SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Ukrajina Rusko Online: Briti zverejnili mapu s podrobnosťami o pohybe ruských vojsk na Ukrajine

Rusi zničili letisko v Dnipre.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dní 9/4/2022 a 10/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
10. 4. 2022
|
22:46
|
Ekonomika

Ekonomika Ukrajiny sa tento rok pravdepodobne prepadne až o 45,1 percent, keďže ruská invázia zatvorila podniky, znížila export a zničila výrobné kapacity, uviedla Svetová banka v novom hodnotení ekonomických dopadov vojny.

Svetová banka tiež predpovedá pokles ruského HDP v roku 2022 o 11,2 % v dôsledku sankcií uvalených Spojenými štátmi a ich západnými spojencami na ruské banky, štátne podniky a ďalšie inštitúcie. (Reuters)

10. 4. 2022
|
22:41
|
Domov

Systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý dalo Slovensko Ukrajine, nie je zničený. Na sociálnej sieti o tom informoval premiér Eduard Heger. Reaguje tak na dezinformácie, ktoré sa v posledných hodinách objavili na internete.

"Ruská propaganda šíri klamstvá, že obranný systém zo Slovenska S-300 je zničený. Chcem upozorniť, že ide o nepravdivé informácie a sprievodné videá či fotografie sú staršieho dáta," povedal predseda vlády. Deklaruje, že aj ukrajinská strana oficiálne potvrdila, že ide o dezinformácie. (TASR)

10. 4. 2022
|
20:52
|
Svet

Raketový útok na železničnú stanicu v Kramatorsku neprežilo podľa aktuálnych údajov celkovo 57 ľudí a 109 ďalších sa zranilo. Podľa agentúry Ukrinform to oznámil náčelník regionálnej vojenskej správy Donecka Pavlo Kyrylenko. (SME)

10. 4. 2022
|
19:30
|
Svet

USA dá Ukrajine „zbrane, ktoré potrebuje“ na obranu proti Rusku, uviedol Sullivan. „Dodáme Ukrajine zbrane, ktoré potrebuje, aby porazila Rusov a zabránila im, aby obsadili ďalšie mestá a obce, kde páchajú zločiny," povedal poradca pre národnú bezpečnosť Spojených štátov amerických. Kremeľ naďalej odmieta obvinenia Ukrajiny a západných spojencov z vojnových zločinov.

Bidenova administratíva podľa Sullivanových slov „nepretržite pracuje na dodaní našich zbraní... a organizuje a koordinuje dodávky zbraní z mnohých iných krajín“. (The Guardian)

10. 4. 2022
|
19:15
|
Svet

Biden bude zajtra rokovať s indickým premiérom o Ukrajine. Virtuálne stretnutie Bidena s Módím sa uskutoční niekoľko týždňov po tom, ako americký prezident označil odpoveď Indie na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu za "neistú". Módí a Biden budú ďalej hovoriť aj o bezpečnosti v ázijsko-pacifickom regióne, o pandémii koronavírusu a o klimatickej kríze.

Lídri Spojených štátov a Indie počas svojho posledného stretnutia na začiatku marca nedokázali dosiahnuť dohodu pri spoločnom odsúdení ruskej vojenskej invázie na Ukrajine.

India sa doposiaľ odmietla na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov pripojiť k hlasovaniu odsudzujúcemu Rusko, avšak uviedla, že je hlboko znepokojená údajným zabíjaním civilistov v ukrajinskom meste Buča.

Reuters tiež pripomína, že India sa nepripojila k sankciám, ktoré Západ na Moskvu uvalil v reakcii na napadnutie Ukrajiny. Okrem toho sa tento juhoázijský štát nechal podľa Reuters tiež zlákať nižšou cenou ruskej ropy a od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu kúpil od Moskvy už najmenej 13 miliónov barelov ropy. Pre porovnanie India za celý vlaňajší rok kúpila od Ruska asi 16 miliónov barelov ropy. (CNN)

10. 4. 2022
|
18:24
|
Svet

Rakúsky kancelár sa zajtra stretne s ruským prezidentom. Karl Nehammer sa s Putinom stretne v Moskve. Včera sa Nehammer stretol aj s ukrajinským prezidentom, ktorému ponúkol humanitárnu pomoc a politickú podporu. Rakúsko, ktoré nie je členom NATO, doteraz poskytlo Ukrajine okrem iného 10 000 prilieb a 9000 nepriestrelných viest na civilné použitie. (AFP)

10. 4. 2022
|
18:02
|
Svet

V Kyjeve boli europoslanci, Heger, Von der Leyenová, aj britský premiér Johnson, pápež žiada mier aspoň na Veľkú noc, Rusi museli podľa Britov povolať aj vojakov, ktorí sú už viac ako desať rokov na dôchodku a východ Ukrajiny sa pripravuje na tvrdé boje. Pozrite si súhrn víkendového diania z vojny na Ukrajine. (SME)

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dní 9/4/2022 a 10/4/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
10. 4. 2022
|
17:46
|
Svet

Britské ministerstvo obrany zverejnilo mapu s podrobnosťami o pohybe ruských vojsk na Ukrajine. Ruská armáda podľa britských tajných služieb pravdepodobne postúpi na východ Ukrajiny od hraníc s Ruskom. Predpokladá sa, že vojaci sa z presunú z Krymu smerom na juh k Chersonu, Melitopoľu a Berďansku a smerom na Izium zo severu krajiny. (Sky News)

10. 4. 2022
|
17:24
|
Svet

Francúzsko a Nemecko pochybili, keď nedovolili Ukrajine vstúpiť do NATO, povedal Kuleba. V roku 2008 boli obe krajiny proti. Šéf ukrajinskej diplomacie tento krok nazval strategickou chybou, za ktorú platí Ukrajina. Ak by sme boli členmi NATO, k tejto vojne by nedošlo," povedal Kuleba. 

Šéf ukrajinskej diplomacie okrem toho povedal, že Ukrajina vyhrala boj o Kyjev, no teraz ju čaká ďalší boj. Ukrajina totiž v ostatnom čase varovala, že ruskí vojaci sa po odsune z Kyjevskej oblasti preskupujú, aby mohli spustiť novú ofenzívu na východe a juhu Ukrajiny. (BBC)

10. 4. 2022
|
16:58
|
Svet

V Nemecku sa konajú proukrajinské aj proruské protesty. Organizátori oboch protestov uvádzajú, že demonštrujú proti diskriminácii ruských občanov v Nemecku v súvislosti s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajine. Podľa DPA sa však mnohí obávajú toho, že na protestoch zahliadnu i znaky naznačujúce podporu ruskej vojenskej operácie na Ukrajine.

Jeden z proruských protestov sa konal v Hannoveri. Na tomto proteste sa zúčastnilo približne 600 ľudí v asi 350 vozidlách, ktorými vytvorili dlhý konvoj. Podľa miestnej polície je tento protest zatiaľ pokojný a mnohí jeho účastníci mávajú dvoma vlajkami, ruskou a nemeckou.

V rovnakom čase sa v Hannoveri konal i protest na podporu Ukrajiny, na ktorom sa zúčastnilo asi 700 ľudí. Polícia v meste preto rozostavila zábrany, aby oddelila skupiny demonštrantov.

Protest na podporu Rusov žijúcich v Nemecku sa koná i vo Frankfurte, kde sa proruskí demonštranti stretli v centra mesta, pretože im úrady nepovolili usporiadať protest, na ktorý by prišli v autách.Frankfurtská polícia uvádza, že zatiaľ nedokáže určiť presný počet protestujúcich, úrady však očakávajú, že sa na proruskom pochode zúčastní približne 2000 ľudí.

Aj vo Frankfurte sa konal i protest podporovateľov Ukrajiny, na ktorý prišli ľudia s plagátmi s nápisom "stop vojne" a s tvárami pomaľovanými ukrajinskými vlajkami.

Mnohí Nemci sa obávajú, že proruské protesty sú skrytou podporu ruskej vojenskej invázie na Ukrajine. (TASR)

10. 4. 2022
|
16:42
|
Svet

Ruský prezident Putin vymenoval nového generála. Veliteľ bude riadiť vojnu na Ukrajine po ruskom neúspechu pri dobytí Kyjeva. Alexander Dvornikov má vojenské skúsenosti v Sýrii.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že „žiadne vymenovanie akéhokoľvek generála nemôže vymazať skutočnosť, že Rusko už na Ukrajine čelilo strategickému zlyhaniu“. Sullivan opísal, že existujú záznamy o brutalite vojakov voči civilistom v Sýrii pod vedením Dvornikova. Sullivan predpokladá, že rovnakú brutalitu aj na Ukrajine.  (The Guardian)

10. 4. 2022
|
16:28
|
Svet

Tisícom mužom v brannom veku zabránili v úteku z Ukrajiny. Pohraničná stráž zabránila takmer 2200 mužom opustiť krajinu. Ženy a deti utekajú po státisícoch, ale muži sú povolaní brániť svoju vlasť. Niektorí muži sa pokúsili podplatiť úradníkov alebo sa dostať cez hranice s falošnými dokladmi, uviedla pohraničná stráž. Niekoľkých ľudí našli v Karpatoch, vrátane hraníc s Rumunskom, s omrzlinami.

"V poslednom čase sa vyskytlo aj niekoľko prípadov, keď sa na brehoch vôd v blízkosti hraníc našli telá mužov," oznámila pohraničná stráž bez vysvetlenia, ako zomreli.

Rozruch vyvolali aj správy ukrajinských médií o bývalom ústavnom sudcovi Olexandrovi Tupyckom. Tohto 59-ročného muža totiž odfotili vo Viedni. Ukrajinské úrady oznámili, že potrestajú tých, ktorí utiekli z krajiny. (TASR)

10. 4. 2022
|
16:23
|
Svet

Patriarcha Kirill vyzval ľudí, aby sa zomkli okolo vedenia krajiny. Spravil tak v čase, keď Rusko pokračuje vo svojej invázií na Ukrajine. "Nech nám Pán všetkým pomôže v týchto pre našu vlasť ťažkých časoch spojiť sa, a to aj okolo vlády. Vláda nech si splní svoje povinnosti k ľudu, pokorne a pripravene mu slúžiť, a to aj ak by za neho mala položiť svoj život," uviedol Kirill.

Ruský patriarcha ďalej povedal, že po tom, ako sa populácia zjednotí okolo vedenia krajiny, dosiahne skutočnú solidaritu a získa schopnosť "odrážať vonkajších i vnútorných nepriateľov".

Patriarcha Kirill svojimi vyhlásenia aj v minulosti obraňoval konanie Ruska na Ukrajine, pričom uviedol, že konflikt vníma ako obranu proti liberálnej kultúre Západu, ktorú považuje za dekadentnú, píše Reuters.

Kirillova podpora ruskej vojenskej invázie na Ukrajine, pri ktorej zomierajú tisíce vojakov i ukrajinských civilistov, však podľa Reuters rozhnevala niektorých predstaviteľov pravoslávnej cirkvi v Rusku ale i niektorých cirkevných predstaviteľov v zahraničí, ktorí máju spojenie s Moskovským patriarchátom. (TASR)

10. 4. 2022
|
16:09
|
Domov

Ukrajinské matky si pochodom v Bratislave pripomenuli obete vojny. Upozornili na násilie, ktoré sa pácha na civilistoch a zdôraznili, že sa dotýka aj detí.

"Ukrajinské deti každý deň umierajú a my nemôžeme len tak sedieť a pozerať sa na to. Utiekli sme pred vojnou, ale to neznamená, že sme slabé. Naši príbuzní bojujú za našu vlasť a aj my chceme pomôcť a bojovať, ako vieme. Aj tým, že budeme upozorňovať na zločiny, ktoré činia okupanti v našej domovine," vyjadrila sa jedna z organizátoriek pochodu Yulia Tupikina.

Pochod sa uskutočnil v centre Bratislavy, účastníci išli z Rybného námestia na Hlavné námestie. Stojí za ním hnutie Pochod ukrajinských žien v spolupráci so Znepokojenými matkami a iniciatívou Mier Ukrajine. Podľa organizátora sa pochodu zúčastnilo približne 800 ľudí. (TASR)

Pochod ukrajinských matiek v Bratislave.
Zdroj SITA
10. 4. 2022
|
15:40
|
Svet

V Helsinkách vytvorili pamätník detským obetiam zabitým v Mariupoli. Žltý detský overal a plyšová hračka je obkolesená desiatkami detských topánok. Ukrajinská generálna prokurátorka dnes oznámila, že najmenej 177 detí zomrelo a 336 bolo zranených. Nie je zatiaľ presne jasné, koľko detí bolo zabitých od začiatku ruskej invázie. (BBC)

V Helsinkách vytvorili pamätník detským obetiam zabitým v Mariupoli.
Zdroj TASR/AP.
10. 4. 2022
|
15:14
|
Ekonomika

Rusko vyzvalo skupinu rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, aby rozšírila používanie národných mien. Rusko, ktoré čelí bezprecedentným západným sankciám, chce tiež spojiť platobné systémy. Sankcie odrezali Rusko od globálneho finančného systému a od takmer polovice jeho zlatých a devízových rezerv, ktoré na začiatku apríla predstavovali 558,42 miliardy eur.

Minister financií Anton Siluanov včera  na stretnutí s kolegami zo skupiny BRICS, ktorú tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, povedal, že globálna ekonomická situácia sa v dôsledku sankcií podstatne zhoršila. Uvádza sa to vo vyhlásení ministerstva.

Podľa Siluanova nové sankcie ničia tiež základy existujúceho medzinárodného menového a finančného systému založeného na americkom dolári.

Rusko zriadilo vlastný bankový systém SPFS ako alternatívu k systému SWIFT. Jeho vlastný kartový platobný systém MIR začal fungovať v roku 2015. Boli súčasťou snáh Moskvy vyvinúť domáce finančné nástroje, ktoré by odzrkadľovali západné, na ochranu krajiny v prípade rozšírenia sankcií voči Moskve za jeho anexiu Krymu v roku 2014. (TASR)

10. 4. 2022
|
15:04
|
Svet

Ukrajina tvrdí, že Rusi ukradli smrtiace rádioaktívne látky z Černobyľu. Ruskí vojaci ukradli z výskumných laboratórií 133 toxických materiálov, ktoré ich môžu potenciálne zabiť, informovala štátna agentúra pre riadenie uzavretej zóny. Miesto, kde sa ukradnuté látky nachádzajú, je „momentálne neznáme“. Stav poškodenia vzoriek rádioaktívnych roztokov v Černobyle nie je možné určiť. Informácie nebolo možné nezávisle overiť.

Ukrajinský minister energetiky Germaa Gulaščenko včera povedal, že sa ruské jednotky sa vystavili „šokujúcim“ úrovniam jadrového žiarenia. "Vykopali pôdu kontaminovanú žiarením, zbierali rádioaktívny piesok do vriec na opevnenie, dýchali tento prach," uviedol Gulaščenko. Minister predpovedal, že niektorí vojaci môžu mať kvôli radiácií len rok života. (The Guardian)

10. 4. 2022
|
14:33
|
Domov

Ruská armáda zničila letisko v Dnipre. "Opakovaný útok na letisko v Dnipro. Nezostalo z neho nič. Letisko a infraštruktúra v okolí boli zničené. A rakety naďalej lietajú. Počet obetí zisťujeme," napísal šéf regionálnej vojenskej správy Valentyn Rezničenko. Ruskí vojaci podľa neho tiež zaútočili na infraštruktúru vo Zvonetskom v blízkosti Dnipra.

Už predtým sa objavili správy, že v noci zasiahlo oblasť Dnepropetrovsk sedem rakiet. Ukrajinská armáda zničila v regióne raketu a dron. Informácie nie je možné nezávisle overiť. (Ukrinform)

10. 4. 2022
|
14:04
|
Svet

Stretnutie medzi Zelenským a Putinom sa môže uskutočniť až po bitke na Donbase, tvrdí Podoljak. "Ukrajina je pripravená na veľké bitky. Ukrajina ich musí vyhrať, najmä na Donbase. A potom Ukrajina získa silnejšiu vyjednávaciu pozíciu, z ktorej si môže diktovať určité podmienky. Až potom sa stretnú prezidenti. To môže trvať dva alebo tri týždne," povedal poradca šéfa prezidentskej kancelárie . (The Guardian)

10. 4. 2022
|
13:36
|
Svet

Ruská armáda tvrdí, že zasiahla batérie protivzdušnej obrany na juhu a východe krajiny. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov oznámil, že raketami zo vzduchu zasiahli raketové systémy S-300 v Starobohdanivke v Mykolajivskej oblasti na juhu a na leteckej základni Čuhujiv vo východnej Charkivskej oblasti.

Strely s plochou dráhou letu odpálené z mora podľa Konašenkova zase zničili veliteľstvo jednotky ukrajinskej armády blízko obce Zvonecke pri Dnipre. Agentúra AP pripomína, že tvrdenia ruskej armády sa nedali nezávisle overiť. (TASR)

10. 4. 2022
|
13:29
|
Domov

Slovensko rokuje s Ukrajinou aj o dodaní húfnic Zuzana, oznámil Naď. Minister obrany deklaroval, že o odovzdaní systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine rozhodla vláda. "Kabinet o tom rokoval v utajenom režime a prijal k tomu uznesenie, ktoré nebolo zverejnené, lebo by utajenie stratilo význam," skonštatoval. Podotkol, že aj s Ukrajinou bola v utajenom režime podpísaná zmluva.

Minister sa ospravedlnil verejnosti, že v uplynulých dňoch pri otázkach, smerujúcich na S-300, klamal. "Bolo to s dobrým cieľom zabezpečiť operačnú bezpečnosť," uviedol. Zverejnenie informácie k S-300 zo strany lídra Smeru Fica bolo podľa Naďa v čase, keď už systém na Ukrajine bol. Myslí si však, že opozičný politik ohrozil operáciu a konal akoby na pokyn Moskvy.

Naď označil dar za zodpovedné rozhodnutie. Vláda, ako tvrdí, postupovala v rámci Charty OSN. "Tento systém Ukrajinci vedia použiť a predstavuje pre nich veľkú možnosť bránenia sa," poznamenal. Odmieta tvrdenia, že Slovensko za S-300 nemá adekvátnu náhradu. Poukazuje pritom na systém protivzdušnej obrany Patriot, ktorý poskytli Slovensku spojenci z NATO.

"Jedna batéria Patriot-u je technologicky výrazne lepšia ako jedna batéria S-300 z konca 80. rokov minulého storočia, ktorý sa nemodernizoval," spresnil minister. Najneskôr o dva roky by podľa jeho slov S-300 na Slovensku skončil. Zároveň upozornil, že S-300 nebol zapojený a adekvátne funkčný, a teda nám poskytoval prakticky nulovú ochranu vzdušného priestoru.

"Momentálne je Patriot zapojený nonstop, dodaním štvrtej batérie bude pokrytá ochrana Slovenska od západu až po východ," povedal. Patriot bude na Slovensku podľa slov ministra dovtedy, kým to bude potrebné, a kým to bude SR chcieť. Zároveň pripomenul, že tento systém poskytli spojenci zadarmo.

V prípade stíhačiek MIG-29 na Slovensku začali podľa Naďa odchádzať ruskí technici späť do Ruska. "Čoskoro bude problém udržať MIG-y vo vzduchu," upozornil minister s tým, že čím skôr tieto stíhačky uzemníme, tým lepšie. Naď podotkol, že v rámci NATO Slovensko preto aktuálne rieši adekvátnu náhradu a rokuje o alternatíve, kým na Slovensko neprídu objednané stíhačky F-16. (TASR)

10. 4. 2022
|
13:23
|
Svet

Pápež vyzval Moskvu a Kyjev na veľkonočné prímerie. "Zložte zbrane!" vyzval František bojujúce strany počas bohoslužby na Námestí svätého Petra vo Vatikáne, kde sa na Kvetnú nedeľu zišli desaťtisíce ľudí. "Nech sa začne veľkonočné prímerie. Ale nie na opätovné vyzbrojenie a obnovenie boja, ale na dosiahnutie mieru prostredníctvom skutočných rokovaní," povedal pápež.

František odsúdil vojnu, kde sú podľa jeho slov "bezbranní civilisti" vystavení "ohavným masakrom a príšernej krutosti". "Aké víťazstvo spočíva v umiestnení vlajky na hromadu trosiek?" spýtal sa.

Od februára, keď Rusko spustilo vojenskú inváziu na Ukrajinu, prebiehajú mierové rozhovory v Bielorusku a cez videospojenie. Zatiaľ sa delegáciám nepodarilo dohodnúť prímerie. (Sky News, TASR)

10. 4. 2022
|
13:16
|
Svet

Zelenskyj rokoval s nemeckým kancelárom o nových ruských sankciách. Ukrajinský prezident uviedol, že so Scholzom diskutovali o možnosti dodatočných protiruských sankcií, obrane a finančnej podpore pre Ukrajinu. Zelenskyj na Twitteri zverejnil, že ich diskusia "zdôraznila, že všetci páchatelia vojnových zločinov musia byť identifikovaní a potrestaní".

Zelenského kancelária vo vyhlásení uviedla, že prezident usporiadal konferenčný hovor s ukrajinskými predstaviteľmi, počas ktorého boli vypracované návrhy na šiesty balík sankcií Európskej únie. (SME)

10. 4. 2022
|
13:03
|
Svet

Rusko spáchalo vojnové zločiny po celej Ukrajine, tvrdí ukrajinská generálna prokurátorka. "Dnes ráno máme 1222 mŕtvych len v Kyjevskom regióne," Iryna Veneditktova. "To, čo sme videli vo všetkých regiónoch Ukrajiny, sú vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, a urobíme všetko pre to, aby sme to napravili," dodala Veneditktova. Ukrajina identifikovala už 500 osôb podozrivých z vojnových zločinov.

V súvislosti s raketovým útokom na železničnú stanicu v Kramatorsku, pri ktorom zahynulo viac ako 50 ľudí, Veneditktova povedala: "Určite, je to vojnový zločin. Bola to ruská raketa, ktorá zabila viac ako 50 ľudí. Títo ľudia si len chceli zachrániť život. Chceli byť evakuovaní aj s deťmi. Boli to ženy a deti a chceli si len zachrániť život." (The Guardian)

10. 4. 2022
|
12:57
|
Ekonomika

Rusko zvyšuje svoj rezervný fond, Ukrajina zakázala všetok dovoz z Ruska. Ruská vláda zvyšuje fond o 273,4 miliardy rubľov ( približne 3,24 miliardy eur). "Prostriedky budú okrem iného použité na realizáciu opatrení zameraných na zabezpečenie ekonomickej stability vo svetle vonkajších sankcií," uviedla vláda.

Ukrajina včera oznámila, že zakázala všetok dovoz z Ruska, donedávna jedného z jej kľúčových obchodných partnerov.

"Dnes sme oficiálne oznámili úplné ukončenie obchodovania s tovarom s agresorským štátom," napísala v sobotu ministerka hospodárstva Julia Svyrydenková na Facebooku. "Odteraz sa na územie nášho štátu nebudú môcť dovážať žiadne výrobky Ruskej federácie."

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prakticky neexistuje výmena tovarov a služieb medzi oboma krajinami, no po tomto kroku sa z ukončenia dovozu stáva zákon. "Rozpočet nepriateľa tieto prostriedky nedostane, čo zníži jeho potenciál financovať vojnu," povedala Svyrydenková. (TASR)

10. 4. 2022
|
12:49
|
Svet

Európska únia znovu otvorila svoje diplomatické zastúpenie na Ukrajine. Počas obliehania Kyjeva bolo dočasne premiestnené do Poľska. Podľa oboch staníc vedúci delegácie EÚ na Ukrajine Matti Maasikas zverejnil fotografiu vlajky EÚ pred sídlom Delegácie Európskej únie na Ukrajine, čo signalizuje návrat diplomatickej misie.

Šéf EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell avizoval opätovné otvorenie misie počas piatkovej návštevy Ukrajiny. Po rozhovore s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhalom Borrell taktiež povedal, že súhlasili s urýchlením príprav na ďalšie zasadnutie Asociačnej rady EÚ-Ukrajina, ktoré sa uskutoční v blízkej budúcnosti. (TASR)

10. 4. 2022
|
12:40
|
Svet

Z Ukrajiny už utieklo 4,5 milióna ľudí, informuje OSN. Približne 2,6 milióna utečencov z Ukrajiny prešlo cez hranice do Poľska a viac ako 686.000 do Rumunska. Ľudia z Ukrajiny okrem toho utekajú aj do ďalších susedných krajín, do Maďarska, Moldavska, a na Slovensko ale i do Ruska a Bieloruska, vyplýva to z nových údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov.

Pred začiatkom ozbrojeného konfliktu žilo na území Ukrajiny kontrolovanom Kyjevom, ktoré nezahŕňa Krymský polostrov anektovaný Ruskom v roku 2014 a ani oblasti na východe krajiny, kde moc prebrali proruskí separatisti, vyše 37 miliónov ľudí. (TASR)

10. 4. 2022
|
12:36
|
Svet

Červený kríž sa nevie dostať do Mariupoľu. Šéf organizácie na Ukrajine uviedol, že jeho tím sa o päť dní neúspešne pokúšal dostať do obliehaného mesta. Bezpečnostné podmienky nie sú dobré a tím organizácie sa tím otočil 20 km od južného mesta. Pascal Hundt oznámil, že cestou späť zbierali utečencov, pričom viac ako tisíc ľudí napokon dorazilo do Záporožia.

V nadchádzajúcich dňoch a týždňoch sa bude musieť uskutočniť mnoho ďalších podobných operácií, povedal Hundt a dodal, že Červený kríž je v kontakte s ruskými a ukrajinskými úradmi, aby zabezpečili bezpečný presun pre civilistov.

Raketový útok na železničnú stanicu v Kramatorsku v piatok tiež skomplikoval situáciu, pretože mnohí ľudia museli použiť namiesto vlakov autá. (BBC)

10. 4. 2022
|
12:23
|
Svet

V Dergači pri Charkove zahynuli dvaja ľudia, oznámil miestny guvernér. Na mieste je aj niekoľko zranených, uviedol vo svojom príspevku na Facebooku Oleh Synyehubov. "Dvaja ľudia boli zabití, sú tu obete," tvrdí Synyehubov. "Ako vidíte, ruská armáda pokračuje v "boji" s civilným obyvateľstvom, pretože na fronte nevíťazí," napísal. Informácie zatiaľ nebolo možné nezávisle potvrdiť.

Synyehubov tiež dodal, že ruská armáda spravila 66 delostreleckých útokov vo viacerých regiónoch. (BBC)

10. 4. 2022
|
12:12
|
Svet

Rusi sa pokúšajú o nábor bojovníkov aj v Podnestersku, tvrdia Briti. "V reakcii na narastajúce straty sa ruské ozbrojené sily snažia posilniť počet svojich vojakov personálom prepusteným z vojenskej služby od roku 2012. Snahy o vytvorenie väčšej bojovej sily zahŕňajú aj pokusy o nábor z neuznaného regiónu Podnestersko v Moldavsku," uviedlo britské ministerstvo obrany na Twitteri.

Začiatkom februára sa na území Podnesterska konalo cvičenie ruských jednotiek. Došlo k nemu v situácii, keď sa pri východnej hranici Ukrajiny hromadili ruské jednotky, časť ktorých potom 24. februára začala inváziu na územie Ukrajiny.

Rusko má v Podnestersku zhruba 500 až 750 vojakov a ďalších zhruba 450 príslušníkov mierových síl. Ruské jednotky sú v separatistickom regióne rozmiestnené od roku 1992, keď Podnesterci viedli krátku vojnu s Moldavskom a vyhlásili nezávislosť. (TASR)

10. 4. 2022
|
11:59
|
Svet

Británia by mohla uvaliť sankcie na ruských generálov, tvrdí minister polície. Krajina by podľa Malthouse mohla uvaliť sankcie na vojakov a generálov podozrivých zo spáchania vojnových zločinov.

„Zatiaľ čo sa to deje, môžeme na domácej pôde prijať opatrenia týkajúce sa sankcií, ktoré sme schopní uvaliť na jednotlivcov, vrátane bojovníkov, vedúcich generálov a ďalších, ktorí sú do toho zapletení, aby sme dali najavo, že uznávame ich podiel na tomto strašnom, strašnom útoku na slobodnú demokratickú krajinu, " oznámil Malthouse. (BBC)

10. 4. 2022
|
11:50
|
Svet

V Červenom lese pri Černobyle namerali abnormálne vysokú radiáciu. Radiácia je zvýšená na miestach, kde ruské sily vykopali zákopy a pokúsili sa vybudovať opevnenie. Podľa vyhlásenia ukrajinskej národnej spoločnosti Enerhoatom tam indikácie vonkajšieho ožiarenia boli 10 až 15-krát vyššie ako normálne a možné vnútorné žiarenie získané pri kontakte s povrchom pôdy by mohlo byť 160-krát vyššie ako je norma.

Enerhoatom uviedol, že takzvané alfa rádioaktívne znečistenie v podobe častíc jadrového paliva a muriva rozptýleného v dôsledku katastrofy v elektrárni v roku 1986, ktoré má v tele silnejšie účinky ako gama a beta žiarenie, sa v súčasnosti nachádza v hĺbke 40 až 80 centimetrov. Ruskí vojaci pritom kopali hlbšie. Všetci vojaci, ktorí tam boli, by podľa Enerhoatomu mali očakávať ochorenie z ožiarenia viacerých stupňov závažnosti.

V skoršom vyhlásení Enerhoatom informoval, že Ruskí vojaci, ktorí obsadili územie černobyľskej elektrárne vyrabovali a zničili aj kancelárie a laboratórium Inštitútu jadrovej bezpečnosti. „Odniesli počítače, kancelársku techniku, rozbili alebo zničili laboratórne vybavenie a meracie prístroje, vyrabovali garáže s vozidlami, ktoré slúžili na prevoz vedcov na výskumné miesta,“ uviedol šéf Enerhoatomu. (CNN)

10. 4. 2022
|
11:41
|
Svet

Na Ukrajine bude otvorených deväť humanitárnych koridorov, tvrdí miestna vicepremiérka. "Všetky trasy pre humanitárne koridory v Luhanskej oblasti budú fungovať, ak bude zo strany okupačných ruských jednotiek platiť prímerie," uviedla Iryna Vereščuková. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj avizoval, že v jeho regióne bude k dispozícii deväť evakuačných vlakov.

Koridor bude otvorený aj pre osobné autá z obliehaného prístavného mesta Mariupoľ na juhu Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v včera večer varoval, že Ukrajina sa pripravuje na "ťažký boj" na východe krajiny, kde sa zhromažďujú ruské jednotky. Úrady vyzvali civilistov, aby okamžite opustili región. (BBC)

10. 4. 2022
|
11:29
|
Domov

Dočasné útočisko už Slovensko udelilo 64 892 Ukrajincom. Od začiatku ruskej invázie prekročilo slovensko-ukrajinskú hranicu 318 228 osôb. Hraničnými priechodmi podľa ministerstva vnútra v sobotu prešlo 698 mužov, 2038 žien a 943 detí.

„O dočasné útočisko požiadalo 456 osôb. Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 198 policajtov, 83 hasičov, 98 colníkov, 336 vojakov, 8 duchovní, 206 dobrovoľníkov , 61 príslušníkov zahraničných zložiek a 10 zamestnancov migračného úradu," informoval rezort vnútra.

Zároveň bolo podľa ministerstva vypravených 65 autobusov, ktoré prepravili 951 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. „Vlakovou dopravou bolo prepravených 333 osôb, pričom boli vypravené tri mimoriadne vlaky," doplnil rezort. Ministerstvo vnútra dodalo, že za sobotu bolo ubytovaných 83 osôb, pričom voľné kapacity sú na úrovni 12 386 lôžok. (TASR)

10. 4. 2022
|
10:27
|
Svet

Ruská armáda ráno ostreľovala Luhanskú oblasť aj oblasti mesta Dnipro na východe Ukrajiny, pričom zasiahla niekoľko budov. V Dnipre pri zásahu budovy utrpela zranenia jedna osoba. Ostreľovanie spôsobilo požiar, ktorý sa nakoniec podarilo uhasiť, uviedol gubernátor Dnipropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko.

V meste Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti ruské sily zasiahli školu a výškový obytný dom, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. "Našťastie nie sú žiadne obete," napísal na Telegram.

Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko v sobotu večer uviedol, že pri ostreľovaní zahynulo v dvoch mestách päť civilistov a ďalší piati utrpeli zranenia, píše agentúra AFP.

TASR správu prevzala od agentúry Reuters, podľa ktorej informácie nebolo možné nezávisle overiť. (TASR)

10. 4. 2022
|
08:55
|
Svet

Nový masový hrob s desiatkami civilných obetí bol po stiahnutí ruských jednotiek objavený v ďalšej oslobodenej obci Buzova v Kyjevskej oblasti. Podľa agentúry Reuters to potvrdil jeden z miestnych činiteľov.

Predstaviteľ úradov oblasti Dmytrivka pri Kyjeve, do ktorej popri ďalších dedinách patrí aj Buzova, Taras Didyč ukrajinskej televízii povedal, že telá boli objavené v diere neďaleko benzínovej stanice.

Koľko obetí sa v hrobe nachádza, bude podľa neho ešte treba potvrdiť. "Teraz sa vraciame k životu, ale počas okupácie... zomrelo mnoho civilistov," dodal. (ČTK)

10. 4. 2022
|
08:48
|
Svet

Ruský vojenský konvoj smeruje na východ od Charkova. Satelitné snímky zverejnené americkou spoločnosťou Maxar Technologies ukazujú približne dvanásť kilometrov dlhý vojenský konvoj, ktorý sa 8. apríla presúval na juh cez mesto Veľký Burluk. Mesto leží východne od Charkova, blízko ukrajinských hraníc s Ruskom. (The Guardian)

Ruský vojenský konvoj východne od Charkova.
Zdroj SITA/AP
10. 4. 2022
|
08:44
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na nedeľu opätovne vyzval Západ, aby uvalil úplné embargo na ruskú ropu a dodal Ukrajine ďalšie zbrane. "Keď tyrania spustí agresiu proti všetkému, čo udržuje mier v Európe, treba okamžite konať," povedal Zelenskyj vo svojom najnovšom videoprejave.

"Ropné embargo by malo byť prvým krokom. Na úrovni všetkých demokracií, celého civilizovaného sveta. Potom to Rusko pocíti. Potom to bude pre nich argument - snažiť sa o mier, zastaviť nezmyselné násilie," povedal ukrajinský prezident.

Zelenskyj varoval, že ruská agresia sa nikdy neobmedzovala len na Ukrajinu a cieľom Ruska je celá Európa. Povedal, že použitie sily zo strany Ruska je "katastrofa, ktorá nevyhnutne zasiahne všetkých". (TASR)

10. 4. 2022
|
07:58
|
Svet

Ruské okupačné sily sa neúspešne pokúšajú prelomiť ukrajinskú obranu pri Izjume v Charkovskej oblasti, aby si tak zlepšili prístup k Mariupolu. V pravidelnom reporte to uvádza ukrajinský generálny štáb.

Delostrelecké ostreľovanie pokračovalo v Novovoroncovke, Marjanskom, Novohryhorivke a Ševčenkove. Nálety a boj o centrum Mariupoľa pokračujú.

V meste Nova Kakhovka využívajú okupanti kapacity miestnych tlačiarní na prípravu materiálov na kampaň (brožúry, plagáty, formuláre) pre takzvané „referendum o vzniku Chersonskej ľudovej republiky“. (SME)

10. 4. 2022
|
07:43
|
Svet

Stretnutie Putina a Zelenského teraz nie je na programe dňa, Kyjev sa chce sústrediť na boje proti ruskej armáde na Donbase. Ukrajinskej televízii to v sobotu povedal poradca šéfa prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak. Podľa neho je dôležité, aby Ukrajina mala pred schôdzkou prezidentov čo najsilnejšiu vyjednávaciu pozíciu.

"Jednoducho povedané, to stretnutie nie je záležitosťou jedného alebo dvoch týždňov - to sa nestane," povedal Podoljak. "Áno, je to ťažké, každý deň prichádzame o ľudí aj infraštruktúru. Ale Rusko sa musí zbaviť svojich imperiálnych ilúzií," dodal.

Jeden z tímu ukrajinských vyjednávačov Davyd Arachamija podľa agentúry DPA povedal, že rokovania medzi Kyjevom a Moskvou neurobili žiadny väčší pokrok. Jednoznačným postojom Kyjeva podľa neho je udržať si teritoriálnu jednotu.

"Nebudeme sa vzdávať žiadnych území a nič uznávať," uviedol s odkazom na separatistické republiky na východe, ktoré Rusko uznalo tesne pred inváziou a na polostrov Krym, ktorý anektovalo v roku 2014. (ČTK)

10. 4. 2022
|
07:31
|
Svet

Desiatky ľudí sa v sobotu zhromaždili pred ruským veľvyslanectvom v čilskom hlavnom meste Santiago na protest proti ruskej invázii na Ukrajine. Dav držal v rukách veľký transparent vo farbách ukrajinskej vlajky. Medzi protestujúcimi boli najmä etnickí Ukrajinci žijúci v Čile. (TASR)

Protest proti vojne na Ukrajine v čilskom Santiagu.
Zdroj SITA/AP
10. 4. 2022
|
07:27
|
Svet

Po presune ruských vojsk zo severu Ukrajiny smerom na východ sa objavili dôkazy o "neprimeraných" útokoch na civilistov, vyhlásilo britské ministerstvo obrany. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

"Sú tu dôkazy o neprimeranom zameriavaní útokov na civilistov, vrátane prítomnosti masových hrobov, fatálnom používaní rukojemníkov ako ľudských štítov a zamínovania civilnej infraštruktúry," uviedlo ministerstvo obrany.

Podľa správy ruské vojská používali improvizované výbušné zariadenia (IED) aby spôsobili "straty na životoch, zlomili morálku a obmedzili Ukrajincom slobodu pohybu", pričom takisto útočili na infraštruktúru spôsobom, ktorý výrazne ohrozuje životy civilistov. (TASR)

10. 4. 2022
|
07:22
|
Svet

Od začiatku ruskej agresie zahynulo v Ukrajine 176 detí, pričom ďalších 324 utrpelo zranenia, informoval ukrajinský generálny prokurátor na sociálnej sieti Telegram.

Generálna prokuratúra dodala, že čísla ešte nie sú konečné, nakoľko nezahŕňajú zranené či zabité deti v lokalitách kde prebieha "aktívny konflikt a v dočasne okupovaných či oslobodených územiach".

Podľa údajov prokuratúry najväčšie počty obetí hlásia v Doneckej oblasti (102), Kyjevskej oblasti (91), Charkovskej (76), Černihivskej (50), Mykolajivskej (40), Luhanskej (35), Záporožskej (22), Chersonskej (29), v meste Kyjev (16), Sumskej oblasti (16) a Žytomyrskej oblasti (15).

Tieto údaje sa nedajú nezávisle overiť. (TASR)

9. 4. 2022
|
22:00
|
Svet

Objavenie tiel mŕtvych civilistov v ukrajinských mestách "natrvalo poškvrnilo" povesť ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal počas návštevy Kyjeva britský premiér Boris Johnson.

"To, čo Putin urobil na miestach ako Buča a Irpiň, sú vojnové zločiny, ktoré natrvalo poškvrnili jeho povesť i povesť jeho vlády," povedal Johnson, stojac po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, uvádza tlačová agentúra AFP.

"Rusi boli presvedčení o tom, že Ukrajinu pohltia v priebehu niekoľkých dní a že Kyjev padne za niekoľko hodín do rúk ich armády. Kruto sa však mýlili," dodal britský premiér. (TASR)

Súvisiaci článokBritánia pošle Ukrajine ďalšie obrnené vozidlá a protilodné systémyČítajte 
9. 4. 2022
|
21:40
|
Svet

Šéf ukrajinského štátneho prevádzkovateľa jadrových elektrární Energoatom Petro Kotin navštívil spolu so špecialistami jednu z častí tzv. Červeného lesa v černobyľskej zóne a pozoroval „abnormálne vysokú“ radiáciu v oblastiach, kde ruské jednotky kopali zákopy a pokúšali sa budovať opevnenia.

Indikácie vonkajšieho ožiarenia boli 10- až 15-krát vyššie ako je normálne a možné vnútorné žiarenie získané kontaktom s povrchom pôdy by mohlo byť 160-krát vyššie ako je norma, dodal.

„Takže všetci okupanti, ktorí boli za posledný mesiac v Červenom lese, by mali očakávať chorobu z ožiarenia rôzneho stupňa závažnosti,“ dodal Kotin. (CNN)

9. 4. 2022
|
21:32
|
Svet

Ukrajinská vláda schválila úplné embargo na obchod s Ruskom. Oznámil to zástupca kabinetu ministrov Taras Melnyčuk, informoval portál epravda. "Dovoz tovaru z Ruskej federácie na colné územie Ukrajiny je zakázaný," napísal. Okrem toho vláda na dnešnom rokovaní zrušila aj dohodu medzi Ukrajinou a Bieloruskom o spolupráci vo vede a technike. (SME)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusi, ktorí operovali v oblasti Černobyľa, by mali očakávať chorobu z ožiarenia Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Večer stál chlieb dvojnásobok ako ráno. Ako hyperinflácia pripravila ľudí o úspory?
 3. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 5. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 6. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 7. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 2. Ďalší ekologický krok BILLA
 3. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 4. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 5. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 6. Študenti spoznali nové výrobné trendy v Schaeffler Skalica
 7. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 8. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 233
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 10 423
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 370
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 7 751
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 963
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 770
 7. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 538
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinský spravodaj

NATO výrazne posilní východné krídlo.


2 h
Ghislane Maxwell na ilustráciách z prebiehajúceho súdu.

Za desať rokov údajne zneužili až 160 dievčat.


3 h
Český prezident Miloš Zeman.

O odobratí právomocí sa uvažovalo počas hospitalizácie českého prezidenta.


TASR 3 h
Joe Biden na summite NATO.

Turecko mohlo alianciu rozložiť.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu