SME
Utorok, 7. február, 2023 | Meniny má Vanda

Ukrajina Rusko Online: Rusko ostreľovalo niekoľko miest na východe Ukrajiny

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

20. 11. 2022
|
19:25
|
Svet

Ukrajina popiera, že jej jednotky zabili ruských vojnových zajatcov. Komisár ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Lubinec tvrdí, že sa ukrajinskí vojaci bránili pred Rusmi, ktorí predstierali kapituláciu.

Na ruských sociálnych sieťach sa totiž tento týždeň objavili videá, ktoré údajne ukazujú telá ruských vojakov zabitých po tom, ako sa vzdali ukrajinským jednotkám.

Podľa Lubinca "úryvky" z videozáznamu ukazujú, že Rusi "pomocou zinscenovaného zajatia spáchali vojnový zločin tým, že spustili paľbu na ukrajinské ozbrojené sily". To znamená, že týchto vojakov "nemožno považovať za vojnových zajatcov", tvrdí ombudsman. "Tí, ktorí chcú využiť ochranu medzinárodného práva na zabíjanie, musia byť potrestaní," dodal.

Na jednom z inkriminovaných videí je vidno, ako sa vojaci zjavne vzdávajú niekoľkým príslušníkom armády v maskovaní a so žltými páskami na rukách. Vzdávajúci sa vojaci si líhajú na zem na dvore plnom trosiek. Video sa náhle preruší, keď sa ozve streľba. Ďalší záznam nakrútený zhora ukazuje telá približne desiatich ľudí obklopené zjavnými krvavými škvrnami. (TASR)

20. 11. 2022
|
19:17
|
Svet

Francúzsko poslalo Ukrajine ďalšie dva systémy protivzdušnej obrany a dva raketomety, oznámil francúzsky minister obrany Lecornu. Paríž podľa jeho slov posudzuje aj žiadosť o radary.

Od začiatku ruskej invázie Francúzsko poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 550 miliónov eur a patrí k piatim najväčším darcom pre Ukrajinu, uviedol minister. (SITA)

20. 11. 2022
|
18:20
|
Svet

Od začiatku vojny už údajne padlo 84 210 ruských vojakov, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. V bojoch malo za posledný deň prísť o život ďalších 330 ruských vojakov. 

Podľa Kyjeva ruská armáda za uplynulý deň na Ukrajine stratila jeden tank, dve obrnené bojové vozidlá, jeden delostrelecký systém a jeden dron. Od začiatku vojny tak Moskva prišla o 2 886 tankov, 5 817 obrnených bojových vozidiel, 1 868 delostreleckých systémov a 1 537 dronov. (SITA, The Guardian)

20. 11. 2022
|
17:47
|
Svet

Poľsko požiada Maďarsko o urýchlenú ratifikáciu vstupu Švédska a Fínska do NATO. Poľský premiér Morawiecki avizoval, že bude spolu s podporou Česka a Slovenska diskutovať na túto tému s maďarským premiérom Orbánom.

"O pár dní sa v rámci formátu Vyšehradskej štvorky  stretávam s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Som si istý, že spolu s našimi priateľmi zo Slovenska a Českej republiky Viktora Orbána požiadame o urýchlenú ratifikáciu vstupu Švédska a Fínska (do NATO), pretože je to rozhodujúce pre východné krídlo nášho regiónu," povedal Morawiecki. (TASR)

20. 11. 2022
|
17:37
|
Svet

Ruské ozbrojené sily raketami S-300, delostrelectvom a mínometmi zaútočili na niekoľko miest v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Terčom útokov sa stali napríklad mestá Bachmut, Avdijivka, Kramatorsk, Svjatohirsk a Kurachove.

Zničili alebo poškodili 21 civilných objektov, vrátane obytných budov, fariem a rekreačného strediska. Uviedla to na komunikačnej platforme ukrajinská polícia. „Ruská armáda mínometmi bombardovala mesto Vuhledar, pričom zranili dieťa narodené v roku 2007," napísala polícia. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ukrajinská polícia zároveň upozornila Ukrajincov, aby dodržiavali zákazy vychádzania a necestovali sami. „Buďte opatrní, v obsadených obciach okupanti rabujú a berú si automobily," dodala polícia. (SITA)

20. 11. 2022
|
17:21
|
Ekonomika

Ruský internetový gigant Yandex kúpi zvyšné zásoby spoločnosti IKEA v Rusku. Tá zatvorila svoje obchody na ruskom trhu už začiatkom marca, krátko po invázii Ruska na Ukrajinu. (TASR)

20. 11. 2022
|
17:04
|
Svet

Časť obyvateľov Chersonu a z oblasti okolo Mykolajiva chce dobrovoľne odísť, oznámila podpredsedníčka ukrajinskej vlády Vereščuková. Odísť chcú najmä starší obyvatelia a tí, ktorých postihlo ruské bombardovanie.

