BERLÍN. Lídri štátov veľkých svetových ekonomík G7 sa po rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským jasne postavili za Kyjev, ktorý vyše štyri mesiace vzdoruje ruskej invázii.
Pomoc Ukrajine
Sľúbili, že Ukrajina si rozhodne o svojej budúcnosti výlučne sama, a zároveň ohlásili ďalšie vystupňovanie tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina.
Zelenskyj štátnikov požiadal o ďalšie zbrane a ďalšie protiruské sankcie. Podľa USA už G7 ďalšie odvetné opatrenia pripravuje, cieliť majú okrem iného na ruský zbrojársky priemysel a možno aj na vývoz ruskej ropy.
Skupina G7 tvorí Nemecko, Británia, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanada a USA. Na stretnutí sa tradične zúčastňujú aj zástupcovia Európskej únie.
G7 rokuje od nedele v bavorskom alpskom zámku Elmau. Zelenskyj, ktorý sa pripojil digitálne, podľa informácií agentúry Reuters požiadal o sankcie, protiletecké systémy a pomoc s vývozom obilia.
Krajiny G7 v spoločnom vyhlásení sľúbili ďalšie sankcie aj vojenskú podporu Ukrajine. Štátnici uviedli, že Kyjev bude podporu Západu dostávať, kým to bude potrebné.
Ruskú vojnu odsúdili ako brutálnu, nevyprovokovanú, neospravedlniteľnú a nelegálnu a tiež kritizovali ruskú jadrovú rétoriku vrátane zámeru umiestniť v Bielorusku rakety schopné niesť jadrové hlavice.
Taktiež chcú, aby páchatelia vojnových zločinov na Ukrajine boli potrestaní v súlade s medzinárodným právom.
Zákaz vývozu zlata
G7 vyzvala Rusko, aby dodržiavalo humanitárne právo a aby odblokovalo prístavy pre vývoz obilia. Skupina chce tiež vystupňovať politické a ekonomické sankcie voči Rusku.
Zástupca americkej vlády na summite novinárom povedal, že novopripravované sankcie postihnú okrem iného ruský zbrojársky priemysel či osoby zodpovedné za vojnové zločiny na Ukrajine.
Možnosťou je aj zavedenie cenového stropu na ruskú ropu, toto opatrenie ale zatiaľ nemá jednoznačnú podporu Európskej únie.

Už v nedeľu americký prezident Joe Biden ohlásil, že USA, Kanada, Británia a Japonsko zakážu dovoz zlata z Ruska a že sa k opatreniu pridajú aj zvyšní členovia G7. Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý summit hostí, povedal v rozhovore s televíziou ZDF, že o zákaze dovozu ruského zlata musí rozhodnúť EÚ.
Jednota demokratického sveta
Scholz tiež varoval pred pádom do pasce ruského prezidenta Vladimira Putina, že svet je rozdelený na Západ a všetkých ostatných.
Aj preto Scholz pozval do Elmau zástupcov Indonézie, Indie, Juhoafrickej republiky, Argentíny a Senegalu, s ktorými G7 popoludní rokuje. Podľa kancelára účasť týchto krajín má ukázať jednotu demokratického sveta.
Spoločné vyhlásenie vydali tiež Biden a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorí ocenili energetickú spoluprácu USA a EÚ na ceste k nezávislosti od ruských energetických surovín. Spoločne konštatovali, že Rusko využíva plyn ako politickú a ekonomickú zbraň.
Samit G7 tradične sprevádzajú demonštrácie klimatických aktivistov a odporcov globalizácie. Protesty sú ale obmedzené, počty účastníkov výrazne zaostávajú za pôvodnými očakávaniami. Demonštrácie zostávajú pokojné.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine