HAAG. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žiadal v Haagu vytvorenie špeciálneho tribunálu pre ruskú agresiu na Ukrajine.
"Toto je trestný čin agresie, začiatok zla, počiatočný zločin," povedal Zelenskyj v prejave na pôde Medzinárodného trestného súdu.
Žiadal vytvorenie tribunálu pre vojnové zločiny a pripomenul norimberský proces s predstaviteľmi nacistického Nemecka po druhej svetovej vojne. Len takýto tribunál bude podľa jeho slov schopný vyvodiť zodpovednosť za tieto zločiny.
Takisto uviedol, že súčasný systém medzinárodného práva má nedostatky.
Hovoril o vojnových zločinoch
Zelenskyj sa v úvode prejavu v angličtine poďakoval za pozornosť a rešpekt prejavený jeho krajine. Prítomní si minútou ticha uctili pamiatku ľudí, ktorí počas invázie prišli o život.
Prezident Ukrajiny pripomenul útoky v Donbase, ľudí zabitých počas okupácie mesta Buča, väzňov mučených po zajatí Rusmi či všetky mestá bombardované Ruskom, napísala BBC na svojom webe.
Rusko podľa Zelenského len v apríli spáchalo viac než 6 100 vojnových zločinov, ktoré spôsobili smrť 207 ukrajinských civilistov vrátane 11 detí. Ukrajinský líder dodal, že ruský prezident Vladimir Putin si za trestné činy zaslúži byť postavený pred súd v hlavnom meste medzinárodného práva, ako označil Haag.
Samotný súd oznámil, že návšteva ukrajinského lídra trvala necelú hodinu. Neposkytol však informácie, o čom Zelenskyj s predstaviteľmi súdu hovoril.

Medzinárodný trestný súd vydal 17. marca zatykač na Putina a ruskú prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.
Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že obaja sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva vrátane detí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Rusko nie je členom a jurisdikciu tohto súdu neuznáva.
Neohlásená návšteva Holandska
Zelenskyj dorazil na svoju prvú, vopred neohlásenú návštevu Holandska v stredu neskoro večer z fínskych Helsínk, kde sa zúčastnil na summite s lídrami piatich severských krajín.
Ukrajinský prezident sa dopoludnia stretol s holandskými poslancami.
"Sme realisti - vieme, že počas vojny nebudeme v NATO," povedal Zelenskyj po stretnutí s premiérmi Holandska a Belgicka - Markom Ruttem a Alexandrom De Croom, ktoré sa uskutočnilo v sídle Medzinárodného trestného súdu. Zelenskyj však súčasne dodal: "Chceme však dať veľmi jasný signál, že po vojne budeme v NATO."
Ukrajina zintenzívnila volanie po rýchlom členstve v NATO po spustení ruskej invázie vo februári 2022. V integrácii do aliancie vidí totiž jedinú skutočnú záruku svojej bezpečnosti, konštatovala tento týždeň vo svojej správe agentúra DPA.
Podľa diplomatických zdrojov z prostredia NATO bude skutočný pokrok v otázke členstva Ukrajiny možný až vtedy, keď vyjde ako víťaz z vojny s Ruskom. Aliancia sa už potom nebude musieť báť toho, že sa prijatím Ukrajiny stane priamym účastníkom vojny.
Členské krajiny NATO boli doteraz veľmi vágne, pokiaľ ide o konkrétny časový harmonogram vstupu pre Ukrajinu či Gruzínsko aj preto, že dobre vedia, že Rusko považuje rozšírenie Aliancie o tieto krajiny za "červenú čiaru".
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine