BUČA/KYJEV. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj apeloval, aby sa mesto Buča stalo "symbolom spravodlivosti".
Vyhlásil to na prvé výročie stiahnutia Ruska z tohto mesta pri Kyjeve, ktoré je teraz stelesnením obvinení z ruských vojnových zločinov.
"Musíme urobiť všetko pre to, aby sa Buča stala symbolom spravodlivosti... Chceme, aby sa každý ruský vrah, kat, terorista zodpovedal za každý zločin," povedal Zelenskyj na kyjevskom summite o zločinoch v Buči.
Pietna spomienka v Buči
Ukrajinský prezident predtým navštívil Buču s lídrami viacerých ďalších krajín. Na spomienkovej ceremónii sa zúčastnili aj poverený premiér Eduard Heger, moldavská prezidentka Maia Sanduová a predsedovia vlád Chorvátska a Slovinska Andrej Plenkovič a Robert Golob.
"Po Buči sa svet zmenil, svetu sa otvorili oči," vyhlásil Zelenskyj. Vo svojom príhovore ďalej zdôraznil, že ruské vojská na Ukrajine už viac než rok "ničia, zabíjajú a šliapu po ľudskej dôstojnosti".
Poďakoval sa lídrom prítomných krajín za podporu Ukrajiny od začiatku ruskej. Podľa Zelenského na Ukrajine pokračuje bitka o ochranu života a dôstojnosti.
Ľudskosť v tejto vojne zvíťazí, avšak ľudstvo si musí uvedomiť, že Ukrajina kladie životy na obranu celého sveta, dodal Zelenskyj.

Ruská armáda sa pred rokom v meste Buča dopustila hrôz, ktoré nesmú ostať nepotrestané, vyhlásil Heger v príhovore na pietnom podujatí. "Nikdy nezabudneme na cenu, ktorú Ukrajinci zaplatili," vyhlásil Heger.
Ocenil Zelenského, ukrajinskú vládu i bežných Ukrajincov za to, že sa statočne postavili ruskej vojenskej agresii. Podľa neho na Ukrajine ide o boj za hodnoty, slobodu, ľudské práva a demokraciu.
"Slobodu nesmieme nikdy brať ako samozrejmosť," upozornil Heger, podľa ktorého si Ukrajina zaslúži byť demokratická a slobodná, k čomu potrebuje podporu svojich spojencov. Zároveň je presvedčený, že Ukrajina sa má stať súčasťou Európskej únie.
Svoj príhovor v angličtine zakončil Heger pozdravom v ukrajinčine: "Sláva Ukrajine!"
Spoliehajú sa na súd
"To, čo sa stalo v Buči, pácha ruská armáda všade, kam príde," vyhlásil Zelenskyj na summite po návrate do Kyjeva.
Tragédia Buče je podľa neho príkladom "systematického genocídneho násilia, ktoré je podstatou ruských činov na všetkých okupovaných ukrajinských územiach".
Ukrajina využije svoj justičný systém na to, aby sa za svoje činy zodpovedala "väčšina ruských vrahov a teroristov", povedal Zelenskyj. Krajina sa bude spoliehať aj na Medzinárodný trestný súd (ICC), ktorý "môže v rámci svojich právomocí trestne stíhať ruských vojnových zločincov na rôznych úrovniach". Kyjev pracuje tiež na zriadení osobitného tribunálu pre zločin agresie Ruska proti Ukrajine.

Heger na podujatí pripomenul, že Slovensko bola po Francúzsku druhou krajinou, ktorá do Buče a ďalších ukrajinských miest vyslala krátko po ich oslobodení pred rokom misiu forenzných špecialistov.
"Poslali sme sem na Ukrajinu forenzných vyšetrovateľov a podporujeme aj zriadenie osobitného tribunálu na vyšetrenie týchto vojnových zločinov a potrestanie tých, ktorí ich páchali," zdôraznil Heger.
Forenzný tím zo Slovenska pozostával z troch súdnych lekárov, štyroch forenzných technikov a jedného antropológa. Jeho úlohou bolo pomôcť ukrajinským partnerom mapovať vojnové zločiny spáchané Ruskom na území Ukrajiny.
Slovensko je zároveň jednou zo šiestich členských krajín EÚ, ktoré sú súčasťou spoločného tímu Eurojust – ICC vyšetrujúceho vojnové zločiny spáchané na Ukrajine.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo videu povedal, že USA "sa budú snažiť dosiahnuť trestnú zodpovednosť a spravodlivosť tak dlho, ako bude treba".
Francúzsky prezident Emmanuel Macron obvinil Moskvu, že "umožňuje, dokonca povzbudzuje" k páchaniu vojnových zločinov na Ukrajine. "Ruská agresia vedie k systematickým vojnovým zločinom proti Ukrajine a jej obyvateľom," povedal vo videoodkaze, ktorý pustili na stretnutí v Kyjeve.
"Tieto zločiny, ktoré idú proti všetkým vojnovým zákonom, zostávajú nepotrestané, a preto ruskí lídri umožňujú, aby sa diali, dokonca ich povzbudzujú. Je to v rozpore s medzinárodným právom a má to jasný cieľ – podrobiť si ukrajinský národ násilím," uviedol Macron.
Synonymum brutality
Dôkazy o zločinoch v Buči i na iných miestach, kde sa podľa ukrajinských predstaviteľov ruskí vojaci dopustili vojnových zločinov na civilistoch, zhromažďujú medzinárodní vyšetrovatelia.
Buča sa stala synonymom ruskej brutality po tom, ako sa ruské invázne jednotky vlani v marci stiahli z oblasti Kyjeva po neúspešnom pokuse o obsadenie ukrajinskej metropoly. Na uliciach Buče sa vtedy našlo mnoho tiel civilných obetí.
Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti Facebook už skôr označil Buču za "symbol zverstiev armády okupačnej mocnosti". "Nikdy neodpustíme. Potrestáme každého páchateľa," dodal.
Ruské jednotky upustili od svojho útoku na metropolu Kyjev zhruba mesiac po začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022. Vlani koncom marca sa stiahli z Buče i z ďalších oblastí, boje sa presunuli na juh a východ Ukrajiny.
Ukrajinské úrady oficiálne stanovili počet obetí v častiach Kyjevskej oblasti oslobodených od ruských síl na 1137, pričom len v Buči bolo podľa ich zistení zabitých 461 civilistov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine