Kľúčové udalosti
- Ukrajinci strácajú Severodoneck, pod kontrolou majú posledné časti mesta.
- Maďarsko opäť zablokovalo protiruské sankcie, aj kvôli patriarchovi Kirillovi.
- Nové dodávky zbraní pre Ukrajinu zvyšujú podľa Kremľa riziko konfliktu medzi USA a Ruskom.
- Čaputová po návrate z Kyjeva: Dianie na Ukrajine nesie znaky genocídy.
- Kancelár Scholz súhlasil, že Nemecko pošle Ukrajine ťažké zbrane.
- Ruské jednotky kontrolujú zhruba 70 percent Severodonecka, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti.
- Biden avizoval ďalšiu dodávku raketových systémov a munície pre Ukrajinu.
Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:
Minútu po minúte sme uzavreli. Ďakujeme za pozornosť.
Obyvatelia Chersonu vinia ruských vojakov z mučenia. Svedectvá, podľa ktorých Rusi miestnych bijú, mrzačia aj unášajú, od obyvateľov mesta na juhu Ukrajiny získal spravodajský server BBC. Oblasť Rusi obsadili krátko po napadnutí krajiny.
BBC pripomína, že je zložité sa v situácii v Ruskom okupovanej časti Ukrajiny orientovať, okrem iného preto, že sa tamojší obyvatelia boja postihu v prípade, že sa svojimi príbehmi zveria. Väčšina tých, ktorým sa podarilo z Chersonu utiecť, zmazala všetky videá a fotky uložené v telefónoch pre prípad, že by ich kvôli nim zadržali ruskí vojaci na kontrolných stanovištiach. Získať dôkazy je preto ťažké.
Bývalý novinár jedného z nezávislých médií v Chersonskej oblasti Oleh Baturin BBC oznámil, že ho ruskí vojaci uniesli a vyše týždňa väznili. Počul pritom, ako Rusi mučia iných, a bol svedkom predstieranej popravy muža. "Bili ma po chrbte, rebrách a nohách... kopali do mňa a mlátili pažbou samopalu," povedal Baturin.
Lekár z chersonskej nemocnice tvrdí, že v službe videl známky po zasiahnutí elektrickým prúdom, stopy po spútaní alebo škrtení a spáleniny na rukách a nohách. "Medzi najhoršie patrili popáleniny na genitáliách, strelná rana na hlave znásilnenej dievčiny a popáleniny od žehličky na chrbte a bruchu. Pacient mi povedal, že mal na slabinách pripevnené dva drôty od autobatérie a povedali mu, aby stál na mokrej handre, "dodal pod podmienkou anonymity.
Mnoho ťažko zranených ľudí sa navyše nenechalo vyšetriť, pretože sa bojí vyjsť von, povedal zdravotník. (ČTK)
V Kyjeve spoločne zasadala ukrajinská a poľská vláda. Podpísali osem memoránd o spolupráci, týkajú sa aj pomoci pri obnove Ukrajiny. Išlo o prvé medzivládne rokovanie v krajine od začiatku invázie.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že podpísanie týchto memoránd by mohlo viesť "novej zmluve" o partnerstve medzi Poľskom a Ukrajinou. Tieto dokumenty sú podľa neho "predbežnou fázou úplne inej spolupráce... takej, akú Ukrajina ešte nemala so žiadnou inou krajinou".
"Dohodli sme sa na posilnení cezhraničnej spolupráce medzi Ukrajinou a Poľskom," povedal podľa agentúry PAP ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Dodal, že Varšava prisľúbila Kyjevu podporu pri zrušení ciel a pristúpení k dohovoru o spoločnom tranzite.
Ukrajinský premiér spresnil, že podpísané memorandá sa týkajú spolupráce v oblasti energetiky, obrany, cezhraničných a colných otázok, ekológie, regionálnej politiky a tiež o pomoci pri obnove Ukrajiny. "Myslím si, že Rusko je čoraz viac vydesené zo vzťahov medzi Poľskom a Ukrajinou," povedal zase Morawiecki.
Poľský premiér tiež uviedol, že Poľsko a Ukrajina majú spoločne obrovský potenciál. "Tento potenciál si všimli v Kremli, keďže naša spolupráca v týchto veľmi ťažkých časoch tak rýchlo narastá," dodal. (TASR)
USA ohlásili ďalší balík sankcií proti ruským jednotlivcom. Opatrenia sa zameriavajú na sprostredkovateľskú činnosť súvisiacu s jachtami napojenými na Kremeľ a niekoľko významných ruských vládnych predstaviteľov.
Na zozname je aj Putinov blízky spolupracovník a finančný manažér Sergej Roldugin, ktorý spravuje offshorový majetok ruského prezidenta v zahraničí. V menoslove nechýba ani hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová či jeden z najbohatších Rusov Alexej Mordašov.
„Ruské elity, vrátane prezidenta Putina, sa spoliehajú na zložité podporné siete, aby skryli, presunuli a udržali svoje bohatstvo a luxusné aktíva,“ povedal námestník ministra financií pre terorizmus a finančné spravodajstvo Brian Nelson. (SITA)
Mnohí civilisti sa v Severodonecku schovávajú pred ruskými útokmi v priestoroch pod chemickým závodom, kde by sa ešte stále mohli nachádzať aj nebezpečné chemikálie, uviedol to gubernátor Luhanskej oblasti.
"Sú tam (v chemickom závode Azot) civilisti v bombových krytoch, je ich tam celkom dosť, ale nebude to druhý Azovstaľ, v ktorom bolo obrovské podzemné mesto... aké tu v Azote nie je," povedal Hajdaj. Ruská armáda podľa jeho slov obsadila už 70 percent Sjevjerodonecka.
Ak sa Moskve podarí ovládnuť Severodoneck, tak susedné mesto Lysyčansk bude posledným mestom v Luhanskej oblasti, ktoré je pod kontrolou Ukrajincov. Lysyčansk od Severodonecka oddeľuje rieka Severný Donec. (TASR)
Maďarsko opäť zablokovalo prijatie protiruských sankcií. Podľa diplomatov nechce na sankčnom zozname patriarchu Kirilla. K úplnej zhode nedošlo ani v technických detailoch ropného embarga. (ČTK)
Keď USA vstúpili do vojny, prezident si pozval kapitánov priemyslu a povedal im, čo všetko treba rýchlo vyrobiť. Reakcia bola, že sa to nedá. Prezident len odvrkol, že im oznamuje, čo treba urobiť. Píše Mikuláš Huba. (SME)
Rusko zaznamenalo za posledný týždeň nulový rast spotrebiteľských cien, ktorý nasledoval po miernej deflácii. Bol to prvý týždenný pokles spotrebiteľských cien v krajine od augusta minulého roka.
Krátko po začiatku ruskej invázii, vyskočila týždenná inflácia v Rusku na 2,22 %. Odvtedy sa však tempo rastu spotrebiteľských cien postupne spomaľovalo, k čomu prispelo posilňovanie rubľa podporené umelými zásahmi štátu.
Od začiatku tohto roka dosiahla medziročná inflácia v Rusku 11,82 %. Spotrebiteľské ceny vzrástli najvýraznejšie v apríli, keď rast dosiahol 17,83 %, čo bola najvyššia inflácia od januára 2002. Neskôr sa však inflácia zmiernila a k 20. máju dosiahla 17,51 %. Inflačný cieľ ruskej centrálnej banky je stanovený na 4 % a banka odhaduje, že inflácia by sa na túto úroveň mala dostať v roku 2024. (TASR)
Severodoneck čoraz viac pripomína pobrežný Mariupoľ, ktorý Rusi bombardovali tak dlho, až obsadili mesto premenené na trosky. Zničených je 90 percent všetkých domov, väčšina sa zrejme nebude dať obnoviť.
NATO zvolalo stretnutie Fínska, Švédska a Turecka v snahe prekonať námietky Ankary voči vstupu severských krajín do vojenskej aliancie. Rokovania sa uskutočnia o pár dní v Bruseli, povedal Jens Stoltenberg. (Sky News)
Rusko priebežne hrozí jadrovými zbraňami. Sú v lepšom stave ako ruské konvenčné vojsko, ktoré na Ukrajine zlyháva, tvrdí expert a podľa neho je to dobrá správa. (SME)
Mnohé zo zbraní, ktoré sa momentálne posielajú na Ukrajinu, skončia nakoniec v rukách zločincov vo svete, varoval generálny tajomník Interpolu. Zároveň vyzval krajiny, aby začali kontrolovať databázy na sledovanie zbraní.
"Vysoká dostupnosť zbraní počas práve prebiehajúceho konfliktu bude mať za následok šírenie nelegálnych zbraní v post-konfliktnom období. Ono to príde, o tom nepochybujem. Zločinci sa na to zameriavajú už teraz," uviedol šéf Interpolu - najväčšej medzinárodnej policajnej organizácie na svete so sídlom vo francúzskom Lyone.
Takýto vývoj podľa jeho slov len posilní skupiny organizovaného zločinu, ktoré pôsobia čoraz viac globálne a dokážu využiť chaos, aký vznikol v dôsledku ruských útokov na Ukrajinu počas uplynulých troch mesiacov.
Západní spojenci Kyjeva dodali Ukrajine množstvo vojenského materiálu so zámerom, aby mohla odrážať ruské invázne sily, ktoré už obsadili rozsiahle územia na východe a juhu krajiny.
"Dokonca aj ťažké zbrane, ktoré používa armáda, budú dostupné na kriminálnom trhu. Zločinci, o ktorých hovorím, pôsobia globálne, takže tieto zbrane sa budú vymieňať naprieč kontinentmi," upozornil Stock.
Dodal, že konflikt spôsobil aj nárast krádeží priemyselných hnojív, ktoré by mohli teroristi využiť na výrobu bômb. (TASR)
Nový balík zbraní smerujúci na Ukrajinu je „presne to, čo potrebujú“, posilní ich ruku pri akýchkoľvek rokovaniach v budúcnosti, vyhlásil americký minister zahraničných vecí. Hovorí, že NATO konflikt len posilnil, čo podľa neho Rusko neočakávalo.
Anthony Blinken zopakoval, že NATO bude brániť „každý centimeter“ územia aliancie a že na východnom krídle bolo rozmiestnených ďalších 20 000 vojakov.
Švédsko a Fínsko sú „viac než kvalifikované“ na to, aby sa pripojili k aliancii „čo najskôr“,
Jens Stoltenberg, generálny tajomník aliancie, povedal, že úloha USA pri pomoci Ukrajine bola „nepostrádateľná“ a „každý deň prináša zmenu na bojisku“. Najnovší balík vojenskej pomoci je skutočným príkladom vedenia Ameriky, dodáva Stoltenberg.
Hovorí, že dodatočné jednotky nasadené NATO sú snahou zastaviť eskaláciu konfliktu a odstrániť "akékoľvek nesprávne odhady v Moskve o pripravenosti NATO".
Stoltenberg hovorí, že toto posilnenie síl je ďalším príkladom toho, že veci nejdú podľa prezidenta Putina. Ruský líder sa dlho chcel vyhnúť tomu, aby NATO rozširovalo svoju prítomnosť v blízkosti svojich hraníc.
Blinken opakuje, že Ukrajina poskytla záruky, že nové high-tech raketové systémy, ktoré posiela, nebudú použité proti cieľom v Rusku. Existujú obavy, že takýto krok by mohol eskalovať vojnu a možno priviesť USA do priameho konfliktu s Ruskom. (Sky News)
Dohodu o vývoze potravín z Ukrajiny sa zatiaľ dosiahnuť nepodarilo, uviedol Guterres. Generálny tajomník OSN však oznámil, že pri hľadaní riešenia na zmiernenie dôsledkov ruskej invázie na globálne dodávky potravín došlo k určitému pokroku.
"Myslím si, že (pri hľadaní riešenia) nastal pokrok, ale ešte tam (v cieli) nie sme," uviedol Guterres v Štokholme.
"Sú to zložité veci a skutočnosť, že je všetko vzájomne prepojené, robí vyjednávanie obzvlášť komplikovaným," dodal šéf OSN. (TASR)
Dodávka vyspelých amerických raketových systémov Ukrajine zvyšuje riziko zatiahnutia „tretej krajiny“ do konfliktu, uviedol ruský minister zahraničných vecí Lavrov.
Jeho vyjadrenia prišli po tom, čo americký prezident Joe Biden potvrdil, že pošle na Ukrajinu viac delostreleckých raketových systémov stredného doletu s vysokou pohyblivosťou ako súčasť nového balíka zbraní.
Lavrov tiež povedal, že Rusko čelí ťažkostiam s vývozom obilia v dôsledku sankcií voči ruským lodiam. (The Guardian)
Americká armáda vykonáva útočné hackerské operácie na podporu Ukrajiny, uviedol šéf amerického kybernetického vedenia, generál Paul Nakasone. Vojenskí hackeri „vykonali sériu operácií“ v reakcii na ruskú inváziu. (The Guardian)
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu diskutuje o možnosti vylúčenia Ruska z ropnej dohody, čo by umožnilo prerozdelenie kvót na ťažbu ropy. Podľa predpovedí môže v dôsledku sankcií produkcia ropy v Rusku do konca roka klesnúť o osem percent. (NEXTA)
Situácia v Severodonecku je veľmi zložitá, hlási ukrajinské ministerstvo obrany. "Nepriateľ dosiahol stred mesta a snaží sa zaujať pozície. Situácia je veľmi zložitá," uviedol hovorca ministerstva obrany Oleksandr Motuzyanyk.
"Nechcem odhadovať ani uvádzať nejaké percentuálne pomery toho, čo kontrolujeme a nekontrolujeme," dodal hovorca. "Poznáme ciele nepriateľa a robíme všetko preto, aby sme zabránili v ich dosiahnutí."
Jeden dôstojník zapojený do obrany mesta sa o situácii vyjadril optimistickejšie. "Manévrujeme, snažíme sa okupantov čo najviac zničiť. Noc prebehla viac-menej dobre. Naše jednotky brali zajatcov," povedal pre Rádio Liberty Petro Kuzyk, veliteľ práporu Svoboda a kapitán Národnej gardy. (CNN)
Už len dvadsať percent Severodonecka je v ukrajinských rukách, hovorí šéf mestskej administratívy Oleksandr Stryuk. Stále však podľa neho existuje nádej, že ukrajinské sily dokážu zabrániť Rusku v prevzatí plnej kontroly nad mestom.
"Naše ozbrojené sily urputne bránia tú pätinu mesta. Naše jednotky držia obranné línie. Prebiehajú pokusy vyhnať ruské jednotky. Máme nádej, že napriek všetkému mesto oslobodíme a nedovolíme ho úplne obsadiť," dodal Stryuk. (The Guardian)
Sviatlana Cichanovská sa v Rotterdame stretla s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou. Ide o prvé stretnutie dvoch političiek, na ktorom diskutovali o rizikách eskalácie vojny na Ukrajine.
This is the first meeting of two politicians during which they discussed the risks of an escalation of the war in #Ukraine and #Belarusian companies that continue to work in Moldova. https://t.co/c18uCfMgXg
Námietky Ankary voči členstvu Švédska a Fínska v NATO sú podľa Erdogana vecou národnej bezpečnosti. Pokračoval, že jeho krajina chce vidieť úprimný prístup dvojice severských krajín.
Prezident v tureckom parlamente povedal, že námietky voči snahe Švédska a Fínska o členstvo v NATO nie sú oportunizmom, ale záležitosťou národnej bezpečnosti. Dodal, že Ankara nezmení svoj názor, kým neuvidí konkrétne a záväzné kroky. (SITA)
Ukrajinské straty z vojny presahujú 600 miliárd dolárov, uviedol šéf Kancelárie prezidenta Andrij Jermak. (NEXTA)
Ruskí predstavitelia hovoria o integrácii okupovaných ukrajinských oblastí do Ruskej federácie. Člen Rady federácie Sergej Tsekov povedal, že referendá sa môžu tento rok konať v Chersone a Záporoží.
„Myslím si, že všetky územia kontrolované Ruskom majú veľmi dobrú šancu na opätovné zjednotenie s Ruskou federáciou. Toto sú pôvodne ruské územia, “povedal Tsekov. (CNN)
Sankcie EÚ na dovoz ropy z Ruska zasiahnu globálny trh s energiami, varuje ruská vláda. Dodala však, že Rusko môže svoj vývoz ropy presmerovať, a tak obmedzí vlastné straty.
"Tieto sankcie budú mať negatívny vplyv na celý kontinent. Na Európanov, na nás a na celý svetový trh s energiou," uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (ČTK)
Obyvateľom Severodonecka bolo povedané, aby zostali po nálete na chemickú továreň v protileteckých krytoch. Z továrne Azot sa šíri toxický mrak.
Litovský umelec Tomas Upskas zvečnil výkon ruskej armády na Ukrajine. Projekt "Bratia v zbroji", pôjde do dražby s vyvolávacou cenou dvetisíc eur. Všetky financie pôjdu na podporu Ukrajiny.
It will go on auction, with the starting bid €2000. All funds will go to support Ukraine
#RussianWarCrimes https://t.co/oQbgtOmZGX https://t.co/rpWtjZUDKm
Vojna na Ukrajine spôsobila nárast žiadateľov o azyl z bývalých republík ZSSR. Najväčší nárast žiadateľov o azyl v Európe bol zaznamenaný medzi občanmi Bieloruska, Azerbajdžanu, Tadžikistanu, Uzbekistanu a Turkménska.
Agentúra Európskej únie pre azyl však upozorňuje, že nie je jasné, či títo ľudia prišli zo svojich domovských krajín alebo žili na Ukrajine, keď sa začala vojna.
V marci požiadalo v Európe o azyl asi 14-tisíc Ukrajincov, čo je asi 30-krát viac ako pred vojnou.
Ďalšie asi tri milióny Ukrajincov pritom požiadali o núdzovú ochranu v rámci programu EÚ, ktorý vojnovým utečencom poskytuje prístrešie, prístup k práci, lekárskemu ošetreniu a vzdelávaniu.
Azyl sa zvyčajne poskytuje osobám, ktorým hrozí vážne nebezpečenstvo z dôvodu ich rasy, náboženstva, národnosti, politického zmýšľania alebo príslušnosti k sociálnej skupine, a tým, ktorí utekajú pred vojnou, mučením a ponižujúcim zaobchádzaním. (TASR)
Hovorca Kremľa Peskov obvinil "nezákonné obmedzenia“ uvalené na Rusko západom z potenciálnej potravinovej krízy. Rusko blokuje ukrajinské prístavy, no snaží sa viniť za nedostatok dodávok obilia západné sankcie a na samotný Kyjev. (The Guardian)
Za posledných 24 hodín prišlo na Ukrajine o život najmenej sedem ľudí a ďalších 16 utrpelo zranenia, informovali predstavitelia ukrajinskej armády.
Zároveň na východe Ukrajiny, kde prebiehajú najťažšie boje, zahynuli štyria ľudia a najmenej 10 ďalších utrpelo zranenia po tom, čo ruskí vojaci použili letecké útoky, rakety a delostrelecké ostreľovanie niekoľkých miest vrátane Severodonecku a Slovjanska. (CNN)
V Rusku miznú generáli. Alexander Dvornikov, ktorý dostal príkaz veliť „špeciálnej operácii“ na Ukrajine, sa už dva týždne neobjavil na fronte. Ako uvádza NY Times, zdroje sa domnievajú, že vojenský dôstojník bol suspendovaný. (NEXTA)
Vojna na Ukrajine zvýšila ceny prenájmov vo väčších slovenských mestách. Vyplýva to zo správy portálu Nehnuteľnosti.sk. Podľa nej vývoj na trhu prenájmov nehnuteľností nabral za posledné dva mesiace dynamický spád.
„Cítiť to hlavne v Bratislave, Košiciach a Trnave, kde ponuka poklesla o polovicu a ceny v niektorých segmentoch vzrástli takmer o štvrtinu," uvádza portál.
Príchod utečencov z Ukrajiny zaznamenal realitný trh najmä vo väčších slovenských mestách, kde bola ponuka prenájmov pred vypuknutím vojny širšia. (SITA)
Nemyslíme si, že Igor Matovič vedome slúži záujmom Vladimira Putina. Ale práve táto povrchnosť ho robí zraniteľným voči tým, ktorí hrajú svoje mocenské hry strategickejšie a premyslenejšie, konštatuje v komentári Matúš Ritomský. (SME)
Gazpromu klesol vývoz plynu mimo bývalého Sovietskeho zväzu o 28 percent. Od začiatku roka do konca mája vyviezla spoločnosť 61 miliárd metrov kubických plynu a vyťažila 211,4 miliardy metrov kubických plynu, čo je medziročne o 4,8 percenta menej. (ČTK)
Rusko dokončilo testovanie svojej hypersonickej riadenej strely Zirkón a ešte pred koncom roka ňou plánuje vyzbrojiť novú fregatu ruskej Severnej flotily. (TASR)
Rozhodnutie ruskej spoločnosti Gazprom zastaviť vývoz plynu do Holandska oživilo v krajine otázky, či by sa na preklenutie výpadkov nemal použiť plyn z nálezísk pri Groningene na severe Holandska.
Holandsko má zásobníky plynu naplnené na 38 percent a vláda chce splniť cieľ stanovený EÚ mať zásobníky plné na 80 percent kapacity do začiatku novembra. (TASR)
Pšenicu nemožno používať ako vojnovú zbraň, vyhlásil pápež. Zároveň vyzval na odblokovanie jej vývozu z Ukrajiny. "Blokovanie vývozu pšenice je veľmi znepokojujúce, pretože sú na nej závislé milióny ľudských životov," povedal František. (TASR)
Moskva vidí v nových dodávkach zbraní Kyjevu riziko rusko-amerického konfliktu. "Akékoľvek zásobovanie zbraňami, ktoré pokračuje a je na vzostupe, zvyšuje riziko takéhoto vývoja," povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. (TASR)
Nemáme v úmysle zaútočiť na Rusko, vyhlásil Zelenskyj. Pokročilejšie raketové systémy, ktoré USA poskytnú Ukrajine, použijú na sebaobranu. „Nemáme záujem o Ruskú federáciu. Nebojujeme na ich území ako oni s nami,“ konštatoval. (SITA)
S Ukrajinou spolupracujeme veľmi intenzívne a snažíme sa hľadať riešenia, ako pomôcť ozbrojeným silám Ukrajiny, uviedol minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní vlády.
"S náčelníkom generálneho štábu sme dali dokopy vojenský materiál vo výške približne 21,6 milióna eur, ktorý poskytneme Ukrajine," vyhlásil Naď.
Pokračoval, že chýbať nám to nebude a pomôže to Ukrajine. "Neprišlo k žiadnemu nami kupovanému materiálu, ktorý by sme ďalej posúvali, je to zo skladu ozbrojených síl," konštatoval.
Švajčiarsko vetovalo žiadosť Dánska o vývoz ozbrojených vozidiel na Ukrajinu. Pri tomto rozhodnutí sa odvolalo na svoju politiku neutrality, v rámci ktorej odmieta dodávať zbrane do zón konfliktu.
Švajčiarsko vyžaduje od krajín, ktoré od neho kupujú zbrane, aby požiadali o povolenie pred tým, než zbrane prepošlú inam.
Krajina v apríli tiež vetovala vývoz munície švajčiarskej výroby určenej pre protilietadlové tanky, ktoré na Ukrajinu chcelo preposlať Nemecko. Rovnako tak neschválila ani požiadavku Poľska na vývoz zbraní na susednú Ukrajinu. (TASR)
Rusko má pod kontrolou 70 percent Severodonecka, povedal šéf vojenskej správy Luhanskej oblasti. Mesto je v súčasnosti hlavným kritickým bodom ruského útoku a kľúčovým cieľom.
Serhij Hajdaj konštatoval, že "Ukrajinské jednotky sa stiahli do výhodnejších, vopred pripravených pozícií. Ďalšia časť pokračuje v bojoch v meste."
Povedal tiež, že „Lysyčansk je úplne pod kontrolou Ukrajiny. Všetky slobodné časti Luhanskej oblasti sú neustále pod paľbou. Evakuácia je pozastavená." (The Guardian)
Od začiatku ruskej invázie zomrelo na Ukrajine najmenej 243 detí a 446 ďalších utrpelo zranenia, uviedla ukrajinská generálna prokuratúra. Na Ukrajine bolo poškodených najmenej 1937 vzdelávacích inštitúcií, pričom 181 z nich bolo úplne zničených. (CNN)
Nemecko má dodať Ukrajine moderný systém protivzdušnej obrany spolu s radarovým sledovačom, ktorý dokáže odhaliť delostrelectvo, povedal kancelár Olaf Scholz nemeckému parlamentu.
Scholz uviedol, že na Ukrajinu bolo dodaných viac ako 15 ton munície, 100-tisíc ručných granátov a viac ako 5-tisíc protitankových mín. (DPA, NEXTA)
Správy pre ľudí z Ukrajiny: Pезидентка Словаччини виступила перед українським парламентом. Скасування безкоштовного проїзду в Словаччині для українських біженців. Додаткові складнощі у зв’язку зі зростанням цін на будівельні матеріали.
Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (TASR)
Vláda by mala schváliť ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 21 miliónov eur. Pre SME to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď.
"Vôbec nebudeme konkrétne komunikovať, o akú pomoc ide, tak sme sa dohodli s ukrajinským ministrom obrany, s ktorým som v pondelok telefonoval," povedal Naď.
Dodal, že ide "presne o to, čo Ukrajina teraz najviac potrebuje. Slovensko už Ukrajine poskytlo mínometnú muníciu, množstvo ton nafty a leteckého paliva, protiraketový systém S-300, či z pleca odpaľovanú protivzdušnú obranu Igla.
Vláda zároveň súhlasila s odstúpením slovenských húfnic Zuzana, tie však Ukrajina od Slovenska kúpi. Ako ďalšie sa spomínajú vrtuľníky sovietskej výroby Mi. (SME)
Všetky rokovania na Ukrajine boli o posilnení bilaterálnej spolupráce a posilnení našej pomoci, uviedla prezidentka Čaputová po návrate z Ukrajiny. Najdlhší čas rokovala s prezidentom Zelenským. (SME)
Tlačová konferencia prezidentky Zuzany Čaputovej po príchode z Ukrajiny.
Ukrajinskí utečenci už musia vo Varšave a Krakove platiť za verejnú dopravu. Väčšina miest umožnila utečencom, ktorí prišli do Poľska, využívať verejnú dopravu bezplatne. Teraz budú musieť platiť za cestovné lístky tak ako ostatní. (TASR)
Z Ukrajiny na Slovensko prišlo v utorok 2 811 osôb. Z toho bolo 1 759 žien, 701 mužov a 351 detí. O dočasné útočisko požiadalo 206 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 075 osôb.
"Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 44 policajtov, 61 hasičov, 95 colníkov, 156 vojakov, 53 dobrovoľníkov, 120 zamestnancov okresných úradov a 24 zamestnancov migračného úradu," informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.
Zároveň bolo vypravených 14 autobusov, ktoré prepravili 126 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 20 osôb.
Od vypuknutia vojny na Ukrajine vstúpilo na územie SR 474 103 osôb. Dočasné útočisko získalo od marca 79 096 ľudí. Celkový počet osôb na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od 24. februára je 219 162. (TASR)
Jaroslav Naď dostal Medailu cti ministerstva obrany Ukrajiny. „Veľmi pekne ďakujem, som naozaj veľmi poctený,“ napísal minister obrany. Podľa neho je ocenenie potvrdením vynikajúcich vzťahov medzi krajinami.
Ruskí vojaci majú pod kontrolou väčšinu Severodonecka. Šéf vojenskej správy Luhanskej však odmietol názory, že ukrajinskí vojaci budú obkľúčení. "Sme navzájom v neustálom spojení," oznámil Serhij Hajdaj.
"Je tu možnosť manévrovania, takže armáda rozvážne udržiava obranu na pozíciách, ktoré má teraz obsadené. Mesto má v tejto fáze zničených 90 percent všetkých domov. Z nich 60 percent je takmer nemožné obnoviť. A všetka kritická infraštruktúra je úplne zničená," dodal Hajdaj.
Civilisti teraz vôbec nemôžu opustiť mesto. "Je to veľmi nebezpečné a šance ujsť bez zranení sú veľmi malé. Preto jednoducho nemá zmysel, aby ľudia útekom riskovali svoje životy," zdôraznil.
Podľa Hajdaja je cieľom Rusov obkľúčiť všetkých ukrajinských vojakov. "Samozrejme, radi by oveľa rýchlejšie dobyli celú Luhanskú oblasť. Alebo aspoň odrezali trasu Lysyčansk-Bachmut alebo čo najskôr dobyli Severodoneck. Ale celú oblasť sa im nepodarí dobyť," vyhlásil.
Ak ruské invázne sily ovládnu Severodoneck, susedné mesto Lysyčansk bude jediným mestom v Luhanskej oblasti, ktorá zostane pod kontrolou Ukrajincov.
Rusko na Ukrajine okrem regulárnej armády čelí aj partizánskemu odporu. Kyjev vydal pre občanov manuál, ako na okupovaných územiach vzdorovať. Partizáni sú čoraz aktívnejší a môžu rozhodnúť bitku o juh Ukrajiny. (SME)
Gazprom zastavil dodávky plynu aj britskej firme Shell Energy Europe. Shell informoval Gazprom Export, že nebude platiť v rubľoch. Výpadok sa dotkne aj Nemecka.
Nie je jasné, o koľko plynu ide, ale podľa spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur je aktuálne zabezpečená bezpečnosť dodávok. Dodal, že podľa ich informácií sa to dotkne len malého objemu dodávok, ktoré sa nahradia z iným spôsobom.
Gazprom Export uviedol, že Shell nezaplatil za apríl, preto od stredy zastavuje dodávky. Shell potvrdil, že odmietol nové platobné podmienky Gazpromu a dodal, že pracuje na tom, aby mohol naďalej zásobovať svojich európskych zákazníkov plynom z iných zdrojov. (TASR)
Ruské jadrové sily cvičia severovýchodne od Moskvy v Ivanovskej oblasti. Na manévroch sa zúčastňuje asi tisíc vojakov, ktorí manipulujú s asi sto kusmi techniky vrátane odpaľovacích zariadení medzikontinentálnych striel Jars. (ČTK)
Pápež František viedol v utorok v Ríme medzinárodnú modlitbu za mier na Ukrajine, ako aj na ďalších miestach sveta. Zúčastnilo sa na nej okolo tisíc veriacich vrátane ukrajinského veľvyslanca vo Vatikáne Andrija Juraša.
Mnohí ľudia mali na sebe na znak solidarity farby modro-žltej ukrajinskej vlajky. Osemdesiatpäťročný pápež sedel počas modlitby v Bazilike Panny Márie Väčšej v Ríme na invalidnom vozíku pred sochou Panny Márie Kráľovnej Pokoja, ktorá je považovaná za symbol mieru. Toto umelecké dielo dal totiž v roku 1918 zhotoviť pápež Benedikt XV. v rámci prosby adresovanej Bohu o ukončenie prvej svetovej vojny.
K modlitbe sa cez videospojenie pripojili veriaci z Ukrajiny, Iraku, Sýrie a ďalších krajín. K spoločnej modlitbe boli okrem toho vyzvaní katolíci na celom svete.
USA dodajú Ukrajine ďalšie moderné raketové systémy a muníciu, aby v obrane pred ruskou inváziou dokázala "presnejšie zasiahnuť kľúčové ciele na bojisku". Prezident Biden to napísal v komentári pre The New York Times.
"Rýchlo sme pristúpili k tomu, aby sme Ukrajine poslali značné množstvo zbraní a munície, aby mohla bojovať na bojisku a byť v čo najsilnejšej pozícii pri rokovacom stole," uviedol Biden v príspevku.
Poznamenal tiež, že cieľom USA je "demokratická, nezávislá, suverénna a prosperujúca Ukrajina", ktorá sa dokáže brániť proti ďalšej agresii, cituje ho stanice CNN.
Biden zdôraznil, že Washington nechce vojnu medzi NATO a Ruskom. "Pokiaľ nebudú napadnuté Spojené štáty alebo naši spojenci, nebudeme sa priamo angažovať v tomto konflikte - či už vyslaním amerických jednotiek do bojov na Ukrajinu alebo útokmi na ruské sily," povedal. Dodal, že USA Ukrajinu nepodporujú v tom, aby útočila mimo svojho územia.
"America’s goal is straightforward," President Biden writes in a guest essay. "We want to see a democratic, independent, sovereign and prosperous Ukraine with the means to deter and defend itself against further aggression." https://t.co/c2AM54y140
Ukrajinské sily zaznamenali úspechy v niektorých častiach Charkovskej oblasti, ako aj v Záporožskej oblasti, oznámil prezident Zelenskyj. "Určité úspechy" dosiahli podľa jeho slov aj v okupovanej Chersonskej oblasti.
Zelenskyj poznamenal, že ukrajinské jednotky napriek prevahe ruskej armády čo sa týka technického vybavenia a počtu vojakov preukazujú odvahu a zostávajú "pánmi situácie". "Chceme, aby boli oslobodení všetci naši ľudia. Musí sa to však uskutočniť s opatrnosťou," uviedol.
Ukrajinský líder privítal tiež nový balík sankcií voči Rusku, ktorý schválila Európska rada. Rusko podľa jeho slov v dôsledku sankcií zostane na okraji svetovej ekonomiky. (TASR)
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby navštívil Ukrajinu pred 30. júnom, keď sa skončí francúzske predsedníctvo v Rade EÚ.
"Bolo by dobré, keby Macron prišiel ešte počas francúzskeho predsedníctva v EÚ, a najlepšie by bolo, keby prišiel s ďalšími dodávkami zbraní pre Ukrajinu," povedal Kuleba. Podľa neho by to bola najvzácnejšia pomoc, ktorú môže Kyjev od Paríža dostať.
Francúzsky prezident zopakoval, že Kyjev navštívi "v správnom čase a za správnych okolností". (TASR)
Súvisiaci článok

Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
Najčítanejšie na SME Svet
- 1. Na zázrak zabudnite. Zalužnyj otvorene o šanciach Ukrajiny a momente, ktorý všetko zmenil 13 654
- 2. Kto je Kristi Noemová. Trumpova ministerka vyháňa z USA migrantov aj študentov Harvardu 5 166
- 3. Trumpov boj s Harvardom má nový rozmer. Z univerzity chce vykázať zahraničných študentov 1 802
- 4. Ukrajina Rusko Online: Ruské útoky na Ukrajinu v piatok a v noci zabili najmenej 13 civilistov a desiatky zranili 1 120
- 5. Pápež dal zamestnancom Vatikánu vyplatiť „konklávny bonus“ 600
- 6. Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne 326
- 7. Útok na stanici v Hamburgu pomohli zastaviť okoloidúci. Polícia politickú motiváciu nateraz vylúčila Video 290
- 8. Rada Európy vyzvala vlády, aby neoslabovali Európsky dohovor o ľudských právach 239
- 9. Nemecký minister nevylučuje opätovné zavedenie povinnej vojenskej služby 237
- 10. Irak rokuje o výmene unesenej ruskej vedkyne s izraelským občianstvom 219
- 1. Na zázrak zabudnite. Zalužnyj otvorene o šanciach Ukrajiny a momente, ktorý všetko zmenil 32 942
- 2. Trumpov boj s Harvardom má nový rozmer. Z univerzity chce vykázať zahraničných študentov 6 434
- 3. Ukrajina Rusko Online: Ruské útoky na Ukrajinu v piatok a v noci zabili najmenej 13 civilistov a desiatky zranili 5 978
- 4. Kto je Kristi Noemová. Trumpova ministerka vyháňa z USA migrantov aj študentov Harvardu 5 166
- 5. Na vlakovej stanici v Hamburgu útočila žena nožom, zranených je 17 ľudí 2 383
- 6. Útok na stanici v Hamburgu pomohli zastaviť okoloidúci. Polícia politickú motiváciu nateraz vylúčila Video 2 148
- 7. Haciendy, súdy aj mimovládky. Europoslanci sa pozrú na kroky Ficovej vlády 1 344
- 8. Ukrajina Rusko Online: Rusko a Ukrajina si vymenili 270 vojakov a 120 civilistov na každej strane 743
- 9. Profesora z Putinovej športovej univerzity našli mŕtveho v soche Vlasť volá 738
- 10. Líder opozície dokráčal do Rumunska, uchádza sa o priazeň etnických Maďarov 669
- 1. Na zázrak zabudnite. Zalužnyj otvorene o šanciach Ukrajiny a momente, ktorý všetko zmenil 32 942
- 2. Trump v Oválnej pracovni opäť útočil. Ramaphosa sa však poučil z návštevy Zelenského 28 590
- 3. Spustenie najväčšej severokórejskej vojnovej lode na vodu sa skončilo vážnou nehodou 28 422
- 4. Trump prenecháva mierové rokovania novému pápežovi. Konať sa majú vo Vatikáne 10 757
- 5. Čína chce vytlačiť švédsky Gripen z vyhratého tendra. Ponúka stíhačku, ktorá je hitom sociálnych sietí 9 981
- 6. Trump prišiel s ďalším veľkolepým nápadom, má zaplátať diery v americkej obrane 9 811
- 7. Trump mal spolu s EÚ prijať ďalšie sankcie voči Rusku. Po telefonáte s Putinom otočil 8 319
- 8. Rusko má nového veliteľa pozemných síl, zohral kľúčovú úlohu pri obliehaní Mariupoľa (SME Minúta) 7 188
- 9. Trumpov boj s Harvardom má nový rozmer. Z univerzity chce vykázať zahraničných študentov 6 434
- 10. Ukrajina Rusko Online: Ruské útoky na Ukrajinu v piatok a v noci zabili najmenej 13 civilistov a desiatky zranili 5 978
- 1. Lietadlo s takmer 200 cestujúcimi letelo desať minút bez dohľadu pilota, ktorý stratil vedomie 39 283
- 2. Na zázrak zabudnite. Zalužnyj otvorene o šanciach Ukrajiny a momente, ktorý všetko zmenil 32 942
- 3. Čína chce vytlačiť švédsky Gripen z vyhratého tendra. Ponúka stíhačku, ktorá je hitom sociálnych sietí 32 103
- 4. Trump v Oválnej pracovni opäť útočil. Ramaphosa sa však poučil z návštevy Zelenského 28 590
- 5. Spustenie najväčšej severokórejskej vojnovej lode na vodu sa skončilo vážnou nehodou 28 422
- 6. Zelenskyj sa stretol s pápežom a rokoval s Vanceom o telefonáte Trumpa s Putinom (SME Minúta) 24 822
- 7. Trump mal spolu s EÚ prijať ďalšie sankcie voči Rusku. Po telefonáte s Putinom otočil 20 868
- 8. Krajne pravicový favorit v Rumunsku nečakane pohorel. Prehru nakoniec priznal 19 514
- 9. Ako ľudský inkubátor. Mŕtvu Američanku držia na prístrojoch, pretože je tehotná 17 814
- 10. Ukrajina Rusko Online: Ukrajina vyšetruje kontroverznú brigádu vycvičenú vo Francúzsku 17 329
Komerčné články
- Čo bude toto leto in?
- Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
- „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
- Kam smerujú peniaze bohatých?
- Crème de la Crème štartuje už čoskoro
- Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
- Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
- Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
- Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
- Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
- Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
- Čo bude toto leto in?
- Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
- „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
- Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
- V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
- Crème de la Crème štartuje už čoskoro
- Kam smerujú peniaze bohatých?
- Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
- Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
- „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 088
- Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 701
- Kam smerujú peniaze bohatých? 5 027
- Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 789
- V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 294
- Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 636
- Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 284
- Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 204
- V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 1 810
- Čo bude toto leto in? 1 667