Kľúčové udalosti
- Britská vláda vyhlásila štátny smútok.
- Meno nového britského monarchu bude Karol III.
- Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov.
- Pre kráľovskú rodinu sa začína obdobie smútku.
- Kondolujú osobnosti z celého sveta, vyhlásenie vydal aj nový britský kráľ Charles.
- Takmer nikdy nepovedala nič prevratné, práve to svetu pomáhalo. Prečítajte si profil kráľovnej Alžbety II.
Udalosti vo Veľkej Británii po úmrtí kráľovnej Alžbety II. sledujeme minútu po minúte:
Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.
Britská hymna zaznela v novom znení "Bože, ochraňuj kráľa". Britská premiérka Trussová, politici a ďalší účastníci modlitieb za zosnulú kráľovnú Alžbetu II. zaspievali hymnu v Katedrále sv. Pavla v Londýne.
Po 70 rokoch, počas ktorých bola hymna Spojeného kráľovstva venovaná panovníčke, tak zaznela v znení, ktoré už reflektuje nástup Alžbetinho najstaršieho syna, kráľa Karola III., na britský trón.
https://t.co/WFKmhPzJaO https://t.co/rbiO6HF01A
Biden prisľúbil účasť na pohrebe Alžbety II. "Zatiaľ neviem, aké sú detaily, ale pôjdem," vyhlásil americký prezident a dodal, že ešte nehovoril s novým britským panovníkom Karolom III. (TASR)
"Sľub, ktorý moja matka dala národu pred 70 rokmi, bol viac ako sľubom. Bol to osobný záväzok. Svoj život obetovala pre službu," povedal nový britský kráľ Karol III. v prvom príhovore k ľudu po úmrtí jeho matky Alžbety II.
„V jej živote sme videli tú trvalú lásku k tradíciám spolu s nebojácnym uchopením pokroku,“ hovorí. To bolo podľa Karola III. dôvodom veľkoleposti britského národa.
Podľa slov nového kráľa boli charakteristickými znakmi jej vlády láskavosť, obdiv a rešpekt, ktoré vzbudzovala. „A ako môže dosvedčiť každý člen mojej rodiny, tieto vlastnosti spojila s vrúcnosťou, humorom a neomylnou schopnosťou vidieť v ľuďoch vždy to najlepšie.
Zosnulú kráľovnú označil za inšpiráciu pre neho samého aj celú kráľovskú rodinu a prisľúbil, že bude pokračovať v jej celoživotnej službe.
"Nezáleží, či žijete v Spojenom kráľovstve alebo niektorom z jeho území, z akého prostredia pochádzate alebo čomu veríte, budem sa snažiť vám slúžiť s vernosťou, úctou a láskou, ako po celý môj život," uviedol Karol III.
"Môj život sa s touto novou úlohou určite zmení," vyhlásil kráľ. Zároveň dodal, že sa bude musieť vzdať istej časti svojej charitatívnej činnosti. Pri svojej službe sa podľa vlastných slov bude spoliehať na pomoc svojej "milujúcej manželky Kamily".
Karol III. upozornil, že britské hodnoty zostali a musia zostať nemenné. Zdôraznil tiež svoj silný vzťah k anglikánskej cirkvi. „V tejto viere a v hodnotách, ktoré inšpiruje, som bol vychovaný tak, aby som si vážil zmysel pre povinnosť voči druhým a aby som v čo najväčšej úcte zachovával vzácne tradície, slobody a zodpovednosť našej jedinečnej histórie a nášho systému parlamentnej vlády."
Panovník zároveň oznámil, že titul princa z Walesu po ňom prebral jeho najstarší syn a následník trónu princ William, vojvoda z Cornwallu a Cambridgea. Williamova manželka Catherine sa stala princeznou z Walesu. Nový kráľ tiež povedal, že má rád aj svojho mladšieho syna princa Harryho a manželku Meghan, ktorí žijú v Spojených štátoch.
Titul princ z Walesu udelila vtedajšiemu princovi Charlesovi jeho matka Alžbeta II. pri slávnostnom obrade investitúry, ktorý sa konal na waleskom hrade Caernarfon v roku 1969. Tento titul však na nového následníka trónu neprechádza automaticky, musí mu ho udeliť panovník.
In his first national address King Charles III pays tribute to his mother, Queen Elizabeth II, saying “may flights of angels sing thee to thy rest”
https://t.co/4wPLzn5p8a https://t.co/E2nKw6muEc
Netflix pozastavil natáčanie šiestej série populárneho seriálu Koruna. Ten zachytáva udalosti v britskej kráľovskej rodine od sobáša panovníčky a princa Philipa. Produkcia bude pozastavená aj v deň panovníčkinho pohrebu.
Hovorca Netflixu uviedol, že rozhodnutie pozastaviť natáčanie je "znakom úcty" k zosnulej kráľovnej.
Piata séria Koruny bude mať premiéru v novembri tohto roka. Bude pokrývať udalosti 90. rokov minulého storočia, rozvod princa Charlesa (terajšieho kráľa Karola III.) a jeho manželky princeznej Diany, ako aj jej smrť. Kráľovnú Alžbetu II. si v nej zahrá Imelda Stauntonová.
Na bratislavskom hrade bude nasvietená vlajka Spojeného kráľovstva na počesť Alžbety II. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR. (TASR)
Z princa Charlesa je kráľ Karol III. Putina prirovnal k Hitlerovi už v roku 2014 a vyvolal tak diplomatický škandál. Už dávnejšie však vyhlásil, že ako monarcha bude v inej úlohe a bude sa aj inak správať. (SME)
Nový britský kráľ Karol III. prijal v Buckinghamskom paláci premiérku Liz Trussovú. Premiérka sa tak stala vôbec prvou osobou, ktorú Karol III. osobne prijal po svojom nástupe na trón.
K jeho stretnutiu s Trussovou došlo podľa hovorcu Buckinghamského paláca krátko po tom, ako Karol vrátil do Londýna spoločne so svojou manželkou Kamilou.
Nový britský panovník prednesie prejav aj na verejnej bohoslužbe venovanej kráľovnej, ktorá sa uskutoční o 18.00 h miestneho času (19.00 h SELČ) v londýnskej Katedrále sv. Pavla. V katedrále bude k dispozícii asi 2000 miest pre verejnosť. Očakáva sa však, že tieto miesta budú veľmi rýchlo obsadené. (TASR)
Kráľ Karol III. prišiel do Buckinghamského paláca, prvý raz ako panovník. Pred ním sa zvítal s davom ľudí, ktorí prišli vzdať hold jeho zosnulej matke kráľovnej Alžbete II. a jemu.
Z davu bolo počuť napríklad ľudí kričiacich „Boh ochraňuj kráľa“ a niektorí spievali hymnu, ktorá teraz nesie rovnaký názov. Očakáva sa, že sa kráľ stretne s novou premiérkou Liz Trussovou. Večer by mal po prvý raz prehovoriť k národu ako kráľ. (TASR)
Najvyšší ústavní činitelia si uctili Alžbetu II. podpisom do kondolenčnej knihy. Prezidentka, predseda parlamentu a premiér si spomínajú na britskú panovníčku.
"Bola to výnimočná osobnosť, bola to silná žena, bola to štátnička, veľmi inšpirujúca osoba. Celý svoj život, svoju dlhú službu, zasvätila verejnej službe ľuďom," vyhlásila prezidentka. Pripomenula, že sa s kráľovnou stretla v Buckinghamskom paláci v roku 2019. "Stretnutie bolo nezabudnuteľné," povedala s tým, že z kráľovnej vyžaroval pokoj, stabilita a grácia.
Predseda vlády Heger opísal zosnulú kráľovnú ako výraznú osobnosť, ktorá chcela od prvého momentu slúžiť ľuďom. Zosnulá kráľovná podľa neho svojím príkladným životom ukázala, ako zvládať aj tie najťažšie chvíle s rozvahou, pokojom, múdrosťou a úctou. "Pre mňa je veľkým vzorom, ako robiť politiku s úctou a pre ľudí," vyhlásil.
Predseda parlamentu Kollár priblížil, že anglickú kráľovnú vnímal ako symbol demokracie a pevný pilier charakteru. Všetky krízy podľa neho ustála so cťou a svojou prirodzenou autoritou si vedela vydobyť rešpekt po celom svete. (TASR)
Argentínsky moderátor privítal úmrtie kráľovnej Alžbety II. šampanským v štúdiu. Cúneo spustil nadšený potlesk, ku ktorému sa pridali aj ďalší hostia v štúdiu. Následne moderátor otvoril šampanské a zosnulú kráľovnú zasypal nadávkami.
"Je s ňou nadobro koniec. Veľký potlesk pre Satana za to, že si ju vzal," jasal argentínsky moderátor. Britskej monarchii nevyberaným slovníkom vyčítal jej koloniálnu minulosť.
Nového kráľa Karola III. nazval hlupákom. "Predstavte si, čo sa teraz môže stať! Konečne znova získame Malvíny!" vyhlásil na záver Cúneo v súvislosti so súostrovím Falklandy (Malvíny) v južnom Atlantiku, o ktoré v roku 1982 zviedli Británia a Argentína ozbrojený konflikt.
Za toto konanie si moderátor vyslúžil ostrú dávku kritiky. (TASR)
Karola III. oficiálne vyhlásia za britského kráľa v sobotu v Paláci svätého Jakuba v Londýne. O 11:00 bude nasledovať hlavné verejné vyhlásenie z balkóna paláca. Na poludnie bude nasledovať ďalšie vyhlásenie v Kráľovskej burze v londýnskom City.
V nedeľu na poludnie zas vyhlásenie o nástupe následníka na trón prečítajú v Škótsku, Severnom Írsku a Walese.
Na uznanie nového panovníka budú od času hlavného vyhlásenia v Paláci svätého Jakuba až do jednej hodiny po vyhlásení v Škótsku, Severnom Írsku a Walese vlajky vyvesené úplne. Potom ich znova zvesia na pol žrde v rámci smútku za zosnulou kráľovnou Alžbetou II. (The Guardian, TASR)
Na počesť Alžbety II. vypálili 96 sálv, každá z nich symbolizuje jeden rok života kráľovnej. Vo všetkých štyroch krajinách tvoriacich Spojené kráľovstvo, ako aj v zámorských oblastiach Británie ich vypálili o 13:00.
Salvy boli vypálené z Hyde Parku príslušníkmi Kráľovského jazdeckého delostrelectva, z londýnskeho Toweru príslušníkmi Ctihodnej delostreleckej roty, ako aj z Edinburského hradu v Škótsku, z Hillsboroughského zámku v Severnom Írsku, z Cardiffského hradu vo Walese a tiež z Normanských ostrovov a Gibraltáru.
Jednotlivé salvy vypaľovali v desaťsekundových intervaloch. (TASR)
Alžbeta II. bola podľa Trussovej jednou z najväčších lídrov, akých kedy svet poznal. Úmrtie kráľovnej podľa slov britskej premiérky spôsobilo "úprimný príval smútku" na celom svete.
Trussová v prejave v Dolnej snemovni pripomenula sľub, ktorý Alžbeta vyslovila, keď mala 21 rokov a zaviazala sa, že svoj život zasvätí službe krajine. Ako dodala šéfka britskej vlády, "nijaký sľub nebol nikdy tak kompletne naplnený" ako v prípade kráľovnej.
Alžbeta II. podľa Trussovej "znovuobjavila monarchiu pre modernú dobu a bola zástankyňou slobody a demokracie". Označila ju tiež za "najvýznamnejšiu diplomatku" Británie.
Trussová vyjadrila podporu, lojalitu a oddanosť národa novému kráľovi Karolovi III. so slovami, že jej krajina vstúpila do karolínskej éry, ktorá podľa nej bude érou "nádeje a pokroku".
"Aj v čase žiaľu je jeho (Karola III.) zmysel pre povinnosť a službu (Británii) zreteľný," uviedla. Poslanci Dolnej Snemovne odetí v čiernom začali piatkové mimoriadne zasadnutie minútou ticha na počesť Alžbety II. (TASR)
Dánska kráľovná Margaréta II. odvolala niektoré víkendové slávnosti. Panovníčka zrušila kočiarový sprievod cez Kodaň a odložila plánovanú recepciu a obed na radnici, ktoré mala mať pri príležitosti svojho 50. výročia nástupu na dánsky trón.
Margaréta II. sa neukáže ani na balkóne zámku Amalienborg. V sobotu večer sa v kodanskom Kráľovskom divadle uskutoční malé divadelné predstavenie na počesť dánskej kráľovnej. V nedeľu sa podľa plánu uskutoční malý banket v paláci Christiansborg, uviedol dánsky kráľovský palác.
Margaréta II., ktorá na dánsky trón nastúpila v januári 1972, musela oslavy svojho jubilea odložiť už druhýkrát, minulý rok kvôli pandémii. (TASR)
Nemecko sa pripája k Británii pri trúchlení za zosnulou panovníčkou Alžbetou II., ktorá pomohla k zmiereniu Nemecka s Britániou po skočení druhej svetovej vojny. Vyhlásil to nemecký kancelár Olaf Scholz.
"Kráľovná stelesňovala to najlepšie z nášho spoločného európskeho dedičstva, demokracie a právneho poriadku," uviedol Scholz vo vyhlásení odvysielanom v televízii.
Podľa spolkového kancelára bol zmysel zosnulej britskej panovníčky pre povinnosť "legendárny". (TASR)
Smrť Alžbety II. predstavuje pre Britov ťaživý i prevratný moment. Náklady na pohreb a následnú korunováciu dosiahnu odhadom šesť miliárd libier. No to bude len zlomok peňazí, ktoré bude musieť krajina vynaložiť na ďalšie zmeny. (ČTK)
Francúzsky prezident Emmanuel Macron ocenil "múdrosť a empatiu" zosnulej britskej panovníčky Alžbety II. a dodal, že po jej smrti "cítime všetci prázdnotu".
"Sme vďační za jej hlbokú náklonnosť k Francúzsku: Alžbeta II. ovládala náš jazyk, milovala našu kultúru a dotkla sa našich sŕdc," povedal šéf Elyzejského paláca.
"Od svojej korunovácie poznala všetkých našich prezidentov a viedla s nimi rozhovory. Ani jedna krajina nemala tú česť privítať ju toľkokrát ako my," dodal s tým, že "navždy zostane s nami".
To us, she was The Queen.
She will be with all of us forever. https://t.co/PaL1DRmlHK
Britský kráľ Karol III. sa popoludní stretne s premiérkou Liz Trussovou. Škótske sídlo kráľovskej rodiny Balmoral už opustil. Očakáva sa, že Karol sa večer prihovorí po prvýkrát ako kráľ britskému národu.
Televízia Sky News tiež informuje, že nový britský panovník prednesie reč aj na verejnej bohoslužbe venovanej kráľovnej, ktorá sa uskutoční o 18.00 v londýnskej Katedrále sv. Pavla. V katedrále bude k dispozícii asi dvetisíc miest pre verejnosť. Očakáva sa však, že tieto miesta budú veľmi rýchlo obsadené. (TASR)
V anglickej futbalovej Premier League sa cez víkend neuskutoční ani jeden zápas. Vedenie súťaže odložilo plánované duely siedmeho kola na znak rešpektu po úmrtí britskej kráľovnej Alžbety II. (TASR)
Po celom Spojenom kráľovstve sa na poludnie rozozvučali zvony na počesť kráľovnej Alžbety II. Po nich bude vypálených 96 slávnostných sálv, jedna za každý rok života zosnulej panovníčky. (TASR, ČTK)
Britské médiá po smrti kráľovnej Alžbety II. okrem jej zásluh v práci pre spoločnosť pripomínajú aj jej osobitý zmysel pre humor, ktorým "prelamovala ľady" na oficiálnych stretnutiach.
Ruský prezident Vladimir Putin sa neplánuje zúčastniť na pohrebe zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II., oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Hoci Rusi kráľovnú Alžbetu II. rešpektovali pre jej múdrosť, účasť prezidenta Putina na jej pohrebe "neprichádza do úvahy", povedal Peskov.
Britská vláda krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu koncom februára zmrazila všetky aktíva šéfa Kremľa v Spojenom kráľovstve. Neskôr uvalila sankcie tiež na Putinových rodinných príslušníkov. (TASR)
Kráľ Karol III. opustil hrad Balmoral a je na ceste na letisko Aberdeen, odkiaľ sa očakáva, že odletí späť do Londýna. Princ Harry, vojvoda zo Sussexu, už do hlavného mesta Anglicka dorazil. (The Guardian)
Britská vláda vyhlásila štátny smútok za zosnulú britskú kráľovnú Alžbetu II. Štátny smútok potrvá až do štátneho pohrebu zosnulej kráľovnej.
Oficiálny dokument britskej vlády obsahuje usmernenia o vyvesovaní vlajok, informácie o cestovaní a iných verejných službách.
Vláda oznámila, že počas tohto obdobia neexistuje žiadna povinnosť rušiť alebo odložiť podujatia (vrátane športových) či zatvoriť zábavné podniky s tým, že rozhodnutie ponecháva na organizátorov. (TASR)
Na zosnulú britskú kráľovnú Alžbetu II. sa dá nazerať aj z biznisového hľadiska, ako na najdlhšie slúžiaceho šéfa firmy. Slovo firma v súvislosti s kráľovskou rodinou použila v rozhovore s Oprah Winfrey aj manželka princa Harryho Meghan. (Index)
Nový britský kráľ Karol III. požiadal o dlhšie obdobie smútku za zosnulú matku a kráľovnú Alžbetu II. Buckinghamský palác uviedol, že dátum pohrebu bude potvrdený "v primeranom čase".
Karol III. požiadal o dodržiavanie kráľovského smútku od tohto piatka po siedmy deň po pohrebe Alžbety II. Obdobie smútku budú podľa vyhlásenia Buckinghamského paláca dodržiavať členovia kráľovskej rodiny, ako aj ich zamestnanci a ďalší predstavitelia.
Oficiálne stretnutia budú zrušené a vlajky na kráľovských rezidenciách, vládnych budovách, v ozbrojených silách a na britských zastupiteľských úradoch v zámorí budú spustené na pol žrde. (SITA)
Austrálska republikánska strana Zelení vyjadrila ľútosť nad úmrtím britskej kráľovnej Alžbety II., avšak zároveň vyzvala na odlúčenie Austrálie od britskej monarchie.
"Naše myšlienky sú s jej rodinou a so všetkými, ktorí ju mali radi. Austrália sa teraz musí pohnúť vpred... Musíme sa stať republikou," napísal v príspevku na sociálnej sieti Twitter predseda Zelených Adam Brandt.
Britský panovník je hlavou štátu okrem Spojeného kráľovstva aj v 14 ďalších krajinách vrátane Austrálie, Kanady a Nového Zélandu, avšak táto funkcia je skôr formálna, vysvetľuje Reuters. (TASR)
Aký mala kráľovná názor na brexit? Bola ženou medzinárodnej spolupráce, ako ju mnohí prezentovali? Naozaj úprimnou odpoveďou na tieto otázky je, že v skutočnosti nevieme, píše Matúš Krčmárik. (SME)
Panovníci Dánska, Švédska a Nórska si pripomenuli britskú kráľovnú Alžbetu II. Dánska kráľovná Margaréta II. ju označila za "osobnosť týčiacu sa vysoko nad európskymi panovníkmi" a veľkú inšpiráciu pre všetkých.
Margaréta v januári tohto roka oslávila 50. výročie nástupu na trón. Po smrti Alžbety je Dánsko jedinou krajinou v Európe, v ktorej panuje kráľovná, pripomína agentúra AP. Britská kráľovná Alžbeta II. vládla viac než 70 rokov.
Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv povedal, že zosnulá panovníčka prejavovala "mimoriadnu oddanosť a zmysel pre povinnosť". Nórsky kráľ Harald uviedol, že Alžbeta II. oddane "sprevádzala Britov cez obdobia radosti a smútku, v dobrých i zlých časoch".
Podľa fínskeho prezidenta Sauliho Niinista bola Alžbeta II. svedkom dejín a pomáhala ich tvoriť tak, ako málokto iný.
Je ťažké predstaviť si svet bez kráľovnej, povedal rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Sústrasť Británii v spojitosti so smrťou Alžbety II. vyjadrili aj poľský prezident Andrzej Duda a maďarský premiér Viktor Orbán.
Rakúsky prezident Van der Bellen vo videu na sociálnej sieti Twitter pripomenul, že Alžbeta II. "ani v pohnutých časoch nikdy nestrácala autoritu, sebavedomie, disciplínu, zmysel pre povinnosť, neochvejnosť, či svoj britský humor".
Dodal, že sa stretla s významnými štátnikmi uplynulého storočia vrátane britských premiérov Winstona Churchila a Margaret Thatcherovej, nemeckých spolkových kancelárov Willyho Brandta a Helmutha Kohla, či francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda.
"Bola pozitívnou energiou vo svete. Zbohom, kráľovná Alžbeta," dodal Van der Bellen. Sústrasť kráľovskej rodine a obyvateľom Británie na Twitteri vyjadrili aj rakúsky spolkový kancelár Karl Nehammer a minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.
"Celé desaťročia bola stelesnením všetkého, čo robí Britániu naozaj veľkou," napísal na Twitteri poľský prezident Andrzej Duda a dodal, že Poľsko a celý svet bude na ňu spomínať.
Maďarský premiér poslal britskej premiérke Liz Trussovej sústrastný telegram. Viktor Orbán v ňom uviedol, že je "otrasený a zarmútený" správou o Alžbetinej smrti, píše agentúra MTI s odvolaním sa na úrad maďarského premiéra. "Jej oddanosť a služba dávajú príklad pre nás všetkých," povedal Orbán a pripomenul návštevu kráľovnej v Maďarsku v roku 1993.
V reakcii na úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II. zrušili viacero športových podujatí vo Veľkej Británii. Predčasne sa boli ukončené podujatia v cyklistike, golfe či krikete. Zrejme bude prerušená aj futbalová Premier League. (TASR)
Britský hudobník sir Elton John vzdal hold zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. na svojom koncerte v kanadskom Toronte. Spevák je priateľom britskej kráľovskej rodiny.
V roku 1998 ho Alžbeta pasovala za rytiera a vlani získal prestížne vyznamenanie Rad spoločníkov cti, ktorý môže mať naraz maximálne 65 žijúcich nositeľov.
"Dnes sme počuli tú najsmutnejšiu správu – o úmrtí Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II.," uviedol Elton John pred publikom na svojom koncerte na štadióne Rogers Centre v Toronte.
"Jej prítomnosť bola inšpiratívna... Viedla krajinu počas našich najvýznamnejších a najtemnejších chvíľ s ladnosťou, slušnosťou a s úprimným starostlivým teplom v srdci," pokračoval hudobník.
"Mám 75 rokov a bola so mnou celý život a som veľmi smutný, že už viac nebude. Som však rád, že našla pokoj a večný odpočinok, aký si za svoju usilovnú prácou zaslúžila... Bude nám chýbať, jej duša však žije ďalej," konštatoval Elton John. Zároveň uviedol, že myslí aj na kráľovninu rodinu a milovaných. (TASR)
Nemecký parlament na úvod zasadnutia uctil pamiatku zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. minútou ticha. Predsedníčka Spolkového snemu Bärbel Basová panovníčku označila za vzor a výnimočnú osobnosť. (ČTK)
Vlajky pred Prezidentským palácom budú do 16-tej hodiny stiahnuté na pol žrde na znak úcty k zosnulej kráľovnej Alžbete II. a solidarity s obyvateľmi Spojeného kráľovstva a štátov Commonwealthu. (SITA)
Čínsky prezident Si Ťin-pching vyjadril "úprimnú sústrasť britskej vláde a ľudu" po smrti kráľovnej Alžbety II. Hlboký smútok nad úmrtím vyjadril aj japonský premiér Fumio Kišida, podľa ktorého ide o "veľkú stratu" pre celý svet. (TASR)
Na oficiálnej webovej stránke britskej kráľovskej rodiny bola zriadená virtuálna kondolenčná kniha na pamiatku zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II.
Ľudia z celého sveta smútiaci za britskou panovníčkou tak môžu navštíviť www.royal.uk a zanechať odkaz vo virtuálnej kondolenčnej knihe.
Na webe sa uvádza, že vybrané odkazy budú neskôr odovzdané členom kráľovskej rodiny, pričom niektoré môžu byť tiež uložené v kráľovskom archíve, aby sa zachovali pre budúce generácie. (TASR)
Španielsky kráľ Filip VI. a premiér Pedro Sánchez vyjadrili úctu britskej kráľovnej Alžbete II. Kráľovná bola podľa Filipa "svedkom" mnohých z najvýznamnejších kapitol v dejinách sveta, ktoré zároveň aj "písala a tvorila".
Španielsky kráľ pripomenul aj "jej zmysel pre povinnosť, oddanosť a život zasvätený službe".
Filip VI. poslal novému britskému kráľovi Karolovi III. sústrastný telegram, v ktorom novému panovníkovi i obyvateľom Británie vyjadril úprimnú sústrasť v mene svojej vlády a španielskeho ľudu.
Sústrasť britskej kráľovskej rodine, vláde a obyvateľom Spojeného kráľovstva a Commonwealthu vyjadril aj španielsky premiér Pedro Sánchez. "Bola to postava svetového významu, svedok a tvorca dejín Británie i sveta," napísal. (TASR)
Britské odbory, ktoré zastupujú zamestnancov pošty a v doprave, v reakcii na úmrtie kráľovnej Alžbety II. zrušili všetky plánované protesty. Niektoré z nich sa mali začať práve v piatok.
Odbory kondolovali kráľovskej rodine a uviedli, že budú rešpektovať oficiálne obdobie smútku, uviedla agentúra Reuters.
Okrem iného bol odvolaný ohlásený štrajk zamestnancov britskej pošty požadujúcich zvýšenie miezd v čase vysokej inflácie. Príslušné odbory podľa stanice BBC uviedli, že "z rešpektu k jej (kráľovninej) službe krajinu a z rešpektu k rodine" štrajk rušia. (ČTK)
Pôvodne ani nemala byť následníčka trónu, historické a rodinné okolnosti však zariadili, že na čele monarchie strávila 70 rokov. Alžbeta II. bola stelesnením Británie, Spojené kráľovstvo sme si bez nej ani nevedeli predstaviť.
Nový britský kráľ Karol III. sa vracia zo Škótska do Londýna, vo večerných hodinách bude mať televíziou prenášaný prvý prejav k verejnosti. (ČT24)
S jej odchodom končí jedna historická epocha a začína sa deň, aký Británia nezažila 70 rokov, píšu britské médiá k úmrtiu kráľovnej Alžbety II. Panovníčka bola podľa tlače stálicou, ktorej život bol určovaný jej zmyslom pre povinnosť.
Zaslúžila sa o zachovanie britskej monarchie, ktorá už bola v modernom svete na hrane.
"Toto je moment, keď sa zastavila história," napísal kráľovský korešpondent stanice BBC. Podľa nekrológu BBC sa Alžbeta II. stala pre mnohých pevným bodom v rýchlo sa meniacom svete, v ktorom opadol vplyv Británie a spoločnosť sa zmenila na nepoznanie. (ČTK)
Súčasné britské bankovky s podobizňou kráľovnej Alžbety II., naďalej zostávajú zákonným platidlom. Oznámila to na svojej webovej stránke Bank of England s tým, že o ďalších krokoch bude informovať po skončení obdobia smútku.
Banka pripomenula, že Alžbeta II. bola prvým monarchom, ktorý sa objavil na jej platidlách.
V platnosti takisto zostávajú známky s podobizňou kráľovnej vydané Kráľovskou poštou. Tú však postupne nahradí podobizeň jeho syna Charlesa, ktorý sa v okamihu jej smrti stal novým monarchom. Keďže Alžbeta II. bola na tróne 70 rokov, mnohí Briti zažijú takúto zmenu na známkach prvýkrát vo svojom živote, poznamenal nemecký denník Kieler Nachrichten.
Zmeny neobídu ani slávne britské liatinové červené poštové schránky, nesúce na prednej strane iniciály panovníka, za vlády ktorého boli umiestnené. Tie z čias Alžbety II. majú nápis "EIIR" (Elizabeth II Regina, Regina je latinsky kráľovná). V uliciach sa však stále nájdu aj schránky s písmenami "GVIR", čo znamená George VI Rex, teda kráľ Juraj VI. (Rex je latinsky kráľ). Juraj VI. bol otcom Alžbety II.
Zmeniť sa bude musieť aj text britskej hymny. Ak je monarchom muž, spieva sa v nej "God save the King" (Bože, ochraňuj kráľa), ak žena, verš sa mení na "God save the Queen" (Bože, ochraňuj kráľovnú). (TASR)
Karikatúra dňa od Hej, ty!: Kráľovná
(SME)Jair Bolsonaro vyhlásil trojdňový štátny smútok v súvislosti s úmrtím britskej kráľovnej. Pravicovo orientovaný brazílsky prezident uviedol, že štátny smútok je "sústrastným posolstvom k smrti Jej Veličenstva kráľovnej". (TASR)
Vladimir Putin vyjadril sústrasť Karolovi III. v súvislosti s úmrtím jeho matky. "Alžbeta II. sa dlhé desaťročia právom tešila láske a úcte svojich poddaných, ako aj autorite na svetovej scéne," uvádza sa v sústrastnom telegrame. (TASR)
Lídri britského Spoločenstva národov v reakciách na úmrtie Alžbety II. oceňujú, akou bola inšpiratívnou, dôstojnou a výnimočnou líderkou. Alžbeta II. sa po svojom nástupe na trón v roku 1952 stala hlavou Spoločenstva národov.
Mnohé z 56 členských krajín tohto bloku získali nezávislosť práve počas Alžbetinho vládnutia - keď sa v Afrike a Ázii presadili dekolonizačné hnutia.
"Nikdy nezabudnem na jej srdečnosť a láskavosť," vyjadril sa o zosnulej Alžbete II. Na Twitteri indický premiér Naréndra Módí. Dodal, že Alžbeta bola svojej krajine a ľudu "inšpiratívnou vodkyňou".
Prezident susedného Pakistanu Árif Alví vo svojej reakcii označil Alžbetu II. za "výnimočnú a dobrotivú vládkyňu" a jej odchod zanecháva obrovské prázdno. Alžbeta II. však bude "zlatými písmenami zapísaná v análoch svetových dejín".
Maldivský prezident Ibráhím Muhammad Sulih uviedol, že kráľovná bola "žiarivým príkladom služby verejnosti, húževnatosti a oddanosti vlastnej krajine".
Austrálsky premiér Anthony Albanese, ktorý napriek tomu, že je zaprisahaným republikánom, vzdal hold Alžbete II. a povedal, že jej smrť znamená "koniec jednej éry". "Skončila sa historická vláda a dlhý život zasvätený povinnostiam, rodine, viere a službe," povedal.
Jeho novozélandská kolegyňa Jacinda Ardernová uviedla, že v posledných dňoch s obavami sledovala správy o kráľovninom zdravotnom stave a v súvislosti s jej skonom vyjadrila hlboký smútok. "Pre nás bola obdivovanou a rešpektovanou panovníčkou. Pre nich bola matkou a babičkou," uviedla.
Kanadský premiér Justin Trudeau povedal, že kráľovná "navždy zostane dôležitou súčasťou" dejín jeho krajiny. Bude na ňu spomínať pre jej "múdrosť, súcit a srdečnosť".
Líder afrického štátu Malawi Lazarus Chakwera uviedol, že Alžbeta II. sa "ako priateľ Malawi navždy vryje do našich sŕdc a nezmazateľne sa zapíše do našej histórie, ktorú pozitívne formovala viac spôsobmi, než sa dá vyjadriť slovami".
K politikom prejavujúcim sústrasť britskej kráľovskej rodine, britskej vláde a národom Británie i Spoločenstva národov sa pridal aj prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, hoci jeho krajina má po svojom vystúpení zo Spoločenstva národov s Londýnom chladné vzťahy.
AFP doplnila, že britské Spoločenstvo národov sa v posledných rokoch otvorilo aj krajinám, ktoré nikdy neboli britskými kolóniami, pretože sa snaží udržať si svoj význam v meniacom sa svete. Medzi takýchto jeho členov teraz patrí bývalá portugalská kolónia Mozambik, ako aj Gabon a Togo, ktorí sa pripojili 25. Júna a boli kedysi pod nadvládou Francúzska.
"Kráľovná Alžbeta II. bola veľkou priateľkou Afriky a Afrika jej to oplácala náklonnosťou," vyhlásil vo štvrtok gabonský prezident Ali Bongo.
Profesor medzinárodných vzťahov na King's India Institute v Londýne Harsh V Pant pre agentúru AFP konštatoval, že Alžbeta II. bola "hnacou silou" v Spoločenstve národov a jej smrť vyvolá otázky o budúcnosti tohto zoskupenia. (TASR)
Slovan Bratislava si pred zápasom Konferenčnej ligy uctil minútou ticha pamiatku kráľovnej Alžbety II. Niektorí fanúšikovia však nepochopiteľne bučali a pískali. Podobný incident sa, žiaľ, udial aj vo Švajčiarsku. (Sportnet)
Poctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. vzdali aj španielsky kráľ Filip VI., belgický kráľ Filip a tiež švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv.
Alžbeta II. bola podľa španielskeho monarchu panovníčkou, ktorá "napísala a formovala mnohé z najdôležitejších kapitol v histórii nášho sveta". V telegrame adresovanom novému britskému kráľovi Karolovi III. ocenil Alžbetin "zmysel pre povinnosť" s tým, že celý svoj život venovala službe pre krajinu.
"(Alžbeta II.) bola výnimočnou osobnosťou," uviedol vo vyhlásení belgický kráľovský palác. "Spojené kráľovstvo stratilo výnimočného monarchu, ktorý zanechal hlbokú stopu v dejinách," uviedol belgický kráľ Filip.
"Kráľovná slúžila svojim krajinám a Spoločenstvu národov s mimoriadnou oddanosťou a zmyslom pre povinnosť. Bola neustále prítomná, a to nielen v britskej spoločnosti, ale aj na medzinárodnej scéne," uviedol švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv vo vyhlásení.
Švédska kráľovská rodina je s britskou kráľovskou rodinou príbuzensky prepojená cez kráľovnú Viktóriu (1819-1901), ktorá bola praprastarou matkou Karola XVI. Gustáva. Dedička švédskeho trónu, najstaršia dcéra súčasného švédskeho monarchu, sa na počesť niekdajšej britskej panovníčky volá korunná princezná Viktória. (SME)
Boris Johnson označil deň úmrtia kráľovnej za najsmutnejší deň Británie. Zosnulá panovníčka mala podľa neho "jedinečnú moc robiť ľudí šťastnými". Dodal, že Alžbeta II. bola v mnohom najlepšou panovníčkou v britských dejinách. (TASR)
Eiffelova veža v Paríži sa vo štvrtok večer ponorila do tmy na znak smútku za Alžbetou II. Vypnutie osvetlenia ikonickej parížskej pamätihodnosti oznámila parížska primátorka Anne Hidalgová. (TASR)
Po úmrtí kráľovnej Alžbety II. sa spustila operácia Jednorožec. Telo zosnulej panovníčky prevezú po 48 hodinách od úmrtia z Balmoralu do zámku Holyrood a odtiaľ do Katedrály svätého Gilesa v Edinburghu.
(SME)
Zosnulá britská kráľovná počas svojho panovania navštívila aj Slovensko. V októbri 2008 zažili Vysoké Tatry návštevu dovtedy nevídanú. Programom bola vyplnená doslova každá minúta jej návštevy, hluché miesto neexistovalo. (Korzár)
Nový následník britského trónu princ William s manželkou Catherine sa stali vojvodom a vojvodkyňou z Cornwallu. Tento titul predtým patril novému kráľovi Karolovi III. a kráľovnej manželke Camille. (SITA)
Charles už ako britský kráľ Karol III. prednesie v piatok prejav k národu. Charles bol dosiaľ najstarším a najdlhšie slúžiacim následníkom trónu. Vo veku 73 rokov je zároveň najstarším človekom, ktorý sa kedy stal britským monarchom. (SME)
Zosnulej britskej kráľovnej vyjadril úctu šéf OSN. "Alžbeta II. bola na celom svete obdivovaná pre svoj pôvab, dôstojnosť a oddanosť. Bola upokojujúcou prítomnosťou počas desaťročí rozsiahlych zmien," uviedol Guterres.
Hlbokú sústrasť v súvislosti s úmrtím Alžbety II. vyjadril aj Biely dom. Ako uviedol, bola vodkyňou jedného z najsilnejších spojencov Spojených štátov.
"Naše srdcia a naše myšlienky sú s rodinnými príslušníkmi kráľovnej (a) s ľudom Spojeného kráľovstva," uviedla niekoľko minút po oznámení úmrtia britskej panovníčky hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.
Ku kondolujúcim sa pridal pápež František. Alžbeta II. podľa neho „bola príkladom veľkorysej služby dobru britského národa“.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojej reakcii uviedol, že "stelesňovala kontinuitu a jednotu britského národa počas 70 rokov".
Vo svojom statuse na Twitteri Macron napísal: "Zachovám si spomienku na priateľku Francúzska, kráľovnú sŕdc, ktorá ovplyvnila svoju krajinu a svoje storočie ako nikto predtým".
Britská kráľovná Alžbeta II. bola inšpiráciou pre milióny ľudí vrátane Nemcov. Naša krajina za ňou smúti, vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila smútok nad správou o kráľovninom úmrtí a vo svojom tvíte zdôraznila: "Nemecko jej zostane navždy vďačné, že nám po hrôze druhej svetovej vojny podala ruku na zmierenie."
Taliansky premiér Mario Draghi v kondolenčnej správe vyzdvihol zosnulú britskú kráľovnú ako "výraznú protagonistku svetových dejín posledných 70 rokov".
Draghi, ktorý talianskej vláde predsedá do predčasných volieb, uviedol, že Alžbeta II. reprezentovala Spojené kráľovstvo a britské Spoločenstvo národov "s vyrovnanosťou, múdrosťou, rešpektom k inštitúciám a demokracii".
Sústrasť britskej kráľovskej rodine vyjadril aj izraelský premiér Jair Lapid, podľa ktorého zosnulá panovníčka "zanecháva po sebe jedinečné dedičstvo vodcovstva a služby." (TASR)
Charles III. sa nestal iba britským kráľom, ale postavil sa na čelo celého Commonwealthu. Je to združenie 56 nezávislých krajín, ktoré majú dohromady 2,4 miliardy obyvateľom. V 14 z týchto krajín je kráľ zároveň hlavou štátu.
K týmto krajinám, známym ako kráľovstvá Commonwealthu, patria Austrália, Antigua a Barbuda, Bahamy, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Papua-Nová Guinea, Svätý Krištof a Nevis, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadína, Nový Zéland, Šalamúnove ostrovy, Tuvalu. (SME)
Od nového britského kráľa sa očakáva prejav, nie je však jasné, kedy ho Charles prednesie. Do Londýna sa má vrátiť zajtra, keď sa očakáva zverejnenie ďalších informácií o nástupníctve. (SME)
Kráľovná Alžbeta II. bude vždy dôležitou súčasťou kanadskej histórie, vyhlásil kanadský premiér Justin Trudeau. Správu o jej smrti podľa vlastných slov prijal s ťažkým srdcom.
Britský monarcha je zároveň hlavou štátu aj v Kanade, ktorá je formálne stále konštitučnou monarchiou, ktorá je riadená ako parlamentná demokracia. Aj Kanaďania tak majú nového kráľa. (SME)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa pripojil ku kondolujúcim. Vyjadril hlboký zármutok nad úmrtím britskej panovníčky a v mene všetkých Ukrajincov vyjadril sústrasť kráľovskej rodine.
Alžbeta II. bola váženou a rešpektovanou panovníčkou, symbolom novodobej monarchie. S jej odchodom sa končí celá jedna etapa v ľudských dejinách, vyhlásil premiér Heger a vyjadril sústrasť kráľovskej rodine aj Commonwealthu.
Spôsob, akým vládla svojej krajine a pristupovala k ťažkým okamihom v osobnom či verejnom živote je podľa premiéra inšpiráciou pre všetkých.
"Vždy z nej vyžarovala sila a dôstojnosť. Dokonca aj vo chvíľach, keď pochovávala milovaného manžela princa Phillipa. Pretože Alžbeta II. nebola len kráľovnou, ale aj manželkou a matkou," vyhlásil Heger.
Pripomenul, že Alžbeta II. na trón nastúpila ako mladá 26-ročná žena a odvtedy každý deň neúnavne a dôsledne pracovala pre svoju krajinu. "V službe národu strávila neuveriteľných 70 rokov, za čo jej patrí nesmierna úcta, obdiv a vďaka," skonštatoval predseda vlády. (TASR)
Svet, v ktorom v roku 2021 strhli jej sochu v Kanade, je dramaticky odlišný od sveta, v ktorom jej prvýkrát na hlavu položili korunu. Prečítajte si, aká bola Veľká Británia začiatkom 50. rokov, keď na kráľovský trón zasadla Alžbeta II. (SME)
Nový britský kráľ Charles vydal vyhlásenie. „Smrť mojej milovanej matky, Jej Veličenstva kráľovnej, je pre mňa a všetkých členov mojej rodiny momentom najväčšieho smútku," uviedol následník trónu
"Viem, že jej stratu bude hlboko pociťovať celá krajina, kráľovstvá a Spoločenstvo národov a nespočetné množstvo ľudí na celom svete," dodal. (BBC)
S kondolenčným prejavom na Downing Street 10 vystúpila britská premiérka Liz Thrussová. „Kráľovná Alžbeta II. nám dodávala stabilitu a pocit bezpečnosti, ktorú sme potrebovali.“
Na záver dodala: „God save the King“, s odkazom na nového britského kráľa, najstaršieho syna Alžbety II. Charlesa.
Pre kráľovskú rodinu sa začína obdobie smútku. Oficiálne podujatia budú zrušené a vlajky na kráľovských rezidenciách, vládnych budovách a ďalších inštitúciách v Spojenom kráľovstve budú vyvesené na pol žrde.
Spojené kráľovstvo má odo dneška nového následníka trónu. Vo veku 40 rokov sa ním stal princ William, vojvoda z Cambridge. (SME)
Český prezident Miloš Zeman prijal správu o úmrtí kráľovnej Alžbety II. s hlbokým zármutkom. Jej služba monarchii, pokora a šľachetnosť zostanú v našich srdciach, uviedol. (SME)
Kráľovná Alžbeta II. bola inšpiratívnou panovníčkou a zosobňovala dôstojnosť a slušnosť. Jej odchod je bolestivý. Moje myšlienky sú s jej rodinou a obyvateľmi Spojeného kráľovstva, napísal indický premiér Narendra Módi. (SME)
Alžbeta II. bola nielen najdlhšie vládnucim britským panovníkom a zároveň najdlhšie vládnucou ženskou panovníčkou v dejinách. Od roku 2016 bola aj najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom na svete.
(SME)Britská kráľovná Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov. Skonala v škótskom sídle Balmoral, oznámila to kráľovská rodina. (SME)
Joe Biden s manželkou sú informovaní o zhoršujúcom sa zdravotnom stave kráľovnej a sú myšlienkami s ňou a kráľovskou rodinou, oznámil hovorca Bieleho domu John Kirby (The Guardian)
Do Škótska už prišli všetky deti kráľovnej Alžbety, vrátane princa Charlesa s manželkou Camillou. V Balmorale je už Charlesov syn William. Jeho manželka Kate zostala s deťmi. Princ Harry cestuje bez Meghan. (SME)
Britská kráľovná je v zámku Balmoral pod lekárskym dohľadom. Buckinghamský palác oznámil, že sa lekári začali obávať o jej zdravie. Znepokojenie v tejto súvislosti vyjadrila aj nová britská premiérka Liz Trussová. (SME)
Kráľovná Alžbeta II.
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Nová socha kráľovnej Alžbety II. v Severnom Írsku sa stretla s negatívnym prijatím
- Británia si pripomenula druhé výročie úmrtia kráľovnej Alžbety II.
Najčítanejšie na SME Svet
- 1. Čo je na satelitných snímkoch? Severná Kórea má novú bojovú loď 1 708
- 2. Preč s Hamasom, kričali Palestínčania. Militanti sa im teraz mstia 1 347
- 3. Amerika dáva mieru na Ukrajine šancu ešte pár dní. Má aj iné starosti, povedal Rubio 675
- 4. Biely dom spustil web o covide, na ktorom kritizuje WHO, médiá aj politikov 499
- 5. Desí ma, že neochránim svojich študentov. Z amerických univerzít utekajú aj akademici 392
- 6. Japonský šofér autobusu ukradol šesť eur, prišiel tak o dôchodok 74-tisíc eur 329
- 7. Zverejnili dokumenty o atentáte na Robert F. Kennedyho z roku 1968 277
- 8. Ukrajina Rusko Online: Ruskú brigádu, ktorá raketami zabila v Sumy civilistov, zasiahol odvetný úder 256
- 9. Ukrajina Rusko Online: Prímerie na Ukrajine je podľa Ruska nereálne, USA hovoria o konci mierového úsilia 226
- 10. Odstrel medveďov na Slovensku môže mať následky v Poľsku, varuje vedec 153
- 1. Ukrajina Rusko Online: Prímerie na Ukrajine je podľa Ruska nereálne, USA hovoria o konci mierového úsilia 19 112
- 2. Desí ma, že neochránim svojich študentov. Z amerických univerzít utekajú aj akademici 17 173
- 3. Amerika dáva mieru na Ukrajine šancu ešte pár dní. Má aj iné starosti, povedal Rubio 10 823
- 4. Japonský šofér autobusu ukradol šesť eur, prišiel tak o dôchodok 74-tisíc eur 4 019
- 5. Streľba, podpaľačstvo aj výhražné odkazy. Francúzsko zaskočil koordinovaný útok na väznice 3 986
- 6. Peru má problém s gangmi. Zavedie pre ne trest smrti? 3 805
- 7. Odstrel medveďov na Slovensku môže mať následky v Poľsku, varuje vedec 3 576
- 8. Čo je na satelitných snímkoch? Severná Kórea má novú bojovú loď 2 718
- 9. Ukrajina Rusko Online: Ruskú brigádu, ktorá raketami zabila v Sumy civilistov, zasiahol odvetný úder 2 485
- 10. Preč s Hamasom, kričali Palestínčania. Militanti sa im teraz mstia 2 061
- 1. Akoby Ukrajina už prehrala vojnu, ale s USA, hovorí o minerálnej dohode expert 25 355
- 2. Ukrajina Rusko Online: Prímerie na Ukrajine je podľa Ruska nereálne, USA hovoria o konci mierového úsilia 19 112
- 3. Desí ma, že neochránim svojich študentov. Z amerických univerzít utekajú aj akademici 18 644
- 4. Ukrajina Rusko Online: Čína podľa informácií prezidenta Zelenského dodáva zbrane do Ruska 12 469
- 5. Ukrajina Rusko Online: Ruskú brigádu, ktorá raketami zabila v Sumy civilistov, zasiahol odvetný úder 12 445
- 6. Severokórejčania by sa podľa ukrajinskej rozviedky mohli zúčastniť na ruskej ofenzíve (SME Minúta) 12 247
- 7. Amerika dáva mieru na Ukrajine šancu ešte pár dní. Má aj iné starosti, povedal Rubio 10 823
- 8. Ruská agentúra ukázala, ako operátori v Moskve riadia drony, blogerov video šokovalo 9 549
- 9. Do Washingtonu opatrne. Európska komisia zabezpečuje svojich ľudí proti odpočúvaniu 7 151
- 10. Streľba, podpaľačstvo aj výhražné odkazy. Francúzsko zaskočil koordinovaný útok na väznice 6 512
- 1. Ukrajina Rusko Online: Ruskú brigádu, ktorá raketami zabila v Sumy civilistov, zasiahol odvetný úder 27 845
- 2. Akoby Ukrajina už prehrala vojnu, ale s USA, hovorí o minerálnej dohode expert 25 355
- 3. Dobrovoľná anexia. Trumpov tím vypracoval plán na získanie Grónska 24 580
- 4. Namiesto brigády ruský agent. Ako ukrajinskí tínedžeri páchajú sabotáže v mene Kremľa 20 795
- 5. Ukrajina Rusko Online: Prímerie na Ukrajine je podľa Ruska nereálne, USA hovoria o konci mierového úsilia 19 112
- 6. Desí ma, že neochránim svojich študentov. Z amerických univerzít utekajú aj akademici 18 644
- 7. Ukrajina Rusko Online: Rusi raketami zaútočili na Sumy, zabili najmenej tridsať ľudí 16 286
- 8. Amerika má F-47, Čína znova ukázala stealth stíhačku. Kde zostala Európa? 15 731
- 9. Fico už slúži propagande Kremľa. Únia aj Zelenskyj zatiaľ volajú lídrov do Kyjeva 12 739
- 10. Severokórejčania by sa podľa ukrajinskej rozviedky mohli zúčastniť na ruskej ofenzíve (SME Minúta) 12 595
Komerčné články
- The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
- Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
- ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
- Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
- V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
- Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
- Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
- Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
- Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
- Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
- Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
- Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
- Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
- Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
- EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
- The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
- ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
- Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
- V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
- Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
- V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 137
- Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 842
- The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 306
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 152
- Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 017
- Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 813
- Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 415
- Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 309
- Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 1 922
- ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 914