- Biden obhajoval stiahnutie vojakov z Afganistanu.
- Taliban ohlásil v nedeľu večer víťazstvo z prezidentského paláca v Kábule.
- Na letisku v Kábule boli tisícky Afgancov, padli aj varovné výstrely.
- Taliban sa zmocnil medzinárodného letiska v Kandaháre.
- Nový Taliban alebo návrat pred rok 2001. Aké sú scenáre vývoja v Afganistane.
Situáciu v Afganistane sledujeme minútu po minúte:
23:13 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie v Afganistane budeme sledovať aj v utorok.
23:01 Američanom a spojencom sa podarilo znova otvoriť letisko v Kábule. Vojaci museli z letiska vytlačiť afganských civilistov, ktorí sa snažili dostať do lietadiel, ktoré evakuovali zahraničných pracovník a ich spolupracovníkov z krajiny. Na letisku nastal chaos, niekoľko ľudí prišlo o život.
Na letisku po otvorení pristálo americké lietadlo s ďalšími vojakmi, ktorí majú pomáhať s evakuáciou, o chvíľu neskôr pristálo aj nemecké armádne lietadlo.
22:08 Americký prezident vystúpil s prejavom k situácii v Afganistane. Biden pripustil, že kolaps nastal príliš rýchlo, ale stojí si za svojim rozhodnutím stiahnuť sa z Afganistanu.
Američania by nemali podľa Bidena bojovať a umierať vo vojne, v ktorej ani afganské jednotky nechcú bojovať. Spojené štáty podľa neho utratili za vojnu v Afganistane viac ako bilión dolárov, dali tamojším vládnym jednotkám všetky prostriedky, aby mohli vyhrať boj o svoju budúcnosť. "Jediné, čo sme im dať nemohli, je vôľa bojovať," povedal šéf Bieleho domu.
Americký prezident tiež povedal , že USA budú v prípade hrozby terorizmu "rýchlo konať".
21:54 Prebratie moci hnutím Taliban v Afganistane pre afganské ženy a dievčatá znamená systémový a brutálny útlak vo všetkých aspektoch ich života, tvrdí to predsedníčka výboru Európskeho parlamentu (EP) pre práva žien a rodovú rovnosť Evelyn Regnerová.
"Tým, že Taliban prevzal kontrolu nad Kábulom, začala sa nová vláda teroru pre ľudí žijúcich v Afganistane. Pre afganské ženy a dievčatá to znamená systémový a brutálny útlak vo všetkých aspektoch ich života. V oblastiach kontrolovaných Talibanom boli ženské univerzity zatvorené, dievčatám je odopieraný prístup k vzdelaniu a ženy sú predávané ako sexuálne otrokyne," povedala europoslankyňa.
21:20 Na letisku v Kábule prišlo o život sedem ľudí po tom, ako vznikol chaos, keď sa zúfalí ľudia snažili dostať do lietadiel, ktoré evakuujú ľudí z Afganistanu. Americké a spojenecké jednotky letisko uzavreli a snažia sa ho opäť dostať do prevádzky.
20:56 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov telefonoval so svojím náprotivkom z USA Antonym Blinkenom. Hovorili o situácii v Afganistane po tom, ako sa metropoly Kábul zmocnilo hnutie Taliban.
Lavrov a Blinken sa dohodli na tom, že budú pokračovať v rokovaniach s Čínou, Pakistanom, OSN a ďalšími krajinami s cieľom pomôcť dialógu v Afganistane.
20:41 Situácia v Afganistane je zlá a prináša riziko porušovania ľudských práv a nestability v regióne, povedala prezidentka Zuzana Čaputová. Táto situácia je podľa Čaputovej výsledkom nielen nezvládnutého odchodu, ale aj nekonzistentnosti pri vyžadovaní plnenia kritérií, ktoré si predtým medzinárodné spoločenstvo samo stanovilo.
"V tejto chvíli je predovšetkým potrebné pomôcť všetkým tým, ktorí pomáhali našej misii a spoločným projektom v Afganistane a ich životy by mohli byť v ohrození. Považujem za potrebné komplexné vyhodnotenie tohto pôsobenia a poučenie sa z chýb," vyhlásila prezidentka.
20:17 Francúzsky prezident Emmanuel Macron v prejave o situácii v Afganistane povedal, že krajina sa už nesmie stať "svätyňou terorizmu". Macron tiež hovoril o tom, že Francúzsko musí ochrániť Afgancov, ktorí mu pomáhali.
19:43 Misia v Afganistane nebola tak úspešná, ako sa očakávalo, vyhlásila podľa AFP nemecká kancelárka Angela Merkelová.
19:30 Americká armáda vysiela ďalších približne 1000 vojakov, ktorí majú pomôcť chrániť letisko v afganskej metropole Kábul, kde v súčasnosti prebieha evakuácia. V pondelok to na tlačovom brífingu uviedol hovorca amerického ministerstva obrany (Pentagón) John Kirby.
Na letisku v Kábule v súčasnosti prebieha chaotická evakuácia po tom, ako militantné hnutie Taliban obsadilo Afganistan. Americké sily v pondelok na letisku zabili dve ozbrojené osoby.
19:14 Maďarsko nebude prijímať utečencov, ktorí sa snažia opustiť Afganistan po tom, čo krajinu ovládlo hnutie Taliban, povedal Levente Magyar, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.
Ukončenie vojenskej prítomnosti USA v Afganistane označil za „chybné geopolitické rozhodnutie“, za ktoré Maďarsko nebude platiť prijímaním utečencov „bez akýchkoľvek obmedzení“.
18:53 Poľsko udelí víza Afgancom, ktorí spolupracovali s Poliakmi počas misie NATO v Afganistane, oznámil poľský premiér Mateusz Morawiecki.
"Rozhodol som sa udeliť humanitárne víza 45 osobám, ktoré spolupracovali s Poľskom, delegáciou EÚ v Kábule... Dodržíme naše záväzky voči našim spojencom," uviedol Morawiecki, podľa ktorého Poľsku záleží na tých, ktorí pomáhali počas poľskej misie v Afganistane.
Premiér tiež dodal, že Poľsko už pripravuje lietadlo, ktoré "do krajiny dovezie všetkých tých, ktorí sa majú vrátiť" do Poľska, a to ako poľských občanov a ich rodinných príslušníkov, tak aj tých, ktorí v Afganistane s Poľskom spolupracovali.
18:36 Veľvyslanci členských krajín NATO sa v utorok zúčastnia na mimoriadnom rokovaní o situácii v Afganistane, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Severoatlantickej aliancie. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg následne poskytne vyjadrenia na tlačovej konferencii.
18:25 Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyzval Bezpečnostnú radu, aby „použila všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, na potlačenie globálnej teroristickej hrozby v Afganistane“ a zaručila dodržiavanie základných ľudských práv.
18:10 Nemecká vláda, spravodajské služby aj medzinárodné spoločenstvo zle odhadli situáciu v Afganistane, vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
"Tu nie je čo prikrášľovať. My všetci - spolková vláda, spravodajské služby, medzinárodné spoločenstvo - sme zle odhadli situáciu... Nepočítali sme s možnosťou, že afganské ozbrojené sily nie sú pripravené postaviť sa Talibanu... Bol to nesprávny úsudok nás všetkých," povedal Maas počas tlačovke v Berlíne.
17:40 Americký prezident Joe Biden bude mať večer prejav k Afganistanu. Biely dom uviedol, že Biden priletí späť do Washingtonu z prezidentského víkendového sídla Camp David. V priamom televíznom prenose vystúpi v pondelok o 15.45 h miestneho času (21.45 h SELČ).
Pôjde o jeho prvé verejné vystúpenie venované situácii v Afganistane po takmer týždni.
17:33 Hnutie Taliban nebude mať prístup k finančným rezervám, ktoré sú v afganskej centrálnej banke v USA. S odkazom na vyjadrenie nemenovaného vysokopostaveného činiteľa administratívy prezidenta Joea Bidena to napísala agentúra AFP s tým, že väčšina rezerv banky je uložená mimo Afganistanu.
17:00 Poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že zlyhanie afganskej armády je príčinou rýchleho obsadenia Afganistanu militantným hnutím Taliban, píše AP.
Americký prezident Joe Biden si podľa Sullivana stojí za svojím rozhodnutím stiahnuť amerických vojakov z Afganistanu a nechať Afgancov, aby bojovali sami. Biden podľa Sullivana nechcel, aby USA začali "tretiu dekádu konfliktu" v Afganistane, a bol presvedčený, že prišiel čas, aby krajinu bránila afganská armáda.
Poradca pripomenul, že Američania boli v Afganistane prítomní dve desaťročia, investovali tam "miliardy dolárov" a poskytovali afganskej armáde výcvik. "Nemohli sme im však odovzdať odhodlanie a oni sa nakoniec rozhodli, že nebudú bojovať o Kábul," povedal Sullivan, ktorý v pondelok vystúpil vo vysielaní amerických televízií ABC a NBC.
Najhorším možným scenárom pre USA by podľa Sullivana bolo poslať tisíce vojakov bojovať v občianskej vojne, keď "sama afganská armáda nie je pripravená bojovať".
16:33 Ulice Kábulu sú v pondelok pokojné, hlási štáb britskej televízie BBC, ktorý nakrúca v hlavnom meste Afganistanu. Bojovníci hnutia Taliban sú však "na každom rohu" a dohliadajú na poriadok. Talibovia obsadili kontrolné stanovištia miestnej polície a armády. Po novom riadia premávku oni a taktiež prehľadávajú vozidlá, ktoré predtým patrili mužom zákona alebo príslušníkom armádnych jednotiek.
"V centre mesta je normálny život. Doprava je však oveľa redšia ako v nedeľu. Väčšina obchodov je zatvorená. Ľudia vyzerajú oveľa pokojnejšie ako včera, keď boli všetci v napätí," opísal situáciu v Kábule videoreportér BBC Malik Mudasír.
Naopak, napätie a chaos doteraz vládne na Medzinárodnom letisku Hámida Karzaja v Kábule, kde podľa svedkov prišlo o život niekoľko ľudí. Ľudia v zúfalej snahe dostať sa z krajiny pobehovali po vzletovej a pristávacej dráhe v snahe dostať sa na paluby lietadiel.
16:24 V Tadžikistane pristálo afganské armádne lietadlo, ktoré predtým vyslalo núdzový signál, agentúre TASS to potvrdilo tadžické ministerstvo zahraničných vecí.
"Tadžikistan prijal núdzové volanie SOS a potom v súlade s medzinárodnými záväzkami bolo rozhodnuté, že stroj pôvodom z Afganistanu dostane povolenie pristáť na letisku v meste Bochtar," uviedol tadžický rezort diplomacie.
V armádnom stroji sa podľa TASS nachádzalo viac ako 100 afganských vojakov, ktorí po obsadení hlavného mesta Kábul bojovníkmi militantného hnutia Taliban opustili krajinu.
16:05 Kancelárka Angela Merkelová uviedla, že Nemecko bude musieť zrejme z Afganistanu evakuovať 10-tisíc ľudí.
„Sme svedkami ťažkých časov,“ povedala Merkelová. „Teraz sa musíme zamerať na záchrannú misiu.“
15:37 Taliban už získal skoro úplnú kontrolu nad hlavným mestom Kábul, tvrdí hovorca hnutia.
15:30 Rakúsko - ktoré dosiaľ trvalo na tom, že v deportáciách imigrantov do Afganistanu bude pokračovať i po prevzatí moci Talibanom - naznačilo ako alternatívu vytvorenie "deportačných centier" v susedných krajinách.
Rakúsko bolo jednou zo šiestich členských krajín EÚ, ktoré minulý týždeň varovali Európsku komisiu (EK) pred zastavením deportácií neúspešných žiadateľov o azyl do Afganistanu. Medzičasom tri z nich - Dánsko, Nemecko a Holandsko - svoj postoj v tejto záležitosti zmenili.
"Ak nebudú deportácie možné pre reštrikcie, ktoré nám stanovuje Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, je potrebné zvážiť alternatívy," uviedol rakúsky minister vnútra Karl Nehammer v spoločnom vyhlásení so šéfom diplomacie Alexandrom Schallenbergom. "Deportačné centrá v regióne okolo Afganistanu by boli jednou z možností. Vyžaduje si to silu a podporu EK," uviedol Nehammer.
15:06 Uzbecká protivzdušná obrana zostrelila v nedeľu afganské vojenské lietadlo, ktoré sa pokúsilo narušiť hranice krajiny.
Podľa agentúry Ria Novosti to oznámilo ministerstvo obrany stredoázijskej krajiny. Pilot sa katapultoval a prežil, píše agentúra Reuters
15:03 Americká armáda dočasne pozastavila všetky evakuačné lety z Kábulu, aby uvoľnila letiskovú plochu, ktorú zaplavili afganskí civilisti.
14:45 Západné krajiny naďalej pokračujú v evakuácii svojich občanov aj afganských spolupracovníkov z Kábulu.
14:40 Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že za stiahnutie vojakov západných krajín z Afganistanu môže sčasti domáca politika v USA.
Na stretnutí vedenia bloku CDU/CSU Merkelová podľa AFP poznamenala, že rozhodnutie NATO ukončiť po dvoch desaťročiach vojenskú misiu v Afganistane "v konečnom dôsledku urobili Američania". Čiastočne za to môžu "vnútropolitické dôvody", dodala.

14:20 Ich hovorca obyvateľov uistil, že diplomatom, novinárom a ženám nič nehrozí. Bojovníci Talibanu sú vraj služobníkmi ľudu a ide im len o ich dobro. Taliban však už hodnú chvíľu opäť ukazuje, ako bude toto dobro pre ženy vyzerať.
Vypaľovanie a iné útoky na dievčenské školy, okamžité prepúšťanie žien z kvalifikovanejších administratívnych pozícií sú len banálnymi chuťovkami pred poriadnou žranicou džihádistov, ktorí si chcú vybrať „manželky“. Píše Soňa Jánošová.
14:00 Prezidentom v novom režime militantov by sa mal stáť Abdal Gháníh Baradar. „Nepochybný víťaz dvadsaťročnej afganskej vojny,“ píše o ňom denník Guardian.
Baradarov príbeh je príbehom afganských vojen, ktorými si krajina prechádza od 70. rokov minulého storočia. Zúčastnil sa na všetkých a vo väčšine zohral kľúčovú úlohu.
13:32 Taliban uniesol jedného z tlmočníkov, ktorí v minulosti pracovali pre českú armádu. Informoval o tom spolok Vlčie maky, ktorý pomáha vojnovým veteránom.
Milície ho zbili, ale nakoniec pustili na slobodu.
13:30 Holandskí občania z Kábulu odleteli z Afganistanu na palube ukrajinského vojenského lietadlá ešte v nedeľu. Belgicko eviduje najmenej 50 svojich občanov, ktorým sa zatiaľ krajinu ovládnutú hnutím Taliban nepodarilo opustiť.
13:10 „Taliban už chodí od domu k domu a pátra po vládnych úradníkoch, bývalých policajtoch a ďalších členoch bezpečnostných zložiek,“ píše na twitteri Mustafa, vojnový reportér Rádia Slobodná Európa v Afganistane.
„Za poslednú hodinu už prehľadali domy minimálne trom novinárom. V Talibane začína panovať vražedná atmosféra,“ uvádza novinár.
Mustafa iba pred niekoľkými hodinami svojich odoberateľov informoval, že sa s manželkou a malou dcérou beznádejne zasekol v Kábule. „Moja dcéra má 11 mesiacov. Prosím vás, modlite sa za ňu.“
13:00 Európska únia a jej členské štáty hľadajú spôsob, ako pomôcť svojim afganským zamestnancom. Brusel spolupracuje s vládami jednotlivých členských štátov pri presune miestnych afganských zamestnancov diplomatických misií a ich rodín na bezpečné miesto. Európska komisia z bezpečnostných dôvodov nezverejňuje údaje o počte a identite svojho miestneho afganského personálu.

12:24 Američania so spojencami za posledných dvadsať rokov investovali do budovania afganských bezpečnostných síl 89 miliárd dolárov.
Afganské bezpečnostné zložky vďaka tomu majú na papieri asi tristotisíc vojakov, modernú výzbroj, kvalitný výcvik a letectvo. Problémom je, že to všetko ostáva len na papieri.
Investície boli v Afganistane často zneužité na korupciu alebo ako pomoc pre rodinu alebo známych, aby mali stabilný a štedrý zdroj príjmu.
Veľmi zle sa tiež meria chuť bojovať. Afganské bezpečnostné zložky každý rok strácali dvadsať až tridsať percent príslušníkov. Zomierali pri útokoch militantov, dezertovali, alebo si len „odbehli“ domov na žatvu, píše magazín Politico.
12:10 Taliban oznámil, že sa zmocnil medzinárodného letiska v Kandaháre. Na mieste sa vzdali tisícky príslušníkov afganských špeciálnych síl, oznámil podľa spravodajského serveru BBC News Taliban.
Druhé najväčšie afganské mesto Kandahár, ktoré sa nachádza na juhu krajiny, Taliban obsadil už minulý týždeň. Letisko, ktoré slúži na vojenské aj civilné účely, povstalci posledné tri dni obliehali.
11:40 Slovensko poskytne azyl desiatim občanom Afganistanu, ktorí spolupracovali s členskými štátmi EÚ. Oznámil to premiér Eduard Heger.

11:23 Naposledy, keď Taliban vládol, jeho moc sa koncentrovala v úzkom kruhu bývalých povstalcov, ktorí pomáhali pri porážke Sovietov v 80. rokoch minulého storočia. Táto skupina vznikla v občianskej vojne v krajine v 90. rokoch, keď sľubovala vládu na základe prísnej interpretácie práva šaría.
Ich presadzovanie tejto vízie viedlo k násilnému, utláčajúcemu a nestabilnému systému, ktorí na svojom území vítal globálnych teroristov a stal sa globálnym vyvrheľom.
Prvý emirát vznikol v roku 1996, krátko po tom, ako Taliban dobyl Kábul.
Ako vyzerala prvá vláda Talibanu, si môžete prečítať v reportáži.
11:12 Niekoľko záberov zachytáva, že časť medzinárodného letiska v Kábule strážia americkí vojaci.
„Viaceré videá zverejnené na sociálnych sieťach ukazujú, že na letisku je rozložená zátarasa z ostatného drôtu, ktorá má zadržať stovky ľudí zúfalo sa pokúšajúcich opustiť Kábul,“ uvádza televízia CNN. Afganci totiž pri týchto pokusoch extrémne riskujú. Ráno sa opakovane rozbiehali z letiskovej plochy až priamo na runway, kde sa pokúšali zachytiť vzlietajúceho lietadla.
Nie je jasné, akú veľkú časť letiska americká armáda kontroluje.
11:03 Slovensko na pomoc pri evakuácii poskytlo vojenský špeciál.
„Bezpečnostná situácia v Afganistane, ale najmä v Kábule a na letisku, je mimoriadne vážna,“ vyhlásil slovenský premiér Eduard Heger. Medzinárodné letisko v afganskej metropole totiž od rána čelí extrémnu náporu ľudí, ktorí sa snažia odísť z krajiny.
Slovensko sa podľa Hegera zapojilo do prevozu Afgancov ale aj občanov Európskej únie z krajiny ovládnutej Talibanom do bezpečia.
„V rámci týchto misií sme poskytli vojenský špeciál,“ dodal Heger.
10:49 Chaotická situácia pretrváva na kábulskom medzinárodnom letisku, ktoré zaplavili davy ľudí v snahe dostať sa z krajiny.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov napísala, že na letisku zahynulo najmenej päť ľudí.
Jeden zo svedkov povedal, že videl odvážať autom päť bezvládnych tiel. Ďalší svedok vyhlásil, že nie je jasné, či obete zomreli v tlačenici, alebo ich zabila streľba. Taliban sľúbil, že ľuďom, ktorí sú teraz na kábulskom letisku, umožní vrátiť sa v bezpečí do svojich domovov.
10:40 Viac ako 90 percent štátnych budov v Afganistane je pod kontrolou Talibanu a odnikiaľ z afganského územia nie sú hlásené boje. Podľa agentúry Reuters to povedal jeden z predstaviteľov povstaleckého hnutia.
10:34 Náhla a dramatická evakuácia Američanov z Kábulu ukázala, že americkí diplomati sú odtrhnutí od reality, napísal The New York Times.
"Toto odtrhnutie od reality je zrejmé po tom, ako už niekoľko (amerických prezidentských) administratív prezentovalo optimistické prognózy: Taliban je na ústupe, afganská vláda je schopná prevziať kontrolu, vláda v Kábule je len krok od toho, že bude schopná udržať bezpečnosť v celej krajine... To sa nestalo," píše NYT.
Pentagon a americkí vojenskí predstavitelia niekoľko týždňov varovali Biely dom a ministerstvo zahraničných vecí, že čím dlhšie bude Bidenova administratíva čakať na evakuáciu amerického personálu z Afganistanu, tým bude operácia náročnejšia.
"Začiatok evakuácie prispieva k zostupnej špirále, pretože zatvorenie (amerického) veľvyslanectva (v Kábule) symbolizuje stratu dôvery v miestnu vládu," povedala Laurel Millerová, ktorá bola počas vlády prezidenta Baracka Obamu aj Donalda Trumpa mimoriadnou vyslankyňou USA v Afganistane a Pakistane.
10:31 Ruský veľvyslanec v Afganistane sa v utorok stretne s koordinátorom vedenia Talibanu, aby s ním rokoval o zaistení bezpečnosti ruskej diplomatickej misie v krajine.
10:10 Severné Macedónsko na žiadosť Washingtonu dočasne prijme Afgancov, ktorí pracovali pre USA či medzinárodné organizácie. Útočisko afganským utečencom ohrozeným pomstou Talibanu poskytne aj susedné Albánsko a Kosovo.
9:40 Nemecko spustilo evakuáciu svojich občanov. V noci na pondelok pristálo podľa agentúry DPA v katarskej Dauhe americké lietadlo, na palube ktorého bolo 40 spolupracovníkov nemeckého veľvyslanectva a štyria členova švajčiarskej diplomatickej misie.
O niekoľko hodín neskôr odletelo do Kábulu z dolnosaského vojenského letiska Wunstorf prvé lietadlo nemeckej armády s vojakmi, ktorí majú zaistiť evakuáciu. Odcestovali s nimi i vojenskí policajti a zdravotníci Bundeswehru.

9:33 Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, hovorilo sa v antickom Grécku. Lebo po čase to už nebude rovnaká rieka. Ani dvakrát sa to isté hnutie v Afganistane k moci nedostane. Zmenilo sa hnutie, Afganistan aj svet, píše Matúš Krčmárik.
9:05 Taliban sa chystá vyhlásiť Islamský emirát Afganistan. Podľa AFP je súčasným vodcom Talibanu mulla Hajbatulláh Áchúndzáda, ktorý sa doteraz držal v úzadí a túto pozíciu získal v máji 2016 po smrti svojho predchodcu Mansúra. Ten bol zabitý pri útoku amerických dronov v Pakistane. Do mája 2016 bolo málo informácií o Áchúndzádovi, ktorý sa dovtedy zaoberal viac súdnymi a náboženskými záležitosťami než bojovými akciami. Podľa niektorých analytikov je úloha tohto "učenca" na čele hnutia viac symbolická než operatívna.

Áchúndzáda je synom moslimského teológa, pôvodom z Kandaháru, paštúnskej oblasti v južnom Afganistane a kolísky hnutia Taliban. Sľub vernosti mu zložil aj vodca teroristickej organizácie al-Káida Ajman Zawáhirí, ktorý šéfa Talibanu nazýva "emirom pravoverných". To Áchúndzádovi pomohlo získať dôveryhodnosť v džihádistickom svete.
Ďalším vplyvný menom hnutia je Abdal Ghaní Barádar, spoluzakladateľ Talibanu spolu s mullom Umarom.
Za muža číslo dva v hnutí je považovaný Sirádžuddín Hakkání, šéf mocnej skupiny, ktorá nesie jeho priezvisko.
Za "dediča" hnutia je považovaný mulla Jakúb, syn zavraždeného zakladateľa Talibanu mullu Umara. Je vedúcim vplyvnej vojenskej komisie Talibanu, ktorá rozhodovala o stratégii boja proti afganskej vláde.
8:31 Na kábulskom letisku panuje chaos.
Tisíce Afgancov, ktorí chcú vycestovať z krajiny, sa vydali na letisko a obsadili letiskovú plochu. Podľa agentúry DPA sa v Kábule rozšírila fáma, že z Afganistanu bude evakuovaný každý, kto sa dostaví na letisko. Nepotvrdené správy hovoria aj o niekoľkých úmrtiach v letiskovom areáli, dodala DPA. Ľudia sa živelne snažia nastúpiť do pristavených lietadiel. Aby uvoľnili letiskovú plochu, americkí vojaci sa snažili zahnať Afgancov varovnou streľbou do vzduchu.
"Je to naša letisko, pozeráme sa, ako sú evakuovaní diplomati, zatiaľ čo my zostávame v úplnej neistote," povedal stanici Al-Džazíra jeden z Afgancov.
"Cítim sa tu veľmi vystrašený. Veľa strieľajú do vzduchu," povedal pre AFP svedok.
Vedenie letiska v tejto súvislosti oznámilo, že všetky komerčné lety boli pozastavené.
7:36 V Prahe už pristálo prvé lietadlo českej armády na palube s 46 českými občanmi a ich afganskými spolupracovníkmi.
O tomto evakuačnom lete informoval už v nedeľu večer na Twitteri český premiér Andrej Babiš. Bližšie informácie do jeho skončenia však nezverejnil. Vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček uviedol, že vzhľadom na situáciu považuje za zázrak, že sa lietadlu podarilo z Kábulu odštartovať.
Koľko evakuačných letov z Afganistanu česká vláda ešte plánuje, jej predstavitelia štátu neuviedli. Podľa informácií predsedu zahraničného výboru Poslaneckej snemovne Ondřeja Veselého sa záchranná operácia týka necelej stovky osôb.
7:00 Medzinárodné spoločenstvo na čele s USA vyzvalo Taliban, aby umožnilo bezpečný odchod všetkým Afgancom i cudzincom, ktorí chcú opustiť krajinu.
"Afgancom a cudzincom, ktorí chcú odísť, to musí byť umožnené," uviedla v spoločnom vyhlásení zverejnenom americkým ministerstvom zahraničných vecí skupina viac ako 60 krajín.
Afganský ľud si podľa nich zaslúži žiť v bezpečí a dôstojnosti a medzinárodné spoločenstvo je pripravené im pomôcť.
Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že "cesty, letiská a hraničné priechody musia zostať otvorené a v regióne musí byť zaistený pokoj".
6:20 USA už prepravili všetkých zamestnancov svojho veľvyslanectva v Kábule na tamojšie medzinárodné letisko, odkiaľ budú evakuovaní späť do vlasti. Americkým vojakom sa tiež podarilo zabezpečiť okolie letiska.
"Všetok personál veľvyslanectva USA sa nachádza v priestoroch medzinárodného letiska Hámida Karzaja, ktorého okolie zaisťuje americká armáda," uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.
Ako uvádza agentúra AFP, zo stožiara v areáli americkej ambasády v Kábule bola sňatá aj vlajka Spojených štátov, keďže personál veľvyslanectva sa po evakuácii už v tomto komplexe nenachádza.
6:00 Víťazstvo nad afganskou vládou vyhlásili v nedeľu z prezidentského paláca v Kábule desiatky bojovníkov Talibanu. Zábery z tlačovej konferencie odvysielala televízia al-Džazíra.
"Naša krajina bola oslobodená a mudžahedíni v Afganistane zvíťazili," povedal katarskej stanici jeden z militantov priamo v budove dobytého paláca. Členovia Talibanu novinárom počas prehliadky paláca ukazovali svoje zbrane.
Americké ministerstvo obrany schválilo v reakcii na situáciu vyslanie ďalších tisíc vojakov na evakuáciu amerických občanov a afganských spojencov z Kábulu.