SME
Sobota, 3. december, 2022 | Meniny má Oldrich

Biden získal Wisconsin a Michigan. Trumpove šance slabnú (minúta po minúte)

Trumpov tím požiadal o pozastavenie sčítania v Pensylvánii.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Minúta po minúte: Priebeh a výsledky prezidentských volieb v USA 2020

Anketa:
Trump vs. Biden. Kto vyhrá voľby?
Donald Trump
4764
Joe Biden
6117
Hlasovalo: 10881
Hlasovanie otvorené:
od: 30.09.2020 06:48

02:00 Minútu po minúte nateraz ukončujeme. V sledovaní výsledkov amerických volieb budeme pokračovať vo štvrtok ráno.

SkryťVypnúť reklamu

01:50 Trumpova kampaň podáva ďalšiu žalobu a žiada, aby sa zastavilo sčítavanie hlasov v Georgii.

00:50 V Pennsylvánii stále vedie Donald Trump. V štáte, v ktorm kandidáti súperia o 20 voliteľov, má súčasný prezident náskok približne štvrť milióna hlasov (zatiaľ si ich tu celkovo pripísal 3 162 049).

Biden síce so ziskom 2,9 milióna hlasov pomerne výrazne zaostáva, no CNN zdôrazňuje, že v Pennsylvánii stále nie je spočítaných vyše milióna hlasovacích lístkov. Ide predovšetkým o hlasy odovzdané poštou, pri ktorých je oveľa pravdepodobnejšie, že pochádzajú od demokratických, teda Bidenových voličov.

Tamojší úradníci zdôrazňujú, že potrvá dni, kým sa spočítajú všetky hlasy odovzdané v Pennsylvánii.

00:24 V Nevade je rozdiel mimoriadne tesný. Biden vedie s rozdielom približne 7600 hlasov. Kým Biden si v štáte zatiaľ pripísal viac než 588-tisíc hlasov, Trump tu má na konte vyše 580-tisíc hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Nespočítaných zostáva ešte približne 200-tisíc hlasovacích lístkov.

00:15 Joe Biden sa na Donalda Trumpa doťahuje už aj v Georgii. Tá tiež patrí k štátom, ktoré rozhodnú tieto voľby. Hoci ešte pred niekoľkými hodinami bol rozdiel medzi Trumpom a Bidenom v Georgii v rádoch státisícov hlasov, teraz už Bidenovi chýba len približne šesťdesiattisíc hlasov.

00:07 Víťazstvo Joa Bidena v Michigene už potvrdila aj agentúra AP. Tá Bidenovi pripísala aj Arizonu, dokonca už v stredu ráno. Okrem AP to však urobila už iba televízia Fox News. Bidenovi tak pripisujú už 264 voliteľov, ostatné médiá sú však zdražnlivejšie a víťazstvo v Arizone Bidenovi zatiaľ nepripisujú.

23:00 Biden si zatiaľ pripísal 253 voliteľov, Trump ich má na konte 213. Víťaz prezidentských volieb musí získať najmenej 270 veliteľov.

SkryťVypnúť reklamu

22:19 Bidenovi by teraz stačilo vyhrať už iba v Nevade a Arizone, aby získal potrebných 270 voliteľov a nahradil Donalda Trumpa v Bielom dome. V oboch uvedných štátoch demokratický kandidát vedie.

22:17 CNN predpovedá, že Joe Biden po Wisconsine zvíťazí v ďalšom zo sedmičky rozhodujúcich štátov, v Michigane, vďaka čomu získa 16 voliteľov.

V predchádzajúcich voľbách v roku 2016 v tomto štáte zvíťazil úradujúci prezident Donald Trump.

22:13 Joe Biden predpokladá, že si získa aj 20 voliteľov v štáte Pennsylvánia. Spolieha sa na hlasy, ktoré voliči poslali poštou. Tento spôsob voľby totiž väčšinou využívali Američania registrovaní ako demokratickí voliči.

22:11 Nestojím tu preto aby som sa vyhlásil za víťaza,“ začal svoj prejav demokratický kandidát Joe Biden. „Stojím tu preto, aby som vám povedal, že keď sa sčítavanie hlasov skončí, my budeme víťazi.“

SkryťVypnúť reklamu

Jeho vyjadrenie je presným opakom vyhlásenia úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa za víťaza vyhlásil už v stredu ráno, hoci hlasy v kľúčových štátoch zďaleka neboli spočítané.

Biden opakovane zdôrazňuje, že dôležité počkať, kým budú spočítané všetky hlasy.

Demokratický kandidát zároveň vyzval k upokojeniu situácie. Zdôraznil, že politický súper nie je nepriateľ. „Budem pracovať tvrdo pre tých, ktorí ma nevolili, rovnako ako pre tých, ktorí mi dali svoj hlas,“ vyhlásil.

Zdôraznil tak sľub, ktorý často opakoval v kampani. Chce byť prezidentom pre všetkých Američanov, bez ohľadu na červené alebo modré zafarbenie mapy v jednotlivých štátoch.

21:35 Kampaň Donalda Trumpa požiada najvyšší súd o pozastavenie sčítania hlasov v Pensylvánii. Pozorovatelia republikánov údajne nemajú prístup ku sčítavaniu.

SkryťVypnúť reklamu

20:30 Kampaň prezidenta Donalda Trumpa v Michigane podala žalobu, žiada o zastavenie sčítavania hlasov v tomto štáte. V Michigane je v hre 16 voliteľov, aktuálne v štáte vedie Joe Biden.

Viacerých analytikov znepokojuje spôsob, akým súčasný prezident spochybňuje hlasovacie lístky, ktoré prišli poštou a ako naznačuje, že pri voľbách dochdáza k podvodom.

Voľbu poštou využívali prevažne Američania registrovaní ako demokratickí voliči. Je preto vysoká pravdepodobnosť, že po zarátaní hlasov poštou si zlepší pozíciu v rozhodujúcich štátoch demokrat Biden.

Súvisiaci článok Analytici: Nech voľby dopadnú akokoľvek, výsledkom bude väčšie rozdelenie Čítajte 

„Americké voľby budú mať škaredú a kontroverznú dohru,“ napísal na facebooku slovenský europoslanec a bývalý politický analytik Tomáš Valášek.

„Žiaden podvod sa nedeje a Trump to dobre vie. Trumpove slová treba vnímať hlavne ako výzvu jeho pravoverným, aby vyvinuli tlak na úradníkov v jednotlivých štátoch, aby prestali rátať hlasy poslané poštou. Je to od amerického prezidenta bezprecedentné a hanebné, lebo priamo spochybňuje zákony a ústavu, ktoré sa pri zložení sľubu zaviazal brániť,“ dodal Valášek.

SkryťVypnúť reklamu

20:03 Televízia CNN už prisúdila víťazstvo vo Wisconsine Joeovi Bidenovi.

K víťazstvu má tak bývalý viceprezident čoraz bližšie. Potrebuje získať ešte 32 voliteľov. Aj keby Biden nezískal Pensylvániu, stačilo by mu víťazstvo v Michigane a v Nevade, kde podľa priebežných výsledkov vedie. Ak by zvíťazil aj v Georgii a v Severnej Karolíne, mal by víťazstvo takmer isté.
Pre Donalda Trumpa je kľúčová Pensylvánia, potom potrebuje zvíťaziť ešte v ďalších troch štátoch. Ceste k triumfu je pre neho komplikovanejšia.

20:00 Joe Biden už získal viac ako 70 miliónov hlasov. To je viac ako 69 498 516 hlasov, ktoré si na konto pripísal Barack Obama v roku 2008, čo bol predchádzajúci rekord. Tohtoročné prezidentské voľby poznamenala výrazne vyššia účasť. V porovnaní s rokom 2016 prišlo odovzdalo svoj hlas asi o desať percent viac Američanov.

SkryťVypnúť reklamu

19:19 Trumpov štáb potvrdil, že bude žiadať prepočítanie hlasov vo Wisconsine. Biden tam vedie len veľmi tesne, približne o 20-tisíc hlasov.

19:00 Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v stredu pred svojimi priaznivcami vyhlásil, že si želá, aby v amerických prezidentských voľbách uspel Donald Trump.

17:35 Denník New York Times upozorňuje, že v siedmich rozhodujúcich štátoch je ešte priskoro na to, aby mohli médiá vyhlásiť víťaza.

Vo Wisconsine vedie Joe Biden s rozdielom približne 20-tisíc hlasov. Sčítaných je už 97 percent hlasov, preto newyorský denník nepredpokladá, že by sa poradie kandidátov v štáte mohlo obrátiť v prospech Donalda Trumpa. Víťaz v tomto štáte získa desať voliteľov.

V Nevade veľmi tesne vedie Biden. Sčítané sú všetky hlasy odovzdané počas volebného dňa. Zostáva ešte spočítať hlasy odovzdané poštou, ako aj predčasne odovzdané hlasovacie lístky. Tieto možnosti hlasovanie využívali prevažne demokrati, čo tiež naznačuje, že Biden si v Nevade vedenie udrží. Víťaz v Nevade získa šesť voliteľov.

SkryťVypnúť reklamu

V Arizone v súboji o 11 voliteľov vedie Biden s pomerne veľkým odstupom, New York Times sa však stále zdráhajú vyhlásiť demokratického kandidáta za víťaza v tomto štáte, pretože spočítaných je tu len 86 percent hlasov. Agentúra Associated Press už v Arizone za víťaza označila Bidena.

V Michigane najprv viedol Donald Trump, v stredu popoludní ho však predbehol Biden a svoj náskok pred súčasným šéfom Bieleho domu v tomto štáte stále zvyšuje. Spočítaných je 92 percent hlasov. NYT pripomínajú, že veľa hlasovacích lístkov stále čaká na sčítanie v oblastiach, kde voliči inklinujú k demokratom, čo by ešte väčšmi zvýraznilo Bidenovo vedenie. V Michigane je v hre 16 voliteľov.

V Pennsylváni s výrazným náskokom vedie Donald Trump, sčítané sú však len tri štvrtiny hlasov. V štáte, kde kandidáti usilujú o dvadsať voliteľov, vedie súšasný šéf Bieleho domu o po milióna hlasov. Trump si ich zatiaľ prispísal približne tri milióny, Biden dva a pol milióna. Ibaže drvivú väčšinu zostávajúcich nespočítaných hlasov predstavujú hlasovacie lístky odovzdané poštou.

SkryťVypnúť reklamu

Takto odovzdané hlasy, ktoré už v štáte sčítali, doteraz v Pennsylvánii jasne favorizovali Bidena. Je preto možné, že po zarátaní zvyšných 1,4 milióna hlasov odovzdaných poštou sa vedenia v štáte ujme Biden.

V Georgii v boji o 16 voliteľov vedie Trump s rozdielom stotisíc hlasov. Sčítaných je 90 percent hlasov, stále však nie sú zrátané hlasy vo veľkých mestách, akým je Atlanta. Tam sa očakáva, že viac hlasov získa Biden. Je preto možné, že aj v tomto štáte Biden nakoniec súčasného šéfa Bieleho domu predbehne.

Ovládnutie Severnej Karolíny pre víťaza znamená zisk 15 voliteľov. Po sčítaní 95 percent hlasovacích lístkov v štáte vedie Donald Trump o stotisíc hlasov.

Súvisiaci článok Prečo ešte nevieme, kto v Amerike vyhral a čo bude ďalej? Čítajte 

16:15 Kedy budeme vedieť výsledky? To stále nie je celkom jasné. Očakáva sa, že napríklad výsledok v Michigane by sme mohli vedieť čoskoro, ale ani ten nerozhodne o prezidentovi. Americké médiá píšu, že čakanie na konečný výsledok môže trvať niekoľko hodín alebo aj niekoľko dní.

SkryťVypnúť reklamu

Matúš Krčmárik odpovedá na najčastejšie otázky o amerických voľbách.

15:06 V Michigane sa do vedenia dostal Joe Biden. Ak by si udržal vedenie aj vo Wisconsine a Nevade, získa dosť voliteľov na to, aby sa stal prezidentom.

14:20 Demokrati nie sú sklamaní iba z výsledku Joea Bidena, ktorého síce prieskumy favorizovali výraznejšie, no aktuálne výsledky ukazujú, že oproti Trumpovi vedie len tesne. Demokratom sa však zrejme nepodarí získať ani väčšinu v Senáte. Aj ich väčšina v Snemovni reprezentantov bude zrejme tesnejšia ako doteraz.

Analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) Petr Boháček kritizuje taktiku demokratov aj výber hlavných volebných tém. „Ak mal niekto pocit, že Amerika má po štyroch rokoch plné zuby Trumpa, tak nemá,“ hovorí pre SME.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Väčšinu v Snemovni reprezentantov si zrejme udržia demokrati Čítajte 

13:45 Američania si v noci z utorka na stredu nevolili iba prezidenta. Po voľbách sa totiž obmení väčšina zákonodarcov v Kongrese. Voliči totiž rozhodovali aj o novom zložení Snemovne reprezentantov a o tretine senátorov.

Sarah McBrideová, popredná obhajkyňa komunity LGBTQI, poľahky získala senátorský mandát vo voľbách v štáte Delaware, uviedla americká televízna stanica NBC.

McBrideová sa tak stane prvou a zároveň jedinou transrodovou senátorkou v USA.

13:18 O niečo bližšie k víťazstvu je zatiaľ stále kandidát Demokratickej strany Joe Biden, uvádza agentúra AP. Bývalému viceprezidentovi prisudzuje už 238 hlasov takzvaných voliteľov, pričom k ovládnutiu Bieleho domu ich musí kandidát získať aspoň 270. Americký prezident Donald Trump si zatiaľ podľa médií zaistil 213 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

Denník New York Times je zdržanlivejší, Bidenovi stále nepripísal Arizonu, v ktorej vedie a kde je v hre 11 voliteľov. Preto NYT Bidenovi zatiaľ priznávajú iba 227 voliteľov.

12:20 Podľa čiastkových výsledkov vedie republikán Donald Trump v 23 štátoch a demokratický kandidát Joe Biden v 20, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na odhady amerických médií.

Podľa nich Trump zvíťazil aj v štátoch ako Florida, Texas, Indiana, Kentucky, Missouri a Ohio, kde vyhral aj v roku 2016.

Biden zvíťazil vo svojom domovskom štáte Delaware, ako aj v Kalifornii, New Yorku či metropole USA - Washingtone. Bývalý viceprezident zvíťazil aj v dôležitom štáte Arizona, kde Trump vyhral v roku 2016.

Výsledky zatiaľ nie sú známe v kľúčových štátoch Georgia, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin. Ďalšími "nerozhodnutými" sú Aljaška, Nevada a Severná Karolína.

SkryťVypnúť reklamu

11:36 Vzťahy medzi Českom a Spojenými štátmi sa budú rozvíjať bez ohľadu na to, kto prezidentské voľby v USA vyhrá. V Českej televízii to vyhlásil minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Petříček zároveň odmietol, že by demokrat Joe Biden bol preferovaným kandidátom Európskej únie.

Súvisiaci článok Trump sa správa ako autokrat Čítajte 

11:31 „Ešte sa počítali rozhodujúce hlasy, ale už sa vyhlásil za víťaza a povedal, že rátanie by malo byť zastavené. Predpovedal oslavu, ktorá bude krásna a dobrá. Dvere do klubu autokratov má teda naširoko otvorené, lebo spochybňovaním hlasov zaslaných poštou podkopáva inštitúcie, ktoré majú chrániť americkú demokraciu, píše o Donaldovi Trumpovi šéfredaktorka SME Beata Balogová

11:10 V Severnej Dakote zvolili do Snemovne reprezentantov kandidáta, ktorý zomrel na Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Republikán David Andahl zomrel minulý mesiac vo veku 55 rokov na nákazu koronavírusom.

10:49 Vo Washingtone počas volebnej noci proti prezidentovi Trumpovi, protestovali stovky ľudí.

Demonštranti pochodovali v častiach washingtonského Kapitolu, na niektorých miestach blokovali dopravu a odpaľovali pyrotechniku.

Protestujúci sa začali zhromažďovať už v utorok popoludní. Mnohí z nich niesli nápisy vyjadrujúce nespokojnosť s Trumpom alebo prejavujúce podporu jeho protikandidátovi - bývalému viceprezidentovi Bidenovi.

Demonštrácie mali prevažne pokojný priebeh.

10:45 Medzi prvými zahraničnými lídrami, ktorí zagratulovali Trumpovi k víťazstvu, aj keď zatiaľ nie sú spočítané všetky hlasy, je slovinský premiér Janez Janša. „Je jasné, že Američania si vybrali Trumpa a Mika Pencea na ďalšie štyri roky. Čím väčšie bude zdržovanie a popieranie faktov mainstreamovými médiami, tým väčšie víťazstvo pre prezidenta,“ napísal na Twitteri.

SkryťVypnúť reklamu

Trumpova manželka Melánia je Slovinka.

10:40 Vystúpením, v ktorom sa predčasne vyhlásil za víťaza, si Donald Trump vyslúžil kritiku aj z radov svojich republikánskych spolustraníkov.

Bývalý republikánsky senátor za Pensylvánii Rick Santorum povedal, že he Trumpov predčasný víťazný prejav mimoriadne znepokojil.

„Nie, Trump zatiaľ voľby nevyhral a je z jeho strany veľmi nezodpovedné tvrdiť, že to tak je," dodal populárni konzervatívny komentátor Ben Shapiro.

9:59 Americký hudobník a zabávač Kanye West, ktorý sa tiež uchádza o zvolenie v prezidentských voľbách, v utorok odovzdal hlas - samému sebe.

Muzikant na Twitteri napísal "WELP"- slangový výraz zlučujúci slová "well" a "help". K tomu pripojil svoju fotografiu pred mapou Spojených štátov ukazujúcou aktuálne volebné výsledky.

"KANYE 2024", dodal muzikant. Tým naznačil, že sa ešte nevzdáva a aj v budúcnosti sa chce o Biely dom uchádzať.

West predtým odovzdal hlas v štáte Wyoming a na hlasovací lístok dopísal svoje meno, čo zachytáva video zverejnené na Twitteri.

09:00 Joe Biden zvíťazil v Arizone, vyhlásila agentúra AP.

Biden je od roku 1948 iba druhým demokratom, ktorý dokázal zvíťaziť v tomto štáte.

08:42 Aj keď Donald Trump už hovorí o víťazstve, milióny hlasov stále nie sú spočítané. V Georgii či v Severnej Karolíne sa však hlasy aktuálne nesčítavajú, bude sa pokračovať až ráno miestneho času. V oboch štátoch má ešte Biden teoretickú šancu na víťazstvo, zmeniť to môžu hlasy poštou. Naopak v Arizone Trump tvrdí, že treba počkať na všetky hlasy. Médiá štát pripísali Bidenovi.

08:30 "Pripravovali sme sa na výhru vo voľbách a voľby sme vyhrali. To, že nás ešte nevyhlásili za víťazov, je podvod na našom národe," odkazuje Trump.

08:23 Pred voličov predstúpil v Bielom dome prezident Donald Trump. "Pripravujeme sa na veľkú oslavu. Vyhrávame všetko. Výsledky sú fenomenálne, takýto úspech chceme oslavovať," vraví. "Floridu sme nielenže vyhrali, vyhrali sme ju výrazne. Vyhrali sme v Ohiu aj v Texase. A vyhráme aj v Georgii. Navyše, úžasne vyhrávame v Pensylvánii, o 690-tisíc hlasov. To nie je ani tesne," tvrdí. Trump kritizuje, že niekto vyhlásil Arizonu za víťaznú pre demokratov. Bola to veľká noc, rozdiely sú oveľa väčšie a nie tesné, od začiatku som to hovoril, dodáva Trump.

8:18 „Ak mal niekto pocit, že Amerika má po štyroch rokoch plné zuby Trumpa, tak nemá,“ hovorí pre SME analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) Petr Boháček.

Demokrati podľa neho podobne ako v roku 2016 vsadili na stredovú pozíciu kandidáta, aby zaujali obe strany spektra. „Výsledkom bolo, že nezaujali nikoho, koho potrebovali. Ich hlavný bod programu, antikampaň proti Trumpovi, nezafungovala. Nepomohlo im absolútne Trumpovo zlyhanie v boji proti pandémii, státisíce mŕtvych ani všetky Trumpove škandály, ktoré sa snažili rozmazávať. Ide o úplné zlyhanie Demokratickej strany a to aj v prípade, že by napokon vyhrali,“ vraví.

Viac ľavicová politika by podľa neho mohla zaujať niektorých voličov mimo miest. Trump je podľa Boháčka favoritom a ak vyhrá Michigan a Wisconsin, bude zrejme rozhodnuté o víťazovi.

8:05 Volebný deň prebehol hladko, hlasy boli odovzdané, odkázal na Twitteri generálny prokurátor štátu Pensylvánia Josh Shapiro. "Všetci sa vyspite... Vaše miestne volebné úrady pracujú na sčítaní hlasov. Ako sme už mesiace hovorili: tieto voľby skončia, keď budú sčítané všetky platné hlasy. Buďte pokojní."

7:55 Joe Biden má stále teoretickú šancu získať 16 voliteľov v Georgii. Aj keď aktuálne v štáte na juhovýchode USA vedie Trump, rozdiel sa zmenšuje a v štáte môžu pribudnúť ešte hlasy poslané poštou. Denník New York Times v Georgii aktuálne mierne favorizuje Bidena.

7:25 Donald Trump získal Texas. V štáte na poslednú chvíľu robila kampaň aj kandidátka demokratov na viceprezidentku Kamala Harrisová, evidentne neúspešne. Demokratom sa naposledy podarilo štát získať v roku 1976, keď kandidoval Jimmy Carter.

7:02 "Hlasy ešte nie sú zrátané ale Trump už píše že 'oni sa snažia ukradnúť voľby' ale 'my im to nedovolíme'. Regulárne sčítavanie hlasov nie je krádež. Ale kmeňový volič Trumpa zjavne uverí," reaguje na Trumpov status šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

06:55 Donald Trump už hovorí o veľkom víťazstve. "Je to veľké, no oni sa snažia ukradnúť voľby. Nikdy im to nedovolíme. Hlasy sa nemôžu pripočítavať, keď už sú volebné miestnosti zavreté!" napísal na Twitteri. Twitter označil jeho tweet ako potenciálne zavádzajúci.

06:50 „Trump je v tejto fáze favoritom. Výsledky budú kompletné až za dlho a bez ohľadu na konečný výsledok je jasné, že demokrati úplne zlyhali. Zlyhala stredová politika, pretože vďaka snahe uspokojiť všetkých sa úplne vyprázdnila, nič neponúka. Antikampaň nefunguje,“ napísal na Twitter analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky (AMO) Petr Boháček.

Načítavam video...

06:48 Demokratický kandidát Joe Biden vystúpil pred voličov v jeho domovskom štáte Delaware a vyzval voličov k trpezlivosti. „Vaša trpezlivosť je chvályhodná. Vedeli sme, že to potrvá. No sme stále odhodlaní zvíťaziť, cítime sa dobre. Musíme počkať, kým bude každý hlas spočítaný. Obrátili sme Arizonu, získali sme Minnesotu a stále máme šancu v Georgii, aj keď sme to nečakali. A stále som optimistický, že po sčítaní všetkých hlasov získame Pensylvániu,“ dodal.

06:25 Vo voľbách sa rozhoduje okrem prezidenta, Senátu a Snemovne aj o rôznych lokálnych témach.

Oregon napríklad zlegalizoval viacero druhov drog, v Mississippi zase rozhodli o novej podobe vlajky, ktorá už neobsahuje symbol Konfederácie.

06:17 Joe Biden sa čoskoro prihovorí voličom, informuje CBS. Očakáva sa, že vyzve na trpezlivosť s výsledkami volieb. "Ak ste Joe Biden, musíte byť nervózny," hovorí moderátor CNN John King.

06:10 Fox News už zmenilo odhad víťaza prezidentských volieb - 71-percentnú šancu má teraz podľa nich Donald Trump.

06:00 Tohtoročné americké prezidentské voľby budú mať historickú účasť, mala by prekročiť aj účasť vo voľbách v roku 2008, keď vyhral Barack Obama. Rekord držia voľby v roku 1876, vtedy hlasovalo 81,8 percenta oprávnených voličov.

05:45 Čoraz viac narastá šanca, že sa dnes nedozvieme, kto bude víťazom amerických volieb. Štáty Wisconsin a Michigan dnes finálne výsledky nevyhlásia, potrebujú viac dní na sčítanie hlasov, ktoré prišli poštou. Podobné to môže byť aj v Pensylvánii.

05:32 Arizonu by mal získať Joe Biden, predpovedá Fox News. Ide o prvý štát, ktorý demokrati "prevrátili" na svoju stranu. Ľudia z Trumpovho tímu kritizujú Fox News za to, že už vidí v Arizone víťazstvo Trumpa. Magazín Vox zase prisúdil víťazstvo v kľúčovom Ohiu Donaldovi Trumpovi.

05:20 Donald Trump zvíťazil na Floride, oznamuje Fox News. Žiaden republikánsky prezident nezvíťazil bez toho, aby nezískal aj Floridu. Ide o najväčší zo štátov, kde boli prieskumy nerozhodné.

5:03 QAnon slávi prvé veľké politické víťazstvo. Do Kongresu smeruje republikánka Marjorie Taylor Greenová, ktorá sa hlási k tomuto konšpiračnému hnutiu.

05:00 Výsledky sú čoraz tesnejšie a ich sčítavanie sa môže predĺžiť. Joe Biden sa bude musieť spoľahnúť na víťazstvá na Stredozápade. Bez Pensylvánie a víťazstiev v Arizone sa jeho šance znižujú.

04:40 Donald Trump podľa priebežných výsledkov vedie vo viacerých kľúčových štátoch ako Florida, Georgia, Wisconsin, Missouri či Ohio. Ak by všade vyhral, k víťazstvu nepotrebuje ani kľúčovú Pensylvániu.

04:25 Demokrati si podľa stanice Fox News udržia väčšinu v Snemovni reprezentantov Kongresu Spojených štátov a získajú ešte najmenej päť kresiel navyše. "To je dobrá správa pre Bidena - voliči totiž inklinovali k demokratom a môže mu to pomôcť aj vo výsledkoch prezidentských volieb," hovorí Ondrášik. Súboj o Senát, kde mali doposiaľ väčšinu republikáni, je zatiaľ príliš tesný.

04:12 V newyorskom 14. okrsku opätovne víťazí výrazná tvár progresívneho krídla Demokratickej strany a najmladšia kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová.

03:55 Fox News vyhlásili, že Joe Biden má 89-percentnú šancu na víťazstvo vo voľbách. O pár minút neskôr znížili túto šancu na 61 percent.

03:50 Donald Trump vedie na Floride aktuálne o takmer 400-tisíc hlasov. "Florida je kľúčový štát, no najskôr o pol hodinu budeme môcť povedať, či ho Trump určite získa," hovorí Ondrášik. Víťazstvo Floridy bolo kľúčové najmä pre Bidena, bez nej bude potrebovať viac víťazstiev v iných štátoch.

03:36 Žiadne prekvapenie, Joe Biden víťazí vo Washingtone D.C.. Jeho náskok v Ohiu a Severnej Karolíne sa postupne znižuje. Agentúra AP vyhlasuje víťazstvo pre Bidena aj v Colorade.

03:29 Líder republikánov v Senáte Mitch McConnell obhájil svoje senátorské kreslo. McConnell (78) si zaistil ďalší senátorský mandát vo voľbách v štáte Kentucky, kde porazil demokratku Amy McGrathovú.

03:24 Sudca v Nevade predĺžil hlasovanie v zhruba dvoch desiatkach volebných miestností v okrese Clark. Dôvodom sú technické problémy, pre ktoré mali ráno problém otvoriť. O predĺženie na súde požiadala kampaň prezidenta Donalda Trumpa, informuje spravodajský portál CNN.

03:15 “Volebná noc sa vyvíja dobre pre Joea Bidena. Má lepšíe výsledky ako Hillary Clintonová pred štyrmi rokmi. Najmä preto, že v Pensylvánii vedie, aj keď je spočítaných pomerne vysoký počet hlasov. To, že v Texase tiež stále vedie, môže poukazovať na podobný demokratický nárast, ako vo voľbách v roku 2018, ktoré vyhrali demokrati,” hovorí Ondrášik.

Čakáme na výsledky z Ohia, vyzerá to tesne a to znamená, že v blízkych štátoch Stredozápadu Michigan a Wiscnson by Biden mohol vyhrať, ako to predpovedali prieskumy.V Ohiu pritom viedol Trump.

03:00 Priebežné výsledky zatiaľ nahrávajú Joevi Bidenovi.

02:28 “Aj keď skoro je vyhlásiť štát Texas, Joe Biden tam dosahuje lepší výsledok, ako demokrati v minulosti. To je dobré znamenie, možno ani nie tak pre Texas ale pre iné nerozhodné štáty,” hovorí Ondrášik. Stále čakáme najmä na Pensylvániu a štáty ako Wisconsin a Michigan.

02:00 Donald Trump vyhral aj v štátoch Kentucky a Oklahoma. Joe Biden vyhral v Delaware.

01:48 Prvým štátom, v ktorom už americké médiá jasne prisúdili víťazstvo jednému z kandidátov, je tradične republikánska Indiana. Podľa čiastkových výsledkov tam zvíťazil Donald Trump.

01:38 “Túto hodinu je najzaujímavejšia Virgínia a Ohio,” hovorí Ondrášik. “Konzervatívna televízia Fox News hovorí, že Biden vyhral vo Virgínii. Virgínia bol menší battleground state a skoré vyhlásenie, obzvlášť od Fox News, je dobrou správou pre Bidena.”

01:23 “Najzaujímavejšie štáty tejto hodiny sú Georgia a Florida. Florida má zatiaľ asi tretinu hlasov zrátaných a vedie v nej Joe Biden. Aj keď veľmi tesne. V tomto štáte to zrejme nebude výrazné víťazstvo pre žiadneho z kandidátov. Florida je pritom absolútne kľúčová pre Donalda Trumpa,” hovorí Ondrášik.

01:20 Televízia MSNBC vyhlásila štát Vermont v prospech Joea Bidena.

01:05 Zatvorili sa volebné miestnosti v prvých štátoch, ale zatiaľ je ťažko povedať, kto vyhráva. Je to príliš nerozhodné.

00:56 Ani v deň volieb sa kandidát na prezidenta Joe Biden nevyhol jednému zo svojich povestných prerieknutí. Na stretnutí s voličmi vo Philadelphii si pomýlil svoju vnučku so synom Beauom, ktorý je už ale päť rokov po smrti. A nedarilo sa mu ani, keď sa snažil omyl napraviť.

Trapas sa Bidenovi stal, keď podporovateľom predstavoval svoju rodinu. "Toto je môj syn Beau Biden, ktorého mnoho z vás pomohlo zvoliť do delawarského senátu," povedal do megafónu a držal pritom okolo pása jednu zo svojich vnučiek.

A bez toho aby sa opravil, predstavil ju druhýkrát. Tentoraz ako Nataliu, Beauovu dcéru. Lenže ani v tomto prípade sa netrafil. "Nie, nie počkajte, to nie je ona," začal upokojovať dav, ktorý na počesť jeho vnučky začal jasať.

Zistil totiž, že po jeho boku stojí iná vnučka - Finnegan.

Načítavam video...

00:41 Viac ako 13-tisíc hlasov voličov v jednom z okresov v Južnej Karolíne nebudú môcť zrátať okamžite. Dôvodom je tlačová chyba. Člen volebnej komisie v okrese Dorchester Todd Billman vysvetlil, že korešpondenčné hlasovacie lístky nemali vo vrchnej časti riadne vytlačené tabuľky, v dôsledku čoho ich skener na rátanie hlasov nezaregistroval. Chyba však neovplyvňuje hlasy voličov.

Hlasy z dotknutých lístkov budú musieť zrátať ručne, ale nestane sa tak v utorok. Billman uviedol, že výsledky z okresu Dorchester budú skompletizované do piatka.

Viac ako 13-tisíc hlasov voličov v jednom z okresov v Južnej Karolíne nebudú môcť zrátať okamžite. Dôvodom je tlačová chyba. Člen volebnej komisie v okrese Dorchester Todd Billman vysvetlil, že korešpondenčné hlasovacie lístky nemali vo vrchnej časti riadne vytlačené tabuľky, v dôsledku čoho ich skener na rátanie hlasov nezaregistroval. Chyba však neovplyvňuje hlasy voličov.

Hlasy z dotknutých lístkov budú musieť zrátať ručne, ale nestane sa tak v utorok. Billman uviedol, že výsledky z okresu Dorchester budú skompletizované do piatka.

00:37 Biden odmietol predpovedať, kto sa stane víťazom. Zdôvodnil to tým, že je "poverčivý", avšak zdôraznil, že dúfa v pozitívny volebný výsledok. Biden povedal novinárom v meste Wilmington v štáte Delaware, že od svojich členov volebného štábu sa dopočul, že v štátoch Georgia a Florida evidujú "ohromnú účasť" medzi mladými ľuďmi, ženami a staršími Afroameričanmi.

"Veci, ktoré sa dejú, sú dobrým znamením pre (voličskú) základňu, ktorá ma podporuje; ale uvidíme," uviedol. Dodal, že to, kto vyhrá, je "neisté", pretože v hre je veľa štátov.

Biden takisto uviedol, že počas volebnej noci nebude komentovať nijaké výsledky, a to ani vtedy, keď by tak učinil Trump. Biden zdôraznil, že sa vyjadrí len vtedy, ak to bude naozaj potrebné.

00:35 V SME sme na prelome rokov predpovedali, že vyhrá Donald Trump. Pandémia zmenila situáciu, ale tu je naša predpoveď:

Začiatkom roka bude Donald Trump čeliť pokusu o odvolávanie v Senáte, no republikáni, ktorí tam majú pohodlnú väčšinu, ho podporia. V novembri potom obháji kreslo amerického prezidenta, hoci rovnako ako pred štyrmi rokmi, v celkovom súčte zaostane za súperom o milióny hlasov.

Súboj medzi stredovými a ľavicovými politikmi z Demokratickej strany o jeho vyzývateľa vďaka skúsenostiam vyhrá bývalý viceprezident Joe Biden. V predvolebných diskusiách ho však útočnejší Trump zvalcuje.

00:22 O 01:00 SEČ sa voľby skončia v Georgii, Virgínii, Južnej Karolíne, Vermonte a zvyšku Kentucky a Indiany. O pol hodinu neskôr uzavrie miestnosti Severná Karolína, ktorá je jedným z kľúčových štátov pre celkový výsledok volieb.

00:21 V častiach štátov Indiana a Kentucky sa už voľby skončili. Ďalšie štáty uzavrú hlasovanie za hodinu, kedy zrejme začnú americké médiá zverejňovať prvé predbežné výsledky a odhady.

00:16 “Mali by sme sledovať Floridu, v ktorej sa voľby uzavrú medzi prvými. Podľa toho, či to tam bude tesné, môžeme odhadnúť, či má Donald Trump šancu na víťazstvo,” hovorí expert na politickú komunikáciu Branislav Ondrášik.

Kľúčová podľa neho bude Pensylvánia, pretože v tomto štáte pred štyrmi rokmi Trump vyhral a dostala ho k prezidentskému úradu. Aj dnes tadeto vedie cesta k víťazstvu.

23:43 Bezpečnostná agentúra pre kyberbezpečnosť a infraštruktúru uviedla, že voľby sprevádzajú len bežné technické a prevádzkové problémy, pričom doposiaľ neboli zaznamenané žiadne škodlivé kybernetické aktivity zamerané na narušenie hlasovania.

23:32 Obaja kandidáti na prezidenta USA už zavŕšili niekoľkomesačnú kampaň a teraz im zostáva len čakať na to, až začnú z jednotlivých štátov prichádzať správy o prvých výsledkoch.

Volebný štáb prezidenta Donalda Trumpa sa usadil v Bielom dome, zatiaľ čo Joe Biden bude sledovať vývoj volebnej noci z Wilmingtone v štáte Delaware, kde v auguste prijal nomináciu svojej strany.

Trumpov tím si v komplexe Bieleho domu vytvoril celkovo dve stanovištia. Prvé je v Eisenhowerovej budove, ktorá leží vedľa Bieleho domu, druhé je potom priamo v prezidentskej rezidencii.

V štáboch by malo byť spolu asi 400 ľudí, podľa zdrojov televízie CNN by ich však mohlo byť len asi 250, pričom každý z účastníkov by mal podstúpiť rýchlotest na koronavírus.

Rozhodnutie súčasného prezidenta usídliť svoj volebný štáb vo vládnej budove vyvolalo novú kontroverziu, ktorá nastala aj potom, čo Trump na pozemkoch Bieleho domu predniesol prejav po oficiálnom zisku nominácie Republikánskej strany.

Americkí činitelia totiž majú zakázané miešať štátnické povinnosti s politickou činnosťou.

Trump zatiaľ neoznámil, či a kedy sa na akciách svojej kampane objaví a či prehovorí k verejnosti. Uviedol len, že si nepripravuje príhovor pre prípad výhry, ani prehry.

Pomerne nejasné je informácie sú aj plány kandidáta Bidena. Vo Wilmingtone vyrástlo cez deň veľké pódium, a na mieste by podľa dostupných informácií mal byť Biden so svojou manželkou Jill a viceprezidentskou kandidátkou Kamalou Harrisovou.

Na akcii sa však okrem nich zúčastní len Bidenovi najbližší spolupracovníci, ďalší členovia rodín kandidátov a novinári. Demokrat by mal však ešte v utorok večer miestneho času verejne vystúpiť vo svojom štábe.

22:51 V jednej z volebných miestností v americkom meste Des Moines riešili kuriózny problém. V dôsledku dezinfekčného prostriedku na rukách voličov sa tam zasekol skener hlasovacích lístkov.

Hovorca štátneho tajomníka v štáte Iowa Kevin Hall vysvetlil, že niektorí voliči mali ešte vlhké ruky od dezinfekcie, keď odovzdávali svoje hlasy, a nahromadenie dezinfekčného prostriedku nakoniec spôsobilo, že skener prestal fungovať. Do hodiny sa ho však podarilo opraviť.

Aby predišli ďalšiemu zaseknutiu, preniesli pracovníci volebnej miestnosti dezinfekčné stanovisko, ktorého cieľom je predísť šíreniu koronavírusu, ďalej od stroja.

Spravili tak preto, aby mali voliči suché ruky, keď sa po prvý raz dotknú hlasovacích lístkov.

22:43 FBI vyšetruje automatizované telefonáty, o ktorých dostal hlásenia, že počas volebného dňa vyzývajú voličov, aby "zostali doma a zostali v bezpečí".

Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na popredného predstaviteľa Agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúr (CISA).

Na otázku, v ktorých štátoch dostali voliči takéto telefonáty a kto za nimi je, predstaviteľ CISA odkázal na FBI s tým, že "tento problém sleduje". Podobnú odpoveď dal aj na automatizované SMS správy.

Hovorca štátneho tajomníka v Iowe Kevin Hall pre CNN potvrdil, že úrad zdieľal s FBI informácie o zaznamenanom telefonáte, ktorý vyzýval obyvateľov štátu, aby zostali doma. Koľko Iowčanov dostalo takýto telefonát, uviesť nevedel.

22:36 Svoj hlas už odovzdalo približne 102 miliónov voličov, pričom väčšina poštou.

Voľby majú zatiaľ pokojný priebeh, Biely dom sa napriek tomu pripravuje na nepokoje.

Obkolesený je vysokým plotom, ktorý bol nainštalovaný v noci na utorok. Orgány však neevidujú nijakú konkrétnu hrozbu, ide výlučne o preventívne opatrenie, uvádza CNN.

Na možné protesty vo Washingtone sa pripravujú aj obchody a podniky, ktoré si výklady zakrývajú preglejkami.

22:03 Demokratický kandidát Joe Biden počas zhromaždenia v meste Filadelfia v štáte Pensylvánia vyhlásil, že v tohtoročných voľbách očakáva historicky najvyššiu účasť voličov.

"V tomto roku bude voliť najviac ľudí v amerických dejinách," povedal Biden davu svojich stúpencov. Podľa neho sa dá očakávať, že vo voľbách bude hlasovať viac ako 150 miliónov ľudí.

Uviedol, že voliči vo veku od 18 do 30 rokov prichádzajú voliť v stále väčšom počte a že 54 percent hlasov zatiaľ odovzdali ženy.

22:01 Predčasne svoj hlas odovzdalo takmer 102 miliónov voličov, čo predstavuje 73% celkovej účasti v prezidentských voľbách v roku 2016.

Poukazujú na to najnovšie dáta agentúry AP, podľa ktorých predčasné hlasovanie v niektorých štátoch, ako napríklad v Texase a Arizone, už prekročilo celkové hlasovanie spred štyroch rokov.

Najväčší nárast zaznamenali v Kentucky, kde svoj hlas predčasne odovzdalo takmer trinásťnásobne viac voličov ako v roku 2016.

O nárast záujmu o predčasné hlasovanie, osobne alebo korešpondenčne, sa podpísala pandémia nového koronavírusu, keďže voliči hľadali bezpečnosť a pohodlie, ktoré takýto spôsob voľby ponúka.

21:57 Kampaň úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa vyzvala občanov, aby sledovali a dozerali na priebeh hlasovania v kľúčových štátoch.

Podobnú výzvu adresovali svojim prívržencom aj pravicové extrémistické skupiny.

Trump už mesiace bez akýchkoľvek dôkazov varuje pred volebnými podvodmi. Jeho kampaň pre účely monitorovania volebných miestností zorganizovala 50 000 dobrovoľníkov, ktorí sa mohli prihlásiť cez portál "Armáda pre Trumpa".

Kandidát Demokratickej strany na prezidenta Joe Biden tieto kroky kritizoval a označil za pokus o zastrašovanie voličov.

21:07 Sudca amerického okresného súdu vo Federálnom dištrikte Kolumbia nariadil Poštovej službe Spojených štátov, aby vo všetkých spracovateľských strediskách na viacerých miestach v krajine, vrátane kľúčových štátov pre prezidentské voľby, vykonala prehliadky.

Tie majú podľa rozhodnutia sudcu Emmeta Sullivana "zabezpečiť, aby sa hlasovacie lístky nezdržiavali a aby sa identifikované hlasovacie lístky okamžite odoslali na doručenie".

Poštoví inšpektori musia začať s prehliadkami do 15:00 východného času (21:00 SEČ), informuje spravodajský portál CNN.

Prehliadky sa musia uskutočniť v centrálnej Pensylvánii, Philadelphii, Detroite, Colorade, Wyomingu, Atlante, Houstone, Alabame, New Hampshire, Maine, Južnej Karolíne, južnej Floride, Lakelande vo Wisconsine a Arizone.

Kontroly sa konajú v siedmich dôležitých štátoch, ktoré nepovoľujú doručenie hlasovacích lístkov po volebnom dni. Sú nimi Michigan, Wisconsin, Georgia, Florida, New Hampshire, Arizona a Maine.

20:30 Prvá dáma USA Melania Trumpová odovzdala svoj hlas vo volebnej miestnosti v Palm Beach v americkom štáte Florida.

Trumpová, ktorá sa pred nedávnom zotavila z nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, nemala pri vstupe do volebnej miestnosti dýchacie cesty prekryté rúškom ani iným spôsobom.

Na otázku reportéra, prečo nehlasovala predčasne so svojím manželom na Floride, Trumpová odpovedala, že "dnes je deň volieb, preto som sa rozhodla prísť sem a hlasovať".

20:27 Výsledky v štáte Severná Karolína sa oneskoria o najmenej 45 minút. Tamojšia volebná rada sa rozhodla na štyroch miestach predĺžiť čas na hlasovanie po tom, ako mali ráno problémy.

V štáte mali začať hlásiť výsledky o 19:30 miestneho času (1:30 SEČ), po novom sa tak však nestane skôr ako o 20:15 (2:15).

20:12 Môže vyhrať aj kandidát s menším počtom hlasov od voličov ako jeho súper, ktoré štáty rozhodnú a kedy budú známe výsledky? Pripravili sme sprievodcu americkými voľbami>>>

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

20:00 To, že Trump zmení Ameriku, bolo každému zrejmé už po šokujúcej volebnej noci v novembri 2016. V prvom rade v to dúfali jeho voliči.

Verili, že hodením bomby do systému v podobe Trumpovho víťazstva vykorenia korupciu, neduhy Washingtonu a na piedestáli bude opäť stáť mýtická stará dobrá Amerika (nech je akákoľvek).

Trumpovi kritici, voliči demokratov a svetoví lídri (s niektorými výnimkami), boli v šoku. Takisto tušili, že následok tejto politickej rozbušky zrejme vôbec nebude ľahký. Prečítajte si, ako Trump zmenil za štyri roky Ameriku >>>

19:35 Niektorí americkí občania nemajú ani len v deň volieb istotu, že ich odovzdané hlasy budú platné.

Prezident Trump sa totiž zastrája, že sčítavanie hlasov napadne súdnou cestou.

Najvyšší súd USA nedávno povolil americkému štátu Pensylvánia započítať v prezidentských voľbách aj hlasy, ktoré prídu poštou do troch dní po volebnom dni, teda po 3. novembri.

Dal tak za pravdu miestnemu súdu a nie republikánskej strane, ktorá skorší verdikt napadla.

Trump následne v nedeľu avizoval, že hneď po zavretí volebných miestností v Pensylvánii plánuje podniknúť ďalšie právne kroky s cieľom zneplatniť neskôr doručené hlasy.

19:20 Uvažujete ako Trump či Biden? Otestujte sa, kto vám je bližší >>>

19:07 Kľúčové americké burzové indexy zaznamenali výrazný rast, keď investori stavili na víťazstvo demokratického kandidáta Joea Bidena a s ním aj na rýchlu dohodu o ďalších fiškálnych stimuloch.

17:40 Trumpova manželka Melania hlasovala na Floride. Na otázku, prečo minulý týždeň nehlasovala spolu s manželom odpovedala.

„Je deň volieb je dnes takže som sem prišla a hlasovala.“

Načítavam video...

15:40 Trumpov vyzývateľ Joe Biden vyrazil za priaznivcami. So svojimi vnučkami navštívil Scranton v Pensylvánii. V tomto meste vyrastal.

16:45 Donald Trump uviedol, že veľké davy stúpencov na jeho mítingoch počas kampane považuje za skutočný odraz verejnej mienky, ktorý sa premietne do výsledku.

Poznamenal tiež, že sa za víťaza volieb vyhlási až keď "bude víťazstvo jasné", pretože "nie je dôvod hrať hry", informovala agentúra AP.

Republikánsky prezident v rannom rozhovore s televíziou Fox News povedal, že sa spojí s ľuďmi, ktorí mu boli verní, a poďakuje pracovníkom volebného štábu v jeho ústredí vo Virgínii.

Podľa televízie CNN vyjadril Trump mierne sebavedomý odhad svojich šancí na víťazstvo. "Pozerám sa na to tak, že je tu veľmi, veľmi solídne šance na víťazstvo," povedal Trump v rannom telefonickom rozhovore relácii Fox & Friends.

15:00 Najvyšší duchovný vodca Iránu ajatolláh Alí Chameneí sa počas televízneho vystúpenia vysmieval z amerických volieb.

Vzal si "na mušku" nepodložené tvrdenia prezidenta Donalda Trumpa o podvodoch týkajúcich sa hlasovania.

13:03 Dvaja bývalí americkí prokurátori varovali pred odmietnutím prijať výsledok volieb, informuje britská spravodajská stanica BBC.

Eric Holder, ktorý bol členom vlády demokratického prezidenta Baracka Obamu a Michael Mukasey, ktorý pôsobil u republikána Georga W. Busha, v spoločnom stanovisku pre Washington Post uviedli, že sa v minulosti nezhodli v otázkach práva a politiky, ale to im, „nedáva právo konať podľa názoru, že ak nedosiahnu politický výsledok, tak budú demonštrovať."

"Predstavte si krajinu, kde na voľbách nezáleží, pretože tí, ktorí nevyhrajú, nebudú akceptovať výsledok," uviedli významní právnici.

12:44 Biden získal všetkých päť odovzdaných hlasov obci v Dixville Notch v štáte New Hampshire pozdĺž hranice s Kanadou. Voliči odovzdali hlasovacie lístky tesne po polnoci, pričom patrili k prvým priamym hlasujúcim v deň volieb, informuje americká spravodajská stanica CNN.

Podľa tradície sa všetci oprávnení voliči schádzajú v legendárnej „volebnej miestnosti“ v rezorte The Balsams v Dixville Notch, aby odovzdali svoje tajné hlasovacie lístky, akonáhle budú volebné miestnosti otvorené o polnoci.

Po odovzdaní hlasovacích lístkov sa hlasy spočítajú a výsledky neodkladne oznámia skôr, ako kdekoľvek inde, čo z Dixville Notch robí obľúbené miesto pre reportérov a pozorovateľov.

V neďalekej obci Millsfield podporilo 16 voličov úradujúceho republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa a piati Bidena.

Načítavam video...

12:17 Bidenov tím, ktorý má viacero veteránov dialógov s EÚ, jasne povedal, že Európu vníma ako partnera.

Chcú ukončiť recipročné dovozné prirážky, ktoré zaťažili vzájomný obchod za Trumpa a oživiť spoluprácu na jadrovom odzbrojení Iránu. Viac o argumentoch, prečo by Európa volila kandidáta Demokratickej strany, napísal Tomáš Valášek, predseda Výboru pre európske záležitosti NR SR

12:02 Americká Republikánska strana sa za posledné dve desaťročia "dramaticky" odchýlila od myšlienok liberalizmu a v súčasnosti pripomína skôr vládnuce strany v autokratických spoločnostiach než stredopravé strany v Európe, ktoré sa v minulosti mohli považovať za jej ekvivalenty.

Vyplýva to z medzinárodnej štúdie inštitútu V-Dem Göteborskej univerzity vo Švédsku, o ktorej výsledkoch koncom októbra informoval britský denník The Guardian.

Republikánska strana sa od roku 2000 podľa výsledkov tejto štúdie vzdialila od dodržiavania demokratických noriem a pristúpila k podnecovaniu násilia voči svojim politickým oponentom a k prijímaniu postojov a taktík porovnateľných s vládnucimi nacionalistickými stranami v Maďarsku, Indii, Poľsku či Turecku.

Tieto zmeny na jednej strane viedli k vzostupu podpory prezidenta Donalda Trumpa a na druhej strane ich poháňali práve dôsledky jeho politiky.

11:40 Hlasovanie poštou pritom sprevádzajú právne boje súvisiace s rátaním hlasov, ktoré prídu po volebnom dni.

Donald Trump a jeho kampaň naznačili, že podajú žalobu, aby zabránili rátaniu hlasov tri dni po voľbách v dôležitom štáte Pensylvánia. Tam to síce Najvyšší súd Spojených štátov povolil, no viacero konzervatívnych sudcov naznačilo, že sú otvorení prehodnoteniu záležitosti po voľbách.

Okrem toho sa súdy zaoberajú aj poštovým hlasovaním v Minnesote, Severnej Karolíne a Texase.

Načítavam video...

11:30 Prvé volebné miestnosti sa otvorili o 5:00 miestneho času v štáte Vermont. Hoci je utorok volebný deň, rekordný počet voličov - takmer 100 miliónov - už hlasoval vopred, vrátane oboch zmienených kandidátov.

Práve v dôsledku predčasného hlasovania prostredníctvom pošty, o ktoré v čase pandémie nového koronavírusu vzrástol záujem, bude čakanie na výsledky trvať dlhšie, možno niekoľko dní až týždňov, varujú úrady.

10:37 Koncom júla sa americký výskumný inštitút Pew Research Center pýtal Američanov na to, čo považujú za najdôležitejšiu tému volieb.

"Štyria z piatich Američanov uviedli, že pri volení kandidáta sa budú rozhodovať na základe ekonomického kritéria. To znamená, že ekonomická otázka je naozaj niečo, čo je obrovskou témou na diskusiu tak ako pre republikánskych, tak aj pre demokratických voličov," povedal Michal Onderčo, odborník na zahraničnú politiku a medzinárodnú bezpečnosť z Erazmovej Univerzity v Rotterdame.

10:35 Viac ako 100-tisíc hlasovacích lístkov, ktoré odovzdali voliči v Texase prostredníctvom drive-thru stanovíšť zriadených v spojitosti s nárastom prípadov ochorenia COVID-19, bude započítaných do hlasovania v utorkových prezidentských voľbách.

Súd tak odmietol žalobu niekoľkých členov texaskej Republikánskej strany, ktorí tvrdili, že tieto lístky z najväčšieho texaského okresu Harris County sú neplatné a mali by byť vyradené.

Viaceré hnutia za občianske slobody predložili žiadosť o zarátanie týchto lístkov do volebného hlasovania.

9:55 Americké prezidentské voľby sa podľa ústavy musia konať vždy v utorok po prvom novembrovom pondelku.

"Má to praktické vysvetlenie. Voľby boli takto koncipované pred viac ako 200 rokmi, keď boli Spojené štáty americké poľnohospodárskou krajinou. Voľby boli už po žatve, avšak ešte pred zimou. A v utorok preto, že Amerika je veľká krajina, na voľby bolo treba cestovať a v nedeľu treba ísť do kostola," uviedol pre TASR zahraničnopolitický analytik a bývalý minister medzinárodných vzťahov SR Pavol Demeš.

9:35 Podľa septembrového prieskumu Pew Research Center skoro 80 percent zástancov Trumpa a Bidena uviedlo, že má málo, alebo žiadnych priateľov, ktorí by podporovali iného kandidáta než oni sami.

Ešte v januári prieskum spoločnosti Gallup dospel k záveru, že polarizácia medzi voličmi demokratov a republikánov je rekordná.

Kým 89 respondentov z radov republikánskych voličov hodnotilo pôsobenie Donalda Trumpa kladne, iba sedem percent demokratických voličov si myslelo, že súčasný prezident odvádza dobrú prácu.

Načítavam video...

07:11 Hlasovanie v USA sa začalo v dvoch malých obciach v americkom štáte New Hampshire - v Dixville Notch a Millsfield. Zachovali tradíciu aj napriek pandémii koronavírusu. Volebné miestnosti sa tam otvorili v utorok o 00.00 h miestneho času (06.00 h SEČ).

Voliči v Dixville Notch, obci s 12 obyvateľmi, odovzdali prvé hlasy s úderom polnoci.

Obec sa nachádza uprostred lesa, neďaleko kanadskej hranice, a už od roku 1960 tradične hlasuje ako prvá v celej krajine. Susedná dedina Millsfield takisto začína hlasovať o polnoci.

Väčšina volebných miestností na východnom pobreží USA sa otvorí v utorok o 06.00 h či 07.00 h miestneho času (12.00 h či 13.00 h SEČ).

6:44 V Spojených štátoch sa v utorok začal volebný deň. O prezidentský úrad súperia republikánsky prezident Donald Trump a ostrieľaný demokrat Joe Biden.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 6. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 11 283
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 6 014
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 5 064
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 959
 5. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 2 807
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 2 472
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 390
 8. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 1 755
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná snímka.

Európske a ázijské automobilky na politické riešenie nečakajú.


1. dec
Prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNLP Peter Urdzík.

Stúpa vek aj hmotnosť prvorodičiek.


17 h
MS v Katare.

Reportér opisuje, ako na Ukrajine vysielajú MS vo futbale.


Pavlo Posochov 20 h
Ilustračná fotografia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

Predstavenie bombardéra B-21 Raider.

Lietadlo bude schopné niesť konvenčné aj jadrové zbrane.


ČTK 4 h
Ilustračná fotografia.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 7 h
Edward Snowden sa prostredníctvom videoprenosu prihovára účastníkom technologickej konferencie Web Summit v Lisabone, 4. novembra 2019.

Na základe ruskej ústavy už nemôže byť vydaný do zahraničia.


TASR 16 h

Podpora generála Petra Pavla klesla.


SITA 16 h
SkryťZatvoriť reklamu