SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Ukrajina Rusko Online: Berieme si Cherson späť, Zelenskyj hovorí o historickom dni

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu
11. 11. 2022
|
23:37
|
Svet

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu zistila vážne poškodenie jadrového výskumného zariadenia v Charkove, ale nezistila únik rádioaktivity alebo rádioaktívneho materiálu. Informoval o tom šéf agentúry Rafael Grossi.

Ukrajina v júni uviedla, že miesto ostreľovali ruské sily.

MAAE na výskumnom zariadení v druhom najväčšom ukrajinskom meste vykonala vyšetrovanie a zistila ťažké poškodenie zariadenia Charkovského fyzikálneho a technologického inštitútu.

Žiadne známky rádiologického úniku alebo zmiznutia jadrového materiálu však inšpekcia nenašla. (ČTK)

11. 11. 2022
|
22:05
|
Svet

Ruské štátne televízie prakticky mlčia o poslednom vývoji v Chersone na juhu Ukrajiny, do ktorého vstúpili ukrajinské jednotky po tom, čo ho opustila ruská armáda.

Upozornil na to nezávislý ruský spravodajský portál Meduza, podľa ktorého napríklad v dnešných denných spravodajských reláciách na Prvom kanáli, známej stanici spájanej s prokremeľskou propagandou, alebo na podobne zameranej stanici Rossija 1 nepadla o sťahovaní ruských vojakov z Chersonu ani zmienka.

Stratu Chersonuť predtým americká stanica CNN označila za potupnú.

Analytici upozorňujú, že popri symbolickom význame má vďaka svojej polohe blízko Ruskom okupovaného polostrova Krym s ruskými základňami aj strategickú hodnotu.

Prvý kanál, rovnako ako stanica Rossija 1 alebo NTV, v stredu večer v spravodajských reláciách ukázali celý zhruba desaťminútový videozáznam ruského ministerstva obrany, v ktorom šéf rezortu Sergej Šojgu nariadil stiahnutie ruských vojsk za rieku Dneper.

Prvý kanál a Rossija 1 tiež odvysielali reportáže o tom, ako obyvatelia Chersonskej oblasti na výzvu ruských úradov opúšťajú región a dostávajú bývanie v ruskom Stavropoli.

Následne však podľa portálu Meduza minimálne deň a pol ani jedna z menovaných staníc situáciu pri Chersone nijako nekomentovala.

Počas dneška NTV uviedla, že ruská protivzdušná obrana pri presune ruských vojsk na ľavý breh odrazila ukrajinské útoky a že za Dneper sa prepravilo už 115-tisíc civilistov.

Spomenula tiež zrútenie už skôr zničeného Antonivského mosta cez Dneper. Urobila tak po tom, čo ruské ministerstvo obrany na sociálnych sieťach oznámilo, že sťahovanie vojsk za Dneper zakončilo. O sťahovaní Rusov v denných reláciách mlčala aj stanica Rossija 1, ktorá opäť vysielala iba reportáže o tom, ako Rusko ďalej prijíma "utečencov".

Hlavným článkom na webe ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti bola večer správa s titulkom "Ukrajinskí vojaci utekali z obce Opytne", ktorá sa týka údajného vytlačenia ukrajinských síl z tejto obce blízko Donecku. Tá mala pred vojnou necelých dvetisíc obyvateľov. (ČTK)

11. 11. 2022
|
21:08
|
Svet

Ukrajinskej armáde sa podarilo oslobodiť takmer celú Mykolajevskú oblasť na juhu Ukrajiny spod ruskej okupácie, uviedol tamojší gubernátor Vitalij Kim na Telegrame. Ide tak o ďalší úspech ukrajinskej protiofenzívy na juhu krajiny (TASR)

11. 11. 2022
|
19:59
|
Svet

Európskej komisii sa podarilo zmobilizovať jednu miliardu eur na tzv. koridory solidarity s cieľom zlepšiť globálnu potravinovú bezpečnosť a poskytnúť pomoc pre ukrajinské hospodárstvo. Do tejto iniciatívy bolo zapojené aj Slovensko.

Pod spoločné vyhlásenie sa okrem Európskej komisie podpísali Česko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a tiež Moldavsko, Ukrajina a Európska investičná banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj a Svetová banka.

Komisia spresnila, že na podporu koridorov solidarity vyčlení 250 miliónov eur vo forme grantov a z krátkodobého hľadiska podporí rýchle zlepšenia, najmä pokiaľ ide o mobilné zariadenia, s cieľom skrátiť čakacie doby a zlepšiť pohyb cez hraničné priechody a ich prístupové trasy.

Zo strednodobého hľadiska zmobilizuje Nástroj na prepájanie Európy a 50 miliónov eur na rozvoj infraštruktúry pre ďalšie zvýšenie kapacity koridorov solidarity.

Európska investičná banka plánuje do konca roka 2023 investovať 300 miliónov eur do projektov vyplývajúcich z potrieb koridorov solidarity. Európska banka pre obnovu a rozvoj investuje v období 2022 – 2023 300 miliónov eur a Svetová banka chce v roku 2023 poskytnúť finančné zdroje až do výšky 100 miliónov dolárov do do opráv a obnovy infraštruktúry, obchodu a logistiky.

Od vzniku koridorov solidarity bolo vyvezených viac ako 15 miliónov ton ukrajinského poľnohospodárskeho tovaru (obilnín, olejnatých semien a súvisiacich výrobkov) vlakmi, po cestách a cez prístavy v Čiernom mori a na Dunaji, pripomína eurokomisia. Vďaka čiernomorskej obilnej iniciatíve sa od augusta podarilo obnoviť dodávky obilia z ukrajinských prístavov.

Koridory solidarity sú v súčasnosti jedinou možnosťou aj pre vývoz nepoľnohospodárskych ukrajinských tovarov z Ukrajiny do zvyšku sveta, a na dovoz tovaru, ktorý Ukrajina potrebuje, ako je palivo a humanitárna pomoc, dodáva EK. (TASR)

11. 11. 2022
|
19:56
|
Svet

Nemecký kancelár Scholz telefonoval s ukrajinským prezidentom Zelenským. Pred samitom G20, ktorý sa koná budúci týždeň v Indonézii, hovorili o aktuálnej situácii na Ukrajine.

Zelenskyj podľa nemeckej vlády Scholza informoval okrem iného aj o poslednom vývoji v juhoukrajinskom Chersone, ktorý po mesiacoch okupácie opustili ruskí vojaci.

Obaja štátnici odsúdili útoky ruských ozbrojených síl na civilnú infraštruktúru a prebrali možnosti posilnenia ukrajinského energetického sektora. Kancelár povedal, že Nemecko bude pokračovať v podpore Ukrajiny v oblastiach energetickej infraštruktúry a protivzdušnej obrany.

Zelenskyj na Twitteri potvrdil, že Scholza informoval o bojoch a nových ruských útokoch na civilistov. "Poďakoval som za veľký príspevok obrane nášho neba a hraníc," napísal ukrajinský prezident.

Nemecko bolo spočiatku kritizované za váhavú vojenskú pomoc napadnutej Ukrajine. Krajina ale dodáva raketomety, húfnice a predovšetkým systémy protivzdušnej obrany.

Scholz sa budúci týždeň zúčastní na samite G20 na Bali, zatiaľ čo Zelenskyj sa pravdepodobne pripojí cez video. Ruský prezident Putin sa rozhodol stretnutia svetových lídrov nezúčastniť.

(ČTK)
11. 11. 2022
|
19:44
|
Svet

Holandská vláda na žiadosť OSN povolí vývoz 20-tisíc ton hnojiva z Ruska do Malawi v rámci svetového potravinového programu. Loď s nákladom uviazla v prístave v Rotterdame kvôli sankciám, ktoré Západ uvalil na Rusko za napadnutie Ukrajiny.

"Predmetné hnojivo bolo zmrazené, pretože s ruskou spoločnosťou, ktorá je jeho vlastníkom, je spojená sankcionovaná osoba," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí bez toho, aby firmu vymenovalo. Obilia a hnojív sa protiruské sankcie Európskej únie netýkajú.

OSN po prvý raz požiadala o uvoľnenie zásielky koncom októbra, teraz tiež dohliadne na jej dodanie na miesto určenia. Podmienkou uvoľnenia je dohoda, že sankcionovaná spoločnosť na predaji hnojiva nič nezarobí.

Na začiatku novembra ruská firma Uralchim-Uralkalij uviedla, že v rámci humanitárnej pomoci pošle do Afriky 240-tisíc ton hnojív zablokovaných v európskych prístavoch. Prvá zásielka mala mieriť práve do Malawi. Firma uviedla, že o povolení vývozu rokuje s OSN, informovala agentúra TASS. (ČTK)

11. 11. 2022
|
19:27
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že špeciálne vojenské jednotky vstúpili do Chersonu, vyhlásil vo videoprejave len niekoľko hodín po tom, ako Rusko oznámilo, že dokončilo stiahnutie jednotiek zo strategicky kľúčového mesta.

"Dnes je historický deň. Berieme si Cherson späť... Momentálne sú naši obrancovia na okraji mesta. (Naše) špeciálne jednotky sú však už v meste," napísal Zelenskyj na Telegrame. Na sociálnej sieti Facebook zároveň zverejnil video, na ktorom sa ukrajinské jednotky schádzajú s obyvateľmi mesta.

Cherson bolo jediné hlavné mesto niektorej z ukrajinských oblastí, ktoré Rusko dobylo počas invázie na Ukrajinu.

Na záberoch na sociálnych sieťach bolo vidieť, ako obyvatelia Chersonu s radosťou vychádzajú do ulíc, mávajú ukrajinskými vlajkami a oslavne skandujú. Ukrajinská vlajka zaviala nad pamätníkom na centrálnom námestí v Chersone po prvý raz od dobytia mesta na začiatku marca.

Niektoré zábery ukázali, že davy povzbudzujú mužov vo vojenských uniformách a vyhadzujú nad hlavy jedného vojaka. Ďalšie videá ukazovali dedinčanov objímajúcich ukrajinských vojakov na ceste do mesta.

Ukrajinskí predstavitelia nepotvrdili, že mesto je späť v rukách Ukrajiny. Hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov uviedol, že „trvá operácia na oslobodenie Chersonu“ a okolitej oblasti.

„O zavedení ukrajinskej kontroly nad mestom bude možné hovoriť až po oficiálnej správe generálneho štábu ukrajinskej armády,“ povedal Jusov pre agentúru AP. Generálny štáb ukrajinskej armády uviedol, že ruské sily po sebe zanechali vyrabované domy, poškodené elektrické vedenia či zamínované cesty.

(SITA)
11. 11. 2022
|
18:53
|
Svet

Rusko zakázalo vstup do krajiny 200 americkým občanom. Sankcie sa týkajú aj súrodencov amerického prezidenta Bidena či hovorkyni Bieleho domu Karine Jean-Pierreovej, informovalo ruské ministerstvo zahraničia.

Už v júni Moskva zaviedla sankcie napríklad proti Bidenovej manželke a dcére. Vtedy uviedla, že sankcionovaní Američania sú "zodpovední za formovanie rusofóbneho kurzu". (ČTK)

11. 11. 2022
|
18:49
|
Svet

Ukrajina potrebuje podľa prezidenta Zelenského námorné drony na obranu pred ruskými raketovými útokmi z Čierneho mora. Ukrajinská nadácia United24 zháňa prostriedky na obstaranie stovky takýchto dronov, každý stojí približne 262-tisíc eur.

"Musíme brániť vody našich morí a pokojné mestá pred ruskými strelami vypálenými z lodí," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram.

"Námorné drony tiež pomôžu odblokovať koridor pre plavbu civilných lodí vyvážajúcich do sveta obilie," zdôraznil.

"Som si istý, že túto dôležitú oblasť ukrajinskej obrany podporia milióny ľudí," napísal Zelenskyj k zbierke.

Ukrajinské vzdušné sily pravidelne hlásia ruské útoky strelami Kalibr z lodí na Čiernom mori. Hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnať predtým povedal, že Ukrajina sa týmto strelám s plochou dráhou letu nevie účinne brániť, pretože jej k tomu chýbajú prostriedky protiraketovej obrany. (ČTK)

11. 11. 2022
|
18:18
|
Svet

Ruská invázia na Ukrajinu spôsobila, že potreba zbaviť sa závislosti od fosílnych palív sa stala ešte naliehavejšou. Na klimatickom summite OSN v Egypte to povedal americký prezident Biden.

"Klimatická kríza je o bezpečnosti ľudstva, bezpečnosti hospodárstva, bezpečnosti životného prostredia, národnej bezpečnosti a o samotnom živote na planéte," vyhlásil Biden. Svet podľa jeho slov musí vyvinúť viac úsilia pri znižovaní emisií skleníkových plynov v nádeji, že sa podarí udržať globálne otepľovanie pod kontrolou.

"Každá krajina musí zintenzívniť úsilie. Na tomto zhromaždení musíme obnoviť a zvýšiť naše klimatické ambície," povedal šéf Bieleho domu s tým, že štáty, ktoré môžu pomôcť, by mali podporovať rozvojové krajiny.

Spojené štáty podľa jeho slov ku klimatickej kríze pristupujú s naliehavosťou a odhodlaním s cieľom zaistiť čistejšiu, bezpečnejšiu a zdravšiu planétu pre všetkých.

USA podľa svojho prezidenta smerujú k naplneniu sľubu znížiť do roku 2030 emisie o 50 – 52 percent v porovnaní z hodnotami z roku 2005. "Spojené štáty svoje ciele splnia," povedal.

Tiež pripomenul program svojej vlády na zmiernenie rizík vyplývajúcich z klimatickej krízy vrátane opätovného pristúpenia USA k parížskej klimatickej dohode z roku 2015 či zákon o klimatickej zmene, zdravotnej starostlivosti a daniach z augusta tohto roka.

Biden pricestoval na klimatický summit COP27 v piatok a počas dňa rokoval s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. V letovisku Šarm aš-Šajch, kde sa podujatie koná, strávi iba niekoľko hodín. (TASR)

11. 11. 2022
|
17:58
|
Svet

Bývalý strážnik na britskom veľvyslanectve v Berlíne sa priznal k špionáži pre Rusko a hrozí mu až 14 rokov väzenia. Päťdesiatosemročný David Ballantyne Smith sa priznal k dovedna ôsmim previneniam voči zákonu o štátnom tajomstve.

Podľa prokurátorov Brit poskytol ruskému vojenskému atašé v Berlíne, generálmajorovi Sergejovi Čuchurovovi, informácie o aktivitách, identite, adresách a telefónnych číslach britských štátnych zamestnancov.

Smith taktiež zhromaždil spravodajské informácie, niektoré z nich klasifikované ako tajné, o fungovaní a plánoch veľvyslanectva, ktoré by podľa prokurátorov boli užitočné pre „nepriateľa, konkrétne pre ruský štát“.

Smitha zatkla nemecká polícia v jeho dome v Postupime juhozápadne od Berlína v auguste 2021 a v apríli ho vydala do Spojeného kráľovstva. (SITA)

11. 11. 2022
|
17:25
|
Svet

Ukrajina sľúbila, že si vezme od Ruska späť všetky anektované územia vrátane Krymu. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to ukrajinský poradca v otázkach obrany Jurij Sak.

Krym bol protiprávne anektovaný Ruskom v roku 2014. „Oslobodíme našu zem a obnovíme ukrajinské územie v rámci medzinárodne uznaných území, ktoré zahŕňajú Krym,“ povedal Sak pre BBC.

„Som presvedčený, že naše vojenské plánovanie bude stále na dobrej úrovni ako v Kyjeve, Černihive, Charkove a teraz v Chersone,“ dodal. (SITA)

11. 11. 2022
|
17:19
|
Svet
Dôležité

Ukrajina stavia múr na hraniciach s Bieloruskom. Betónový múr bude spevnený ostnatým drôtom, priekopou a násypom na opevnenie jeho hranice s Bieloruskom, informuje denník Kyiv Independent.

Zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko uviedol, že múr už má tri kilometre. Výstavba prebieha aj v ukrajinských oblastiach Rivne a Žytomyr.

(The Guardian)
11. 11. 2022
|
17:14
|
Svet

Mesiac po oslobodení dediny Ševčenkivka na juhu Ukrajiny v Chersonskej oblasti je tamojšia komunita stále rozdelená na dve časti. Ľudia sa snažili prežiť, ako sa dalo, po oslobodení sa vzájomne obviňujú z kolaborácie. (SME)

11. 11. 2022
|
16:41
|
Svet

Predseda slovenskej vlády Heger a estónska premiérka Kallasová sa zhodli na potrebe pokračovania pomoci Ukrajine. Uviedli to na brífingu po spoločnom rokovaní v estónskom Tallinne.

"Je potrebné hovoriť o bezpečnosti, obrane, jednote," povedal Heger. Poukázal na to, že Estónsko susedí s Ruskom, ktoré napadlo Ukrajinu. Premiérka zdôraznila, že spoločnosť trápi okrem vojny na Ukrajine aj hybridná či kybernetická vojna.

"Je veľa oblastí, v ktorých môžeme s Estónskom v budúcnosti spolupracovať," povedal Heger a upozornil na vysokú kvalitu vzdelávania v Estónsku, ako aj na úroveň digitalizácie a e-governmentu v pobaltskej krajine. S estónskou premiérkou diskutoval okrem iného aj o otázke kyberbezpečnosti. (TASR)

11. 11. 2022
|
16:36
|
Svet

Nemecká vláda vyčlenila zo svojho rozpočtu jednu miliardu eur na pomoc Ukrajine v boji proti kybernetickým útokom a na vyšetrovanie vojnových zločinov. Vyplýva to z dokumentu, ktorý zverejnila nemecká vláda. 

Ďalšie financie na pomoc Ukrajine žiadala v nemeckej vládnej koalícii najmä strana Zelených, ktorá je v koalícii najväčším zástancom vojenskej podpory pre Ukrajinu v boji proti ruským inváznym silám.

"Rozpočet pre Ukrajinu jasne ukazuje, že naša podpora ďaleko presahuje dôležité a potrebné dodávky zbraní... Masívne investujeme do mieru v Európe a na Ukrajine," povedal poslanec Robin Wagener zo strany Zelených, ktorý predsedá nemeckému parlamentnému výboru pre Ukrajinu.

Časť z vyčlenených peňazí je určená na podporu vyšetrovateľov, ktorí zaznamenávajú dôkazy o porušovaní ľudských práv a vojnových zločinoch spáchaných vo vojne na Ukrajine. (TASR)

11. 11. 2022
|
16:14
|
Svet

Z ruského zajatia sa do vlasti vrátilo 45 ukrajinských vojakov, oznámil šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Podľa neho Rusi pri tejto príležitosti odovzdali tiež dve mŕtve telá.

Výmena zajatcov sa podľa ruských zdrojov odohrala v pomere jeden za jedného, no Moskva sa k výmene ešte oficiálne nevyjadrila. "Od začiatku ruskej invázie proti Ukrajine sa domov vrátilo 1183 Ukrajincov," oznámila podľa agentúry Ukrinform rozviedka ministerstva obrany.

Teraz sa zo zajatia vrátilo 45 bojovníkov a poddôstojníkov z jednotiek mechanizovanej pechoty, ktorí sa do zajatia dostali na východe Ukrajiny. Po oslobodení budú potrebovať dlhší čas, aby sa zotavili, niektorí z nich ešte majú nezhojené zranenia, dodal hovorca rozviedky. (ČTK)

11. 11. 2022
|
15:52
|
Svet

Na Ukrajine je potrebné čo najskôr dosiahnuť prímerie, rokovania a mier. Zhodli sa na tom v v uzbeckom Samarkande predseda maďarskej vlády Orbán a turecký prezident Erdogan. 

Orbán sa v Uzbekistane stretol s Erdoganom na deviatom summite Turkickej rady, pričom obaja označili summit za úspešný.

Predseda maďarskej vlády podčiarkol, že sa nevzdávajú cieľov vzájomnej maďarsko-tureckej spolupráce, a to ani napriek situácii spôsobenej vojnovou krízou.

"Zaviazali sme sa posilňovať bilaterálne obchodné a hospodárske vzťahy. Budeme pokračovať v spolupráci vo vojenskom priemysle a máme záujem rozšíriť ju aj o nové oblasti," povedal Orbán.

Erdogan vyhlásil, že Turecko zostane spoľahlivým zázemím pre energetickú bezpečnosť Maďarska aj v budúcnosti. (TASR)

11. 11. 2022
|
15:29
|
Svet

Na východný breh rieky Dneper bolo stiahnutých viac ako 30-tisíc ruských vojakov. Uviedlo to ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení zverejnenom prostredníctvom tlačovej agentúry Interfax. (The Guardian)

11. 11. 2022
|
15:03
|
Svet
Dôležité

Cherson sa vracia pod kontrolu Ukrajiny. Vojaci ukrajinskej armády vstupujú do mesta, donedávna okupovaného Rusmi, uviedol server RBK-Ukrajina. Odvoláva sa pritom na vojenskú rozviedku. (ČTK)

11. 11. 2022
|
14:46
|
Svet

Ukrajinský vojenský spravodajský orgán vyzval ruských vojakov, ktorí zostali po stiahnutí v Chersone, aby sa vzdali. Existujú správy, že niektorí vojaci mohli zostať pozadu počas rozkazu na stiahnutie.

Niektorí sa prezliekli do civilu, ale prevládajú obavy, že môžu byť stále ozbrojení.

Obranné spravodajstvo Ukrajiny uviedlo: „V prípade dobrovoľného zajatia vám Ukrajina zaručuje prežitie a bezpečnosť. Dodržiavame Ženevské konvencie, vojnovým zajatcom garantujeme stravu, lekársku starostlivosť a možnosť vašej výmeny za vojakov ukrajinských ozbrojených síl držaných v zajatí v Ruskej federácii." (The Guardian)

11. 11. 2022
|
14:46
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Lego відмовився від суперечливої ​​словацької мережі іграшок. Оксамитова революція втрачає свій блиск. Дізнайтеся більше в сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

11. 11. 2022
|
14:30
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba privítal stiahnutie ruských jednotiek z mesta Cherson ako ďalší dôležitý úspech. Napísal, že "Ukrajina práve teraz získava ďalšie dôležité víťazstvo".

Dodal, že bez ohľadu na to, čo Rusko robí alebo vyhlasuje, "Ukrajina vyhrá".

Svoj príspevok Kuleba doplnil videozáznamom datovaným 11. novembrom, ktorý zachytáva skupinu civilistov, ako v Chersone odstraňujú z bilbordu plagát s nápisom "Rusko je tu naveky".

(TASR)
11. 11. 2022
|
14:07
|
Svet

Nad oficiálnymi budovami v Chersone vztyčujú ľudia ukrajinské vlajky. Video ukazuje vojakov, ktorí ju dávajú pred sídlo ukrajinskej národnej polície v meste.

(The Guardian)
11. 11. 2022
|
12:52
|
Svet

Ruské sily pri ústupe zo západného brehu rieky Dnipro v Chersonskej oblasti podmínovávajú cesty a ničia kritickú infraštruktúru. Oznámila to ukrajinská armáda.

„Ruskí okupanti pokračujú v rabovaní sídel, z ktorých sa sťahujú. Nepriateľ sa tiež snaží ničiť elektrické vedenie, ďalšie dopravné zariadenia a zariadenia kritickej infraštruktúry v Chersonskej oblasti,“ vyjadril sa hovorca generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Štupun.

Ruskí vojaci okupujúci Chersonskú oblasť podľa neho „nastražili míny na cestách a prvkoch infraštruktúry“ v obciach Tjahynka a Kozacke. Dodal tiež, že bolo zdokumentované bombardovanie civilistov. V obci Zelenivka, na okraji mesta Cherson, zas Rusi podľa jeho slov „obyvateľom úplne znemožnili pohyb po sídle a dokončujú systém obranných bariér“. (SITA)

11. 11. 2022
|
12:33
|
Svet

Ukrajinskí vojaci podľa všetkého vstúpili do Chersonu. Jedna fotografia ľudí vítajúcich vojakov bola geolokovaná blízko krčmy na západe mesta. Ukazuje, že ukrajinské sily pokračujú v ceste do centra ukrajinského mesta.

Rovnako pribúdajú ďalšie fotografie ľudí čakajúcich na privítanie ukrajinských vojakov v centre mesta.

(The Guardian)
11. 11. 2022
|
12:25
|
Regióny

Buď pôjdete do Ruska alebo do Záporožia. Obyvatelia Chersonskej oblasti si musia vybrať. Mužov pod 35 rokov nepúšťajú, zrejme ich pošlú bojovať. Aj takto vyzerá ruská okupácia v reportáži z Ukrajiny. (Korzár)

11. 11. 2022
|
11:26
|
Svet
Dôležité

Rusi tvrdia, že dokončili sťahovanie svojich jednotiek z mesta Cherson na ľavú stranu rieky Dneper. Rozkaz na ich odsun vydal ešte v stredu ruský minister obrany Sergej Šojgu. (TASR)

11. 11. 2022
|
11:24
|
Svet

 V okupovanom meste Melitopoľ došlo k pokusu o atentát na jedného z úradníkov ruskej okupačnej správy Záporožskej oblasti. Ten bol spáchaný pomocou výbušniny, ktorá explodovala vo vchode domu, kde žije Andrej Bojko.

Bojko by mal byť predpokladaná obeť útoku. Informovala o tom rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Nastražená výbušnina bola aktivovaná, keď Bojko vychádzal z vchodu bytového domu. Pri výbuchu utrpel ľahké zranenia a otras mozgu. Momentálne je v nemocnici. V rámci okupačnej správy mesta Melitopoľ Bojko zastával funkciu námestníka ministra športu Záporožskej oblasti. (TASR)

11. 11. 2022
|
11:21
|
Svet

Ruské útoky na energetické zariadenia na Ukrajine majú podľa správy britského ministerstva obrany neprimerane veľký vplyv na civilné obyvateľstvo. Rusi totiž pri svojich útokoch nerozlišujú civilné a vojenské ciele.

 Zasahujú tak aj zdravotnícke objekty či vykurovacie zariadenia.

Rusko sa takýmito útokmi snaží zámerne podkopať morálku civilistov, uvádza britský rezort vo svojej najnovšej správe.

"To, že Rusko (pri svojich útokoch) uprednostňuje kritickú (ukrajinskú) infraštruktúru pred vojenskými cieľmi je silným náznakom toho, že ruským zámerom je podlomenie morálky civilného obyvateľstva," uvádza sa v zvodke britského ministerstva založenej na zisteniach tajných služieb.

Súvisiaci článokBranci ako krmivo pre kanóny. Vojenskú katastrofu pri Pavlivke Rusko popieraČítajte 

Rusko začalo útočiť na ukrajinskú energetickú infraštruktúru 10. októbra, pričom spôsobilo rozsiahle škody na elektrárňach a rozvodnej sieti. Dosiaľ posledný takýto zaznamenaný útok sa odohral 31. októbra, keď Rusko po prvý raz zaútočilo aj na jednu z ukrajinských vodných elektrární, uvádza rezort obrany v Londýne.

Takéto ruské útoky budú mať takmer určite negatívne dôsledky na vzájomne prepojené systémy zásobovania vodou a vykurovania. Ukrajinské civilné obyvateľstvo ich najviac pocíti počas nadchádzajúcej zimy, varuje britské ministerstvo. (TASR)

11. 11. 2022
|
11:13
|
Ekonomika
Dôležité

Európska ekonomika sa na prelome rokov najmä kvôli dopadom ruskej invázie dostane do recesie. Hospodársky rast sa v budúcom roku oproti pôvodným odhadom výrazne spomalí. Vo svojej prognóze to uviedla Európska komisia.

HDP členských krajín podľa nej vzrastie o 0,3 percenta namiesto 1,5 percenta, ako predpokladala letná predpoveď. Unijná exekutíva zároveň výrazne zvýšila odhadovanú mieru inflácie, ktorej rast tento rok očakáva na rekordných 9,3 percent. Predchádzajúci odhad bol o percentuálny bod nižší. (ČTK)

11. 11. 2022
|
11:10
|
Svet

Dvaja Švédi boli obvinení zo špionáže pre ruskú vojenskú rozviedku. Uviedol to švédsky prokurátor. (AFP)

11. 11. 2022
|
11:08
|
Svet

Ruský prezident Putin sa určite nezúčastní na summite G20, taktiež nebude nič adresovať ani prostredníctvom online spojenia. Uviedol to jeho hovorca, Dmitrij Peskov. Rovnako povedal, že neľutuje anexiu Chersonu. (NEXTA)

11. 11. 2022
|
11:04
|
Svet

Ukrajina neuvažuje o rokovaniach s Ruskom o ukončení vojny. Pre BBC to povedal ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin. Podľa neho Rusko musí niesť zodpovednosť za vojnu, ktorú začalo.

Chcel by vytvorenie špeciálneho medzinárodného tribunálu a zopakoval požiadavku na vojnové reparácie, ktoré by pochádzali zo skonfiškovaného ruského majetku. Kostin tiež odmietol obavy, že vojna spôsobuje utrpenie na celom svete, nielen na Ukrajine.

Súvisiaci článokAmnesty spísala, ako Rusi mučia Ukrajincov, nasilu ich presúvajú a rozdeľujú rodinyČítajte 

„Ľudia trpia pre agresiu Putina na Ukrajine,“ povedal pre BBC vo svojej kancelárii v Kyjeve. „Nepočujú rakety. Nevedia, čo je bombardovanie. Nevedia, čo je zabíjanie, znásilňovanie, rabovanie,“ skonštatoval s tým, že Európania síce platia vyššie ceny za jedlo a palivo, ale Ukrajinci podľa neho „v rovnakom boji platia svojimi životmi“. „Nemyslím, že by otázka obnovenia rokovaní bola možná,“ dodal rázne.

Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou sa nekonali od počiatočných týždňov invázie, no v júli sa krajiny prostredníctvom OSN a Turecka dohodli na umožnení vývozu obilia.

BBC však pripomína, že napriek Kostinovej požiadavke na medzinárodný tribunál, to bude podľa expertov zložité. Ukrajina ani Rusko, napríklad, nie sú signatármi Rímskeho štatútu, na základe ktorého vznikol Medzinárodný trestný súd.

Napriek tomu Kostin zdôrazňuje dôležitosť medzinárodnej spolupráce pri zbieraní dôkazov a výpovedí svedkov pre vystavanie právneho prípadu. (SITA)

11. 11. 2022
|
10:57
|
Svet

Britská vláda zmrazila majetok v hodnote viac ako 18 miliárd libier, ktorý vlastnili ruskí oligarchovia, ako aj iné fyzické a právnické osoby sankcionované za inváziu Moskvy na Ukrajinu. (TASR)

11. 11. 2022
|
10:55
|
Svet

 Najmenej šesť ľudí zahynulo v noci pri ruskom raketovom útoku, ktorý zasiahol bytovku v juhoukrajinskom meste Mykolajiv. Ruská raketa podľa starostu Olexandra Sienkevyča zničila päť poschodí bytovky. (TASR)

11. 11. 2022
|
10:42
|
Svet

V centre Chersonu sa objavila ukrajinská vlajka. Vyvesili ju príslušníci hnutia odporu, uviedol portál RBK-Ukrajina s odvolaním sa na snímku, ktorú zverejnil miestny novinár Konstantin Ryženko.

"Hnutie odporu pozdravuje. Sláva Ukrajine. Snímka z terajšej chvíle, "uviedol novinár.

RBK-Ukrajina pripomenul, že ukrajinská protiofenzíva na juhu krajiny postupuje a generálny štáb ráno ohlásil oslobodenie ďalších obcí. Ukrajinské jednotky však ešte nedosiahli samotný Cherson.

Súvisiaci článokRusko sa dostalo do pasce. Z Chersonu sa stiahnuť muselo Čítajte 

Hoci ruské velenie ohlásilo sťahovanie síl na ľavý, východný breh rieky Dneper, doteraz nie sú viditeľné známky hromadného ústupu nepriateľských vojsk z mesta, ktoré leží na pravom, západnom brehu rieky, dodal portál.

"Nie je elektrina. Netečie voda. Nie je žiadne kúrenie. Funguje plyn, "uviedol Ryženko o situácii v Chersone, ktorý bol prvým väčším ukrajinským mestom dobytým Rusmi hneď po začiatku invázie.

(ČTK)
11. 11. 2022
|
10:31
|
Svet
Dôležité

V Chersonskej oblasti sa zrútil strategicky významný Antonovský most cez rieku Dneper. S odvolaním sa na svedkov o tom informovala ukrajinská verejnoprávna stanica.

Stavbu už skôr poničilo ukrajinské ostreľovanie, čím sa jednotky Kyjeva snažili skomplikovať zásobovanie ruských síl na západnom brehu Dnepra. Nie je jasné, čo kolaps spôsobilo, Rusko v oblasti ustupuje pred ukrajinskou armádou.

(ČTK)
11. 11. 2022
|
09:31
|
Svet

Vo vojne na Ukrajine zomrel prvý Japonec, ktorý bojoval proti Rusom. Podľa správ japonských médií padlý Japonec vo veku od 20-30 rokov bojoval proti Rusom na východe Ukrajiny.

Hovorca japonskej vlády novinárov ubezpečil, že Tokio poskytne rodine zabitého japonského občana všetku potrebnú pomoc. Japonsko už celé mesiace apeluje na svojich občanov, aby opustili územie Ukrajiny a pred cestovaním do nej vydalo najvyšší stupeň varovania.

Ukrajinský prezident Zelenskyj na začiatku ruskej invázie vyzval cudzincov z celého sveta, aby prišli bojovať proti ruským okupantom v rámci novovytváranej medzinárodnej légie. (TASR)

11. 11. 2022
|
08:44
|
Svet

Ruskí vojaci sa snažia presunúť jednotky a vybavenie na ľavý breh Dnepra, kde stavajú obranné línie. Uviedlo to južné velenie ukrajinskej armády s tým, že ich pozície ostreľujú ruskí vojaci z ľavého brehu.

Tvrdenia jednotlivých bojujúcich strán nie je možné nezávisle overiť.

Ukrajina podobne ako v iných prípadoch o svojej súčasnej ofenzíve mlčí. "Obranné sily ďalej posúvajú frontovú líniu bližšie k ľavému brehu, vojaci protivníka sa narýchlo naloďujú na plavidlá, ktoré sa zdajú byť schopné prepravy a snažia sa utiecť," píše južné velenie.

Novinár Butusov, ktorý sleduje situáciu na fronte uviedol, že Cherson už je v dostrele ukrajinského delostrelectva. O streľbe v miestach, kde sa ruskí vojaci snažia dostať cez rieku, informovali predtým aj rôzne prokremeľské aj ukrajinské kanály na telegrame, tieto informácie, ale ani jedna z bojujúcich strán oficiálne nepotvrdila.

Ukrajinské prieskumné jednotky sú podľa Butusova v niektorých prípadoch už len 18 kilometrov od Chersonu, postup ukrajinských jednotiek však zdržiavajú mínové polia nastražené ruskými vojakmi. To ale zároveň znemožňuje ruským jednotkám obrátiť sa a zaútočiť na Ukrajincov. (ČTK)

11. 11. 2022
|
07:14
|
Svet

Ukrajinský konzul protestuje proti uvedeniu ruskej opery v milánskej La Scale. Rusko obvinil z toho, že "používa kultúru na to, aby dodalo váhu svojim tvrdeniam o veľkosti a moci" krajiny.

Takéto predstavenia ruských diel by podľa Kartyšových slov nemali byť využívané na podporu "prípadných prvkov propagandy" Ruska. Rusko obvinil z toho, že "používa kultúru na to, aby dodalo váhu svojim tvrdeniam o veľkosti a moci" krajiny.

Proti výberu Musorgského opery v čase vojny na Ukrajine protestovali viaceré združenia reprezentujúce Ukrajincov žijúcich v Taliansku. Apelovali na zvolenie iného diela, pričom podotkli, že ruské diela by sa až do ukončenia vojny hrať nemali. (TASR)

11. 11. 2022
|
07:08
|
Svet

Soul poprel, že by zbrane určené pre USA mali smerovať na Ukrajinu. Južná Kórea zdôraznila, že ak dôjde k uzavretiu dohody, munícia kalibra 155 milimetrov v počte 100-tisíc kusov bude len pre americké jednotky. 

Ministerstvo obrany v Soule vo vyhlásení potvrdilo, že prebiehajú rokovania americkej a juhokórejskej strany s cieľom doplniť nedostatok munície s kalibrom 155 milimetrov v USA. Zdôraznilo však, že podmienkou je, že USA budú konečným prijímateľom. Rezort obrany dodal, že politika Soulu týkajúca sa neposkytovania smrtiacich zbraní Ukrajine zostáva nezmenená.

Washington je kľúčovým spojencom Soulu čo sa týka bezpečnosti a na ochranu pred Severnou Kóreou vyzbrojenou atómovou zbraňou, majú USA v Južnej Kórei umiestnených približne 27 000 vojakov. (TASR)

11. 11. 2022
|
07:00
|
Svet

„Občania Donecka, Luhanska, Záporožia a Chersonu budú navždy naši občania,“ povedal v prejave Vladimir Putin pri vyhlasovaní ukrajinských regiónov za ruské. O ani nie mesiac a pol neskôr sa situácia mení, aspoň v Chersone.

Z mesta západne od rieky Dneper sa majú ruskí vojaci stiahnuť, a to dokonca na príkaz samotného ministra obrany Sergeja Šojgu.

Dostalo sa Rusko na bojisku do úzkych alebo ide len o pascu na ukrajinské jednotky? Odpoveď sa pokúsime nájsť v dnešnom Dobrom ráne.

Načítavam... Cherson je treťou veľkou ruskou prehrou (11. 11. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
11. 11. 2022
|
06:18
|
Svet

Ukrajinské sily oslobodili 41 obcí na juhu krajiny, tvrdí ukrajinský prezident Zelenskyj. Miestny predstavitelia predtým uviedli, že v priebehu dňa bolo oslobodených 12 obcí.

"Počet ukrajinských vlajok, ktoré sa v rámci prebiehajúcej obrannej operácie vrátili na svoje zákonné miesto, dosahuje už desiatky," poznamenal Zelenskyj. "Nie je to nepriateľ, ktorý odchádza - sú to Ukrajinci, ktorí okupantov vyháňajú," zdôraznil.

"A my musíme prejsť celú cestu – na bojisku aj na poli diplomacie – aby všade v našej krajine, pozdĺž celej medzinárodne uznávanej hranice, bolo vidieť naše vlajky – ukrajinské vlajky," dodal Zelenskyj. Upozornil však na to, že úspechy na bojisku tiež znamenajú, že vojaci platia za slobodu Ukrajiny svojimi životmi.

Okrem toho varoval pred nástrahami v oblastiach, ktoré ruské okupačné sily opúšťajú. "Prvou a hlavnou úlohou je odmínovávanie," povedal Zelenskyj s tým, že okupanti zanechali za sebou tisíce kusov nevybuchnutých striel a munície. Dodal, že podľa jeho poznatkov je mínami zamorených 170-tisíc kilometrov štvorcových územia. (TASR)

10. 11. 2022
|
23:38
|
Svet

USA poskytnú Ukrajine v rámci balíka bezpečnostnej pomoci v hodnote 400 miliónov dolárov systémy protivzdušnej obrany a rakety zem-vzduch. Balík zahŕňa 4 systémy protivzdušnej obrany Avenger spolu s príslušnými raketami Stinger.

Balík ďalej obsahuje rakety pre systémy protivzdušnej obrany HAWK, ktorých poskytnutie prisľúbilo Španielsko, delostrelecké a mínometné náboje, muníciu pre salvové raketomety HIMARS a viac ako 20 miliónov nábojov do ručných zbraní.

Spojené štáty vyčlenili na zbrane a ďalšie vybavenie pre Ukrajinu od začiatku ruskej invázie dosiaľ už vyše 18,6 miliardy dolárov. (TASR)

10. 11. 2022
|
22:03
|
Domov

Pod vedením generála Surovikina je ruská armáda viac disciplinovaná, ale aj brutálnejšia, povedal ukrajinský minister obrany Reznikov s tým, že sa okupanti viac cielia na civilistov a zariadenia potrebné pre život.

Oleksij Reznikov povedal, že použitie jadrových zbraní by Rusku nič neprinieslo, preto neverí, že by sa okupanti uchýlili k tejto taktike. "Nemyslím si, že ich využijú. Ale zase, keď máte takých susedov, čo sa správajú ako opice s granátmi, tak riziko existuje," povedal minister obrany.

Reznikov podotkol, že satelitný systém Starlink je pre armádu podstatný a ak nebude k dispozícii zdarma, bude potrebovať zdroje na financovanie ich prevádzky. "Dostali sme jeho prísľuby, že bude SpaceX bude pokračovať v zabezpečovaní služby Ukrajine," povedal Reznikov a dodal, že niektoré napojenia na satelity mali zadarmo, ale za niektoré dostala spoločnosť Elona Muska platbu. (Sky News)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina bude podľa Zelenského po stiahnutí Rusov z Chersonu opatrná Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 952
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 164
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 902
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 2 004
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 765
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 126
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 040
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu