SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Ukrajina Rusko Online: Rusi opustili Černobyľ, podľa Ukrajincov sa viacerí vystavili radiácii pri kopaní zákopov

Zelenskyj ruským sľubom neverí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 31/3/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Najnovšie | Najstaršie
31. 3. 2022
|
23:08
|
Svet

Ruskí vojaci sa stiahli z jadrovej elektrárne v Černobyle, oznámili podľa agentúry AFP predstavitelia ukrajinskej vlády. "Na území jadrovej elektrárne v Černobyle už nie sú žiadni cudzinci," uviedla ukrajinská štátna agentúra, ktorá dohliada na uzavretú zónu okolo elektrárne. Rusi prevzali kontrolu nad elektrárňou na začiatku invázie. (TASR)

31. 3. 2022
|
22:33
|
Ekonomika

Rusko odkúpilo späť väčšinu svojich dlhopisov vydaných v dolároch splatných 4. apríla, držiteľom zaplatilo v rubľoch. Rusko podľa ministerstva financií odkúpilo 72 percent dlhopisov a získalo tak 1,45 miliardy dolárov z celkovej dvojmiliardovej emisie. Držiteľov dlhopisov, ktorí ponuku nevyužili, vyplatia podľa agentúry Reuters v dolároch. (ČTK)

31. 3. 2022
|
22:15
|
Svet

Rusko presúva do Bieloruska žoldnierov z Blízkeho východu a raketové komplexy, tvrdí generálny štáb ukrajinskej armády v pravidelnom hláseni. Ruské vojská sa tiež snažia vytvoriť na východe krajiny nové zoskupenia s cieľom získať kontrolu nad časťami Charkovskej, Luhanskej a Doneckej oblasti a zablokovať mesta Kramatorsk a Slovjansk v Doneckej oblasti. (ČTK)

31. 3. 2022
|
22:07
|
Svet

USA stále nemajú konzulárny prístup k Američanom zadržaným v Rusku. Spojené štáty dosiahli „obmedzený pokrok“ v súvislosti s požiadavkami na konzulárny prístup k svojim občanom.

Minulý týždeň ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že americkému veľvyslanectvu bolo umožnené kontaktovať americkú basketbalistku Brittney Grinerovú, ktorá je momentálne zadržiavaná v ruskom väzení. Podľa amerických predstaviteľov bola Grinerová v dobrom stave. (The Guardian)

31. 3. 2022
|
21:47
|
Svet

Británia a jej spojenci pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc."Výsledkom dneška je, že na Ukrajinu pošleme viac smrtiacej pomoci. Niekoľko krajín prišlo buď s novými nápadmi, alebo prisľúbili ďalšie financie," uviedol britský minister obrany Ben Wallace po stretnutí s 35 medzinárodnými partnermi na druhej Medzinárodnej obrannej darcovskej konferencii pre Ukrajinu.

Táto pomoc bude zahŕňať poskytnutie systémov protivzdušnej a pobrežnej obrany, delostrelecké systémy s dlhým dosahom, pomoc spojenú s protibatériovou paľbou, ozbrojené vozidlá, ako i rozsiahlejší výcvik a logistickú podporu. (TASR)

31. 3. 2022
|
21:38
|
Svet

Pentagón varoval pred zvýšeným rizikom leteckých útokov na Kyjev. Aj keď sa ruská vojenská prítomnosť v okolí Kyjeva znižuje, Moskva naďalej podniká na mesto nálety. Za posledný deň sa počet bojových letov údajne "výrazne zvýšil", tvrdí nemenovaný vysoký predstaviteľ amerického ministerstva obrany. Ruské tvrdenia o deeskalácii označil za "peknú rétoriku", avšak realita je podľa neho taká, že "Kyjev je stále veľmi ohrozený."

Agentúra AP v tejto súvislosti informovala o tom, že Rusko začalo premiestňovať len menej ako 20 percent svojich jednotiek z blízkosti Kyjeva. (TASR)

31. 3. 2022
|
21:27
|
Svet

Ruskí vojaci odmietajú plniť rozkazy na Ukrajine, tvrdí šéf britskej tajnej služby. Demoralizovaní ruskí vojaci ničia svoju výzbroj, odmietajú plniť rozkazy a nešťastnou náhodou zostrelili vlastné lietadlo, oznámil Fleming. Ruský prezident Putin podľa Fleminga "mimoriadne nesprávne hodnotil" inváziu. "Je jasné, že nesprávne posúdil odpor ukrajinského ľudu. Podcenil silu koalície, ktorú jeho operácia dala dokopy. Podhodnotil ekonomické následky systému sankcií a precenil schopnosti svojej armády zaistiť rýchle víťazstvo," uviedol.

"Vidíme, že ruskí vojaci nemajú dostatok zbraní ani disciplínu, odmietajú plniť rozkazy, ničia vlastné zbrane a dokonca neúmyselne zostrelili vlastné lietadlo," doplnil.

Šéf tajnej služby varoval, že Kremeľ vyhľadáva ciele pre kyberútoky a najíma žoldnierov, aby pomohol svojej stagnujúcej vojenskej operácii na Ukrajine. (TASR)

31. 3. 2022
|
21:22
|
Svet

Zničené domy, kostol alebo tanky. Boje v Kyjeve priniesli rozsiahle materiálne škody. (SME)

31. 3. 2022
|
21:05
|
Svet

V Krakove našlo domov zatiaľ asi 150 tisíc ukrajinských utečencov. Pred vojnou na Ukrajine malo mesto 780 tisíc obyvateľov. Do školského systému v Krakove sa podľa agentúry PAP začlenilo už približne päťtisíc ukrajinských detí. (TASR)

31. 3. 2022
|
21:00
|
Svet

Rusko nemôže byť „konštruktívnym partnerom“ v aliancii G20 vzhľadom na jeho inváziu Ukrajiny, tvrdí kanadský premiér. Trudeau oznámil, že svetoví lídri vedú rozhovory o zotrvaní Ruska v G20, keďže ukrajinská invázia „zastavila ekonomický rast pre všetkých na celom svete a (Rusko) nemôže byť konštruktívnym partnerom. “

Trudeauove slová nadväzujú na vyjadrenia amerického prezidenta Bidena, ktorý vyzýval na vylúčenie Ruska z G20, skupiny zloženej z niektorých z najväčších svetových ekonomík. (The Guardian)

31. 3. 2022
|
20:49
|
Svet

Putin sa izoluje, poradcov mohol dať do domáceho väzenia, uviedol americký prezident. Existujú indície, že v rámci izolácie začal ruský prezident nielen prepúšťať svojich poradcov, ale niektorí sú v domácom väzení, oznámil Biden. Americký prezident však upozornil, že zatiaľ nie je dostatok dôkazov.

Šéf Bieleho domu v súvislosti s vojnou na Ukrajine uviedol, že je "skeptický" čo sa týka tvrdení Moskvy, že sa sťahuje zo severnej časti krajiny a z okolia Kyjeva. "Zatiaľ neexistuje jasný dôkaz, že (Rusko) sťahuje všetky svoje sily z Kyjeva," povedal Biden. "Existujú aj dôkazy, že (Rusko) posilňuje svoje jednotky v oblasti Donbasu," dodal prezident USA.

Televízia CNN pripomenula, že informácie od západných spravodajských služieb naznačujú, že vojenskí poradcovia zrejme dávali Putinovi nepravdivé informácie o vývoji bojov na Ukrajine. Podľa britských tajných služieb Putin čoraz menej dôveruje svojmu vojenskému veleniu a cíti sa byť oklamaný. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov to však poprel a vyhlásil, že Západ "nerozumie" Putinovi ani spôsobu, akým Moskva pracuje. (BBC)

31. 3. 2022
|
20:34
|
Svet

Biden vyzýva americké spoločnosti, aby zvýšili produkciu ropy. Americký prezident Joe Biden hovorí vplyve zdražovania pohonných hmôt na Američanov. „Viem, ako veľmi to bolí,“ hovorí. Biden tvrdí, že zákaz dovozu ruskej ropy bol „správnou vecou“, ale bude to niečo stáť. Biden ohlásil stratégiu „použite alebo straťte“, kde spoločnosti budú čeliť poplatkom za nečinné vrty, ak neobnovia produkciu. (BBC)

31. 3. 2022
|
19:54
|
Svet

Lotyšsko zakázalo používať písmeno Z ako symbol ruskej invázie na Ukrajine. Vyobrazenie tohto písmena s úmyslom obhajovať vojenskú agresiu a vojnové zločiny bude potrestané pokutou vo výške až 360 eur pre individuálne osoby a 2900 eur pre firmy. Táto nová legislatíva sa pritom neskôr bude vzťahovať aj na písmeno V.

"Odsúdiac ruský ozbrojený konflikt na Ukrajine musíme zaujať pevné stanovisko v súvislostí s tým, že pre symboly, ktoré glorifikujú ruskú vojenskú agresiu, akými sú i písmená Z a V alebo iné symboly používané s týmto cieľom, nie je miesto na verejných podujatiach," uviedol vedúci parlamentného výboru pre ľudské práva Artuss Kaiminš.

Ukrajinský minister obrany Dmytro Kuleba v utorok vyzval na zavedenie univerzálneho zákazu písmena Z na politické účely.

Písmenom Z sú označené mnohé ruské vojenské vozidlá vyslané na Ukrajinu a začalo sa skoro používať na sociálnych sieťach alebo i na oblečení ako znak podpory vojny. (TASR)

31. 3. 2022
|
19:30
|
Svet

Ruskí vojaci opúšťajú Černobyľ a smerujú k hranici s Bieloruskom, tvrdí ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom, podľa ktorej sa tiež ruské sily pripravujú opustiť neďaleké mesto Slavutyč, kde žijú zamestnanci elektrárne.

Enerhoatom tiež informoval o potvrdení správ o tom, že Rusi vykopali zákopy v Červenom lese obklopujúcom elektráreň v rámci tamojšej uzavretej zóny a dostali „značné dávky radiácie“.

Ruskí vojaci „spanikárili z prvých prípadov ochorenia“, ktoré sa prejavili veľmi rýchlo a začali sa pripravovať na odchod, uviedol. Agentúra AP upozorňuje, že toto tvrdenie sa nedá nezávisle overiť.

Rusi podľa Enerhoatomu podpísali dokument potvrdzujúci odovzdanie jadrovej elektrárne. (TASR)

31. 3. 2022
|
19:01
|
Svet
31. 3. 2022
|
18:58
|
Svet

Nepriateľské krajiny budú platiť za energie rubľom, opakuje Rusko. Ide o porušenie zmlúv, reagujú európske štáty a pomaly sa pripravujú na to, že by Rusi odstavili dodávky plynu úplne. Vypočujte si Ukrajinský spravodaj, pravidelný súhrn informácii o vojne na Ukrajine.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dňa 31/3/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
31. 3. 2022
|
18:44
|
Svet

Šéfovia diplomacie z Británie a Ruska prišli postupne na návštevu Indie. Premiér Módí sa snaží balansovať medzi Moskvou a Západom, napriek vojne na Ukrajine a humanitárnej kríze. Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová sa stretla so svojím indickým kolegom Subrahmanjamom Džajšankarom. Diskutovala s ním o posilnení vzťahov v oblasti obrany, pre to, aby sa zmenšila strategická závislosť Indie od Ruska.

Západné krajiny sú sklamané z neochoty Indie odsúdiť inváziu Ruska na Ukrajine. India, ktorá má dva roky trvajúci pohraničný spor s Čínou, je do veľkej miery závislá od Ruska, od jeho dodávok zbraní.

Trussová a Džajšankar sa stretli niekoľko hodín pred tým, ako do Naí Dillí pricestoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý má viesť rozhovory s indickým partnetom v piatok. (TASR)

31. 3. 2022
|
18:15
|
Svet

Rusko rozšíri zoznam predstaviteľov Únie, ktorým zakázalo vstup do krajiny. "Obmedzenia sa vzťahujú na najvyššie vedenie Európskej únie vrátane niekoľkých európskych komisárov a šéfov vojenských štruktúr Únie, ako aj na veľkú väčšinu poslancov Európskeho parlamentu, ktorí presadzujú protiruskú politiku," uviedlo ruské ministerstvo zahraničia. (TASR)

31. 3. 2022
|
18:11
|
Ekonomika

USA uvalili ďalší balík sankcií na Rusko za inváziu na Ukrajinu. Smerujú na technologický sektor, vrátane najväčšieho výrobcu polovodičov firmu Mikron. Cieľom nových opatrení je okrem iného podľa amerického ministerstva financií zamedziť možnému obchádzaniu už existujúcich amerických sankcií. (ČTK)

31. 3. 2022
|
18:01
|
Svet

Rovnako ako Nemecko a Francúzsko, aj Británia odmietla zaplatiť a ruský plyn v rubľoch. Na otázku, či Spojené kráľovstvo prijme ruskú požiadavku, hovorca premiéra Borisa Johnsona odpovedal, že nejde o niečo, čím by sa zaoberal. Dodal, že Británia monitoruje dôsledky pre európsky trh. (BBC)

31. 3. 2022
|
17:48
|
Svet

USA uvoľnia milión barelov ropy denne zo strategických zásob na zmiernenie rastu cien. Americký prezident Joe Biden povolil rekordné uvoľnenie, ktoré je naplánované každý deň nasledujúci polrok. "Svet nikdy nezaznamenal uvoľnenie zásob ropy rýchlosťou milión barelov za deň počas tak dlhého obdobia. Toto rekordné uvoľnenie poskytne historické množstvo dodávok, ktoré bude slúžiť ako most do konca roka, keď sa domáca produkcia rozbehne," oznámil Biely dom. (TASR)

31. 3. 2022
|
17:31
|
Svet

Mier je cennejší ako ruské diamanty a plyn, povedal Zelenskyj. Ukrajinský prezident kritizoval obchodníkov s diamantmi v Belgicku. "Sú ľudia, pre ktorých sú dôležitejšie ruské diamanty občas predávané v Antverpách," uviedol Zelenskyj vo videopríhovore k belgickým zákonodarcom, pričom odkazoval na diamantový trh v tomto prístavnom meste. "Mier je cennejší ako diamanty, ako ruské lode v prístave, ako ropa a plyn, tak nám pomôžte," pokračoval ukrajinský líder.

Agentúra Belga informovala, že Zelenskyj vyzval členov belgického parlamentu, aby podporili bezletovú zónu nad Ukrajinou, pričom uviedol, že ľudia v obliehanom v Mariupoli "bojujú za bezpečnosť všetkých miest Európy".

Sankcie Európskej únie zakázali export diamantov a iných luxusných komodít do Ruska, nezakazujú však import ruských diamantov. Spojené štáty ich dovážanie už zakázali, pripomína DPA. (TASR)

31. 3. 2022
|
17:21
|
Svet

Evakuačné autobusy smerujúce do Mariupoľa vraj zastavili na ruskom kontrolnom stanovišti. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, ktorá je ministerkou pre reintegráciu dočasne okupovaných teritórií, uviedla, že zo Záporožia vyšlo do Berďansku 45 autobusov, ktoré stoja vo Vasylivke a Rusko ich znova nenecháva prejsť. „Znovu a znovu požadujeme, aby celá svetová komunita sústredila svoju pozornosť a pomohla ľuďom dostať sa z okupovaného Mariupoľa,“ cituje televízia CNN Vereščukovú.

Okamžitú evakuáciu z Mariupoľa podľa Vereščukovej potrebuje zhruba 100-tisíc ľudí. Námestník starostu mesta Serhij Orlov sa pre CNN už skôr počas dňa vyjadril, že mesto bude môcť medzi štvrtkom a piatkom opustiť do 1 500 až 2 000 ľudí. Medzinárodný výbor Červeného kríža vo štvrtok informoval, že pripravuje sprostredkovanie bezpečného prechodu civilistov z Mariupoľa na piatok.

Vereščuková tiež povedala, že 45-tisíc Ukrajincov nútene deportovali do Ruska, čo CNN nevedela nezávisle overiť. Ruská armáda tvrdí, že tisícky ľudí „evakuovali“ do Ruska zo separatistických regiónov a „nebezpečných oblastiach“ na Ukrajine. (CNN)

31. 3. 2022
|
16:34
|
Svet

Ruský oligarcha Roman Abramovič sa objavuje na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou a aj napriek tomu, že ho neusadili priamo za stôl, jeho prítomnosť vyvolala špekulácie o jeho konkrétnej úlohe. Podľa zdrojov z prostredia rokovania často koná aj na vlastnú päsť, v rámci toho sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. (SME)

31. 3. 2022
|
16:19
|
Svet

Nenecháme sa vydierať Putinom, odkázalo Nemecko. Krajina reaguje na krok Ruska, aby zahraniční kupci platili za plyn rubľami. Minister hospodárstva Robert Habeck povedal, že spojenci, s ktorými hovoril, veria, že existujúce zmluvy o plyne musia byť rešpektované. Francúzsko aj Nemecko sa pripravujú na prerušenie dodávok ruského plynu.

Habeck povedal, že ešte nevidel žiadny nový účet za plyn od Ruska.  Ruský plyn predstavuje približne 40 percent dovozu zemného plynu do EÚ, pričom Nemecko je zďaleka najväčším odberateľom. (BBC)

31. 3. 2022
|
16:13
|
Svet

Aktivisti Greenpeace zablokovali transfer ruskej ropy vo vodách Dánska. Greenpeace informoval, že plavci a aktivisti v kajakoch a na člnoch z Dánska, Fínska, Nórska, Švédska a Ruska sa umiestnili medzi dva supertankery, aby zabránili preloženiu 100-tisíc ton ropy z Ruska.

Greenpeace vyzýva na embargo na ruské palivá, aby prinútilo Moskvu zastaviť inváziu na Ukrajinu. Vo vyhlásení uviedli, že „zakaždým, keď sa nakúpi ruská ropa alebo plyn, (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi narastie vojnová truhlica“. Napriek tomu, že niektoré krajiny vyhlásili zákaz príchodu ruských plavidiel do svojich prístavov, ruské uhlie, ropa a plyn stále prichádzajú prostredníctvom lodí registrovaných v iných krajinách. (TASR)

31. 3. 2022
|
15:55
|
Svet

V Ukrajinskom týždenníku bližšie analyzujeme mierové rokovania, ktoré sa konali v Turecku. Ukrajina na rozhovoroch navrhla neutrálny štatút. Čo to znamená - neutrálna Ukrajina? Čo znamená, že by jej neutralita mala garantov a kto by to mal byť? A prečo Putin odmietol stretnutie prezidentov, keď Zelenskyj hovorí, že už prišiel čas aj na takéto stretnutie? (SME)

31. 3. 2022
|
15:46
|
Svet
Dôležité

Zaplaťte v rubľoch alebo ukončíme zmluvy o plyne, vyhlásil ruský prezident. Putin to oznámil po podpise dekrétu, podľa ktorého zahraniční kupci musia od zajtra platiť za ruský plyn rubľami. Varuje, že zmluvy zrušia, ak sa tieto platby neuskutočnia, pretože to budú to považovať za nesplnenie povinnosti zo strany kupujúcich.

"Nikto nám nič nepredáva zadarmo a ani my sa nechystáme robiť charitu," oznámil Putin. Ruský prezident opäť kritizoval Západ, že proti Rusku začali ekonomickú vojnu už dávno. (BBC)

31. 3. 2022
|
15:41
|
Svet

Z Mariupoľa a z iných miest síce prichádzajú otrasné scény, a ďalšie týždne budú náročné, ale Putin už v mnohom prehral, povedal vo štvrtok šéf britského generálneho štábu admirál Tony Radakin. „Snažil sa nás síce presvedčiť, že je rozhľadeným manipulátorom udalosti, namiesto toho sériou katastrofických chýb zničil sám seba,“ cituje ho Guardian.

Ako všetci diktátori sa Putin podľa Radakina nechal zviesť falošným pocitom vlastnej sily a účinnosti ruskej armády. „Nesprávne tiež odhadol jednotu, ktorá existuje medzi štátmi slobodného sveta, u nás v Európe aj v iných častiach sveta. Jeho doterajšie kroky viac zjednotili spojencov, ako by ich rozdelili, a ukázali, že Ukrajinu má jednu vec, ktorá Rusku bytostne chýba – skutočných priateľov.“

Putin je podľa neho oslabeným politikom a NATO „silnejšie a jednotnejšie, ako kedykoľvek, čo si pamätám“. (SME)

31. 3. 2022
|
15:36
|
Svet

Turecko je pripravené byť jedným z ručiteľov pre Ukrajinu, tvrdí turecký prezident. Musia byť dopracované detaily takéhoto formátu. Erdogan označil rozhodnutie Moskvy o obmedzení svojej vojenskej aktivity v okolí Kyjeva a Černihiva za "naozaj dôležité".

V Istanbule prebehlo v utorok ďalšie kolo mierových rokovaní medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou. Turecký prezident uviedol, že rokovania dostali "výrazný impulz" v momente, keď Ukrajina predložila Rusku písomný návrh na ukončenie vojny. Erdogan pripomenul, že opäť navrhne usporiadanie stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. (TASR)

31. 3. 2022
|
15:18
|
Svet

Nórsky premiér telefonoval s ruským prezidentom Putinom, vyzval ho na ukončenie vojny. "Naliehavo som požiadal prezidenta (Putina), aby ukončil vojnu na Ukrajine, stiahol ruské jednotky a zabezpečil humanitárny prístup," vyzval Störe. Doplnil, že apeloval najmä na dodržanie prísľubu Moskvy umožniť evakuáciu obyvateľstva z obliehaného mesta Mariupoľ.

"Máme veľmi obmedzené očakávania ohľadom toho, čo je možné dosiahnuť, avšak v situácii, v akej sa práve teraz nachádzame, by sme sa mali pokúsiť o všetko," dodal Störe. "Ruská invázia na Ukrajine je brutálnym útokom na slobodnú krajinu a vystavuje nevinných ľudí nepredstaviteľnému utrpeniu," citovala Störeho agentúra AFP. (BBC)

31. 3. 2022
|
15:04
|
Svet

Rusko sa nesťahuje, ale preskupuje, vyhlásil Stoltenberg. Šéf NATO oznámil, že Aliancia očakáva zo strany Ruska "ďalšie útočné akcie". "Rusko sa snaží preskupiť, doplniť a posilniť svoju ofenzívu v regióne Donbas," povedal Stoltenberg. Dodal, že Rusko pokračuje v tlaku na ďalšie mestá. (BBC)

31. 3. 2022
|
14:55
|
Svet

Británia uvalila nové sankcie na predstaviteľov ruských médií. Chceme pokračovať v ďalšom zvyšovaní tlaku, oznámila Británia. Medzi cieľmi boli aj moderátor ruskej televízie a výkonný riaditeľ štátom riadeného kanála Russia Today. "Vieme, že krajiny sa môžu časom prispôsobiť sankciám, takže je správne, že pokračujeme," povedal premiérov hovorca.

Dodal, že je rovnako správne uvaliť sankcie na tých, ktorí sa snažia „dezinformovať ľudí v masovom meradle“ šírením nepravdivých informácií. (BBC)

31. 3. 2022
|
14:44
|
Svet

Zákazníci z "nepriateľských" krajín si budú musieť kupovať ruble pre platby za ruský plyn, tvrdí Peskov. Hovorca Kremľa uviedol, že do schémy nákupu plynu za ruble by mohla byť zapojená Gazprombank. Ceny a objemy to podľa neho neovplyvní. Nemecko a Taliansko ale tvrdia, že im ruský prezident Vladimir Putin povedal, že európski kupci by mohli pokračovať v platbách za plyn v eurách.

"Putin povedal, že súčasné zmluvy zostanú v platnosti," vyhlásil taliansky premiér Mario Draghi, keď hovoril o telefonickom rozhovore s ruským prezidentom deň predtým.

Aj Nemecko potvrdilo, že to Putin povedal aj počas telefonátu s kancelárom Olafom Scholzom v stredu. Moskva tak umožní zákazníkom naďalej platiť v eurách, ale nasmeruje ich do ruskej Gazprombank, kde dôjde ku konverzii platieb na ruble a ich prevod na Gazprom, štátom kontrolovaný energetický gigant. Talianski predstavitelia zase uviedli, že európski kupci si budú musieť otvoriť účet v eurách v ruskej banke. (TASR)

31. 3. 2022
|
14:31
|
Svet

Ukrajina rokuje s Poľskom a Pobaltím o uzavretí hraníc s Bieloruskom. Zablokovali by tým dodávky tovaru do Ruska. "Apelovali sme na krajiny, aby svoje hranice s Bieloruskom uzavreli v rovnakom čase," uviedol ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Deščycia. Veľvyslanec  uviedol, že takéto rokovania prebiehajú aj s Estónskom, hoci nemá hranicu s Bieloruskom.

"Myslím si, že ak padne takéto rozhodnutie, nebude potrebné čakať na rozhodnutie Európskej únie – úplne zablokujeme akékoľvek dodávky do Ruska," povedal veľvyslanec. V súčasnosti sú ruské a bieloruské kamióny na poľsko-bieloruských hraniciach blokované ukrajinskými a poľskými aktivistami, čo vedie k dlhým čakacích dobám. (SME)

31. 3. 2022
|
14:26
|
Svet

Rusko povoláva do armády 134 500 nových brancov, na Ukrajinu údajne nepôjdu. "Väčšina vojenského personálu absolvuje odborný výcvik vo výcvikových strediskách po dobu troch až piatich mesiacov," povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu. Michail Beňjaš, právnik reprezentujúci niekoľkých členov Národnej gardy Ruskej federácie, ktorí odmietli ísť bojovať na Ukrajinu, však uviedol, že ruské zákony umožňujú brancov vyslať do bojov po niekoľkomesačnom výcviku.

Po tom, čo šéf Kremľa Putin opakovane tvrdil, že na ofenzíve sa podieľajú len profesionálni vojaci, rezort obrany potom 9. marca priznal, že na Ukrajinu boli vyslaní i branci. (TASR)

31. 3. 2022
|
14:04
|
Svet

NATO očakáva ďalšie ruské útoky na Ukrajinu, a to aj napriek nedávnym slovám Moskvy o sťahovaní vojakov z okolia Kyjeva. Informoval o tom generálny tajomník  Jens Stoltenberg, podľa ktorého sa ruské jednotky na území Ukrajiny iba preskupujú , ale ďalej udržujú pod tlakom aj ukrajinskú metropolu. (ČTK)

31. 3. 2022
|
14:00
|
Svet

Ukrajinská armáda oslobodila spod ruskej kontroly päť dedín v Záporožskej oblasti, na Telegrame to uviedla ukrajinská pechota. Web Ukrajinská pravda zasa uviedol, že o niečo severnejšie, pri meste Dnipro, zasiahol ruský útok vojenskú základňu. Podľa guvernéra Dnipropetrovskej oblasti Valentyna Rezničenka pri útoku zahynuli dve osoby a ďalších päť utrpelo zranenia. (SITA)

31. 3. 2022
|
13:57
|
Svet

Kremeľ poprel, že by ruský prezident nebol svojim okolím informovaný o skutočnom priebehu vojny na Ukrajine a dopade sankcií na RuskoHovorca Dmitrij Peskov dodal, že takéto dohady svedčia o tom, že Washington vôbec netuší, čo sa v Kremli deje, čo vraj budí znepokojenie. (ČTK)

31. 3. 2022
|
13:53
|
Svet

Ruský prezident Putin povedal, že nie je správny čas na prímerie na Ukrajine, informoval taliansky premiér Mario Draghi a priblížil, že s ruským prezidentom telefonoval. (CNN)

31. 3. 2022
|
13:50
|
Svet

Najmenej 20 ľudí zomrelo pri útoku na administratívnu budovu v Mykolajive. Informovali o tom ukrajinské záchranné služby, podľa ktorých bolo zranených ďalších 33 ľudí. Guvernér oblasti Vitalii Kim dodal, že útok zdemoloval polovicu budovy. (CNN)

31. 3. 2022
|
13:45
|
Domov

Najsilnejšie boje v súčasnosti prebiehajú na východe Ukrajiny, ruské vojská útočia letecky na Donbas a začali sa sťahovať z nefunkčnej jadrovej elektrárne v Černobyle. (SME)

31. 3. 2022
|
13:31
|
Domov

Na Slovensku sa stretli ministri zahraničných vecí Bukurešťskej deviatky. Minister zahraničia Korčok privítal predstaviteľov Bulharska, Česka, Estónska, Poľska, Rumunska, Maďarska, Litvy a Lotyšska. (SME)

31. 3. 2022
|
13:23
|
Svet

Veľvyslanectvo Slovinska v Kyjeve muselo krátko po znovuotvorení zvesiť z budovy svoju vlajku. Požiadali ho o tom ukrajinské úrady, podľa ktorých by sa ambasáda mohla stať terčom vandalského útoku, keďže slovinská trikolóra je takmer totožná s ruskou. Líšia sa iba štátnym znakom v ľavom rohu. (ČTK)

31. 3. 2022
|
13:17
|
Svet

Proruskí separatisti Ukrajiny tvrdia, že ovládajú takmer celú Luhanskú oblasť a viac ako polovicu Doneckej oblasti. Deklarovali to po tom, ako Moskva označila tieto územia v Donbase za hlavný cieľ svojej vojenskej operácie. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá upozornila, že tieto tvrdenia nemohla overiť z nezávislých zdrojov.

Niekoľko dní pred inváziou ruských jednotiek na Ukrajinu Rusko uznalo nezávislosť oboch separatistických entít v Donbase – Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky –, a to "v hraniciach, ktoré existovali, keď (tieto subjekty) v roku 2014 vyhlásili" svoju nezávislosť, spresnil vtedy hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Agentúra AP v súvislosti s tým pripomenula, že ukrajinské sily sa neskôr zmocnili veľkej časti oboch regiónov, takže proruské republiky zaberali fakticky asi tretinu územia každej z oboch rovnomenných oblastí.

Ministerstvo zahraničných vecí samozvanej luhanskej republiky tvrdí, že podľa stavu "k ránu 31. marca 2022 bolo oslobodených viac ako 90 percent územia Luhanskej ľudovej republiky". (TASR)

31. 3. 2022
|
13:07
|
Svet

Turecko ponúka usporiadanie ďalších mierových rozhovorov Ukrajiny a Ruska. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu vyhlásil, že Ankara pracuje na tom, aby sa ministri zahraničných vecí Ukrajiny a Ruska opäť stretli na rokovaniach. Dodal, že stretnutie by sa mohlo uskutočniť do dvoch týždňov. (SITA)

31. 3. 2022
|
12:53
|
Svet

Ukrajinská prokuratúra začala 3 457 trestných stíhaní proti ruskej armáde, obviňuje ju z porušení pravidiel a zvykov vojny, zo zabíjania civilistov, násilia, zneužívania detí a mučenia. Na twitteri o tom informoval poradca ukrajinského prezidenta Mykhailo Podoliak. (SME)

31. 3. 2022
|
12:40
|
Svet

V ukrajinskom Kyjeve bude od prvého apríla po mesiaci opäť povolený predaj alkoholu. Alkoholické nápoje sa budú dať kúpiť v čase od 11.00 h do 16.00 h v obchodoch a v reštauráciách, oznámili predstavitelia Kyjeva. (TASR)

31. 3. 2022
|
12:32
|
Ekonomika

Slovensko pripravuje od apríla plniť zásoby skvapalneného zemného plynu, ktoré by mali prispieť k zníženiu energetickej závislosti od Ruska. Po skúšobnej dodávke prvého tankeru pre štátny Slovenský plynárenský priemysel začiatkom marca sa pripravuje ďalšia dodávka a Slovensko plánuje dodávky plynu zintenzívniť. Zimnú vykurovaciu sezónu zvládlo Slovensko bez obmedzovaní.

Okrem dodávok skvapalneného plynu tankermi je pre diverzifikáciu zdrojov plynu dôležité dokončenie prepojovacieho plynovodu s Poľskom. 

Minister hospodárstva Richard Sulík reagoval aj na požiadavku ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "nepriateľské" krajiny, to znamená aj Slovensko, platili za ropu a plyn rubľami.

"Čo sa týka ruskej medializovanej požiadavky na platby za dodávku plynu v rubľoch, SPP marcovú faktúru zaplatil v eurách tak, ako je dohodnuté v zmluve," vysvetlil vicepremiér. Zároveň zdôraznil, že Slovensko plne podporuje spoločný postup členských krajín EÚ vrátane jednotného nákupu plynu pre celú Úniu.

Zásobu ropy má Slovensko v súčasnosti na 120 dní, pričom zo zákona musia byť na úrovni minimálne 90 dní. Ďalšie zásoby ropy má aj rafinéria Slovnaft a Transpetrol. V prípade, ak by došlo k prerušeniu dodávok ropy z Ruska, má Sulík písomný prísľub spoločnosti Slovnaft, že bude dovážať potrebnú ropu cez ropovod Adria. (TASR)

31. 3. 2022
|
12:31
|
Svet

Do sankčného zoznamu Británie bolo pridaných 14 ľudí a firiem, väčšinou z ruských médií. Medzi sankcionovanými sú napríklad vlastník televízie Russia Today Sergey Brilev, jej generálny riaditeľ Alexey Nikolov, výkonný riaditeľ Gazprom-Media, Aleksandr Zharov, či ruský generálplukovník Michail Mizincev, prezývaný aj "mäsiar z Mariupoľa", ktorý bol obvinený z nariadenia ostreľovať obytné ciele v meste. (Sky News)

31. 3. 2022
|
11:53
|
Svet

Časti Charkovskej oblasti sú pod neustálym ostreľovaním, informoval guvernér oblasti Oleh Synyehubov. Intenzívne bombardovanie podľa neho zabránilo otvoreniu humanitárnych koridorov v regióne. (CNN)

31. 3. 2022
|
11:44
|
Svet
Dôležité

Ruský prezident Putin podpísal výnos o nástupoch do armády. Do vojenskej služby má byť povolaných 134 500 Rusov vo veku od 18 do 27 rokov. Základná vojenská služba v krajine trvá rok.

Putin od začiatku vojny sľuboval, že žiadni regrúti nebudú nasadení do "špeciálnej operácie" ako Rusko označuje svoju vojnu na Ukrajine. Putinov rozkaz sa však zvyčajne obchádza tak, že vojakov donútia podpísať profesionálne kontrakty.

Petrohradská ombudsmanka Světlana Agapitovová uviedla, že od začiatku vojny dostala sedem sťažností od príbuzných vojakov, šesť od matiek a jeden od manželky, kvôli "nedobrovoľnému uzavretiu kontraktu o službe v armáde a o predpokladanom premiestnení vojakov-regrútov na Ukrajinu". (ČTK)

31. 3. 2022
|
11:39
|
Svet

Červený kríž je na ceste k obliehanému Mariupoľu so zásobami a pomocou, informoval hovorca Ewan Watson. Dodal, že tímy sú pripravené na evakuáciu civilistov v piatok. Rusko a Ukrajina sa však musia dohodnúť na presných podmienkach evakuácie, pretože od jej úspechu závisia desaťtisíce životov. (The Guardian)

31. 3. 2022
|
11:35
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj žiada od Holandska zbrane, ukončenie obchodu s Ruskom a pomoc pri obnove krajiny, povedal počas príhovoru k holandskému parlamentu. "Sú potrebné prísnejšie sankcie, aby Rusko nemalo šancu pokračovať v tejto vojne ďalej v Európe," povedal počas prejavu. (Sky News)

31. 3. 2022
|
11:28
|
Domov

Slovensko musí byť pripravené aj na možnosť náhleho odstavenia ruského plynu, povedal premiér Eduard Heger. Poukázal pritom na Nemecko, ktoré už vyhlásilo v tejto veci prvý stupeň varovania, a to z dvoch dôvodov. Prvým je vojna na Ukrajine a druhým požiadavka Ruska, aby európski odberatelia platili za plyn v ruských rubľoch.

„Ak to prenesieme na slovenské podmienky, Slovenský plynárenský priemysel by musel najskôr nakúpiť za eurá ruble a následne za získané ruble kúpiť od ruského Gazpromu plyn. Tým by sa však len zvýšila závislosť Slovenska od Ruska. Už by nebola len energetická, ale aj finančná,“ zdôraznil.

Premiér skonštatoval, že pochybnosti Slovenska o spoľahlivosti ruských dodávok plynu sú po útoku na Ukrajinu ešte väčšie. „Hľadáme preto spoločne so všetkými členskými krajinami Európskej únie alternatívne riešenia, aby sme ochránili naše domácnosti a priemysel,“ povedal. Dodal, že zatiaľ čo Rusko na Ukrajine bojuje bombami, vo zvyšku Európy bojuje plynom. (SITA)

31. 3. 2022
|
11:21
|
Svet

Nové video zverejnené ukrajinským centrom pre komunikáciu ukazuje zdevastovaný Mariupoľ. (SME)

31. 3. 2022
|
11:10
|
Svet

Ukrajinská armáda zaznamenala na východe krajiny silné ostreľovanie, a to v dôsledku posunu ruskej armády a presmerovania jej úsilia na územie Donbasu. "Jasne cítime, že presun vojenskej techniky našim smerom sa začína," povedal šéf vojenskej správy Luhanska Serhiy Haidai.

Pavlo Kyrylenko, šéf vojenskej správy Doneckej oblasti, na sociálnej sieti Telegram uviedol, že ruské sily v noci pokračovali v ostreľovaní centrálnej časti regiónu. V niektorých mestách podľa jeho slov ruské vojská opäť použili zákázanú muníciu s obsahom bieleho fosforu. (CNN)

31. 3. 2022
|
11:01
|
Svet

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba a francúzsky minister Jean-Yves Le Drian telefonovali o situácii na Ukrajine. Kuleba sa poďakoval za humanitárnu a finančnú pomoc Francúzska a diskutovali aj o prípravách na piaty balík sankcií voči Rusku. Informoval o tom Dmytro Kuleba na twitteri. (SME)

31. 3. 2022
|
10:55
|
Svet

Ukrajinskí farmári zasiali rôzne plodiny na približne 400-tisíc hektároch, čo je o desatinu viac ako k rovnakému dátumu minulého roka. A to aj napriek ruskej invázii. Uviedol to štátny tajomník ministerstva poľnohospodárstva Taras Vysockij. Dodal pritom, že ani nedostatok paliva neovplyvnil siatie. "Rokujeme s dodávateľmi, aby sa výsevná kampaň nezastavila," povedal Vysockij v televízii. (TASR)

31. 3. 2022
|
10:37
|
Svet

Moskva neodmietne ponuku na stretnutie ministrov zahraničia Ruska a Ukrajiny, oznámila ruská tlačová agentúra RIA s odvolaním na ruské ministerstvo zahraničia. (Sky News)

31. 3. 2022
|
10:30
|
Svet

Ruský Gazprom skúma možnosť zastavenia dodávok plynu do „nepriateľských“ krajín a vyhodnocuje možné dôsledky. Informovali o tom noviny Kommersant s odvolaním sa na nemenované zdroje.

Regulačné úrady v Nemecku vykonali razie v kanceláriách Gazpromu v rámci vyšetrovania dodávok plynu do Európskej únie. Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová sa v januári obrátila na plynárenské spoločnosti vrátane Gazprom po obvineniach, že ruský gigant zadržiava dodávky komodity, čo podporuje rast jej cien.

Vestagerová pravdepodobne ešte zintenzívni zhromažďovanie informácií o európskych podnikoch Gazpromu, povedal minulý mesiac nemenovaný zdroj.

Gazprom a Kremeľ opakovane popreli zadržiavanie dodávok plynu s tým, že všetky pevné a dlhodobé záväzky boli splnené. Ale Gazprom obmedzil tzv. spotové nákupy plynu. (TASR)

31. 3. 2022
|
10:19
|
Svet

Rusko od začiatku invázie prišlo o 17 500 vojakov, 614 tankov, 1 735 obrnených vozidiel, 311 diel, 96 raketometov, 135 lietadiel, 131 vrtuľníkov, 83 dronov, 1 201 kusov automobilovej techniky, sedem plavidiel, 75 cisterien, 22 kusov špeciálnej techniky a štyri vypúšťacie zariadenia taktických rakiet, informuje ukrajinský generálny štáb. Údaje nie je možné overiť z nezávislých zdrojov. (ČTK)

31. 3. 2022
|
10:10
|
Svet

Ukrajina by mohla byť schopná usporiadať referendum o neutralite najskôr za rok, uviedol to Davyd Arachamija, šéf ukrajinskej delegácie na mierových rokovaniach s Ruskom. Dodal, že referendum je "rozsiahla procedúra", ktorá sa môže uskutočniť len vtedy, keď v krajine panuje mier. (TASR)

31. 3. 2022
|
10:09
|
Domov

Hraničnými priechodmi z Ukrajiny prešlo v stredu na Slovensko 2 892 ľudí. Z toho bolo 700 mužov, 1482 žien a 710 detí. O dočasné útočisko požiadalo 1 182 osôb. Informovalo o tom ministerstvo vnútra.

Činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 194 policajtov, 82 hasičov, 108 colníkov, 378 vojakov, šiesti duchovní, 243 dobrovoľníkov a 20 príslušníkov zahraničných zložiek.

"Zároveň bolo vypravených 37 autobusov, ktoré prepravili 602 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky a dva vlaky s počtom cestujúcich 104," priblížil rezort. V stredu sa tiež ubytovalo 52 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 10 106 lôžok.

Celkový počet utečencov od vypuknutia vojny je 289 216. O dočasné útočisko požiadalo spolu 58 319 ľudí. (TASR)

31. 3. 2022
|
09:58
|
Svet

Ruské sily sa môžu v Bielorusku pokúšať o preskupenie a doplnenie chýbajúcich zásob, uviedol to generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Armáda tiež zaznamenala „časté prípady“ kladenia mín v oblastiach okolo Kyjeva, ktoré nedávno obsadili ruské sily. (SITA)

31. 3. 2022
|
09:56
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj mal prejav v austrálskom parlamente. Vyzval na nové a prísnejšie sankcie voči Rusku a varoval tiež pred hrozbou použitia jadrových zbraní. (The Guardian)

31. 3. 2022
|
09:38
|
Svet

Ruská a ukrajinská ekonomika klesnú tento rok kvôli vojne najviac za 25 rokov. Ukrajinská by sa ale mohla v roku 2023 výrazne oživiť, uviedla Európska banka pre obnovu a rozvoj. (ČT24)

31. 3. 2022
|
09:17
|
Svet

Vladimir Kličko odcestoval s ukrajinskou delegáciu na stretnutie do Nemecka, na twitteri o tom informoval starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Napísal, že dôležité je zjednotiť všetky sily - na Ukrajine ako aj akcie partnerských krajín. (SME)

31. 3. 2022
|
09:03
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj odvolal veľvyslancov v Maroku a Gruzínsku. Zdôvodnil to tým, že nedokázali získať podporu pre pomoc Ukrajine a potrestanie Ruska za inváziu. Vo videopríhovore povedal, že od diplomatov vyžaduje, aby zabezpečili, že krajiny, kde pôsobia, poskytnú Ukrajine pomoc v podobe zbraní pre armádu a posilnenia sankcií uvalených na Ruskú federáciu. (TASR)

31. 3. 2022
|
08:47
|
Svet

Väčšina Američanov podporuje vysielanie ďalších vojakov do Európy v reakcii na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu. Vyplýva to z nového prieskumu agentúry Reuters a spoločnosti Ipsos.

Z prieskumu vyplýva, že s vyslaním ďalších vojakov na územie členských krajín NATO v Európe súhlasí približne 55 percent Američanov z oboch hlavných politických táborov. Podpora pre tento krok je vyššia medzi demokratmi podporujúcimi prezidenta Joea Bidena, medzi ktorými dosahuje až 61 percent. V radoch opozičných republikánov je podpora pre ďalšie nasadzovanie vojakov zhruba 54-percentná.

Momentálne je v európskych krajinách rozmiestnených viac než 100-tisíc amerických vojakov. Pred inváziou ich tam bolo približne 80-tisíc, píše agentúra Reuters. (TASR)

31. 3. 2022
|
08:43
|
Svet

Pri evakuácii civilistov z Mariupoľa zrejme došlo k pokroku. Podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuková povedala, že kolóna 45 ukrajinských autobusov sa vydala do mesta, kde sa bude snažiť dostať k uväzneným civilistom. (The Guardian)

31. 3. 2022
|
08:34
|
Svet

Riaditeľ francúzskej vojenskej rozviedky Éric Vidaud bude odvolaný, pretože nepredpovedal možnosť ruskej invázie na Ukrajinu. Náčelník štábu francúzskej obrany Thierry Burkhard v rozhovore priznal, že prepustenie nastane preto, že si spravodajské služby, vrátane Vidauda, neuvedomili chybnú analýzu ruskej hrozby, čo bolo v rozpore s hodnotením spravodajských služieb USA. (SITA)

31. 3. 2022
|
08:26
|
Svet

Ruskí hackeri sa nedávno pokúsili preniknúť do sietí NATO a armád niektorých európskych štátov. Uviedla to skupina firmy Google pre analýzu hrozieb. Spoločnosť neuviedla, ktoré národné armády boli zasiahnuté kybernetickými útokmi. Išlo však o "phishingové kampane" a viedla ich skupina, ktorá sa nazýva Coldriver, resp. Callisto so sídlom v Moskve.

Skupina Google pre analýzu hrozieb v správe uviedla, že úspešnosť útokov nie je známa. Severoatlantická aliancia sa k tomu zatiaľ nevyjadrila.

Fínska spoločnosť F-Secure Labs, ktorá sa zameriava na kybernetickú bezpečnosť, v roku 2019 opísala hackerskú skupinu Callisto ako významnú hrozbu, ktorá má "záujem o zhromažďovanie spravodajských informácii týkajúcich sa zahraničnej a bezpečnostnej politiky" v Európe. (TASR)

31. 3. 2022
|
08:12
|
Svet

Ruské rakety v noci zasiahli skladisko Červeného kríža v Mariupoli a sklad ropy v meste Dnipro. Informujú o tom ukrajinské samosprávy. (ČTK)

31. 3. 2022
|
08:08
|
Svet

Ostreľovanie Luhanskej oblasti pokračovalo aj v noci, jedným z cieľov bol sklad ropy v Lisičansku, kde vypukol rozsiahly požiar. Na mieste zasahujú záchranári. Informoval o tom šéf regionálnej správy Serhiy Haidai, ktorého citujú ukrajinské médiá.

(SME)
31. 3. 2022
|
07:53
|
Svet

Ruské ostreľovanie a útoky pokračujú aj napriek zámerom obmedziť vojenskú aktivitu, informuje britské ministerstvo obrany. Ruské jednotky držia svoje pozície v okolí Kyjeva, ťažké boje pokračujú v Mariupoli a ostreľovanie pokračuje v okolí Černihiva.  (SME)

31. 3. 2022
|
07:00
|
Svet

Demoralizovaní ruskí vojaci na Ukrajine odmietajú plniť rozkazy a sabotujú vlastné vybavenie. Omylom dokonca zostrelili vlastné lietadlo. Uviedol to Jeremy Fleming, ktorý vedie britskú vládnu spravodajskú a špionážnu organizáciu GCHQ.

(SITA)
31. 3. 2022
|
07:00
|
Domov

Internetom sa už šíria rôzne nepravdivé správy o Ukrajincoch, napríklad, že nechali neporiadok vo vlakoch, zneužívajú pomoc a jedlo či oblečenie zadarmo, dostanú štedré dávky a lepšiu starostlivosť ako Slováci. Cieľom ich autorov je podnecovať spoločnosť k nepriateľským postojom. Hovorí Ondrej Kubík, kriminálny psychológ a odborník v oblasti psychológie propagandy a manipulácie. (SME)

31. 3. 2022
|
06:54
|
Svet

Prinášame prehľad správ v ukrajinčine. Ще більше російських дипломатів будуть змушені залишити Словаччину. П'ята частина словаків вірить прокремлівським наративам про війну в Україні. Голосування щодо найважливішої судової реформи відкладено. Інформаційний семінар для біженців у Братиславі у четвер. Більше у сьогоднішньому дайджесті. Сьогоднішній випуск «Новини зі Словаччини» готовий. Anglickú verziu si nájdete tu. (SME)

31. 3. 2022
|
06:52
|
Svet

Ukrajina a Rusko budú pokračovať v mierových rozhovoroch v piatok. Podľa ukrajinského vyjednávača Davyda Arachamijaba by mali byť online. Ukrajina navrhla Rusku osobné stretnutie Putina a Zelenského, ktoré však Moskva podľa jeho slov odmietla s tým, že najskôr je ešte potrebné viac pracovať na návrhu vzájomnej dohody. (Sky News)

31. 3. 2022
|
06:34
|
Svet

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov povedal, že Rusko neurobí žiadne ústupky a že šéf ruských vyjednávačov Vladimir Medinskij sa vo svojich vyhláseniach o deeskalácii pomýlil.

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá citovala z videa, ktoré Kadyrov zverejnil na sociálnej sieti Telegram. "Nebudeme robiť žiadne ústupky. Bol to Medinskij, ktorý sa pomýlil - urobil nesprávnu formuláciu. A ak si myslíte, že (Putin) skončí s tým, čo začal, len tak - ako sa nám to dnes prezentuje -, to nie je pravda," povedal Kadyrov.

Čečenský vodca takto reagoval na slová vedúceho ruskej vyjednávacej delegácie, ktorý po utorkových rokovaniach v Istanbule povedal, že Moskva podnikne kroky na deeskaláciu konfliktu vrátane obmedzovania vojenskej aktivity v okolí Kyjeva. (TASR)

31. 3. 2022
|
06:31
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj neverí prísľubom Ruska o znížení vojenskej aktivity. Vo videopríhovore dodal, že ruské jednotky sa len preskupujú, aby mohli udrieť na východoukrajinský región Donbas. (TASR)

31. 3. 2022
|
06:29
|
Ekonomika

Ruský rubeľ sa dostal na predvojnovú úroveň napriek západným sankciám. Mena sa ráno obchodovala za 75,5 rubľov za dolár. (The Guardian)

31. 3. 2022
|
06:20
|
Svet

Ukrajina obžalovala prvého občana v súvislostí s novým zákonom, ktorý zakazuje kolaboráciu s ruskými jednotkami. Za porušenie zákona hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov. Obyvateľ mesta Kramatorsk zverejnil na sieti TikTok video, v ktorom "poprel ruskú agresiu voči Ukrajine a vyzval ukrajinských občanov, aby podporili rozhodnutia agresorského štátu," informovala prokuratúra.

Ide o vôbec prvú obžalobu v súvislostí s porušením tohto zákona, ktorý ukrajinský zákonodarcovia prijali v polovici marca, približne dva týždne po začiatku ruskej invázie. Prokuratúra uviedla, že od účinnosti zákona sa začalo už 150 vyšetrovaní v súvislostí s jeho podozrením. Ukrajina okrem toho prijala zákon, na základe ktorého je možné udeliť trest za "nelegálne" zverejnenie fotografií a videí pohybu ukrajinských vojakov. (TASR)

31. 3. 2022
|
06:09
|
Svet
Dôležité

Rusko vyhlásilo lokálne prímerie s cieľom evakuovať civilistov z obliehaného Mariupoľa. Humanitárny koridor do Záporožia cez Ruskom kontrolovaný prístav Berďansk by mal byť otvorený od 31. marca od 10.00 h miestneho času (09.00 h SELČ).

"Aby bola táto humanitárna operácia úspešná, navrhujeme ju uskutočniť za priamej účasti Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodného výboru Červeného kríža," uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva.

Ruské ministerstvo obrany požiadalo Kyjev, aby do štvrtka do 06.00 h miestneho času (05.00 h SELČ) zaručil "bezpodmienečné dodržiavanie" prímeria prostredníctvom písomného oznámenia ruskej strane, OSN a Červenému krížu.

Moskva tiež požiadala ukrajinskú armádu, aby zabezpečila bezpečnosť autobusových konvojov v určenom koridore. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že súhlasí s návrhom Kyjeva otvoriť štyri nové humanitárne koridory z Mariupoľa do Záporožia v časovom rozmedzí uplynulých 24 hodín. (TASR)

31. 3. 2022
|
00:42
|
Domov

Na Slovensku sa stretnú ministri zahraničných vecí východného krídla NATO - platformy známej ako Bukurešťská deviatka. Minister Korčok privíta v Bratislave predstaviteľov Bulharska, Česka, Estónska, Poľska, Rumunska, Maďarska, Litvy a Lotyšska. (SME)

31. 3. 2022
|
00:30
|
Regióny

Aj keby rozhovory v Istanbule boli prelomové, ako sa nádejala časť pozorovateľov, i tak hlavným scenárom ukrajinskej vojny zostáva „zmrazený konflikt“. Nejde len o dementi z Kremľa („žiadny pokrok“), ale najmä o to, že prímerie Rusi chápu ako udržanie obsadených území. Píše Peter Schutz. (SME)

31. 3. 2022
|
00:10
|
Svet

Pre prezidenta Medzinárodného výboru Červeného kríža Petra Maurera to z hľadiska PR nemuselo vyzerať dobre. Zatiaľ čo on si na fotografii z nedávnej návštevy Moskvy s úsmevom podáva ruku s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, členovia jeho organizácie v médiách opakujú, že Rusi si neplnia povinnosť vytvoriť na Ukrajine humanitárne koridory. Červený kríž napriek tomu komunikuje s politikmi na oboch stranách. (SME)

30. 3. 2022
|
23:58
|
Svet

Ruské jednotky sa začali sťahovať z odstavenej jadrovej elektrárne Černobyľ, ktorú obsadili v prvý deň vojny pred piatimi týždňami. S odkazom na vysoko postaveného predstaviteľa amerického ministerstva obrany o tom informovala agentúra AFP. Rusi sa podľa toho istého zdroja sťahujú aj z letiska Hostomeľ na predmestí Kyjeva. Podľa prezidenta Zelenského sa ukrajinské sily pripravujú na ruský útok v oblasti Donbasu.

"Černobyľ je ďalšou oblasťou, kde sa začali (vojská) preskupovať. Odchádzajú z Černobyľu a smerujú do Bieloruska," uviedol podľa AFP predstaviteľ Pentagónu.

Hovorca Pentagónu John Kirby uviedol, že od Kyjeva odchádza malý počet ruských jednotiek smerom na sever, Moskva ich ale podľa USA nesťahuje z bojov, ale presúva na iné miesta na Ukrajine, kde možno chystá veľkú ofenzívu. Neskôr upresnil, že v pohybe je "nanajvýš 20 percent" ruských jednotiek. (ČTK)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 2. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 3. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 4. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 5. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 7. Pozor na úrazy na trampolíne, najčastejšie sú poranenia končatín
 8. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 13 747
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 122
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 408
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 516
 5. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 3 222
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 999
 7. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 441
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

McDonald's v Rusku končí.

McDonald nám nič dobré nepriniesol, hovoria Rusi a chystajú sa otvoriť jeho kópiu.


37m
Rusi pokračujú v ostreľovaní Severodonecku.

Rusi sa zameriavajú na malé územie.


1 h
Meranie teploty pred vstupom do školy v Pchjongčchangu.

Miera smrtnosti zostáva na úrovni 0,002 percenta.


TASR 3 h
Ilustračná snímka.

Okolo incidentu kolujú sporné správy.


SITA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu