MOSKVA. V Rusku, napriek všeobecnému poklesu kriminality v minulom roku, prvýkrát za dvadsať rokov stúpol počet vrážd a pokusov o vraždu, uviedli noviny Kommersant s odvolaním sa na správu advokátskeho združenia Travmbod, opierajúcu sa o dostupné údaje oblastných súdov, generálnej prokuratúry a ministerstva vnútra.
Je za tým aj vojna
Jednou z príčin rastu počtu vrážd a pokusov o vraždu je podľa autorov správy "špeciálna vojenská operácia", ako Moskva nazýva vojnu Ruska proti Ukrajine. Skúsenosti zo sveta totiž ukazujú, že bojovanie nevyhnutne ovplyvňuje účastníkov bojov a aj civilistov v oblasti konfliktu.
Experti na zločinnosť by však mohli namietať, že doteraz nestačia sociologické údaje, aby sa preukázala súvislosť medzi vojnou a počtom vrážd, a že jav môže súvisieť tiež so zmenami v štruktúre obyvateľstva, poznamenal denník.

Správu o raste násilia v krajinách zúčastnených na ozbrojených konfliktoch pripravili advokáti špecializujúci sa na obranu práv obetí násilných zločinov. Autori upozorňujú, v Rusku v roku 2022 prvýkrát za 20 rokov vzrástol počet vrážd a pokusov o vraždu.
Až doteraz sa počet týchto trestných činov stabilne zmenšoval: z 32 265 prípadov v roku 2002 na 7 332 v roku 2021. Minulý rok však vrážd a pokusov o vraždu pribudlo. Celkovo ich bolo 7 628, teda medziročne o štyri percentá viac, tvrdia advokáti s odvolaním sa na údaje generálnej prokuratúry.
Kommersant pripomenul, že o týždeň skôr na porade vedenia ministerstva vnútra zaznelo, že vlani celkový počet trestných činov v Rusku oproti predminulému roku klesol o 1,9 percenta, pričom počet ťažkých a obzvlášť ťažkých zločinov klesol o 4,1 percenta.
Celkový pokles však nevylučuje rast počtu zločinov v jednotlivých kategóriách a v jednotlivých regiónoch.
Autori správy poukazujú predovšetkým na výrazný rast počtu vrážd a pokusov o vraždy v regiónoch, nachádzajúcich sa blízko vojnovej zóny: V Belgorodskej oblasti počet vrážd a pokusov o vraždu oproti roku 2021 stúpol z 52 na 102, v Kurskej oblasti z 58 na 89.
Rast ale autori zaznamenali aj vo vzdialených regiónoch: v Tambovskej oblasti počet vrážd a pokusov o vraždu vzrástol z 26 na 44, v Kirovskej z 45 na 62, v Burjatsku zo 134 na 177 a v Moskve z 269 na 413.
Stúpol predaj alkoholu
Autori správy jav skúmali aj z hľadiska skúsenosti krajín, ktoré sa v rôznom období zúčastnili ozbrojených konfliktov a zažili aj rast pouličného, domáceho a policajného násilia.
Zo správy vyplýva, že pouličné a policajné násilie možno očakávať nie priamo počas vojny, ale po jej skončení. Napríklad výskum v USA ukázal, že policajti, ktorí sa zúčastnili bojov, častejšie siahali po strelných zbraniach.

V Rusku oficiálne údaje o trestnom stíhaní príslušníkov bezpečnostných zložiek evidujú predovšetkým trestné činy spáchané väzenskými dozorcami voči väzňom a celkový počet stíhaní klesá, upozornil spoluautor správy, právnik Dmitrij Gerasimov.
V roku 2017 za mučenie odsúdili v Rusku 867 ľudí, predvlani 613 a za prvý vlaňajší polrok 206, čo je skoro o tretinu menej ako v rovnakom období o rok skôr.
Ale pokiaľ ide o domáce násilie, v minulom roku počet žien, ktoré na tiesňovej linke z tohto dôvodu žiadali o pomoc, stúpol o päť percent, na 61 224 volaní, uviedla spoluautorka správy, advokátka Anastasija Šerdakovová.
Rast počtu vrážd a pokusov o vraždu a prejavov domáceho násilia autori správy objasňujú viacerými faktormi, ktoré priamo i nepriamo súvisiace s vojnou, ako je rast spotreby alkoholu (vlani v Rusku predaj alkoholických nápojov bez piva a medoviny medziročne vzrástol o 3,5 percenta, vodky o 5,9 percenta). V Rusku sa pritom sedem až osem z desiatich vrážd pácha v opitosti.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine