- Biden oznámil nové sankcie voči Rusku, USA posilnia na Pobaltí.
- Putin dostal od parlamentu súhlas na nasadenie armády mimo Ruska.
- Štáty Európskej únie sa zhodli na prijatí sankcií proti Rusku.
- Ruské jednotky vstúpili do Donbasu pod zámienkou udržiavať mier.
- Nemecko v reakcii na Rusko zastavilo schvaľovací proces pre Nord Stream II.
- Zelenskyj požiadal v prejave Západ o jasnú podporu.
- Väčšina západných krajín Putinovo rozhodnutie odsúdila.
Sledujte najnovšie správy o konflikte na Ukrajine minútu po minúte:
Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.
23:22 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zrušil schôdzku so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom, ktorá sa mala konať vo štvrtok v Ženeve.
Podľa Blinkena nemá schôdzka zmysel po tom, čo Rusko uznalo nezávislosť samozvaných republík na východe Ukrajiny. Kroky Ruska podľa neho naznačujú, že Moskva diplomatické riešenie krízy nemyslí vážne.
Podľa Blinkena je rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina uznať nezávislosť samozvaných republík v Donbase porušením medzinárodného práva. Zdôraznil, že nasadenie ruských jednotiek do týchto oblastí predstavuje začiatok invázie.
Blinken podľa svojich slov dúfal v mierové riešenie prostredníctvom diplomacie, ale neverí, že by stretnutie s Lavrovom bolo tejto chvíli produktívne.
22:36 Minister obrany USA Lloyd Austin odsúdil v utorok "najnovšiu inváziu" Ruska na Ukrajinu. Spojené štáty sa však spolu so spojencami naďalej snažia nájsť spôsob, ako zabrániť ďalšej eskalácii konfliktu.
Austin v Pentagóne, kde rokoval s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, uviedol, že USA budú naďalej úzko spolupracovať s Kyjevom a spojencami "v snahe nájsť spôsob, ako sa vyhnúť ďalšiemu konfliktu".
Ruský prezident Vladimir Putin sa "stále môže vyhnúť totálnej, tragickej vojne, ktorá by bola jeho voľbou", dodal Austin.
22:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok oznámil, že nariadil povolanie záložníkov počas mimoriadneho obdobia.
Vo svojom videoodkaze spresnil, že ide len o občanov zaradených do operačnej zálohy. Podľa jeho slov nie je potrebná všeobecná mobilizácia.
21:46 Rumunsko by mohlo prijať až 500-tisíc utečencov z Ukrajiny, ak by došlo k zhoršeniu tamojšej situácie vzhľadom na hrozbu invázie zo strany Ruska.
"Toto je počet, na ktorý sme pripravení," povedal novinárom rumunský minister obrany Vasile Dincu.
Rumunsko by mohlo prijímacie centrá a tábory pre utečencov zriadiť podľa neho najmä vo veľkých mestách pozdĺž 650-kilometrovej hranice s Ukrajinou.
21:35 Putin porušuje suverenitu Ukrajiny a všetky dôkazy nasvedčujú tomu, že chce vykonať plnú inváziu, povedal dnes britský premiér Boris Johnson pri oznamovaní sankcií proti niekoľkým ruským bankám a podnikateľom, ktorí sú podľa Londýna blízki Kremľu.
Premiér v prejave v Dolnej snemovni uviedol, že im Londýn zmrazí aktíva v Británii a zakáže vstup do krajiny.
Niektorí poslanci, vrátane členov vládnej Konzervatívnej strany, kroky vykresľovali ako nedostatočné. Johnson uisťoval, že sankčný režim je pripravený sprísniť.
20:35 Americký prezident Joe Biden hovorí o kroku Ruska na Ukrajine ako o provokácii a začiatku invázie.
„Čo dáva Putinovi právo vyhlásiť nové samozvané krajiny na území, ktoré patrí jeho susedovi?“ pýtal sa Biden na úvod.
Spojené štáty uvalia sankcie na suverénny dlh Ruska v zahraničí. Sankcie tiež zasiahnu dve štátne ruské banky a znemožnia tak časť obchodu na Západe.
„Znamená to, že sme odstrihli ruskú vládu od západných financií,“ povedal prezident. Obmedzenia by sa mali dotknúť aj ruskej elity a ich rodinných príslušníkov.
Má ísť o prvú sadu opatrení, pričom Spojené štáty sú pripravené pritvrdiť, ak Rusko bude situáciu ďalej eskalovať.
Spojené štáty tiež posilnia vojenskú prítomnosť na Pobaltí v reakcii na nestiahnutie ruských vojsk z Bieloruska. „Nemáme záujem bojovať s Ruskom, no USA a spojenci budú ochraňovať každý kúsok územia NATO,“ povedal Biden.
20:34 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že spojenci aliancie majú na mori od polárneho kruhu po Stredozemné more viac ako 100 bojových lietadiel v stave najvyššej pohotovosti a viac ako 120 vojnových lodí.
Poznamenal, že sily NATO zostávajú vo vysokej pohotovosti, ale ešte nie sú nasadené do akcie.
Niektorí spojenci podľa jeho slov presúvajú jednotky, lode a lietadlá do pobaltských štátov a blízkosti Čierneho mora, aby bránili ostatných členov NATO.
19:47 Ruská vláda ľutuje, že Nemecko sa rozhodlo pozastaviť proces certifikácie plynovodu Nord Stream 2, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
"S poľutovaním," odpovedal Peskov na otázku, ako Kremeľ vníma vyjadrenie spolkového kancelára Olafa Scholza, že Berlín až do odvolania zastavuje schvaľovací proces tohto plynovodu, ktorý je už dostavaný a čaká len na uvedenie do prevádzky.
Peskov zopakoval pozíciu Kremľa, že Nord Stream 2 nie je politický projekt. "Ide o čisto ekonomický, komerčný projekt, ktorý má byť stabilizujúcim prvkom pre európsky trh s plynom... v prospech dodávateľov aj príjemcov nášho plynu," povedal.
19:41 Rusko oznámilo, že stiahne personál zo svojich diplomatických misií na Ukrajine.
19:40 Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian zrušil pozvanie na rokovanie v Paríži pre svojho ruského rezortného kolegu Sergeja Lavrova.
Ako dôvod zrušenia schôdzky, pripravovanej na tento piatok, Le Drian uviedol fakt, že Rusko uznalo separatistické regióny na východe Ukrajiny ako nezávislé a suverénne štáty.
19:22 Šéf poľskej vládnej strany Právo a Spravodlivosť Jaroslaw Kaczyňski vyhlásil, že sankcie Západu voči Rusku by mali zahŕňať aj samotného ruského prezidenta Vladimira Putina a tiež s ním spriaznených ruských oligarchov.
Kaczyňski, ktorý je tiež podpredsedom poľskej vlády, dodal, že sankcie by mali byť namierené i voči plynovodom Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ako aj voči finančnej sfére.
19:19 Rezort slovenskej diplomacie dnes odovzdal veľvyslanectvu Ruskej federácie v Bratislave protestnú nótu. Slovenská republika v nej odmieta rozhodnutie Ruska uznať nezávislosť separatistických entít na východe Ukrajiny.
"Slovenská republika považuje toto rozhodnutie Ruskej federácie, signatára Minských dohôd, za jasné porušenie medzinárodného práva a Minských dohôd, ktoré predpokladajú úplný návrat predmetných území pod kontrolu Ukrajiny. Ide taktiež o porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov č. 2202, ktorou bol schválený Balík opatrení na implementáciu Minských dohôd," uvádza sa v protestnej nóte.

18:34 Štáty Európskej únie sa jednomyseľne zhodli na prijatí sankcií proti Rusku kvôli porušeniu zvrchovanosti Ukrajiny. Po rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín to povedal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.
Na doterajší sankčný zoznam podľa neho pribudnú viac ako tri stovky poslancov Štátnej dumy, ktorí navrhli uznanie nezávislosti separatistických území na východe Ukrajiny.
Sankcie postihnú aj dve desiatky ďalších činiteľov či subjektov. EÚ zároveň potrestá ruské banky a obmedzí prístup ruského režimu na finančný a kapitálový trh únie, uviedol Borrell.
Únia tiež obmedzí obchod so spomínanými regiónmi Donbasu.

18:19 Nórsko, ktoré nie je členskou krajinou Európskej únie, vyhlásilo, že sa pridá k sankciám, ktoré voči Rusku plánuje zaviesť EÚ v súvislosti s dianím na Ukrajine.
V Nórsku sa takisto podľa plánu v druhej polovici marca uskutočnia rozsiahle manévre NATO s názvom Cold Response.
"Situácia na Ukrajine... dosiahla dramatickú úroveň," povedal novinárom v Osle nórsky premiér Jonas Gahr Störe.
"Včerajšok bol zlomový)," uviedol v reakcii na uznanie nezávislosti dvoch separatistických republík na východe Ukrajiny zo strany Ruska.
18:13 Všetko nasvedčuje tomu, že ruské vojská pokračujú v prípravách na útok na Ukrajinu, povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
"Sme svedkami toho, že z táborov prúdi stále viac (ruských) síl a sú v bojových formáciách a pripravené zaútočiť," povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii.
"Všetko nasvedčuje tomu, že Rusko pokračuje v plánovaní celoplošného útoku na Ukrajinu" povedal Stoltenberg.

18:11 Rusko uznalo povstalecké republiky na východe Ukrajiny s hranicami stanovenými ich ústavami, čo zodpovedá celej Doneckej a Luhanskej oblasti, povedal Putin pred novinármi.
Väčšinu tohto územia však teraz kontroluje Kyjev. Podľa Putina sa všetky sporné otázky majú vyriešiť dialógom medzi Kyjevom a vedením donbaských republík.
Kyjev doteraz odmietal priame rokovania s vodcami separatistov, ktorých označoval za "bábky Moskvy". Povstalecké republiky ukrajinské vedenie považuje za "Ruskom dočasne okupované územia", podobne ako anektovaný Krym.
17:58 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval členské štáty Európskej únie, aby Ukrajine prisľúbili budúce členstvo v EÚ.
"Vyzývam EÚ, aby dala bokom akékoľvek zaváhanie, všetku zdržanlivosť i skepticizmus, ktoré panujú v európskych hlavných mestách a aby dala Ukrajine prísľub budúceho členstva v EÚ. Nadišiel čas," povedal Kuleba, ktorý je na návšteve USA.
"Najlepším strategickým rozhodnutím, aké môže Európa práve teraz urobiť, je doslova pričleniť Ukrajinu k sebe," dodal.
17:54 Putin je za demilitarizáciu Ukrajiny, ak by sa sama zriekla ambícií vstúpiť do NATO a stala sa neutrálnou.
"Po zuby ozbrojená krajina s jadrovými ambíciami je neprijateľná," povedal Putin pred novinármi.
"V prípade nevyhnutnosti splníme všetky prijaté záväzky," povedal ohľadom vojenskej pomoci Doneckej a Luhanskej ľudovej republike.
Putin povedal, že mierová dohoda z Minska "už neexistuje“, píše agentúra Reuters.

17:40 Horná komora ruského parlamentu vyhovela žiadosti Putina a dala svoj súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska.

17:25 Prezidentka Zuzana Čaputová po rokovaní Bezpečnostnej Rady opäť odsúdila uznanie republík na východe Ukrajiny, označila to za okupáciu suverénnej krajiny.
Bezpečnostná rada diskutovala aj o hybridných hrozbách, šírením dezinformácií, ale aj prípadným príchodom utečencov, ktorí by v prípade konfliktu utekali na Slovensko.
Heger uviedol, že Slovensko stojí na správnej strane dejín. Poznamenal, že Slovensko je v koalícii krajín, ktoré odsudzujú správanie Ruska a sú rozhodnuté urobiť všetko pre zachovanie mieru. Rusko podľa Hegera ničí dobré susedské vzťahy s Ukrajinou i celým demokratickým svetom a porušuje medzinárodné právo.
"Ruský imperializmus musi byt zastavený. Na ukrajinskej hranici sa rozhoduje aj o našej bezpečnosti," povedal predseda vlády.
Slovensko zvýšilo vojenskú pohotovosť, hlavne z dôvodu migračných problémov, ktoré môžu nastať, uviedol minister obrany Jaroslav Naď. Záchytné tábory pre utečencov ešte podľa jeho slov nie sú pripravené.
17:20 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg označil krízu za "najnebezpečnejší moment pre európsku bezpečnosť za celú generáciu".
"Moskva prešla od skrytých pokusov o destabilizáciu Ukrajiny k otvoreným vojenským akciám, " uviedol Stoltenberg na tlačovej konferencii v Bruseli.
Dodal, že tento krok bol "vážnou eskaláciou zo strany Ruska a očividným porušením medzinárodného práva“.
17:02 Putin požiadal parlament o súhlas na nasadenie armády mimo Ruska, čo by mohlo pripraviť pôdu pre širší útok na Ukrajinu.
16:33 Rusko vyzýva ostatné štáty, aby nasledovali jeho príklad a uznali nezávislosť Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, uviedlo vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí. Medzičasom nevylúčilo, že v blízkej budúcnosti bude vyriešená aj otázka vymenovania ruských veľvyslancov v republikách.
Podľa agentúry Interfax to v utorok povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko.
16:26 Biely dom označil ruské kroky na Ukrajine za inváziu. To vytvára pôdu pre zavedenie prísnych sankcií, o ktorých sa hovorí odvtedy, čo Rusko v posledných týždňoch zhromaždilo v blízkosti hraníc s Ukrajinou zhruba 150-tisíc vojakov.
16:23 Európska únia v reakcii na žiadosť Ukrajiny aktivuje svoju kybernetickú jednotku rýchlej reakcie (CRRT), ktorá má pomôcť Kyjevu čeliť ruským kyberútokom. V utorok to na Twitteri oznámil námestník litovského ministra obrany Margiris Abukevicius.
Litva tak reagovala na rozhodnutia Kremľa uznať separatistické oblasti na východe Ukrajiny a následne aj vyslať do nich ruských vojakov
16:19 Keby bol Smer vo vláde, nemohol by uznať existenciu dvoch republík na východe Ukrajiny. Uviedol to expremiér a líder Smeru Robert Fico na tlačovej konferencii.
"Znovu hovoríme, ako suverénna politická strana, že aj tu bolo porušené medzinárodné právo. Keby Smer bol vo vláde, nemohol by uznať existenciu týchto dvoch republík na území Ukrajiny," povedal Fico. Verí, že obdobné stanovisko zaujme aj parlamentný zahraničný výbor na svojom zasadnutí.
16:05 Ukrajinský parlament vyzval štáty a medzinárodné organizácie, aby neuznali nezávislosť samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, odsúdili ruské rozhodnutie o ich legalizácii a uvalili na Rusko tvrdé sankcie.
Ukrajinskí poslanci v súvislosti so sankciami navrhli zmrazenie spustenia Nord Stream II, odstavenie Ruska z medzinárodného medzibankového systému SWIFT a zákaz exportu špičkových technológií do Ruska vrátane tých, ktoré súvisia s ruským vojensko-priemyselným komplexom.
15:33 Zastavenie projektu plynovodu Nord Stream II neovplyvní dodávky plynu do Európskej únie, keďže ešte nie je v prevádzke. Uviedla to Európska komisia.
"Nord Stream II zatiaľ nefunguje, nedodáva energiu do Európy. Nie je to iný zdroj energie, je to iný plynovod pre existujúceho dodávateľa. Na súčasnej situácii sa nič nemení," povedal hovorca Komisie na pravidelnom brífingu.
15:22 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za "neakceptovateľné" rozhodnutie Ruska uznať separatistami ovládané oblasti Ukrajiny a vyzval všetky zúčastnené strany na dodržiavanie medzinárodného práva.
"Toto rozhodnutie považujeme za neakceptovateľné. Opakujeme našu výzvu na návrat k zdravému rozumu a rešpektovaniu medzinárodného práva," uviedol Erdogan počas letu do afrického Senegalu.
15:12 Ruský prezident v pondelok večer predniesol starostlivo pripravený prejav, v ktorom kritizoval Západ, Severoatlantickú alianciu a spochybňoval ukrajinskú štátnosť aj históriu.
Viacerí analytici označili Putinov prejav za agresívny, zdroj z francúzskej prezidentskej kancelárie pre agentúru AFP hovorí, že bol plný „tvrdých a paranoidných myšlienok“.
Čo Vladimir Putin o Ukrajine povedal v príhovore zhrnul Lukáš Onderčanin.

15:00 Podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev reagoval na vyhlásenie Nemecka o pozastavení projektu Nord Stream II.
"Vitajte v odvážnom novom svete, kde Európania čoskoro zaplatia 2 000 eur za tisíc metrov kubických zemného plynu!" napísal na sociálnej sieti.
14:56 Maďarsko nasadí vojakov blízko hranice s Ukrajinou, čiastočne v rámci príprav na plnenie humanitárnych úloh. Informovalo maďarské ministerstvo obrany.
"Bezpečnosť Maďarska je najdôležitejšia, posilňujeme ochranu maďarsko-ukrajinskej hranice," uvádza sa vo vyhlásení. Ministerstvo nešpecifikovalo, koľko vojakov plánuje k hranici poslať.
Podotklo len, že vzhľadom na krízu medzi Ukrajinou a Ruskom je rovnako dôležitá obrana hraníc i príprava na humanitárnu misiu. Maďarský premiér Viktor Orbán pred niekoľkými dňami povedal, že z Ukrajiny by do Maďarska mohli prísť státisíce utečencov.
14:37 Prezidentka Čaputová odsudzuje "neospravedlniteľné" porušenie medzinárodného práva a územnej celistvosti zo strany Ruska voči Ukrajine.
"Zachovajme si v týchto chvíľach, prosím, chladnú hlavu a súdnosť. Nenechajme sa vyprovokovať, nepodliehajme dezinformáciám a riaďme sa iba overenými informáciami z dôveryhodných zdrojov. V situácii, keď náš východný sused čelí otvorenej vojenskej agresii, je našou najlepšou obranou súdržnosť, spolupráca a hodnotová ukotvenosť," uviedla prezidentka na sociálnej sieti.
14:34 Ruskom podporovaný vodca separatistov Denis Pušilin uviedol, že Moskva formálne uznala separatistický región Doneck v rámci širších hraníc Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, z ktorej veľkú časť kontrolujú ukrajinské sily.
Pušilin v ruskej štátnej televízii uviedol, že záležitosť územia, ktoré neovládajú separatisti, sa vyrieši neskôr.
„Otázka hraníc nie je jednoduchá, bude vyriešená neskôr,“ povedal.
14:25 Rusko síce oznámilo uznanie dvoch nových republík v rámci Ukrajiny, ale Putinov hovorca Dmitrij Peskov nechcel definovať presné hranice území.
14:18 Česká Bezpečnostná rada štátu zasadne v stredu v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Oznámila to ministerka obrany ČR Jana Černochová, ktorá zároveň načrtla, že českí vojaci by sa v rámci NATO mohli presunúť do Rumunska alebo Slovenska.
14:00 Spojené kráľovstvo uvalilo sankcie na päť ruských bánk a troch jednotlivcov s vysokým príjmom.
Sankcie znamenajú, že všetky aktíva, ktoré majú v Spojenom kráľovstve, budú zmrazené, jednotlivcom bude zakázané sem cestovať a všetkým jednotlivcom a subjektom Spojeného kráľovstva je zakázané s nimi obchodovať.
Premiér Boris Johnson uviedol v parlamente, že sankcií bude viac.
13:53 Počúvať pseudohistorické blúznenie a vojnové štvanie Vladimira Putina je kratochvíľa len pre silnejšie žalúdky, ale niekto to robiť musí.
Časť menej šovinistického publika teraz krúti hlavou a zdesene sa pýta, či ruský prezident mohol tie slová myslieť vážne. Píše v komentári Peter Tkačenko >>>
13:33 EÚ navrhuje prijatie sankcií voči ruským predstaviteľom, ktorí sa podieľali na uznaní nezávislosti separatistických regiónov na východe Ukrajiny. Hodlá uvaliť aj ekonomické sankcie na ruské banky financujúce vojenské operácie na týchto územiach, rovnako ako obmedziť prístup ruského režimu na finančné a kapitálové trhy EÚ.
V spoločnom vyhlásení to uviedli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéf Európskej rady Charles Michel.
O navrhnutom rozsahu sankcií budú popoludní rokovať únijní ministri zahraničných vecí, štáty EÚ by ich mohli formálne schváliť ešte počas večera.
13:30 Na mimoriadnej Bezpečnostnej rade sa zúčastní aj prezidentka Zuzana Čaputová.
13:20 „Nemáme čas na dlhé lekcie z histórie,“ odvetil Volodymyr Zelenskyj na Putinov prejav, po ktorom sa tanky prevalili na územie Donbasu.
Ukrajina sa totiž naučila hovoriť moderným jazykom. Jej vedenie netrpí zlozvykom uväzniť poslucháča v rohu ako pripitý strýco a dávať prednášku o dejinách starej dobrej Rusi.
Naopak, hovorí v rámcoch, ktorým rozumieme. Píše v komentári Zuzana Kepplová >>>
13:03 Čo sa stalo na Ukrajine? Prebiehajú tam útoky na civilistov? Začala sa vojna? Pripravili sme otázky a odpovede o súčasnom dianí na východe Ukrajiny >>>
12:50 Na geopolitické napätie spojené s vývojom na východe Ukrajiny reagujú aj digitálne meny.
Cena bitcoinu zostúpila na najnižšiu úroveň za takmer tri týždne. Podľa údajov na špecializovanom webe CoinDesk sa cena bitcoinu znížila až na 36 376,99 dolára, neskôr ale bitcoin časť strát zmazal.
12:10 Nemecký kancelár Scholz oznámil, že pozastavuje projekt plynovodu Nord Stream 2 >>>
Scholz povedal, že požiadal o zastavenie procesu preskúmania projektu nemeckým regulačným úradom. "Znie to technicky, ale je to nevyhnutný administratívny krok, takže nemôže dôjsť k certifikácii plynovodu a bez tejto certifikácie nemôže Nord Stream 2 začať prevádzku," vyhlásil.
Zelenskyj predtým vyzval na okamžité zastavenie projektu Nord Stream 2, ktorým sa má transportovať ruský zemný plyn cez Baltské more do Nemecka.
Plynovod je už hotový, povolenie na prevádzku ale doteraz nemecké úrady nevydali.
11:59 Šéf európskej diplomacie Josep Borrell povedal, že ruskí vojaci vstúpili do oblasti východnej Ukrajiny známej ako Donbas, aj keď to podľa NY Times nenazval inváziou.
„Ruské jednotky vstúpili do Donbasu. Považujeme Donbas za súčasť Ukrajiny,“ povedal Borrell v ráno v Paríži.
"Nepovedal by som, že ide o plnohodnotnú inváziu," doplnil európsky diplomat, "ale ruské jednotky sú na ukrajinskej pôde."
Ruskí predstavitelia zatiaľ nepriznali nasadenie vojakov na povstaleckom východe, člen separatistickej miestnej rady v Donecku Vladislav Brig, však novinárom povedal, že ruské jednotky sa už presunuli a zaujali pozície na severe a západe regiónu.
Aj poľský minister obrany Mariusz Błaszczak sa vyjadril, že môže potvrdiť vstup ruských vojakov na spomenuté územia, pričom to nazval porušením ukrajinských hraníc a medzinárodného práva.
11:47 Ruská Štátna duma schválila dohody s Doneckou a Luhanskou ľudovou republikou, ktoré o deň skôr podpísal so separatistickými regiónmi na Ukrajine prezident Putin.
11:41 Rusko je síce najväčšou krajinou sveta, avšak ekonomicky sa napríklad so západnými krajinami nemôže porovnávať. Dôvodom nie je len minulý režim, ale aj ten súčasný pod taktovkou Putina.
Ako v skutočnosti vyzerá ruská ekonomika? Na čom je postavená a prečo sa hovorí o štátnom kapitalizme? Pozrite si video >>>
11:30 Rusko bude pokračovať v nepretržitých dodávkach zemného plynu na svetové trhy.
V liste pre energetickú konferenciu v katarskom meste Dauha to uviedol ruský prezident Putin. Jeho vyjadrenie prichádza v čase, keď sa západné krajiny chystajú zaviesť proti Rusku sankcie.
Rusko je najväčším dodávateľom plynu do Európy a napätie okolo Ukrajiny vyvolalo obavy z prerušenia dodávok.

11:27 Ukrajinský prezident Zelenskyj uviedol, že zváži prerušenie diplomatických vzťahov s Ruskom. Vyzvalo ho na to ukrajinské ministerstvo zahraničia. Podľa agentúry Unian to prezident povedal na spoločnej tlačovej konferencii s estónskym kolegom Alarom Karisom.
11:21 Reakcia Západu je očakávaná, reagoval minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v ruskej televízii. Moskva je podľa neho na sankcie uvaľované Západom zvyknutá, píše agentúra Reuters.
"Reakcia je samozrejme známa (...) sú toho plné televízne obrazovky a ďalšie médiá, internet a sociálne siete. Reakcia je očakávaná," nechal sa počuť šéf ruskej diplomacie.

11:17 Rusko podľa mnohých západných politikov porušilo uznaním dvoch separatistických území na Ukrajine minské dohody. Čo je v texte o prímerí >>>
10:59 Podpredseda parlamentu separatistickej Luhanskej republiky Dmitrij Chorošilov tvrdí, že Ukrajina by mala dobrovoľne stiahnuť svoje vojská z celého územia Luhanskej oblasti.
"Ak sa tak nestane, myslím, že budeme musieť spraviť rozhodnutie na ustanovenie mieru a teritoriálnej integrity na celom území Luhanskej ľudovej republiky. Je to naše teritórium okupované ukrajinskými jednotkami," povedal podľa ruskej agentúry Ria Novosti. Separatisti kontrolujú len časť Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.
10:56 Zatiaľ čo západní lídri konanie Ruska ostro odsúdili, na stranu Moskvy sa pridali Sýria a Nikaragua.
Sýria uviedla, že "podporuje rozhodnutie prezidenta Putina uznať Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku a bude s nimi spolupracovať", citovala sýrska štátna tlačová agentúra SANA tamojšieho ministra zahraničných vecí Fajsala Mikdáda.
Jeden z prvých svetových lídrov, ktorý podporil krok Ruska bol nikaragujský prezident Daniel Ortega.
10:52 Situácia na slovensko-ukrajinskej hranici je pokojná. Slovensko nezaznamenalo nárast cestujúcich ani migračné tlaky. Na sociálnej sieti to uviedol minister Mikulec.
10:46 Parlamenty samozvaných separatistických republík ratifikovali zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci s Ruskom. Oba parlamenty tieto dohody schválili jednohlasne.
10:41 Slovenský šéf diplomacie Ivan Korčok zopakoval, že Rusko uznaním separatistov hrubo porušilo medzinárodné právo.
Minister zdôraznil, že týmto krokom znemožnilo Rusko mierové rokovania za účelom vyriešenia konfliktu na východe Ukrajiny.
10:21 Zlato je kvôli vyostrenej situácii na Ukrajine blízko deväťmesačného maxima na hodnote 1 910 dolárov. Cena kovu, ktorý investori viac nakupujú v časoch neistoty, by sa podľa analytikov teraz mohla priblížiť hranici 1 920 dolárov.
10:10 Akcie v Európe oslabujú, kvôli vývoju na východe Ukrajiny začali obchodovanie prepadom zhruba o 1,9 percenta a sú najnižšie za sedem mesiacov. Nadväzujú tak na vývoj v Ázii, kde hlavné akciové indexy taktiež citeľne oslabili. Investorov znepokojujú vyhliadky na tvrdé sankcie proti Rusku a ich dopady aj na firmy v iných krajinách. Strácajú automobilky či banky, silne klesajú akcie v Nemecku.
10:04 Minister obrany Jaroslav Naď považuje uznanie separatistických území za ďalší dôkaz, že Putinovi nejde o nájdenie riešenia a zníženie napätia.
"Toto rozhodnutie, ktoré (Putin) ospravedlňuje klamstvami o skutočnej situácii na Ukrajine, je hrubým porušením medzinárodného práva, zásahom do suverenity Ukrajiny a jej teritoriálnej integrity. Takýto krok nemožno vnímať inak ako prípravu na vstup ruských vojakov na ukrajinské územie a znefunkčnenie akýchkoľvek diplomatických rokovaní o riešení situácie," komentoval Naď.
9:44 Ruské akcie v reakcii na eskaláciu napätia na východe Ukrajiny opäť prudko oslabujú, a nadväzujú tak na straty z predchádzajúceho dňa.
9:40 Situácii na Ukrajine sa bude zrejme venovať aj parlamentný zahraničný výbor. Jeho mimoriadne zasadnutie plánuje v najbližších dňoch iniciovať poslanec Andrej Stančík (OĽANO). Chce na ňom predložiť uznesenie odsudzujúce "agresívne kroky Ruskej federácie a vyjadrujúce solidaritu s naším susedom - Ukrajinou". Šéf výboru Marián Kéry (Smer) skonštatoval, že ak o to požiada tretina členov, výbor zvolá.
9:20 Rozhodnutie Ruska kritizovalo aj Turecko. Označilo ho ako "jasné porušenie politickej jednoty, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny".
"Rozhodnutie Ruska považujeme za neprijateľné a odmietame ho," uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí, pričom zdôraznilo prísľub Turecka podporovať politickú jednotu a územnú celistvosť Ukrajiny.
Všetky zúčastnené strany zároveň vyzvalo, aby "používali zdravý rozum a rešpektovali medzinárodné právo", píše AP s odvolaním sa na utorkové vyhlásenie ministerstva.
Za porušenie územnej celistvosti Ukrajiny označilo Putinov krok aj Japonsko.
9:10 Šéf európskej diplomacie Josep Borrell oznámil, že ešte na dnes zvolá mimoriadne zasadnutie, na ktorom ministri zahraničných vecí krajín EÚ prijmú sankcie proti Rusku. "Som si istý, že dôjde k jednomyseľnému rozhodnutiu," povedal.
Priznal však, že v rámci EÚ existujú rozdiely v názoroch na silu balíka, ktorý bude v tejto fáze na Rusko uvalený. Poukázal pritom na to, že Rusko ešte nespustilo „plnohodnotnú“ inváziu.
9:06 V Kyjeve vládne znepokojenie, ale zároveň odhodlanie vzdorovať agresii. Povedal to ukrajinský poslanec Sergej Rachmanin, ktorý uznanie separatistických republík označil za akt agresie a Putinov prejav za "de facto výzvu na vojnu".
“Vojenská eskalácia, najmä v Donbase, sa stáva prakticky nevyhnutnou. Zatiaľ sa tak nestalo, no stupeň ohrozenia sa zmenil z oranžovej na červenú.
„
"Vojenská eskalácia, najmä v Donbase, sa stáva prakticky nevyhnutnou. Zatiaľ sa tak nestalo, no stupeň ohrozenia sa zmenil z oranžovej na červenú," vyhlásil Rachmanin a vyzval vládu, aby zmobilizovala zálohy, zvýšila rozpočet na obranu, zvážila prerušenie diplomatických vzťahov s Ruskom a vyhlásila stanné právo v regiónoch, na ktoré si Rusko nárokuje.
Rachmanin zároveň uviedol, že západné krajiny musia zaviesť najprísnejšie možné sankcie, poslať Ukrajine vojenskú pomoc a zvážiť urgentný ekonomický záchranný balík pre ekonomiku, ktorú ochromuje hrozba vojny.
9:00 Pri ostreľovaní zo strany proruských separatistov zomreli na východe Ukrajiny za posledných 24 hodín dvaja vojaci a ďalších 12 utrpelo zranenia. S odvolaním sa na ukrajinskú armádu o tom informovala agentúra Reuters.
Predstaviteľ separatistickej Doneckej ľudovej republiky naopak podľa agentúry Interfax obvinil "ukrajinských sabotérov" zo smrti troch civilistov, ktorých podľa jeho slov zabila nálož umiestnená pri ceste medzi mestami Doneck a Horlivka.
8:45 Britský minister zdravotníctva Sajid Javid na zasadnutí vládneho bezpečnostného tímu Cobra vyhlásil, že "ruská invázia na Ukrajinu sa už začala, preto Británia prijme sankcie proti Rusku".
O začiatku invázie má podľa Javida svedčiť aj prítomnosť tankov v Donbase. O tom, že na východe Ukrajiny zazreli tanky, vraveli už v noci reportéri agentúry Reuters. Zatiaľ však nie je známe, že by ruská armáda masívne prekračovala ukrajinskú hranicu, a nehovoria o tom ani lídri západných krajín. Reportérka Guardianu Jessica Elgotová v tejto súvislosti pripomenula, že ruskí vojaci sú na Donbase už osem rokov.
