Kľúčové udalosti:
- Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg prišiel prvýkrát od ruskej invázie na návštevu Kyjeva.
- Budúcnosť Ukrajiny je v NATO, povedal Stoltenberg po stretnutí so Zelenským.
- V Kyjeve bol vyhlásený poplach. Podľa NASA záhadný záblesk nesúvisí s americkým satelitom.
- Ruské jednotky ďalej útočia, napriek stratám, tvrdí ukrajinské velenie.
- Švajčiarsko zaradilo žoldniersku Wagnerovu skupinu na sankčný zoznam.
- Čína podľa Financial Times odmietla vyhovieť žiadosti wagnerovcov a poskytnúť im zbrane.
Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
V Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny zomrela pri ruskom ostreľovaní 25-ročná žena. Dvaja muži skončili so zraneniami v nemocnici. O ďalších civilných obetiach ruského ostreľovania informujú aj ukrajinské úrady v Záporožskej a Chersonskej oblasti na juhu krajiny.
Nepriateľ vo štvrtok cez hranicu ostreľoval prihraničné územie v Černihivskej oblasti, píše Unian. Jeden z útokov podľa tejto agentúry zasiahol obytný dom v obci Halahanivka a zranil miestnu ženu, ktorá potom v nemocnici zomrela. Ďalší dvaja muži vyviazli so zraneniami a sú v nemocnici.
Server Ukrajinska pravda informuje aj o ruskom ostreľovaní Záporožskej oblasti, ktorá sa nachádza na juhu krajiny a invázne vojská ju sčasti okupujú. "Ruský granát pripravil o život rodinu v Malej Tokmačke: na vlastnom dvore zahynul 54-ročný muž a 65-ročná žena," uviedol šéf oblastnej správy Jurij Malaško, podľa ktorého bola ďalšia žena zranená pri ruskom ostreľovaní obce Kamjanske.
Päťdesiatdeväťročný muž zahynul podľa oblastného šéfa Oleksandra Prokudina kvôli ruskému ostreľovaniu obce Kizomys v susednej Chersonskej oblasti, rovnako z časti okupovanej Rusmi. (Unian, ČTK)
Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Mexiko, aby podporilo ukrajinskú predstavu o mieri. Urobil to v prejave k mexickým zákonodarcom. Mexiko síce agresiu proti Ukrajine odsúdilo, prezident López Obrador má však ku konfliktu ambivalentný postoj, píše agentúra EFE.
"Vyzývame všetky krajiny, aby sa pripojili ku globálnemu úsiliu realizovať ukrajinskú predstavu o mieri," uviedol Zelenskyj v narážke na svoj mierový plán. Jeho základnou podmienkou pre prímerie je odchod ruských vojakov z ukrajinského územia.
Mexiko však má ku konfliktu na Ukrajine ambivalentný postoj. V OSN predstavitelia krajiny odsúdili napadnutie Ukrajiny, prezident López Obrador ale kritizuje západné dodávky zbraní Kyjevu.
Podporuje tiež plán na vytvorenie skupiny krajín, ktoré by mali uľahčiť rokovania o prímerí. Podobný názor zastáva aj brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý je spojencom mexickej hlavy štátu.
Podľa Zelenského ľudia v Mexiku môžu chápať skúsenosť ukrajinského ľudu, pretože si tiež želajú bezpečnosť a pokoj v uliciach. Narážal tým na problémy s vysokou mierou násilia zo strany organizovaného zločinu, ktorým krajina trpí.
Latinskoamerické štáty tiež vyzval, aby usporiadali stretnutie, kde by prejavili podporu princípom Charty OSN.
Na rozdiel od iných podobných prejavov Zelenskyj neprehovoril k plénu zákonodarcov, ale len k zasadnutiu priaznivcov Ukrajiny medzi mexickými poslancami. Stretnutie viedol predseda dolnej komory parlamentu Santiago Creel z opozície.
Šéf vládnych poslancov Ignacio Mier uviedol, že stretnutie s ukrajinským prezidentom "nepredstavuje spoločný postoj Poslaneckej snemovne". V mexickom Kongrese existuje aj skupina priateľov Ruska. (SME)
Rusko odvolalo veliteľa svojej Tichomorskej flotily Avakjanca. Admirál odchádza po skončení nečakaných námorných cvičení, ktoré mali preveriť bojovú pripravenosť flotily, oznámil vyslanec prezidenta pre ruský Ďaleký východ Trutnev.
Manévre len minulý týždeň oznámil minister obrany Šojgu. Moskva informovala, že tieto cvičenia sa skončili a "potvrdili vysokú pripravenosť" flotily na odrazenie prípadného útoku nepriateľa.
Admirál Avakjanc, ktorý bol veliteľom flotily od roku 2012, je podľa ruských médií momentálne na dovolenke a po svojom návrate odíde do zálohy. Podľa Trutneva sa má stať šéfom novozriadenej organizácie, ktorá bude dohliadať na vojenský výcvik a vlasteneckú výchovu mládeže v regiónoch. Meno jeho nástupcu na poste veliteľa Tichomorskej flotily zatiaľ neoznámili.
DPA uvádza, že oficiálnym dôvodom preradenia Avakjanca bola skutočnosť, že nedávno dovŕšil 65 rokov, a teda hornú vekovú hranicu pre službu v ruskej armáde. Agentúra však zároveň poukazuje na viaceré prípady aj starších a stále aktívnych ruských veliteľov, akým je napríklad 67-ročný náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Gerasimov. Nezávislé ruské médiá taktiež v súvislosti s odchodom Avakjanca informovali o vysokých stratách, ktoré údajne utrpela Tichomorská flotila vo vojne na Ukrajine. (TASR)
Americký prezident Biden telefonoval s francúzskym lídrom Macronom o jeho návšteve Číny. Obaja podľa vyhlásenia potvrdili dôležitosť zachovania mieru a stability v Taiwanskom prielive a opätovne vyjadrili podporu Ukrajine.
"V nadväznosti na rozhovor zo 4. apríla lídri diskutovali o nedávnej ceste prezidenta Macrona do Čínskej ľudovej republiky a o ich pokračujúcich snahách zameraných na zvyšovanie prosperity a posilňovanie bezpečnosti, spoločných hodnôt a medzinárodného poriadku založeného na pravidlách v indicko-tichomorskej oblasti," uviedol Biely dom.
Macron počas nedávnej návštevy Číny povedal, že Európa by nemala byť vazalom Spojených štátov a mala by zaujať svoj vlastný postoj aj k otázke vzťahov k Číne a Taiwanu. Macronove vyhlásenia následne kritizovali viacerí americkí politici vrátane bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ale napríklad aj Poľsko. Naopak, jeho slová ocenili v Číne a Macrona podporil aj maďarský premiér Orbán. (TASR)
Krajiny G7 zvažujú zavedenie zákazu na väčšinu vývozu do Ruska. Informuje o tom na svojom webe agentúra Bloomberg. Odvoláva sa na nemenované zdroje dobre oboznámené so situáciou.
Skupina G7 o takomto opatrení údajne diskutuje pred svojim nadchádzajúcim májovým summitom v Japonsku. Dúfa pritom, že k prípadnému zákazu by sa pridali aj ďalšie krajiny Európskej únie. O návrhu sa však podľa zdrojov stále iba diskutuje a môže sa zmeniť.
Ak by došlo k takémuto sprísneniu sankcií voči Rusku, dalo by sa s touto krajinou stále obchodovať, avšak už len veľmi obmedzene, komentuje denník The Guardian. Správu dáva toto médium zároveň do kontrastu s článkom denníka The Financial Times, ktorý skôr vo štvrtok informoval, že podľa viacerých predstaviteľov EÚ sa v blízkej budúcnosti žiadne nové sankcie voči Rusku nezavedú.
Skupina G7 pozostáva zo Spojených štátov, Nemecka, Francúzska, Británie, Talianska, Kanady a Japonska. Nadchádzajúci summit šéfov vlád a štátov tohto zoskupenia sa má konať 19. - 21. mája v Hirošime. (TASR)
Skúsený holandský diplomat skončil pre svoje výroky o pôvode Ukrajincov. Vyhlásil, že Ukrajinci sú tiež Rusi. Van Dartel bol pritom iba pred necelými tromi týždňami menovaný do funkcie, v ktorej mal podporiť holandskú účasť na obnove Ukrajiny.
S odvolaním sa na vyhlásenie holandskej vlády o tom informovala agentúra AP.
Bývalý holandský veľvyslanec v Srbsku, Poľsku a Rusku Ron Van Dartel skončil kvôli svojim tvrdeniam. "Ukrajinci sú tiež Rusi. Na to nesmieme zabúdať. Taká je realita," citovala jeho vyhlásenie televízna stanica RTL.
Holandské ministerstvo zahraničia uviedlo, že Van Dartel odstúpil s okamžitou platnosťou.
Ministerka zahraničného obchodu a rozvojovej spolupráce Liesje Schreinemacherová vyhlásila, že "rešpektuje jeho rozhodnutie a prijala jeho rezignáciu". Podľa ministerstva si Van Dartel "uvedomil, že s týmito výrokmi už nemôže dôveryhodne fungovať, a preto sa rozhodol okamžite odstúpiť zo svojej funkcie".
Podľa úradu Van Dartel tieto komentáre urobil pred svojím vymenovaním do funkcie na začiatku apríla, no zverejnené boli až po tom, ako sa úlohy ujal. (ČTK)
Ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba je frustrovaný z meškajúceho plánu Európskej únie na obstaranie munície. Únia schválila obstaranie milióna nábojov už 20. marca, členské štáty sa stále sporia o niektoré detaily plánu.
„Je to test, či má EÚ strategickú autonómiu pri prijímaní nových zásadných bezpečnostných rozhodnutí. Pre Ukrajinu sa cena nečinnosti meria v ľudských životoch,“ uviedol Kuleba.
Jeden z hlavných sporných bodov sa týka financovania výrobcov z EÚ a toho, do akej miery by sa krajiny ako USA a Spojené kráľovstvo mali podieľať na obstarávaní.
Plán EÚ pozostáva z troch etáp, a to presunu existujúcich delostreleckých nábojov z výzbroje krajín EÚ, spoločných nákupov munície a výroby zvyšného potrebného množstva delostreleckých nábojov. (SITA, Kyiv Independent)
Čína údajne odmietla vyhovieť žiadosti Wagnerovej skupiny a poskytnúť jej zbrane. Píše o tom britský denník The Financial Times. Odvoláva sa na informácie z uniknutých dokumentov amerických tajných služieb.
Žiadosť wagnerovcov zo začiatku roka 2023 podľa Financial Times naznačovala, že majú istú dôveru v to, že "Peking bude otvorený vyzbrojovaniu Moskvy", ktoré by siahalo nad rámec tzv. nesmrtiacich foriem podpory poskytovanej čínskymi spoločnosťami. Nijaké zbrane však Čína podľa dokumentov tejto skupine neposkytla, ani s ňou následne nebola v kontakte.
Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang dlhodobo hovorí, že Peking nebude predávať zbrane ani jednej z krajín bojujúcich vo vojne, ktorú na Ukrajine rozpútalo Rusko. Peking sa tak vyjadruje napriek obavám, ktoré v tejto veci vyslovujú USA.
Kyjev taktiež tvrdí, že na bojisku dosiaľ nenašiel nijaké čínske zbrane, dodáva denník. (TASR)
Populácia Mykolajiva sa približuje predvojnovej úrovni. Takmer všetci obyvatelia mesta, ktorí odišli po začiatku vojny, sa medzičasom vrátili domov, povedal to gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.
Podľa neho bola populácia Mykolajiva pred inváziou približne 460-tisíc obyvateľov. Po poklese na 200-tisíc v dôsledku masového odchodu občanov v prvých týždňoch vojny však začala krivka naberať stúpajúci trend, a to predovšetkým po tom, keď ukrajinské sily v novembri minulého roka oslobodili neďaleké mesto Cherson. Kim povedal, že podľa údajov od mobilných operátorov sa v meste momentálne nachádza približne 400-tisíc ľudí.
Agentúra Európskej únie pre základné práva nedávno zverejnila výsledky prieskumu, podľa ktorých sa každý tretí ukrajinský utečenec v Európskej únii chce nakoniec vrátiť domov.
Od vypuknutia vojny odišlo z Ukrajiny viac ako osem miliónov utečencov do inej európskej krajiny a približne 4,8 milióna požiadalo o dočasnú ochranu v jednej z krajín EÚ, uvádza Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov . (SITA, Kyiv Independent)
Silné partnerstvo s Ruskom je znepokojivým náznakom, že Čína to nemyslí vážne s ukončením vojny na Ukrajine, uviedla americká ministerka financií Janet Yellenová v prejave na Univerzite Johna Hopkinsa.
"Je nevyhnutné, aby Čína a ďalšie krajiny neposkytovali Rusku materiálnu podporu alebo pomoc pri vyhýbaní sa sankciám. Následky akéhokoľvek porušenia budú vážne," doplnila Yellenová. (Sky News)
Ukrajinských vojakov obvinili z vlastizrady, keď pri nepovolenej a nevydarenej misii prezradili nepriateľovi pozície vojakov aj zbraní, čo viedlo k ruskému raketovému útoku na vojenské letisko Kanatovo.
Na základni v Kirovohradskej oblasti zahynul vlani v júli pri ruskom útoku veliteľ, 17 osôb utrpelo zranenia, dve bojové lietadlá boli zničené a pristávacia dráha, budovy a vybavenie utrpeli trvalé škody.
Ukrajinská bezpečnostná agentúra SBU uviedla, že vojaci sa pokúsili "bez koordinácie s príslušnými štátnymi orgánmi" zmocniť sa ruského lietadla, keď sa dohodli s ruským pilotom, že zbehne.
Výsledkom bolo, že okupanti získali podrobnosti o umiestnení personálu ukrajinského letectva a lietadiel a uskutočnili útok.
"Podľa vyšetrovania bol letecký úder spôsobený svojvoľným konaním jednotlivých vojakov, ktorí sa rozhodli zmocniť sa lietadla ruských vzdušných síl, keď ruský pilot údajne súhlasil s ponukou prebehnúť na Ukrajinu," uviedla SBU.
"Tieto činy obvinených mali vážne následky a spôsobili úmrtia a zranenia obrancom Ukrajiny a poškodili obranné schopnosti krajiny," dodala SBU. (Sky News)
Francúzsky a poľský veľvyslanec pri EÚ sa dostali do roztržky pri rokovaní o spoločnom nákupe munície pre Ukrajinu. Francúzsky veľvyslanec vytkol poľskému kolegovi, že obvinil Paríž z marenia konečnej dohody. Ten povedal, že Francúzsko komplikuje rokovania. (Hromadske)
V USA zatkli Johna Can Unsalana, šéfa oceliarskej spoločnosti Metalhouse LLC, za porušovanie sankcií vočii ruskému oligarchovi Sergejovi Kurčenkovi a jeho dvom firmám, oznámil Anton Geraščenko, poradca ukrajinského rezortu vnútra.
Making sure that sanctions actually… https://t.co/it38mO4YeT https://t.co/N5DlrPQIlT
Maďarsko pridá med a vybrané mäsové výrobky na zoznam potravín, na ktoré sa vzťahuje dočasný zákaz dovozu z Ukrajiny. Dôvodom je snaha vlády zmierniť tlak trhu na maďarských farmárov, oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás.
Spolu s medom a mäsom zakázala maďarská vláda do 30. júna dovoz 25 ukrajinských produktov vrátane obilnín, olejnatých semien, múky a kuchynského oleja, uviedol Gulyás na tlačovej konferencii.
Vláda bude tiež vyžadovať, aby zásielky týchto produktov pochádzajúcich z tretích krajín pri vstupe do Maďarska prešli kontrolou, aby sa zabezpečilo, že nepochádzajú z Ukrajiny. (SITA)
Veľká väčšina rakúskych firiem je stále aktívna v Rusku. Z 59 podnikov tam pôsobí 41 v obmedzenom rozsahu, oznámila rakúska televízia ORF, ktorá sa odvolávala na údaje Univerzity Yale, Kyjevskej ekonomickej školy a Univerzity St. Gallen.
Tri sa medzičasom z krajiny úplne stiahli, ďalších 13 Rusko práve opúšťa alebo tam pozastavilo obchodné aktivity. A dve firmy vystupujúce na zoznamoch pre ORF uviedli, že v Rusku nikdy neboli aktívne.
Aj rakúska centrálna banka na základe vlastných podkladov tvrdí, že od začiatku vojny možno sotva hovoriť o stiahnutí rakúskych investícií z Ruska. Ich celková hodnota v roku 2021 predstavovala 6,3 miliardy eur. Ku koncu roka 2022 to bolo šesť miliárd eur, čo znamená pokles o päť percent.
"To naznačuje, že informácie, podľa ktorých sa z Ruska v poslednom období úplne stiahlo len niekoľko rakúskych spoločností, sú naozaj správne," uviedol pre ORF Mario Holzner, riaditeľ Viedenského inštitútu pre medzinárodné ekonomické štúdie (WIIF). (TASR)
Švajčiarsko zaradilo Wagnerovu skupinu a mediálnu organizáciu RIA FAN na svoj sankčný zoznam. Rovnaký krok minulý týždeň urobila aj Európska únia. Žoldnierska skupina "slúži ako nástroj v ruskej hybridnej vojne", uviedlo ministerstvo hospodárstva. (ČTK)
Čína údajne odmietla požiadavku Wagnerovej skupiny na dodanie zbraní. Ruská žoldnierska skupina sa na Čínu obrátila začiatkom tohto roka, uvádzajú Financial Times na základe údajov z uniknutých dokumentov.
Priame oslovenie Číny Jevgenijom Prigožinom naznačovalo, že majiteľ žoldnierskej skupiny predpokladal kladnú odpoveď.
"Čína neposlala wagnerovcom žiadne zbrane, dokonca ani na testovanie, a nemala žiadny kontakt na organizáciu ohľadom dodávok zbraní,“ uvádza sa v správe.
USA verejne tvrdili, že Čína zvažuje dodávku útočných zbraní Rusku, ktoré by doplnili kľúčové zásoby munície, delostrelectva a rakiet, neexistujú však dôkazy, že by sa tak stalo. Zrejmé sú len podporné aktivity Pekingu v súvislosti so západnými ekonomickými sankciami. (Sky News)
V Bachmute a okolí stále zostávajú deti a je stále ťažšie sa k nim dostať. Ukrajinská generálna prokuratúra má údaje o troch chlapcoch a dievčati, ktoré deportovali z Bachmutu žoldnieri Wagnerovej skupiny.
"Robíme čo sa dá, aby z Bachmutu a okolia odišli deti, ženy a starší ľudia. Evakuácia prebieha z 21 obcí," oznámila Irina Vereščuková, ukrajinská ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území.
Za neodstránenie článku o vojne na Ukrajine uložil ruský súd pokutu približne 16 760 eur neziskovej nadácii Wikimedia Foundation, prevádzkujúcej internetovú encyklopédiu Wikipedia.
Ruské súdy v uplynulých mesiacoch uložili nadácii prevádzkujúcej Wikipediu sériu pokút. Moskva však "zatiaľ" túto encyklopédiu neplánuje zakázať, povedal tento týždeň ruský minister pre digitálny rozvoj Maksut Šadajev.
Minulý týždeň súd v Moskve uložil nadácii Wikimedia Foundation pokutu o výške dva milióny rubľov (približne 22 200 eur) za to, že z Wikipedie neodstránila údajne "lživé informácie" o ruskej armáde.
Moskva údajne pracuje na vlastnej verzii Wikipedie s cieľom napraviť to, čo Kremeľ považuje za "nepresnosti, skomolenia a historické i faktické chyby" zverejnené na webovej stránke tejto encyklopédie. (TASR)
Oblasť v okolí poškodených plynovodov Nord Stream v Baltskom mori už nie je nebezpečná pre lode, oznámila agentúra dánskeho ministerstva pre energetiku a odporučila úradom, aby v tejto oblasti zrušili plavebné obmedzenia.
Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 poškodili vlani v septembri zatiaľ nevysvetlené podmorské explózie. Incident vyšetrujú nemecké, švédske a dánske úrady. (TASR)
Prezident Zelenskyj vyzval šéfa NATO, aby Aliancia prijala Ukrajinu do svojich radov. Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii v Kyjeve uviedol, že táto otázka sa bude preberať na júlovom summite NATO vo Vilniuse, kam je Zelenskyj pozvaný.
Stoltenberg dodal, že budúcnosť Ukrajiny je v Severoatlantickej aliancii.
Šéf NATO zároveň prisľúbil Ukrajine, že vo vojenskej podpore budú naďalej pokračovať. Dodal, že členské štáty NATO už vycvičili desaťtisíce ukrajinských vojakov a poskytli Kyjevu vojenskú pomoc v hodnote 65 miliárd eur.
"NATO stojí pri vás dnes, zajtra a tak dlho, ako to bude potrebné," povedal Stoltenberg. (ČTK, TASR)
Návšteva šéfa NATO v Kyjeve je prejavom pripravenosti Aliancie začať novú kapitolu vzťahov s Ukrajinou, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na spoločnom brífingu s Jensom Stoltenbergom.
"Túto návštevu generálneho tajomníka NATO, prvú počas vojny, interpretujeme ako znamenie, že Aliancia je pripravená začať novú kapitolu vzťahov s Ukrajinou," uviedol Zelenskyj.
Stoltenberg začal svoju návštevu Ukrajiny návštevou mesta Buča v Kyjevskej oblasti, kde ruskí vojaci počas okupácie zavraždili stovky civilistov.
"Celá Európa a svet potrebujú jasné pochopenie, že iba víťazstvo Ukrajiny zachráni ostatné štáty a národy pred rovnakou strašnou deštrukciou, stratami a smrťou, aké do našej krajiny prinieslo Rusko," zdôraznil prezident Zelenskyj.
Zelenskyj so Stoltenbergom diskutovali najmä o nadchádzajúcom stretnutí Kontaktnej skupiny na obranu Ukrajiny vo formáte „Ramstein“, ktoré sa uskutoční 21. apríla.
„V prvom rade ide o podporu našich útočných akcií. Čím ďalej sa budú môcť naši vojaci posunúť na frontovej línii, tým rýchlejšie sa na Ukrajinu a do Európy vráti to najdôležitejšie – mier,“ zdôraznil prezident.
Zelenskyj dodal, že od šéfa NATO žiadal, aby viac apeloval na partnerov v súvislosti s dodávkami zbraní.
"Zdržanlivosť našich partnerov pri dodávkach niektorých zbraní, konkrétne moderného letectva, delostrelectva a obrnených vozidiel je strateným časom v snahe dosiahnuť mier. Ide o životy našich vojakov, ktorí ešte nedostali dôležité zbrane v zodpovedajúcom množstve.“ (Ukrinform)
Ruská loď spozorovaná vo vodách Spojeného kráľovstva prekypuje špionážnou technológiou, ale nejde o žiadnu novinku, povedal pre Sky News vojenský analytik Sean Bell, ktorý je bývalým členom veliteľstva vojenského letectva.
„Počas rokov, ktoré som služobne strávil v Nemecku, mali Rusi pravidelne hliadkujúce lode, ktorých náplňou bola špionáž. Pritom deklarovali, že ide o vedecký výskum alebo rybolov. Ale keď ste sa priblížili, nebolo ani stopy po sieťach alebo rybách," povedal Bell.
"Teraz je rozdiel v tom, že pod oceánom máme pomerne veľa kritickej národnej infraštruktúry, čo trochu zvyšuje napätie," uviedol Bell.
Dodal, že loď pravdepodobne skúmala aj rôzne miesta vrátane základní Lossiemouth a Clyde, kde kotvia a majú zázemie jadrové ponorky. (Sky News)
Pri ruskom ostreľovaní obce Kizomys zomrel civilista, oznámil gubernátor Chersonskej oblasti Oleksandr Prokudin. Kizomys sa nachádza južne od Chersonu na západnom brehu rieky Dneper, ktorý oddeľuje oblasť od okupovanej časti na východe. (Ukrinform)
Švajčiarsko uvalilo sankcie na ruskú žoldniersku Wagnerovu skupinu a jej propagandistickú tlačovú agentúru RIA FAN, uviedlo švajčiarske ministerstvo hospodárstva. Švajčiarsko zaviedlo proti Rusku početné sankcie.
Bern uviedol, že RIA FAN "šíri provládnu (ruskú) propagandu a dezinformácie".
"Wagnerova skupina je vojenská organizácia so sídlom v Rusku, ktorá pod vedením Jevgenija Prigožina slúži ako nástroj ruskej hybridnej vojny," vysvetlilo švajčiarske ministerstvo.
Podľa neho sú wagnerovoci súčasťou zložitej siete globálnych spoločností (operujúcich v celej škále oblastí vrátane letectva, bezpečnosti, technológií, finančníctva a ovplyvňovania), ktoré sú prepojené prekrývajúcimi sa štruktúrami vlastníctva a logistiky. (Sky News, TASR)
Európska komisia má pripravený 11. balík sankcií voči Rusku. Predstaví ho v piatok za zatvorenými dverami veľvyslancom krajín EÚ. Predsedníčka Európskej komisie uviedla, že balík sa zameria na boj proti obchádzaniu sankcií.
Píše o tom periodikum Politico s odvolaním sa na štyroch diplomatov. Na týchto stretnutiach eurokomisia zvyčajne informuje veľvyslancov o tom, čo môžu očakávať. Tí môžu veľvyslanci poukázať na „červené čiary“ vlád svojich krajín.
Nemecko požiadalo o zahrnutie jadrovej energie do sankčného balíka. (Hromadske)
Ruská armáda prechádza do obrannej pozície po neúspešnej zimnej ofenzíve, povedal Andrij Jusov, hovorca ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby.
„Rusi nemajú v úmysle zopakovať útoky, ktorých sme boli svedkami po 24. februári minulého roku. To ale neznamená, že nepriateľ je porazený alebo že už nepredstavuje nebezpečenstvo. Ruská armáda má stále veľký mobilizačný potenciál a vybavenie, aj keď zastarané," dodal Jusov.
Podľa Jusova už bola na Ukrajine zlikvidovaná najlepšie vycvičená časť ruskej armády. "Podľa konania okupantov je zrejmé, že ich prvoradým cieľom je udržanie si Doneckej oblasti", dodal. (Sky News)
České inšpekcie nezistili žiadne nevyhovujúce vzorky počas kontrol obilnín a živočíšnych produktov z Ukrajiny, uviedol český minister pôdohospodárstva Zdeněk Nekula s tým, že ak by sa tak stalo, celá zásielka by sa zlikvidovala.
Pri každej vzorke sa podľa neho robí rozbor na prítomnosť viac než 400 účinných látok. Ide najmä o mykotoxíny či zvyšky pesticídov. Testuje sa aj to, či vzorky neobsahujú ťažké kovy ako olovo alebo kadmium.
V minulom roku sa do Českej republiky doviezlo len 4 000 ton pšenice z Ukrajiny, zatiaľ čo česká produkcia predstavuje približne päť miliónov ton.
Na zákaz dovozu komodít z Ukrajiny podľa Nekulu nie je dôvod. "Chápem postoj krajín priamo susediacich s Ukrajinou, do ktorých sa ukrajinský tovar dostáva viac. Avšak jednostranné zákazy, ktoré tieto krajiny zaviedli, nie sú riešenie," uviedol Nekula a dodal, že Česko sa k podobnému zákazu nepripojí. (TASR)
Ukrajinská tajná služba identifikovala ruského gardistu, ktorý nariadil otráviť Ukrajincov v plynových komorách. Podplukovník Ajub Eldarov z Dagestanu vytvoril trestné čaty, ktoré mali unášať a mučiť odporcov okupačnej správy.
Edarov velil práporu 96. operačného pluku 46. samostatnej brigády Ruskej gardy. V máji minulého roku ho vymenovali za veliteľa v obci Černihivka v okrese Berďansk v Záporožskej oblasti, píše sa v správe SBU. Potlačiť mal hnutie odporu. "Za týmto účelom vytvoril trestné čaty, ktoré pozostávali z vojakov, členov ruských špeciálnych služieb a miestnych kolaborantov. Na Eldarovov príkaz hľadali a unášali ľudí. Násilím sa ich snažili presvedčiť k spolupráci a spravodajskej činnosti," uviedla ukrajinská tajná služba.
Ukrajinci zistili, že Eldarov sa osobne podieľal na nezákonnom zadržiavaní a mučení, ako aj na "krytí" vrážd unesených občanov svojimi podriadenými. Tvrdenie vyšetrovateľov sa opiera aj o svedectvo troch obyvateľov, ktorí prežili vypočúvanie okupantov a podarilo sa im odísť na územie kontrolované Ukrajinou. Je medzi nimi aj obyvateľ dediny, ktorého okupanti uniesli na kontrolnom stanovišti a mučili ho za predplatený ukrajinský kanál.
Ďalším nezákonne väzneným mužom bol muž, ktorého obvinili zo spolupráce s ukrajinskou armádou. Tretí trpel za to, že len slovne vyjadroval podporu ukrajinskej armáde. Všetci označili Eldarova za priameho účastníka vypočúvaní.
Prestížne ocenenie World Press Photo získal ukrajinský fotograf z agentúry AP Jevgenij Maloletka za snímku tehotnej ženy, ktorú zranenú odvážajú zo zbombardovanej pôrodnice v Mariupoli. (SME)
Zamínujú aj mŕtvoly vlastných vojakov. Nastražia výbušniny do zákopov a používajú zakázané postupy," hovorí ukrajinský sapér Oleg vo videu Deutsche Welle o okupantoch, po ktorých odstraňuje míny v oblasti Bachmutu.
Ruská armáda doplnila zásoby útočných dronov iránskej výroby, ktorými sa snaží nahradiť raketové útoky, keďže raketová munícia okupantov klesla na kritickú hranicu, oznámila Natalija Humeňuková, hovorkyňa ukrajinského velenia Juh.
Nové drony typu Šahíd majú podľa Humeňiukovej označenia, podľa ktorých ich ukrajinskí vojaci dokážu identifikovať.
„Spozorovali sme ich útok na Mykolajivskú oblasť, rovnaká značka bola aj na dronoch, ktoré zaútočili na Odeskú oblasť. Očakávame ďalšie nálety tejto série dronov,“ dodala hovorkyňa s tým, že cieľom okupačných útokov bezpilotnými strojmi zostáva psychický nátlak na civilistov, oslabovanie protivzdušnej obrany a ničenie kritickej infraštruktúry.
Záhadný záblesk nad ukrajinskou metropolou Kyjev pravdepodobne spôsobil meteorit, povedal predstaviteľ ukrajinskej vesmírnej agentúry Ihor Kornijenko. "Nevieme presne určiť, čo to bolo, ale predpokladáme, že meteorit," uviedol.
Záblesk, ktorý v stredu večer rozžiaril oblohu nad Kyjevom, spustil i sirény varujúce pred vzdušným náletom, no protivzdušná obrana sa neaktivovala.
Ukrajinskí predstavitelia sa najprv domnievali, že tento záblesk mohla spôsobiť americká družica pri svojom vstupe do atmosféry Zeme. NASA však uviedla, že predmetná družica je ešte stále na obežnej dráhe Zeme.
Dánsko sa s Holandskom dohodlo na kúpe 14 tankov Leopard 2, ktoré obe krajiny darujú Ukrajine. Tanky by sa mali byť doručené začiatkom roka 2024, oznámil dánsky rezort obrany.
"Holandsko a Dánsko dnes oznamujú svoj zámer spoločne získať, opraviť a darovať 14 tankov Leopard 2A4 Ukrajine po našej úspešnej spolupráci s Nemeckom, týkajúcej sa dodávky najmenej 100 tankov Leopard 1A5," uviedlo ministerstvo obrany.
Personálne straty okupantov vzrástli o 670 osôb na 184 420, tvrdí velenie Ukrajiny. Ruská armáda stratila aj 10 bojových obrnených vozidiel, šesť delostreleckých systémov, jeden raketový systém a desať dronov.
Ruská armáda spustila kampaň s cieľom prilákať viac profesionálnych vojakov do boja na Ukrajine. Vyzýva záujemcov, aby ukázali, že sú "skutoční muži". Video, ktoré beží na veľkých sociálnych sieťach, sprevádza rocková hudba.
Armáda ponúka za podpis zmluvy s ministerstvom obrany plat začínajúci na zhruba 2 500 eurách mesačne a začína sa tým, že ukazuje muža v supermarkete oblečeného vo vojenskej uniforme, ako drží ťažký guľomet.
Do you… https://t.co/CLMZ6fj0Eh https://t.co/WRzuS8SS4C
Ruský admirál Sergej Avakjanc skončil ako veliteľ Tichomorskej flotily iba niekoľko dní po neohlásených bojových cvičeniach flotily v Ochotskom mori, píše denník The Moscow Times. Vo funkcii bol od roku 2012. Moskva zmeny vo velení nekomentovala. (SME)
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pricestoval do Kyjeva. Do metropoly Ukrajiny prišiel prvýkrát od spustenia ruskej invázie. Vzdal úctu padlým vojakom a prezrel si poškodenú ruskú vojenskú techniku vystavenú na námestí.
Zloženie a správanie ukrajinského obyvateľstva žijúceho v Poľsku sa od začiatku ruskej invázie zmenilo. V januári 2022, pred napadnutím Ukrajiny, tvorili 57 percent Ukrajincov v Poľsku muži. Pomer po invázii klesol na 40 percent.
Zároveň sa počet ukrajinských obyvateľov vo veku do 18 rokov v Poľsku zvýšil o 200-tisíc na 1,4 milióna, napísal denník Rzeczpospolita na svojom webe Rp.pl.
Ukrajinci v Poľsku sú tiež bohatší a trávia viac času nakupovaním - zvýšil sa aj počet Ukrajincov, ktorí navštevujú fitnescentrá, divadlá a kiná.
Ukrajinský prezident vyhlásil stanné právo a všeobecnú mobilizáciu 24. februára po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu. Odvtedy boli tieto opatrenia na žiadosť Volodymyra Zelenského opakovane predlžované. Znamená to, že platí dočasný zákaz vycestovania pre mužov vo veku 18 až 60 rokov. (TASR)
V ruskej Federálnej bezpečnostnej službe prebiehajú opatrenia, ktoré majú zabrániť úniku spravodajských údajov na Ukrajinu, tvrdí americký think-tank Inštitút pre výskum vojny.
Ruská štátom kontrolovaná tlačová agentúra TASS informovala, že Federálna bezpečnostná služba (FSB) a Hlavné riaditeľstvo bezpečnostnej služby ministerstva vnútra (MVD) vykonávali niekoľko týždňov hromadné kontroly na riaditeľstve pre vnútorné záležitosti v Moskve.
Razie sa dejú na pozadí série zatknutí členov vedenia Rosgvardie, teda Ruskej národnej gardy. Vznikli podozrenia, že funkcionári odovzdávali spravodajské informácie o bezpečnostných zložkách osobám, z ktorých niektorí sú občanmi Ukrajiny, napísal Inštitút pre výskum vojny.
Read Here: https://t.co/7pnt08CtB2 https://t.co/G92QVgpvMs
Dokonca aj počas vrcholiacej studenej vojny sa Sovietsky zväz a Spojené štáty dokázali zhodnúť v jednej veci: v dôležitosti ochrany ľadových medveďov. Teraz to neplatí, vojna na Ukrajine vážne ohrozuje biodiverzitu. (SME)
Svoje pozície na špici rebríčka najsolidárnejších štátov s Ukrajinou spochybnili Poľsko a Slovensko hlúpo a zbytočne. No Česku sa k zákazu pšenice nepridalo a nechce robiť "taký humbug", píše Peter Schutz. (SME)
Rusi za cenu veľkých strát útočia na piatich úsekoch frontu, uviedol ukrajinský generálny štáb v rannom prehľade situácie na bojisku. Ruské jednotky ďalej útočia pri mestách Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marjinka a Šachtarsk.
Ruské straty od začiatku vojny odhadlo ukrajinské velenie na 184 420 mužov, z toho 670 počas uplynulých 24 hodín. Podobné tvrdenia znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.
Ukrajinské sily počas uplynulého dňa odrazili 55 útokov - najťažšie sa podľa ukrajinského štábu vedú o Bachmut a Marjinku.
Ruské sily dobyli skoro 88 percent rozlohy Bachmutu, odhadli analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny. Upozornili na tvrdenia ruských blogerov, že žoldnieri z Wagnerovej skupiny ovládli štvrť na severozápade mesta, vrátane mestskej nemocnice č.2.
#Russian forces continued ground attacks in and around Bakhmut on April 19.
ISW’s current control of terrain estimate shows that Russian assessed advances and claimed territory amount to about 87.9% of Bakhmut.
https://t.co/7pnt08CtB2 https://t.co/g8gK3Ssp6D
V oslobodenej časti Chersonskej oblasti utrpelo šesť ľudí zranenia pri ruskom ostreľovaní, uviedla agentúra Interfax-Ukrajina s odvolaním sa na oblastnú správu. Ostreľovaniu čelili aj pohraničné obce v Sumskej oblasti, o prípadných obetiach či zranených sa úrady nezmienili.
Ruské sily v stredu tiež napadli Ukrajinu 26 bezpilotnými lietadlami iránskej výroby Šahíd-136, z ktorých 21 sa podľa ukrajinského velenia podarilo zostreliť.
Z ranného hlásenia ukrajinského generálneho štábu vyplýva, že situácia na fronte sa počas uplynulých 24 hodín podstatne nezmenila (ČTK)
Ukrajinská laureátka Nobelovej ceny mieru Romancovová vyzvala Juhoafrickú republiku, aby nedovolila Putinovi zúčastniť sa na summite skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorý sa má v juhoafrickej krajine konať v auguste.
Romancovová je šéfkou mimovládnej ľudskoprávnej organizácie Centrum pre občianske slobody, ktoré vlani získalo Nobelovu cenu mieru. Vládu Južnej Afriky v stredu vyzvala, aby Ukrajine ukázala, jej na nej záleží.
V prípade uskutočnenia cesty Putina do Juhoafrickej republiky sa Johannesburg bude musieť zaberať zatykačom, ktorý na šéfa Kremľa v marci vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) za vojnové zločiny na Ukrajine v súvislosti s nezákonnými deportáciami detí.
Ako signatár Rímskeho štatútu, ktorým sa ustanovil ICC, je totiž Juhoafrická republika povinná Putina zadržať a postaviť pred súd.
"Pre nás je Juhoafrická republika miestom, kde ľudia bojujú za slobodu, za rovnosť, za dôstojnosť," uviedla Romancovová na brífingu pre médiá v Johannesburgu. V prípade, že by tam Putin prišiel a nebol by zatknutý, bolo by to "veľkým sklamaním", dodala.
Romancovová zároveň naznačila, že by sa ruský prezident mohol zúčastniť na summite BRICS-u prostredníctvom platformy Zoom či vyslať tam miesto seba niektorého z ministrov, na ktorého nie je vydaný zatýkací rozkaz ICC. Skupina rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS združuje Brazíliu, Čínu, Indiu, Juhoafrickú republiku a Rusko.
Johannesburg odmietol odsúdiť ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, ktorá Rusko na medzinárodnej politickej scéne do značnej miery izolovala – s tým, že chce zostať neutrálny a v záujme skončenia vojny uprednostňuje dialóg.
Romancovová, ktorá prišla do Juhoafrickej republiky ako súčasť delegácie zloženej z akademikov a neziskových organizácií, sa stretla s vysokými predstaviteľmi juhoafrického ministerstva zahraničných vecí. Stretnutie s vládnucou stranou Africký národný kongres sa však zorganizovať nepodarilo, približuje AFP. (TASR)
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pricestoval do Nikaraguy, kde sa stretol s tamojším prezidentom Danielom Ortegom v rámci úsilia Moskvy o vytvorenie nových spojenectiev uprostred medzinárodnej izolácie a sankcií zo strany Západu.
Ortegu, ktorý je vo svojom piatom funkčnom období, odsúdila OSN, ľudskoprávne skupiny aj jeho bývalí spojenci za uplatňovanie brutálnej taktiky voči politickej opozícii a iným kritikom.
Lavrov vyzdvihol Nikaraguu ako spojenca proti koalícii vedenej USA, ktorá sa snaží odvrátiť vojnu Ruska proti Ukrajine.
(TASR)Ukrajinskí vojaci budú za boj proti ruským silám na frontovej línii dostávať mesačný plat vo výške 2471 eur, oznámilo vedenie ukrajinských ozbrojených síl spoločne s platovými zaradeniami ďalších vojakov.
"Vojak, ktorý slúži krajine a chráni ju pred agresorom, riskuje vlastný život aj zdravie, pričom plní úlohy v mimoriadne ťažkých podmienkach, musí byť vysoko motivovaný," uvádza sa vo vyhlásení generálneho štábu ukrajinskej armády.
Plat 100-tisíc hrivien je podľa štábu vyhradený pre vojakov "bojujúcich priamo na frontovej línii". Vojaci, ktorí plnia úlohy v bojovej zóne, ale priamo sa do bojov nezapájajú, ako aj príslušníci protivzdušnej obrany dostanú mzdu 30-tisíc hrivien (748 eur).
Základný plat ukrajinského vojaka sa od februára zvýšil na takmer 20-tisíc hrivien (494 eur). Podľa vyjadrenia generálneho štábu sú ukrajinské ozbrojené sily odmeňované spravodlivo.
Ruskí vojaci dostávajú podľa oficiálnych údajov Moskvy k základnému platu, predstavujúcemu 37-tisíc rubľov (413 eur), príplatok za službu na frontovej línii, a to vo výške 158-tisíc rubľov (1765 eur). Podľa DPA sa však mnohí z nich na sociálnych sieťach sťažujú, že takéto príplatky nikdy nedostali. (TASR)
Nemecký kancelár Scholz a portugalský premiér Costa sa v Lisabone zhodli, že obe krajiny chcú naďalej spolupracovať, čo sa týka poskytovania vojenskej podpory pre ukrajinské sily.
Scholz označil spoločnú dodávku tankov Leopard 2 Kyjevu za "zjavný znak" dobrej spolupráce oboch krajín. Costa dodal, že Lisabon chce spoločne s Berlínom pokračovať v dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine v rámci svojich možností a zároveň bez toho, aby obmedzil vlastné obranné kapacity.
Portugalsko bolo prvou krajinou, ktorá sa Berlínu zaviazala, že vybaví ukrajinský prápor tankami Leopard 2A6. Berlín ich dosiaľ na Ukrajinu doručil celkovo 18; Portugalsko tri.
Nemecká vláda v januári po dlhom váhaní súhlasila s vytvorením aliancie na dodávky tankov Leopard 2 tamojšej výroby na Ukrajinu.
Ohľadom ďalších dodávok zbraní - aj v súvislosti s očakávanou jarnou protiofenzívou Ukrajiny - Scholz poznamenal, že "čo je teraz potrebné, je v zásade toho istého vybavenia".
Spomenul najmä protilietadlové systémy, tanky a bojové vozidlá pechoty, ako aj príslušnú muníciu. Dodal, že je potrebné pripraviť sa na to, že vojna môže trvať ešte dlho. (TASR)
Obrovský záblesk nad Kyjevom nespôsobil satelit NASA, povedal pre BBC hovorca amerického úradu Rob Margetta. Družica bola v čase pozorovania žiary stále na obežnej dráhe. NASA a americké ministerstvo obrany satelit sledovali, dodal. (SME)
V Kyjeve dopadol satelit NASA na Zem, píšu ukrajinské médiá. Nad mestom sa objavil veľký záblesk. Úrady v meste a priľahlej oblasti vyhlásili protiletecký poplach. Podľa predbežných informácií vojenskej správy mesta išlo o satelit. Ukrajinské letectvo situáciu monitoruje. (ČTK, SME)
Súvisiaci článok

Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii
Odoberať tému
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Ukrajina Rusko Online: Rusko presúva severokórejské systémy diaľkového delostrelectva na Krym
- Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 19, medzi mŕtvymi je deväť detí (SME Minúta)
- Expert: Také sankcie, aké dopadli na Rusko, by Čína nevydržala