KÁBUL, BRATISLAVA. Afganistan sa do histórie zapíše podobne ako Vietnam.
Krajina, kde Američania s najmodernejšou armádou sveta bojovali proti miestnym povstalcom, no nakoniec sa stiahli. Nie preto, že by vojensky prehrali, ale preto, že vojna sa naťahovala príliš dlho a Spojené štáty vyčerpávala.
Prezident z krajiny odišiel, moc preberajú islamisti z Talibanu a môže sa tak zdať, že pokrok posledných dvoch desaťročí je stratený. Nemusí to tak nutne byť.Prinášame scenáre možného vývoja diania v krajine.
1. Návrat pred rok 2001
Taliban vládol v Afganistane po víťazstve v občianskej vojne v roku 1996. Zaviedol prísny výklad islamského práva šaría – ženy nemohli chodiť do školy, na verejnosti museli byť zahalené, zakázaná bola hudba, konali sa verejné popravy.
Jednou z možností je, že sa táto situácia teraz vráti. Z území obsadených Talibanom už teraz hlásia, že sa sprísňujú pravidlá. Zakazujú sa napríklad sociálne siete.

Najväčší strach má medzinárodné spoločenstvo o osud afganských žien. Tie si v posledných dvadsiatich rokoch zvykli, že sa mohli vzdelávať (aj keď ich v školách stále bola menšina), mnohé sa dostali aj do štátnych funkcií či sa stali novinárkami. Nemuseli ani chodiť zahalené.
Teraz už mnohé utekajú alebo sa o to v najbližšom čase pokúsia. A to napriek tomu, že Taliban sľubuje, že ženy naďalej budú môcť chodiť do školy aj pracovať. Budú však musieť nosiť šatku hidžáb, celotelová burka tak podľa hovorcu hnutia podmienkou nebude.
Toto môže viesť k ďalšej utečeneckej vlne do Európy, ktorá na to rovnako ako pri stupňovaní sýrskej občianskej vojny nie je pripravená.