LONDÝN, PRAHA. Po úmrtí britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá svojej krajine vládla rekordných 70 rokov, sa bude musieť v Británii veľa vecí zmeniť - od bankoviek cez poštové schránky až po štátnu hymnu. Niektoré zmeny sa uskutočnia hneď, iné potrvajú roky.
Smrť panovníčky predstavuje pre Britov ťaživý, ale aj prevratný moment. Podľa britských médií dosiahnu náklady na pohreb a následnú korunováciu odhadom šesť miliárd libier. No to bude len zlomok peňazí, ktoré bude musieť krajina vynaložiť na rôzne ďalšie zmeny. Portréty zosnulej sa nachádzajú na poštových známkach, na bankovkách, jej iniciály zdobia poštové schránky, uniformy a vládne znaky po celej Británii. Zmeniť ich bude obrovská úloha, ktorá potrvá niekoľko rokov, možno aj desaťročie.

Kráľovský znak
Každý panovník používa svoj kráľovský znak, ktorý zahŕňa jeho meno a titul. Tieto znaky sa zvyčajne nachádzajú na vládnych budovách, na uniformách či štátnych dokumentoch a na ďalších predmetoch spojených s monarchiou.
Teraz, po smrti panovníčky, by sa znak ER podľa britských médií mal zmeniť na CR. Prvé písmeno odkazuje na meno panovníka, druhé, ktoré by malo zostať nezmenené, vyjadruje slovo Rex či Regina (kráľ či kráľovná). Ale nový kráľovský znak ešte nebol oficiálne potvrdený.
Poštové schránky
Na poštových schránkach sa v súčasnosti nachádza nápis ERII, čo je skratka pre Elizabeth Regina II. To by sa teraz malo zmeniť na CRIII. Na schránkach sa vždy nachádza znak panovníka, ktorý vládne v momente ich výroby.
V súčasnosti sa v Británii nachádza viac ako stotisíc týchto schránok a nahradiť ich všetky potrvá dlhý čas. Podľa britského Poštového múzea sa zmena uskutoční iba formou dodania nových poštových schránok, tie staré sa meniť nebudú.
Peniaze
Podľa vyhlásenia britského mincovného experta budú dodané do obehu nové bankovky a mince s novým portrétom kráľa Karola III. Mince a bankovky s kráľovnou Alžbetou II. sa budú ďalej vydávať po zvyšok tohto roka alebo možno aj dlhšie, až časom dôjde na menu s novým portrétom. Veľa mincí a zrejme aj bankoviek s portrétom panovníčky zostane v obehu ešte roky.
Banky a poštové úrady budú vydávať nové bankovky a mince a sťahovať z obehu tie staré, čo verejnosti uľahčí výmenný proces.
Podľa britských médií je tradíciou od čias kráľa Karola II. (1630 - 1685), že monarchovia, vyobrazení na minciach, hľadia vždy opačným smerom, ako pozeral ich predchodca.

Poštové známky
Kráľovská pošta bude musieť vydať nové série známok s profilom kráľa Charlesa III., ktoré nahradia profil jeho matky.
Pri poslednej zmene panovníka v roku 1952 bola vydaná prvá séria známok pod názvom Kolekcia Wildingovej. Obsahovala portréty mladej kráľovnej Alžbety II. od oficiálnej kráľovskej fotografky Dorothy Wildingovej, ktoré boli vyhotovené iba dva týždne po smrti kráľa Juraja VI. Tieto známky sa používali až do roku 1971.
Uniformy
Kráľovin znak sa nachádza na mnohých uniformách vo Veľkej Británii, vrátane policajných a armádnych.
Tieto uniformy sa budú postupne nahrádzať novými, s novým kráľovským znakom nového panovníka.
Štátna hymna
S nástupom kráľa Karola III. na trón sa bude musieť v národnej hymne zmeniť formulácia "Boh ochraňuj kráľovnú" na "Boh ochraňuj kráľa. "Táto verzia sa používala naposledy za panovania Alžbetina otca, kráľa Juraja VI. (1895 – 1952).
Pasy
V nápise na britských pasoch, ktorý obsahuje oznámenie ministra Jej Veličenstva, by sa malo zmeniť prídavné meno na formuláciu Jeho Veličenstva. Očakáva sa, že sa tak stane na všetkých novovydávaných pasoch.
Všetky doteraz vydané cestovné doklady zostanú nezmenené a úrady nebudú nútiť občanov k ich výmene pred vypršaním platnosti. Nahradenie starých pasov novými potrvá niekoľko rokov.
Tituly
Po kráľovninej smrti si bude musieť zmeniť svoje oficiálne tituly vyše 2 400 zamestnancov v Británii.
Ide o popredných právnych expertov, ktorí v súčasnosti nesú titul "Právny zástupca Jej Veličenstva".