SME

Prigožin vraj kontaktoval Kremeľ sám, Putin s ním nechcel hovoriť

Prigožin vraj kontaktoval Kremeľ sám.

Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného z bojovníkov jeho skupiny.Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného z bojovníkov jeho skupiny. (Zdroj: TASR/AP)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Meduza.

V sobotu večer, keď bola skupina wagnerovcov len niekoľko sto kilometrov od Moskvy, Jevgenij Prigožin oznámil, aby sa zastavili a „stiahli do svojich poľných táborov podľa plánu“.

Šéf wagnerovcov povedal, že jeho „pochod“ dosiahol bod, „kde môže nastať krviprelievanie“. Jeho tvrdenie bolo nielen nejasné, ale aj nepravdivé - v priebehu povstania zahynulo 13 ruských pilotov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V noci pred povstaním Prigožin obvinil ruské ministerstvo obrany z útoku na jeho vojakov, hoci na podporu týchto tvrdení nepredložil žiadne dôkazy. Ruského ministra obrany Sergeja Šojgua nazval „zbabelcom“ a „kreatúrou“, ktorú treba „zastaviť“.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Stiahne Putin žoldnierov z Afriky? Na šancu zbohatnúť už čakajú nové skupiny Čítajte 

Tesne predtým, ako Prigožin obrátil svoje vojsko, sa náhle ukázalo, že rokovania vedie bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Podľa oficiálnych predstaviteľov Minska to bol zrejme on, kto nakoniec presvedčil Prigožina, aby odstúpil.

Potvrdil to aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, hoci samotný Prigožin sa k tomu zatiaľ nevyjadril. Podľa Peskova Prigožin „odíde do Bieloruska“ a Rusko stiahne trestné konanie proti nemu. Zatiaľ nie je jasné, čo presne Prigožina po príchode do Bieloruska čaká.

Žiadne miesto v systéme

Podľa jedného zo zdrojov Meduzy blízkych Kremľu začali ruské úrady rokovať s Prigožinom 23. júna večer, keď oznámil začiatok svojho „pochodu za spravodlivosť“.

Vedenie armády, zamestnanci Kremľa a vládni úradníci sa pokúšali s Prigožinom vyjednávať - hoci bolo náročné zistiť, o čom presne by sa vzhľadom na jeho konanie malo vôbec rokovať.

SkryťVypnúť reklamu

Prigožinove požiadavky boli nejasné a zvláštne. Chcel, aby Šojgu odišiel, chcel získať autonómiu nad záležitosťami wagnerovcov a viac finančných prostriedkov. Po ozbrojenej vzbure však už v systéme pre Prigožina nebolo miesto. V každom prípade by skončil horšie, aj keby mu zaručili, že bude v bezpečí a že skupina Wagner bude v nejakom rozsahu zachovaná. Nechcel o nič prísť.

Súvisiaci článok Zbaví sa Putin Prigožina a ako dokázali wagnerovci prísť až k Moskve? (otázky a odpovede) Čítajte 

Meduza predtým informovala, že Kremeľ najprv dúfal, že sa mu podarí situáciu vyriešiť „relatívne pokojne“, ale s Prigožinom sa nedokázal dohodnúť. Následne Kremeľ nariadil ruským gubernátorom a politikom, aby verejne odsúdili Prigožinovo konanie a vyhlásili ho za „zradcu“. Okolo 10.00 moskovského času Putin vystúpil s celoštátnym televíznym prejavom, v ktorom označil Prigožina za „zradcu“ a odsúdil to, čo nazval „bodnutím do chrbta“. Zdalo sa, že tým vylúčil možnosť mierového riešenia.

SkryťVypnúť reklamu

Prigožin reagoval slovami, že „prezident sa hlboko mýli“. Dodal, že „nikto sa nebude udávať na žiadosť prezidenta, Federálnej bezpečnostnej služby alebo kohokoľvek iného“. V tom čase už Wagnerovi bojovníci ovládali Rostov nad Donom a boli na dobrej ceste do Moskvy.

Podľa zdrojov Meduzy blízkych Kremľu sa Prigožin v poludňajších hodinách 24. júna pokúsil sám kontaktovať Kremeľ. Údajne sa dokonca „pokúsil zavolať Putinovi, ale prezident s ním nechcel hovoriť“.

Zdroje Meduzy sa domnievajú, že Prigožin si pravdepodobne uvedomil, že „zašiel priďaleko“ a „vyhliadky na ďalší postup jeho kolóny boli mizivé“. V tom čase sa jeho bojovníci už blížili k rieke Oka, kde ruská armáda a Národná garda vytvorili prvú obrannú líniu. Napriek Prigožinovým tvrdeniam, že „polovica armády“ je pripravená sa k nemu pridať, skupina Wagner v prvých hodinách povstania nedostala od vojakov žiadnu ďalšiu podporu.

SkryťVypnúť reklamu

Ministra obrany stále môžu vymeniť

Kremeľ si pravdepodobne uvedomil, že Prigožinove kalkulácie sa zmenili, a potom sa rozhodol vyhnúť „krvavej konfrontácii“ s wagnerovcami. Na záverečnom kole rokovaní sa údajne zúčastnili náčelník generálneho štábu Kremľa Anton Vaino, tajomník ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev a ruský veľvyslanec v Bielorusku Boris Gryzlov - pričom hlavnú úlohu prevzal Lukašenko.

Podľa jedného zo zdrojov blízkych Kremľu Prigožin trval na tom, aby sa rokovaní zúčastnili najvyšší predstavitelia. Vzhľadom na Putinovu neochotu spolupracovať s Prigožinom mali vyjednávači len málo možností.

„Prigožin potreboval dôveryhodnú tretiu stranu, aby mohol odísť a zachovať si tvár. V tomto prípade prišiel na rad Lukašenko. Má rád publicitu - preto súhlasil,“ povedal zdroj Meduzy. Lukašenkovi to jednoznačne prospieva, pretože vie, ako ťažiť z publicity, keď sa stane tým, kto „zachráni Rusko pred krviprelievaním, alebo ešte horšie - potenciálnou občianskou vojnou“, uviedol zdroj.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prigožinovo ťaženie na Moskvu ukazuje, prečo odchod Ruska z Ukrajiny nestačí Čítajte 

Zdroje Meduzy dodávajú, že Prigožin nakoniec vzburu prehral. „Bol vyhostený z Ruska. Prezident mu to neodpustí,“ vysvetlil jeden zo zdrojov. Hoci presné detaily Prigožinovej budúcnosti sa ešte musia doriešiť, „nebude mať taký vplyv a zdroje ako predtým“.

Je možné, že dôjde aj k personálnym zmenám na ruskom ministerstve obrany, „hoci by to bolo spôsobené skôr vnútornými problémami ministerstva než Prigožinovými požiadavkami“.

Na začiatku povstania ruský generál Sergej Surovikin zverejnil video, v ktorom vyzval wagnerovcov, aby ustúpili a „vyriešili problém mierovou cestou“. Generálporučík Vladimir Aleksejev tiež označil Prigožinove kroky za „nôž do chrbta“ a „pokus o prevrat“.

V priebehu niekoľkých hodín sa Prigožin stretol s Alexejevom a námestníkom ministra obrany Junus-bekom Jevkurovom na veliteľstve Južného vojenského okruhu v Rostove nad Donom.

SkryťVypnúť reklamu

Prigožin im povedal, že zamieri do Moskvy a ide za náčelníkom generálneho štábu [Valerijom Gerasimovom] a ministrom obrany [Šojguom]. Šojgu ani Gerasimov sa k Prigožinovej vzbure nevyjadrili. Nie je tiež jasné, kde presne sa nachádzali, keď sa udalosti odohrávali.

Reštrukturalizácia hierarchie

Ďalší zo zdrojov blízkych ruskému vedeniu pochybuje o tom, že by v dohľadnom čase došlo k personálnym zmenám na ministerstve obrany, a tvrdí, že „Putin sa takmer nikdy neohýba pod tlakom“.

Zdroje Meduzy dodali, že vzbura oslabuje Putinovu pozíciu: „Po včerajšom prejave k národu nebol nikde. On je prvý vo velení a preberá kontrolu, keď je to potrebné. Nemal by z Lukašenka robiť verejnú tvár a umožniť ruským bezpečnostným predstaviteľom [silovikom] viesť rokovania.“

SkryťVypnúť reklamu

Kým Prigožin viedol svoju armádu smerom k Moskve, Putin podľa svojho hovorcu Peskova riešil dokumenty v Kremli. Putinovo lietadlo vybavené na riadenie armády však údajne odletelo z Moskvy 24. júna popoludní a zmizlo z radarov neďaleko mesta Tver, informoval portál iStories s odvolaním sa na letové údaje stiahnuté z Flightradaru.

Jeden zo zdrojov Meduzy sa domnieva, že Putin sa teraz pokúsi upevniť moc a že počet pokusov ruských elít o „reštrukturalizáciu hierarchie“ bude len narastať.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 548
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 647
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 284
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 811
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 643
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 813
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 760
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Priznania podozrivých zo špionáže mali byť napísané vopred.


TASR
Zemetrasením poškodené kláštory v mjanmarskom meste Mandalay.

Vyše štyritisíc ľudí utrpelo zranenia a 220 je naďalej nezvestných.


TASR
Ilustračné foto.

Víťaz nemeckých volieb stratil dva percentuálne body.


TASR
Ľudia kráčajú za sanitkou, ktorá preváža na pohreb telá ôsmich záchranárov a humanitárnych pracovníkov z Červeného polmesiaca, palestínskej civilnej obrany i OSN v meste Dajr al-Balah v Pásme Gazy.

Zábery získal denník The New York Times.


ČTK 4

Sportnet

Alara Sehitlerová

Jej priezvisko bolo ideálny materiál pre pravicovú scénu, povedal odborník.


TASR
Carlos Sainz

Španiel údajne Brita v spätných zrkadlách vôbec nevidel.


Reuters
Thomas Müller sa teší z gólu v zápase Ligy majstrov Bayern Mníchov - Slovan Bratislava.

Získal dvanásť ligových titulov a dvakrát vyhral Ligu majstrov.


TASR
 Samuel Hlavaj.

Slovenský brankár vychytal tretie víťazstvo v rade.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu