BRUSEL. Summit Európskej únie našiel zhodu na embargu, ktoré sa bezprostredne dotkne viac ako dvoch tretín dovozu ruskej ropy.
Na twitteri to krátko pred polnocou oznámil šéf vrcholných únijných stretnutí Charles Michel.
Cieľom je podľa neho čo najviac zvýšiť tlak na Rusko, aby ukončilo svoju vojnu na Ukrajine.
Zákaz prepravy tankermi
Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej dáva politická zhoda jasný rámec pre zákaz dovozu ropy a vychádza v ústrety požiadavkám Maďarska, ktoré ju doteraz odmietalo podporiť.
"Máme v zásade politickú zhodu, ako sa zbaviť ruskej ropy v jasnom časovom rámci," vyhlásila na tlačovej konferencii po rokovaní von der Leyenová.
Michel uviedol, že Únia svojím rozhodnutím odsekáva významnú časť financovania ruského vojnového stroja.
Embargo na ropu aj ropné produkty by malo platiť od začiatku budúceho roka.
Lídri sa dohodli, že zakážu dovoz ruskej ropy tankermi a preprava ropovodom Družba má dostať časovo obmedzenú výnimku.
Lodná doprava zabezpečuje zhruba dve tretiny objemu mieriaceho z Ruska, podľa von der Leyenovej však EÚ počíta aj s individuálnymi záväzkami Poľska a Nemecka zastaviť do konca roka odber ropy smerujúcej k nim severnou vetvou Družby.
Južná vetva, ktorá má byť vďaka výnimke v prevádzke aj po začiatku platnosti embarga, prepravuje približne desatinu celkového ruského vývozu ropy do EÚ.
Ropa touto cestou prúdi do Maďarska, na Slovensko a do Česka.
Slovensko sa spolieha na výnimku
Maďarsko podľa Michela dostalo v závere summitu uistenie, že v prípade výpadku či zastavenia ropovodov bude môcť doviezť ruskú ropu iným spôsobom alebo že mu ju poskytnú ďalšie štáty Únie.
Česko a Slovensko zase podľa diplomatov spoliehajú na to, že sa im v konečnej podobe sankcií podarí získať prisľúbenú výnimku zo zákazu exportu produktov z ropy smerujúcej do EÚ potrubím.
Sberbank bude odpojená od SWIFT-u
Michel doplnil, že sankčný balík, ktorému dali šéfovia štátov a vlád teraz zelenú, obsahuje aj ďalšie tvrdé opatrenia, vrátane odpojenia významnej ruskej banky Sberbank od medzinárodného platobného systému SWIFT.

Ďalšími bodmi je zákaz troch ruských štátom vlastnených vysielacích spoločností a sankcie sú namierené aj proti konkrétnym osobám, zodpovedným za vojnové zločiny na Ukrajine.
Európska komisia navrhla v poradí šiesty súbor sankcií začiatkom mája.
Najmä pre maďarský nesúhlas s podmienkami ropného embarga sa však na ňom napriek naliehaniu Kyjeva takmer mesiac nedokázala zhodnúť.
Finančná pomoc
Popri sankciách sa lídri dohodli aj na ďalšej finančnej pomoci Ukrajine, ktorej Únia podľa Michela v najbližšej dobe poskytne deväť miliárd eur.
Kyjev odhaduje, že na základný chod štátu sa mu kvôli ruskej invázii nedostáva približne päť miliárd mesačne.
Európsky blok chce na najbližšie tri mesiace poskytnúť väčšinu potrebnej sumy, časť by mali dodať aj Spojené štáty.
Heger je spokojný
Výsledky prvej časti summitu sú podľa premiéra Eduarda Hegera dobrou správou pre Slovensko.
“Európska únia ostala jednotná, čo je v tomto čase nesmierne dôležité.
„
"Rokovali sme o sankciách na ruskú ropu a požiadavky Slovenska boli akceptované. To znamená, že Slovensko bude môcť využívať ruskú ropu až do momentu, keď bude mať za ňu plnohodnotnú alternatívu," uviedol.
Heger ocenil, že sa podarilo "dostať na palubu" aj maďarského premiéra Viktora Orbána, s ktorým mal osobitné bilaterálne stretnutie k tejto otázke v pondelok tesne pred začatím bruselského samitu.
Orbán pritom po príchode do Bruselu naznačil, že ku kompromisu o embargu na ruskú ropu je ešte ďaleko.
"Európska únia ostala jednotná, čo je v tomto čase nesmierne dôležité," odkázal Heger v závere svojho príhovoru pre médiá.
Poľsko hovorí o víťazstve jednoty
Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil embargo za víťazstvo solidarity a jednoty v Európskej rade a v Európskej únii.
Morawiecki po rokovaniach povedal: "Podarilo sa nám dostať zo slepej uličky. Po niekoľkých hodinách diskusie sme stanovili, že šiesty balík sankcií proti Ruskej federácii bude zahŕňať aj sankcie proti rope. To je veľmi dôležité, lebo ropa je dnes jedným z hlavných zdrojov príjmov, ktoré Kremeľ potom využíva na vojnu na Ukrajine."
A dodal: "Bez vyriešenia tejto záležitosti by bolo ťažké rozprávať o účinnom boji proti vojnovej mašinérii (ruského prezidenta Vladimira) Putina."
Poľský premiér uviedol, že napriek pesimizmu a pochybnostiam zafungovalo diplomatické úsilie Európskej komisie, Poľska a niekoľkých ďalších členských štátov EÚ.
"Mali sme osobitnú povinnosť presvedčiť našich partnerov z Vyšehradskej skupiny: Českú republiku, Slovenskú republiku a Maďarsko," vysvetľoval Morawiecki.
"A môžem povedať, že sa nám to podarilo. Navrhli sme určitý mechanizmus, ako sa dostať z tejto pre mnohých ťažkej situácie, z tejto slepej uličky, v ktorej sme uviazli, ale môžem povedať, že dnes v Európskej rade a v Európskej únii znova zvíťazila solidarita a jednota," doplnil poľský premiér.
Podľa Morawieckého je embargo na ruskú ropu veľmi dôležitou správou pre bezpečnosť Poľska a Európy a veľmi dobrou správou pre Ukrajinu, ktorá bojuje za svoju nezávislosť a suverenitu.
Orbán spomína odvrátenie hrozby
Podarilo sa odvrátiť návrh Európskej komisie, ktorý by Maďarsku zakázal používať ruskú ropu, reagoval zasa maďarský premiér Orbán na svojom účte na Facebooku.
"Podarilo sa nám odvrátiť návrh komisie, ktorá by zakázala používať v Maďarsku ruskú ropu. Aj bez toho máme dosť problémov ceny energií stúpajú, inflácia je vysoká a vďaka sankciám je celá Európa na okraji svetovej ekonomickej krízy. Za takýchto okolností by bolo pre nás neznesiteľné prevádzkovať ekonomiku s drahšou ropou; bola by to akási ekonomická atómová bomba. Tomu sa nám podarilo zabrániť. Dosiahnutá dohoda hovorí o tom, že ekonomika krajín, ktoré dostávajú ropu ropovodom, môžu aj naďalej fungovať ako doposiaľ," spresnil Orbán.
Maďarský ministerský predseda pred summitom hrozil vetovaním predmetnej dohody s odôvodnením, že zastavenie dodávok ruskej ropy by zničilo ekonomiku jeho krajiny.
Maďarsko ako vnútrozemský štát dostáva približne 65 percent svojich potrieb ropy cez ruský ropovod Družba.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine