany,“ napísal. „Len vo Voroneži je viac ako 1100 ton munície. Ak posledné číslo prepočítame na náboje, 1100 ton sa približne rovná 25-tisíc nábojov.“

Prívrženci Prigožina hovoria, že takéto množstvo by sa na bojisku spotrebovalo za pár dní. „Podľa Jevgenija Prigožina bolo potrebných približne 6000 nábojov denne, aby sa v Artemovskom (Bachmutskom - pozn. red.) smere postúpilo aspoň o sto, dvesto metrov denne,“ napísal jeden z blogerov.
Proprigožinský kanál Wagnerov orchester medzitým pripomenul svoje tvrdenie, že v Bachmute sa spotrebovalo dvaapolkrát viac munície ako v bitke o Stalingrad.„Konflikt na Ukrajine je ťažká vojna, v ktorej hlavnú úlohu na čele zohráva delostrelectvo.“
Nejasná budúcnosť
Vysokopostavený ruský predstaviteľ v stredu povedal, že generál Sergej Surovikin, ktorého od vzbury nebolo vidieť na verejnosti, "odpočíva“ a „nie je momentálne k dispozícii“.
Ruské médiá informovali, že Surovikina, ktorý mal blízky vzťah s Prigožinom, vypočúvali ruské bezpečnostné zložky na neznámom mieste.
Budúcnosť Wagnerovej skupiny zostáva nejasná. Správa z tohto týždňa, že Putin sa stretol s Prigožinom päť dní po vzbure, naznačila, že podrobnosti dohody sa ešte len dolaďujú.
Lukašenko minulý týždeň povedal, že Prigožin sa vrátil do Ruska. Podnikateľ z Petrohradu, Prigožinovho rodného mesta, tvrdí, že šéf wagnerovcov ho navštívil, aby si vyzdvihol peniaze a zbrane zhabané ruskou vládou.

Putin odkázal, že žoldnieri môžu podpísať zmluvy s ministerstvom obrany, presťahovať sa do Bieloruska alebo sa vrátiť domov. Satelitné snímky odhalili, že v Bielorusku sa buduje tábor, ale ani wagnerovci, ani Lukašenko nepotvrdili, že by slúžil ako nová základňa pre žoldnierov.
Predpokladá sa, že tisíce Prigožinových bojovníkov sú stále v Ruskom okupovaných oblastiach východnej Ukrajiny.
Žoldnierska služba je oficiálne v Rusku nezákonná, ale skupina Wagner sa začala zúčastňovať na vojne niekoľko mesiacov po tom, ako Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu. Žoldnieri boli kľúčovou útočnou silou pri niekoľkých posunoch na bojisku, ktoré Rusko v posledných mesiacoch dosiahlo.
Autor: Francesca Ebel
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine