SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Rusko podľa Kyjeva zamestnáva protivzdušnú obranu Ukrajiny raketami bez nálože (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Kto sú wagnerovci, Putinove odtrhnuté psy (1. 12. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

1. 12. 2022
|
23:53
|
Svet

Generálny tajomník NATO Stoltenberg povedal, že je ešte "príliš skoro" na finálne rozhodnutie o poľskej žiadosti, aby boli systémy protivzdušnej obrany Patriot, ktoré Berlín ponúkol Varšave, doručené Ukrajine.

"Je dôležité rozlišovať medzi diskusiou o troch Patriotoch, ktoré Nemecko ponúklo na ochranu poľského vzdušného priestoru a otázkou väčšej protivzdušnej obrany Ukrajiny," povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne.

Scholz na bezpečnostnej konferencii v Berlíne zase uviedol, že nemecká ponuka poslať Poľsku systémy Patriot stále platí. Nemecko minulý týždeň ponúklo Poľsku systém protivzdušnej obrany Patriot po tom, čo na poľské územie blízko hraníc s Ukrajinou dopadla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá usmrtila dvoch ľudí. Poľsko na ponuku reagovalo vyhlásením, že systém by mal byť radšej dodaný Ukrajine. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová nedávno oznámila, že Nemecko tento systém Ukrajine nemôže dodať.

Systémy Patriot sú podľa nej súčasťou integrovanej protivzdušnej obrany NATO a môžu tak byť rozmiestnené iba na území NATO. Ich rozmiestnenie mimo územia NATO by si vyžadovalo rozhovory členských krajín Aliancie. Agentúra DPA uvádza, členské krajiny NATO nejavia prílišnú ochotu voči takémuto kroku, keďže sa obávajú, že by ho Rusko mohlo vnímať ako eskaláciu napätia.

Ako však zmienil Stoltenberg, v rámci NATO sa o poskytnutí Patriotov Ukrajine uvažuje. Šéf Aliancie však zdôraznil, že táto otázka by nemala zatieniť potrebu celkového posilnenia obrany Ukrajiny, vrátane údržby, munície či náhradných dielov do už dodaných obranných systémov. (TASR)

1. 12. 2022
|
23:25
|
Svet

Ukrajina si chce zabezpečiť náboženskú nezávislosť od Ruska, oznámil prezident Zelenskyj. Kvôli problematike činnosti náboženských organizácií sa podľa neho zišla ukrajinská bezpečnosťou rada.

Tá okrem iného poveril vládu, aby vypracovala návrh zákona, ktorý znemožní organizáciám s ruským vplyvom operovať na Ukrajine, uviedol Zelenskyj. "Musíme vytvoriť také podmienky, aby žiadne z zoskupení závislých od agresorského štátu nemalo príležitosť manipulovať s Ukrajincami a oslabovať Ukrajinu zvnútra," citovala Zelenského agentúra Ukrinform.

Kyjev má tiež v pláne vykonať odbornú analýzu postavenia ukrajinskej pravoslávnej cirkvi kvôli jej možnej závislosti na moskovskom patriarcháte. "Ak to bude potrebné, prijmeme v tomto ohľade zákonné opatrenia," uviedol Zelenskyj.

Ukrajinská tajná služba na konci novembra prehľadala významný kyjevský kláštor Kyjevsko-pečerská lavra a ďalšie miesta patriace ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Pri razii agenti podľa vyhlásenia tajných služieb zabavili proruskú literatúru aj tisíce dolárov.

Po ruskej invázii na Ukrajinu ukrajinská pravoslávna cirkev vyhlásila na moskovskom patriarcháte nezávislosť. Nesúhlasila s počínaním moskovského patriarchu Kirilla, ktorý podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vojnu proti Ukrajine. (ČTK)

1. 12. 2022
|
21:43
|
Svet

Rusko plánovalo ovládnuť Ukrajinu do desiatich dní a anektovať ju do augusta, uviedol britský Inštitút pre obranné a bezpečnostné štúdie. Rusi mali pripravený aj zoznam ľudí, ktorí mali byť zavraždení.

Podľa think-tanku, napojeného na britskú armádu, len malá skupina ruských predstaviteľov vedela o celom rozsahu plánov.

Uviedla, že dokonca ani zástupcovia veliteľov v rámci ruskej armády nevedeli o pláne invázie a okupácie Ukrajiny ešte niekoľko dní pred 24. februárom.

Taktické vojenské jednotky dostali rozkazy až niekoľko hodín pred napadnutím Ukrajiny.

Dokumenty tiež odhalili, že Rusko plánovalo obsadiť ukrajinské elektrárne, letiská, vodné zdroje, centrálnu banku a parlament. Špeciálne služby mali za úlohu zabiť politické vedenie Ukrajiny.

Zdá sa, že predpokladali, že ukrajinskí vládni predstavitelia „buď utečú, alebo budú zajatí, tvrdí inštitút.

Ukrajinská spravodajská komunita sa tiež domnieva, že Rusko plánovalo použiť bieloruské letectvo na dobytie jadrových elektrární Rivne a Chmeľnitskyj.

Plán invázie údajne podrobne opisuje pokyny na dobytie ukrajinských jadrových elektrární s cieľom získať kontrolu nad energetickým systémom a potenciálne vydierať európske krajiny rizikom radiačného znečistenia.

Rusko plánovalo odštartovať inváziu masívnymi náletmi a útokom raketami proti ukrajinským vojenským cieľom. Okupanti nechceli ničiťkritickú infraštruktúru, ako sú elektrárne a železnice, pretože tie boli kľúčové pre úspešnú okupáciu.

Ruská kontrarozviedka zostavila štyri kategórie ukrajinských predstaviteľov. Existoval zoznam tých, ktorí mali byť zavraždení, ďalších mali zastrašovať, vytvorili aj kategóriu neutrálnych, ktorí mali byť povzbudzovaní k spolupráci. Štvrtá kategória boli politici pripravení spolupracovať.

Rusi plánovali registrovať obyvateľstvo pri prehliadkach v ich obydliach a vo filtračných táboroch. Údajne plánovali aj nútiť civilistov k spoluprácu s cieľom odhaľovať predstaviteľov, ktorí by sa pokúsili o odpor

Postupom času plánovali priviesť učiteľov a iných úradníkov z Ruska, aby naštartovali „prevýchovu Ukrajincov“. (Sky News)

1. 12. 2022
|
21:34
|
Svet

Maďarsko vyzýva na čo najrýchlejšie nastolenie prímeria na Ukrajine. Zároveň sa musia zachovať komunikačné kanály, aby sa znížilo riziko eskalácie konfliktu, vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Szijjártó konštatoval, že ozbrojený konflikt má veľmi vážne dôsledky aj pre Maďarsko.

"Predstavuje to vážne nebezpečenstvo, preto naša krajina, ktorá v súčasnosti v tejto súvislosti vykonáva najväčšiu humanitárnu operáciu vo svojej histórii, má mimoriadny záujem o čo najrýchlejšie dosiahnutie mieru," zdôraznil maďarský minister na zasadnutí Ministerskej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v poľskom meste Lodž.

Pripomenul, že prichádza zima a tisícky ukrajinských rodín nemajú elektrinu, kúrenie a teplú vodu, čo je tiež významným argumentom v prospech snaženia sa o mier. (TASR)

1. 12. 2022
|
21:02
|
Svet

Francúzsky prezident Macron nebude tlačiť Ukrajinu do mierových rozhovorov s Ruskom, ak si to ona sama nebude želať. Vyhlásil to na spoločnej tlačovej konferencii s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome.

"Nikdy nebudeme tlačiť Ukrajincov ku kompromisu, ktorý nebude pre nich prijateľný," zdôraznil Macron.

Podľa vlastných slov vidí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má "skutočnú ochotu" vykročiť smerom k dosiahnutiu mieru na Ukrajine. "Je našou úlohou spolupracovať s ním," dodal. (TASR)

1. 12. 2022
|
20:32
|
Svet

Tri ukrajinské diplomatické misie dostali výhražné listy. Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba uviedol, že incidenty boli súčasťou pokusu o zastrašenie ukrajinských diplomatov.

"Vo vnútri týchto listov bola symbolická hrozba pre Ukrajinu. Všetky obálky boli v čase, keď ich dostali, nasiaknuté červenou tekutinou. Ak už začali útočiť na ambasády, znamená to, že sa nás boja, snažia sa nás zastaviť," povedal Dmytro Kuleba. (Sky News)

1. 12. 2022
|
20:28
|
Svet

Americký prezident Biden by s Putinom rokoval iba vtedy, ak by šéf Kremľa preukázal úmysel ukončiť vojnu na Ukrajine. To podľa neho zatiaľ ruský prezident neurobil.

"Nemám teraz žiadne plány ho kontaktovať. Som pripravený (s Putinom) rokovať, ak dá najavo úmysel ukončiť vojnu. To zatiaľ neurobil. Keď sa tak stane, po porade s našimi partnermi v NATO sa s ním rád stretnem a porozprávam sa s ním, "povedal Biden na tlačovej konferencii v Bielom dome po rokovaní s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

(ČTK)
1. 12. 2022
|
19:50
|
Svet

Energetická infraštruktúra Ukrajiny je stabilná na 15 percent v porovnaní s októbrom. Útoky na ňu plánovali ruskí inžinieri. „Našťastie, presnosť rakiet je nízka,“ povedal Oleksandr Charčenko, riaditeľ Centra pre energetický výskum.

„Od mája sme mali obavy z poškodenia elektrizačnej sústavy. Žiadna z európskych krajín by takéto útoky nevydržala. Ukrajina to vydržala, pretože mala šialenú rezervu síl,“ povedal Charčenko na fóre Centra pre hospodársku stratégiu. (SITA)

1. 12. 2022
|
19:28
|
Svet

V Chersone sa po ruských raketových útokoch podarilo obnoviť elektrický prúd na 65 percent. Po takmer deviatich mesiacoch života pod ruskou okupáciou obyvatelia Chersonu čelia nebezpečenstvu pravidelného ostreľovania mesta ruskými jednotkami.

Tie sa stiahli na ľavú stranu rieky Dnepr. Tieto útoky už podľa ukrajinských úradov pripravili o život desiatky ľudí.

Podľa  šéfa oblastnej správy Jaroslava Januševyča sa darí v oblasti postupne obnovovať základné služby, ako je mobilný signál či prevádzka bánk. Od oslobodenia pravobrežnej časti Chersonskej oblasti bolo sprevádzkovaných vyše 160 kilometrov ciest a odmínovaných takmer 60 hektárov územia. Oblasť dostala tiež prvú humanitárnu zásielku od Európskej únie v rámci programu na podporu ukrajinských regiónov, uviedol Januševyč. (ČTK)

Evakuácia 94-ročnej Elizavety z Chersonu.
Zdroj SITA/AP
1. 12. 2022
|
19:18
|
Svet

USA a Francúzsko budú pokračovať v podpore Ukrajiny a postarajú sa o to, aby Rusko pykalo za svoje vojnové zločiny,  vyhlásili v Bielom dome americký prezident Biden a francúzsky prezident Macron.

(TASR)
1. 12. 2022
|
19:03
|
Svet

Rusko stiahlo časť svojich vojakov z niektorých miest na ľavom brehu rieky Dneper. "Bol pozorovaný pokles počtu ruských vojakov a vojenskej techniky v meste Olešky," uviedla ukrajinská armáda.

Nepriateľské jednotky sa podľa nej stiahli z viacerých obcí ležiacich na ľavom brehu Dnepra a rozptýlili sa v zalesnených pásoch, ktoré sa nachádzajú pozdĺž zhruba 25 kilometrov dlhej cesty vedúcej pozdĺž rieky a spájajúcej mestá Olešky a Nova Prystaň.

Väčšinu ruských vojakov v oblasti tvoria podľa ukrajinskej armády mobilizovaní záložníci, čo naznačuje, že sa odtiaľ už stiahli lepšie vycvičené profesionálne jednotky.

Podľa ukrajinských predstaviteľov však Rusi neprestávajú z pozícií na ľavom brehu Dnepra ostreľovať mesto Cherson. Miestne úrady vo štvrtok hlásili, že v meste opäť došlo v dôsledku intenzívneho ruského ostreľovania k výpadkom elektriny. (TASR)

1. 12. 2022
|
18:17
|
Svet

Do Európy sa vrátila vojna, musíme sa znovu stať bratmi v zbrani, povedal francúzsky prezident Macron počas návštevy u amerického prezidenta Bidena. 

Americký prezident Joe Biden privítal vo štvrtok v Bielom dome francúzskeho kolegu Emmanuela Macrona.

„Je skutočnou poctou privítať vás na vašej prvej štátnej návšteve mojej administratívy a osláviť súčasnú silu a životaschopnosť vzťahov medzi Francúzskom a Spojenými štátmi,“ skonštatoval Biden počas oficiálneho privítania na južnom trávniku Bieleho domu. 

Po vlaňajšej kríze vo francúzsko-amerických vzťahoch v dôsledku americko-austrálskej dohody o ponorkách, si dokázali prezidenti podľa Bidena vybudovať blízky vzťah.

Francúzsko je podľa neho „najstarším spojencom“ a „neoblomným partnerom“ Spojených štátov, pričom odkázal na dejiny ich vzťahov od markíza de Lafayette z čias americkej vojny za nezávislosť až po pláže Normandie v druhej svetovej vojne.

„Spojenectvo našich dvoch národov zostáva základom našej spoločnej obrany,“ dodal.

Krajiny sú podľa Bidena zjednotené v súvislosti s ruskou „brutálnou vojnou“ na Ukrajine a aliancia podľa neho ešte zosilnie na ďalšie desaťročia. (SITA)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron s partnerkou a americkým prezidentským párom mávajú z balkóna Bieleho domu.
1. 12. 2022
|
18:08
|
Svet
Dôležité

Ako vyzerá život v Charkove, ktorý mal pred vojnou takmer 1,5 milióna obyvateľov, pod neustálou hrozbou okupačnej armády? Ako žijú v meste ľudia, ktorí sa rozhodli zostať a neušli pred bombardovaním? Pozrite si exkluzívny dokument Mesto na hranici s temnotou.

(SME)
1. 12. 2022
|
17:58
|
Svet

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si prevzal medailu za zásluhy, ktorú mu udelil ukrajinský prezident.  Medailu mu odovzdal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v poľskom meste Lodž na zasadnutí OBSE.

"Bolo mi cťou prevziať si od ukrajinského ministra Dmytra Kulebu medailu za zásluhy, ktorú mi udelil prezident Volodymyr Zelenskyj," napísal na Twitter Lipavský.

(TASR)
1. 12. 2022
|
17:00
|
Svet

Česká polícia sa zaoberá poplašnou správou, že Česko zaútočí na Rusko atómovými zbraňami. Napísal ju Ladislav Vrábel, ktorý dostal na Václavské námestie desaťtisíce nespokojných ľudí, a teraz sa zrejme opäť snaží zaujať. (SME)

1. 12. 2022
|
16:38
|
Svet

Francúzsky prezident Macron plánuje v najbližších dňoch hovoriť s ruským prezidentom Putinom. Povedal to v rozhovore pre americkú televíziu ABC. Podľa vlastných slov dúfa, že je "stále možné" rokovať o skončení vojny na Ukrajine.

"Keďže veríme v štátnu zvrchovanosť, nemôžeme vyhlásiť, že podmienkou na začatie rozhovorov je zmena režimu," povedal Macron v súvislosti s Ruskom.

Na margo postupu ukrajinských jednotiek na fronte vyjadril Macron podľa agentúry AFP optimizmus, avšak varoval, že "by bolo zrejme privčas hovoriť, že vyhrávajú vojnu".

Ako pokračoval, verí, že je stále možné dosiahnuť na Ukrajine udržateľný mier. Upozornil však, že "dobrý mier nemôže byť Ukrajincom nanútený inými stranami".

Na otázku, či Putinovi možno veriť pri mierových rokovaniach, Macron reagoval, že ak by mal odpoveď, už by s ním sedel za rokovacím stolom. (TASR)

1. 12. 2022
|
16:23
|
Svet

Americký prezident Biden privítal v Bielom dome francúzskeho prezidenta Macrona. Ide o prvú oficiálnu návštevu šéfa Elyzejského paláca v USA od vlaňajšieho nástupu Bidena do funkcie. (TASR)

Zdroj SITA/AP
1. 12. 2022
|
16:06
|
Svet

Rusko stiahlo niekoľko vojakov z miest na opačnom brehu rieky Dneper z mesta Cherson. Uviedla to ukrajinská armáda. Ide tak o prvú oficiálnu ukrajinskú správu o stiahnutí Ruska z hlavnej frontovej línie na juhu.

Vo vyhlásení boli uvedené len obmedzené podrobnosti a nespomínalo sa, že by nejaké ukrajinské sily prekročili rieku. Ukrajinskí predstavitelia tiež zdôraznili, že Rusko zintenzívnilo ostreľovanie cez rieku, čím opäť vyradilo energiu v Chersone.

"Pokles počtu ruských vojakov a vojenskej techniky možno pozorovať v meste Oleshky," uviedla armáda s odkazom na mesto oproti Chersonu. (The Guardian)

1. 12. 2022
|
15:54
|
Svet

Rusko a Ukrajina si opäť vymenili vojnových zajatcov. Z oboch strán šlo o päťdesiat zajatcov. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany a šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

"Uskutočnili sme ďalšiu veľkú výmenu zajatcov. Oslobodili sme 50 obrancov Ukrajiny. Vraciame (do vlasti) obrancov Mariupoľa a (oceliarní) Azovstaľ, vraciame zajatcov, ktorí boli v Olenivke (v Donbase), ranení, a to hlavne v bojoch na doneckom, luhanskom a záporožskom úseku frontu, "napísal Jermak. (ČTK)

1. 12. 2022
|
15:46
|
Svet

Rusko sa snaží vyčerpať ukrajinskú protivzdušnú obranu vypúšťaním starších rakiet typu Ch-55. Tie majú byť bez výbušnej hlavice. Moderné strely potom útočia na kritickú infraštruktúru, konštatoval ukrajinský generálny štáb.

Danyljuk z vedeckého oddelenia generálneho štábu ukrajinskej armády povedal, že v Chmeľnyckej a Ľvovskej oblasti boli nájdené trosky striel Ch-55, ktoré ruská armáda až do novembra pri útokoch nepoužívala.

Súvisiaci článokAj sto správ denne. Ruskí vojaci sa Ukrajincom vzdávajú cez telefónČítajte 

Ani jedna zo striel nebola vybavená výbušnou hlavicou, škody však vznikli jednoduchým nárazom a vznietením nespotrebovaného paliva.

"Zámerné odpaľovanie týchto rakiet má za cieľ odviesť pozornosť ukrajinského systému protivzdušnej obrany a vyčerpať ho. Moderné ruské rakety Ch-101 a 3M14 Kaliber sa súčasne zameriavajú na objekty kritickej infraštruktúry a obytné oblasti, čo môže výrazne zvýšiť účinnosť ich použitia, "uviedol Danyljuk.

Podľa neho môže využívanie striel Ch-55 rovnako poukazovať na vyčerpanie ruských zásob moderných riadených striel. (ČTK)

1. 12. 2022
|
15:07
|
Svet

Energetickú infraštruktúru bombardovali už vojská NATO vo vtedajšej Juhoslávii. Vtedy hovorili o legitímnej taktike. V prípade ruských útokov sa vyjadrujú opačne. Únia sa snaží presadiť vznik súdneho tribunálu, ktorý by stíhal ruské zločiny na Ukrajine. (SME)

1. 12. 2022
|
14:58
|
Svet

Washington zvažuje označenie Wagnerovcov za zahraničnú teroristickú organizáciu. Podľa nemenovaného predstaviteľa USA zatiaľ nebolo prijaté žiadne konečné rozhodnutie.

Nie je zároveň jasné, ako ďaleko je administratíva od potenciálneho určenia tohto označenia vzhľadom na namáhavý právny proces pri prijímaní tohto rozhodnutia.

Súvisiaci článokAfrické väznice aj zahraniční študenti. Na Ukrajinu verbujú Rusi aj zločincovČítajte 

Wagnerovci sú žoldnierska skupina, ktorú často označujú ako neoficiálne jednotky ruského vodcu Vladimira Putina. Od svojho vzniku v roku 2014 rozšírila svoju pôsobnosť na celosvetovej úrovni a bola obvinená z vojnových zločinov v Afrike, Sýrii a na Ukrajine.

Ruský disident a ľudskoprávny aktivista Vladimir Osečkin žijúci vo Francúzsku nedávno povedal, že bol v kontakte s nemenovaným bývalým „Wagnerovcom“, ktorý mu prezradil, že to nie je súkromná vojenská spoločnosť, ale tajný projekt ruského ministerstva obrany. (SITA)

1. 12. 2022
|
14:54
|
Svet

Európska komisia navrhla všetkým 27 krajinám EÚ, aby prijali cenový strop pre ruskú ropu na 60 dolárov za barel. Informoval o tom The Wall Street Journal. (NEXTA)

1. 12. 2022
|
14:19
|
Svet

Takmer na celom území Ukrajiny bol vyhlásený letecký poplach. 

(NEXTA)
1. 12. 2022
|
14:03
|
Svet

Šéf Európskej rady Michel vyzval najvyšších predstaviteľov Číny, aby využili svoj vplyv na Rusko a prispeli k ukončeniu vojny na Ukrajine. Čínsky prezident Si Ťin-pching podľa neho zdôraznil, že Čína neposkytuje Rusku zbrane.

"Úprimne dúfam, že celé medzinárodné spoločenstvo, vrátane Číny, využije všetky možné nástroje a prostriedky na to, aby sa zasadilo o presvedčenie Kremľa a Ruska, aby ukončilo vojnu a rešpektovalo zvrchovanosť Ukrajiny," konštatoval Michel. (The Guardian)

1. 12. 2022
|
13:42
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba vyzval EÚ, aby zahrnula ruský raketový priemysel do svojho ďalšieho sankčného balíka. Konštatoval, že priemysel sa zúčastňuje na ruskom vojnovom úsilí a útokoch na infraštruktúru.

Po stretnutí so šéfom zahraničnej politiky EÚ Borrellom v Poľsku Kuleba napísal: „Poďakoval som EÚ za jej pokračujúcu obrannú pomoc a zdôraznil, že ďalšie sankcie EÚ by mali zahŕňať tie, ktoré zasiahnu ruský priemysel vyrábajúci rakety: treba to zastaviť."

(The Guardian)
1. 12. 2022
|
13:33
|
Svet

Švajčiarske úrady tvrdia, že vedia o ruských aktívach v hodnote viac ako 46 miliárd frankov. Švajčiarsko síce nepatrí do Európskej únie, ale s blokom má úzke vzťahy a uplatňuje voči Moskve rovnaké sankcie ako Brusel.

V rámci opatrení voči ruským fyzickým a právnickým osobám vo Švajčiarsku po vypuknutí vojny na Ukrajine zaviedli vklady od ruských občanov alebo subjektov v maximálnej výške 100-tisíc frankov. Vklady prevyšujúce túto sumu museli byť povinne nahlásené švajčiarskemu štátnemu sekretariátu pre hospodárske záležitosti.

Spomenutý sekretariát uviedol, že dovedna 123 ľudí alebo subjektov vo Švajčiarsku nahlásilo 7548 „obchodných vzťahov“ v celkovej hodnote 46,1 miliardy frankov. Ďalších 294 vzťahov súviselo s blízkym spojencom Ruska - Bieloruskom, pričom dohromady mali hodnotu 400 miliónov frankov. (SITA)

1. 12. 2022
|
13:31
|
Svet

Francúzsko a jeho partneri diskutujú o vytvorení špeciálneho tribunálu pre ruské zločiny. Krajina na návrhu spolupracuje s medzinárodnými partnermi vrátane Ukrajiny. Informovalo o tom francúzske ministerstvo zahraničných vecí. (Kyiv Independent)

1. 12. 2022
|
13:24
|
Svet

Rusko musí zaplatiť za obnovu Ukrajiny. Vyhlásil to šéf diplomacie EÚ Borrell pred rokovaním Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Pokračoval, že plánuje diskutovať o právnych prostriedkoch, aby k tomu došlo.

V Lodži sa koná tohtoročné dvojdňové 29. zasadnutie Ministerskej rady organizácie, Slovensko na ňom zastupuje minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Stretnutie bude príležitosťou na zhodnotenie bezpečnostnej situácie v euroatlantickom a eurázijskom priestore. Hlavnou témou zasadnutia bude pokračujúca ruská agresia proti Ukrajine.

Súvisiaci článokAj sto správ denne. Ruskí vojaci sa Ukrajincom vzdávajú cez telefónČítajte 

"Dnes sa stretnem so svojimi kolegami, ministrami zahraničných vecí... Budeme skúmať všetky právne možnosti, aby sme zaistili, že Rusko zaplatí za skazu, ktorú spôsobilo na Ukrajine," povedal Borrell novinárom.

Zasadnutie organizácie sa koná v Poľsku, keďže v súčasnosti má v rukách rotujúce predsedníctvo organizácie. Jej členmi sú aj Rusko a Ukrajina.

Varšava odmietla vpustiť ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova do Poľska a na toto zasadnutie, pričom ako dôvod uviedla európske sankcie. Moskvu konanie Varšavy nahnevalo. Ruskú delegáciu namiesto Lavrova vedie stály zástupca Ruska pri organizácii Alexander Lukaševič. (TASR)

1. 12. 2022
|
12:47
|
Svet

Český senát schválil zákon o národných sankciách proti zahraničným spoločnostiam a cudzincom, ktorí sa dopustia závažných protiprávnych konaní. Štát im bude môcť zabrániť vo vstupe alebo pobyte na území alebo zmraziť majetok.

Norma, ktorá súvisí s ruskou agresiou proti Ukrajine, umožní zaviesť reštrikcie aj proti organizáciám a režimom, ktoré porušujú ľudské práva alebo používajú teroristické metódy a kybernetické útoky. (ČT24)

1. 12. 2022
|
12:19
|
Svet

Približne 40 percent energetickej infraštruktúry Ukrajiny je poškodených. Ruské útoky sa naďalej zameriavajú na jej dodávky. Milióny ľudí sú od októbra bez alebo s prerušovanou energiou.

„Rusko zničilo 40 percent ukrajinského energetického systému teroristickými raketovými útokmi. Desiatky energetických pracovníkov bolo zabitých a zranených,“ uviedla súkromná energetická spoločnosť DTEK vo vyhlásení.

„Elektrotechnici robia všetko možné aj nemožné, aby stabilizovali situáciu týkajúcu sa dodávok energie,“ konštatovala spoločnosť a dodala, že jej technické tímy pracujú na rýchlej oprave infraštruktúry. (The Guardian)

1. 12. 2022
|
12:07
|
Svet

Predchádzajúce vzťahy Ruska so Západom sa už neobnovia. Zdôraznil to podľa agentúry RIA Novosti minister zahraničných vecí Lavrov. USA a NATO sa podľa neho priamo zúčastňujú vojny na Ukrajine, pretože dodávajú Kyjevu zbrane.

 Lavrov taktiež označil vyjadrenia pápeža Františka o krutosti ruských etnických menšín vo vojne na Ukrajine za "nekresťanské".

Šéf ruskej diplomacie reagoval na Františkov rozhovor pre časopis America. "Keď hovorím o Ukrajine, tak hovorím o krutosti, pretože mám veľa informácií o krutosti vojakov, ktorí tam prišli. Vo všeobecnosti sú najkrutejší možno tí, ktorí sú z Ruska, ale nemajú korene v ruskej tradícii – takými sú napríklad Čečenci či Buriati. Rozhodne tí, ktorí (v minulosti) napádali (aj) ruský štát. To je veľmi jasné," uviedol pápež. (ČT24, TASR)

1. 12. 2022
|
11:58
|
Ekonomika

Švajčiarsko doteraz zmrazilo v rámci sankcií voči Rusku ruské aktíva za viac než 7,6 miliardy eur. Poukázali na to údaje švajčiarskeho Štátneho sekretariátu pre ekonomické záležitosti. (TASR)

1. 12. 2022
|
11:37
|
Ekonomika

Ruské úrady zvyšujú štátom regulované náklady na bývanie vrátane vykurovania. Podľa informácií, ktoré zverejnili ruské médiá, ceny plynu stúpnu o 8,5 a elektriny o 9 percent. Zdražie aj voda a kúrenie.

V tomto roku už náklady na energie vzrástli o 4 %. Začiatkom jesene však ministerstvo hospodárstva oznámilo, že vzhľadom na potrebu opráv plynovodov a teplovodov sa v decembri opäť zvýšia ceny a na spotrebiteľov sa tak prenesú ďalšie náklady.

Ruské domácnosti zápasia s dvojcifernou mierou inflácie od začiatku vojny na Ukrajine. Hoci hodnota rubľa odvtedy vzrástla voči iným hlavným menám, ako sú euro a dolár, zdraželi najmä technické zariadenia a ostatný tovar z dovozu.

Nenaplnila sa ani nádej niektorých ekonómov, že plyn na domácom trhu po znížení exportu zlacnie.

Podľa prieskumov 43 % obyvateľov tvrdí, že im platy nevydržia do konca mesiaca. (TASR)

1. 12. 2022
|
11:26
|
Svet

Ukrajina odvolala hlavného inžiniera Záporožskej jadrovej elektrárne. Obvinila ho zo spolupráce s moskovskými silami a z vlastizrady. Urobila tak deň po tom, ako Rusko oznámilo, že povýšilo inžiniera Jurija Černičuka do funkcie šéfa elektrárne. (The Guardian)

1. 12. 2022
|
10:49
|
Svet

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval na rokovania o politickom riešení konfliktu na Ukrajine. Uviedol to počas stretnutia s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v Pekingu. 

"Riešenie ukrajinskej krízy politickými prostriedkami je v najlepšom záujme Európy a spoločnom záujme všetkých krajín v Eurázii," povedal Si Ťin-pching. Dodal, že za súčasných podmienok sa "musíme vyhnúť eskalácii a rozšíreniu krízy" a snažiť sa o mier.

Peking naďalej odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a kritizuje sankcie Západu voči Moskve.

Michel počas stretnutia povedal, že EÚ sa spolieha na Čínu, aby ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN využila svoj vplyv na Rusko, aby rešpektovalo Chartu OSN a ukončilo brutálnu vojnu na Ukrajine, povedal hovorca EÚ.

Predseda Európskej rady a Si Ťin-pching tiež zdôraznili, že "jadrové hrozby sú nezodpovedné a vysoko nebezpečné". (TASR)

1. 12. 2022
|
10:45
|
Svet

Cherson je opäť bez prúdu. Stalo sa tak kvôli ťažkému ruskému ostreľovaniu, uviedol šéf oblastnej správy Jaroslav Januševyč. Cherson bol niekoľko týždňov bez základných služieb, ako je tečúca voda či elektrina.

Súvisiaci článokRusi v minulosti zimu vo vojne využili vo svoj prospech. Teraz zomierajú podchladení na UkrajineČítajte 

Dodávky prúdu sa pritom čiastočne podarilo obnoviť minulý týždeň. Technici sa podľa Januševyča snažia problém odstrániť.

Výpadkom v dodávkach elektrickej energie, vody a tepla čelí Ukrajina už niekoľko týždňov v dôsledku ruského ostreľovania energetickej infraštruktúry krajiny. Ukrajinský prezident Zelenskyj v noci uviedol, že bez dodávok elektriny je šesť miliónov odberateľov vo väčšine ukrajinských oblastí. (ČTK)

1. 12. 2022
|
10:09
|
Svet

Washington uvažuje nad výrazným rozšírením výcviku, ktorý ukrajinským vojakom poskytuje americká armáda. Spravodajskej televízii CNN to potvrdilo viacero amerických zdrojov.

Výcvik by mesačne mohlo absolvovať až 2500 ukrajinských vojakov na vojenskej základni USA v Nemecku, dodali zdroje. Američania by tak nielen pomohli pri výcviku väčšieho množstva Ukrajincov, ale ich výcvik by bol omnoho všestrannejší.

V súčasnosti sú ukrajinskí vojaci cvičení väčšinou v malých skupinách pre konkrétne zbraňové systémy.

Ak dostane nový program "zelenú", budú sa doň môcť zapojiť "oveľa väčšie skupiny ukrajinských vojakov a naučia sa sofistikovanejšiu bojovú taktiku", píše CNN. (TASR)

1. 12. 2022
|
09:59
|
Svet

Takmer šesť miliónov ľudí na Ukrajine nemá v prvý zimný deň dodávky elektrickej energie. Oznámil to ukrajinský prezident Zelenskyj. V priebehu včerajška okrem toho pri požiaroch zomrelo na Ukrajine deväť ľudí.

 Príčinou požiarov je porušenie bezpečnostných pravidiel v snahe zohriať svoje domovy, oznámila ukrajinská štátna záchranná služba.

"Len za uplynulý deň vypuklo na Ukrajine 131 požiarov z toho 106 v obytných štvrtiach. Deväť ľudí zomrelo a osem utrpelo zranenia," uviedla záchranná služba. (TASR)

1. 12. 2022
|
09:45
|
Svet

Ruské bombardovanie kritickej infraštruktúry na Ukrajine je podľa britského ministerstva obrany pravdepodobne prvý príklad pokusu o realizáciu „kľúčového komponentu vojenskej doktríny“ Moskvy.

Ruské ozbrojené sily doktrínu Strategická operácia na zničenie kriticky dôležitých cieľov prijali v uplynulých rokoch. Podľa britského rezortu obrany zahŕňa „použitie rakiet dlhého doletu na zasiahnutie kritickej národnej infraštruktúry nepriateľského štátu, a nie jeho vojenských síl, aby demoralizovalo obyvateľstvo a v konečnom dôsledku prinútilo vodcov štátu kapitulovať“.

Britské ministerstvo obrany vo svojom pravidelnom informovaní o vojne na Ukrajine uvádza, že „účinnosť stratégie je pravdepodobne oslabená, keďže Rusko už minulo veľkú časť svojich vhodných rakiet proti taktickým cieľom“. „Ruské údery naďalej spôsobujú výpadky prúdu, čo vedie k nerozlišujúcemu, rozsiahlemu humanitárnemu utrpeniu na celej Ukrajine,“ konštatuje tiež Londýn. Moskva od októbra opakovane útočí na energetickú a vodárenskú infraštruktúru na Ukrajine, čo zanechalo milióny ľudí bez prúdu.

(SITA)
1. 12. 2022
|
08:20
|
Svet

Generál Zima. Rusko má s bojom v zime niekoľko historických skúseností. Nie všetky pre Moskvu dopadli dobre. Aktuálne sa do zimnej fázy preklápa Putinova vojna na Ukrajine. (SME)

1. 12. 2022
|
07:00
|
Svet

Wagnerovci, súkromná ruská vojenská skupina verná prezidentovi Putinovi, už verbuje väzňov nielen v Rusku, ale aj v Afrike a posiela ich do bojov na Ukrajine.

Kto to teda Wagnerovci vlastne sú, aký vplyv na vojnu má Jevgenij Prigožin a čo je pravdy na špekuláciách, že by mohol raz Putina nahradiť?

Načítavam... Kto sú wagnerovci, Putinove odtrhnuté psy (1. 12. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
1. 12. 2022
|
06:11
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj kritizoval Elona Muska za návrh "mierovej dohody" na ukončenie vojny na Ukrajine a pozval ho na návštevu svojej vojnou zmietanej krajiny. 

Musk na začiatku októbra otvoril na sociálnej sieti Twitter hlasovanie o svojom návrhu "mierovej dohody" medzi Moskvou a Kyjevom. Navrhol natrvalo ponechať polostrov Krym Rusku, usporiadanie nového hlasovania pod záštitou OSN v štyroch okupovaných oblastiach na východe Ukrajiny a neutrálny status Ukrajiny.

"Myslím si, že buď naňho má niekto vplyv, alebo si nejakým spôsobom vyvodzuje závery sám," povedal Zelenskyj prostredníctvom videospojenia k účastníkom konferencie DealBook organizovanej denníkom The New York Times.

"Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči. A potom nám poviete, ako túto vojnu ukončiť, kto ju začal a kedy ju možno ukončiť," odkázal Muskovi ukrajinský prezident.

Musk v októbri oznámil, že jeho spoločnosť SpaceX bude naďalej financovať satelitnú internetovú službu Starlink na Ukrajine, a to aj napriek tomu, že na tom prerába. Musk sa takto vyjadril po tom, ako naznačil, že tento projekt už nebude schopný ďalej financovať. (TASR)

30. 11. 2022
|
22:17
|
Svet

Britský canterburský arcibiskup Justin Welby pricestoval na návštevu Kyjeva, aby prejavil solidaritu s ukrajinským obyvateľstvom a cirkevnými spoločenstvami. Stretne sa s predstaviteľmi tamojších cirkví, utečencami a vnútorne vysídlenými ľuďmi. 

Najvyšší duchovný anglikánskej cirkvi po príchode do Kyjeva vyzdvihol odvahu ukrajinského ľudu, s ktorou čelí "ruskej nezákonnej, nespravodlivej a brutálnej invázii". Dodal, že jeho návšteva Kyjeva je prejavom solidarity s Ukrajincami v súvislosti s blížiacimi sa zimnými mesiacmi, ktoré pre nich budú mimoriadne náročné.

"Teším sa na stretnutie s predstaviteľmi cirkví a miestnymi kresťanskými komunitami v Kyjeve, aby som zistil, ako ich môžem podporovať uprostred tohto ničenia, strát a skazy, ktoré priniesla vojna," vyhlásil Welby.

Arcibiskup vyzval kresťanov na celom svete, aby sa v adventnom období modlili za Ukrajincov, ale aj za ostatných ľudí, ktorí sa nachádzajú v regiónoch zmietaných konfliktami. (TASR)

30. 11. 2022
|
22:14
|
Svet

Bezpečnostná služba Ukrajiny zaistila pri prehliadke domov bývalého proruského politika zbrane a rubľe. Išlo o súčasť vyšetrovania súvisiaceho s podozreniami z vlastizrady. Murajevo je v súčasnosti v zahraničí.

Politická strana Naši, ktorú Murajev viedol od roku 2018, a tento rok v júni ju súd zakázal, ako aj televízna stanica pod jeho kontrolou, boli považované za nástroje presadzujúce záujmy Kremľa na Ukrajine ešte pred začiatkom ruskej invázie.

Murajev presadzoval názory, ktoré sú v súlade s ruskými naratívmi o Ukrajine. Tvrdil napríklad, že protesty na kyjevskom Majdane v roku 2014 boli Západom podporovaným pučom a tiež, že následná vojna na východe Ukrajiny bola vnútroštátnym konfliktom.

Niekoľko týždňov pred začiatkom februárovej invázie Moskvy na Ukrajinu britské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Rusko zvažuje dosadenie Murajeva na post šéfa novej bábkovej vlády v Kyjeve. Tento predpoklad však odmietol samotný Murajev, ako aj Moskva. (TASR)

30. 11. 2022
|
21:43
|
Svet

Britský kráľ Karol III. otvoril centrum pre ukrajinských utečencov, sprevádzala ho prvá dáma Ukrajiny Zelenská. Kráľ zaželal prítomným po ukrajinsky veselé Vianoce. Zároveň dostal špeciálny darček.

Centrum sa nachádza pri ukrajinskej gréckokatolíckej Katedrále Svätej rodiny v Londýne, ktorú zmienená dvojica taktiež navštívila. Kráľovi a ukrajinskej prvej dáme v rámci prehliadky prijímacieho centra predviedli niektoré zo služieb, ktoré toto zariadenie ponúka, ako napríklad klub konverzácie v angličtine, kurz arteterapie a klub pre matky s batoľatami.

Biskup Nowakowski mu kráľovi ako darček odovzdal zarámovanú fotografiu, ktorá zachytáva britského panovníka pri tom, ako v roku 1981 tancuje so skupinou ukrajinských folkloristov tradičný ukrajinský tanec hopak. Karol na dar reagoval so smiechom.

Fotografia bola "vyhotovená, keď ste v (anglickom meste) Derby navštívili ukrajinskú komunitu," povedal Nowakowski. "Musím povedať, že toto je jedna z našich najcennejších fotografií, ktorú máme v celej ukrajinskej diaspóre, a bol by som rád, keby ste ju mali," dodal. (TASR)

Zdroj TASR/AP
30. 11. 2022
|
21:35
|
Svet

V Kyjeve osadia "vianočný stromček neporaziteľnosti". Dvanásť metrový strom bude ozdobený úsporným osvetlením napojeným na generátor elektrickej energie, oznámil starosta mesta Kličko.

Strom bude stáť na Sofijskom námestí a bude vraj ozdobený rovnako ako predchádzajúce roky, teda tisíckou vianočných gúľ a iných dekorácií a tiež 500 bielymi holubicami. Zaplatia to miestni podnikatelia. Na špici stromu bude umiestnený ukrajinský štátny znak. Naspodku budú zase vlajky krajín podporujúcich Kyjev počas vojny.

Pod vianočným stromom si budú môcť ľudia nabíjať svoje mobilné telefóny. Po sviatkoch dodávateľ odovzdá generátor ukrajinskej armáde.

Ukrajinské úrady predtým oznámili, že vianočné stromčeky v krajine tohto roku nebudú napojené na elektrickú sieť, keďže ukrajinská energetická infraštruktúra sa v poslednej dobe stala terčom ruských raketových útokov, čo vedie k rozsiahlym výpadkom prúdu. (TASR)

30. 11. 2022
|
21:20
|
Svet

NATO prisľúbilo podporu Moldavsku, Gruzínsku aj Bosne. Členské krajiny aliancie zároveň uviedli, že výsledok vojny, ktorú vedie Rusko na Ukrajine, bude mať pre krajiny ako Moldavsko a Gruzínsko "existenčný význam".

Podporu Moldavsku, Gruzínsku, ale aj Bosne a Hercegovine – teda krajinám ležiacim v susedstve Aliancie – vyslovili členské krajiny NATO v Bukurešti po stretnutí ich ministrov zahraničných vecí s ministrami dotknutých krajín.

"Odkaz je jasný: Všetky členské krajiny NATO sú si vedomé toho, že šelma (Rusko) chce ovládnuť aj západný Balkán a my týmto krajinám musíme pomôcť prežiť, a to pomocou, ktorú je možné prakticky dodať," povedal estónsky minister zahraničných vecí Reinsalu.

"Ťažiskovým pre tieto krajiny – Moldavsko a Gruzínsko – je, samozrejme, výsledok tejto vojny (na Ukrajine). Ten bude mať existenčný význam pre ich územnú celistvosť a ich právo zvoliť si v budúcnosti svoj spôsob života," dodal šéf estónskej diplomacie.

Generálny tajomník NATO Stoltenberg dodal, že zmienené krajiny treba teraz podporiť. "Ruský vplyv ich zasahuje rôznymi spôsobmi, lepšie je však podporiť ich teraz, ako byť svedkom vývoja absolútne zlým smerom, ako sme to videli pri spustení invázie na Ukrajinu začiatkom tohto roka," povedal. (TASR)

30. 11. 2022
|
20:22
|
Svet

Európska únia sa ospravedlnila za von der Leyenovej "zmätočný" údaj o ukrajinských vojnových stratách. Šéfka komisie povedala, že na Ukrajine od začiatku vojny zomrelo približne 100-tisíc ukrajinských vojakov a 20-tisíc civilistov.

The Guardian pripomína, že Ukrajina veľa informácií o počte obetí vojny neudáva, keďže presné čísla by podľa nej mohli Rusku poskytnúť isté výhody.

Eurokomisia sa neskôr ospravedlnila a uviedla, že údaje v príhovore von der Leyenovej boli nepresné. Odhadovaný počet obetí na strane ukrajinskej armády totiž podľa komisie nezahŕňal len mŕtvych, ale i ranených. Sporná veta bola následne z prepisu príhovoru na webstránke Komisie zmazaná a rovnako bolo upravená i videonahrávka von der Leyenovej prejavu.

Hovorca ukrajinského generálneho štábu ukrajinským novinárom povedal, že k údajom eurokomisie sa vyjadrovať nebude. Dodal však, že Rusko za svoje činy na Ukrajine zaplatí. (TASR)

30. 11. 2022
|
19:59
|
Svet

Adresátom listovej bomby na ambasáde Ukrajiny v Madride bol veľvyslanec. Ukrajinskí predstavitelia odsúdili zastrašovanie diplomatov v boji proti ruskej agresii. Bomba vybuchla v rukách pracovníka strážnej služby pred ambasádou.

Obálka obsahujúca listovú bombu bola doručená bežnou poštou. Zranený muž bol ošetrený v nemocnici a neskôr ho prepustili domov.

Šéf rezortu diplomacie v Madride Albares po tom, čo krátko po poludní došlo k explózii listovej bomby, v tejto záležitosti telefonicky hovoril s Pohoreľcevovom a zaujímal sa o zdravotný stav zraneného pracovníka.

Albares, ktorý sa momentálne zúčastňuje na návšteve španielskych vojakov slúžiacich na misii NATO v Rumunsku, tiež telefonoval s ukrajinským rezortným partnerom Kulebom, aby mu vyjadril "podporu a solidaritu". Kuleba v reakcii na tento čin nariadil všetkým veľvyslanectvám Ukrajiny na svete, aby sprísnili bezpečnostné opatrenia, uviedol jeho hovorca Nikolenko.

"Ktokoľvek stojí za touto explóziou, neuspeje v zastrašovaní ukrajinských diplomatov a nezastaví ich v každodennom úsilí posilniť Ukrajinu a bojovať proti ruskej agresii," uviedol Nikolenko. (TASR)

30. 11. 2022
|
19:29
|
Svet

Na Ukrajine stúpa počet nehôd zapríčinených alternatívnym vykurovaním. Ukrajinci sú v dôsledku ruských útokov na energetickú sieť nútení uchyľovať sa k alternatívnym riešeniam.

Ruské útoky v ostatných týždňoch odrezali v ostatných týždňoch od dodávok prúdu a vody na Ukrajine milióny ľudí. Mnohí z nich sa tak uchýlili k využívaniu núdzových generátorov a tlakových fliaš, respektíve plynových bômb.

Výpadky prúdu spôsobené útokmi viedli podľa ukrajinskej záchrannej služby k nárastu nehôd zapríčinených porušením pravidiel požiarnej bezpečnosti. Za posledný deň vypuklo podľa záchranárov vyše 130 takýchto požiarov, pri ktorých zahynulo deväť ľudí a osem utrpelo zranenia.

"Zvýšil sa počet požiarov a výbuchov vo výškových budovách a rodinných domoch," uviedli hasiči.

Ruské útoky na civilnú infraštruktúru odsúdil aj americký minister zahraničných vecí Blinken, ktorý ich označil za "barbarské". "Rusko v ostatných týždňoch zbombardovalo viac ako tretinu ukrajinskej energetickej infraštruktúry, čím uvrhlo milióny ľudí do zimy," povedal Blinken. (TASR)

30. 11. 2022
|
18:52
|
Svet

Nechceš zabíjať a bojíš sa o život? Zavolaj, vzdaj sa a nechaj sa zajať. Ukrajinské centrum prijíma denne stovky správ od ruských vojakov, ktorí sa radšej nechajú zajať, ako by na fronte riskovali životy. (SME)

30. 11. 2022
|
18:29
|
Ekonomika

Nemecký Uniper žiada od ruského Gazpromu odškodné za nesplnenie zmluvných dodávok plynu. Náklady Uniperu na zaobstaranie náhradného plynu sú doteraz v sume najmenej 11,6 miliardy eur a budú rásť do konca roku 2024.

„Žiadame kompenzáciu našich významných finančných škôd. Ide o objemy plynu, ktoré boli zmluvne dohodnuté s Gazpromom, ale neboli dodané, a namiesto ktorých sme museli obstarávať náhradu za mimoriadne vysoké trhové ceny a stále to musíme robiť," uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Uniper Klaus-Dieter Maubach.

Gazprom začal redukovať dodávky plynu do Nemecka cez plynovod Nord Stream 1 v polovici júna a odôvodnil to údajnými technickými problémami. Nemeckí predstavitelia však toto vysvetlenie odmietli ako zásterku pre politické rozhodnutie, ktorého cieľom je zvýšiť ceny a vytvoriť neistotu. Od záveru augusta Rusko nedodáva Nemecku nijaký plyn. (SITA)

30. 11. 2022
|
17:45
|
Svet

Žoldnierska skupina Wagner, ale aj ruská armáda už verbujú nielen v ruských väzniciach, ale najímajú aj zahraničných študentov na univerzitách či vrahov a násilníkov z afrických väzení. Sú medzi nimi aj teroristi. (SME)

30. 11. 2022
|
16:49
|
Svet

V ukrajinskom čiernomorskom prístavnom meste Odesa odstránia sochu ruskej cárovnej Kataríny II. Veľkej. Poslanci schválili tiež presun pamätníka ruskému generálovi z 18. storočia Alexandrovi Suvorovovi.

Predstavitelia mestskej rady v ukrajinskom čiernomorskom prístave Odesa hlasovali za odstránenie a premiestnenie pamätníka Zakladateľom Odesy so sochou ruskej cárovnej Kataríny II. Veľkej nachádzajúcou sa v jeho strede, ktorý aktivisti od začiatku ruskej invázie najmenej dva razy natreli červenou farbou. 

Tesná väčšina obyvateľov Odesy odsúhlasila predtým odstránenie sochy Kataríny II. Veľkej, zakladateľky tohto juhoukrajinského mesta, v on-line prieskume verejnej mienky.

Na odstránenie sochy nachádzajúcej sa na námestí v centre Odesy, vyzývali ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského aj mnohé petície. Reuters pripomína, že právomoci v týchto veciach majú len miestne orgány.

Verejnoprávna vysielacia spoločnosť Suspiľne spresnila, že pamätník, ktorého súčasťou sú aj sochy ďalších osobností z éry cárskeho Ruska, bude premiestnené do dočasného depozitára a neskôr ho presunú do múzea.

(TASR)
30. 11. 2022
|
16:41
|
Svet

Turecko považuje kroky Švédska nutné pre vstup do NATO za nedostatočné. Ankara obviňuje Švédsko z poskytovania útočiska pre zakázané kurdské skupiny. (TASR)

30. 11. 2022
|
16:21
|
Svet

Alexej Kudrin sa stal ďalším vysokopostaveným predstaviteľom ruskej vlády, ktorý opustil svoj post od začiatku invázie. Očakáva sa, že exminister financií a expodpredseda vlády, prevezme úlohu v ruskej technologickej firme Yandex. (The Guardian)

30. 11. 2022
|
16:13
|
Svet

Britská vláda rozšírila sankčný zoznam voči Moskve. Zaradila naň 22 ruských predstaviteľov, ktorí podľa nej stoja za čiastočnou mobilizáciou tisícok Rusov.

Medzi sankcionovanými osobami je aj ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov, ktorý bol podľa britskej vlády zodpovedný za dohľad nad ruským zbrojárskym priemyslom a vybavovaním mobilizovaných jednotiek.

"Rozhodnutie ruského režimu čiastočne mobilizovať ruských občanov bolo zúfalým pokusom premôcť statočných Ukrajincov brániacich svoje územie. Neuspel," uviedol šéf britskej diplomacie James Cleverly.

"Sankcionovali sme osoby, ktoré tento odvod presadili a poslali tisícky ruských občanov bojovať v Putinovej nezákonnej a odpornej vojne," dodal Cleverly. (ČTK)

30. 11. 2022
|
16:09
|
Svet

Pri požiaroch na Ukrajine zahynulo za posledných 24 hodín deväť ľudí. Ruské útoky na energetickú infraštruktúru totiž prinútili ľudí používať núdzové generátory a plynové fľaše, ktoré nie sú v súlade s pravidlami požiarnej bezpečnosti.

Podľa ukrajinských štátnych pohotovostných služieb došlo za posledný deň k viac ako 130 požiarom. Okrem obetí utrpelo osem ľudí zranenia.

Počet požiarov a výbuchov sa podľa AFP zvýšil rovnako vo výškových aj súkromných domoch. (The Guardian)

30. 11. 2022
|
15:54
|
Svet

Americký minister zahraničných vecí Blinken odsúdil ruské útoky na civilnú infraštruktúru Ukrajiny a označil ich za "barbarské". 

"Za posledných niekoľko týždňov Rusko zbombardovalo viac ako tretinu ukrajinskej energetickej infraštruktúry, čím vystavilo milióny ľudí zime," povedal Blinken po stretnutí s rezortnými kolegami z členských krajín NATO v Bukurešti.

"Toto sú nové ciele (ruského) prezidenta (Vladimira) Putina... Táto brutálnosť voči ukrajinskému ľudu je barbarská," dodal.

Blinken avizoval, že západní spojenci zriaďujú skupinu na koordináciu podpory pri obnove ukrajinskej infraštruktúry. Ďalej uviedol, že Spojené štáty a spojenci poskytnú Kyjevu súbežne s tým protivzdušné systémy "na vybudovanie najlepšej možnej obrany".

Šéf americkej diplomacie tiež uviedol, že Spojené štáty podporujú dosiahnutie "spravodlivého a trvalého mieru", ale nálety ukázali, že Moskva oň nemá záujem.

"Útoky Ruska na ukrajinských civilistov sú poslednou ukážkou toho, že prezident Putin v súčasnosti nemá záujem o zmysluplnú diplomaciu," dodal Blinken. (TASR)

30. 11. 2022
|
15:15
|
Svet

Ukrajina privítala výzvu Európskej únie na vznik osobitného tribunálu, ktorý by potrestal ruských najvyšších predstaviteľov v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

"Presne toto navrhujeme už dlho. Rusko zaplatí za zločiny a ničenie. Nevyhnú sa tomu," uviedol na sociálnej sieti šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na Twitteri v stredu ráno uviedla, že "Rusko musí zaplatiť za svoje hrozné zločiny".

Spresnila, že eurokomisia bude spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom v Haagu (ICC) a pomôže zriadiť špecializovaný súd, ktorý bude súdiť ruské vojnové zločiny.

ICC v súčasnosti skúma potenciálne vojnové zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine od februárového začiatku invázie.

AFP pripomína, že ICC nemôže stíhať "zločin agresie", ak dotknuté krajiny neratifikovali Rímsky štatút, ktorým sa ustanovil Medzinárodný trestný súd. Doteraz to neurobili Rusko ani Ukrajina.

Výnimkou by bolo, keby Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov postúpila prípad ICC. To však zrejme neprichádza do úvahy, keďže Rusko má ako stály člen rady právo veta. (TASR)

30. 11. 2022
|
15:12
|
Svet

Na ukrajinskom veľvyslanectve v Madride explodovalo výbušné zariadenie ukryté v obálke. Jedna osoba utrpela zranenia pri manipulácii s ňou a je v nemocnici. Incident vyšetrujú. (SITA)

30. 11. 2022
|
14:45
|
Domov

Systémy protivzdušnej obrany Patriot sú presne to, čo Kyjev potrebuje, povedal po rokovaní NATO šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba. Vyzval na čo najrýchlejšie dodanie týchto systémov, ako aj tankov, ktoré využíva samo NATO.

Berlín predtým ponúkol systémy Patriot Poľsku. Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová pritom dala najavo, že systémy majú byť súčasťou obrany územia Severoatlantickej aliancie, do ktorej patrí Poľsko, ale Ukrajina nie.

Poľský minister obrany Mariusz Blazsczak ale minulý týždeň povedal, že požiadal nemeckú vládu, aby systémy poskytla Ukrajine, ktorá čelí ruským raketovým útokom na energetickú infraštruktúru.

Kuleba ministrom krajín NATO oznámil, že Ukrajina tieto systémy potrebuje na ochranu civilnej infraštruktúry. Dodal, že o ich poskytnutí Ukrajine bude rokovať s nemeckou vládou. Šéf ukrajinskej diplomacie tiež uviedol, že by sa mala začať prerokúvať ukrajinská žiadosť o vstup do NATO. (ČTK)

30. 11. 2022
|
14:38
|
Svet

NATO nevníma Čínu ako svojho protivníka, povedal šéf aliancie Stoltenberg na záver dvojdňovej schôdzky v Bukurešti. Čína a jej čoraz asertívnejšie správanie vo svete však predstavuje pre alianciu podľa neho komplexnú výzvu.

Témou dnešného rokovania na úrovni ministrov zahraničia členských krajín bloku bol aj ambiciózny vojenský a technologický rozvoj Číny.

"Severoatlantická aliancia je združením Severnej Ameriky a Európy, ale výzvy, ktorým čelí, sú globálne," upozornil Stoltenberg.

Na summite v júni v Madride aliancia o Číne hovorila ako o krajine s ambíciami a "nátlakovými postupmi", upozorňovala na jej operácie v kybernetickej oblasti, snahu o kontrolu výroby kľúčových technológií i rýchle rozširovanie jej jadrového potenciálu.

Aliancia tiež pozorne sleduje vzťahy medzi Pekingom a Moskvou, ktorá vo februári začala ozbrojenú agresiu voči susednej Ukrajine.

Vo vzťahu k situácii na Ukrajine Stoltenberg varoval pred podceňovaním Ruska, hoci Ukrajina dosiahla na bojisku značné zisky, a opäť zdôraznil, že Ukrajinu je potrebné aj naďalej podporovať.

"Potrebujú viac protivzdušnej obrany, paliva aj elektrických generátorov," povedal generálny tajomník.

Ukrajinské členstvo v NATO podľa Stoltenberga zatiaľ nie je témou, keďže "ak sa Ukrajina neubráni (ruskej) agresii a nezostane nezávislým suverénnym štátom, jej členstvo v aliancii sa automaticky stáva nemožným". "Musíme postupovať krok za krokom," povedal Stoltenberg.

Ministri zahraničných vecí v Bukurešti rokovali aj o vstupe Fínska a Švédska do NATO, ktorý zatiaľ neschválilo Turecko a Maďarsko, alebo spolupráci s Bosnou a Hercegovinou, Gruzínskom a Moldavskom, ktoré "sa nachádzajú pod ruským tlakom".

"Musíme s nimi vybudovať dlhotrvajúce partnerstvo," poznamenal Stoltenberg. (ČTK)

30. 11. 2022
|
14:32
|
Domov

Internetom sa šíri fotomontáž poľského premiéra Morawieckeho klaňajúceho sa pred pamätníkom Stepana Banderu v Kyjeve. Publikovala ju slovenská stránka Brat za brata a zdieľali weby Pravda víťazí, Zem & vek, Realita sveta či Miro Del.

„Poľský premiér sa skutočne pred pár dňami poklonil v Kyjeve pri pamätníku. Išlo však o Pamätník obetiam veľkého hladomoru z rokov 1932 až 1933," zdôraznila polícia s tým, že medzi hlavného importéra hoaxu patrí stránka blízka Veľvyslanectvu Ruskej federácie na Slovensku.

Upozornila, že Ruská federácia označila Slovenskú republiku za nepriateľský štát a podľa toho k nemu aj pristupuje.

Úlohou hoaxu je podľa nej podkopanie spoľahlivosti poľského premiéra a prepojenie súčasnej podpory Ukrajiny na známy naratív “fašizmu na Ukrajine”, či na jej kontroverzného predstaviteľa z minulosti Stepana Banderu.

Polícia zároveň pripomína, že stránka „Brat za brata” zohrala jednu z hlavných úloh aj pri informačnej operácii „Ladomirová” týkajúcej sa falošných správ o poškodení ruského cintorína.

„V tom čase kopírovala a publikovala statusy z facebookovej stránky ruskej ambasády na Slovensku takmer obratom. Ak ambasáda niečo v ten deň zmazala, menovaná stránka pristúpila k rovnakému kroku," uviedla polícia. Doplnila, že tá istá stránka zverejnila aj meno a fotografiu vtedajšieho starostu obce.

(SITA, SME)
30. 11. 2022
|
14:12
|
Svet

Európska komisia pridelila 5,5 milióna eur na zaistenie bezpečných domovov pre ľudí utekajúcich pred ruskou agresiou voči Ukrajine, informovala eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

V rámci projektov bude zabezpečené posúdenie osôb, ktoré potrebujú ubytovanie, a ich zosúladenie so súkromnými ponukami a poradenstvom pre potenciálnych hostiteľov. Projekt posilňuje iniciatívu Komisie s názvom Bezpečné domovy, ktorú navrhla v júni tohto roku.

Iniciatíva Bezpečné domovy bola vypracovaná s cieľom pomôcť členským štátom, regionálnym a miestnym orgánom a občianskej spoločnosti zapojeným do organizovania súkromných iniciatív v oblasti ubytovania pre osoby, ktoré utekajú pred ruskou agresiou voči Ukrajine a hľadajú bezpečie v EÚ. (SITA)

30. 11. 2022
|
14:04
|
Svet

Moskva vymenovala za nového šéfa záporožskej elektrárne ukrajinského inžiniera Jurija Černičuka. Bývalý hlavný inžinier elektrárne uviedol, že s jej prevzatím súhlasí, lebo je to "podľa jeho názoru jediné správne rozhodnutie".

Jeho vymenovanie potvrdila aj ruská energetická spoločnosť Rosenergoatom, ktorá túto jadrovú elektráreň, najväčšiu svojho druhu v Európe, fakticky riadi od začiatku jej obsadenia ruskými silami.

Černičuk vo vyhlásení na sociálnych sieťach napísal, že jeho prioritou je "zostať s našimi ľuďmi v elektrárni, v našom meste a pokračovať v plnení svojich profesionálnych povinností".

Vo vyhlásení ocenil "statočnosť" zamestnancov záporožskej elektrárne. "Robili sme a stále robíme všetko možné aj nemožné, aby svet nezažil novú Fukušimu alebo Černobyľ," dodal. "Toto si zaslúži bezvýhradné uznanie a veľkú úctu, a nie obvinenia zo zrady," upozornil.

Medzinárodné organizácie vyzval, aby "riešili budúce a bezpečné fungovanie záporožskej elektrárne výlučne prostredníctvom mierových rokovaní a civilizovaných rozhodnutí".

Vojaci Ruskej federácie ovládli túto elektráreň 4. marca. Rusko a Ukrajina sa celé mesiace vzájomne obviňujú z jej ostreľovania.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni ako dozorný orgán OSN tento mesiac odsúdila útoky na záporožskú elektráreň a vyzvala na "zastavenie tohto šialenstva".

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o oficiálnom prevzatí elektrárne do rúk Ruska už v októbri. (TASR)

Záporožská atómová elektráreň.
Zdroj TASR/AP
30. 11. 2022
|
13:04
|
Svet

Energetické potreby Ukrajiny sú naplnené na 70 percent, vyhlásil ukrajinský premiér Šmyhaľ. Upozornil, že nachádzajúca zima bude náročná, ľudia však budú môcť pri výpadkoch rozsvecovať svetlá aspoň na päť až šesť hodín denne.

Na zasadnutí vlády povedal, že Rusko „bude ďalej ostreľovať energetickú infraštruktúru“. „Ich cieľom je nechať zamrznúť Ukrajinu a spáchať ďalšiu genocídu ukrajinského ľudu,“ poznamenal Šmyhaľ a dodal, že všetky oblasti s výnimkou Chersonskej sú zásobované energiou.

Povedal, že teraz je na regionálnych energetických spoločnostiach, aby neprekračovali limity stanovené štátnym prevádzkovateľom elektrickej siete Ukrenerho.

Situácia si podľa Šmyhaľa vyžaduje silnú protivzdušnú obranu a rýchle opravy poškodených energetických zariadení.

„Čo sa týka protivzdušnej obrany, za ostatný mesiac došlo k výraznému pokroku, predovšetkým vďaka dodávke moderných západných systémov,“ povedal. (SITA)

30. 11. 2022
|
12:51
|
Svet

Rusko sa bude v roku 2023 sústreďovať na budovanie infraštruktúry pre jadrové zbrane, vyhlásil ruský minister obrany Šojgu na zasadnutí vedenia ministerstva. Pôjde napríklad o zariadenia na uskladnenie nových raketových systémov.

"Pri príprave zoznamu veľkých stavebných projektov na rok 2023 sa bude osobitná pozornosť venovať výstavbe pre potreby strategických jadrových síl," povedal Šojgu, ktorého citovala ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti.

Rusko v pondelok 28. novembra jednostranne odložilo rozhovory so Spojenými štátmi o jadrovom odzbrojení s tým, že ich naplánuje na nový termín. Dôvod odkladu neuviedlo.

Rozhovory sa mali konať tento týždeň v egyptskej metropole Káhira. Súčasná zmluva START obmedzuje počet jadrových zbraní v arzenáli oboch krajín, v roku 2026 však vyprší.

Šojgu tiež na stredajšom zasadnutí uviedol, že v Rusku bolo vycvičených 300-tisíc záložníkov vrátane dobrovoľníkov za dva mesiace od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie prezidentom Vladimirom Putinom. Informácie priniesla ďalšia ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Minister obrany povedal, že sa na to využilo vyše 100 výcvikových táborov v Rusku a Bielorusku. (TASR)

30. 11. 2022
|
12:04
|
Svet

Na sociálnych sieťach sa šíri zmanipulované video, podľa ktorého obyvatelia Chersonu pokrikovali na Zelenského počas jeho návštevy. Vo videu bola k autentickým záberom doplnená zvuková stopa z oveľa staršieho videa. (TASR)

30. 11. 2022
|
11:29
|
Svet

Pri ruských útokoch v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny zahynulo najmenej päť civilistov, dvaja z nich v meste Bachmut, ďalší dvaja v Drobyševe a jeden v Lymane, uviedol Šéf regionálnej vojenskej správy Doneckej oblasti Kyrylenko. (CNN)

30. 11. 2022
|
10:34
|
Svet

Ukrajina spustila v septembri program "Chcem žiť", ktorý dáva ruským vojakom možnosť vzdať sa. Zahŕňa infolinku aj aplikáciu. Predstavitelia Kyjeva pre BBC uviedli, že dostali asi 3500 otázok od mužov z prvej línie aj od tých v zálohe.

„V prvom rade počujeme hlas, hlavne mužský. Často je to sčasti zúfalosť a sčasti frustrácia, pretože úplne nerozumejú, či infolinka v skutočnosti funguje alebo je to len zavádzanie," hovorí jedna z pracovníčok call centra.

„Je tu aj zvedavosť, pretože mnohí nevolajú, aby sa vzdali, ale aby zistili, aké majú v prípade potreby možnosti. Zakaždým je to iné," dodáva.

Nahrávky, ktoré má BBC k dispozícii, obsahujú hovory vojakov, ktorí zisťujú, čo robiť, keď prídu ukrajinské jednotky. „Spadnem na kolená alebo čo? Čo mám robiť, ako sa vzdať?" spýtal sa jeden z nich.

„Som z Moskvy. Ešte som nedostal povolávací rozkaz, ale boli pokusy mi ho dať. Máte nejakú radu, čo mám robiť? Nebudem zabíjať Ukrajincov. Chcel by som si zachrániť život," povedal ďalší muž na infolinke.

(BBC)
30. 11. 2022
|
10:30
|
Ekonomika

Strop na ruskú ropu, na ktorom sa dohadujú európske krajiny, sa môže skončiť tak, že si ho Rusko ani nevšimne. Naopak, pomôcť môže Číne a Indii. Rusko by reálne poškodili oveľa nižšie ceny, na ktorých však nie je zhoda. (Index)

30. 11. 2022
|
10:10
|
Svet

Eurokomisia navrhuje použiť zmrazený majetok Ruska a ruských oligarchov na náhradu vojnových škôd na Ukrajine, oznámila predsedníčka komisie von der Leyenová. Chcú vytvoriť medzinárodný tribunál pre ruské vojnové zločiny.

"Rusko a jeho oligarchovia musia odškodniť Ukrajinu za škody a pokryť náklady na obnovu krajiny. A my máme prostriedky, ako prinútiť Rusko platiť," vyhlásila von der Leyenová.

Únia podľa nej v rámci bezprecedentných sankcií zablokovala 300 miliárd eur z rezerv ruskej centrálnej banky a zmrazila 19 miliárd eur z majetku ruských oligarchov. Škody spôsobené bojmi na Ukrajine sa pritom podľa nej odhadujú na 600 miliárd eur.

Únia by podľa von der Leyenovej chcela spolu s partnermi vytvoriť štruktúru, ktorá by peniaze investovala a zisky využívala pre pomoc Ukrajine.

Najmä krajiny východného krídla únie už od jari navrhujú, aby európsky blok zabavoval zmrazený majetok a využil ho na financovanie ekonomickej pomoci Ukrajine a jej povojnovej obnovy.

Štáty EÚ sa v pondelok zhodli na tom, že zaradí obchádzanie sankcií medzi celoúnijné zločiny, čo má k zabavovaniu majetku otvoriť cestu. Právni experti pritom upozorňujú, že nebude jednoduché majetok oligarchov či bankových ústavov konfiškovať a môžu hroziť dlhoročné súdne spory. (ČTK)

30. 11. 2022
|
09:12
|
Svet

Ruské útoky zasiahli plynovú distribučnú stanicu v Záporožskej oblasti, informoval šéf vojenskej správy Staruch. Spôsobilo to požiar, ktorý medzičasom uhasili.

"V jednej obci v Záporožskej oblasti bola po zásahu rakety (zrejme S-300) poškodená plynová distribučná stanica. Následkom toho vznikol požiar. Bol rýchlo zneškodnený, ale tri ulice zostali bez plynu. Našťastie, ľudia neutrpeli zranenia," napísal Staruch skoro ráno na sociálnej sieti Telegram. (TASR)

30. 11. 2022
|
08:11
|
Svet

Ukrajinská armáda hlási odrazenie ruských útokov pri šiestich obciach na východe krajiny. Prezident Zelenskyj označil situáciu na fronte za zložitú, Rusko podľa neho niečo plánuje na juhu Ukrajiny.

"Napriek extrémne veľkým stratám sa okupanti stále pokúšajú postúpiť v Doneckej oblasti, získať oporu v Luhanskej oblasti, posunúť sa do Charkovskej oblasti, plánujú niečo na juhu," uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom príhovore.

"V uplynulých 24 hodinách jednotky obranných síl odrazili útoky okupantov pri obciach Stelmachivka v Luhanskej oblasti a Bilohorivka, Bachmutske, Pervomajske, Nevelske a Marjinka v Doneckej oblasti," uvádza generálny štáb.

Velenie ukrajinských ozbrojených síl ďalej okrem iného tvrdí, že ruská armáda vykonala dva raketové údery na civilné objekty v obci Kivšarivka v Charkovskej oblasti a v meste Slovjansk v Doneckej oblasti.

"Nepriateľ neprestáva ostreľovať jednotky nášho vojska a obce na pravom brehu rieky Dnepr, vrátane Chersonu," píše generálny štáb. Upozornil tiež, že naďalej existuje hrozba raketových úderov Rusov na kritickú infraštruktúru krajiny.

Server Ukrajinska pravda tiež s odvolaním sa na miestne úrady informuje o ruskom delostreleckom ostreľovaní miest v Dnepropetrovskej oblasti, kde v utorok popoludní utrpela zranenia jedna staršia žena. Ostreľovaná bola tiež severoukrajinská Sumská oblasť, píše web. O prípadných ranených neinformuje.

(ČTK)
30. 11. 2022
|
07:33
|
Svet

Ruskí vojaci sú nútení spoliehať sa na nedostatočne vycvičené formácie po tom, ako upustili od koncepcie práporových taktických skupín. V najnovšej správe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny.

Inštitút poukázal na tvrdenia britského ministerstva obrany, ktoré uviedlo, že ruské sily pravdepodobne prestali v ostatných troch mesiacoch nasadzovať práporové taktické skupiny, pretože sa takéto skupiny ukázali ako neúčinné.

Podľa ISW boli takéto skupiny degradované po neúspešných vojenských operáciách vrátane útokov na Kyjev, Mariupoľ, Severodoneck a Lysyčansk.

Namiesto toho Rusi pravdepodobne vrhli svoje zostávajúce sily a nový personál, vrátane zmobilizovaných osôb, do zle vycvičených, vybavených a dočasne organizovaných formácií s nízkou morálkou a disciplínou.

(SITA)
30. 11. 2022
|
06:57
|
Svet

V ruskej Brjanskej oblasti pri ukrajinských hraniciach horí veľká nádrž s ropnými produktmi, uviedol gubernátor oblasti Alexandr Bogomaz. O pôvode požiaru sa nezmienil, obete podľa neho nie sú. Ďalšie ruské okresy boli v noci bez prúdu.

Na hasení ohňa s rozlohou 1800 metrov štvorcových sa podieľa vyše 80 ľudí a 30 jednotiek, uviedol Bogomaz. Oheň zasiahol oblasť na severe, v okolí mesta Suraž, ktoré leží zhruba 75 kilometrov od hranice s Ukrajinou. Na tú Rusko tento rok vo februári zaútočilo.

Problémy v noci hlásil aj ďalší ruský región priliehajúci k Ukrajine. Gubernátor Kurskej oblasti Starovojt podľa ruskojazyčného serveru BBC uviedol, že niektoré okresy susediace s Ukrajinou sú čiastočne bez prúdu. Kyjev obvinil, že na ruskom území útočil na energetické zariadenie.

Ukrajina sa k obvineniu nevyjadrila. (ČTK)

30. 11. 2022
|
06:47
|
Svet

Český projekt Dárek pro Putina zverejnil petíciu za odstrihnutie ruskej ambasády od energií. Ide o reakciu na ničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry. Česi sa v rámci projektu už zložili na tank pre Ukrajinu.

"Rusko sa evidentne rozhodlo zlomiť Ukrajinu tmou a mrazom. Z hľadiska vyššieho mravného princípu žiadame príslušných štátnych a súkromných distribútorov energií, aby dali ruským diplomatom v Prahe ochutnať ich vlastnú medicínu. Žiadame odpojenie všetkých budov v majetku Ruskej federácie od plynu, vody a elektrickej energie," uvádza sa v texte predmetnej petície.

V aktuálnej petícii táto iniciatíva pripomína masívne ruské raketové útoky na Ukrajinu, ktoré v uplynulých týždňoch vo veľkom mieria na elektrárne, teplárne či vodárne. Zo strany Ruska ide zjavne o taktiku podkopania životaschopnosti štátu.

"Táto nová fáza vojny prináša katastrofické, a navyše každodenné dôsledky pre život civilného obyvateľstva. Bez energií a vody sa ocitajú nielen byty, školy a škôlky, obchody a výrobné prevádzky, ale aj napríklad nemocnice," píšu autori. (TASR)

30. 11. 2022
|
06:29
|
Svet

Vdova po zastrelenom ruskom plukovníkovi Bojkovi napísala rozhnevaný list Putinovi. Píše v ňom, že z jej manžela, ktorý mal na starosti odvody brancov, urobili obetného baránka a donútili ho k poprave samého seba.

Informoval o tom v utorok na svojej webovej stránke týždenník Newsweek odvolávajúci sa na správy ruských médií.

Bojko (44) bol zástupcom riaditeľa Makarovovej pacifickej vyššej námornej školy vo Vladivostoku a v rámci mobilizácie zohrával významnú úlohu. Našli ho 16. novembra mŕtveho a s viacnásobnými strelnými zraneniami v jeho kancelárii.

O jeho smrti sa v ruských médiách objavili protichodné informácie. Viaceré médiá uvádzali, že smrť bola klasifikovaná ako samovražda. Ruský spravodajský server BAZA však poukazoval na isté nezrovnalosti, napríklad aj na to, že pred smrťou plukovníka sa z jeho kancelárie ozvalo až päť výstrelov.

Julija Bojková vyzvala Putina, aby dohliadal na vyšetrovanie smrti jej manžela. V otvorenom liste uviedla, že Bojko upadol do depresívneho stavu po tom, ako nedokázal splniť náborové kvóty a v dôsledku toho "trpel zhruba mesiac nespavosťou a schudol 15 kilogramov".

Podľa vdovy sa skutočné "represie" voči jej manželovi začali 14. novembra, keď bol vykonaný audit týkajúci sa mobilizácie.

Inšpektori vtedy podľa jej slov Bojka upovedomili o tom, že za vzniknuté nedostatky a problémy pri mobilizácii mu bude vyrubený dlh vo výške 100 miliónov rubľov (1,6 milióna eur), pričom bude potrestaný aj konfiškáciou majetku. Podľa jeho manželky to už bola pre neho "posledná kvapka".

Podľa slov Bojkovej chcel dať jej manžel spôsobom, akým "sám seba popravil" prostredníctvom piatich výstrelov zo služobnej zbrane, najavo, že jeho "vlasť je v ohrození". (TASR)

30. 11. 2022
|
06:14
|
Svet

Prvá loď so zásielkou hnojív z Ruska vyplávala z Holandska a smeruje do afrického štátu Malawi. Predchádzalo tomu niekoľko dní administratívnych prieťahov súvisiacich so západnými sankciami uvalenými na Rusko.

Plavidlo MV Greenwich si prenajal Svetový potravinový program a preváža 20-tisíc ton hnojiva určeného pre Malawi.

Táto zásielka je prvou z približne 260-tisíc ton hnojív z Ruska uskladnených v prístavoch po celej Európe. Ich preprava k príjemcom by podľa OSN pomohla zabrániť "katastrofickým stratám na úrode v Afrike", kde práve prebieha výsadba pred novou pestovateľskou sezónou, približuje tlačová agentúra AP.

Aj keď bola v júli uzavretá dohoda, ktorá má zabezpečiť, že vývoz hnojív z Ruska bude vyňatý zo sankcií uvalených na Moskvu po jej invázii na Ukrajinu, holandské úrady túto zásielku zablokovali s tým, že osoba, ktorej meno je na sankčnom zozname, figuruje v danej spoločnosti na výrobu hnojív.

Holandsko uvoľnilo blokádu nákladu až po ubezpečení OSN, že zásielka bude doručená do Malawi, a že z toho nebude mať prospech ruská spoločnosť ani sankcionovaná osoba.

Náklad vyložia v mozambickom prístave Beira, odkiaľ sa po súši prepraví do vnútrozemského štátu Malawi v južnej Afrike. Ďalší náklad hnojív by sa mal vydať do západnej Afriky, tvrdí OSN. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Počas okupácie Charkovskej oblasti bol zabitý aj oceňovaný ukrajinský spisovateľ Vakulenko Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 337
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 5 989
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 705
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 3 071
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 588
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 578
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 095
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Všesvet

Požičanie mestských bicyklov stojí len pár eur.


a 1 ďalší 44m
Zlato.

Taký objav sa podarí len raz za život, vravel znalec.


TASR 56m
Ilustračná snímka.

Pribudlo aj prípadov domáceho násilia.


ČTK 4 h
Podzemný kryt v škole v Svjatopetrivskom prerobili, sirény tam žiakov držia aj niekoľko hodín.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu