- Hovorca Talibanu prisľúbil, že povstalci sa nebudú mstiť.
- Afganský viceprezident vyhlásil, že sa stal dočasným prezidentom.
- Do Afganistanu sa vrátil spoluzakladateľ Talibanu Abdal Barádar.
- Medzinárodné letisko v Kábule po chaose pri odletoch znovu otvorili.
- Kto financuje Taliban? Nezarába len na drogách, správa sa ako štát
Situáciu v Afganistane sme sledovali minútu po minúte:
18:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.
17:50 Afganský viceprezident Amrulláh Sálih uviedol, že v čase neprítomnosti prezidenta Ghaního sa stáva úradujúcou hlavou štátu.
"Na ujasnenie: Podľa afganskej ústavy sa v čase neprítomnosti, úteku, rezignácie alebo smrti prezidenta stáva prvý viceprezident dočasným prezidentom. V súčasnosti sa nachádzam v krajine a som legitímnym dočasným prezidentom. Obraciam sa na všetkých lídrov, aby som zaručil podporu a konsenzus," uviedol Sálih.
17:39 "To, čo sa deje v Afganistane, je zlomové pre túto krajinu i pre celé medzinárodné spoločenstvo, ktorého súčasťou je aj Slovensko," povedal na brífingu minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Prioritou je podľa neho udržať v prevádzke medzinárodné letisko v Kábule, aby mohli prebiehať evakuácie ľudí. Slovensko sa stále snaží získať povolenie na pristáte vojenského špeciálu. Minister nechcel počet Slovákov, ktorí sú v Afganistane špecifikovať.
Korčok pripomenul, že aj Slovensko bolo súčasťou misie v Afganistane a poďakoval sa vojakom, ktorí tam pôsobili.

17:33 Doterajší prezident Ghání nebol demokrat, Taliban si nedovolí to, čo on, hovorí pre SME Azim Farhadi, ktorý pred 25 rokmi ušiel z Afganistanu.
17:30 Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid na prvej tlačovej konferencii prisľúbil, že hnutie sa nikomu nebude mstiť a že nikomu z Američanov ani iným cudzincom sa nič nestane.
Povedal tiež, že ženy budú mať svoje práva a budú sa môcť zapojiť do vzdelávania, zdravotníctva a ďalších oblastí života, ale v rámci islamského práva šaría.
"Nikto z hnutia vám neublíži, nikto nebude klopať na vaše dvere, nikto vás nebude vypočúvať," uisťoval podľa agentúry Reuters afganskú verejnosť Zabihullah.
"Všetkým je odpustené," vyhlásil hovorca. Taliban podľa neho okrem iného tiež zaručil Organizácii Spojených národov, že môže pokračovať v humanitárnej práci.
17:29 Vedúci politického úradu Talibanu Abdal Ghaní Barádar pricestoval do Kábulu.
"Abdal Ghaní Barádar a ďalší vysokí predstavitelia pricestovali do svojej milovanej krajiny v popoludňajších hodinách," oznámilo hnutie na sociálnej sieti.
17:22 Prioritou už nie sú návraty neúspešných žiadateľov o azyl do Afganistanu, ale evakuácia občanov EÚ a ich miestnych spolupracovníkov.
Od začiatku migračnej krízy v roku 2015 požiadalo v členských štátoch Únie o azyl viac než pol milióna Afgancov, čo je druhý najväčší počet po utečencoch zo Sýrie. Podľa údajov Európskeho podporného úradu pre azyl z mája tohto roka sa počet nových žiadostí Afgancov o azyl zvýšil už tretí mesiac po sebe.
Je takmer isté, že žiaden európsky súd, ktorý bude v najbližších mesiacoch rozhodovať o odvolaní afganského žiadateľa o azyl, nedokáže takúto žiadosť zamietnuť.
Potvrdzuje sa tým trend z roku 2020, keď Afganistan ako krajinu pôvodu uvádzalo až 44-tisíc nových žiadateľov o azyl v EÚ.
Pre zaujímavosť, na Slovensku tvorili v roku 2020 Afganci najväčšiu skupinu žiadateľov o azyl: podali 48 z celkového počtu 267 prvožiadostí. Trom sme udelili azyl a devätnástim doplnkovú ochranu. Píše Peter Stach.
17:10 Chálide Popalovej v poslednej dobe často telefonujú zverenkyne z jej futbalového tímu a v ich hlasoch cítiť obavy aj zúfalé volanie o pomoc. Popalová, ktorá teraz žije v Dánsku, pomáhala založiť národný afganský futbalový ženský tím, hráčky sa však teraz boja o život, napísala agentúra AP.
16:50 Česko pre evakuovaných afganských tlmočníkov zaisťuje ubytovanie, stravovanie, zdravotnícku starostlivosť aj psychologickú podporu.
16:28 Spoločnosť Facebook bude naďalej blokovať obsah súvisiaci s Talibanom, ktoré považuje za teroristickú organizáciu, napísal server BBC News.
15:57 Nemecko evakuovalo z Kábulu 120 ľudí.
15:53 Obsadenie Afganistanu Talibanom je dôsledkom "zlyhania afganského vedenia", vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
"Afganské politické vedenie sa nakoniec nedokázalo postaviť Talibanu a dosiahnuť mierové riešenie, ktoré Afganci zúfalo chceli... Toto zlyhanie afganského vedenia viedlo k tragédii, ktorej sme dnes svedkami," uviedol Stoltenberg po rokovaniach s veľvyslancami pri NATO.
15:30 Jeden z Afgancov natočil video po tom, ako sa mu podarilo naskočiť na vzlietajúce americké lietadlo C-17.
15:22 České evakuačné lietadlo vzlietlo z kábulského letiska, informoval minister obrany Metnar. Správu priniesol portál CT24.
Lietadlo vezie 87 pasažierov, sú medzi nimi Česi, Afganci aj dvaja občania Únie, priblížila pre ČTK hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Eva Davidová.
Vojenské lietadlo najprv pristane v Baku a následne zamieri do Prahy.
15:06 Prvý a jediný prezident bývalého Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov, ktorý vo februári 1988 rozhodol o stiahnutí sovietskych vojsk z Afganistanu, varoval pred opakovaním chýb minulosti.

"Od samého začiatku bola (invázia USA) zlý nápad, aj keď ju Rusko pôvodne podporovalo," povedal Gorbačov v rozhovore pre RIA Novosti, z ktorého citovali agentúry AFP a Reuters.
"Oni (NATO a Spojené štáty) si mali priznať zlyhanie skôr. Teraz je dôležité vziať si ponaučenie z toho, čo sa stalo, a zabezpečiť, aby sa podobné chyby neopakovali," vyhlásil v súčasnosti 90-ročný Gorbačov.
"Rovnako ako mnoho ďalších podobných projektov (mali) zle definované geopolitické myšlienky. K tomu sa pridali nerealistické pokusy o demokratizáciu spoločnosti tvorenej mnohými kmeňmi," pokračoval bývalý šéf Kremľa.
14:55 V Kábule pristálo druhé evakuačné lietadlo nemeckej armády.
Nemecko plánuje na zabezpečenie evakuácie osôb z Kábulu poskytnúť až 600 vojakov Bundeswehru
14:43 Turecko v utorok privítalo "pozitívne odkazy", ktoré Taliban adresoval medzinárodnému spoločenstvu, odkedy obsadili väčšinu Afganistanu.
Turecko bude naďalej podporovať ekonomický rozvoj, stabilitu a mier v Afganistane.
14:35 Slovensko pravdepodobne príjme viac ako desať azylantov , no neočakáva sa rapídne navýšenie počtov, povedal pre TA3 minister obrany Jaroslav Naď.
14:30 Hovorca Talibanu Suhail Shaheen v rozhovore pre SkyNews vyzval USA k dodržaniu termínu odchodu amerických vojsk z Afganistanu, a to 11. septembra. Zaručil sa, že nebudú na nich útočiť.
14:10 Francúzsky prezident Emmanuel Macron tvrdí, že Európa musí v súvislosti so situáciou v Afganistane prísť so „silným“ plánom na boj proti nárastu nelegálnej migrácie.
Ako informoval web euronews.com, vo vopred nahratom televíznom príhovore upozornil, že destabilizácia Afganistanu predstavuje riziko spojené s neusporiadaným prílevom migrantov do Európy.
14:05 Novinár pre NBC News Richard Engel zverejnil na svojom twitteri video afganských žien, ktoré protestujú v Kábule za svoje práva.
13:47 Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier označil chaotické scény z kábulského letiska za hanbu pre Západ.
"Nemecko musí urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby dostalo do bezpečia našich krajanov a všetkých Afgancov a Afganky, ktorí im mnoho rokov pomáhali," zdôraznil Steinmeier. Vyzval na poskytnutie pomoci pre tých, "ktorým hrozí násilie alebo smrť vrátane mnohých odvážnych žien".
Počas 20-ročnej misie NATO vedenej Spojenými štátmi slúžilo v Afganistane dovedna 150-tisíc nemeckých vojakov - po USA išlo o najpočetnejší kontingent. Posledných príslušníkov ozbrojených síl stiahol Berlín z Afganistanu koncom júna.
13:38 Aktivista za ľudské práva a otec Malály Júsafzajovej, nositeľky Nobelovej ceny za mier, Zijáuddín Júsafzaj označil prebratie moci Talibanom ako "najtemnejší deň pre ľudskú civilizáciu".
13:05 Český vojenský špeciál odvezie do Prahy aj veľvyslanca Jiřího Balouna. Situácia na letisku je extrémne zložitá, píše ČT24.
12:40 V Kábule pristálo francúzske lietadlo, ktoré má evakuovať 45 ľudí. Nemecko zasa pozastavilo rozvojovú pomoc pre Afganistan.
12:30 Na ploche medzinárodného letiska v Kábule sa v pondelok takmer nedalo pohnúť. Miestni – v snahe za každú cenu opustiť krajinu – obklopovali na vzletovej dráhe lietadlá. Afganci sa rozbiehali k štartujúcim strojom na runway a snažili sa uchytiť na rôznych častiach trupu lietadla.
Chaos a zúfalú situáciu podčiarkli aj videá, na ktorých vidno, ako zo stúpajúceho lietadla spadli dvaja ľudia. Denník Washington post zasa informoval o tom, že v podvozku lietadla, ktoré v pondelok odletelo z Kábulu, sa našli ľudské pozostatky.

12:21 Americké vojenské lietadlo C-17 Globemaster III evakuovalo v nedeľu z Kábulu 640 Afgancov.
12:00 Bývalý americký prezident George Bush mladší a jeho žena Laura sledujú vývoj v Afganistane s "hlbokým smútkom". Podľa Bushových by Spojené štáty mali Afgancom utekajúcim pred islamistami zaistiť možnosť opustiť ich vlasť.
11:35 Britský premiér Boris Johnson má v úmysle usporiadať pri najbližšej možnej príležitosti virtuálne stretnutie lídrov skupiny G7 o situácii v Afganistane. Informovala o tom jeho kancelária po tom, ako telefonoval s nemeckou kancelárkou Merkelovou.
11:13 Ženy by mali byť súčasťou novej afganskej vlády. Oznámili to predstavitelia Talibanu po tom, čo vyhlásili všeobecnú amnestiu pre všetkých predstaviteľov vlády.
"Islamský emirát nechce, aby boli ženy obeťami... Mali by byť vo vládnej štruktúre podľa (islamského) práva šaría," povedal člen kultúrneho výboru Talibanu Inámulláh Samangání. Dodal, že vládna štruktúra zatiaľ nie je celkom jasná, ale "na základe skúseností by malo ísť o kompletne islamské vedenie a všetky strany by sa mali pridať".
10:46 Najvyššie postavený americký diplomat v Kábule Ross Wilson poprel správy o tom, že nastúpil na evakuačný let a opustil nepokojnú krajinu.
"Na rozdiel od toho, čo tvrdia falošné správy, zamestnanci ambasády a ja zostávame v Kábule a usilovne pracujeme na tom, aby sme pomohli tisícke občanov USA a zraniteľným Afgancom. Náš záväzok voči afganskému ľudu trvá," napísal Ross Wilson.
10:23 Lietadlo českej armády, ktoré má z Afganistanu do Česka prepraviť ďalších ľudí, pristálo na letisku v Kábule.
Stroj typu Airbus A-319 v utorok ráno odletel z azerbajdžanského Baku, pretože čakal na povolenie pristáť v Kábule.
"Pokračujeme v leteckom moste do Kábulu. Chceme evakuovať čo najviac Afgancov, ktorí nám pomáhali," napísal minister obrany Lubomír Metnar.
10:20 Poľsko vysiela do Afganistanu tri lietadlá, aby odtiaľ evakuovalo približne 100 ľudí.
9:39 Nemecko otvorilo letecký most medzi Kábulom a Taškentom, evakuácia ale viazne.
Podľa informácií denníka Bild odcestovalo prvým nemeckým letom sedem ľudí, pretože ďalší z nemeckého zoznamu evakuovaných neboli na letisku. Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová dnes číslo nepotvrdila, povedala ale, že odletieť mohol len ten, komu sa v pondelok podarilo aj napriek chaosu dostať na letisko.
"Môžeme potvrdiť, že v noci bolo letom z Kábulu evakuovaných sedem ľudí," uviedol hovorca ministerstva zahraničia.
"Kvôli chaotickým okolnostiam na letisku a pravidelnej streľbe na prístupových bodoch sa v noci nepodarilo bez pomoci nemeckých vojakov dostať na letisko ďalším nemeckým občanom a iným evakuovaným osobám," uviedol.
9:22 Turecko začalo na hraniciach s Iránom stavať betónový múr, ktorý má zabrániť prílevu utečencov z Afganistanu.
Momentálne Turci budujú päťkilometrový úsek tejto pohraničnej bariéry, avšak celkovo plánuje postaviť až 295 kilometrov dlhý múr. Jeho súčasťou majú byť podľa AFP i ostnaté drôty a zákopy.
Turecký minister obrany Hulusi Akar pre denník Hürriyet uviedol, že bariéra je už z veľkej časti hotová. "Vykopaných bolo takmer 150 kilometrov. Posilnili sme i základne na hraniciach," priblížil Akar. "Zintenzívňujeme práce, naše hranice budú nepriechodné," zdôraznil turecký politik.
8:53 Taliban vyhlásil všeobecnú amnestiu pre všetkých predstaviteľov vlády a vyzvalo ich, aby sa dva dni po tom, ako islamisti prevzali moc v krajine, vrátili k svojmu bežnému životu. Informovala o tom agentúra AFP.
"Pre všetkých bola vyhlásená všeobecná amnestia ... takže by ste sa mali bez obáv vrátiť k svojmu rutinnému životu," uvádza Taliban vo vyhlásení.
8:19 Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval k solidarite s obyvateľmi a utečencami z Afganistanu.
"Svet práve s ťažkým srdcom sleduje udalosti v Afganistane; vyzývam všetky krajiny, aby boli ochotné prijímať afganských utečencov a zdržali sa deportácií. Afganci zažili roky vojen a utrpenia. Zaslúžia si našu plnú podporu. Teraz je čas na solidaritu," napísal Guterres na twitteri.
6:42 Výhodou Talibanu je, že aj keď nie je jednotný, vie svoje finančné zdroje využívať efektívnejšie.
„V skutočnosti nepotrebujú veľa peňazí,“ vraví o militantoch pre denník Washington Post Kamran Bokhari z think-tanku Newlines Institute Bokhari. „Nežijú vo veľkých domoch. Nenosia okázalé oblečenie. Najväčšími výdavkami sú platy, zbrane a výcvik.“
Podľa odhadov malo vlani hnutie príjmy okolo 1,6 miliardy amerických dolárov. Predstavuje to tridsať percent celkového príjmu afganskej vlády (5,55 miliardy dolárov). Kto financuje Taliban? Viac píše Jozef Tvardzík >>>

6:40 Americký prezident Joe Biden vyčlenil sumu 500 miliónov dolárov "na pomoc utečencom, migrantom, obetiam konfliktu a ďalším osobám, ohrozeným neočkávanou situáciou v Afganistane". V utorok o tom informovala tlačová agentúra DPA.
"Týmto stanovujem..., že pre národné záujmy je dôležité poskytnúť pomoc z Núdzového fondu USA pre utečencov a migrantov... vo výške nepresahujúcej 500 miliónov dolárov," uviedol Biden v správe adresovanej americkému ministrovi zahraničných vecí Antonymu Blinkenovi a zverejnenej Bielym domom.
6:38 Pakistanský veľvyslanec pri OSN Munír Akram vyhlásil, že Bidenovo schválenie rozhodnutia predchádzajúcej americkej administratívy stiahnuť vojakov USA z Afganistanu bolo "logickým vyústením tohto konfliktu".
Akram povedal novinárom v sídle OSN v New Yorku, že medzinárodné spoločenstvo musí teraz spoločne pracovať na tom, "aby zaistilo politické urovnanie v Afganistane za účasti všetkých strán a aby sa dosiahol dlhodobý mier, bezpečie a rozvoj krajiny".
Podľa slov veľvyslanca sa potvrdil postoj Pakistanu, že konflikt v Afganistane nikdy nemal vojenské riešenie.
6:36 USA oznámili, že vládu Talibanu uznajú, len ak bude rešpektovať práva žien a bude sa držať bokom od extrémistických organizácií ako al-Káida.
"Pokiaľ ide o náš postoj k akejkoľvek budúcej vláde v Afganistane, určite bude závisieť od krokov tej vlády. Bude závisieť od krokov Talibanu," povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price novinárom, keď sa ho spýtali na uznanie vlády.
"Budúca afganská vláda, ktorá dodržiava základné práva svojho ľudu, ktorá neukrýva teroristov a ktorá chráni základné práva polovice svojich obyvateľov - teda žien a dievčat, to je vláda, s ktorou budeme môcť spolupracovať," dodal hovorca.
6:33 Nemecký minister vnútra Horst Seehofer vyhlásil, že podľa jeho odhadu situácia v Afganistane môže donútiť k úteku z vlasti ďalších 300-tisíc až päť miliónov Afgancov.
Minister sa tak vyjadril na stretnutí so spolustraníkmi - zákonodarcami z Kresťanskosociálnej únie (CSU) v nemeckom parlamente (Bundestagu).
Konzervatívny politik Seehofer má nekompromisný, tvrdý postoj k migrantom a prisťahovalcom, čo občas viedlo až ku konfliktu s kancelárkou Angelou Merkelovou.
V minulosti prijímali utečencov z Afganistanu susedné krajiny ako Irán a Pakistan. Ďalšou dôležitou tranzitnou krajinou alebo aj cieľom afganských utečencov je Turecko.
6:29 Veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe Kenneth McKenzie sa stretol s členmi vedenia radikálneho hnutia Taliban v Katare.
Potvrdilo to americké ministerstvo obrany, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.
McKenzie, šéf amerického centrálneho velenia, dal počas rozhovoru jasne najavo, že útok na amerických vojakov alebo narušenie evakuačnej operácie na letisku v Kábule by vyústili do silnej reakcie Spojených štátov. Uviedol to hovorca John Kirby.

Americká armáda má teraz na letisku v afganskom hlavnom meste Kábul približne 2500 vojakov, ktorí zaisťujú bezpečnosť počas evakuácie Američanov a tých Afgancov, ktorí pomáhali Spojeným štátom. Do niekoľkých dní sa tento počet vojakov zvýši na 6000.
Evakuácia prebieha po tom, čo fundamentalistické hnutie Taliban náhle a nečakane prevzalo moc v krajine. Na letisku v Kábule vznikol chaos, pretože tisíce Afgancov sa v panike snažili dostať do evakuačných lietadiel.

6:00 Letisko v Kábule v utorok nadránom afganského času znovu otvorili. Americké ozbrojené sily ho predtým na niekoľko hodín zatvorili, pretože počas evakuačnej operácie došlo k narušeniu bezpečnosti na letiskovej ploche.
Americký generálmajor Hank Taylor spresnil, že USA sú na Medzinárodnom letisku Hamída Karzaja "poverené riadením leteckej dopravy", pokiaľ ide o vojenské a komerčné lety.
Doplnil informácie, že v Kábule je už približne 2500 amerických vojakov a pomáhajú organizovať evakuáciu tisícov Američanov a Afgancov, ktorí pre nich pracovali ako tlmočníci, prekladatelia či v iných zamestnaniach.