K situácii na Ukrajine sa vyjadrí aj premiér Boris Johnson.
8:35 Poslanec ruskej Dumy Leonid Kalašnikov, ktorý predsedá výboru pre postsovietske záležitosti, podľa reportéra Moscow Times Pjotra Sauera povedal, že Rusko uzná nezávislosť celej Doneckej a Luhanskej oblasti.
V súčasnosti je pritom iba jedna tretina území pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí v tejto súvislosti uviedla, že najprv musia zmluvy ratifikovať obe komory ruského parlamentu a až potom bude možné rokovať o vymedzení presných hraníc týchto území.
8:30 Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý sa prezentuje ako spojenec Vladimira Putina, sa ešte v pondelok večer telefonicky spojil so šéfom Európskej rady Charlesom Michelom. V súvislosti s vývojom rusko-ukrajinského konfliktu dal jednoznačne najavo, že Maďarsko zdieľa spoločný postoj Európskej únie. Agentúru MTI o tom informoval Orbánov hovorca Bertalan Havasi.
8:23 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov je stále pripravený na rokovania so svojím americkým náprotivkom Antonym Blinkenom, a to aj po tom, čo ruský prezident príkazom vyslal do separatistických ukrajinských oblastí ruských vojakov. Vyhlásila to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.
"Aj v tých najťažších chvíľach... hovoríme, že sme pripravení na rokovania... Vždy budeme vystupovať za požívanie diplomacie," povedala Zacharovová.
8:16 Jediný, kto si želal vojnu a do poslednej chvíle ju pripravoval, bol Vladimir Putin. Naša odpoveď, odpoveď Európskej únie a Severoatlantickej aliancie, musí byť jasná – rozsiahle medzinárodné sankcie a materiálna, finančná a technologická podpora Ukrajine. Aj keď sa na jej východnej hranici bojuje už osem rokov, do vojny dnes Rusko vstúpilo oficiálne.
Front hybridnej vojny sa však rozhorí aj v našej krajine, píše Jakub Filo.

8:12 K situácii na Ukrajine dnes zasadne aj Bezpečnostná rada SR. Premiér Heger ju zvolal na 15. hodinu.
8:00 Nové zmluvy o uznaní nezávislosti separatistických republík, ktoré v pondelok ruský prezident podpísal, umožňujú Rusku zriadiť a prevádzkovať tam vlastné vojenské základne, informuje nemecká tlačová agentúra DPA.
Zmluvy zverejnené na webovej stránke ruskej Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu, sa zmieňujú aj o spoločnej ochrane hraníc. Zmluvy majú najprv platiť desať rokov, s možnosťou automaticky ich predlžovať.
7:48 O 10:30 sa k rozhodnutiu Ruska a dianiu na Ukrajine vyjadrí na tlačovej konferencii slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
7:44 V Británii naďalej zasadá vládny bezpečnostný tím Cobra, ktorý má rozhodnúť o sankciách proti Rusku. Ministerka zahraničných vecí Liz Trussová ešte v pondelok vyhlásila, že "Putinove činy nesmú zostať nepotrestané".
7:28 Jedným z prvých svetových lídrov, ktorý Putinovo rozhodnutie podporil, je nikaragujský prezident Daniel Ortega.
"Som si istý, že pokiaľ zorganizujú referendum podobné tomu, ktoré sa konalo na Kryme, ľudia budú hlasovať za pripojenie týchto území k Rusku," vyhlásil niekdajší vodca marxistických partizánov, ktorý stojí v čele juhoamerickej krajiny od januára 2007.
Ortega takisto povedal, že snaha Ukrajiny vstúpiť do NATO predstavuje pre Rusko hrozbu. "Pokiaľ sa Ukrajina dostane do NATO, odkáže Rusku - poďme do vojny, a to vysvetľuje, prečo sa takto Rusko správa. Rusko sa prosto bráni."
7:15 Americký minister zahraničných vecí na twitteri označil krok Ruska za "predvídateľný, hanebný čin". Ukrajine zároveň vyjadril plnú podporu.
07:08 Spojené štáty ešte v pondelok v záujme bezpečnosti poslali všetkých svojich diplomatov na Ukrajine do Poľska.
"Pracovníci ministerstva zahraničných vecí nachádzajúci sa v súčasnosti vo Ľvove strávia z bezpečnostných dôvodov noc v Poľsku," uviedol vo vyhlásení americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
K podobnému kroku pristúpila aj Austrália, ktorá zamestnancov ambasády evakuovala do Poľska a Rumunska.
6:53 Aj slovenský premiér Eduard Heger odsudzuje uznanie separatistických republík. Tento krok označil len za podporu ďalšieho násilia a nenávisti. Vyhlásil to vo svojom profile na sociálnej sieti.
Heger doplnil, že je z rozhodnutia ruského prezidenta Vladimira Putina hlboko pobúrený. Dodáva, že následkami tohto kroku budú trpieť obyčajní ľudia. "Vážim si rozvážny postoj Ukrajiny, ktorá sa snaží nedávať ruskému imperializmu zámienku na inváziu. Tým chráni životy nielen Ukrajincov, ale aj Rusov," skonštatoval.
Už skôr označilo krok Ruska za neprijateľný aj ministerstvo zahraničných vecí.
6:48 Spojené kráľovstvo dnes oznámi "značné" sankcie proti Rusku.
"Premiér bude od 06:30 (miestneho času, 5:30 SEČ) viesť zasadnutie vládneho bezpečnostného tímu Cobra. Budú diskutovať o najnovšom vývoji na Ukrajine a koordinovať britskú reakciu na udalosti - dohodnú aj značne veľký balík sankcií, ktorý začne platiť okamžite," uviedla ešte v noci Downing Street v oznámení. Vládny tím Cobra sa stretáva v krízových situáciách.
6:43 Aj Hitler pred septembrom 1938 sľuboval, že Sudetami sa jeho územné požiadavky končia, no popri tom plánoval vpád do Poľska a Sovietskeho zväzu. Tiež chcel len "pomáhať" Nemcom, ktorí sa historickým nedopatrením ocitli na území susedného štátu.
Základom podobných ideológií je predstava bájnej minulosti, ku ktorej sa treba vrátiť a v tomto prípade je to zjavne cárske Rusko pred boľševickou revolúciou. To Rusko, ktoré ovládalo napríklad pobaltské štáty alebo veľkú časť súčasného Poľska. Toto je Putinov ideál, ku ktorému otvorene vzhliada, naozaj veríme, že skončí na Donbase? Pýta sa Matúš Krčmárik. Vo svojom texte vysvetľuje, prečo je ruský prezident taký nebezpečný.

6:30 Kroky Ruska odsúdila väčšina členov Bezpečnostnej rady OSN. K USA sa pridali západné krajiny ako Francúzsko, Nórsko či Írsko.
Naopak, Čína, ktorá je pokladaná za politického spojenca Ruska, vyzvala na zdržanlivosť. "Všetky zúčastnené strany musia zachovať zdržanlivosť a vyvarovať sa všetkého, čo by mohlo zvýšiť napätie," povedal čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün.
"Veríme, že všetky krajiny by mali riešiť medzinárodné spory mierovými prostriedkami v súlade s cieľmi a zásadami Charty OSN," dodal.
Tajomníčka pre politické záležitosti OSN Rosemary DiCarlová však odkázala, že Putinovo nariadenie "mierovej misie" v povstaleckých republikách je porušením Charty OSN. "Nasledujúce hodiny a dni budú kľúčové. Riziko veľkého konfliktu je reálne a je potrebné mu za každú cenu zabrániť," vyhlásila.
5:55 Ruský vyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady vyhlásil, že Moskva je stále "otvorená diplomacii", ale zdôraznil nutnosť brániť separatistické oblasti na východe Ukrajiny pred "ukrajinskou agresiou".

"Sme stále otvorení diplomacii, diplomatickému riešeniu," povedal na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. "Nedovolíme však nové krviprelievanie v Donbase," dodal a pohrozil Kyjevu, že ak tam podnikne vojenské akcie, bude znášať ďalšie následky. Kyjev však už predtým vyhlásil, že sa nenechá k žiadnym vojenským zásahom vyprovokovať.
Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Sergij Kyslycja na zasadnutí Moskve odkázal, že hranice Ukrajiny zostávajú "nezmenené" aj napriek najnovším krokom Ruska. "Medzinárodne uznané hranice Ukrajiny sú a zostanú nezmenené, bez ohľadu na vyhlásenia a kroky Ruskej federácie," povedal Kyslycja.
4:25 V noci o tretej hodine nášho času sa začalo mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.
"Máme dočinenia s veľmi, veľmi dramatickou situáciou," povedal novinárom pred vstupom do rokovacej sály francúzsky veľvyslanec pri OSN Nicolas de Riviere. Francúzsko patrilo k malému počtu štátov, ktoré na žiadosť Ukrajiny zvolali toto mimoriadne zasadnutie rady.
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová Greenfieldová v prejave na zasadnutí rady skritizovala ruského prezidenta Putina za tvrdenie, že vojaci, ktorých vyslal do separatistických ukrajinských oblastí, budú fungovať ako mierové sily. "On ich nazýva mierové sily. To je nezmysel. Vieme, aké sú to v skutočnosti sily," uviedla Thomasová Greenfieldová.
02:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal vo svojom nočnom prejave Západ o "jasnú podporu".
“Od našich partnerov očakávame jasné a účinné kroky podpory.
„
Ukrajinský prezident v prejave obyvateľom povedal, že Ukrajina sa "nebojí ničoho a nikoho". Krok Kremľa označil za "porušenie suverenity a územnej celistvosti" bývalej sovietskej republiky.
"Od našich partnerov očakávame jasné a účinné kroky podpory," vyhlásil Zelenskyj v prejave, vysielanom v televízii.
01:30 Podľa zdrojov agentúry Reuters sa na okraji Donecka ešte v noci objavilo nezvyčajné množstvo vojenských vozidiel vrátane tankov.
Na tankoch nebolo viditeľné označenie, reportéri Reutersu však dodávajú, že v predchádzajúcich dňoch v uliciach Donecku žiadne tanky nevideli. Stále ale nie je potvrdené, že by sa na Donbas masovo presúvali ruské vojská.
00:00 Ruský prezident Putin nariadil v pondelok večer vstup ruskej armády na ukrajinské územie v oblasti separatistických oblastí v Donecku a Luhansku pod zámienkou mierovej operácie.
Vyplýva to z dekrétu, ktorým Rusko uznalo samozvanú Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku za nezávislé štáty.
Zatiaľ nie je jasné, či a kedy vojaci vstúpia na územie Ukrajiny, píšu svetové agentúry. Ani to, či zostanú len na území kontrolovanom separatistickými republikami.
Nie je tak stále jasné, či sa začala dlho obávaná ruská totálna invázia na Ukrajinu, píšu New York Times.
