KYJEV, BRATISLAVA. Bol začiatok mája 1999 a NATO vstupovalo do novej fázy bombardovania Juhoslávie. Dovtedy útočilo na mosty, rafinérie alebo vojenské objekty. Tentoraz sa však lietadlá štátov aliancie zamerali na elektrickú infraštruktúru krajiny.
„Skutočnosť, že sedemdesiat percent krajiny ostalo v tme, ukazuje, že NATO má prst na vypínači,“ povedal vtedy podľa New York Times hovorca NATO Jamie Shea. „Môžeme vypnúť elektrinu v krajine, kdekoľvek a kedykoľvek sa rozhodneme.“
Energetická infraštruktúra je cieľom aj prebiehajúceho ruského bombardovania Ukrajiny. Nálety a ostreľovanie raketami trvajú takmer dva mesiace a bez elektriny sa naraz ocitajú milióny ukrajinských občanov.
Z krajiny prichádzajú zábery, ako sa bez prúdu ocitajú napríklad nemocnice, osobitné obavy to vyvoláva s príchodom zimy.

Vojnový zločin?
Kým však v srbskom prípade západné štáty hovorili o legitímnej taktike, teraz sa vyjadrujú opačne. „Systematické ničenie dodávok tepla a elektriny pred najchladnejšími mesiacmi roka je otrasným vojnovým zločinom,“ povedal tento týždeň na stretnutí ministrov G7 napríklad nemecký minister spravodlivosti Marco Buschmann.