V utorok 3. novembra si Američania zvolia prezidenta. Buď ním na ďalšie štyri roky ostane Donald Trump, alebo ho v Bielom dome nahradí Joe Biden.
Prinášame otázky a odpovede vysvetľujúce celý proces.
V texte odpovedáme na tieto otázky
- Ako prebieha voľba amerického prezidenta?
- Ktoré štáty rozhodnú?
- Môže vyhrať aj kandidát s menším počtom hlasov od voličov ako jeho súper?
- Kto je favoritom volieb?
- Kedy budú známe výsledky?
- Prečo sa toľko hovorí o predčasnom hlasovaní a hlasovaní poštou?
- Môžu kandidovať aj nezávislí kandidáti?
- Kandiduje Kanye West?
- Kedy preberie víťaz moc?
- Čo ak by Trump neuznal výsledky volieb?
- Akú úlohu majú viceprezidenti?
- O čom bude ešte v utorok rozhodovať?
Prakticky rovnako ako na Slovensku. Ľudia hlasujú v klasických volebných miestnostiach, kde si vyberajú z kandidátov. V Amerike však na rozdiel od Slovenska platí väčšinový systém.
Víťaz teda berie všetko, v tomto prípade všetkých voliteľov za štát. Výnimkou sú len štáty Maine a Nebraska, kde sa volitelia vyberajú pomerným systémom.
Každému štátu prináleží istý počet hlasov voliteľov – najmenej tri, celkový počet závisí najmä od počtu obyvateľov. Iowa má napríklad len šesť hlasov, najľudnatejšia Kalifornia 55.
Celkovo musí víťaz získať aspoň 270 voliteľských hlasov v rámci celých Spojených štátov.
Ak povedzme v Kalifornii vyhrá demokrat Joe Biden, berie 55 hlasov. Ak v Iowe vyhrá republikán Donald Trump, berie šesť hlasov.
Volitelia zastupujúci stranu víťazného kandidáta sa potom 14. decembra stretnú vo Washingtone a formálne potvrdia výsledky volieb vo svojom štáte.
Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.
V Spojených štátoch existujú prakticky tri skupiny štátov – tradične republikánske, tradične demokratické a tradične „nerozhodnuté“. Práve v nich prebieha najostrejšia kampaň a práve od nich často závisí, kto bude novým americkým prezidentom.

Klasickým príkladom je Florida. Štát, ktorý je nielen tradične „nerozhodnutý“, ale bojuje sa v ňom aj o pomerne vysoký počet voliteľských hlasov – 29.
V minulosti práve Florida rozhodla o prehre demokrata Ala Gora a víťazstve prezidenta Georgea W. Busha, aj keď až po tom, ako tam museli prepočítavať hlasy.
Najznámejším nerozhodným štátom je však Ohio. Od roku 1900 sa v Spojených štátoch odohralo 28 prezidentských volieb a len v dvoch sa víťazom stal kandidát, ktorého si nevybralo Ohio. Budúci prezident tu vyhral v posledných štrnástich voľbách vrátane Donalda Trumpa v roku 2016.
Ako kľúčové nerozhodnuté štáty sa tento rok spomínajú aj Pensylvánia, Michigan či Wisconsin, v ktorých Trump pred štyrmi rokmi tesne vyhral, vďaka čomu sa stal prezidentom.
Môže vyhrať aj kandidát s menším počtom hlasov od voličov ako jeho súper?
Vzhľadom na väčšinový systém je to možné a v posledných rokoch aj bežné.
Jednému kandidátovi môže stačiť víťazstvo o jeden hlas vo veľkom štáte, pričom dostane vyšší počet voliteľov ako jeho súper, ktorý vyhrá oveľa výraznejšie v menšom štáte.