HIROŠIMA. Lídri krajín skupiny G7 sa na summite v japonskej Hirošime dohodli na nových sankciách. Tie podľa nich "vyhladujú" ruskú vojnovú mašinériu, ktorá nebude mať prístup k technológiám, službám a priemyselným produktom G7.
Nové sankcie
Nové sankčné opatrenia budú zahŕňať obmedzenia na vývoz položiek, ktoré sú pre Rusko dôležité na bojisku.
Okrem toho sa tiež zameriavajú na právnické osoby obvinené z prepravovania materiálu určeného pre Rusko na vojenský front.
"Rozšírime naše opatrenia, aby sme zaistili, že vývoz všetkých položiek kritických pre ruskú agresiu bude obmedzený naprieč všetkým našimi jurisdikciami,“ uvádzajú krajiny G7 v spoločnom vyhlásení.
"Vyhladujeme Rusko od technológií, priemyselného vybavenia a služieb G7, ktoré podporujú jeho vojnovú mašinériu," dodali skupina siedmich najsilnejších ekonomík a Európska únia. Súčasťou G7 sú Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené štáty a Taliansko.
Prijatie sankcií oznámili pred začiatkom summitu aj Spojené štáty a Británia, ktorá zakáže dovoz ruských diamantov, hliníka, medi a niklu.
Obmedzenie obchodu s ruskými diamantmi s cieľom obmedziť schopnosť Moskvy financovať vojnu voči Ukrajine ohlásila aj Európska únia.
Aj skupina G7 sa vo svojom vyhlásení zaviazala, že obmedzí obchod a používanie diamantov, ktoré boli "vyťažené, spracované alebo vyprodukované v Rusku".
Jedným z najväčších kupcov ruských diamant je Belgicko, ktoré je členom EÚ, ale aj Spojené arabské Emiráty či India. Indický premiér Naréndra Módí sa počas víkendu taktiež pripojí k účastníkom summitu v Hirošime, upozorňuje AFP.
Uctili si obete Hirošimy
Lídri G7 si v Hirošime na začiatku summitu pripomenuli obete zhodenia atómovej bomby na toto mesto počas druhej svetovej vojny. Obete si uctili kladením vencov k pamätníku v Parku mieru.
Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz po svojom príchode do Japonska označil Hirošimu za pamätník, ktorý nám pripomína našu zodpovednosť za mier a bezpečnosť vo svete.
Veniec k pamätníku položil aj americký prezident Joe Biden; za zhodenie bomby sa však neospravedlnil. Neurobil tak ani bývalý prezident Barack Obama, ktorý Hirošimu navštívil v roku 2016, pripomína DPA.
Japonský premiér Fumio Kišida za miesto konania summitu vybral Hirošimu. Jeho krajina tento rok zoskupeniu G7 predsedá. Hlavnou témou trojdňového stretnuti je vojna na Ukrajine.
Lídri G7 majú na summite diskutovať okrem toho aj o mocenských ambíciách Číny v indicko-tichomorskom regióne, situácii vo svetovom hospodárstve a o ochrane klímy.
Osobne príde aj Zelenskyj
Na summite sa osobne zúčastní aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Bude sa tam rozhodovať o veľmi dôležitých veciach. Fyzická prítomnosť nášho prezidenta je preto dôležitá, aby bránil naše záujmy," uviedol tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov.
"Sme si istí, že náš prezident bude tam, kde Ukrajina potrebuje, aby bol - kdekoľvek na svete, aby riešil záležitosti stability našej krajiny," dodal.
Podľa nemenovaného zdroja agentúry Reuters priletí Zelenskyj do Hirošimy francúzskym vládnym lietadlom zo saudskoarabskej Džiddy, kde sa predtým zúčastní na summite Ligy arabských štátov.
Pôvodne bolo potvrdené, že Zelenskyj sa k účastníkom summitu G7 pripojí prostredníctvom videokonferencie. Jeho osobná návšteva v Japonsku je prekvapením, píše stanica Sky News.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine