SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Ukrajina Rusko Online: Na východe prebiehajú ťažké boje, Rusi zaútočili raketami na Odesu

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 22/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
23. 4. 2022
|
22:40
|
Svet

Britský premiér telefonoval s ukrajinským prezidentom a potvrdil mu ďalšiu dodávku zbraní. Lídri sa podľa Zelenského kancelárie bavili o novej fáze vojenskej pomoci vrátane zásielok ťažkých zbraní.

"Ministerský predseda potvrdil, že Spojené kráľovstvo poskytne viac obrannej vojenskej pomoci, vrátane obrnených vozidiel, dronov a protitankových zbraní," uviedla vo vyhlásení Johnsonova kancelária. (ČTK)

23. 4. 2022
|
21:55
|
Svet

Rusko oznámilo, že jeho armáda podnikla neďaleko Odesy raketový útok na sklad so zbraňami, ktoré ukrajinským silám dodali Spojené štáty a európske krajiny.

"Ruské ozbrojené sily dnes vysoko presnými raketami dlhého doletu zničili logistický terminál na vojenskom letisku neďaleko Odesy, kde bolo uskladnené veľké množstvo zahraničných zbraní dodaných Spojenými štátmi a európskymi krajinami," uvádzalo sa vo vyhlásení ruského ministerstva obrany.

Útok patril podľa Rusov k 22 lokalitám ukrajinskej armády, na ktoré v sobotu cielili - boli medzi nimi aj tri sklady zbraní a munície blízko obce Iličovka a mesta Kramatorsk.

Ruské bojové lietadlá tiež v sobotu podľa ruského ministerstva obrany podnikli útoky na 79 vojenských lokalít na Ukrajine vrátane 16 skladov zbraní a paliva. (TASR)

23. 4. 2022
|
21:26
|
Svet

Počet obetí ruského raketového útoku na Odesu stúpol na osem, uviedol Kyjev. Najmenej jedna raketa zasiahla obytný blok, v ktorom zomrelo aj trojmesačné dieťa. (ČTK)

23. 4. 2022
|
21:04
|
Svet

Ukrajina si vezme naspäť všetky územia dobyté ruskými silami, vyhlásil prezident Zelenskyj na tlačovke po otázke, ako hodnotí plány Moskvy obsadiť Donbas.

"Toto nie je otázka 20 či 30 rokov - to je otázka toho, či máme zbrane. Vezmeme si naspäť všetko..., všetky tie okupované územia," vyhlásil.

Ukrajinci sú podľa Zelenského pripravení žiť roky v stave vojenskej pohotovosti, tak ako Izrael. "Som presvedčený, že raz zvíťazíme, že budeme mať najsilnejšiu armádu, a pokiaľ ide o bezpečnostné záruky, budeme jednou z najsilnejších krajín v Európe," povedal.

Na otázku, či chce, aby sa Putin postavil pred súd, odpovedal: "Či chcem, aby bol súdený? Tu nejde o to, že ja to chcem, ale všetky osoby, čo vydávali tie hanebné rozkazy, musia čeliť súdu, som o tom presvedčený. Bude to trvať roky, ale my počkáme. Ak niekto, napríklad ja, nebude žiť dosť dlho, naše deti budú žiť dosť dlho."

Ukrajinský líder vyzval Rusov, aby sa odtrhli od "virtuálnej reality", od ruských propagandistických televízií, a spoznali pravdu o svojej krajine a vrátili sa do civilizovaného sveta.

Podľa Zelenského svetový líder použije jadrové zbrane len vtedy, ak "stratí kontakt s realitou, so zdravým rozumom". (TASR)

23. 4. 2022
|
20:18
|
Svet

Prečo chodievať na Ukrajinu, prečo majú politici riskovať a prečo som konečne odišla i ja. Petra Procházková píše o obludnosti ruskej lži a koreňoch našej netolerancie a závisti. (SME)

23. 4. 2022
|
19:39
|
Svet
Dôležité

Americký minister zahraničia navštívi v nedeľu Kyjev, spolu s Antony Blinkenom príde aj minister obrany Lloyd Austin. V ukrajinskej metropole sa stretnú s prezidentom Volodymyrom Zelenským. (TASR)

23. 4. 2022
|
19:33
|
Svet

Ukrajinský prezident trvá na stretnutí s Putinom. Zelenskyj tvrdí, že zo stretnutia s ruským prezidentom strach nemá.

"Nemám žiadne právo báť sa, pretože naši ľudia ukázali, že strach nemajú," povedal podľa Sky News o možnom stretnutí s ruským prezidentom. Ukrajinský líder povedal, že vojnu môže zastaviť iba ten, kto ju začal.

Dodal, že chce vojnu ukončiť a každý "zdravý človek si zvolí diplomatickú cestu" a dá jej prednosť pred tou vojenskou.

Zelenskyj tiež povedal, že sa o svoj život nebojí, ale jeho rodina má obavy

Zhromaždeným novinárom povedal, že Rusko a slovo "dôvera" sú antonymá (slová s opačným významom), a nie synonymá. "Keď niečo povedia, ich slová sa nezhodujú s ich činmi," dodal. (TASR)

23. 4. 2022
|
18:41
|
Svet

V Lotyšsku protestovali proti ruskej invázii na Ukrajine a proti prezidentovi Putinovi stovky ľudí z rusky hovoriacej komunity.

Účastníci zhromaždenia mávali ukrajinskými vlajkami a držali transparenty, na ktorých boli nápisy ako „Ruský hlas proti vojne“, „Stop genocíde na Ukrajine“ či „Úplné embargo na ruský plyn a ropu“.

Organizátori protestu uviedli, že cieľom bolo poukázať na to, že mnohí z rusky hovoriacich obyvateľov Lotyšska nepodporujú Putina a považujú kroky Moskvy za „zločiny“.

Etnickí Rusi tvoria asi štvrtinu z asi 1,9-miliónovej populácie Lotyšska. Lotyšský parlament tento týždeň oficiálne označil konanie Ruska na Ukrajine za genocídu. (TASR)

23. 4. 2022
|
18:08
|
Svet

Ruskí vojaci prekazili evakuáciu civilistov z Mariupoľa. Na zbernom mieste sa zišlo asi dvesto ľudí, ruské sily ich rozohnali.

"Evakuácia bola prekazená," napísal predstaviteľ mesta Petro Andruščenko na sociálnej sieti Telegram. Ďalším obyvateľom ruské sily nariadili, aby nastúpili do autobusov, ktoré mali namierené na miesta kontrolované Ruskom. (TASR)

23. 4. 2022
|
17:31
|
Svet

Moskovský patriarcha Kirill sa modlil za skoré ukončenie vojny na Ukrajine, ale opäť ju neodsúdil.

Najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi počas bohoslužby pred moskovským Chrámom Krista Spasiteľa pred pravoslávnou Veľkou nocou pokropil svätenou vodou bochníky veľkonočného pečiva a uviedol, že mnohé z nich budú poslané do regiónu Donbas na východe Ukrajine.

"Boh daj, aby tento veľkonočný dar tým, ktorí sú zapojení do tohto ťažkého konfliktu, pomohol upokojiť ich srdcia, mysle, duše, aby sa čo najskôr skončili vzájomné spory a zavládol dlho očakávaný pokoj - a s ním môže byť posilnená aj zbožnosť a viera ľudí," povedal Kirill.

Ruský patriarcha je spojencom prezidenta Vladimira Putina a predchádzajúcimi vyjadreniami podporil vojenskú intervenciu Moskvy na Ukrajine. Tieto vyjadrenia spôsobili rozkol v pravoslávnej cirkvi vo svete, pripomína Reuters.

Vojenskú kampaň nekritizoval ani v sobotu, keď hovoril o potrebe zmierenia. "Nech Pán v prvom rade zmieri našich ľudí na Ukrajine, na Donbase, kde sa stále prelieva krv," povedal Kirill, ktorý rovnako ako Putin verí, že Rusi a Ukrajinci sú v podstate jeden národ. (TASR)

23. 4. 2022
|
17:10
|
Svet

Útok na Odesu je terorizmus, reagoval na ruský raketový útok na Odesu  ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

"Rusko by malo byť označené za štát podporujúci terorizmus a podľa toho by sa s ním malo zaobchádzať. Žiadny obchod, žiadne kontakty, žiadne kultúrne projekty," napísal Kuleba. (ČTK)

23. 4. 2022
|
16:57
|
Svet

Rusko bude pokračovať v útokoch aj počas Veľkej noci, tvrdia ukrajinské tajné služby, ktoré zachytili telefonát ruského vojaka, o silnom bombardovaní počas sviatkov.

„Naši chlapci pripravujú Ukrajincom veľkonočné vajíčka. Na bomby píšeme ´Kristus vstal z mŕtvych´. Zabávame sa, ako vieme,“ hovorí vojak manželke a vzápätí sa na tom obidvaja smejú.

Keď sa neskôr zhovárajú o situácii v jeho čate, už menej veselým tónom Rus vraví, že z 19 vojakov už zostali len siedmi, pričom dodáva, že zvyšní zahynuli alebo utiekli. Ďalej vraví, že z celej jeho brigády utieklo už 600 ľudí. „Ostali tu len najvytrvalejší alebo opilci,“ poznamenal. (SITA)

23. 4. 2022
|
16:34
|
Svet
Dôležité

Raketový útok na Odesu neprežilo minimálne päť civilistov. Zranenia utrpelo ďalších 18 osôb, vrátane trojmesačného dieťaťa. Podľa ukrajinskej armády dve rakety zasiahli mestskú infraštruktúru vrátane obytných budov, ďalšie dve vojenské zariadenie.

Rusi vystrelili na Odesu rakety Kalibr s plochou dráhou letu. "V meste zahrmeli štyri výbuchy. Jedna zo striel zasiahla obytný blok, na dvore zhorelo niekoľko áut a niekoľko bytov utrpelo vážne škody, v ostatných sú rozbité okná," napísala agentúra  Unian. (Kyiv Independent, NEXTA)

23. 4. 2022
|
16:19
|
Svet

Zákaz nočného vychádzania počas Veľkej noci už platí pre celú Ukrajinu. V Doneckej, Luhanskej, Záporožskej, Charkovskej, Mykolajivskej a Chersonskej oblasti bude zákaz nočného vychádzania platiť od soboty 19.00 h do nedele 05.00 h.

V ďalších oblastiach, vrátane Kyjevskej, Odeskej, Černihivskej a Ľvovskej, bude zákaz nočného vychádzania platiť od soboty 23.00 h do nedele 05.00 h. Vyhlásil to námestník riaditeľa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. (SITA)

23. 4. 2022
|
16:05
|
Svet

V Mariupoli zomreli aj dve mladé herečky. Jelyzaveta a Sonia hrali postavu Lucy v inscenácii Lev, šatník a čarodejnica. 

Divadlo slúžilo ako úkryt pre civilistov a stalo sa terčom ruského bombardovania, uviedlo ukrajinské ministerstvo zahraničia. (Sky News)

23. 4. 2022
|
15:54
|
Svet

Podnestersko prežíva len vďaka Rusom. Moskva znovu hovorí o útlaku ruskej menšiny. Je po Donbase ďalšie na rade? (SME)

23. 4. 2022
|
15:40
|
Svet

Nemecká koaličná strana FDP žiada dodanie ťažkých zbraní Ukrajine. Minister financií Christian Lindner vyhlásil, že Ukrajina v boji za dôležité hodnoty potrebuje ťažké zbrane.

"Ukrajina musí vyhrať túto vojnu a vyhrá túto vojnu," vyhlásil Lindner, jeden z lídrov Slobodnej demokratickej strany.

Lindner zároveň vyjadril podporu kancelárovi Olafovi Scholzovi za jeho postup v dodávkach zbraní na Ukrajinu a kritizoval konzervatívnu Úniu CDU/CSU, ktorá podľa jeho slov hrá v období krízy politické hry. CDU/CSU bola za dodanie ťažkých zbraní na Ukrajinu už na začiatku vojny. (TASR)

23. 4. 2022
|
15:25
|
Svet

Dvaja civilisti zahynuli pri útokoch ruského delostrelectva v Luhanskom regióne . Ďalší dvaja ľudia boli zranení pri útoku na mesto Zolote, oznámil guvernér Serhij Hajdaj.

"Je tu neustále ostreľovanie. Rusi útočia na mestá Rubižne a Severodoneck," doplnil Hajdaj a vyzval ľudí, ktorí majú šancu na evakuáciu, aby tak urobili. Ako dodal, miestnym obyvateľom pri opustení územia pomáhajú dobrovoľníci. (TASR, Sky News)

23. 4. 2022
|
15:16
|
Svet

Ukrajinská armáda získala späť tri obce v Charkovskej oblasti. "Naše jednotky vyhnali ruských vojakov z obcí Bezruki, Slatine a Prudjanka a zaistili svoje pozície," oznámil gubernátor Oleg Sinegubov.

Dediny ležia severne od druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov a blízko územia Ruska. (TASR)

23. 4. 2022
|
14:53
|
Svet
Dôležité

Ruské rakety Kalibr zasiahli prístavné mesto Odesa. Regionálne veliteľstvo uviedlo, že v meste zaregistrovali štyri výbuchy. Zásah dostal aj obytný blok. Poškodené sú byty a autá. Zatiaľ nie sú správy o prípadných obetiach či zranených.

Odesa sa pripravuje na ruský útok od začiatku invázie a po zverejnení cieľov Kremľa o dobytí pobrežia až po Moldavsko je pravdepodobné, že sa stane ďalším terčom. (Sky News, ČTK)

23. 4. 2022
|
14:38
|
Svet

Ruského veliteľa zodpovedného za zločiny v Buči povýšili. Azatbek Omurbekov sa stal plukovníkom ruskej armády. V Buči velil 64. brigáde. "Pre svet je to kat, pre Kremeľ hrdina. Povýšenie ho môže motivovať k páchaniu ďalších zverstiev," uviedlo ministerstvo obrany Ukrajiny. (SME)

23. 4. 2022
|
14:20
|
Svet

Ruské sily pokračujú v ostreľovaní Charkovskej oblasti, Útočia najmä na civilnú infraštruktúru. Za uplynulý deň vypálili 56 rakiet. Zranilo sa 19 osôb, dvaja civilisti zomreli, oznámil šéf regionálnej správy Oleh Syniehubov.

Ťažké boje trvajú i v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, pričom najnovšie sa zintenzívnilo ruské ostreľovanie aj v Mykolajivskej oblasti na juhu. (SITA)

23. 4. 2022
|
14:06
|
Svet

Niektorí deportovaní obyvatelia Mariupoľa skončili vo Vladivostoku. Poradca starostu Mariupoľa Petro Andruščenko vyhlásil, že vie o násilnom presídlení 308 obyvateľov vrátane 90 detí do mesta vzdialeného zhruba 9 000 kilometrov. (Kyiv Independent)

23. 4. 2022
|
13:59
|
Ekonomika

Slovensko v druhej polovici mája Rusku zaplatí za plyn v eurách. Uviedol to premiér Hegrer s tým, že pre domácnosti je zabezpečený dostatok plynu minimálne do apríla 2023, ak by prišlo k prerušeniu jeho dodávok z Ruska.

Poznamenal, že ak by vypadli dodávky plynu z Ruska, tak "Európa má vážny problém". "Celý čas sa preto diskusia vedie o tom, že hľadáme trvalé riešenie (dodávok)," priblížil.

Dodávky skvapalneného plynu budú podľa jeho slov "tvoriť gro" alternatívy k dodávkam plynu z Ruska. "Samozrejme, vyššia efektivita využitia, potom alternatívne zdroje energie, kde sa prejde z fosílnych palív na iné zdroje energie," menoval alternatívy k ruskému zdroju. (TASR)

23. 4. 2022
|
13:42
|
Svet

Rusi uložili obete z divadla v Mariupli do masového hrobu. Podľa poradcu starostu Mariupoľa Petra Andruščenka Rusi odpratávajú trosky v divadle, ktoré bombardovali 16. marca, a odvážajú mŕtve telá do neďalekej dediny Maňhuš. (Kyiv Independent)

23. 4. 2022
|
13:35
|
Svet

Rusko chce zaradiť do výzbroje nové balistické rakety Sarmat. Rakety, schopné niesť jadrové zbrane, by mali byť k dispozícii armáde do jesene tohto roka. 

Cieľ, ktorý uviedol riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin, je ambiciózny, keďže Rusko oznámilo prvú skúšku novej strely len túto stredu a západní vojenskí experti tvrdia, že pred jej zaradením do arzenálu budú potrebné ďalšie testy.

Superťažká medzikontinentálna balistická raketa novej generácie typu Sarmat je schopná niesť desať alebo viac jadrových hlavíc alebo atráp a zasiahnuť ciele vzdialené tisíce kilometrov v Spojených štátoch či Európe. (TASR)

23. 4. 2022
|
13:18
|
Svet

V regióne Ľvova vyhlásili nočný zákaz vychádzania. Guvernér regiónu na západnej Ukrajine Maksym Kozyckyj tak rozhodol po oboznámení sa so spravodajskými informáciami. Ľvov sa nachádza v blízkosti Poľska a je centrom utečencov.

Zákaz vychádzania bude platiť v sobotu od 23:00 do zajtra 5:00 a potom každý deň medzi týmito hodinami až do odvolania. Dnes sa aj začína pravoslávna Veľká noc. "Bohužiaľ, nepriateľ neprihliada na veľký náboženský sviatok. Nerozumejú tomu, čo je Veľká noc," uviedol Kozyckyj. (Sky News)

23. 4. 2022
|
12:41
|
Svet

Rusko poprelo plány na použitie jadrových zbraní na Ukrajine. Ruské ministerstvo obrany tieto správy označilo za absurdné.

"Vyhlásenie riaditeľa CIA Burnsa o možnom použití taktických jadrových zbraní je absurdné," vyhlásil náčelník vojsk radiačnej, chemickej a biologickej obrany Igor Kirillov.

"Za súčasnej úrovne technického vybavenia medzinárodného systému monitorovania jadrových skúšok nie je možné utajiť nasadenie takéhoto typu zbraní. Ak to nechápe riaditeľ CIA, tak buď nie je profesionál, alebo ho uvádzajú do omylu," povedal Kirillov. (ČTK)

23. 4. 2022
|
12:36
|
Svet

Rusko obnovilo útoky v komplexe oceliarní Azovstaľ v Mariupoli, Vyhlásil to poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč. Ruské jednotky obnovili vzdušné útoky a pokúšajú sa vtrhnúť do oceliarní.

"Nepriateľ sa pokúša uškrtiť posledný odpor obrancov Mariupola v areáli Azovstaľ," povedal Arestovyč pre ukrajinskú štátnu televíziu. (TASR)

23. 4. 2022
|
12:23
|
Svet

Satelitné snímky odhalili ďalší hromadný hrob. Podľa spoločnosti Maxar Technologies sa nachádza v obci Vynohradne asi desať kilometrov od  Mariupoľa. (Sky News)

23. 4. 2022
|
12:08
|
Svet

Ruské jednotky zadržali spolupracovníka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Ruskí predstavitelia sa podľa ukrajinských zdrojov zároveň mali členom misie na Donbase vyhrážať.

"Žiadame prepustenie spolupracovníka, ako aj všetkých Ukrajincov zadržiavaných Ruskom," povedala šéfka britskej delegácie Deidre Brownová. Zároveň poukázala na to, že Kremeľ neustále šíri lži a dezinformácie o situácii na Ukrajine.

Stály zástupca Ukrajiny pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Jevhenij Cymbaljuk uviedol, že Rusko vo vojne proti Ukrajine koná ako teroristický štát a útočí na mestá, kritickú infraštruktúru a obytné štvrte, aby boli Ukrajinci neustále v nebezpečenstve.

Ukrajinský diplomat dodal, že Rusko sa uchyľuje k teroristickým metódam aj v dočasne obsadených oblastiach, predovšetkým v Chersonskej oblasti, kde chce Moskva usporiadať referendum na legitimizáciu obsadenia tohto regiónu. (TASR)

23. 4. 2022
|
12:01
|
Svet

Následky ostreľovania mesta Severodoneck. Zábery poskytol novinár Dmitrij Komarov. V meste v Luhanskej oblasti, ktoré leží zhruba 60 kilometrov od hraníc s Ruskom, sa už ľudia nedostanú k potravinám.

Sú odkázaní na humanitárnu pomoc. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj oznámil, že sklady s potravinami sú zničené alebo poškodené. (NEXTA)

23. 4. 2022
|
11:19
|
Svet

Pluk Azov zverejnil nové video z podzemia pod oceliarňami Azovstaľ, v ktorom sa už skoro dva mesiace skrývajú pred ruským ostreľovaním a náletmi tiež ženy s deťmi. Prosia o koridor, ktorým by mohli bezpečne odísť. (ČTK)

23. 4. 2022
|
11:13
|
Domov

Hraničnými priechodmi z Ukrajiny prešlo ďalších 3 101 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo na Slovensku 422 osôb. Smerom na Ukrajinu prešlo 3617 osôb.

Od začiatku ruskej invázie prešlo hranicami Slovenska 357-tisíc ukrajinských utečencov. Slovenskými hranicami smerom na Ukrajinu prešlo 105-tisíc ľudí. Od začiatku marca Slovensko udelilo dočasné útočisko cez 70-tisíc osobám. (TASR)

23. 4. 2022
|
10:46
|
Svet

Do Poľska utieklo pred vojnou už takmer tri milióny ľudí z Ukrajiny. V posledných týždňoch pošty prichádzajúcich výrazne klesli a medzičasom smeruje viac ľudí na Ukrajinu. (TASR)

23. 4. 2022
|
10:13
|
Svet

Ukrajina sa pokúsi o evakuáciu civilistov z Mariupoľa. Ľudia sa majú zhromaždiť na diaľnici blízko nákupného strediska Port City.

"Ak pôjde všetko podľa plánu, začneme s evakuáciu okolo poludnia," dodala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. (TASR)

23. 4. 2022
|
09:42
|
Svet

Ruskí vojaci útočia po celej frontovej línii v Doneckej oblasti, uviedol ukrajinský generálny štáb. Rusi za uplynulý deň podľa britskej rozviedky nedosiahli významnejšie územné zisky.

Napriek tomu, že Moskva ohlásila dobytie strategického prístavu Mariupoľ pri Azovskom mori, ťažké boje tam pokračujú a spomaľujú postup ruských vojsk na Donbase, tvrdia Briti. Postupu ruských síl bráni tiež skutočnosť, že sa im pre účinnú ukrajinskú obranu nepodarilo ovládnuť vzdušný priestor ani more.

V oblasti Donbasu odrazili ukrajinské jednotky za uplynulý deň osem útok nepriateľa. V Mariupole sú ukrajinské sily obkľúčené v oceliarňach Azovstal a pokračuje tam ruské bombardovanie, a to aj zo strategických bombardérov, uvádza generálny štáb. K odmínovaniu prístavu vyslalo ruské velenie ženijné jednotky.

Pri Izjume v Charkovskej oblasti nasadili Rusi 64. motostreleckú brigádu a už utrpela straty. Jej príslušníci sú podozriví z vojnových zločinov v meste Buča pri Kyjeve. (ČTK)

23. 4. 2022
|
09:21
|
Svet

V Buči končí exhumácia obetí. Po ruskej okupácii objavili v meste podľa agentúry Unian 412 zavraždených obyvateľov. (ČTK)

23. 4. 2022
|
09:19
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Дайджест новин: Прокурор очікує дозвіл на арешт Фіцо. Більше громадських садів у Братиславі, Словаччина відзначає День Землі, а вуличний фестиваль Good Market – це не лише про їжу чи музику. Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu (SME)

23. 4. 2022
|
09:11
|
Svet

Rusko nasadzuje v Donbase viac vojakov. Na Ukrajine bojuje viac ako 100-tisíc ruských vojakov vrátane žoldnierov zo Sýrie a Líbye, tvrdí šéf ukrajinskej rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.

Niektoré z ruských elitných vojenských jednotiek opustili strategické prístavné mesto Mariupoľ, ktoré Kremeľ vo štvrtok vyhlásil za „oslobodené“, a teraz sa presúvajú na východ Ukrajiny.

Danilov dodal, že v noci sa pomocou helikoptér podarilo dodať zbrane do oceliarne Azovstaľ, poslednej bašty ukrajinských síl v meste. Zároveň vyzval Západ, aby urýchlili dodávky zbraní na Ukrajinu. (SITA)

23. 4. 2022
|
08:19
|
Svet

Šíril propagandu, teraz pátra po synovi z krížnika Moskva. "Hlásili, že celá posádka bola evakuovaná. To je lož! Bezostyšné a cynické klamstvo!," napísal na sieti VKontakte otec nezvestného ruského vojaka. (SME)

23. 4. 2022
|
07:13
|
Svet

Prečo Rusi zrejme nesplnia ani nové ciele? Ak chce Rusko postúpiť, musí mobilizovať. Šesť možných scenárov výsledkov vojny pre Ukrajinu. (SME)

23. 4. 2022
|
06:43
|
Svet

Americký minister zahraničia sa stretol s ukrajinským premiérom. Blinken a Šmyhal diskutovali o ďalších spôsoboch, ako môžu USA pomôcť Ukrajine.

"Minister vyjadril neochvejnú podporu zo strany Spojených štátov ukrajinskej suverenite a územnej celistvosti a vyjadril naše odhodlanie pomôcť Ukrajine, aby sa úspešne ubránila proti brutálnej a neoprávnenej ruskej vojne," píše sa vo vyhlásení amerického rezortu diplomacie.

"Sankcie, financie a zbrane - to sú kľúčové komponenty pre víťazstvo Ukrajiny, zdôraznil som počas stretnutia s ministrom zahraničných vecí Blinkenom. Sme vďační USA za podporu a ochotu pomôcť. Civilizovaný svet sa zjednotil okolo Ukrajiny a Ukrajincov. Vyhráme!" napísal po stretnutí na sociálnej sieti Twitter Šmyhal. (TASR)

23. 4. 2022
|
06:33
|
Svet

Ukrajina konečne dostáva zbrane, o ktoré žiadala, tvrdí ukrajinský prezident. Zbrane od spojencov môžu podľa Zelenského zachrániť tisíce životov.

Zelenskyj tiež v nočnom príhovore uviedol, že vyhlásenie ruského veliteľa naznačuje, že Rusko plánuje vytvoriť pozemný koridor vedúci z ukrajinského Donbasu do Moldavska, čo dokazuje, že Rusko plánuje napadnúť aj iné krajiny.

Zástupca veliteľa ruského Centrálneho vojenského okruhu Rustam Minnekajev totiž v piatok vyhlásil, že Moskva plánuje nielen získať kontrolu nad celým územím Donbasu, ale úplne ovládnuť aj juh Ukrajiny, aby sa vytvoril pozemný koridor na Krym a do Podnesterska v Moldavsku, kde sa údajne tiež porušujú práva po rusky hovoriaceho obyvateľstva.

Moldavsko si následne predvolalo ruského veľvyslanca, aby mu tlmočilo svoj protest v súvislosti s týmito výrokmi Minnekajeva. (TASR)

23. 4. 2022
|
06:23
|
Svet

Generálny tajomník OSN sa stretne s ukrajinským prezidentom. António Guterres bude najskôr v Moskve rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Následne odcestuje do Kyjeva.

Guterres sa stretne s Volodymyrom Zelenským a s ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom budúci štvrtok.

Šéf OSN sa snaží naštartovať dialóg, ktorý by pomohol ukončiť vojnu na Ukrajine. Od začiatku ruskej invázie Guterres udržiaval len slabý kontakt s ukrajinským prezidentom. So Zelenským telefonoval iba raz, a to 26. marca.

Putin podľa AFP neprijímal telefonáty od Guterresa a nebol s ním ani v žiadnom kontakte, keďže šéf OSN označil ruskú inváziu na Ukrajinu za porušenie Charty OSN, základného dokumentu svetovej organizácie. (TASR)

23. 4. 2022
|
06:14
|
Svet

Rusko rozšírilo zoznam tzv. zahraničných agentov. Do registra médií pribudlo ďalších osem subjektov.

Je medzi nimi aj viacero prominentných novinárov, napr. bývalý šéfredaktor rozhlasovej stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, publicista Alexandr Nevzorov, novinár a komentátor Sergej Parchomenko, ako i spolupracovníci Rádia Sloboda (RFE/RL) Jekaterina Lušnikovová, Artur Asafiev a Vladimir Voronov, či sociológ Viktor Vachštajn a aktivista za práva komunity LGBT Jaroslav Sirotkin.

Do registra fyzických osôb vykonávajúcich funkciu tzv. zahraničného agenta pridali aj mená ďalších dvoch opozičných politikov, Leonida Volkova a Vladimira Kara-Murzu. Podľa ministerstva spravodlivosti sa venovali politickým aktivitám v záujme Ukrajiny.

Jednotlivci alebo subjekty označení ako "zahraniční agenti" musia zverejniť zdroje financovania, podrobiť sa auditu a k textom, videám a príspevkom na sociálnych sieťach doplniť titulok, že daný útvar vytvorilo zahraničné médium alebo ruská právnická osoba vykonávajúca funkciu zahraničného agenta.

Tento štatút - podľa AFP - pripomína termín "nepriateľ ľudu" zo sovietskych čias. Má sa vzťahovať na osoby alebo skupiny, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia a vykonávajú politickú činnosť rôzneho druhu. (TASR)

22. 4. 2022
|
23:10
|
Svet

Kanada poskytla Ukrajine ťažké delá. Splnila tak sľub premiéra Justina Trudeaua zo začiatku tohto týždňa.

Kanada dodala ukrajinským silám niekoľko húfnic M777 a potrebnú muníciu. Dokončuje aj zmluvy o obrnených vozidlách komerčného typu, ktoré pošle na Ukrajinu čo najskôr, dodalo ministerstvo. (Reuters)

22. 4. 2022
|
21:29
|
Svet
Dôležité

Potopenie krížnika Moskva si vyžiadalo jednu obeť a 27 nezvestných, tvrdí Rusko. Zo strany Ruska ide o prvé priznanie strát, ktoré si vyžiadalo potopenie vlajkovej lode Čiernomorskej flotily.

Zvyšných 396 členov posádky lode sa vraj podarilo evakuovať na lode Čiernomorskej flotily operujúce v oblasti a dopraviť do Sevastopola. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko priznalo jednu obeť potopenia krížnika Moskva Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 3. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 7. Výlety na mieru pre celú rodinu
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 650
 2. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 327
 3. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 453
 4. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 656
 5. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 6 225
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 789
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 651
 8. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 3 119
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu