Kľúčové udalosti:
- Medzinárodný trestný súd vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina pre jeho činy na Ukrajine.
- Slovensko pošle Ukrajine stíhačky MiG-29 aj protivzdušnú obranu Kub.
- Dočasne poverený premiér Heger telefonoval s ukrajinským prezidentom. Zelenskyj je vďačný za pomoc pri posilnení obranyschopnosti Ukrajiny.
- Si Ťin-pching sa stretne s Putinom, podpísať chcú viacero dokumentov.
- OSN: Ruské nútené deportácie ukrajinských detí sú vojnovým zločinom.
Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
Ukrajina trvá na tom, aby sa obilná dohoda s Ruskom automaticky obnovovala na 120 dní v časovo neobmedzenom období. Na telegrame to uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Moskva vo štvrtok oznámila, že dohodu predlžuje len o 60 dní.
Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphan Dujarric uviedol, že v čase ruského oznámenia o predĺžení sa ďalej rokovalo. Šmyhal v piatok povedal, že za ruským rozhodnutím skrátiť platnosť zmluvy na 60 dní vidí snahu ponechať si v rukách nástroj na vydieranie.
"Snahy agresora skrátiť dobu predĺženia sú manipuláciou slúžiacou na ďalšie vydieranie a prehĺbenie celosvetovej potravinovej krízy," uviedol Šmyhal. Zdôraznil, že Ukrajina je kľúčovým hráčom pre udržanie potravinovej bezpečnosti vo svete. (ČTK)
Švédsky minister zahraničných vecí je sklamaný, že Turecko nezačalo ratifikovať vstup krajiny do NATO. "Je to vývoj, ktorý sme nechceli, ale boli sme naňho pripravení," povedal Billström.
Billström dodal, že prioritou Štokholmu je teraz zabezpečenie ratifikácie švédskeho prístupového protokolu zo strany Turecka a Maďarska.
Ankara opakovane tvrdí, že Švédsko nedokázalo implementovať svoju časť dohody uzavretej pred vlaňajším summitom NATO v Madride. Erdogan povedal, že postoj Turecka k žiadosti Švédska o vstup do Aliancie zostáva rovnaký a nezmení sa, pokiaľ neuvidí zo strany Štokholmu "pozitívne kroky". (TASR)
Európska únia a Británia privítali vydanie zatykača na Putina Medzinárodným trestným súdom. Šéf zahraničnej politiky EÚ označil rozhodnutie za začiatok vyvodzovania zodpovednosti za spáchané zločiny.
"V Európskej únii sme vždy jasne hovorili, že osoby zodpovedné za nezákonnú agresiu proti Ukrajine musia byť postavené pred súd, a táto záležitosť Medzinárodného trestného súdu je len začiatkom procesu vyvodzovania zodpovednosti," povedal šéf zahraničnej politiky EÚ Borrell.
Zatýkací rozkaz na Putina privítal v piatok aj britský minister zahraničných vecí James Cleverly s tým, že vyšetrovanie tvrdení o zločinoch na Ukrajine musí pokračovať.
"Vítame krok, ktorý urobil nezávislý ICC v záujme brania na zodpovednosť tých, ktorí sú na vrchole ruského režimu vrátane Vladimira Putina," vyjadril sa Cleverly a dodal, že "tí, ktorí sú zodpovední za strašné vojnové zločiny na Ukrajine, musia byť postavení pred súd".
We welcome the step taken by the independent ICC to hold those at the top of the Russian regime, including Vladimir Putin, to account.
Work must continue to investigate the atrocities committed.
Český prezident Pavel navštívil logistické centrum v Rzeszówe, odkiaľ prúdi pomoc Ukrajine. Návštevu tohto miesta označil za mimoriadne zaujímavú.
Ako zdôraznil, cez toto logistické centrum putuje približne 80 percent všetkej vojenskej aj humanitárnej pomoci na Ukrajinu. "Je dobré vidieť, aký obrovský rozsah pomoci členské krajiny NATO, EÚ, ale aj ďalšie, poskytujú," okomentoval prehliadku centra Pavel.
Český prezident tiež ocenil organizáciu a bezpečnostné opatrenia počas svojich doterajších dvoch zahraničných návštev. "Nemám čo vytknúť. Naopak som bol veľmi prekvapený ústretovosťou v oboch krajinách. Nielen na Slovensku, ale aj tu v Poľsku bolo to prijatie naozaj nadštandardné. A to aj na pomery oficiálnej štátnej návštevy," dodal Pavel.
V budúcom týždni ho čaká cesta do Berlína. Podľa svojich slov by ju chcel využiť na opätovné nastavenie vzťahov. "Sľubujem si od toho, že rokovanie bude otvorené. Zrejme asi nebude až také ústretové ako tu, predsa len Nemecko je v trochu inej role," povedal Pavel. Neočakáva však, že by narazili na nejakú spornú tému. "Naopak, z tých signálov, ktoré som mal, je na strane Nemecka pozitívne očakávanie," dodal.
(TASR)Dočasne poverený premiér Heger zvažuje, že na Ukrajinu by šiel aj s ministrom Naďom a ďalšími členmi vlády. Uviedol to počas livestreamu strany Demokrati. Heger prijal ponuku ukrajinského prezidenta Zelenského na návštevu Ukrajiny.
Počas telefonátu Zelenského informoval o mimoriadnom rokovaní vlády, na ktorom ministri schválili, že Slovensko pošle Ukrajine stíhačky Mig-29. Rovnako aj časti systému protivzdušnej obrany Kub.
Zelenskyj rozhodnutie vlády ocenil a poďakoval sa za významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny. Pri tejto príležitosti pozval Hegera na návštevu Ukrajiny. (TASR)
„My sme za mier,“ zopakoval dnes Robert Fico. O mieri hovorí často, v skutočnosti tým však myslí kapituláciu Ukrajiny. Rozoberáme päť výrokov z Ficovej tlačovej konferencie, ktorou reagoval na rozhodnutie vlády poslať migy na Ukrajinu. Opäť šíril prokremeľskú propagandu. (SME)
Členstvo Fínska v NATO nie je bez Švédska kompletné, vyhlásil fínsky prezident. Niinistö privítal rozhodnutie Turecka začať proces ratifikácie.
"Je veľmi dobré počuť túto správu. Pre celé Fínsko je to určite veľmi dôležité... takže ďakujem," povedal Niinistö na tlačovej konferencii po boku svojho tureckého kolegu Erdogana.
Vzápätí však pripomenul, že o vstup do NATO požiadalo aj susedné Švédsko. "Mám pocit, že členstvo Fínska v NATO nie je bez Švédska kompletné," dodal.
Helsinki majú podľa jeho slov so Štokholmom výborné vzťahy, mnoho "spoločných záujmov" a ležia spoločne na pobreží Baltského mora. Fínsky prezident uviedol, že by bol rád, ak by sa Švédsko stalo súčasťou Severoatlantickej aliancie do júlového summitu NATO v litovskom Vilniuse.
(TASR)
Českí politici privítali zatykač na Putina, za zločiny je podľa nich zodpovedný. Podľa českého premiéra Fialu to ukazuje, ako "brutálne" v rozpore s medzinárodným právom Rusko na Ukrajine postupuje.
V tuto chvíli je důležité, aby mezinárodní společenství pokračovalo v silné podpoře ukrajinských obránců, kteří bojují… https://t.co/7eLokI0MtE
"V tejto chvíli je dôležité, aby medzinárodné spoločenstvo pokračovalo v silnej podpore ukrajinských obrancov, ktorí bojujú nielen za svoju vlasť, ale za bezpečnosť celej Európy," dodal Fiala.
"V tomto prípade išlo o závažné porušenie humanitárneho práva. Únosy detí by rozhodne nemali byť tolerované a ak boli vykonané na rozkaz najvyššieho vedenia krajiny, v tomto prípade Vladimira Putina, tak je správne, že naňho bol zatykač vydaný," uviedol český prezident Petr Pavel.
Minister zahraničných vecí ČR Jan Lipavský nepochybuje o Putinovej zodpovednosti za vojnové zločiny a myslí si, že by mal byť ruský prezident postavený pred súd.
Ako správne rozhodnutie označila zatykač na Putina aj predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. "Nechať unášať bezbranné deti mu problém nerobí. Čeliť tvárou v tvár dôsledkom – na to mu odvaha chýba," komentovala situáciu predsedníčka. "Za zverstvá, ktoré Rusko na Ukrajine pácha, je diktátor Putin osobne zodpovedný," dodala.
Za zvěrstva, která Rusko na Ukrajině páchá, je diktátor Putin osobně zodpovědný. Je jedině správně, že tribunál v Haagu zatykač na válečného zločince vydal.
Ruské sily sú v niektorých častiach Bachmutu čiastočne vyčerpané, povedal pre CNN ukrajinský vojak Jurij Syroťuk. Od predminulej noci sa podľa neho znížila intenzita delostreleckej paľby.
„Minulý týždeň nepriateľ zúrivo útočil a útoky boli maximálne. Nepriateľ sa ponáhľal, vyhrážal sa, tvrdil, že Bachmut je obkľúčený, a posielal svojich vojakov na smrť, predovšetkým na našej strane frontu,“ povedal Syroťuk.
„To znamená, že sme čiastočne vyčerpali nepriateľa, nechali ho vykrvácať a snažíme sa ho zatlačiť späť,“ poznamenal ukrajinský vojak. Podotkol však, že napriek tomu situácia v Bachmute a jeho okolí zostáva veľmi aktívna. (SITA)
Ruské sily vybudovali obranu na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym. Informoval o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinskú tajnú službu. Tá uviedla, že Rusi sa pripravujú na obranné akcie.
„Infraštruktúra na dočasne obsadenom polostrove je udržiavaná v bojovej pohotovosti. Na Kryme je rozmiestnená výkonná pozemná a letecká zložka. Napríklad je tu asi 90 bojových lietadiel a 60 bojových vrtuľníkov,“ povedal predstaviteľ ukrajinských spravodajských služieb Vadym Skibickyj.
„Vytvorili obrannú skupinu, ktorá prijíma opatrenia na vybavenie opevnení a obrannej línie,“ dodal pre ukrajinskú televíziu. (SITA)
Maďarsko bude ratifikovať vstup Fínov do NATO 27. marca, Švédsko si počká. Maďarská vládna strana Fidesz potvrdila, že vstup jednomyseľne podporí. (ČTK)
Minister obrany Naď podpísal medzivládnu dohodu s Ukrajinou o darovaní stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub. "Stíhačky aj systém PVO budú chrániť ukrajinské mestá a obce a zachraňovať ľudské životy," napísal Naď.
Naď podpísal dohodu som s ukrajinským veľvyslancom Myroslavom Kastranom. "Slovensko dnes vysiela jasný signál, že stojí na správnej strane histórie. Najväčšou hodnotou je ľudský život, preto verím, že sa ich vďaka slovenskej technike podarí ochrániť čo najviac," uviedol Naď.
Slovensko daruje Ukrajine 13 stíhačiek MiG-29 a dva kusy odpaľovacích zariadení protilietadlového raketového systému Kub. Tiež systém riadenia a prislúchajúce náhradné dielce a rakety.
Má zmysel brániť Bachmut? Američania radia ústup, Ukrajinci však v meste zostávajú. Argumentujú tým, že pri dobýjaní mesta zomiera veľa Rusov. Tento týždeň napríklad hlásili, že každý deň zabijú asi sedemsto nepriateľov. (SME)
Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Súd začal ich stíhanie kvôli únosom ukrajinských detí.
Súd to oznámil vo zverejnenom vyhlásení.
Súvisiaci článok
Rusko jurisdikciu ICC neuznáva a ministerstvo zahraničia reagovalo na oznámenie s tým, že "rozhodnutie nemá žiadny význam" a že "voči ICC nemá žiadne záväzky".
Postup súdu privítali ukrajinskí predstavitelia. Šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak vyhlásil, že zatykač na Putina "je len začiatok", a ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin rozhodnutie označil za "historické".
More info: https://t.co/5OMC7Xuuy5 https://t.co/45bT4mHqIs
Turecko začne proces ratifikácie fínskeho vstupu do NATO, povedal prezident Erdogan. Turecký prezident dnes rokoval so svojím fínskym náprotivkom Saulim Niinistöom. O žiadosti bude rokovať turecký parlament.
Erdogan dúfa, že zákonodarcovia vstup Fínska schvália pred májovými prezidentskými a parlamentnými voľbami v Turecku.
V prípade Švédska, ktoré tiež chce stať členom NATO, bude Turecko ďalej rokovať o napĺňaní svojich požiadaviek týkajúcich sa potláčania terorizmu, povedal Erdogan. (ČTK)
Členky vedenia najväčšieho bieloruského nezávislého serveru Tut.by odsúdili na 12 rokov. Informovala o tom ľudskoprávna organizácia Viasna.
Činnosť servera Tut.by ukončili po historických demonštráciách proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi v roku 2020.
"Bývalá šéfredaktorka Maryna Zolatavová a bývalá generálna riaditeľka Ľudmila Čekinová boli odsúdené na 12 rokov väzenia," uviedla organizácia Viasna po procese, ktorý prebiehal za zatvorenými dverami.
Rozsudky odsúdila bieloruská asociácia novinárov. "Proces proti Tut.by a verdikt voči jeho pracovníkom je krutou pomstou za pravdu, ktorú Tut.by odovzdal ľudu Bieloruska," uviedla asociácia vo vyhlásení s odvolaním sa na rozsiahle protivládne demonštrácie v Bielorusku po sporných voľbách v roku 2020.
Lukašenko je v bývalej sovietskej republike pri moci už viac než štvrťstoročie. Kritici ho označujú za "posledného európskeho diktátora".
Európska únia ho v dôsledku početných škandálov okolo manipulácie volieb z roku 2020 neuznáva za legitímne zvoleného prezidenta. Masové protesty, ktoré po hlasovaní vypukli, bieloruský režim brutálne potlačil s podporou Ruska.
Lukašenko vlani na začiatku invázie Ruska na Ukrajinu umožnil Moskve, aby vysielala vojakov a odpaľovala rakety na Ukrajinu aj z územia Bieloruska. Do bojov v susednej krajine sa však bieloruská armáda nezapojila. (TASR)
Rusi z okupovaného Berďanska exportujú ukradnuté obilie, uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Správa prichádza v čase, keď sa blíži vypršanie platnosti dohody o exporte ukrajinského obilia.
Rusko súhlasilo s predĺžením len o 60 dní v prípade, ak budú splnené určité podmienky.
Dohodu o vývoze potravín z troch ukrajinských čiernomorských prístavov medzi Ukrajinou a Ruskom sprostredkovali vlani v júli na 120 dní OSN a Turecko. V novembri ju obnovili na ďalších 120 dní.
Obnovenie platnosti dohody je rozhodujúce pre zabezpečenie prepravy obilia z ukrajinských prístavov, keďže krajina je jedným z popredných svetových exportérov obilia. (SITA)
Čoraz viac ruských regiónov si predvoláva vojakov v zálohe. Úrady tvrdia, že ide len o plánované upresňovanie údajov v dokumentoch. Kremeľ ubezpečil, že sa nechystá druhá vlna mobilizácie.
Záložníkov si predvolávajú na vojenské správy už v 43 z 85 regiónov, uviedol obranca ľudských práv Pavol Čikov.
Najviac otázok budí podľa Čikova povolávanie vojakov v zálohe na vojenské cvičenia, čo je krok, ktorý sa môže konať až po vydaní výnosu prezidenta. A ten doteraz nebol zverejnený.
"Robíme to len preto, aby sme u občanov patriacich pod brannú povinnosť spresnili osobné údaje, ako je ich rodinný a zdravotný stav, úroveň vzdelania a ďalšie okolnosti, ktoré majú vplyv na povolanie občana zo zálohy do ozbrojených síl. Je to nevyhnutný plánovaný postup, s mobilizáciou nemá nič spoločné. Prosíme občanov, aby sa neznepokojovali. Nie je to nová vlna mobilizácie. Pozvanie na vojenskú správu sa týka len spresnenia údajov, "povedal serveru Orenday oblastný vojenský komisár Dmitrij Kilejev.
Ruskí predstavitelia ale pred vpádom ruských vojsk na Ukrajinu verejne popierali, že by sa Moskva chystala napadnúť susednú krajinu. Sám Putin pred rokom ženám sľuboval, že nepošle do bojov na Ukrajine ani mužov v povinnej vojenskej službe v armáde ani nepovolá do boja vojakov zo zálohy.
Už v septembri ale ruský prezident vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, pri ktorej úrady povolali do armády státisíce mužov. Časť z nich podľa zdrojov zakrátko prišla o život bez toho, aby sa dočkala dôkladnejšieho výcviku. (ČTK)
Ukrajinskí poslanci sa poďakovali Slovensku za rozhodnutie poskytnúť Ukrajine stíhačky MiG-29. Ostatných spojencov vyzvali, aby sa zachovali podobne.
Poslankyňa ukrajinského parlamentu Kira Rudiková na Twitteri poďakovala Slovensku a Poľsku za schválenie dodávky stíhačiek MiG-29 Ukrajine a spýtala sa: "Kto bude ďalší?"
"Drahí Holanďania, Švédi, Francúzi, Briti, Nemci, Fíni, Američania – a čo vy? (Stíhačky) F-16, F/A-18, Eurofighter, JAS39, Rafale a Tornado by nám pomohli zvíťaziť rýchlejšie," adresovala výzvu na zaslanie ďalších stíhačiek priamo konkrétnym krajinám ďalšia ukrajinská zákonodarkyňa Inna Sovsunová.
Dear Dutch, Swedes, French, British, Germans, Finns, Americans, what about you?
F-16, F/A-18, Eurofighter, JAS39, Rafale and Tornado would help us win faster!
Dočasne poverený premiér Heger a ukrajinský prezident spolu telefonovali. Zelenskyj sa mu poďakoval za balík protivzdušnej obrany a stíhačiek MiG-29. Ukrajinský prezident pozval Hegera na návštevu Ukrajiny, ten pozvanie prijal.
"Volodymyr Zelenskyj rozhodnutie vlády ocenil a poďakoval sa za významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny," napísal Úrad vlády.
Progresívne Slovensko považuje postúpenie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu za správne a v bezpečnostnom záujme Slovenska. Pripomenulo, že na takýto krok vyzvalo už minulý rok a rozhodnutie vlády teda podporuje. (TASR)
Smer chce podať na vládu trestné oznámenie kvôli rozhodnutiu poskytnúť stíhačky MiG-29 Ukrajine. Obráti sa aj na predsedu parlamentu Borisa Kollára, aby preveril, či vláda neobišla právomoci národnej rady. (TASR)
Prezidentka Čaputová rešpektuje rozhodnutie poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu. Spôsob prevodu, a to medzivládnou dohodou, považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu. (TASR)
Expremiér Mikuláš Dzurinda víta rozhodnutie vlády poslať stíhačky a časť systému protivzdušnej obrany Kub na Ukrajinu. Povedal, že Slovensko vo vojne Ruska proti Ukrajine stojí na správnej strane. (TASR)
Strana ĽSNS podá na trestné oznámenie na všetkých členov vlády, ktorí hlasovali za darovanie stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Vyhlásil to poslanec Rastislav Schlosár. (TASR)
Stíhačky MiG 29 sú určené predovšetkým na ničenie vzdušných cieľov. Od roku 1990 ich bolo možné vidieť v množstve konfliktov, od prvej vojny v Iraku cez Juhosláviu a Srbsko až po Sudán a Sýriu.

Na darovanie stíhačiek nemá odvolaná vláda žiadnu právomoc, tvrdí strana Hlas, podľa ktorej ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky. Vláda podľa šéfa strany Pellegriniho nesie za svoj krok plnú zodpovednosť. (SITA)
Pri ruských útokoch zomreli na Ukrajine za posledný deň dvaja ľudia, ďalší deviati boli zranení. Rusi útočili na Doneckú, Chersonskú, Charkovsku, Černihivskú, Sumskú, Záporožskú, Mykolajivskú a Luhanskú oblasť.
V Doneckej oblasti ruské útoky zabili dvoch ľudí a ôsmich zranili, uviedol gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko. Ruská armáda v regióne zasiahla trinásť osád a tri obce, pričom poškodila takmer 30 domov, päť viacposchodových budov, školu a závod, konštatoval gubernátor.
V Chersonskej oblasti ruské ostreľovanie zranilo jedného civilistu a v meste Cherson poškodilo zdravotnícke zariadenie a domy. Ruské sily na oblasť zaútočili 76-krát a podľa vojenskej administratívy oblasti vystrelili 413 projektilov.
На Донецькому напрямку у Курахівській громаді пошкоджено будівлю колонії. У Мар'їнській громаді під обстрілами Мар'їнка та Красногорівка, в Очеретинській — Красногорівка, Кам'янка.
Детальніше: https://t.co/gjo28FIN2t https://t.co/RdmNuiMsb1
Ruské jednotky vykonávajú najmenej útočných operácií od januára, tvrdí britské ministerstvo obrany. Armáda podľa neho dočasne vyčerpala bojové schopnosti svojich rozmiestnených formácií.
Je to pravdepodobne preto, že ruské sily dočasne vyčerpali bojovú silu nasadených formácií do takej miery, že ani lokálne útočné akcie nie sú v súčasnosti udržateľné.
Ruskí lídri sa pravdepodobne budú snažiť obnoviť útočný potenciál síl, keď doplnia zásoby personálu a munície. Medzitým budú velitelia pravdepodobne nútení vybrať si medzi vedením útočných operácií a vedením dôveryhodnej obrany celej línie.
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/y5daPr1dkT
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 https://t.co/IEAW3R5oPq
Stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko a Poľsko plánujú dodať Ukrajine, ruská armáda zničí, vyhlásil Kremeľ. Hovorca Dmitrij Peskov doplnil, že to nijako neovplyvní priebeh konfliktu. (TASR, ČTK)
Moldavskí poslanci schválili sporný návrh zákona, ktorý ako úradný jazyk zavádza rumunčinu namiesto moldavčiny. Zmenu iniciovala prozápadná vládnuca Strana akcie a solidarity.
Poslanci ju schválili v druhom, záverečnom čítaní. Návrh podporilo všetkých 57 prítomných poslancov PAS, ktorá má v 101-člennom parlamente 63 kresiel, a takisto jeden nezaradený poslanec. Opozičný Blok komunistov a socialistov, ktorý má 31 kresiel, a šesť poslancov z proruskej strany Šor, hlasovanie prevažne bojkotovali.

Zatiaľ čo zástancovia tejto zmeny ju považujú za dôležitý krok, ktorý by malo Moldavsko ako kandidátska krajina EÚ spraviť, aby sa odpútala od svojej sovietskej minulosti a historických väzieb na Moskvu, odporcovia v tom vidia útok prozápadných politikov na národnú identitu Moldavcov. Opozícia vyjadrila znepokojenie aj z procedurálnych zmien pri schvaľovaní tohto návrhu.
Počas štvrtkovej parlamentnej schôdze niektorí členovia BCS rozprestreli veľký transparent s heslami "Ľudia sú svojbytní, PAS je tyran" či "Moldavsko. Moldavci. Moldavčina".
Televízia Euronews pripomenula, že už v roku 2013 ústavný súd označil moldavský jazyk za identický s rumunčinou.
Cristian Cantir, moldavský docent medzinárodných vzťahov na Oaklandskej univerzite, pre AP povedal, že opozičné strany sa možno pokúsia v tejto veci obrátiť na ústavný súd. "Proruské sily v Moldavsku a Kremeľ... vždy spochybňovali názor, že väčšinové obyvateľstvo je etnicky rumunské a hovorí po rumunsky," poznamenal. Dodal, že ak by si to proruské strany priznali, narušilo by to ich ponímanie moldavskej štátnosti a väzieb s Ruskom.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová po tom, čo bol predmetný návrh zákona v Moldavsku schválený v prvom čítaní, uviedla, že ide o "protiruské uznesenie".
Väčšina z 2,6 milióna obyvateľov Moldavska podľa AP uvádza ako svoj hlavný jazyk rumunčinu, zvyšok hovorí po rusky. Moldavsko bolo do druhej svetovej vojny súčasťou Rumunska; v roku 1940 ho anektoval Sovietsky zväz a úradným jazykom sa stala ruština. Počas nasledujúceho polstoročia sa po moldavsky hovorilo na vidieku. Štátnym jazykom sa moldavčina stala opäť v roku 1989. (TASR)
Strana SaS víta rozhodnutie vlády poslať stíhačky na Ukrajinu. Ukrajina sa podľa šéfa parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraja Krúpu bráni a jej obrana musí byť najvyššou hodnotou aj pre Slovensko. (TASR)
Ruské sily štyrikrát zasiahli mesto Adijivka, informoval vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andriy Yermak. Dodal, že útok sa zaobišiel bez obetí.
Barrages of the city take place around the clock.
The fighting for Avdiivka continues. https://t.co/0qokR0pwEs
Strana Za ľudí víta rozhodnutie o dodaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Ubránenie Ukrajiny pred ruskou agresiou je podľa nej v národnom záujme Slovenska. Uviedla to šéfka strany Veronika Remišová na sociálnej sieti. (TASR)
Ruský minister Šojgu navrhol vyznamenať pilotov, ktorí zničili americké bezpilotné lietadlo. Ministerstvo pôvodne tvrdilo, že sa dron zrútil do Čierneho mora vinou vlastného prudkého manévrovania, a popieralo zrážku či použitie zbraní.
Americké ministerstvo obrany ale vo štvrtok zverejnilo video, ktoré zachytáva, ako sa ruské vojenské lietadlo priblížilo k americkému vojenskému dronu a vypustilo v jeho blízkosti palivo. Na konci videa je vidieť poškodená vrtuľa dronu. Podľa Američanov sa ruská stíhačka zrazila s americkým prieskumným dronom a zasiahla jeho vrtuľu. (ČTK)
Technici z Ukrajiny sa už boli pozrieť na stíhačky MiG-29 na letisku Sliač, informoval o tom Denník N. Mali zisťovať, v akom sú stave a aké úpravy budú potrebné.
Samotný proces odoslania stíhačiek bude podľa ministra Naďa ešte nejaký čas trvať a momentálne sú stále na Slovensku. (Denník N)
Vláda jednohlasne schválila darovanie stíhačiek MiG-29 a časti protivzdušnej obrany Kub Ukrajine, informoval o tom dočasne poverený premiér Heger a dodal, že ide o medzinárodnú dohodu. (SME)
Tlačová konferencia po online rokovaní vlády.
Ruské nútené deportácie ukrajinských detí sú vojnovým zločinom, konštatovali vyšetrovatelia OSN. Vyšetrovacia komisia uviedla, že sú dôkazy o nelegálnom transfere stoviek ukrajinských detí do Ruska. Podľa Ukrajiny násilne odviedli 16 221 detí.
Rusko v tejto súvislosti zaviedlo opatrenia ako napríklad udeľovanie ruského občianstva alebo umiestňovanie detí do náhradných rodín, aby „vytvorilo rámec, v ktorom by mohli niektoré z detí nakoniec zostať natrvalo“ v Rusku, približuje správa.
I keď pôvodne mali byť transfery dočasné, „väčšinu z nich predĺžili“, pričom deti i rodičia musia čeliť „rôznym prekážkam, ak sa chcú dostať do kontaktu“. V niektorých prípadoch rodičia i deti povedali komisii, že keď sa dostali na Ruskom kontrolované územia, museli deti nosiť „špinavé šaty, kričali na nich a nadávali im“ a „niektoré deti so znevýhodneniami nedostávali adekvátnu starostlivosť a liečbu“.
V správe sa tiež uvádza, že bremeno kontaktovania rodičov spočívalo predovšetkým na premiestnených deťoch, keďže dospelí pri hľadaní detí čelili „značným logistickým, finančným a bezpečnostným problémom“. Menšie premiestnené deti tiež podľa svedkov možno nedokázali nadviazať kontakt so svojimi rodinami a v dôsledku toho s nimi mohli „stratiť kontakt natrvalo“.
Nútené deportácie ukrajinských detí „porušujú medzinárodné humanitárne právo a sú vojnovým zločinom“, konštatuje komisia v správe.
OSN tiež uvádza, že Rusko pácha na Ukrajine aj ďalšie vojnové zločiny, vrátane útokov na nemocnice, mučenia, znásilňovania a môže byť zodpovedné aj za ďalšie vážne „zločiny proti ľudskosti“, najmä vlnu útokov na energetickú infraštruktúru, ktorú spustilo vlani v októbri.
Komisia sa tiež pokúša zistiť, či môže zločin proti ľudskosti predstavovať aj bombardovanie a obliehanie mesta Mariupoľ vlani v máji.
Vyšetrovatelia tiež podľa vlastných slov zdokumentovali aj „malý počet“ porušení zo strany ukrajinských ozbrojených síl. (SITA)
Ruská armáda podľa Kyjeva za uplynulý deň na Ukrajine stratila 760 vojakov. Počet obetí na životoch v radoch ruských ozbrojených síl od začiatku vojny vzrástol na 163 320, uviedol ukrajinský generálny štáb.
Ruská armáda podľa neho za uplynulých 24 hodín prišla aj o dva tanky, trinásť obrnených bojových vozidiel pechoty, trinásť delostreleckých systémov, jeden raketomet a jeden vrtuľník.
(SITA)Cynická obluda: Putin sa v prejave rozohnil, že na Ukrajine jeho krajina bojuje za samotné zachovanie ruskej budúcnosti a ruského spôsobu života. Neuveriteľné, čo všetko tam tí nešťastníci dokážu považovať za motivujúce.
(SME)Čína nerozumie, že pre nás v Európe znamená vojna na Ukrajine zásadný historický zlom. „Čína hovorí: vieme, že je to problém, a teraz sa poďme rozprávať o niečom inom, investíciách a obchode," hovorí analytik Richard Turcsányi. (SME)
Správy pre ľudí z Ukrajiny: Дайджест новин: словацькі винищувачі для України. Єдине в своєму роді дослідження словацького вченого, цьогорічний тест Maturita з англійської мови та три безкоштовні речі, які можна зробити в Братиславі.
Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (The Slovak Spectator)
Čínsky prezident Si Ťin-pching bude v Rusku od 20. do 22. marca na štátnej návšteve. Informoval o tom Kremeľ. Podľa agentúry Reuters bude podpísaných niekoľko dôležitých bilaterálnych dokumentov. (ČTK)
Čínske firmy, vrátane jednej napojenej na vládu, poslali do Ruska tisíc pušiek a ďalšie vybavenie. To by sa mohlo použiť pre vojenské účely: súčiastky pre drony či ochranný výstroj. Dodávky sa uskutočnili od júna do decembra 2022.
Informuje o tom portál Politico, ktorý sa odvoláva na obchodné a colné dokumenty. Spoločnosť China North Industries Group Corporation Limited poslala pušky v júni 2022 ruskej firme Techkrim, ktorá obchoduje aj s ruskou vládou a armádou.
Ruské subjekty okrem toho v závere roku 2022 cez Turecko od čínskych firiem dostali 12 zásielok súčiastok pre drony a viac ako 12 ton čínskeho ochranného výstroja. Čínska firma Da-Jiang Innovations Science & Technology Co. poslala malému ruskému distribútorovi v novembri a decembri 2022 cez Spojené arabské emiráty súčiastky pre drony, napríklad batérie a kamery.
Politico však dodáva, že nie je jasné, či Moskva použila čínske pušky na bojisku. Ruská firma Techkrim na otázky neodpovedala. Čínske veľvyslanectvo v USA vo vyhlásení uviedlo, že Peking je „zaviazaný podpore rokovaní o mieri" na Ukrajine. (SITA)
Západné štáty diskutujú o tom, či poslať na Ukrajinu bojové lietadlá, uviedla dánska premiérka Mette Frederiksenová pre dánsku TV2. „Toto je niečo, o čom diskutujeme v skupine spojeneckých krajín. Je to veľké želanie Ukrajiny,“ povedala.
Dánsko je „otvorené“ myšlienke vyslať na Ukrajinu bojové lietadlá, aby pomohli jej vojnovému úsiliu proti ruskej invázii, konštatoval podľa štátnej televízie DR dánsky minister obrany.
"Nevylučujem, že v určitom bode môže byť potrebné pozrieť sa na prínos bojových lietadiel," poznamenal úradujúci minister obrany Troels Lund Poulsen (The Guardian)
Prigožin tvrdil, že dostal otázku odhaľujúcu sprisahanie pod vedením ruského prezidenta Putina a tajomníka ruskej bezpečnostnej rady. Cieľom má byť "podkopať a neutralizovať“ wagnerovcov.
Americký Inštitút pre štúdium vojny uviedol, že Prigožinova tlačová služba zverejnila 16. marca nárokovanú žiadosť o komentár z ruského denníka Nezavisimaya Gazeta.
Novinári sa pýtali, či Prigožin vedel o údajných diskusiách medzi Putinom a tajomníkom Bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom o budúcnosti Wagnerovej skupiny.
Komentár tvrdí, že informácie o týchto diskusiách sa nedávno objavili na ruských a ukrajinských telegramových kanáloch a konštatuje, že Patrušev Putinovi povedal, že z wagnerovcov nezostane „nič“ za „jeden a pol až dva mesiace“.
Švédsko sa dohodlo s Britániou na predaji 14 kusov svojho delostreleckého systému Archer. Londýnu nákup umožní darovať Ukrajine niekoľko desiatok starších samohybných húfnic AS90.
Osem systémov Archer poputuje zo Švédska tiež priamo na Ruskom napadnutú Ukrajinu. "Delostrelecké systémy, ako je Archer, v kombinácii s obrnenými vozidlami a tankami zvyšujú obranyschopnosť Ukrajiny a umožnia jej znovu získať svoje územie," uviedol švédsky minister obrany Pal Jonson.
O moderný delostrelecký systém Archer usilovala Ukrajina niekoľko mesiacov. (ČTK)
Británia kúpi od Švédska 14 kusov delostreleckého systému Archer a niekoľko desiatok svojich starších samohybných húfnic AS90 daruje Ukrajine. Osem systémov Archer pošle Švédsko tiež priamo na front.
"Delostrelecké systémy, ako je Archer, v kombinácii s obrnenými vozidlami a tankmi zvyšujú obranyschopnosť Ukrajiny a umožnia jej znovu získať svoje územie," uviedol švédsky minister obrany Pal Jonson. O moderný delostrelecký systém Archer sa Ukrajina usilovala niekoľko mesiacov.
Britská vláda v samostatnom vyhlásení oznámila, že 14 systémov Archer bude slúžiť ako dočasná náhrada za 32 delostreleckých systémov AS90, ktoré od Británie dostanú ukrajinské ozbrojené sily. Londýn a Štokholm oznámili dodávky svojich delostreleckých systémov Ukrajine v januári.
Švédskom vyvinutý systém Archer sa skladá z plne automatizovanej húfnice namontovanej na terénnom vozidle. Posádka môže zbraň ovládať bez toho, aby musela opustiť opancierovanú kabínu. (ČTK)
Karikatúra dňa od Sliackeho: Hlavne nenápadne.
(SME)Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo potenciálny predaj najnovšej verzie rakiet AGM-114R2 Hellfire a súvisiaceho vybavenia Poľsku za odhadovanú cenu 150 miliónov dolárov. (TASR)
Súvisiaci článok

Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Ruská armáda sa stále pokúša vytlačiť Ukrajincov z Kurskej oblasti, hlásia ťažké boje (SME Minúta)
- Fico opakovane oživuje ukrajinský tranzit (komentár)
- Ukrajina Rusko Online: Pri ruskom útoku na Kryvyj Rih zahynuli najmenej štyria ľudia
Najčítanejšie na SME Svet
- 1. Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita 430
- 2. Maďarsko pre Netanjahua vystupuje z Medzinárodného trestného súdu. Čo to znamená? 352
- 3. Ruská armáda sa stále pokúša vytlačiť Ukrajincov z Kurskej oblasti, hlásia ťažké boje (SME Minúta) 210
- 4. Zmobilizuje voličov či stratí výtlak? Čo čaká krajnú pravicu po Le Penovej zákaze kandidovať 155
- 5. Trump prepustil niekoľkých predstaviteľov Rady pre národnú bezpečnosť 34
- 6. Cár obchodnej vojny. Šefčovičovi sa nepodarilo zastaviť Trumpove clá, obracia sa aj k Číne 24
- 7. EÚ je pripravená reagovať, Čína vyzýva na okamžité zrušenie. Čo hovoria krajiny na Trumpove clá Video 22
- 8. Srbskí demonštrujúci študenti vyrazili na bicykloch z Nového Sadu do Štrasburgu 20
- 9. Lietadlová loď, pontóny a ostrá munícia. Nacvičuje Čína inváziu na Taiwan? 17
- 10. Európska únia do leta odkladá stanovenie klimatických cieľov do roku 2040 16
- 1. Cár obchodnej vojny. Šefčovičovi sa nepodarilo zastaviť Trumpove clá, obracia sa aj k Číne 9 229
- 2. Ruská armáda sa stále pokúša vytlačiť Ukrajincov z Kurskej oblasti, hlásia ťažké boje (SME Minúta) 8 294
- 3. EÚ je pripravená reagovať, Čína vyzýva na okamžité zrušenie. Čo hovoria krajiny na Trumpove clá Video 7 585
- 4. Lietadlová loď, pontóny a ostrá munícia. Nacvičuje Čína inváziu na Taiwan? 4 690
- 5. Maďarsko pre Netanjahua vystupuje z Medzinárodného trestného súdu. Čo to znamená? 2 868
- 6. Spojenými štátmi sa prehnali tornáda aj búrky, úrady varujú pred povodňami Video 2 348
- 7. Aj Slováci si kupovali so stíhačkami F-16 partnerstvo. V ich továrňach teraz rastie nervozita 1 876
- 8. Maďarsko ukončuje svoje členstvo v Medzinárodnom trestnom súde 1 648
- 9. Rakúsko pre slintačku od soboty zatvorí dva malé hraničné priechody so Slovenskom 951
- 10. Trump prepustil niekoľkých predstaviteľov Rady pre národnú bezpečnosť 564
- 1. Ukrajina Rusko Online: Rusko prvýkrát v tomto roku nevyslalo na Ukrajinu v noci ani jeden dron 15 322
- 2. Cár obchodnej vojny. Šefčovičovi sa nepodarilo zastaviť Trumpove clá, obracia sa aj k Číne 10 560
- 3. Trump ho nazval zberbou, Waltz odpadom spoločnosti. Kto je novinár, ktorý odhalil Signalgate? 8 684
- 4. Ruská armáda sa stále pokúša vytlačiť Ukrajincov z Kurskej oblasti, hlásia ťažké boje (SME Minúta) 8 485
- 5. Ukrajina Rusko Online: Pri ruskom útoku na Kryvyj Rih zahynuli najmenej štyria ľudia 7 724
- 6. EÚ je pripravená reagovať, Čína vyzýva na okamžité zrušenie. Čo hovoria krajiny na Trumpove clá Video 7 585
- 7. Lietadlová loď, pontóny a ostrá munícia. Nacvičuje Čína inváziu na Taiwan? 5 447
- 8. Nezávislosť Taiwanu znamená vojnu, varuje Čína. V okolí Taiwanu spustila vojenské cvičenie 5 281
- 9. Trump vraví, že o treťom funkčnom období nežartuje. Môže sa inšpirovať Putinom 5 166
- 10. Trump už hovorí, že ho Putin štve. Jeho pomsta by zasiahla aj Slovensko 4 677
- 1. Druhú dámu odmietli, návštevu skrátili. Trump posiela do Grónska delegáciu 31 250
- 2. Trump hrozí Rusku vysokými clami na ropu, Iránu bombardovaním 24 543
- 3. Trump už hovorí, že ho Putin štve. Jeho pomsta by zasiahla aj Slovensko 20 459
- 4. Putin berie Trumpove grónske plány vážne. Ponúka aj investičné príležitosti 16 994
- 5. Veľké európske krajiny vyzvali na ďalší tlak na Rusko (SME Minúta) 16 917
- 6. Ukrajina Rusko Online: Rusko prvýkrát v tomto roku nevyslalo na Ukrajinu v noci ani jeden dron 15 322
- 7. Mjanmarsko a Thajsko zasiahlo silné zemetrasenie, v Bangkoku sa zrútil rozostavaný mrakodrap Video 15 145
- 8. Ukrajina Rusko Online: Ukrajina dostala od USA návrh novej dohody o nerastných surovinách 14 887
- 9. Do štyroch rokov by mal platiť zákaz šoférovania v celej EÚ 14 764
- 10. Koniec Le Penovej ambície? Jej prezidentská kandidatúra je v ohrození 13 520
Komerčné články
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
- Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
- Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
- Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
- Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
- Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
- Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
- S nami máte prístup do všetkých záhrad
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 401
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 079
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 053
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 796
- Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 092
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
- Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 522
- Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 297
- Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 273