SME

Ukrajinská protiofenzíva naberá spád, hlavná skúška ešte len príde

Ukrajinci ešte nenasadili väčšinu vojakov.

Ukrajinskí vojaci počas bojov pri Bachmute.Ukrajinskí vojaci počas bojov pri Bachmute. (Zdroj: TASR/AP)

KYJEV. Ukrajinská protiofenzíva po týždni ťažkých bojov naberá spád. Najdôležitejšia skúška však ukrajinských vojakov ešte len čaká, lebo sa stále nachádzajú pred hlavnými obrannými líniami ruských vojsk.

Väčšina jednotiek pripravených na protiútok sa do bojov zatiaľ nezapojila. Vyplýva to z analýzy vojenskej situácie, ktorú publikovala agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dochádza k opotrebovaniu

Ukrajina minulý týždeň pri začatí hlavnej fázy dlho očakávanej operácie udrela v dvoch oblastiach pozdĺž juhovýchodného frontu a hlási sedem znovudobytých dedín, ale tiež straty vrátane západných bojových vozidiel pechoty a tankov.

SkryťVypnúť reklamu

"Na oboch stranách dochádza k veľkému opotrebovaniu," povedal vedúci pracovník inštitútu FPRI Rob Lee. Je jedným z tých, ktorí na základe satelitných a fotografických dôkazov analyzujú straty na oboch stranách.

"Riziko pre nich (Ukrajincov) spočíva v tom, že kým sa dostanú k (ruskej) obrannej línii, budú vojská príliš opotrebované a bude príliš ťažké dosiahnuť prelom a ten využiť," uviedol Lee.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že západná technika, ako sú bojové tanky a obrnené vozidlá pechoty, by mala predovšetkým pomôcť chrániť životy ukrajinských vojakov.

Načítavam... Ukrajina útočí, zničené budú aj západné zbrane (13. 6. 2023)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Ukrajina má na výber

Rusko pripravilo tisíce obranných pozícií od okraja západného Ruska až po okupovaný polostrov Krym, vrátane mínových polí, protitankových priekop, radov betónových zátarás - takzvaných dračích zubov - a tiež zákopov pre pechotu.

SkryťVypnúť reklamu

Obranné pozície, ktoré agentúra Reuters v apríli preverovala na základe satelitných snímok, sa sústreďujú predovšetkým na strategicky dôležitom juhu, kde by sa Kyjev mohol usilovať o prerušenie ruského pozemného mosta na Krym a rozdelenie ruských vojsk.

Ukrajina, ktorá má väčšinu svojich síl pripravených na protiofenzívu stále v zálohe, môže sledovať, kam Moskva nasadí vojakov, aby posilnila svoje línie, a udrieť v redšie bránených oblastiach, a to aj na východe, uviedli vojenskí analytici.

"Ukrajina má na výber," povedal Ben Barry, ktorý je vedúcim výskumníkom v oblasti pozemnej vojny v Medzinárodnom inštitúte pre strategické štúdie (IISS). "Nemôže dosiahnuť strategické prekvapenie, ale bude sa veľmi snažiť dosiahnuť operačné a taktické prekvapenie. To bude zahŕňať utajovanie, maskovanie, zavádzanie, zavádzajúce informácie, čo vlani na jeseň pomerne úspešne použila. "

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Leeho je cieľom stratégie Moskvy na juhu pravdepodobne maximalizovať ukrajinské straty skôr, ako sa ukrajinské sily dostanú k hlavnej ruskej obrannej línii vzdialenej asi desať až pätnásť kilometrov. "Nemá zmysel, aby (tam) bojovali na život a na smrť alebo riskovali obkľúčenie," povedal.

Súvisiaci článok Míny, dračie zuby aj zákopy. Satelity ukázali ruskú obranu pred ukrajinskou ofenzívou Čítajte 

Ukrajinci ešte väčšinu vojakov nenasadili

Ukrajina sa na protiofenzívu pripravovala najmenej šesť mesiacov od chvíle, keď v novembri znovu dobyla juhoukrajinský Cherson, v septembri rozsiahlu časť Charkovskej oblasti a v apríli vytlačila ruské sily z okolia Kyjeva.

Podľa analytikov armáda pre túto operáciu vytvorila 12 obrnených brigád, z ktorých deväť vycvičil a vybavil Západ. Brigáda má zvyčajne 3500 až 4000 vojakov.

Ukrajina uviedla, že vytvorila osem útočných brigád so 40-tisíc vojakmi, ktorých vybralo ministerstvo vnútra. Poľský vojenský analytik Konrad Muzyka, ktorý vojnu pozorne sleduje, povedal, že v boji na juhovýchode krajiny boli doteraz videné iba tri z dvanástich brigád.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné údery sa odohrali blízko Kyjevom kontrolovaného mesta Orichiv v Záporožskej oblasti a Velyka Novosilka v Doneckej oblasti, asi 80 kilometrov na východ odtiaľ. Tieto údery môžu naznačovať, že ukrajinskí generáli majú v hľadáčiku Tokmak, čo je okupované mesto v Záporožskej oblasti vzdialené asi 25 kilometrov od frontovej línie. O ďalších 50 kilometrov ďalej je mesto Melitopoľ. Obe mestá sú silne opevnené.

Súvisiaci článok Ukrajinci sa boja smrti, ale vedia, že nemajú inú možnosť. Aký je ich ďalší veľký cieľ? Čítajte 

Zastavil sa ukrajinský postup?

Neďaleko Veľkej Novosilky Ukrajina oslobodila štyri dediny, uviedla v pondelok námestníčka ministra obrany Hanna Maľarová. Dve z obcí v utorok a v stredu navštívili reportéri agentúry Reuters.

Vojaci podľa Maľarovej postúpili až o 6,5 kilometra a obsadili 90 kilometrov štvorcových územia pozdĺž 100 kilometrov dlhého úseku južnej frontovej línie. V stredu Maľarová informovala o ďalšom postupe o 300 až 350 metrov v rôznych oblastiach za posledných 24 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

"Spočiatku si viedli celkom dobre," povedal Muzyka. "Moja hlavná obava po piatich alebo šiestich dňoch tejto hlavnej fázy je, že sa zdá, že sa postup zastavil. Hybnosť, ktorú si vybudovali v prvých dňoch, je teraz v podstate preč a my nevieme, prečo to tak je. "

Maľarová tiež hlásila postup na krídlach východného mesta Bachmut, ktorého dobytie Rusko ohlásilo pred mesiacom. Vojenskí analytici považujú za nepravdepodobné, že by sa toto miesto stalo centrom hlavnej ukrajinskej ofenzívy.

Zrejme prišli o leopardy aj vozidlá Bradley

Protiofenzívu komplikuje slabosť ukrajinského letectva. Kyjev už niekoľko mesiacov lobuje u západných štátov za dodanie stíhačiek F-16, ale do ich nasadenia zostáva ešte najmenej niekoľko mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Kyjev zaviedol informačné embargo s cieľom neohrozovať operácie svojich vojsk, čo sťažuje nezávislú analýzu situácie na bojisku. Ruský prezident Vladimir Putin označil doterajší útok Kyjeva za neúspech s veľkými stratami.

Snímky zdieľané ruskými vojenskými blogermi ukazovali zničené alebo poškodené bojové vozidlá pechoty Bradley americkej výroby a tanky Leopard 2, čo mali byť hlavné prostriedky, ktoré Západ poskytol Kyjevu na protiofenzívu.

Muzyka odhadol, že Ukrajina mohla prísť až o 15 percent svojich vozidiel Bradley a niekoľko percent svojich leopardov. Je možné, že ukrajinské sily niektoré z týchto vozidiel získali späť a poslali na opravu.

Vojenský analytik Jack Watling pre think tank RUSI napísal, že je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či ofenzíva bola úspešná, alebo nie. "Musíme sa zdržať predčasných vyhlásení o úspechu či neúspechu," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii

Súvisiace témy: Ukrajina, Rusko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 611
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 341
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 838
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 110
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 578
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 208
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 124
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 1 860
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kamión s múkou pri hraničnom priechode Kerem Šalom medzi Izraelom a Pásmom Gazy.

Konvoje viezli múku, potraviny, zdravotnícke potreby a lieky.


TASR
Na archívnej snímke je nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) v Norimbergu.

Až 5 216 osôb vyhostili letecky, 913 po súši a 22 po mori.


TASR
Socha vojnového pamätníka Vlasť volá vo Volgograde.

Telo objavili v hlave sochy vo výške 84 metrov.


SITA 3

Celkom skontrolovala viac než 500 000 áut.


TASR

Sportnet

Dánski hokejisti oslavujú víťazstvo nad Kanadou 2:1 vo štvrťfinále MS v hokeji 2025.

Víťazstvo Dánska nad Kanadou zaradí medzi najväčšie hokejové prekvapenia.


Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.

Už takmer 16 mesiacov je Petra Vlhová bez súťaženia.


SITA
Branko Radivojevič

Osobnosti reagujú na pridelenie organizácie MS v hokeji 2029 Slovensku.


TASR
Hokejista Dánska Nick Olesen (95) sa teší so spoluhráčmi po strelení víťazného gólu vo štvrťfinálovom zápase Dánsko - Kanada.

Dáni v novom vydaní rebríčka síl IIHF poskočili až na druhé miesto.


Samuel Grega
SkryťZatvoriť reklamu