„Ide len o dobrovoľnú evakuáciu. V súčasnosti nehovoríme o povinnej evakuácii," poznamenala Vereščuková.

Mesto Cherson na juhu Ukrajiny nedávno oslobodila ukrajinská armáda po tom, ako na začiatku vojny padlo do rúk Rusov. Ukrajina tvrdí, že ruskí vojaci pred siahnutím sa v skoršej časti tohto mesiaca zničili kritickú infraštruktúru oblasti. (Sky News)

20. 11. 2022
|
16:19
|
Domov

Bolo presne 20. novembra 1945 a začal sa proces s najväčšími nacistickými zločincami. A podobne ako v Norimbergu, postavia sa aj dnešné kreatúry s rukami od krvi na Ukrajine zoči-voči svojej obludnosti. Píše režisérka Mariana Čengel Solčanská. (SME)

20. 11. 2022
|
16:08
|
Svet

Irán pomôže Rusku s výrobou dronov pre vojnu na Ukrajine, píše The Washington Post. Rusko už použilo stovky dronov Šahíd-136 iránskej výroby. (TASR)

20. 11. 2022
|
14:56
|
Svet
Dôležité

Záporožská elektráreň je opäť ostreľovaná, prišlo tam k silným výbuchom, oznámil šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Škody, ktoré vznikli na budovách, systémoch a vybavení elektrárne, zatiaľ nie sú kritické.

"Tieto správy... sú extrémne znepokojivé. Pri tejto veľkej jadrovej elektrárni prišlo k výbuchom, čo je absolútne neakceptovateľné," uviedol Grossi. 

Z ostreľovania elektrárne sa v nedeľu opäť navzájom obviňovali ruská i ukrajinská strana. "Ktokoľvek, kto je za tým, musí okamžite prestať. Ako som už povedal predtým, hráte sa s ohňom!," uviedol Grossi. V elektrárni sa v súčasnosti nachádza tím z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorého členovia videli niektoré z výbuchov z okna.

(TASR)
20. 11. 2022
|
13:50
|
Svet

Estónsko posiela Ukrajine 27 autobusov a elektrické generátory. Estónsky minister zahraničných vecí zdôraznil, že okrem vojenskej pomoci je dôležitá aj tá humanitárna.

"Aby sme pomohli ukrajinskej spoločnosti fungovať počas vojny čo najhumánnejšie, Ukrajinu treba podporovať nielen vojensky a politicky, ale aj prostredníctvom humanitárnej pomoci," povedal  Reinsalu.

V najbližších dňoch bude na vojnou zničenú Ukrajinu poslaných aj 13 elektrických generátorov, ktoré vďaka súkromným darom nakúpila estónska pobočka charitatívnej organizácie Lions Club.

Generátory majú byť odoslané do škôl a detským organizáciám, ktoré počas ruskej invázie naďalej fungujú v podzemných krytoch, uviedol podľa správ estónskych médií zástupca neziskovej organizácie. (TASR)

20. 11. 2022
|
10:16
|
Svet

Sťahovanie ruských jednotiek z Chersonu prebehlo relatívne organizovane v porovnaní s inými ústupmi, ktoré Rusko muselo od začiatku invázie na Ukrajinu urobiť. Napísalo to britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na rozviedku.

Ruské sily po sebe pri ústupe za rieku Dnepr zanechali pravdepodobne oveľa menej vybavenia, ktoré by mohlo padnúť do rúk Ukrajincov, než v predchádzajúcich prípadoch. Relatívne úspešné stiahnutie je podľa rozviedky čiastočne dielom lepšieho velenia generála Sergeja Surovikina. (ČTK)

20. 11. 2022
|
09:50
|
Svet

V Kambodži sa očakáva summit ministrov obrany USA a Číny. Politici budú rokovať o bezpečnostných otázkach Združenia krajín juhovýchodnej Ázie. Vznikne tým priestor aj na ich osobné rokovanie.

Ministri Austin a Feng-che zatiaľ nemajú formálne naplánované žiadne bilaterálne rokovanie, hovorca čínskeho ministerstva obrany však vo vyhlásení vydanom v nedeľu ponechal túto možnosť otvorenú.

"Čína má pozitívny a otvorený postoj k výmenám názorov s USA počas stretnutia ASEAN-Plus a príslušné rezorty oboch krajín v tomto smere udržiavajú komunikáciu a koordináciu,“ povedal. (TASR)

20. 11. 2022
|
09:19
|
Svet

Snahy Západu presvedčiť Ukrajinu, aby po sérii veľkých vojenských víťazstiev rokovala s Moskvou sú "bizarné". Rokovania by totiž znamenali kapituláciu Kyjeva. Povedal to poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

"Keď máte iniciatívu na bojisku, je trochu bizarné dostávať návrhy ako: 'aj tak všetko nezvládnete vojenskými prostriedkami, musíte rokovať'," povedal Podoljak. Podľa jeho slov by rokovania znamenali, že krajina, ktorá oslobodzuje svoje územie, kapituluje vo vojne so štátom, ktorý prehráva. Moskva navyše nepredložila Kyjevu "priamy návrh" na mierové rozhovory.

Napriek tomu, že Rusko zaznamenalo v uplynulých týždňoch značné porážky na bojisku si ruský prezident Vladimir Putin stále myslí, "že dokáže zničiť Ukrajinu", povedal Podoljak. Dodal, že Putin je takouto myšlienkou posadnutý a rokovania s ním preto nedávajú žiadny zmysel. Poradca trvá na tom, že Západ nemôže tlačiť na Kyjev, aby rokoval.

"Naši partneri si stále myslia, že je možné vrátiť sa do predvojnového obdobia, v ktorom bude Rusko spoľahlivým partnerom," dodal.

Zásadným bodom obratu v konflikte je podľa Podoljaka oslobodenie mesta Cherson na juhu Ukrajiny, odkiaľ sa stiahla ruská armáda. Tvrdí, že Ukrajina si po niekoľkých víťazstvách nemôže "dovoliť žiadnu prestávku" v protiofenzíve, a to aj napriek príchodu zimy, ktorá sťažuje situáciu na bojisku.

Zároveň povedal, že ukrajinská armáda potrebuje na dôležité boje počas zimy od spojencov 150 až 200 tankov, 300 obrnených vozidiel, 100 delostreleckých systémov, 50 až 70 salvových raketových systémov a 10 až 15 systémov protivzdušnej obrany.

"Vojna sa skončí, keď znovu získame kontrolu nad našim územím a keď sa Rusko bude báť Ukrajiny," uzavrel Podoljak. (TASR)

20. 11. 2022
|
06:43
|
Svet

Ruská invázia na Ukrajinu ponúka ukážku "možného sveta tyranie a nepokojov". Uviedol to americký minister obrany Lloyd Austin na Medzinárodnom bezpečnostnom fóre v Kanade. Austin obviňuje Rusko z porušovania vojnového práva.

"Nie sú to len omyly... Sú to zverstvá," povedal. Dodal, že "ruské raketové útoky ponechali nevinných Ukrajincov bez tepla, vody a elektriny". "Videli sme útoky na školy, zabité deti, bombardované nemocnice," pokračoval.

Moskva viackrát poprela, že by pri "špeciálnej vojenskej operácii" na Ukrajine zámerne útočila na civilné ciele, pripomína Reuters.

Austin vo svojom príhovore tiež uviedol, že USA sa nenechajú vtiahnuť do vojny ruského prezidenta Vladimira Putina. Zároveň však upozornil na riziko šírenia jadrových zbraní vo svete, ak by Moskva vo vojne na Ukrajine uspela.

Podľa šéfa amerického rezortu obrany mohli Putinovi autokratickí kolegovia pozorovaním dôjsť k záveru, že získaním jadrových zbraní dostanú povolenie k podnikaniu vojenských útokov. "A to by mohlo spustiť nebezpečnú špirálu šírenia jadrových zbraní," dodal Austin. (TASR)

20. 11. 2022
|
06:17
|
Svet

Ukrajina čoskoro začne evakuovať ľudí, ktorí chcú odísť z Chersonu, Mykolajiva a z okolitých oblastí. Oznámila to vicepremiérka Vereščuková. "Ide len o dobrovoľnú evakuáciu," povedala s tým, že ľudia musia niekde stráviť zimu. (TASR)

19. 11. 2022
|
22:30
|
Svet

Česko sa chce okrem európskeho sankčného zoznamu riadiť aj svojím vlastným. Jeho vytvorenie umožní nový sankčný zákon, ktorý už je v Senáte. Platiť by mohol od budúceho roka.

Národný sankčný zoznam by sa v prvej fáze mal dotknúť najmä tých Rusov a Bielorusov, ktorí preukázateľne pomáhajú režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Štát chce ísť aj nad rámec úniových sankcií. Spolupracovať chce s políciou aj s tajnými službami. V prvej fáze sa má v databáze ocitnúť niekoľko desiatok ľudí.

"Úniové sankčné režimy sú v niektorých prípadoch zamerané iba na zákaz vstupu alebo zmrazenie majetku. My sa napríklad rozhodneme, že by sme chceli proti určitým osobám uplatňovať širšie sankčné obmedzenia," uviedol špeciálny splnomocnenec ministerstva zahraničných vecí ČR David Kopecký.

Podľa šéfa českej diplomacie Jana Lipavského to bude pre českú zahraničnú politiku významný nástroj, ktorým bude môcť riešiť konkrétne prípady, podrobnejšie sa ale vyjadriť nechcel.

Sankcie by sa mohli týkať napríklad Leonida Levitina, čo je brat ruského exministra dopravy Igora Levitina. Ten je zároveň poradcom Putina. Leonid Levitin prostredníctvom svojej firmy na Cypre investoval v Česku stovky miliónov korún, okrem iného aj do ústavu sociálnej starostlivosti v Brdoch.

Leonid Levitin podľa zahraničných médií pôvod svojho majetku nikdy nevysvetlil. Na európskom sankčnom zozname nie je, ale podľa informácií Českej televízie (ČT) je jedným z kandidátov do českej databázy. Podobných adeptov je zhruba 60.

Kritériom pre miesto na zozname však nie je len podpora ruskej agresie na Ukrajine. "Druhá vec je, samozrejme, zahraničný a bezpečnostný záujem Česka. Máme určité signály už z minulosti na subjekty, ktoré by sme chceli zaradiť na ten zoznam, ale z jasných dôvodov o nich nemôžeme hovoriť," upresnil Kopecký.

Česko môže podľa sankčného zákona tiež dávať návrhy na zaradenie do európskeho sankčného zoznamu. Národná databáza by tak mohla dočasne slúžiť ako poistka, aby sankcionovaný do rozhodnutia Európskej únie majetok nepreviedol.

"Je potrebné posilniť analytické nástroje, najmä keď evidencia skutočných majiteľov nie je úplne spoľahlivá," povedal Lukáš Kraus, právnik spolku Rekonstrukce státu.

Príkladom je majetok exposlanca ruskej Štátnej dumy Sergeja Sopčuka. V Česku investoval desiatky miliónov korún do nehnuteľností a firiem, ale jeho meno v nich oficiálne nefiguruje.

"Ruský vplyv je pomerne ťažké obmedziť, funguje práve cez rôzne vlastnené firmy, ktoré sú spiace a majú v sebe potenciál generovať rôznych tajných agentov," poznamenal bývalý náčelník generálneho štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Ľudia alebo firmy, ktoré sa dostanú na avizovaný sankčný zoznam, sa môžu podľa zákona brániť námietkou alebo žalobou na súde. Ministerstvo zahraničných vecí ČR z dôvodu prípadných súdnych sporov chce posilniť aj svoj právny tím. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Na bezpečnom internete záleží
 2. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 3. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 4. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 5. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 8. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 560
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 252
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 218
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 174
 5. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 063
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 585
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 488
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 208
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mikuláš Dzurinda a dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger počas snemu strany Spolu.

Pred rokmi sme Grécko zachraňovali, dnes sa od neho môžeme učiť.


6. feb
Jaskyňa Pivnica.

Skúsený jaskyniar hovorí, že tak veľké objavy nečakali.


3 h
Z novej slovenskej komédie Invalid sa môže stať divácky hit.

Zo slovenského Invalida môže byť divácky hit.


7 h
Ruský minister obrany Sergej Šojgu dáva príkaz na stiahnutie vojakov zo západného brehu Dnepra.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu