SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Rusi postavili v Mariupole veľkú vojenskú základňu, ukazujú satelitné snímky (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

3. 12. 2022
|
23:20
|
Svet

Spojené štáty majú pred sebou kľúčové kroky, v ktorých musia investovať do armády, ak chcú byť naďalej protiváhou Číny, povedal minister obrany Lloyd Austin. Rusko obvinil z "úmyselnej krutosti" v bojoch na Ukrajine, kde podľa neho Moskva cieli na civilistov.

"Čína je jedinou krajinou, ktorá má ako vôľu, tak čoraz viac aj moc k tomu meniť podobu svojho regiónu i medzinárodného poriadku tak, aby vyhovoval jej autoritárskym preferenciám. To my nedopustíme," povedal v prejave na obrannom fóre v Simi Valley v Kalifornii Austin.

Čína podľa amerického ministerstva obrany predstavuje pre USA väčšiu hrozbu ako Rusko; Pentagon v pondelok zverejnil bezpečnostnú správu, v ktorej uviedol, že Peking bude v roku 2035 pravdepodobne disponovať až 1500 jadrovými zbraňami. USA ich v roku 2021 podľa washingtonskej organizácie Arms Control Association mali k dispozícii 3750.

Austin v prejave hovoril aj o konflikte na Ukrajine. USA podľa neho neustanú v podpore Ukrajiny ani v snahách zabrániť zvyšovaniu napätia s Ruskom. "Nenecháme sa zatiahnuť do Putinovej vojny," povedal minister. (ČTK)

3. 12. 2022
|
22:58
|
Svet

Ukrajina uvalila sankcie na desať vysoko postavených duchovných napojených na ukrajinskú pravoslávnu cirkev moskovského patriarchátu. Tí podľa nich súhlasili so spoluprácou s ruskými okupačnými orgánmi alebo ospravedlňovali inváziu.

Toto oznámenie je posledným z radu krokov proti ukrajinskej pravoslávnej cirkvi moskovského patriarchátu, ktorá po začatí invázie vyhlásila na ruskej pravoslávnej cirkvi nezávislosť. Nesúhlasila s počínaním moskovského patriarchu Kirilla, ktorý aktívne podporuje prezidenta Vladimíra Putina a jeho vojnu proti Ukrajine.

Väčšina duchovných - všetci sú buď členmi cirkvi, alebo sú s ňou úzko spojení - žije na územiach kontrolovaných Ruskom alebo sa nachádza v zahraničí, uviedla služba. Sankcie, ktoré potrvajú päť rokov, zmrazia majetok osôb uvedených na zozname, zablokujú im vývoz kapitálu z Ukrajiny a znemožnia im vlastniť pôdu.

Bezpečnostná služba tiež vykonala niekoľko razií vo farnostiach a budovách spojených s cirkvou, ktorá tvrdí, že vždy dodržiavala ukrajinské zákony.

Pravoslávni kresťania tvoria väčšinu zo 43 miliónov obyvateľov Ukrajiny. Od pádu sovietskej nadvlády medzi cirkvou napojenou na Moskvu a nezávislou ukrajinskou cirkvou vyhlásenou krátko po získaní nezávislosti panuje tvrdá konkurencia, píše Reuters. (ČTK)

3. 12. 2022
|
20:47
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident kritizuje cenový strop na ruskú ropu, na ktorom sa dohodli Európska únia, skupina krajín G7 a Austrália. Zelenskyj nepovažuje strop za "seriózny", pretože je pre Moskvu "celkom pohodlný".

"Rusko zámernou destabilizáciou energetického trhu už spôsobilo obrovské straty všetkým krajinám sveta," povedal Zelenskyj a rozhodnutie o cenovom strope označil za "slabý prístup". "Je len otázkou času, kedy sa aj tak budú musieť zaviesť silnejšie nástroje," argumentoval Zelenskyj s tým, že zatiaľ sa iba stráca čas.

"Logika je jasná: ak bude cenový strop na ruskú ropu 60 dolárov namiesto napríklad 30 dolárov, ako navrhovali Poľsko a pobaltské štáty, potom bude do ruského rozpočtu pribúdať okolo sto miliárd dolárov ročne..." vysvetľoval. "Tieto peniaze budú využité aj na ďalšie destabilizovanie práve tých krajín, ktoré sa teraz vyhýbajú veľkým rozhodnutiam," dodal Zelenskyj. (TASR)

3. 12. 2022
|
19:25
|
Svet

Západ by mal zvážiť, ako riešiť žiadosť Ruska o bezpečnostné záruky, ak by Putin súhlasil s rokovaniami o ukončení vojny na Ukrajine, povedal francúzsky prezident Macron s tým, že Európa musí pripraviť svoju budúcu bezpečnostnú architektúru.

Súvisiaci článokCintorín sa výrazne zväčšil. Ako vyzerá Mariupoľ mesiace po invázii Čítajte 

"To znamená, že jedným zo základných bodov, ktorým sa musíme venovať – ako vždy hovoril prezident Putin – je strach (Moskvy), že NATO príde až k jej dverám a rozmiestni zbrane, ktoré by mohli ohroziť Rusko," uviedol francúzsky prezident v rozhovore, ktorý bol natočený počas jeho tohtotýždňovej návštevy v USA.

"Táto téma bude súčasťou rokovaní o mieri, takže sa musíme pripraviť na to, čo sme pripravení urobiť, ako ochránime našich spojencov a členské štáty a ako poskytnúť Rusku záruky v deň, keď sa vráti k rokovaciemu stolu," dodal. (TASR)

3. 12. 2022
|
18:05
|
Svet

Ukrajina  zadržala osem ľudí za krádež jedného zo siedmich grafitov vytvorených na Ukrajine britským umelcom Banksym. Podozriví vyrezali dielo z múru domu v meste Hostomeľ v Kyjevskej oblasti. Obraz zmizol v piatok, dodali úrady.

Na ukradnutom diele, vytvorenom na žltej omietke domu, je vyobrazená žena oblečená v župane a s natáčkami na hlave, ktorá má na tvári plynovú masku a v ruke hasiaci prístroj - stála vedľa obhorených zvyškov okna. Obraz nanesený na omietku domu páchatelia vyrezali spolu so zatepľovacou izolačnou vrstvou.

"Skupina ľudí sa pokúsila ukradnúť Banksyho nástenné dielo. Vyrezali ho z múru domu zničeného Rusmi," napísal v piatok večer gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba na sociálnej sieti Telegram. Pripojil aj fotografiu múru, na ktorom už dielo chýba.

"Na mieste bolo zatknutých niekoľko ľudí. Dielo je v dobrom stave a je v rukách úradov," dodal gubernátor.

Ostatné nástenné obrazy v tejto oblasti, ktorých tvorcom je podľa predpokladov tiež Banksy, sú pod ochranou polície, oznámil Kuleba. (TASR)

Zdroj SITA/AP
3. 12. 2022
|
17:55
|
Svet

Ruský minister obrany Šojgu v bieloruskej metropole Minsk rokoval so svojím bieloruským kolegom Chreninom. Ministri diskutovali o bilaterálnej vojenskej spolupráci a doplnili dohodu o "spoločnom zabezpečení regionálnej bezpečnosti". (TASR)

3. 12. 2022
|
16:33
|
Svet
Dôležité

Rusko upevňuje vojenskú prítomnosť v okupovanom Mariupole na východe Ukrajiny. V meste postavilo veľkú armádnu základňu. Nový komplex v tvare písmena U sa podľa záberov spoločnosti Maxar nachádza neďaleko centra mesta. (ČTK)

Ruská základňa v Mariupole.
Zdroj TASR/AP
3. 12. 2022
|
16:10
|
Svet

Prezident Vladimir Putin navštívi Ruskom anektovaný región Donbas, keď nadíde správny čas, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Nešpecifikoval, kedy by Putin mohol pricestovať do oblasti. (TASR)

3. 12. 2022
|
15:38
|
Svet

Na Ukrajine zomrel pri ruskom ostreľovaní jeden človek a šesť bolo zranených, oznámil zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko. V Doneckej oblasti zomrel jeden civilista a štyria sa zranili, jeden bol zranený v Charkove a ďalší v Chersone. (The Guardian)

3. 12. 2022
|
14:57
|
Domov
Dôležité

Spoločnosť Maxar zverejnila nové fotky Mariupoľa. Mesto zničilo ostreľovanie ruských okupantov. Na snímke sa nachádza nákupné centrum Metro zachytené mesiac po ruskej invázii a 30. novembra.

(SME)
3. 12. 2022
|
14:45
|
Svet

Kremeľ bol pripravený na cenový strop ruskej ropy a analyzuje ho, reagoval hovorca ruskej vlády Peskov. "Neprijmeme tento strop," citovala ho tlačová agentúra Tass. Dodal, že analýza bude rýchla a Rusko potom oznámi, ako zareaguje. (The Guardian)

3. 12. 2022
|
14:17
|
Svet

V Lotyšsku vyšetrujú ruskú nezávislú televíziu Dožď pre podozrenia, že pomáha proruským silám vo vojne na Ukrajine. Jeden z moderátorov vyjadril nádej, že stanica už pomohla poskytnúť mnohým ruským vojakom základné vybavenie.

To podľa stanoviska Lotyšskej bezpečnostnej služby vyvolalo podozrenie, že „televízia poskytuje pomoc vojakom ruských okupačných síl“.

„Žiadne poskytnutie podpory agresorovi Rusku nie je ospravedlniteľné,“ uviedla bezpečnostná služba s tým, že každý, kto pomáha ruským silám, podlieha trestnej zodpovednosti. (SITA)

3. 12. 2022
|
13:52
|
Domov

Minister zahraničia Rastislav Káčer sa stretol s partnermi z Česka a Rakúska. S Lipavským a Schallenbergom hovoril aj o podpore Ukrajiny a českom predsedníctve v Rade Európskej únie.

Stretnutie v takzvanom slavkovskom formáte sa uskutočnila na okraj konferencie organizovanej v zámku Belá na južnom Slovensku. Vrcholní politici Česka, Rakúska a Slovenska sa v rámci bližšej spolupráce krajín strednej Európy takto stretávajú od roku 2015.

"Otvorene sme diskutovali o situácii na Ukrajine, budúcnosti západného Balkánu a EÚ, vláde práva a regionálnej spolupráci. Zhodli sme sa, že treba ďalej silne podporovať rozšírenie EÚ a naše základné hodnoty," uviedol na Twitteri Káčer.

(ČTK)
3. 12. 2022
|
13:46
|
Svet

Rusko pripravuje podľa Ukrajiny ďalší veľký útok. Na pozície v Čiernom mori rozmiestnilo 24 rakiet s plochou dráhou letu Kalibr, uviedlo ukrajinské južné veliteľstvo. (Kyiv Independent)

3. 12. 2022
|
12:38
|
Svet

V Chersonskej oblasti vyhlásili trojdňovú evakuáciu obyvateľov z ľavého, Rusmi okupovaného brehu rieky Dneper na pravý breh. Ten majú pod kontrolou Ukrajinci. Podľa šéfa oblastnej správy Januševyča je evakuácia nevyhnutná.

Ukrajinci, ktorí zostávajú v Ruskom okupovanej časti oblasti na ľavom brehu, budú môcť rieku prekročiť až do pondelka. "Evakuácia je potrebná vzhľadom na možné zintenzívnenie nepriateľských akcií v tejto oblasti," uviedol Januševyč.

Úrady preto podľa neho dočasne pozastavili platnosť zákazu prekračovať rieku. Počas troch dní bude možné sa do pravobrežnej časti Chersonskej oblasti dostať na jedno určené miesto. (ČTK)

3. 12. 2022
|
12:00
|
Šport

„Nemôžem ani sledovať všetky zápasy, keďže elektrina je prístupná štyri až šesť hodín denne,” vraví ukrajinský komentátor. Opisuje, ako prebieha vysielanie MS vo futbale 2022 v Katare pri neustálych výpadkoch elektriny. (Sportnet)

3. 12. 2022
|
11:03
|
Svet

Vyhrážky dostali v posledných dňoch ukrajinskí diplomati v dvanástich krajinách, uviedol minister zahraničia Kuleba. Ukrajinské zastupiteľské úrady v zahraničí vrátane Česka dostali zakrvavené balíčky so zvieracími očami.

"Doteraz máme 18 prípadov vyhrážok v 12 krajinách: Pokus o teroristický útok v Španielsku, balíčky so zvrátenými hrozbami vo forme vytrhnutých zvieracích očí v Maďarsku, Holandsku, Poľsku, Chorvátsku, Taliansku, Rakúsku, Česku, Vatikáne, Francúzsku, správy o bombe v Kazachstane a tiež podozrivý list v USA," uviedol Kuleba po piatkovom krízovom rokovaní s diplomatmi.

Podľa ministra chcú páchatelia ukrajinských diplomatov vo svete zastrašiť a "podkopať dôležitú diplomatickú prácu na dodávkach zbraní, energetického zariadenia a na izolácii Ruska".

Ukrajinské veľvyslanectvá a konzuláty podľa ministra zvýšili po vlne vyhrážok bezpečnostné opatrenia. Kyjev podľa neho rovnako spolupracuje s úradmi hostiteľských krajín aj ukrajinskou tajnou službou SBU na odhalení páchateľov. "Teroristi neuspejú," dodal Kuleba. (ČTK)

3. 12. 2022
|
10:44
|
Svet

Rusko považuje cenový strop na jeho ropu za nebezpečný. Naďalej bude hľadať kupcov. Prezident Putin a niektorí vysokí kremeľskí predstavitelia už skôr uviedli, že Rusi nebudú dodávať palivá tým, ktorí sa k obmedzeniu pripoja.

Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak vyhlásil, že tento nástroj je v rozpore so všetkými trhovými mechanizmami, mohol by byť veľmi zhubný pre svetový ropný priemysel a krajiny v prípade zavedenia stropu začnú dodávať ropu trhovo orientovaným partnerom či znížia ťažbu.

Agentúra Bloomberg minulý týždeň uviedla, že Kremeľ pripravuje prezidentský výnos, ktorý zakáže ruským firmám a obchodníkom predávať ruskú ropu komukoľvek, kto zavedie na túto surovinu cenový strop. (ČTK)

3. 12. 2022
|
10:43
|
Svet

Dve ruské rakety zasiahli v noci Záporožskú oblasť. Guvernér Oleksandr Starukh uviedol, že poškodili budovy v blízkosti regionálneho hlavného mesta Záporožie, no neboli hlásené žiadne obete. (The Guardian)

3. 12. 2022
|
10:32
|
Svet

Cenový strop na ruskú ropu prepravovanú po mori by mal byť 30 dolárov za barel, tvrdí šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Tento limit by podľa neho viac zasiahol ruskú ekonomiku. Skupina G7, Austrália a Únia sa dohodli na 60 dolároch. (ČT24)

3. 12. 2022
|
10:28
|
Svet

Rusko sa snaží pripraviť podmienky na vyjednávanie o možnej demilitarizácii Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú okupuje, tvrdia analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

Podľa inštitútu Moskva chce rokovania podmieniť tým, že Kyjev poskytne záruky nerušenej prepravy ropy ropovodom Družba do Európy. "Rusko by však pravdepodobne takúto dohodu porušilo a z jej nedodržania by obvinilo Ukrajinu," tvrdia americkí analytici. (ČTK)

3. 12. 2022
|
10:27
|
Svet

Španielsko poslalo na Ukrajinu svoj prvý raketový systém protivzdušnej obrany Hawk. Systém môže byť použitý proti lietadlám aj raketám, ktoré Rusko použilo pri útoku na Ukrajinu, vrátane elektrární a domov. (The Guardian)

3. 12. 2022
|
10:16
|
Svet

Ruské jednotky ďalej ostreľujú civilnú infraštruktúru a sústredia sa na ofenzívu smerom na mestá Bachmut a Avdijivka, uviedol ukrajinský generálny štáb.

Obrancovia odrazili za posledný deň ruské útoky blízko obcí Červonopopivka v Luhanskej oblasti a Soledar, Opytne, Nevelske, Krasnohorivka a Marjinka v Doneckej oblasti, (ČTK)

3. 12. 2022
|
09:56
|
Svet

V okolí Chersonu odstránili po odchode Rusov viac ako sedemtisíc výbušnín. Ukrajinskí pohotovostní pracovníci preskúmali takmer 700 hektárov otvoreného územia.

Skontrolovali tiež 60 kilometrov železničných tratí a 326 domácností. Úrady vyzývajú každého, kto sa vráti do Chersonu alebo okolia, aby bol mimoriadne opatrný. Zbavenie Chersonu mín môže trvať roky. (The Guardian)

3. 12. 2022
|
09:51
|
Svet

Ruské sily naďalej investujú veľkú časť palebnej sily do dobytia mesta Bachmut v Doneckej oblasti, hodnotí britské ministerstvo obrany. Rusko zrejme plánuje obkľúčiť mesto.

Rusko uprednostňuje Bachmut ako svoje úsilie od začiatku augusta. Dobytie mesta by malo obmedzenú operačnú hodnotu, hoci by to Rusku potenciálne umožnilo ohroziť väčšie mestské oblasti Kramatorsk a Sloviansk.

Podľa ministerstva existuje reálna možnosť, že získanie mesta Bachmut sa pre Rusko stalo predovšetkým symbolickým politickým cieľom.

(The Guardian)
3. 12. 2022
|
05:28
|
Ekonomika
Dôležité

Skupina ekonomicky vyspelých krajín G7 spolu s Austráliou sa dohodli na stanovení cenového stropu na ruskú ropu dopravovanú po mori na 60 dolárov za barel, teda na úrovni, na ktorej sa dohodla Európska únia. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 3. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 4. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 6. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 7. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Sodastream sa mení
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 4. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 5. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 6. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 7. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 8. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 235
 2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 6 232
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 4 320
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 014
 5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 416
 6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 072
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 686
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 665
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Prezident v televíznej debate obhajoval dôchodkovú reformu.


ČTK 16m
Tornádo v meste Rockwall v štáte Texas 20. októbra 2019.

V meste Rolling Fork uviazli ľudia v troskách svojich príbytkov.


TASR 1 h
Vladimir Putin.

Galljamov písal Putinovi prejavy v rokoch 2008 až 2012.


ČTK 9 h
Demonštrácia v Paríži.

Karol III. mal do Paríža prísť v nedeľu.


15 h
SkryťZatvoriť reklamu