SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Ukrajina Rusko Online: Každý dom v Bachmute je ako pevnosť, Rusi bojujú o jeden aj týždne

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

3. 1. 2023
|
21:23
|
Svet

Existujú tri hlavné dôvody, prečo Rusko plánuje zintenzívniť útoky bezpilotnými lietadlami na Ukrajinu. Jedným z nich je pokúsiť sa narušiť odolnosť civilistov, povedal bývalý člen velenia britského letectva Sean Bell.

"V Spojenom kráľovstve síce je zima, ale na Ukrajine býva krutá zima. Ak obyvateľom čo najviac znepríjemníte život, môže to potenciálne podkopať ich podporu vlády," povedal pre Sky News Bell s tým, že v skutočnosti majú nálety na civilistov opačný efekt.

"Druhým dôvodom je odplata. Rusom sa na bojisku nedarí a prišli zhruba o polovicu predtým dobytého územia. Svoju rolu zohráva aj útok na základňu Engels v Rusku, ďaleko za frontovou líniou, takže ide o formu odplaty," vyjadril sa vojenský expert.

"Tretím dôvodom je , že Rusko potrebuje hybnosť na bojisku a potrebuje získať čas. na prezbrojenie, výcvik a prípravu na jarnú ofenzívu. Rakety a samovražedné drony teda výrazne zamestnávajú ukrajinskú armádu a uberajú jej zdroje na oslobodzovanie," dodal Sean Bell.

(Sky News)
3. 1. 2023
|
20:20
|
Svet

Front na Ukrajine sa už veľmi neposúvaRusko pokračuje v útokoch na energetickú infraštruktúru a Ukrajina útočí HIMARSami na ruské zmobilizované sily. Hlavnou udalosťou posledných dní bolo ruské priznanie o desiatkach mŕtvych. (SME)

3. 1. 2023
|
19:30
|
Svet

Od februára sa v Rusku budú premietať dokumentárne filmy o útoku na Ukrajinu. Ministerstvu kultúry to nariadil prezident Putin. Nariadil aj rezortu obrany, aby poskytlo pomoc filmárom pri produkcii dokumentov. (TASR)

3. 1. 2023
|
19:21
|
Svet

Ukrajina po ruských útokoch na infraštruktúru urýchli prechod na čistú a zelenú energiu, oznámil premiér Denys Šmyhaľ s tým, že v dôsledku vojny sú tieto výzvy ešte naliehavejšie.

„Využijeme aktívnejšie potenciál obnoviteľnej energie. Ruské útoky nás tlačia do nevyhnutnej reformy - vybudovania decentralizovaného energetického systému. Bude menej zraniteľný voči útokom nepriateľa,“ doplnil predseda ukrajinskej vlády.

 Podľa oficiálnych predstaviteľov ruské útoky poškodili asi 40 percent národnej energetickej infraštruktúry. (SITA)

3. 1. 2023
|
19:12
|
Svet

Britský premiér Rishi Sunak telefonicky ubezpečil ukrajinského prezidenta Zelenského o dlhodobej podpore. Diskutovali o útokoch dronmi na Ukrajinu v uplynulých dňoch, oznámil hovorca britskej vlády.

Britský premiér ubezpečil, že Británia bude Ukrajinu naďalej podporovať, čo dokazuje aj nedávna dodávka viac ako tisíc protivzdušných rakiet.

Sunak a Zelenskyj hovorili aj o dodávkach ďalšieho vybavenia v nasledujúcich týždňoch, ktoré pomôžu Ukrajine zvíťaziť na bojovom poli, dodal hovorca.

"Spoločne s britským premiérom Rishim Sunakom sme hovorili o ďalšej obrannej spolupráci. Dohodli sme sa, že už tento rok zintenzívnime úsilie o priblíženie k víťazstvu," napísal Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

(TASR)
3. 1. 2023
|
19:05
|
Svet

EÚ nepotvrdila Kyjev ako miesto konania summit s Ukrajinou, ako tvrdila kancelária prezidenta Zelenského. Má sa konať 3. februára.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na Twitteri napísala, že sa teší na opätovné stretnutie so Zelenským na Ukrajine.

Hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela však nebol schopný potvrdiť, či sa summit uskutoční v Kyjeve. EÚ majú podľa hovorcu na schôdzke zastupovať von der Leyenová a Michel.

(TASR)
3. 1. 2023
|
18:40
|
Svet

Ukrajinské úrady zverejnili podrobnosti o takzvaných mučiarňach v Mykolajivskej oblasti a Chersone, kde okupanti  týrali miestnych obyvateľov, ktorí odmietli spolupracovať a snažili sa od nich získať adresy ukrajinských patriotov.

Kancelária mykolajivského oblastného prokurátora, Bezpečnostná služba Ukrajiny a forenzní experti ukrajinskej polície určili polohu údajnej mučiarne v obci Oleksandrivka v Mykolajivskej oblasti po tom, ako ju oslobodili spod ruskej okupácie. 

„Podľa údajov z vyšetrovania, zástupcovia krajiny agresora zhabali domy v obci a protizákonne v nich držali a brutálne mučili miestnych obyvateľov, ktorí odmietli spolupracovať s nepriateľom,“ konštatuje kancelária mykolajivského prokurátora, podľa ktorého pri vyšetrovaní našli aj fyzické dôkazy.

Bezpečnostná služba uvádza, že „Rusi násilne zadržiavali a brutálne mučili miestnych obyvateľov, ktorí odmietli spolupracovať“, pričom sa z nich snažili „vymlátiť adresy ukrajinských patriotov, najmä členov hnutia odporu“.

Obete údajne dusili plastovými vreckami, bili ťažkými predmetmi a používali aj mučenie elektrickým prúdom. Počas prehliadky mučiarne našli podľa nich aj „mučiace nástroje“.

Bezpečnostná služba tiež informovala o nájdení ukrajinských občanov, ktorých „Rusi mesiac protizákonne zadržiavali a mučili“.

Úrad ukrajinského generálneho prokurátora tiež informoval o nájdení ďalšej mučiarne v meste Cherson v „jednej z policajných budov, ktoré Rusi používali na zabezpečenie fungovania okupačných trestných úradov“.

Rusko už pred časom odmietlo obvinenia z vojnových zločinov a tvrdí, že jeho sily sa nezameriavajú na civilistov.

Medzinárodné ľudskoprávne organizácie, vyšetrovatelia i zahraničné médiá pritom na viacerých miestach zozbierali množstvo dôkazov o opaku. (SITA)

3. 1. 2023
|
18:00
|
Svet

Rusko pripisuje vinu za útok v Makijivke vojakom používajúcim mobily.  Ukrajina tvrdí, že zabila 400 ruských vojakov, Moskva priznala 63 mŕtvych. Útok zasiahol školu slúžiacu ako kasárne pre čerstvo zmobilizovaných ruských vojakov.

Rusko sa teraz "zrejme pokúša zhodiť vinu za svoju zlú bezpečnosť operácií... na predstaviteľov takzvanej Doneckej ľudovej republiky a na mobilizovaných vojakov", uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny.

Podľa predstaviteľov Doneckej ľudovej republiky zmobilizovaní vojaci v budove porušili bezpečnostné opatrenia a používali mobily, vďaka čomu mohli ukrajinské sily lokalizovať ich základňu.

Námestník ministra vnútra v samozvanej Luhanskej ľudovej republike Kiseľov vyhlásil, že šéf Doneckej ľudovej republiky Pušilin by mal odstúpiť. Kritike za Makijivku stále čelí najmä vedenie Ruska.

Inštitút uviedol, že pre "vážne vojenské chyby" prezident Putin nedokáže upokojiť ruskú vojnovo naladenú komunitu. Ruské zdroje tvrdia, že Putin nariadil vyšetrenie tohto incidentu do 6. januára.

"Putinova neschopnosť reagovať správne na kritiku a naprávať chyby v operáciách ruskej armády môže podkopať jeho dôveryhodnosť ako šikovného vojnového vodcu," napísal inštitút. (TASR)

3. 1. 2023
|
18:00
|
Domov

Slovensko bolo a je 30 rokov nezávislosti viac než Česko krajinou pádov a vzostupov. Útok Ruska na Ukrajinu upozornil na to, aké šťastné okolnosti sprevádzali vývoj oboch krajín a aké krehké je ich postavenie. Píše Petr Šabata. (SME)

3. 1. 2023
|
17:23
|
Svet

Nemecko je ochotné použiť zabavený ruský majetok na obnovu Ukrajiny. Berlín podporuje požiadavku Kyjeva na vojnové reparácie, tvrdia zdroje agentúry Bloomberg z vládnych kruhov. Nemecká vláda zatiaľ nezaujala oficiálne stanovisko.

Skôr ako nemeckí politici ku kroku pristúpia, musia podľa zdrojov vyriešiť právne záležitosti a chcú tiež postupovať v zhode so spojencami. Problematika je zložitá a niektoré časti vládnej koalície sú v diskusiách radikálnejšie ako iné.

Nemecká ministerka zahraničia Baerbocková chce, aby Rusko škody spôsobené Ukrajine zaplatilo. Bývalá spolupredsedníčka nemeckých Zelených je dlhoročnou zástankyňou tvrdšieho postoja voči Kremľu. Trvá na tom, že zhabanie aspoň časti zmrazených aktív musí byť jednou z možností.

Minister financií Lindner, ktorý stojí na čele propodnikateľských slobodných demokratov, je opatrnejší. Obáva sa, že konfiškácia aktív ruskej centrálnej banky by mohla vytvoriť nebezpečný precedens a vtiahnuť európske štáty a ich spojencov do právneho močiaru. (ČTK)

3. 1. 2023
|
16:54
|
Svet

Ukrajina potrebuje podporu Západu viac ako kedykoľvek predtým, upozorňuje francúzsky prezident. Macron prisľúbil Ukrajine ďalšiu pomoc aj v novoročnom televíznom príhovore.

"Počas nasledujúceho roka budeme neochvejne stáť na vašej strane... Budeme vám pomáhať až do víťazstva a budeme spolu budovať spravodlivý a trvalý mier. Spoľahnite sa na Francúzsko, spoľahnite sa na Európu," povedal.

Francúzsky prezident nedávno prisľúbil Kyjevu dodávky ďalších zbraní na boj proti ruským okupantom vrátane samohybných húfnic Caesar. Macron vysvetlil, že ich počet "bude závisieť" od výsledku prebiehajúcich diskusií s Dánskom, ktoré si húfnice Caesar od Francúzska objednalo a zrejme bude súhlasiť, aby aspoň niekoľko z nich dostala Ukrajina. (TASR)

3. 1. 2023
|
16:41
|
Svet

Výmenu ukrajinského oligarchu Viktora Medveďčuka za veliteľov pluku Azov iniciovala Moskva, píšu turecké médiá. Najväčšia výmena zajatcov medzi krajinami od začiatku ruskej invázie prebehla vlani v septembri v Turecku.

Rusko však požadovalo, aby päť veliteľov pluku Azov zostalo v Turecku, s čím Ukrajina súhlasila. Ruskojazyčný server BBC pripomenul, že ukrajinskí velitelia podľa dostupných informácií naozaj v Turecku zostali a podľa dohody majú v juhoeurópskej krajine stráviť zvyšok vojny. Za ich bezpečnosť sa zaručil aj turecký prezident Erdogan.

V určený deň na letisku v Ankare pristáli dve lietadlá - jedno z Ruska so zajatými veliteľmi pluku Azov a druhé z Ukrajiny, v ktorom priletel Medveďčuk. Zástupcovia Moskvy a Kyjeva nastúpili do lietadiel opačné strany, aby identifikovali zajatcov a skontrolovali ich zdravotný stav. Nasledovala výmena, opísal Hürriyet.

O nečakanej výmene zajatcov, pri ktorej sa na Ukrajinu vrátilo vyše 200 ľudí a do Ruska bezmála 60, informoval Kyjev vlani 22. septembra. Podľa ukrajinského prezidenta Zelenského boli medzi Ukrajincami dve stovky bojovníkov a desať cudzincov. Kyjev za nich poslal do Ruska 55 Rusov a promoskovských Ukrajincov. Ukrajinská tajná služba vtedy zverejnila video, z ktorého vyplynulo, že týchto zajatcov si Rusko a Ukrajina vymenili v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny.

Bojovníci pluku Azov boli jednými z tých, ktorí vlani na jar pri niekoľkomesačnom obliehaní a bombardovaní bránili juhoukrajinský Mariupoľ. Ruskí vojaci mesto dostali pod kontrolu v máji.

Ukrajinský oligarcha a líder proruskej strany Medvedčuk je považovaný za človeka blízkeho ruskému prezidentovi Putinovi. (ČTK)

3. 1. 2023
|
16:01
|
Svet

Novoročný prípitok šéfky menového fondu, že spomaľovať budú ekonomiky USA, Únie aj Číny - lebo inflačné tlaky, vojna a centrálni bankári – treba brať vážne. Na Slovensku zvlášť pasáž o „zrejme recesii až v polovici Únie," komentuje Peter Schutz. (SME)

3. 1. 2023
|
15:34
|
Svet
Dôležité

Ukrajinská rozviedka očakáva, že Rusko podnikne novú ofenzívu. Ruská armáda môže podľa tajnej služby v nasledujúcich štyroch či piatich mesiacoch stratiť ďalších 70-tisíc vojakov, na čo je však vedenie Ruska pripravené.

"Rusi sa podľa hodnotenia vojenskej rozviedky budú pokúšať pokračovať v útočných operáciách. V žiadnom smere sa im nepodarilo dosiahnuť ciele. Uvedomujú si, že prehrávajú, ale ukončiť vojnu sa nechystajú. Posudzujeme hypotézy, či môžu súčasne zaútočiť zo severu a z východu. Počítame s tým, naše vojská sú na to pripravené," uviedol hovorca rozviedky.

Rusi sa podľa neho tiež budú snažiť udržať pozemné spojenie s polostrovom Krym, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo na jar 2014, ale už sa im nepodarí znova sa dostať za Dneper, aby opäť dobyli Cherson.

Rusko od vpáde na Ukrajinu na konci vlaňajšieho februára podľa odhadu ukrajinského generálneho štábu prišlo o takmer 110-tisíc vojakov. Náčelník ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov nedávno povedal stanici BBC, že ruské vedenie prijalo rozhodnutie začať 5. januára novú vlnu mobilizácie.

Náčelník ukrajinského generálneho štábu Zalužnyj nedávno časopisu The Economist povedal, že podobne ako počas druhej svetovej vojny Rusi niekde cvičia ďalšiu armádu 200-tisíc vojakov, aby možno už v januári, ale skôr na jar spustili proti Ukrajine novú ofenzívu. Nepochybuje, že sa znovu pokúsia dobyť Kyjev. Ukrajina nalieha na západných spojencov, aby jej poskytli ďalšie ťažké zbrane, aby ich vojaci mohli vytlačiť ruské jednotky za hranice krajiny. (ČTK)

3. 1. 2023
|
15:01
|
Svet

Pri výbuchu rakety v ukrajinskom meste Kramatorsku sa ľahko zranil nemecký novinár. Redaktor nemeckého bulvárneho denníka Bild utrpel ľahké zranenie hlavy. Stritzel uviedol, že k výbuchu došlo v pondelok večer v čase, keď večeral v hoteli.

Stritzel má ranu na čele. Domnieva sa, že výbuch spôsobila raketa, ktorej cieľom mala byť s najväčšou pravdepodobnosťou neďaleká železničná stanica.

Ide ten istý výbuch, ktorý sa objavil v živom vysielaní francúzskej televízie TMC. Raketa explodovala priamo za spravodajcom Gasnierom, ktorý mal práve živý vstup. Po výbuchu sa utekal skryť. (TASR)

3. 1. 2023
|
14:34
|
Svet

Pri ruských útokoch zomreli za posledný deň traja civilisti. Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že jeden človek bol zabitý v meste Bachmut na východe krajiny a dvaja v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

Gubernátor Chersonskej oblasti Januševyč povedal, že región bol zasiahnutý 79-krát, a to delostrelectvom, raketometmi, mínometmi a tankovými kanónmi. Ruské útoky smerovali aj proti Doneckej, Charkovskej, Dnipropetrovskej, Zaporožskej, Sumskej, Mykolajivskej a Luhanskej oblasti. (SITA, Sky News)

3. 1. 2023
|
14:22
|
Svet
Dôležité

Každý dom v Bachmute je ako pevnosť, uviedol šéf ruských žoldnierov z Wagnerovej skupiny. Mesto je pretkané hustou sieťou obranných línií a ruskí vojaci bojujú o jeden dom aj celé týždne, priblížil situáciu Jevgenij Prigožin.

Ruská armáda sa snaží o dobytie Bachmutu už takmer osem mesiacov, postupuje ale len veľmi pomaly. Rusko používa pre mesto sovietsky názov Artemovsk.

"Artemovsk, to je pevnosť v každom dome. Naši chlapci bojujú o každý dom, niekedy aj viac ako jeden deň. Niekedy aj týždne o jeden dom," opísal boje Prigožin, zakladateľ Wagnerovej súkromnej vojenskej družiny. Ruskí vojaci podľa neho postupujú domov za domom.

Keď potom ruskí vojaci prerazia jednu z obranných línií v meste, väčšinou zistia, že za ňou leží niekoľko ďalších, posťažoval sa tiež Prigožin. "Dnes ráno dobyli jeden dom a prerazili obranu. Ale za tým domom je ďalšia obrana, a nie jedna, "priblížil Prigožin, ktorý odhadol počet obranných línií v Bachmute na 500.

"Čo desať metrov, to hranica obrannej línie," povedal tiež Prigožin.

Tvrdohlavosť, s ktorou sa Rusko aj za cenu obrovských strát snaží o dobytie Bachmutu, je pre mnohých armádnych expertov zarážajúca, poznamenal ruský nezávislý portál Moscow Times. Mesto má podľa neho malý strategický význam, ale pre Rusko môže ísť o otázku prestíže - po toľkých mesiacoch bojov Moskva nechce uznať porážku.

Ruský postup pri Bachmute v novembri a decembri oproti októbru ešte spomalil, uviedli minulý mesiac americkí analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. V Bachmute zdevastovanom bojmi zostáva asi 10-tisíc obyvateľov. Pred vojnou v meste žilo 70-tisíc ľudí. (ČTK)

V Bachmute prebiehajú ťažké boje, Rusi aj Ukrajinci majú ťažké straty.
Zdroj TASR/AP
3. 1. 2023
|
14:00
|
Svet

Ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine? Komentátor Edward Lucas očakáva, že Kyjev znovu prekvapí a bude pokračovať vo víťazstvách na bojisku. V hre je viacero scenárov. Krym však bude ťažký cieľ. (SME)

3. 1. 2023
|
13:54
|
Svet

Neobvykle teplé počasie na Ukrajine znížilo dopyt po elektrine. Rusko cez zimu opakovane útočí na ukrajinskú energetickú infraštruktúru a narúša dodávky elektriny, vody a tepla.

„Elektrárne vyrábajú dostatok elektriny na pokrytie záťaže. Okrem toho, pre jasné počasie v ranných a popoludňajších hodinách, je zvýšená výroba elektriny solárnymi elektrárňami,“ oznámil štátny prevádzkovateľ elektrickej siete Ukrenerho.

Ukrenerho však uviedol, že do popoludnia obmedzenia elektriny znova zavedú, keďže sa cez deň zvýšil dopyt. Spoločnosť vyzvala Ukrajincov, aby spotrebovávali elektrinu rozumne. „Nezabúdame na ciele nepriateľa pripraviť Ukrajincov o svetlo a sme pripravení za každých okolností zasiahnuť a obnoviť poškodené,“ uviedla. (SITA, (CNN Prima News))

3. 1. 2023
|
13:45
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo za posledný týždeň 24 366 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo 469 žiadateľov, informoval tlačový odbor ministerstva vnútra.

Naopak, na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v uplynulých dňoch 22 104 ľudí. "Vzhľadom na zvýšené počty odchádzajúcich odídencov zo Slovenska smerom na Ukrajinu v predchádzajúcich dňoch z dôvodu vianočných sviatkov, ministerstvo vnútra očakáva v najbližších dňoch prechodne zvýšený počet prichádzajúcich. Zväčša pôjde o osoby, ktoré už majú na Slovensku vytvorené zázemie," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na Slovensko od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 1 094 380. Dočasné útočisko udelili 104 959 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo od 24. februára 878 968 ľudí. (TASR)

3. 1. 2023
|
13:23
|
Svet

Ruský raketový útok zničil zimný štadión Altair v Družkivke na Donbase. "Od začiatku vojny, tak už ruskí okupanti zničili päť zimných štadiónov," uviedol Ukrajinský zväz ľadového hokeja.

Rusi predtým zničili štadióny v mestách Melitopol, Mariupol, Severodoneck a Doneck. Agentúra Reuters podotýka, že túto správu nedokázala nezávisle overiť.

Mesto Družkivka v roku 2014 nakrátko obsadili proruskí separatisti, ktorí v časti Doneckej oblasti vyhlásili tzv. "ľudovú republiku". Ukrajinská armáda mesto opäť dobyla v júli 2014. Štadión Altair odvtedy využíval ukrajinský hokejový klub Donbas (HC Donbass). Tento profesionálny klub mal predtým domovský štadión v Donecku, odkiaľ sa však po obsadení tohto mesta separatistami - ktorí ho ovládajú dodnes - presunul do Družkivky.

Generálny riaditeľ tohto klubu Iľenko uviedol, že išlo o "viac než len budovu". Dodal, že na štadióne sa konali aj medzinárodné hokejové turnaje či podujatia mladých krasokorčuliarov. "Išlo o stovky detských súťaží, desiatky medzinárodných turnajov," napísal. (TASR)

3. 1. 2023
|
13:07
|
Svet

Ukrajinská tajná služba obvinila ruského generála Kobylaša a admirála Osipova kvôli ostreľovaniu civilných cieľov. Ide o prvé obvinenie vznesené Ukrajinou priamo kvôli útokom na civilné ciele.

"Vyšetrovatelia SBU zhromaždili kvalitné dôkazy proti dvom členom najvyššieho ruského velenia, ktorí nesú zodpovednosť za ničenie civilných objektov," uviedla služba vo vyhlásení.

Obaja ruskí predstavitelia sú podozriví, že sa dopustili plánovania, prípravy, rozpútania a vedenia agresívnej vojny a narušenia územnej celistvosti a nedotknuteľnosti Ukrajiny.

Generál Kobylaš od vpádu ruských vojsk z konca vlaňajšieho februára plnil rozkazy najvyššieho vedenia Ruska ohľadom zničenia ukrajinských miest. "Práve na jeho rozkaz ruskí vojaci podnikajú rozsiahle raketové útoky na obytné domy, nemocnice a objekty kritickej infraštruktúry," uviedla ukrajinská tajná služba.

Admirál Osipov podľa obžaloby vydával od 24. februára do 10. augusta minulého roka rozkazy k systematickým útokom strelami s plochou dráhou letu Kalibr, odpaľovaných z lodí a ponoriek proti husto osídleným oblastiam Ukrajiny.

Rusko od začiatku vojny, ktorú nazýva "špeciálnou vojenskou operáciou", popieralo, že by útočilo na civilistov a civilné objekty, akokoľvek fakty svedčili o opaku. Kremeľ však napokon po mesiacoch vojny uviedol, že Kyjev môže okamžite zbaviť civilné obyvateľstvo utrpenia, ak prijme ruské požiadavky. K tomu má ukrajinské vedenie donútiť aj systematické ničenie ukrajinskej kritickej infraštruktúry. (ČTK)

3. 1. 2023
|
12:13
|
Svet

Ruská armáda na Ukrajine za uplynulý deň stratila ďalších 750 vojakov, tvrdí ukrajinský generálny štáb. Od začiatku vojny straty ruskej armády podľa Kyjeva stúpli na 108 190. Informácie nie je možné nezávisle overiť.

Za posledný deň ukrajinská armáda podľa Kyjeva zničila aj päť ruských tankov, sedem obrnených bojových vozidiel pechoty a šesť delostreleckých systémov.

Od začiatku invázie Moskva podľa ukrajinského generálneho štábu prišla celkovo o 3 036 tankov, 6 100 obrnených bojových vozidiel pechoty a 2 033 delostreleckých systémov. (SITA)

3. 1. 2023
|
09:10
|
Svet

Ruská aj ukrajinská strana utrpeli v bojoch o Bachmut ťažké straty, uviedla britská vojenská rozviedka. Za posledných desať dní Ukrajina k obrane tohto úseku prisunula značné posily a frekvencia ruských útokov klesla.

Briti pripomenuli, že v polovici decembra ruská pechota síce pri Bachmute útočila častejšie, mnohé z týchto operácií však neboli správne pripravené.

"V súčasnosti sa ruské útočné operácie v tejto oblasti vedú len na úrovni čaty či družstva. Je nepravdepodobné, že by Rusko v najbližších týždňoch dosiahlo pri Bachmute významný prelom," usúdila britská rozviedka.

(ČTK)
3. 1. 2023
|
08:06
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччині виповнюється 30 років. Минулого року найчастіше замовляли доставку їжі, вручення державної нагороди, науковець ділиться любов’ю до викладання.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

3. 1. 2023
|
08:04
|
Svet

Ukrajinská armáda hlási, že pred niekoľkými dňami zasiahla sústredenie ruských síl pri dedine Čulakivka v Chersonskej oblasti a takmer 500 ruských vojakov bolo zranených či zabitých. Informácie nemožno overiť z nezávislých zdrojov.

Útok pri Čulakivke sa odohral posledný deň minulého roka. Na Nový rok nasledoval zásah ruskej jednotky pri dedine Fedorivka, rovnako v Chersonskej oblasti, kde sú straty nepriateľa stále spresňované, uviedol ukrajinský generálny štáb.

Hlásenie Kyjeva o ďalších vysokých ruských stratách prišlo po tom, ako ruské ministerstvo obrany včera priznalo, že v Makijivke pri Donecku po novoročnom útoku ukrajinských síl prišlo o život 63 ruských vojakov.

Americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojej správe upozornil, že zničujúci ukrajinský zásah v Makijivke vyvolal v ruskom informačnom priestore kritiku ruského velenia a že ruské ministerstvo obrany sa snaží zvaliť zodpovednosť na úrady separatistickej Doneckej ľudovej republiky aj samotných zmobilizovaných vojakov.

Zástupcovia separatistov totiž v ruských televíziách uvádzali, že ukrajinský presný zásah v Makijivke nasledoval po tom, ako ruskí vojaci porušili bezpečnostné pravidlá tým, že si zapli mobilné telefóny.

(ČTK)
3. 1. 2023
|
06:09
|
Svet

Ukrajinská polícia od oslobodenia oblasti v okolí Charkova na východe krajiny objavila 25 lokalít, kde ruskí vojaci počas okupácie zadržiavali a mučili civilistov, uviedol šéf tamojšej polície Volodymyr Tymoško.

Niektorým väzňom dávali elektrické šoky a iní mali zlomené prsty, uviedol Tymoško.

Ako pripomenula DPA, ruské jednotky niekoľko mesiacov okupovali okolie Charkova, odkiaľ sa stiahli až začiatkom septembra po ukrajinskej protiofenzíve.

V oslobodenom regióne bolo odvtedy objavených 920 tiel civilistov vrátane 25 detí, dodal Tymoško. Podľa neho ich všetkých zabili ruskí vojaci.

Podľa vyšetrovania ukrajinských úradov ruské sily spáchali vojnové zločiny aj na iných okupovaných územiach. Po stiahnutí ruskej armády z mesta Buča pri metropole Kyjev objavili viac ako 400 tiel zabitých civilistov. Väčšina z nich zomrela násilnou smrťou. Vyšetrovanie naďalej prebieha, píše DPA. (TASR)

3. 1. 2023
|
06:02
|
Svet

"Rusko plánuje dlhotrvajúcu kampaň útokov s bezpilotnými lietadlami vyrobenými v Iráne, aby vyčerpalo Ukrajinu," uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom príhovore k občanom.

"Máme informácie, že Rusko plánuje zdĺhavý útok prostredníctvom bezpilotných lietadiel Šáhid. Pravdepodobne sa spolieha na vyčerpanie. Vyčerpanie našich ľudí, našej protivzdušnej obrany, nášho energetického sektora," povedal Zelenskyj.

Ukrajina preto podľa neho musí "konať a urobiť všetko pre to, aby teroristi" vo svojom pláne "zlyhali".

Zelenskyj povedal, že od začiatku roka 2023 bolo nad Ukrajinou zostrelených už viac ako 80 bezpilotných lietadiel. "Tento údaj sa môže v blízkej budúcnosti zvýšiť," dodal.

(TASR)
2. 1. 2023
|
21:57
|
Svet

Rusko útočí samovražednými dronmi zámerne v noci a popri rieke Dneper, upozorňuje ukrajinský plukovník. "Logika hovorí, že nie všetko je na nočnej oblohe vidieť," uviedol Selezňov.

Letová trasa z juhu popri rieke Dneper bola zvolená aj preto, aby sa samovražedné drony vyhli ukrajinskej protivzdušnej obrane tam, kde je to možné, dodal plukovník.

Ruské ozbrojené sily nedávno spustili vlny útokov kamikadze dronmi, ktoré sa vrhajú strmhlav na svojej ciele, a útočia na ukrajinské mestá aj niekoľko nocí po sebe. Ukrajinská protivzdušná obrana väčšinu týchto dronov Šáhid iránskej výroby zostrelila, ale padajúce trosky spôsobili značné škody. (TASR)

2. 1. 2023
|
21:34
|
Svet
Dôležité

Ukrajina oslobodila 40 percent územia, ktoré obsadili Rusi od začiatku invázie, uviedol v zhrnutí uplynulého roka generál Valerij Zalužnyj. Pyrotechnici pritom zlikvidovali 42-tisíc výbušných predmetov a spojenci vycvičili vyše 20-tisíc ukrajinských vojakov.

"Niekoľko zhrnutí tragického a hrdinského roku 2022. Roka, ktorý navždy zmenil nás, našu prítomnosť aj budúcnosť. Roka, ktorý sa zapísal do svetových dejín. Pod menom Ukrajiny a jej ozbrojených síl," uviedol náčelník ukrajinského generálneho štábu vo vojenskej bilancii minulého roka, v ktorom Rusko na konci februára napadlo jeho vlasť a rozpútalo tým najväčší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny.

Zalužnyj uviedol, že obrancom sa doteraz podarilo dobyť späť 28 percent z celkovo Rusmi okupovaného ukrajinského územia. Poukázal pritom na fakt, že Moskva v roku 2014 anektovala v rozpore s medzinárodným právom ukrajinský polostrov Krym.

Šéf ukrajinského generálneho štábu tiež spomína štatistiku ruských strát, o ktorých ukrajinské ozbrojené sily informujú denne. Podľa nich ruské invázne sily prišli o viac ako 100-tisíc vojakov, 3000 tankov, 6000 obrnených vozidiel, 2000 delostreleckých systémov, 420 salvových raketometov, takmer 300 bojových lietadiel a 270 vrtuľníkov. Moskva svoje celkové straty neuvádza a tieto štatistiky nie je možné potvrdiť z nezávislých zdrojov.

Do výcviku ukrajinských vojakov sa podľa Zalužného zapojilo 17 európskych krajín a spolu už bolo vďaka partnerským štátom vycvičených vyše 20-tisíc vojakov. Do zahraničia podľa neho zamierilo na liečenie vyše tisíc zranených vojakov.

Ukrajinskí pyrotechnici a ženisti prehľadali tisícky kilometrov územia a zlikvidovali takmer 42-tisíc kusov nevybuchnutej munície, ako sú napríklad míny alebo rôzne strely alebo granáty, uvádza Zalužnyj.

(ČTK)

Súvisiaci článok Kyjev sa prihlásil k útoku v Makijivke, Moskva priznala desiatky mŕtvych vojakov (SME Minúta) Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
 5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
 6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
 7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
 8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 536
 2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 819
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 9 212
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 801
 6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 487
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 914
 8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu