KYJEV. Ukrajina a Rusko vykonali nečakanú výmenu zajatcov, ktorá je považovaná za najväčšiu od začiatku ruskej invázie.
Rusko prepustilo 215 ľudí, medzi ktorými sú niekdajší obrancovia Mariupoľa, vrátane veliteľov pluku Azov. Kyjev na oplátku prepustil 55 ruských alebo proruských zajatcov a Viktora Medvedčuka, vodcu zakázanej proruskej strany, ktorý čelil obvineniu z vlastizrady. Medvedčuk je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina.
O výmene informovali v noci na piatok ukrajinskí predstavitelia. Rusko sa zatiaľ nevyjadrilo.
Výmena zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou
Kyjev podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vymenil iba samotného Medvedčuka za dve stovky ukrajinských zajatcov.
Ukrajina vlani začala jeho vyšetrovanie pre podozrenie z vlastizrady a drancovania prírodných zdrojov na Kryme. Tento rok vo februári, krátko po začiatku ruskej invázie, úrady informovali o tom, že utiekol z domáceho väzenia. V apríli ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že ho zadržala. Medvedčuk popiera, že by sa dopustil čohokoľvek nezákonného.
"Okrem 200 bojovníkov sa nám vrátilo ďalších päť bojových veliteľov... Päť superhrdinov," uviedol Zelenskyj na svojom webe, kde spresnil, že ide okrem iného o veliteľa pluku Azov Denysa Prokopenka, Svjatoslava Palamara, Oleha Čomenka alebo Serjiha Volynského, veliteľa 36. brigády námornej pechoty, ktorá s Azovom bránila do konca bitky o Mariupoľ tamojšie oceliarne Azovstaľ.
Kyjev za nich poslal do Ruska 55 Rusov a promoskovských Ukrajincov, píše agentúra Reuters.
Z ruského zajatia sa dostali aj cudzinci
Prepustení ukrajinskí velitelia stáli na čele niekoľkotýždňového ukrajinského odporu z bunkrov a tunelov pod oceliarňami v Mariupoli, strategickom prístave na juhu krajiny. V máji sa spoločne so stovkami ďalších bojovníkov vzdali ruským inváznym silám.
"Ukrajina sa dohodla s Tureckom - hovoril som o tom s prezidentom Erdoganom - že našich päť veliteľov, ktorí sú prepustení zo zajatia, budú v úplnom bezpečí, v komfortných podmienkach a pod osobnou ochranou tureckého prezidenta. Do konca vojny," prezradil Zelenskyj.
Prezident doplnil, že sa z ruského zajatia podarilo vyslobodiť desiatich cudzincov - piatich Britov, dvoch Američanov, jedného Maročana, Švéda a Chorváta. "Nepriateľ ich odsúdil na dlhé väzenie alebo smrť," poznamenal Zelenskyj, podľa ktorého tieto prepustenia pomohla sprostredkovať Saudská Arábia.
Saudskoarabské ministerstvo zahraničia už počas stredy informovalo, že Rusko prepustilo desiatich cudzincov, ktorých zadržalo na Ukrajine ako vojnových zajatcov. Podľa britského zákonodarcu Roberta Jenricka je medzi prepustenými aj Brit Aiden Aslin, ktorého v júni súd samozvanej Doneckej ľudovej republiky odsúdil na smrť, spoločne s Britom Shaunom Pinnerom a Maročanom Ibráhímom Sádúnom.
Načasovanie a rozsah výmeny sú prekvapujúce, pretože ruský prezident Putin v stredu oznámil čiastočnú mobilizáciu v krajine, čo je zjavná eskalácia konfliktu, poznamenala agentúra Reuters. Proruskí separatisti na východe Ukrajiny tiež minulý mesiac uviedli, že velitelia z Mariupoľa pôjdu pred súd.
Podľa verejnoprávnej vysielacej spoločnosti Suspilne sa výmena uskutočnila blízko severoukrajinského Černihivu.
Ukrajinský pluk Azov
Prápor Azov pôvodne vznikol v roku 2014 a pri jeho zrode stál jeden z šéfov ukrajinskej krajne pravicovej a neonacistickej scény. Táto dobrovoľnícka milícia potom bojovala na východe krajiny proti separatistom podporovaným Ruskom.
Časom sa zoskupenie rozrástlo na pluk. Ukrajina tvrdí, že sa reformoval, oslobodil od svojho radikálneho nacionalistického pôvodu, začlenil do národnej gardy a je teraz apolitický.
Mnohí Ukrajinci členov pluku Azov vnímajú ako hrdinov, Moskva ich naopak vykresľuje ako neonacistov a ruské úrady pred časom označili pluk za teroristickú organizáciu.
Ukrajinské aj ruské sily od začiatku konfliktu tento rok vo februári zajali stovky nepriateľských bojovníkov a odvtedy vykonali niekoľko výmen zajatcov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine