SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Ukrajina Rusko Online: EÚ urobí všetko pre to, aby Ukrajina vyhrala, vyhlásil v Kyjeve Michel

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti

Načítavam... Rusi spustili druhú fázu útoku (20. 4. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
20. 4. 2022
|
23:15
|
Svet

V obliehanom Mariupole zomrela 91 ročná žena, ktorá v detstve prežila holokaust. Vanda Objedková zomrela v krutých podmienkach, ukrývala sa v mrazivej pivnici bez vody.

"Keď mala desať rokov, Vanda prežila Nemcov vďaka tomu, že sa schovávala v pivnici v Mariupole. O 81 rokov neskôr zomrela v pivnici v tom isto meste, ako obeť odpornej vojny, keď sa skrývala pred Rusmi," uviedlo na twitteri múzeum v bývalom nacistickom vyhladzovacom tábore v Osvienčime.

Objedková zomrela 4. apríla. Dcéra Larisa s manželom ju pochovali v jednom z parkov neďaleko Azovského mora, uviedla BBC. (ČTK, SME)

20. 4. 2022
|
22:09
|
Svet

Rada Európy vyzvala na vytvorenie humanitárnych koridorov z obkľúčenej oceliarne v zničenom ukrajinskom meste Mariupoľ.

"Mnoho civilistov, medzi nimi ženy, deti a starší, je údajne stále uviaznutých v oblastiach Mariupoľu obliehaných ruskými silami. Mnoho týždňov prežívali v hrozných podmienkach a s obmedzenými zásobami," uviedla komisárka pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Zdôraznila, že medzinárodné humanitárne právo treba rešpektovať za každých okolností, aj k zajatým vojakom a tým, ktorí sa vzdávajú, i k raneným vojakom a chorým. "Musí sa s nimi zaobchádzať ľudsky a s rešpektom k ich prirodzenej dôstojnosti a základným ľudským právam," konštatovala Mijatovičová. (TASR)

20. 4. 2022
|
21:52
|
Svet

Spojené štáty uvalili ďalšie sankcie na desiatky ľudí a subjektov, vrátane ruskej komerčnej banky Transkapitalbank a spoločnosti na ťažbu virtuálnych mien.

Ich cieľom je „zamerať sa na vyhýbanie sa Moskvy existujúcim sankciám za ruskú inváziu na Ukrajinu“.

Washington sa tiež zameral na globálnu sieť viac ako 40 ľudí a subjektov vedenú ruským oligarchom Konstantinom Malofejevom.

USA tiež uvalili sankcie na holdingovú spoločnosť bitcoinového ťažiara BitRiver a desať jeho dcérskych spoločností so sídlom v Rusku.

Brian Nelson, podpredseda ministerstva financií USA pre terorizmus a finančné spravodajstvo, povedal, že USA sú odhodlané zabezpečiť, aby sa žiadne aktívum nestalo „mechanizmom“ pre ruského prezidenta. (Reuters)

20. 4. 2022
|
21:01
|
Svet

Ukrajina nedostala od západných spojencov bojové lietadlá, ale len náhradné diely. Hovorca amerického ministerstva obrany John Kirby opravil svoje predchádzajúce vyhlásenie.

Pentagón pôvodne oznámil, že spojenci na Ukrajinu dopravili bojové lietadlá a taktiež náhradné diely na opravu poškodených strojov.

"Mýlil som sa. (Ukrajina) nedostala od inej krajiny celé lietadlo," povedal Kirby. (AFP)

20. 4. 2022
|
20:25
|
Svet

Európska únia usporiada 5. mája medzinárodnú darcovskú konferenciu na pomoc Ukrajine. Vyzbierané peniaze budú určené na financovanie ukrajinského hospodárstva, ako aj pomoc pri obnove krajiny po skončení vojenského konfliktu.

Predseda Európskej rady Charles Michel dodal, že zmienená konferencia bude organizovaná s pomocou Európskej komisie, všetkých 27 členských štátov Európskej únie, ako aj s podporou ďalších členov medzinárodného spoločenstva. (TASR)

20. 4. 2022
|
20:12
|
Svet

Západní ministri odišli zo zasadnutia skupiny G20 vo Washingtone, keď začal hovoriť ruský minister financií Anton Siluanov. Na bojkote vystúpenia šéfa ruského rezortu financií sa dohodli vopred.

Chceli tak vyjadriť protest voči pokračujúcej ruskej vojenskej agresii na Ukrajine.

Ako pozvaní hostia na ňom vystúpili aj predstavitelia Ukrajiny, ktorí taktiež opustili sálu počas virtuálneho vystúpenia ruského ministra.

Spojené štáty tiež vopred informovali Indonéziu, ktorá v súčasnosti zastáva rotujúce predsedníctvo skupiny G20, že sa nebudú zúčastňovať na všetkých zasadnutiach, na ktorých budú prítomní zástupcovia Ruska. (TASR)

20. 4. 2022
|
19:37
|
Svet

Za kybernetickým útokom na české weby stoja ruskí hacker, uviedol český minister vnútra Víta Rakúšan. Útok  zasiahol viaceré české weby. Mimo prevádzky je aj Portál českej verejnej správy.

"Všetky systémy odolali, žiadne informácie sa nedostali do rúk niekomu, komu by nemali. Útok bol neúspešný," cituje Rakušana portál Novinky.cz.

"V tomto prípade máme detegované, že išlo o útok ruských hackerov na české systémy. Rusko nepovažuje Českú republiku za priateľskú krajinu, to je fakt," povedal v stredu Rakušan. Útok bol vedený proti Českej republike, a to proti štátnym i súkromným inštitúciám. (TASR)

20. 4. 2022
|
19:30
|
Svet

Mariupoľ už nevydrží dlho vzdorovať ruským útokom, varoval tamojší veliteľ ukrajinských síl a požiadal svet o pomoc s evakuáciou.

Obrancovia Mariupoľa vydržia vzdorovať ruským útokom už len niekoľko dní, alebo dokonca len niekoľko hodín, varoval Serhij Volynskyj, ktorý velí 36. brigáde námornej pechoty, brániacej spolu s plukom Azov oceliarne Azovstaľ, poslednú baštu ukrajinského odporu v strategicky dôležitom prístave.

"Nepriateľ je čo do počtu desaťkrát silnejší ako my, má prevahu vo vzduchu, na zemi, aj pokiaľ ide o delostrelectvo, vybavenie a tanky," uviedol Volynskyj. "Obraciame sa na svetových lídrov a prosíme ich, aby nám pomohli (...) a prepravili nás na územie tretej krajiny," zdôraznil veliteľ. Dodal, že mesto je zničené. V oceliarňach je podľa Volynského asi 500 zranených vojakov, ktorí "doslova hnijú". (ČTK)

20. 4. 2022
|
19:20
|
Svet

Generálny tajomník OSN António Guterres požiadal o stretnutie s ukrajinským aj s ruským prezidentom. So Zelenským sa chce stretnúť v Kyjeve a s Putinom v Moskve. Guterresova iniciatíva by mala naštartovať mierový dialóg.

"V tomto čase veľkého ohrozenia a jeho následkov by sme radi diskutovali o urgentných krokoch, ktoré by mohli Ukrajine priniesť mier," povedal v tejto súvislosti hovorca Dujarric.

OSN podľa agentúry AFP doposiaľ zohráva v snahách o ukončenie konfliktu na Ukrajine prevažne len marginálnu úlohu. K tomuto stavu čiastočne prispelo rozdelenie Bezpečnostnej rady OSN. Medzi jej stálymi členmi disponujúcimi právom veta je totiž okrem Ruska aj Čína, ktorá odmieta snahy o odsúdenie ruskej invázie.

Od začiatku ruskej agresie Guterres telefonoval so Zelenským len raz, a to 26. marca. Putin nie je so šéfom OSN v žiadnom kontakte, keďže Guterres uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu predstavuje porušenie Charty OSN, základného dokumentu svetovej organizácie, píše AFP. (TASR)

20. 4. 2022
|
19:17
|
Svet

Rusko pred spustením raketového testu riadne informovalo USA. Pentagón tvrdí že tento krok "nie je hrozbou" pre USA a ich spojencov. "Nebolo to prekvapenie," povedal hovorca Pentagónu John Kirby. (Sky News)

20. 4. 2022
|
19:05
|
Svet

Z Mariupoľa odišlo menej autobusov, ako sa plánovalo. Očakávalo sa, že sa z bombardovaného regiónu podarí evakuovať šesťtisíc ľudí. Nie je známe koľko ľudí sa nakoniec podarilo evakuovať.

,,Ľudia sa zhromaždili na dohodnutých miestach stretnutia, ale len málo z nich nastúpilo do autobusov," uviedol guvernér Donecka Pavlo Kyrylenko. Predpokladá sa, že v meste zostáva uväznených viac ako 100-tisíc ľudí. (Sky News)

20. 4. 2022
|
18:55
|
Ekonomika

Medziročná inflácia v Rusku zrýchlila na 17,62 percenta, bola najvyššia od začiatku roka 2002. Dôvodom sú západné sankcie, ktoré spôsobili volatilitu rubľa.

V uplynulých týždňoch v Rusku prudko vzrástli ceny prakticky všetkého, od zeleniny a cukru po oblečenie a smartfóny. (TASR)

20. 4. 2022
|
18:53
|
Svet

Ruským vojakom sa nedarí zlomiť odpor v Mariupoli, obrancom mesta ale dochádzajú sily. Ukrajincom sa podarilo zastaviť ruský postup na Slovjansk. Moskva plánuje na juhu referendá o pripojení k Rusku.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 20/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
20. 4. 2022
|
18:40
|
Svet

Európska únia urobí všetko pre to, aby Ukrajina dokázala zvíťaziť vo vojne proti Rusku. Vyhlásil to predseda Európskej rady Charles Michel v Kyjeve po boku prezidenta Zelenského.

"Nie ste sami. Sme s vami. A urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme vás podporili a pomohli Ukrajine vyhrať túto vojnu," vyhlásil Michel.

"Cieľom Kremľa je zničiť suverenitu Ukrajiny a rozdeliť Európsku úniu, ale to sa mu nepodarí," pokračoval predseda Európskej rady. Podľa jeho slov členské štáty EÚ v náročných podmienkach ukázali, že sú schopné prijímať rozhodnutia systematicky a jednomyseľne.

Zelenskyj na tlačovej konferencii zopakoval, že členstvo v EÚ je prioritou pre Ukrajinu. "Je to priorita pre náš štát, pre silu našich ľudí, pre tých, ktorí sú pripravení brániť našu zem pred ruskými útočníkmi aj bez zbraní," povedal ukrajinský prezident. (TASR)

20. 4. 2022
|
18:37
|
Ekonomika

Nemecko do konca roka zastaví dovoz ruskej ropy, vyhlásila ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková po stretnutí s rezortnými kolegami pobaltských štátov. (TASR)

20. 4. 2022
|
18:24
|
Svet

Približne 200 žien protestovalo pred ruskou ambasádou v lotyšskej metropole Riga proti znásilňovaniu žien, ktorého sa údajne na Ukrajine dopúšťajú príslušníci ruskej armády.

Demonštrantky, prevažne mladé ženy, stáli v niekoľkých radoch pred ruským veľvyslanectvom s rukami zviazanými za chrbtom, s čiernymi plastovými vrecami na hlavách a s nohami a spodnou bielizňou postriekanou červenou farbou.

Protestujúce ženy chceli upriamiť pozornosť na početné správy o násilí voči ženám, ktoré sprevádza ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Znásilňovanie je podľa nich jednou zo zbraní, ktorú na Ukrajine nasadzuje ruská armáda popri bombách, tankoch či raketách.

Ukrajinky sú znásilňované, mučené a zabíjané priamo pred očami svojich detí. Obeťami sexuálneho zneužívania sa stávajú aj mladistvé osoby, uviedli organizátorky.

Ženy pred ruskou ambasádou žiadali okamžité kroky na zastavenie ruskej invázie a vojnových zločinov páchaných ruskými vojakmi na Ukrajine. Podobné demonštrácie vyjadrujúce solidaritu s ukrajinskými obeťami sexuálneho násilia sa už predtým uskutočnili aj pred veľvyslanectvami Ruskej federácie v litovskom Vilniuse a estónskom Tallinne. (TASR)

20. 4. 2022
|
18:17
|
Ekonomika

Veľké ekonomiky sa budú snažiť znížiť svoju závislosť od Ruska, pokiaľ ide o energie, a od Číny, pokiaľ ide o dodávateľské reťazce, očakáva prezident Svetovej banky David Malpass.

Malpass v odpovedi na otázku o rastúcom riziku fragmentácie globálnej ekonomiky v dôsledku ruskej vojny proti Ukrajine uviedol, že závislosť od ruských energií a od čínskych dodávateľských reťazcov je nadmerná a že prebiehajúce zmeny sú nevyhnutné.

"Môže to byť dobré pre Čínu," povedal Malpass na tlačovej konferencii. "Ak budú špecifické dodávateľské reťazce menej závislé od Číny, umožní to Číne, aby sa presunula do iných sektorov."

Malpass očakáva, že medzinárodný obchod a investície budú pokračovať aj napriek istým korekciám. Rozdrobenie do separátnych blokov by totiž znížilo globálnu produktivitu.

"Nepovažujem to za negatívny krok. Pre svet je to dôležitý krok pozrieť sa na rast regionálneho obchodu. Som si úplne istý, že svet bude naďalej obchodovať," dodal Malpass. (TASR)

20. 4. 2022
|
18:00
|
Domov

Putinovo Rusko sa počas vojny na Ukrajine premenilo na uzatvorenú facebookovú skupinu. Režim uzatvoril ruskú populáciu v ideologickom a informačnom kotle, odtrhnutom od reality rovnako ako väčšina ruských predstaviteľov. Píše Michal Havran. (SME)

20. 4. 2022
|
17:51
|
Svet

Zelenskyj je pripravený prepustiť ruských vojnových zajatcov výmenou za bezpečný prechod civilistov a ukrajinských jednotiek z Mariupoľa. Odhaduje sa, že v meste zostáva asi 100-tisíc ľudí.

Ukrajinský prezident dodal, že situácia v meste sa zhoršuje, pričom stovky zranených sú bez prístupu k lekárskej starostlivosti.

Zelenskyj v súvislosti s obliehanou oceliarňou Azovstaľ a povedal, že verí, že na mieste zostáva spolu s ukrajinskými obrannými silami tisíc civilistov.

Ukrajinský prezident ďalej tvrdil, že Kyjev nevidel ani nepočul o dokumente, ktorý Kremeľ údajne poslal Ukrajine v súvislosti s mierovými rozhovormi.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov predtým uviedol, že Moskva čaká na odpoveď po odovzdaní dokumentu ukrajinskej strane. (Sky News)

20. 4. 2022
|
17:34
|
Svet
Dôležité

Rusko tvrdí, že otestovalo novú medzikontinentálnu balistickú raketu. Raketa Sarmat má "najvyššie taktické a technické vlastnosti", oznámil ruský prezident.

Putina v televíznom prenose informovala armáda, že raketa bola odpálená z Plesecka na severozápade krajiny a zasiahla ciele na polostrove Kamčatka. Raketa má podľa Putinových slov poskytnúť podnet na zamyslenie pre tých, ktorí sa snažia ohroziť Rusko. (The Guardian)

20. 4. 2022
|
17:20
|
Svet

Rusko varovalo Fínsko a Švédsko pred vstupom do NATO. Nové vyhrážky zo strany Moskvy zazneli v deň, keď o možnom členstve v NATO začali rokovať fínski poslanci. Dôsledky vstupu krajín do aliancie Rusko nešpecifikovalo.

"Všetky naše varovania sme (Fínsku a Švédsku) tlmočili verejne aj prostredníctvom bilaterálnych kanálov. Vedia o tom, takže by nemali byť ničím zaskočení. Boli informovaní o všetkom, k čomu to (vstup do NATO) povedie," vyhlásila hovorkyňa rezortu diplomacie v Moskve Marija Zacharovová. (TASR)

20. 4. 2022
|
17:18
|
Domov

Kým pri rozhovore pre CNN Scholz vyzeral, že ho tlačia topánky, keď musel zaujať stanovisko k Nord Streamu II, teraz ho už aj škrtí viazanka, pretože tlak vyvíja nielen partner cez Atlantik, ale aj koaliční partneri a k tomu tiež vlastný elektorát. Píše Zuzana Kepplová. (SME)

20. 4. 2022
|
17:09
|
Svet


Agresia voči Ukrajine je podľa belgického premiéra porovnateľná s najtemnejšími stránkami histórie Európy. De Croo sa vyjadril, že „v prípade vojnových zločinov nemôže byť beztrestnosť“.

Premiér dodal, že belgická vláda bude podporovať Medzinárodný trestný súd v jeho prešetrovaní podozrení z vojnových zločinov spáchaných Ruskom a snaží sa vyslať na Ukrajinu expertov z oblasti súdneho lekárstva. (SME, TASR)

20. 4. 2022
|
16:54
|
Svet

Nemecko sľubuje dlhodobejšiu vojenskú pomoc Ukrajine. "Ide o najbližšie tri mesiace a tiež najbližšie tri roky," povedala nemecká ministerka zahraničných vecí Baerbocková.

Dodávky ťažších zbraní, napríklad tankov, podľa Baerbockovej "nie je tabu, aj keď debata v Nemecku možno niekedy vyvoláva také zdanie".

Berlín už má dohodu s ostatnými členskými krajinami NATO a skupiny G7, že ak urýchlene pošlú Ukrajine staršie zbrane ešte zo sovietskej éry, Berlín ich nahradí zbraňami nemeckej výroby, vysvetlila Baerbocková. (TASR)

20. 4. 2022
|
16:30
|
Svet

Zelenskyj s Michelom diskutovali o sankciách proti Rusku, obrane a finančnej podpore Ukrajiny. Predseda Európskej rady Michel a ukrajinský prezident tiež preberali kritéria pre vstup Ukrajiny do Európskej únie.

Zelenskyj zverejnil video s predsedom Európskej rady, ktorý je dnes na návšteve Kyjeva. 

"Ďakujem za zmysluplné stretnutie a solidaritu s ľudom Ukrajiny," povedal Zelenskyj. (The Guardian, SME)

20. 4. 2022
|
16:12
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччина – єдина країна ЄС, де викиди вуглекислих газів у 2021 році перевищили допандемічні показники. Фракція ультраправих припинила своє існування у парламенті. Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete  prečítať tu . (SME)

20. 4. 2022
|
16:01
|
Svet

Estónsko zakázalo zhromaždenia s ruskými vlajkami a vojenskými symbolmi počas osláv Dňa víťazstva 9. mája. Tento sviatok pripomínajúci koniec 2. svetovej vojny sa v Estónsku tradične oslavuje kvôli početnej ruskej menšine.

„Estónsky štát bol doteraz tolerantný voči podujatiam počas 9. mája, ale terajšie ruské aktivity na Ukrajine bránia verejným zhromaždeniam v Estónsku na vyjadrenie podpory agresívnemu štátu a vystavovaniu vojnových symbolov,“ uviedol v stredu šéf estónskej polície a pohraničnej stráže Elmar Vaher.

Estónska polícia konštatovala, že pripomínať si tých, ktorí boli zabití počas druhej svetovej vojny, nie je zakázané, ale „nemá sa to zneužívať na vyvolávanie násilia a nenávisti medzi ľuďmi“. K zakázaným symbolom patria vlajky Sovietskeho zväzu a Ruska, vojenských uniforiem ZSSR a čierno-oranžová Stuha svätého Juraja, ktorú nosia v Rusku na pripomenutie si víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Zákaz vTallinne a v jeho okolí platí do 10. mája. (TASR)

20. 4. 2022
|
15:44
|
Svet

Z Ukrajiny bolo proti ich vôli deportovaných pol milióna ľudí. Vyhlásil to šéf humanitárneho výboru ukrajinského parlamentu. Mykyta Poturajev tiež vyzval Červený kríž, aby tiež pokúsil nadviazať kontakt s nezvestnými.

Tvrdenia nie je možné nezávisle overiť.

Poturajev tvrdí, že má obavy o osud deportovaných Ukrajincov. "Vieme o takzvaných filtračných táboroch pre ukrajinských občanov. To je jedna z prípadných aktivít Červeného kríža, aspoň nájsť týchto deportovaných ľudí a pochopiť, čo sa s nimi deje na území Ruskej federácie," vyzval.

Alexandra Boivinová, predstaviteľka Červeného kríža, uviedla, že organizácia hovorila s ruskými úradmi o možnostiach pomoci deportovaných ľuďom. "Na otázku, či môžeme potvrdiť, že ľudia boli v tejto chvíli násilne vysídlení, nemôžem odpovedať... ale určite je to problém," povedala Boivinová. (The Guardian)

20. 4. 2022
|
15:14
|
Svet

Od začiatku vojny bolo zabitých už 20 900 ruských vojakov, tvrdí Ukrajina. Podľa Kyjeva ukrajinská armáda zničila 2 087 ruských obrnených transportérov. Údaje nie je možné nezávisle overiť.

Ukrajinský prezident v nočnom príhovore uviedol, že ruská armáda vrhá do boja všetko, čo má. „Proti Ukrajine nahnali takmer všetkých a všetko, čo je schopné proti nám bojovať,“ uviedol Zelenskyj. (Sky News)

20. 4. 2022
|
14:45
|
Svet

Starosta Mariupoľa vyzýva obyvateľov, aby odišli. Vadim Bojčenko apeloval na ľudí, ktorí už z mesta odišli, aby kontaktovali príbuzných, ktorí sú stále v meste, a vyzvali ich na evakuáciu.

Mariupoľ, ktorý mal pred vojnou viac ako 400-tisíc obyvateľov, už podľa starostu opustilo zhruba 200-tisíc ľudí.

„Nebojte sa a evakuujte sa do Záporožia, kde môžete dostať všetku pomoc, ktorú potrebujete - jedlo, lieky, základné veci... A hlavné je, že budete v bezpečí,“ napísal.

Bojčenko uviedol, že na evakuáciu použijú autobusy a ľudia budú môcť nastúpiť na troch miestach. Jedno z nich bude v blízkosti oceliarne Azovstaľ, ktorá sa stala poslednou pevnosťou ukrajinských síl v meste.

Ukrajinský prezident sa domnieva, že v meste mohlo byť v dôsledku ruského bombardovania zabitých až 20-tisíc ľudí a neznámy počet obyvateľov násilne previezli na ruské územie. (SME)

20. 4. 2022
|
14:31
|
Svet

Rusko podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova predložilo Ukrajine návrh dokumentu, ktorý načrtáva požiadavky Moskvy v rámci mierových rokovaní, a teraz čaká na odpoveď Kyjeva.

Peskov počas konferenčného hovoru s novinármi povedal, že Rusko odovzdalo Ukrajine návrh dokumentu obsahujúci „úplne jasné, vypracované formulácie“ a teraz „je lopta na ich strane ihriska, čakáme na odpoveď“.

Peskov ďalšie podrobnosti neposkytol. (SITA)

20. 4. 2022
|
13:58
|
Svet

Moskva sa vyhráža Moldavsku, ktoré zakázalo proruské vojnové symboly. Ruský senátor Alexej Puškov pohrozil moldavskej prezidentke Maii Sanduovej, že jej krajina môže skončiť "na smetisku dejín".

"Mala by byť opatrná pri Rusku a jeho symboloch, o to viac, že Kišiňov nedokáže platiť za ruský plyn," napísal Puškov na Telegrame.

Moldavsko, nachádzajúce sa medzi Ukrajinou a Rumunskom, sa po invázii Ruska na Ukrajinu snaží o členstvo v Európskej únii. Kišiňov poskytuje Kyjevu humanitárnu, ale nie vojenskú pomoc. V samotnom konflikte sa Moldavská republika vyhlásila za neutrálu a nezapája sa ani do sankcií uvalených na Rusko.

Kišiňov však už začiatkom tohto týždňa zakázal používanie symbolov "Z" a "V" na vyjadrenie podpory ruských vojakov útočiacich na Ukrajine, ako aj oranžovo-čiernu pásikovú stužku svätého Juraja, ktoré je pokladaná za znak podporovateľov ruského prezidenta Vladimira Putina, ale tiež proruských separatistov na Ukrajine.

Sanduová obhajovala zákaz tým, že tieto symboly rozdeľujú spoločnosť. Ich miesto je na "smetisku dejín", uviedla. Puškovova reakcia nasledovala po týchto jej slovách. Senátor je považovaný za jedného z najhlasnejších zástancov ruskej zahraničnej politiky. (TASR)

20. 4. 2022
|
13:50
|
Svet

Oligarcha Tiňkov odsúdil ruskú inváziu Ukrajiny. Sankcionovaný ruský oligarcha odsúdil „masaker“ Moskvy na Ukrajine a vyzval Západ, aby pomohol ukončiť „šialenú vojnu“. (BBC, TASR)

20. 4. 2022
|
13:42
|
Svet

Dejiny nezabudnú na vojnové zločiny páchané na Ukrajine, tvrdí Michel. Predseda Európskej rady vyhlásil, že za vojnové zločiny spáchané na Ukrajine musí byť nastolená spravodlivosť.

"V Boroďanke tak ako v Buči a mnohých iných mestách na Ukrajine dejiny nezabudnú na vojnové zločiny, ktoré tam boli spáchané. Bez spravodlivosti nemôže nastať mier," napísal Michel na Twitter.

Kyjev v poslednom období navštívili lídri viacerých európskych krajín i európskych inštitúcií. Západné krajiny pomáhajú Ukrajine vyšetriť možné zločiny, ktorých sa tam dopustila ruská armáda.

Ukrajinské úrady uvádzajú, že po odchode ruských vojsk našli v Kyjevskej oblasti doposiaľ vyše 1200 tiel obetí. Moskva však odmieta obvinenie, že jej vojaci páchali pri Kyjeve vojnové zločiny a trvá na tom, že jej armáda neútočí na civilné ciele. (SME)

20. 4. 2022
|
13:32
|
Svet

Z Ukrajiny už pred vojnou utieklo viac ako päť miliónov ľudí, oznámilo OSN. Ďalších 7,1 milióna ľudí je vysídlených zo svojich domovov na Ukrajine.

To znamená, že viac ako štvrtina 44 miliónovej populácie Ukrajiny buď utiekla z krajiny alebo bola vnútorne vysídlená za menej ako dva mesiace. Viac ako polovica ukrajinských detí bola vysídlená.

António Vitorino včera vystúpil na Bezpečnostnej rade OSN, kde varoval, že masové vysídľovanie ľudí bude mať za následok až 30 percent ukrajinskej populácie, ktorá bude mať nejakú formu negatívneho psychologického dopadu a problémy s duševným zdravím.

Ženy, deti, starší ľudia a ľudia so zdravotným postihnutím boli neúmerne zasiahnuté, povedal Vitorino.

Mnohí sú zraniteľní voči obchodovaniu s ľuďmi, „násiliu, vykorisťovaniu a zneužívaniu“ zločineckými sieťami, ktoré využívajú krízu, varoval Vitorino. (The Guardian)

20. 4. 2022
|
13:20
|
Svet

Ukrajinec sledoval presun ruských vojakov pomocou svojich slúchadiel Airpods. Ruskí vojaci vyplienili mesto Hostomeľ a ukradli aj Apple slúchadlá Vitaliyho Semenetsa. Tie majú v sebe zabudovanú možnosť sledovať ich polohu.

Semenets príležitosť využil a na Instagrame zdieľal snímku obrazovky s polohou svojich ukradnutých slúchadiel. Z nej vyplýva, že sa vojaci usadili v Rusku, asi 144 kilometrov východne od Charkova, kde sa skutočne predpokladá preskupovanie ruskej armády. „Vďaka technológii viem, kam sa podeli moje slúchadlá z môjho domova v Hostomeli,“ povedal. (The Guardian)

20. 4. 2022
|
11:52
|
Svet

"Keby sme mali prístup ku všetkým zbraniam, ktoré potrebujeme, ktoré majú naši partneri a ktoré sú porovnateľné so zbraňami, aké používa Rusko, už by sme túto vojnu ukončili," povedal v utorňajšom príhovore prezident Zelenskyj.  (SME)

20. 4. 2022
|
11:41
|
Ekonomika

Ruská centrálna banka pozastavila zverejňovanie štvrťročných údajov o zahraničnom dlhu. Urobila tak týždeň po tom, ako rovnaké rozhodnutie prijala aj v prípade zahraničného obchodu. (TASR)

20. 4. 2022
|
11:27
|
Svet

Rusko podniklo neúspešné pokusy o vniknutie do miest Rubižne a Severodoneck v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, informoval v stredu ráno generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

"Po pokusoch ruských okupantov vtrhnúť do Rubižného a Severodonecka prijali do miestnej nemocnice v Novoajdare 130 ranených vojakov nepriateľa," napísal generálny štáb vo svojej situačnej správe.

Okrem toho velenie ukrajinskej armády hlásilo aj pokusy Rusov o útok blízko mesta Izium v Charkovskej oblasti a ťažké boje okolo miest Marinka, Popasna, Torske a Kreminna a v okolí obce Zelena Dolyna.

Proruskí separatisti predtým hlásili, že dobyli a ovládli Kreminnu. Správy nie je možné nezávisle overiť, dodala agentúra DPA. (TASR)

20. 4. 2022
|
09:59
|
Domov

Na Slovensko prišlo včera z Ukrajiny 3213 osôb. Z toho bolo 1837 žien, 616 detí a 760 mužov. O dočasný azyl požiadalo 698 ľudí.

Celkový počet utečencov z Ukrajiny od začiatku ruskej invázie dosiahol 347 301, dočasné útočisko získalo podľa informácií ministerstva vnútra 69 064 ľudí. (SME)

20. 4. 2022
|
09:41
|
Svet

Dvoch zamestnancov ZOO v Charkove, ktorí minulý mesiac napriek ťažkému ostreľovaniu ruskými silami zostali v meste, aby sa postarali o zvieratá, našli mŕtvych.

Zoologická záhrada Feľdman-Ekopark uviedla, že v pondelok dostala potvrdenie informácie, že zamestnancov zastrelili ruskí vojaci a našli ich zabarikádovaných v miestnosti.nZ textu oznámenia nie je jasné, kedy zamestnanci zahynuli, ale zoo napísala, že za nezvestných boli vyhlásení začiatkom marca.

Počas ostreľovania bolo evakuovaných niekoľko zvierat vrátane levov, jaguárov, strieborných líšok a hyen, doplnila zoo.

"Budeme si v srdciach uchovávať posvätnú pamiatku na týchto úžasných a odvážnych ľudí. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť ich rodinám a priateľom. Veríme, že krutí ľudia, čo toto spáchali, budú nakoniec potrestaní!" dodal park. (TASR)

20. 4. 2022
|
09:37
|
Svet

Nórsko darovalo Ukrajine 100 kusov rakiet typu Mistral. Zásielka je už na ceste. Nórsko Ukrajine už predtým dodalo Ukrajine 4000 protitankových rakiet aj ďalšie vojenské vybavenie. 

"Mistral je účinná zbraň, Podobné zbraňové systémy darovali aj iné krajiny," uviedol šéf silového rezortu Björn Arild Gram.

 "Konflikt na Ukrajine môže byť dlhodobý a táto krajina je závislá od medzinárodnej podpory, aby odolala ruskej agresii. Preto sa vláda rozhodla darovať Ukrajine systém protivzdušnej obrany Mistral," dodal Gram. (TASR)

20. 4. 2022
|
09:31
|
Svet

Predseda Európskej rady Charles Michel pricestoval do Kyjeva. "Dnes v Kyjeve. V srdci slobodnej a demokratickej Európy," napísal Michel na sociálnej sieti. Predpokladá sa, že sa stretne s najvyššími predstaviteľmi Ukrajiny.

(TASR)
20. 4. 2022
|
09:17
|
Svet

Ruská armáda poslala do boja ďalšie dve jednotky. Podľa predstaviteľa USA ide o práporové taktické skupiny. Počet ruských jednotiek na Ukrajine sa týmto zvýšil na 78, pričom všetky operujú na juhu a východe.

Minulý týždeň mali Rusi na Ukrajine 65 jednotiek. Podľa Pentagonu pozostávali ruské jednotky na začiatku vojny zo 700 až 800 vojakov a momentálne ich na Ukrajine môže byť 55-tisíc až 62-tisíc. (SITA)

20. 4. 2022
|
09:07
|
Svet
Dôležité

Z Mariupoľa by v stredu mali cez humanitárny koridor odísť ženy, deti a seniori. "Civilisti sa majú zhromaždiť o 14:00 (13:00 SELČ) a v kolóne odísť do Záporožia cez Berďansk," oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.

"Vzhľadom na veľmi zložitú bezpečnostnú situáciu môže dôjsť k zmenám. Preto sa riaďte príslušnými oficiálnymi oznámeniami. Urobíme všetko pre to, aby všetko fungovalo," dodala Vereščuková. (The Guardian)

20. 4. 2022
|
08:24
|
Svet

Rusko počas utorka údajne zničilo 13 ukrajinských jednotiek. Delostrelectvo zasiahlo 1 260 vojenských objektov a 1 214 miest, kde sa nachádzali ukrajinskí vojaci, povedal hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Agentúra AP pripomína, že tvrdenia Konašenkova sa nedajú nezávisle overiť. (SITA)

20. 4. 2022
|
08:17
|
Svet

Takmer dvetisíc lekárov zo zahraničia má záujem o dobrovoľnícku prácu na Ukrajine. Zdravotníci sa zaviazali pomáhať ukrajinským lekárom vo vojne proti Rusku, uviedlo tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.

(SME)
20. 4. 2022
|
08:00
|
Svet

Na východe Ukrajiny sa začala očakávaná ruská ofenzíva. Bitka o Donbas bude zrejme rozhodujúca. Ako dlho boje potrvajú a môžu Ukrajinci Rusov poraziť? Pripravili sme otázky a odpovede. (SME)

20. 4. 2022
|
07:48
|
Svet

Rusko ostreľovalo mestá Novodruževsk a Gornyj v Luhanskej oblasti. Oznámil to šéf regionálnej vojenskej správy Serhij Hajdaj. Po polnoci ruská armáda spustila paľbu na obytné domy aj na plynovod. Dodávky plynu museli prerušiť.

(NEXTA)
20. 4. 2022
|
07:31
|
Svet

Ukrajinská armáda dostane ťažké delostrelectvo od Kanady. Vyhovie tak žiadosti prezidenta Zelenského. "Sme v kontakte s prezidentom Zelenským a reagujeme na to, čo najviac potrebujú," povedal kanadský premiér Justin Trudeau.

Kanada v utorok tiež zaviedla sankcie voči 14 Rusom vrátane dvoch dospelých dcér ruského prezidenta Vladimira Putina – Mariji Voroncovovej a Katerine Tichonovovej – a tiež manželke a dcére ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Ich aktíva v Kanade budú zmrazené a nebudú tam už môcť podnikať. (TASR)

20. 4. 2022
|
07:21
|
Svet

Ukrajinská armáda dobyla späť mesto Marjinka v Doneckej oblasti. Generálny štáb uviedol, že armáda drží líniu dlhú približne 480 kilometrov a odrazila pokusy o postup. 

Britské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko brzdia logistické a technické problémy. (SITA)

20. 4. 2022
|
07:05
|
Domov

Rusi spustili druhú časť ofenzívy na Ukrajine, v ktorej sa sústreďujú najmä na východ. Zahraniční pozorovatelia aj samotní Ukrajinci to ohlasovali už niekoľko dní. Prečo Vladimir Putin mení stratégiu a čo od nej očakávať?

Načítavam... Rusi spustili druhú fázu útoku (20. 4. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
20. 4. 2022
|
07:00
|
Svet

Nemecko bude financovať zbrane pre Ukrajinu od zbrojárskych firiem. Firmy poskytnú zoznam zbraní, ktoré je možné dodať v blízkej budúcnosti - protitankové zbrane, zariadenia protivzdušnej obrany, muníciu a delostreleckú výzbroj.

Ukrajina si podľa slov kancelára Scholza z tohto zoznamu vybrala zbrane. Scholz tak reaguje na kritiku koaličných strán aj opozičnej CDU z dôvodu nízkej intentzity vyzbrojovania Ukrajiny. (TASR)

20. 4. 2022
|
06:31
|
Svet

Ukrajinské úrady majú opäť priame spojenia s elektrárňou v Černobyli. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu plánuje skontrolovať rádiologickú situáciu, doručiť vybavenie a opraviť diaľkové bezpečnostné monitorovacie systémy.

Priamy telefonický kontakt medzi vyradenou černobyľskou elektrárňou a ukrajinským regulačným úradom sa stratil na viac ako mesiac v čase, keď bola pod kontrolou ruských síl. "Jednoznačne to nebolo udržateľné riešenie a skutočnosť, že regulátor môže teraz v prípade, že je to potrebné, kontaktovať priamo elektráreň, je veľmi dobrou správou," uviedol Rafael Mariano Grossi, šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. (TASR)

20. 4. 2022
|
06:22
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj žiada Západ o ďalšie zbrane. "Ak by sme mali prístup k zbraniam, ktoré potrebujeme, ktoré majú naši partneri a ktoré sú porovnateľné so zbraňami Ruska, už by sme túto vojnu ukončili," povedal Zelenskyj.

Je "morálnou povinnosťou" krajín, ktoré takéto zbrane majú, aby ich Kyjevu poskytli, zdôraznil. Dodal, že to pomôže zachrániť tisíce životov Ukrajincov. "Akékoľvek oneskorenie pomoci pre Ukrajinu dáva okupantom príležitosť na zabitie ďalších Ukrajincov," varoval. (TASR)

20. 4. 2022
|
06:13
|
Svet
Dôležité

Proti ukrajinským jednotkám v Mariupoli stojí veľká presila. "Nepriateľ je v presile desať na jedného. Čelíme posledným dňom, ak nie hodinám" oznámil Serhij Volyna, veliteľ 36. námornej brigády.

"Apelujeme na všetkých svetových lídrov a žiadame ich, aby nám pomohli. Žiadame ich, aby využili postup stiahnutia a odviedli nás na územie štátu tretej strany," povedal.

Volyna tvrdí, že Rusi majú "výhodu vo vzduchu, v delostrelectve, vo svojich silách na pevnine, vo vybavení a v tankoch". "My bránime len jediný objekt - železiarne Azovstaľ, kde sú okrem vojenského personálu aj civilisti, ktorí sa stali obeťami tejto vojny," konštatoval. (TASR)

19. 4. 2022
|
23:47
|
Svet

Situácia v Mariupoli zostáva taká ťažká, ako je to len možné, bez akýchkoľvek zmien, informoval vo svojom tradičnom nočnom videopríhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj tvrdí, že ruské sily blokujú pokusy zorganizovať humanitárne koridory na pomoc civilistom opustiť obliehané mesto. Dodáva, že "osud desiatok tisíc obyvateľov Mariupoľa, ktorí boli predtým presídlení na územie kontrolované Ruskom, nie je známy".

Prezident tiež približuje, že "intenzita ostreľovania Charkova a oblastí Donbasu a Dnipra sa výrazne zvýšila". Rusko obviňuje z toho, že cieli na obytné budovy a civilistov. "Toto je taká podlosť, ktorá na celé generácie označí Rusko ako pôvodcu absolútneho zla." (BBC)

19. 4. 2022
|
23:19
|
Svet

Západní spojenci poskytli Ukrajine bojové lietadlá a takisto aj náhradné diely lietadiel, aby posilnila svoje vzdušné sily a zároveň opravila poškodené stroje, informovalo americké ministerstvo obrany.

Hovorca Pentagónu John Kirby dodal, že Washington Kyjevu lietadlá neposkytol. Odmietol však spresniť, z ktorej krajiny pochádzajú, ako aj ich počet či typ. Naznačil ale, že dodané lietadlá sú ruskej výroby.

Ukrajinské sily "majú teraz k dispozícii viac stíhacích lietadiel ako pred dvoma týždňami", povedal Kirby novinárom s tým, že Spojené štáty "pomohli s prepravou niektorých dodatočných náhradných dielov", avšak "nedodali celé lietadlo".

Britský premiér Boris Johnson sa zasa počas videokonferencie západných lídrov, ktorú zorganizoval americký prezident Joe Biden, zaviazal poslať na Ukrajinu protilodné rakety. (BBC)

19. 4. 2022
|
22:19
|
Svet

Nemeckí klimatickí aktivisti chcú prerušiť dodávky plynu a ropy. Aktivisti zo skupiny Posledná generácia oznámili svoj budúcotýždňový zámer v otvorenom liste spolkovej vláde.

Podľa hovorkyne aktivistov musí byť "fosílne šialenstvo" zastavené. "Robíme to preto, lebo z vašej strany, bohužiaľ, neprichádzajú žiadne plány na zastavenie ničenia. Tie sú však nevyhnutné, ak má mať mladá generácia šancu na prežitie," uviedli aktivisti v liste. (TASR)

19. 4. 2022
|
21:52
|
Svet

Rusko nasadilo v rámci svojej novej ofenzívy aj tisíce žoldnierov zo Sýrie, Líbye a iných krajín. Nemenovaný európsky predstaviteľ odhadol, že na východnej Ukrajine operuje od 10-tisíc do 20-tisíc námezdných bojovníkov.

Zahraniční žoldnieri v Donbase sú podľa citovaného zdroja nasadzovaní ako pešiaci a nemajú ťažké zbrane ani obrnené vozidlá. "Títo chlapíci sú používaní hlavne ako (ľudská) masa voči ukrajinským obrancom," cituje Guardian svoj zdroj.

Naverbovaní žoldnieri majú Rusku v rámci prebiehajúcej ofenzívy v Donbase pomôcť dosiahnuť čo najväčšie územné zisky. (SITA)

19. 4. 2022
|
21:48
|
Svet
Dôležité

Rusko na stredu opäť navrhuje prímerie okolo oceliarne Azovstaľ v Mariupoli, počas ktorého ukrajinskí obrancovia môžu zložiť zbrane a zachrániť si život. Informáciu potvrdilo ruské ministerstvo obrany.

Ministerstvo dodalo, že ani jeden ukrajinský vojak dnes rovnakú ponuku neprijal. Podľa nového návrhu má prímerie začať platiť v stredu od 14:00 moskovského času (13:00 SELČ). Ukrajinská strana sa k návrhu zatiaľ nevyjadrila. (Sky News)

SkryťVypnúť reklamu

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 4. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 5. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 6. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 7. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 229
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 920
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 267
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 239
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 429
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 978
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poľovnícka chata v obci Čifáre, v ktorej sa stretávali Robert Fico a spol.

Lesy SR považujú nájom za legálny.


9 h
Tomáš Tatar.

Z tínedžerov budú o pár rokov lídri.


a 1 ďalší 2 h
Jozef Gabčík, vpravo, a Jan Kubiš boli priatelia a spoločne sa podieľali na Operácii Anthropoid.

Kto bol Jozef Gabčík, ktorý sa pred 80 rokmi zapísal do svetových dejín?


15 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Neprehliadnite tiež

Vojna na Ukrajine pokračuje 93. deň.


a 6 ďalší 2 h
Maršal Ivan Konev v roku 1945.

Mestská rada schválila návrh primátora Zdeňka Hřiba.


SITA 5 h
Ukrajinský spravodaj

Scholz je presvedčený, že Putin nevyhrá.


8 h
Ivan Korčok.

Maďarsko nás pri šiestom balíku sankcií zablokovalo, hovorí minister.


8 h
SkryťZatvoriť reklamu