SME
Utorok, 27. september, 2022 | Meniny má Cyprián

Ruský raketový útok zasiahol nákupné centrum plné ľudí v Kremenčuku (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 27/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minúta po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
27. 6. 2022
|
23:46
|
Svet

Ukrajinský prezident označil raketový útok Ruska na nákupné centrum za "teroristický čin". "Dnešný ruský útok na nákupné centrum v Kremenčuku je jedným z najbezočivejších teroristických činov v európskych dejinách," povedal Zelenskyj . (TASR)

27. 6. 2022
|
23:37
|
Svet
Dôležité

Počet obetí ruského útoku na nákupné centrum v Kremenčuku stúpol na 13, nezvestných je asi 40 ľudí. Zranenia má takmer šesťdesiat ľudí, vo vážnom stave je asi polovica, uviedli z kancelárie ukrajinskej generálnej prokuratúry. (SME)

27. 6. 2022
|
23:01
|
Svet

Ukrajina požiadala po ruských útokoch na civilistov o zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, oznámilo predsedajúce Albánsko.

Rada má zasadnúť v utorok v New Yorku o deviatej večer stredoeurópskeho času a hlavnou témou zasadnutia má byť podľa hovorcu misie Albánska pri OSN raketový útok na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk. Pri pondelkovom útoku na nákupné centrum v tomto meste v Poltavskej oblasti zahynulo najmenej 13 ľudí a viac než 40 osôb utrpelo zranenia.

Hovorca albánskej misie dodal, že členské krajiny budú rokovať aj o nedeľňajších útokoch na ukrajinské hlavné mesto Kyjev a okolie. (TASR)

27. 6. 2022
|
22:28
|
Svet

Ruské ostreľovanie Charkova si vyžiadalo päť obetí a 22 zranených, vrátane detí. "Všetci z nich sú civilisti z Charkova. Išli po uliciach alebo boli na detských ihriskách," uviedol gubernátor oblasti Oleh Synehubov.

Rusko sa k incidentu zatiaľ nevyjadrilo. Ukrajinský prezident Zelenskyj minulý týždeň upozornil, že Rusko zhromažďuje svoje sily s cieľom útočiť na mestá Charkov a Záporožie. (TASR)

Zdravotníci nakladajú do auta telo muža zabitého počas ostreľovania na dvore bytového domu v Charkove.
Zdroj TASR/AP
27. 6. 2022
|
21:51
|
Svet

Rusi pokračujú v útokoch na Lysyčansk, pri ostreľovaní zomrelo ďalších najmenej osem ľudí a viac ako 20 utrpelo zranenia. Raketa zasiahla skupinu ľudí, ktorí si prišli nabrať vodu z cisterny, informoval luhanský gubernátor.

Serhij Hajdaj vo svojom statuse v aplikácii Telegram spresnil, že ruská armáda ostreľovala Lysyčansk zo samohybného raketometu Uragan. Medzi obeťami je aj 15-ročný chlapec. O rok mladší chlapec utrpel zranenia. Piatich zranených previezli do nemocníc v Lysyčansku, zvyšných rozviezli do nemocníc v iných mestách Luhanskej oblasti. (TASR)

27. 6. 2022
|
21:43
|
Svet

Počet obetí ruského raketového útoku na nákupné centrum v Kremenčuku vzrástol na 13, informoval guvernér Poltavskej oblasti Dmytro Lunin. (The Guardian)

27. 6. 2022
|
21:27
|
Svet

Ukrajina odpovie na každý prípadný pokus o útok zo separatistického moldavského regiónu Podnestersko, varoval Zelenskyj. Ukrajinský prezident vyjadril tiež presvedčenie, že informácie o údajnom ohrození Ukrajiny z Podnesterska šíri Rusko.

Na svojom webe o tom informovala televízia al-Džazíra, ktorá dodala, že Zelenskyj to vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou.

Ukrajinský prezident potvrdil, že so Sanduovou rokovali aj o spomínaných hrozbách.

Sanduová vyhlásila, že vedenie v Kišiňove robí všetko pre to, aby medzinárodne neuznané Podnestersko nepredstavovalo hrozbu pre Moldavsko ani pre Ukrajinu.

Zdôraznila, že Moldavsko a Ukrajina by mali udržiavať pravidelný dialóg o bezpečnostných otázkach. Poznamenala tiež, že so Zelenským dohodli, že budú spolupracovať pri udržiavaní stability a budú sa vyhýbať provokáciám, ktorých cieľom je destabilizácia situácie.

Moldavská líderka tiež poznamenala, že informácie o možnej mobilizácii obyvateľov v Podnestersku sa zatiaľ nepotvrdili.

Avizovala, že v prípade, ak dôjde k udalostiam, ktoré vyvolajú znepokojenie, Moldavsko okamžite prijme príslušné opatrenia a bude informovať partnerov. (TASR)

27. 6. 2022
|
21:16
|
Svet

EÚ poslala Ukrajine vybavenie voči chemickým, biologickým a jadrovým hrozbám. Zdravotnícke vybavenie, ochranné pomôcky a špeciálne prostriedky ochrany voči hrozbám sú už na ceste na Ukrajinu.

 Uviedol to  vo vyhlásení eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

"Európska únia poskytla 300-tisíc špeciálnych ochranných oblekov, 5600 litrov dekontaminačných prostriedkov a 850 kusov zariadení pre dekontaminačné práce," povedal hovorca Európskej komisie Balázs Újvári.

Súčasťou zásielky sú aj monitory, infúzne pumpy a ventilátory, ale aj ochranné prostriedky pre zdravotnícky personál, napríklad rúška a plášte. (TASR)

27. 6. 2022
|
20:35
|
Svet

Predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk vyzval na vylúčenie Ruska z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a z Parlamentného zhromaždenia OBSE.

Na stretnutí s predsedníčkou PZ OBSE Margaretou Cederfeltou Stefančuk tiež žiadal, aby organizácia uznala činy spáchané na Ukrajine ruskými jednotkami ako genocídu ukrajinského národa.

Cederfeltová počas návštevy v Kyjeve vyhlásila, že Ukrajina bojuje za hodnoty, ku ktorým sa PZ OBSE plne hlási: mier, nezávislosť a medzinárodné právo. Vyjadrila tiež nádej, že vymenovanie osobitného spravodajcu pre vojnové zločiny na Ukrajine pomôže potrestať všetkých páchateľov vojnových zločinov. (TASR)

27. 6. 2022
|
20:20
|
Svet

Úrad generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odsúdili raketový útok Ruska na zaplnené nákupné centrum v ukrajinskom Kremenčuku.

"Akýkoľvek útok, ktorý zasiahne nákupné centrum, je naskrz ohavný," povedal Guterresov hovorca Stéphane Dujarric. Pripomenul, že priemyselné mesto Kremenčuk v Poltavskej oblasti na rieke Dneper bolo doteraz ušetrené priamych vojenských útokov Ruska.

"Opätovne zdôrazňujeme, že medzinárodné humanitárne právo zaväzuje zúčastnené strany chrániť civilistov a civilnú infraštruktúru," povedal Dujarric.

Blinken napísal, že "svet je pobúrený z dnešného ruského raketového útoku na ukrajinské nákupné centrum, ktoré je ďalším zo série ohavností" Ruska. Zopakoval podporu Spojených štátov Ukrajine a zdôraznil, že vinníci sa za tieto zločiny budú musieť zodpovedať. (TASR)

27. 6. 2022
|
20:00
|
Svet
Dôležité

Polovica súmestia padla, ale boj o Lysyčansk môže byť iný. Ukrajinské sily majú nové zbrane aj výhodnejšiu pozíciu. Strata mesta je bolestivá. Kremeľ sa približuje k jednému zo svojich strategických cieľov – zisku Luhanskej oblasti. (SME)

27. 6. 2022
|
19:30
|
Svet

Pri Ukrajine budeme stáť dovtedy, kým to bude potrebné, odkázali na stretnutí lídri najbohatších štátov sveta G7. V Nemecku hľadali spôsob, ako ešte účinnejšie potrestať Rusko za agresiu voči Ukrajine. Rusi prestali splácať prvé dlhy, čo sa im nestalo sto rokov. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 27/6/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
27. 6. 2022
|
19:20
|
Svet

Kanada uvalí ďalšie sankcie na Rusko, zakáže vývoz technológií, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť ruské zbrojné výrobné kapacity, vyplýva z vyhlásenia premiéra Justina Trudeaua.

Nové sankcie sa týkajú šiestich jednotlivcov a 46 subjektov spojených s ruským obranným priemyslom, ďalej potom 15 Ukrajincov podporujúcich Rusko a 13 jednotlivcov a dvoch subjektov z Bieloruska. (ČTK)

27. 6. 2022
|
19:19
|
Svet

Gibraltársky súd nariadil predaj superjachty ruského oligarchu Dmitrija Pumpianského zhabanej na základe sankcií uvalených na Moskvu v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Oligarcha Pumpianskij bol donedávna predsedom predstavenstva spoločnosti TMK na výrobcu oceľových rúr a od marca je na zozname fyzických a právnických osôb, na ktoré Británia uvalila sankcie v dôsledku vojny na Ukrajine.

Banka JP Morgan považovala zaradenie Pumpianského na sankčný zoznam za porušenie úverovej zmluvy, pretože to viedlo k zmrazeniu jeho aktív. (TASR)

27. 6. 2022
|
18:59
|
Svet
Dôležité

V ukrajinskom Kremenčuku ostalo po ruskom útoku na nákupné centrum najmenej desať mŕtvych a 40 zranených, informovali miestne úrady. Obchodný dom bol plný ľudí.

Kyrylo Tymošenko z prezidentskej kancelárie uviedol, že prebieha záchranná operácia a deväť zranených je vo vážnom stave.

Šéf regionálnej vojenskej správy v Poltave Dmitrij Lunin uviedol, že počet obetí útoku porastie. (The Guardian)

Zdroj TASR/AP
27. 6. 2022
|
18:48
|
Svet

Britský premiér Boris Johnson odsúdil útok v Kremenčuku vo vyhlásení zo stretnutia svetových lídrov G7 v Bavorsku.

"Tento otrasný útok opäť ukázal hĺbku krutosti a barbarstva, do akej sa ruský vodca ponorí. Opäť sme v myšlienkach s rodinami nevinných obetí Ukrajiny. Putin si musí uvedomiť, že jeho správanie neprinesie nič iné, len posilní odhodlanie Spojeného kráľovstva a všetkých ostatných krajín G7 stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné," povedal Johnson. (The Guardian)

27. 6. 2022
|
18:38
|
Svet

Vo vzťahoch s Ruskom sa nedá vrátiť do doby pred útokom na Ukrajinu, vyhlásil na summite G7 v bavorskom alpskom zámku Elmau nemecký kancelár Olaf Scholz. Zopakoval, že Ukrajina sa môže na pomoc Západu naďalej spoľahnúť.

"My všetci budeme Ukrajinu ďalej podporovať. Je jasné, že táto vojna znamená hlboký, hlboký predel v medzinárodných vzťahoch, "povedal Scholz.

Pripomenul, že inváziu opakovane označoval ako prelom epochy, keďže ruský prezident Vladimir Putin svojou agresiou porušil všetky medzinárodné dojednania a zásady. "Okrem iného aj to, že hranice nemožno meniť silou," upozornil kancelár. (ČTK)

27. 6. 2022
|
18:29
|
Svet

Ruské ostreľovanie v Charkove zabilo štyroch ľudí, tvrdí guvernér  Charkovskej oblasti. Uviedol, že 19 ľudí je zranených. (The Guardian)

27. 6. 2022
|
18:11
|
Svet

Obyvatelia okupovaného mesta Mariupoľ na juhovýchode Ukrajiny sú nútení loviť holuby, aby mali čo jesť. Uviedol to starosta mesta Vadym Bojčenko, ktorý z mesta pod ruskou kontrolou emigroval.

Bojčenko konštatoval, že obyvatelia na chytanie holubov „používajú improvizované pasce" a ruskí vojaci si robia „posmech z ľudí, ktorí pred vojnou žili naplno a nevedeli, čo je hlad a nedostatok pitnej vody". Informuje o tom portál cnn.com.

„Tieto strašné veci sa dejú v 21. storočí v srdci Európy pred očami celého sveta," dodal starosta Mariupoľa. (SITA)

27. 6. 2022
|
17:56
|
Svet

Ruské ministerstvo zahraničia vyhlásilo osem gréckych diplomatov za nežiaducich. Oznámila to agentúra TASS a uviedla, že ide o ruskú odvetu za skoršie vyhostenie ruských diplomatov a tiež za to, že Atény dodali Kyjevu vojenskú techniku.

Ruská diplomacia vyjadrila gréckej veľvyslankyni, ktorú si rezort predvolal, "rezolútny protest ohľadom konfrontačného kurzu gréckych úradov voči Rusku, vrátane dodávok vojenskej techniky kyjevskému režimu a vyhostenia skupiny ruských diplomatov", citovala TASS z komuniké ministerstva. (ČTK)

27. 6. 2022
|
17:45
|
Svet

Rusko potvrdilo strategické partnerstvo s Brazíliou. Prezident Vladimir Putin a jeho brazílsky náprotivok Jair Bolsonaro diskutovali o globálnej potravinovej bezpečnosti a potvrdili svoj zámer posilniť svoje strategické partnerstvo, uviedol Kremeľ. (The Guardian)

27. 6. 2022
|
17:44
|
Svet

Pri likvidácii požiaru nákupného centra v Kremenčuku zasahovalo 115 záchranárov a bolo použitých 20 kusov techniky. (NEXTA)

Zdroj NEXTA
27. 6. 2022
|
17:18
|
Svet

USA plánujú dodať Ukrajine sofistikované protilietadlové systémy na obranu pred ruskými útokmi. "Môžem potvrdiť, že sme v procese finalizácie balíka," povedal poradca prezident pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Ďalšia pomoc podľa neho zahŕňa aj delostreleckú muníciu a protibatériové radarové systémy, ktoré slúžia na presné určenie zdroja paľby nepriateľského delostrelectva.

Americký predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, zas uviedol, že Biden stanovil dodanie moderných systémov protivzdušnej obrany na Ukrajinu za prioritu.

USA by už tento týždeň mali oznámiť dodanie systému protivzdušnej obrany stredného až dlhého dosahu NASAMS, ako aj ďalších zbraní na pomoc Ukrajine v boji proti ruským inváznym jednotkám, píše AFP. (TASR)

27. 6. 2022
|
17:07
|
Svet

Ruský prezident Putin sa po prijatí oficiálnej pozvánky zúčastní na summite najväčších svetových ekonomík G20, ktorý sa má konať na jeseň v Indonézii. Uviedol to jeho poradca Jurij Ušakov.

Západ kvôli ruskej agresii voči Ukrajine tlačil na to, aby Moskva bola z tejto skupiny vylúčená. Nie je zatiaľ jasné, či pôjde o Putinovu osobnú účasť či vystúpi prostredníctvom videospojenia. (ČTK)

27. 6. 2022
|
17:05
|
Svet

Po ruskom raketovom útoku na nákupné centrum v Kremenčuku hlásia najmenej dve obete. Informoval o tom zástupca vedúceho kancelárie prezidenta Kyrylo Tymošenko, podľa ktorého je deväť ľudí vo vážnom stave.

Z miesta tiež hlásia aspoň 20 zranených. Podľa hasičov požiar v stredisku zachvátil viac ako 10-tisíc metrov štvorcových. Záchranná operácia ešte pokračuje. (Sky News)

27. 6. 2022
|
16:22
|
Svet
Dôležité

Ruský raketový útok zasiahol nákupné centrum v Kremenčuku. Guvernér Poltavskej oblasti Dmytro Lunin informoval, že na mieste sú aj obete.

K útoku sa vyjadril aj ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý napísal, že v nákupnom centre bolo viac ako tisíc civilistov. "Počet obetí je nepredstaviteľný," napísal.

Obchodné centrum podľa neho nepredstavovalo pre ruskú armádu žiadne nebezpečenstvo a nemalo ani žiadnu strategickú hodnotu. Je preto presvedčený, že "okupantov hnevá snaha ľudí žiť normálny život".

V Kremenčuku sa nachádza najväčšia ropná rafinéria na Ukrajine.

Starosta mesta Vitalij Meletskij napísal, že raketa zasiahla "veľmi preplnené" miesto.

Ukrajinské média zverejnili zábery z vnútra horiacej budovy.  (Kyiv Independent, NEXTA)

27. 6. 2022
|
16:12
|
Svet

Zelenskyj navrhol vytvorenie globálneho mechanizmu na konfiškáciu ruského majetku.  Podľa jeho predstáv by sa takýto mechanizmus potom mal stať jedným z najväčších nástrojov na odradenie potenciálnych agresorov od útokov.

Zelenskyj tiež apeloval na lídrov G7, aby povzbudili spoločnosti vo svojich krajinách, aby považovali Ukrajinu za alternatívu k orientácii na Rusko.

Podľa jeho názoru ukrajinský štát bude mať po skončení vojny - v porovnaní s Ruskom ako krajinou-agresorom - oveľa lepší prístup na globálny trh. Pripomenul, že Ukrajina má bezcolný prístup na trhy popredných demokratických krajín.

Zelenskyj pripomenul i dôležitosť povojnovej obnovy Ukrajiny. Podľa neho pôjde o najväčší ekonomický projekt súčasnosti. Okrem toho ukrajinský prezident vyzval zoskupenie G7, aby sa zapojilo do prípravy koncepcie bezpečnostných záruk pre Ukrajinu, ktoré v budúcnosti vylúčia možnosť takých konfliktov, ako je aj prebiehajúca vojna Ruska voči Ukrajine. (TASR)

27. 6. 2022
|
15:53
|
Regióny

Ubľa končí s pomocou ukrajinským utečencom. Štát totiž obci stále nepreplatil výdavky. Počet lôžok, ktoré mala obec k dispozícii, zredukovala na približne 20, a od júla nebude na dohodu zamestnávať štyroch dobrovoľníkov.

"Do konca júna vydržíme, ale od júla všetko zastavím. Od februára som ešte nevidela ani cent. Takto sa ďalej fungovať nedá, my už peniaze v rozpočte nemáme. Robíme tak, ako nám bolo povedané, a nič sa nedeje," povedala s tým, že dokumentáciu potrebnú k refundácii nákladov obec na sninský okresný úrad odovzdáva pravidelne do stanoveného termínu.

Podotkla, že od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine poskytla obec nejaký druh pomoci približne 75-tisíc až 78-tisíc ľuďom. (TASR)

27. 6. 2022
|
15:34
|
Svet

Litvu zasiahol kybernetický útok z Ruska. Štátne aj súkromné inštitúcie boli zasiahnuté útokom DoS, uviedlo národné centrum kybernetickej bezpečnosti.

"Je veľmi pravdepodobné, že útoky podobnej alebo väčšej intenzity budú v najbližších dňoch pokračovať, najmä v dopravnom, energetickom a finančnom sektore," uvádza agentúra Reuters.

Tlačová agentúra tiež informovala, že k zodpovednosti sa prihlásila ruská hackerská skupina Killnet. Útok má byť odvetou za to, že Litva zabránila presunu ruského tovaru cez svoje územie do Kaliningrad. (The Guardian)

27. 6. 2022
|
15:27
|
Svet

Na otvorenie rokovaní s Ruskom ešte nenastal čas, povedal Zelenskyj lídrom skupiny G7. Dodal, že Kyjev sa stále snaží upevniť svoje pozície. Uviedol to nemenovaný francúzsky predstaviteľ.

"Prezident Zelenskyj veľmi jasne odpovedal, že teraz nie je čas pre rokovania. Ukrajina bude rokovať vtedy, keď bude v takej pozícii, aby to mohla urobiť. To bude vtedy, keď obnoví svoju pozíciu sily," uviedol nemenovaný francúzsky predstaviteľ.

Prezident Zelenskyj sa podľa nemenovaného predstaviteľa snaží zbrojiť, aby "Ukrajina mohla zabrániť ruskému postupu a vytlačiť Rusov za línie z februára", keď Rusko podniklo mohutný vojenský vpád na Ukrajinu.

Zelenskyj neskôr na sociálnej sieti Telegram uviedol, že požiadal skupinu siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta, aby ďalej vyvíjala tlak na Rusko prostredníctvom "obmedzenia cien ropy" vyvážanej z Ruska.

"Stála pozícia krajín G7 v súvislosti so sankciami je pre nás dôležitá. Sankcie musia byť ďalej sprísnené obmedzením cien ropy vyvážanej agresorom," napísal Zelenskyj po tom, ako vystúpil s príhovorom na summite G7. (TASR)

27. 6. 2022
|
14:50
|
Svet

Nemecké samohybné húfnice sú už v prvej línii na východe Ukrajiny, píšu ukrajinské médiá. (NEXTA)

27. 6. 2022
|
14:42
|
Svet

G7 má obavy z plánu Ruska umiestniť do Bieloruska strely s jadrovým potenciálom. "Vyzývame Rusko, aby sa správalo zodpovedne a zdržanlivo," uviedli lídri G7 v spoločnom vyhlásení.

Skupina G7 zároveň vyzvala Moskvu, aby umožnila návrat domov Ukrajincom, ktorí boli proti svojej vôli odvedení do Ruska. "Žiadame, aby Rusko okamžite povolilo bezpečný návrat ukrajinských občanov, ktorí sú často proti svojej vôli odvádzaní do Ruska," uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

Rusko podľa G7 musí povoliť vývoz dodávok obilia z vojnou zmietanej Ukrajiny, aby sa predišlo zhoršeniu globálnej potravinovej krízy. (TASR)

27. 6. 2022
|
14:24
|
Svet

Najbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov podal žalobu na Moskvu. Obrátil sa na Európsky súd pre ľudské práva, kde žaluje Rusko pre hrubé porušenie jeho vlastníckych práv.

Od Moskvy žiada miliardy dolárov ako kompenzáciu za blokády čiernomorských prístavov, ničenie a krádeže jeho obilia a ocele, ktoré ruské sily na Ukrajine nezákonne vyrabovali a vyviezli do Ruska.

„Zlo nemôže zostať nepotrestané. Ruské zločiny proti Ukrajine a každému Ukrajincovi sú do očí bijúce. Vinník musí byť potrestaný. S pomocou najlepších ukrajinských a amerických právnikov som podal sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva,“ povedal 55-ročný Achmetov.

Tvrdí, že cieľom Ruska je „zničiť ukrajinskú ekonomiku a ukradnúť ukrajinský majetok“.

Achmetov je ukrajinský podnikateľ, investor a filantrop. Narodil sa v Donecku na východe Ukrajiny. Jeho obchodný majetok je sústredený v investičnej skupine System Capital Management, ktorá v rámci mnohých svojich firiem na Ukrajine, v Európskej únii a Severnej Amerike zamestnáva približne 200-tisíc ľudí. Je tiež vlastníkom futbalového klubu Šachtar Doneck a zakladateľom charitatívnej nadácie Rinata Achmetova. (SITA)

27. 6. 2022
|
14:18
|
Svet

Stovky ľudí držia v zajatí v meste Enerhodar v Záporožskej oblasti na Ukrajine, oznámil Kyjevom uznaný starosta Dmytro Orlov.

Orlov na sociálnej sieti Telegram napísal: "Podstatná časť týchto zajatcov sú kvalifikovaní pracovníci Záporožskej jadrovej elektrárne." Dodal, že ľudí zabíjajú elektrickým prúdom, bijú ich a zadržiavajú celé týždne, v niektorých prípadoch až mesiace.

"Nútia ich priznať sa k 'ilegálnym aktivitám', predovšetkým k účasti v mestskej domobrane a na ukrývaní zbraní a nútia ich aj povedať mená svojich 'komplicov'," opísal zločiny Orlov. (TASR)

27. 6. 2022
|
14:06
|
Svet

V areáli chemickej továrne Azot v Severodonecku sa stále nachádza asi päťsto civilistov, informujú o tom proruskí separatisti. 

Civilisti nemôžu továreň opustiť, keďže sú tam niektoré úseky zamínované, povedal predstaviteľ luhanských separatistov Rodion Mirošnik.

Podľa Mirošnika míny zneškodňujú špecialisti, aby sa "títo ľudia mohli sami rozhodnúť, či chcú zostať na území Severodonecka, alebo ho chcú opustiť". Rusko oznámilo obsadenie východoukrajinského priemyselného mesta v sobotu. (TASR)

27. 6. 2022
|
13:50
|
Svet
Dôležité

NATO výrazne navýši počet ozbrojených síl v stave najvyššej pohotovosti. Z terajších približne 40-tisíc vojakov na viac ako 300-tisíc. Vyhlásil to šéf NATO Jens Stoltenberg. (Sky News, ČTK)

Šéf NATO Jens Stoltenberg pred summitom v Madride.
Zdroj TASR/AP
27. 6. 2022
|
13:37
|
Svet

Evakuácie zo Severodonecka smerujú iba k Rusku alebo okupovaným územiam, povedal ukrajinský predstaviteľ Oleksandr Striuk. Dostupnosť jedla a vody označil za kritickú a situáciu v zdravotníctve za krehkú. 

Dodal, že "takmer všetky ukrajinské jednotky sa stiahli a zobrali toľko techniky, koľko mohli".

Po tom, ako ruské sily cez víkend dobyli Severodoneck presunuli svoju pozornosť na susedný Lysyčansk, posledné veľké mesto v Luhansku pod ukrajinskou kontrolou. To je momentálne nepretržite ostreľované. (Sky News)

27. 6. 2022
|
13:24
|
Svet

Skupina G7 sľubuje dlhodobú podporu Ukrajiny. Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová napísala, že G7 ukázala neobvyklú jednotu. "Dohodli sme sa, že pri Ukrajine budeme stáť tak dlho, ako to bude potrebné," dodala. (SME, TASR)

27. 6. 2022
|
13:10
|
Svet

Na Zámockom námestí vo Varšave vystavili poškodené a zhorené ruské vojenské vozidlá. Tanky zajala počas bojov ukrajinská armáda. Obdobné výstavy sú v pláne aj v ďalších európskych metropolách. (SME)

Zničený ruský tank vo Varšave.
Zdroj TASR/AP
27. 6. 2022
|
12:44
|
Svet

Prezident Zelenskyj požiadal G7 o protivzdušné obranné systémy, viac sankcií voči Rusku a bezpečnostné záruky. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na nemenovaného európskeho predstaviteľa.

Podobné informácie priniesla aj agentúra AFP, ktorá s odvolaním sa nemenovaný zdroj uviedla, že ukrajinský prezident vyzval lídrov G7, aby podnikli všetko v záujme ukončenia vojny do konca roka a vyzval aj na "zintenzívnenie sankcií" voči Rusku.

Podľa Zelenského je totiž aj napriek niekoľkým kolám sankcií uvalených na Rusko potrebné pokračovať v hromadení tvrdých represívnych krokov a "neznižovať tlak" vyvíjaný na Moskvu. (TASR)

27. 6. 2022
|
12:42
|
Svet

Ruskom anektovaný polostrov Krym zasiahli výdatné zrážky. Desiatky domov boli zaplavené a obyvateľov z miest evakuovali po tom, čo v dôsledku lejaku došlo k vyliatiu rieky Bijuk-Karasu z brehov. 

Rieka Bijuk-Karasu sa vyliala zo svojho koryta vôbec po prvý raz v histórii, informovala ruská tlačová agentúra TASS. Tamojší predstavitelia z tohto dôvodu zaviedli výnimočný stav v Belogorskom okrese na juhu polostrova.

Na Kryme cez noc spadol mesačný ekvivalent úhrnu zrážok a hladiny riek stúpli až o dva metre. Regionálne ministerstvo pre mimoriadne situácie varovalo pred možnými zosuvmi pôdy, keďže dážď pokračoval aj v pondelok. (TASR)

27. 6. 2022
|
12:35
|
Svet

Po ruskom ostreľovaní zomreli v Charkovskej oblasti dvaja ľudia, informoval o tom guvernér Oleh Synyehubov. Obeťami majú byť dve ženy. Traja ďalší civilisti boli zranení. (Sky News)

27. 6. 2022
|
12:19
|
Ekonomika

Krízou zasiahnutá Srí Lanka bude rokovať s Ruskom o dodávkach palív. Krajina vyslala do Ruska dvoch námestníkov, aby pokračovali v rokovaniach. Vláda má problém zásobovať zdravotnícke zariadenia, verejnú dopravu aj elektrárne.

"Ak budeme môcť nakúpiť ropu priamo od ruskej vlády alebo ruských firiem, bude to pre nás výhodou. Rokovania pokračujú, "povedal minister pre energie Kančana Vidžesekera.

Minulý mesiac nakúpila krajina 90-tisíc ton ropy z Ruska, aby obnovila prevádzku vo svojej jedinej rafinérii. Srí Lanka, rovnako ako niektoré ďalšie juhoázijské krajiny, zaujíma k ruskej invázii na Ukrajinu neutrálny postoj. (ČTK)

27. 6. 2022
|
12:04
|
Svet

Zelenskyj údajne povedal lídrom G7, že chce, aby sa vojna skončila ešte tento rok. Podľa európskych diplomatických zdrojov by chcel mier predtým, ako začne zima. (The Guardian)

27. 6. 2022
|
11:59
|
Svet

Rusko zrejme vymenilo veliteľa ruských síl na Ukrajine. Velenie pravdepodobne prevzal generálplukovník Gennadij Židko, ktorý by tak nahradil Alexandra Dvornikova. Informoval o tom americký Inštitút pre výskum vojny

Skutočnosti, že Židko prevzal velenie, nasvedčuje fakt, že v nedeľu počas porady o ruských pozemných silách sedel vedľa ruského ministra obrany Sergeja Šojgua.

Ruská investigatívna organizácia Conflict Intelligence Team o výmene Dvornikova a Židkova informovala už v máji, vtedy sa ale nepodarilo informáciu nezávisle overiť, upozornil ISW. Oficiálne Moskva vymenovanie Židkova do novej funkcie nepotvrdila. (ČTK)

27. 6. 2022
|
11:53
|
Ekonomika

Rusko odmieta tvrdenia, že je v platobnej neschopnosti. Úroky, ktoré malo zaplatiť, držiteľom dlhopisov vraj Rusko odoslalo. Oznámil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. "Ak peniaze nedorazili, sú na vine sankcie," dodal. (ČTK)

27. 6. 2022
|
11:37
|
Ekonomika

Skupina G7 sa pokúsi obmedziť cenu ruskej ropy. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe a predstavitelia G7 uviedli, že na presnom mechanizme sa stále pracuje.

„Cieľom je vyhladovať Rusko a Putina od jeho hlavného zdroja hotovosti a prinútiť znížiť cenu ruskej ropy, aby sme pomohli zmierniť dopad Putinovej vojny na pumpách,“ uviedol nemenovaný popredný predstaviteľ americkej administratívy.

Keďže ceny ropy vyleteli nahor, príjmy Ruska z ropy v skutočnosti stúpajú, napriek globálnemu zákazu dovozu. Lídri chcú využiť svoju „kolektívnu páku“ na zníženie príjmov, ktoré Rusko dostáva od krajín, ktoré stále nakupujú jeho ropu. (SITA)

27. 6. 2022
|
11:34
|
Svet

Vojenská pomoc, ktorú Poľsko poskytlo Ukrajine, presiahla 1,8 miliardy eur. Uviedol to šéf kancelárie poľského premiéra Michal Dworczyk, podľa ktorého je Poľsko najväčším darcom vojenského vybavenia na Ukrajinu v Európe.

Poľský prezident Andrzej Duda minulý týždeň informoval, že Varšava dodala Kyjevu viac ako 240 tankov a sto obrnených vozidiel. Prezident ďalej uviedol, že jedným z najdôležitejších prvkov poľskej zahraničnej politiky by mala byť podpora Ukrajiny nie len dodávkami zbraní, ale aj prijímaním utečencov. Tých Poľsko doposiaľ prijalo už vyše 4,3 milióna. (TASR)

27. 6. 2022
|
10:56
|
Svet

V okupovanom Alčevsku v Luhanskej oblasti horí sklad s ruskou muníciou, píšu ukrajinské médiá.  (NEXTA)

27. 6. 2022
|
10:51
|
Svet

Lídri G7 virtuálne rokujú s ukrajinským prezidentom Zelenským. Mali by ukázať dlhodobú politickú a finančnú podporu Ukrajine. Hovorí sa aj o ďalších sankciách voči Rusku, ako zákaz dovozu zlata či cenový strop ropy. (SME)

27. 6. 2022
|
10:48
|
Svet

Guvernér Luhanskej oblasti vyzval obyvateľov Lysyčanska na evakuáciu. Serhij Hajdaj na Telegrame napísal, že situácia je veľmi zložitá. 

"Drahí obyvatelia Lysyčanska, z dôvodu reálneho ohrozenia života a zdravia vyzývame na okamžitú evakuáciu. Situácia v meste je veľmi zložitá. Zachráňte seba a svojich blízkych. Postarajte sa o deti. V evakuačných mestách na území Ukrajiny bude o vás postarané," napísal Hajdaj. (The Guardian)

27. 6. 2022
|
10:35
|
Svet

Veľká časť ukradnutého ukrajinského obilia putuje na Krym, vyplýva z analýzy BBC. Stanica uviedla, že hovorila s ukrajinskými farmármi, analyzovala satelitné snímky a študovala ďalšie údaje v snahe získať dôkazy o tom, kam ukradnuté obilie putuje.

Existuje podľa nej rad známok toho, že veľká časť plodín putuje najprv na ukrajinský polostrov Krym, ktorý Rusko anektovalo už v roku 2014, a potom často do Sýrie či Turecka.

"Ukradli nám obilie. Zničili naše priestory, zničili naše vybavenie, "povedal ukrajinský poľnohospodár, ktorého pravé meno BBC neuvádza, aby ho ochránila pred prípadnými represiami. Použila pre neho meno Dmytro a poznamenala, že sa pokúsila kontaktovať vyše dvesto farmárov, ktorých pôda sa teraz nachádza na okupovaných územiach. Dmytro bol jedným z mála, ktorý bol ochotný sa s nimi stretnúť. (ČTK)

27. 6. 2022
|
10:30
|
Svet

Nemecký kancelár Olaf Scholz varoval pred rozdelením sveta na dva bloky v dôsledku vojny na Ukrajine. Podľa neho ide o pascu, ktorú nastražil ruský prezident Putin. Šéf spolkovej vlády to uviedol počas summitu skupiny G7.

"Nemali by sme padnúť do pasce nastraženej ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý tvrdí, že svet je rozdelený na globálny Západ - čiže G7 a ich priateľov na severe - a všetkých ostatných. To nie je pravda," uviedol kancelár.

Scholz dodal, že aj z tohto dôvodu boli na summit G7 pozvané krajiny ako a Argentína, India, Indonézia, Juhoafrická republika či Senegal. Scholz povedal, že je dôležité diskutovať s týmito krajinami.

"Treba prejaviť solidaritu, pretože ruská útočná vojna má dôsledky pre celý svet," uviedol Scholz. V tomto kontexte spomenul dôležitosť vytvárania nových energetických partnerstiev. (TASR)

Summit G7.
Zdroj TASR/AP
27. 6. 2022
|
10:23
|
Svet

Vľúdne zaobchádzanie Litvy s ukrajinskými utečencami je v ostrom kontraste s jej prístupom k utečencom z Blízkeho východu, ktorých práva sa ignorujú. Vyhlásila to Amnesty International.

Utečenci z krajín ako Irak a Sýria sú vystavovaní neľudskému zaobchádzaniu, zneužívaniu a nezákonným deportáciám, tvrdí AI s odvolaním sa na výsledky prieskumu, ktorý bol uskutočnený medzi migrantmi v dvoch litovských záchytných centrách. (TASR)

27. 6. 2022
|
10:20
|
Svet

Ďalší úradník, ktorý spolupracoval s Ruskom pri okupácii Chersonu, sa stal terčom atentátu. Auto Iriny Machnevovej vyhodili do vzduchu v meste Kachovka. Machnevová nebola zranená.

V novej ruskej administratíve mala na starosti vzdelávanie a kultúru. "Nastražené zariadenie vybuchlo skôr, ako bolo plánované, čo jej zachránilo život," uviedla ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na regionálnu políciu.

Ukrajinský predstaviteľ Serhii Khlan potvrdil pokus o atentát. "Okupanti naďalej terorizujú obyvateľstvo a vyvíjajú tlak na lekárov a pedagógov," povedal. Tvrdil, že riaditeľa školy v Novej Kachovke v nedeľu uniesli.

V piatok zahynul pri výbuchu auta Dmitrij Savlučenko, vedúci oddelenia pre rodinu a mládež v Chersonskej vojensko-civilnej správe. (Sky News)

27. 6. 2022
|
09:57
|
Svet

Tretina spoločností v polovodičovom priemysle sa obáva, že vojna na Ukrajine ovplyvní dodávateľský reťazec. Väčší a dlhodobý negatívny dopad očakávajú v prípade, že sa konflikt rozšíri v rámci Európy alebo do iných regiónov.

"Dodávateľské reťazce polovodičov sa počas pandémie stali odolnejšími a diverzifikovanejšími. Po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym, boli identifikované alternatívne zdroje surovín a tie sa aj naďalej používajú," uviedol výkonný riaditeľ a sektorový líder pre automobilový priemysel v KPMG na Slovensku Peter Nemečkay.

Ruská vojna na Ukrajine však má potenciál eskalovať problémy s dodávateľským reťazcom polovodičov a nedostatkom čipov. Ohrozené sú dodávky špecifických surovín používaných pri výrobe polovodičov, predovšetkým neónu a paládia. (SITA)

27. 6. 2022
|
09:12
|
Domov

Hraničnými priechodmi prišlo v nedeľu 3 192 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 767 mužov, 1773 žien a 652 detí. O dočasné útočisko požiadalo 23 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 401 osôb.

"Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo deväť policajtov, 20 hasičov, 85 colníkov, 87 vojakov, 15 dobrovoľníkov a deväť zamestnancov migračného úradu," informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od začiatku vojny na Ukrajine, je 552 569. Celkový počet udelených dočasných útočísk od 1. marca je 82 995. Počet ľudí, ktorí odišli zo Slovenska na Ukrajinu od vypuknutia vojny, je 299 589. (TASR)

27. 6. 2022
|
08:47
|
Ekonomika
Dôležité

Rusko sa dostalo do vynútenej platobnej neschopnosti. Niektorí majitelia dlhopisov ruskej vlády totiž uviedli, že nedostali úhradu úrokov, ktoré boli splatné už pred mesiacom. Tolerančné obdobie na úhradu uplynulo v nedeľu. (TASR)

27. 6. 2022
|
08:15
|
Svet

Rusko prišlo o ďalších 150 vojakov, od začiatku invázie o 35 000. Obrancovia Ukrajiny zlikvidovali aj ďalších 20 tankov, sedem delostreleckých a dva protivzdušné systémy a 28 bojových obrnených vozidiel.

Najväčšie straty Rusi utrpeli v smere Bachmut a Kurakahiv, oznámil Generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny. (SME)

27. 6. 2022
|
07:38
|
Svet

Bielorusko naďalej poskytuje Rusku vojenskú podporu. Do Belgorodskej oblasti v Rusku zamierilo 20 áut naložených muníciou, informoval ukrajinský generálny štáb.

Velenie dodalo, že na smeroch Volyň a Polisja nie sú "žiadne známky formovania nepriateľských útočných skupín“. Deň predtým sa prezident Zelenskyj prihovoril občanom Bieloruska s tým, že sú „zapojení do vojny“.

Rusko plánuje zvýšiť počet operačných a taktických lietadiel v Bielorusku, Na bieloruské letisko Baranoviči dorazilo desať lietadiel.

Podľa ukrajinskej rozviedky ruské bombardéry vzlietali priamo z územia Bieloruska. Zapojených bolo šesť lietadiel Tu-22M3, ktoré odpálili 12 riadených striel X-22. Štartovali z letiska pri Mozyre, čo je približne 50-60 kilometrov od hranice Ukrajiny. (Radio Sloboda)

27. 6. 2022
|
07:18
|
Svet

V Rusku prebieha skrytá mobilizácia. Kremeľ pokračuje v manipulovaní s legislatívou, aby nemusel pristúpiť k úplnej mobilizácii. Štátna duma oznámila plány na novelu zákona o vojenskej službe, ktorú by mali schváliť v utorok.

Podľa novelizovaného znenia spomenutého právneho predpisu by vojenskí predstavitelia mohli ponúknuť zmluvy mladým mužom okamžite po „dovŕšení plnoletosti“ alebo po ukončení strednej školy, čím by sa obišla doterajšia potreba absolvovať vojenskú službu, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny.

Šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov uviedol, že Kremeľ vykonáva „skrytú mobilizáciu“.

Podľa neho Rusko zaangažovalo do vojny proti Ukrajine už približne 330-tisíc príslušníkov ozbrojených síl a Vladimir Putin by doma čelil značnej opozícii, ak by sa tento počet zvýšil vykonaním úplnej mobilizácie. (SITA)

27. 6. 2022
|
07:08
|
Svet

Okupanti pokračujú v útokoch na Lysyčansk. Pomocou delostrelectva sa snažia blokovať mesto z juhu, oznámil generálny štáb Ukrajiny. Lysyčansk je posledným veľkým mestom v Luhanskej oblasti, ktoré nemá Rusko pod kontrolou.

Ruskom podporovaní separatisti podľa agentúry TASS oznámili, že ruskí vojaci do mesta už vstúpili z piatich smerov, agentúra Reuters ale túto informáciu nemohla potvrdiť.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj povedal, že Rusko vykonáva na Lysyčansk intenzívne nálety a zničilo televíznu vežu a most. "Všade vidno skazu. Lysyčansk je takmer na nepoznanie, "vyhlásil. (ČTK)

27. 6. 2022
|
06:31
|
Svet

USA plánujú zakúpiť pre Ukrajinu pokročilý systém protiraketovej obrany zem-vzduch stredného až dlhého doletu. Pre CNN to povedal zdroj oboznámený so záležitosťou.

Americký prezident Joe Biden, ktorý je v Nemecku na summite skupiny G7 zameranom najmä na Ukrajinu, nedávno oznámil, že Spojené štáty poskytnú Kyjevu "pokročilejšie raketové systémy a muníciu". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa lídrom G7 virtuálne prihovorí v pondelok.

V reakcii na žiadosti ukrajinských síl by USA mohli tento týždeň oznámiť aj inú vojenskú pomoc vrátane ďalšej delostreleckej munície a radarov.

Ukrajinskí predstavitelia žiadajú systém protiraketovej obrany známy ako NASAMS, ktorý môže zasiahnuť ciele do vzdialenosti vyše 160 kilometrov, hoci ukrajinské sily budú zrejme potrebovať výcvik na jeho používanie, uviedol zdroj CNN. (TASR)

27. 6. 2022
|
06:23
|
Svet

Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22, oznámilo ukrajinské operačné veliteľstvo Juh. Medzi obeťami je aj jedno dieťa.

Zo správy však nie je jasné, či boli títo ľudia zranení alebo zabití, uviedla DPA.

Veliteľstvo doplnilo, že raketa zasiahla obytnú štvrť a zničila viacero domov a hospodárskych budov na ploche asi 500 štvorcových metrov. So vzniknutým požiarom bojovali hasiči, píše sa v správe, ktorú nebolo možné nezávisle overiť. (TASR)

27. 6. 2022
|
00:28
|
Svet

Zelenskyj varoval Bielorusov pred snahou Ruska zatiahnuť ich do vojny. Prezident venoval občanom Bieloruska svoj tradičný videopríhovor a vyzval ich na solidaritu s Ukrajinou.

"Zaťahujú vás do vojny. A to ešte aktívnejšie ako vo februári a v jarných mesiacoch. V Kremli už o všetkom rozhodli za vás, vaše životy pre nich nemajú žiadnu cenu. Ale vy nie ste otroci a nie ste potrava pre delá. Nemáte umierať. A máte silu nenechať nikoho za vás rozhodovať, čo vás čaká ďalej," povedal Zelenskyj po rusky. (TASR)

26. 6. 2022
|
23:15
|
Svet

Po tom, ako ruské jednotky ovládli Severodoneck, zamerali svoje útoky na Lysyčansk. S cieľom zablokovať prístup k mestu z juhu nasadili delostrelectvo, zasiahnuté boli okrem vojenskej aj civilná infraštruktúra. V správe o bojoch to tvrdí ukrajinská armáda.

Lysyčansk je podľa ukrajinského generálneho štábu posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré majú ešte pod kontrolou ukrajinské jednotky. Ruskí vojaci sa však už dostali na jeho okraje.

Informácie ukrajinskej armády nie je možné nezávisle overiť. (TASR)

26. 6. 2022
|
22:47
|
Svet

Kanada vyslala do Baltského mora a severného Atlantiku ďalšie dve vojenské lode. Pripoja sa k dvojici fregát, ktoré už v danej oblasti pôsobia. Cieľom je posilniť východné krídlo NATO v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Vojenské lode Kingston a Summerside vyplávali na štvormesačné nasadenie v rámci "odstrašujúcich opatrení v strednej a východnej Európe", ktoré sa začali v roku 2014 po anexii polostrova Krymu Moskvou, uviedli kanadské námorné sily vo vyhlásení.

Do októbra sa lode zúčastnia na námorných cvičeniach zameraných na odstraňovanie mín a budú v stave "vysokej pripravenosti", ktorá im umožní "rýchlo a účinne reagovať na podporu akýchkoľvek operácií NATO", dodalo kanadské vojenské námorníctvo.

Fregaty Halifax a Montréal, ktoré v danej námornej oblasti už pôsobia, sa z operácie aliancie NATO s kódovým názvom Reassurance, ktorá je v súčasnosti najväčším nasadením Kanady v zahraničí, vrátia do domovského prístavu v júli, doplnila agentúra AFP. (TASR)

26. 6. 2022
|
22:08
|
Svet

Proruskí separatisti v Donbase tvrdia, že z protileteckých krytov chemickej továrne Azot v meste Severodoneck evakuovali ďalších asi 250 ľudí. Podľa vojenského veliteľstva samozvanej Luhanskej ľudovej republiky ich previezli na "bezpečné miesto".

Následne im ministerstvo pre mimoriadne situácie v samozvanej republike nájde ubytovanie.

V sobotu z areálu závodu Azot vyviedli asi 200 civilistov, vrátane malých detí, napísal predstaviteľ Luhanskej ľudovej republiky v Moskve Rodion Mirošnik vo svojom statuse v aplikácii telegram. Dodal, že z vyjadrení evakuovaných vyplynulo, že na území závodu Azot mohli zostať ďalšie stovky civilistov.

Prokyjevský gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uvádza, že predtým, ako ukrajinské jednotky dostali v piatok rozkaz stiahnuť sa zo Severodonecka, sa v krytoch závodu Azot skrývalo 568 civilistov.

Podľa hovorcu ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova jednotky samozvanej Luhanskej ľudovej republiky spolu s ruskými ozbrojenými silami pokračujú v obhliadke závodu Azot, kde pátrajú po ukrývajúcich sa ukrajinských ozbrojencoch, a pokračujú v evakuácii obyvateľstva, ktoré sa tam skrylo na začiatku operácie ruskej armády zameranej do dobytie Severodonecka. Úplnú kontrolu nad týmto mestom proruské a ruské sily oznámili v sobotu. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko tvrdí, že v Kyjeve zasiahlo vojenskú infraštruktúru Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zákazníci OMV môžu vrátiť prírode kúsok lesa
 2. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 4. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 5. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 6. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 7. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 8. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 1. Jazdíte na pneumatikách Continental?
 2. Rebríček úsporných ojazdených vozidiel
 3. 4-dňový pracovný režim spoločnosti NN Slovensko získal ocenenie
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. J&T BANKA upriamuje pozornosť na ochranu morských ekosystémov
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 8. Spolu tvoríme inkluzívne susedstvá
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 12 667
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 10 842
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 860
 4. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 510
 5. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 3 456
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 2 697
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 470
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

 Najmenej na troch miestach v Baltskom mori uniká plyn.

Do zimy plynovod už neopravia.


1 h
Peter Tkačenko

Určite existuje človek, ktorý by robil menej hanby a neslúžil temným silám.


4 h
Niekdajší výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika na súde v Banskej Bystrici.

Súd počúval Kropila tri dni.


53m
Nelegálne referendá v okupovaných oblastiach Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 19 h
SkryťZatvoriť reklamu