MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin stále nepoužíva internet a aj tri roky od začiatku pandémie má strach, že sa nakazí Covidom-19.
Mimovládnej organizácii The Dossier Center to v rozhovore povedal Gleb Karakulov, bývalý kapitán ruskej Federálnej ochrannej služby, ktorý z Ruska ušiel.
Žiadny internet, len ruská televízia
The Dossier Center, ktorú založil bývalý najbohatší ruský oligarcha a kritik Kremľa Michail Chodorkovskij, Karakulov opísal aj ďalšie detaily zo života ruského prezidenta.

"Posledných pár rokov žije v informačnej izolácii. Patologicky sa bojí o život," povedal o Putinovi Karakulov. "Všemožnými bariérami sa odrezal od sveta: karanténou, informačným vzduchoprázdnom. Realitu vníma pokrivene," uviedol.
To sa podľa agentúry AP, ktorá z The Dossier Center získala hodiny videozáznamov a prepisy rozhovorov s Karakulovom, zhoduje s rozprávaním iných ľudí blízkych Putinovi.
Tí ho vykresľujú ako kedysi charizmatického, ale čoraz viac izolovaného vodcu, ktorý nepoužíva mobilný telefón ani internet a trvá na neustálom prístupe k ruskej štátnej televízii.
"Za celý čas, čo slúžim, som ho nikdy nevidel s telefónom. Všetky informácie má len od blízkeho okruhu ľudí," povedal Karakulov.
Putinovu paranoju zrejme ešte prehĺbilo vlaňajšie rozhodnutie napadnúť Ukrajinu. Ruský prezident sa teraz podľa Karakulova radšej vyhýba lietadlám a cestuje špeciálnym obrneným vlakom, ktorý navonok vyzerá ako každé iné ruské železničné vozidlo.

Putin sa teší dobrému zdraviu
Karakulov však odmietol ostro sledované zvesti, že 70-ročný Putin trpí bližšie neurčenou chorobou. O tom od vlaňajšieho vpádu ruskej armády na Ukrajinu špekulujú médiá.

Putin sa naopak podľa Karakulova na svoj vek teší dobrému zdraviu. Obavy o zdravotný stav má ale Putin v súvislosti s nákazou covidom. Všetci zamestnanci sa musia pred stretnutím na dva týždne izolovať, uviedol Karakulov.
Karakulov pracoval pre terénnu jednotku FSO zabezpečujúcu šifrovanú prezidentskú komunikáciu, ktorá Putinovi zabezpečovala bezpečné spojenie na cestách.
Hoci nebol jeho dôverníkom, ruského prezidenta v posledných 13 rokoch sprevádzal na viac ako 180 cestách, a mal tak možnosť ho pozorovať z nezvyčajnej blízkosti.
Rovnaké kancelárie na rôznych miestach
AP jeho totožnosť overila u troch anonymných zdrojov v USA a Európe a nezávisle potvrdila aj jeho osobné údaje a fakt, že je v registri ruského ministerstva vnútra vedený ako hľadaná osoba.
Organizácii Dossier Center Karakulov povedal, že sa mu aj s rodinou podarilo utiecť do Turecka po tom, ako vlani v októbri Putina sprevádzal na summit v Kazachstane. V Rusku by bol súdený ako zbeh.
"Toho muža (Putina) považujem za vojnového zločinca," povedal Dossier Center Karakulov, ktorý rozhovor poskytol koncom minulého roka.

Organizácia ho zverejnila vo chvíli, keď sa uistila, že sa už v Turecku nenachádza a aj s rodinou sa ukrýva na bezpečnom mieste.
Pracovník FSO tiež potvrdil niektoré ďalšie špekulácie a tvrdenia o Putinovom osobnom živote a majetku. Kolega Karakulovi potvrdil, že Putin má pri Čiernom mori opulentný palác, o ktorom hovorilo vyšetrovanie tímu väzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného.
Potvrdil tiež, že Putin má vo viacerých rezidenciách identické kancelárie. The Dossier Center povedal, že bol svedkom toho, ako Putin hovoril z kancelárie v Soči, zatiaľ čo podľa ruskej televízie mal mať rokovania v rezidencii pri Moskve.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine