- Prvé povolebné odhady hovoria o výhre Merkelovej konzervatívcov
- Druhí skončili socialisti Martina Schulza, tretí extrémisti z AfD
- Údaje o účasti sú podobné ako pred štyrmi rokmi
- O budúcej vláde pravdepodobne rozhodnú menšie strany
- Angela Merkelová sa môže stať po štvrtý raz kancelárkou
Dianie sme sledovali minútu po minúte
23:50 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
23:34 Angela Merkelová sa nedomnieva, že sa v nadchádzajúcich koaličných rokovaniach napriek všetkým očakávaným ťažkostiam objavia neprekonateľné prekážky. Kresťanskí demokrati z únie CDU/CSU to "zvládnu", povedala šéfka CDU vo volebnej centrále svojej strany v Berlíne vo večernom vystúpení s bavorským ministrom vnútra z CSU Joachimom Herrmannom.

Ten nepriamo kritizoval, že sociálni demokrati z SPD vylúčili možnosť pokračovania tzv. veľkej koalície.
V neverejných diskusiách predstaviteľov CDU však podľa kancelárky zaznievala skôr kritika a pesimizmus.
To, že únia CDU/CSU dostane volebnú studenú sprchu, sa očakávalo, nie však v takejto miere, uviedli zdroje, podľa ktorých sa pri tom znova hovorilo aj o nespokojnosti s Merkelovej postupom pri utečeneckej politike a s dlhým ignorovaním pravicovopopulistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD).
Pri možnej koalícii zloženej z CDU, CSU, liberálov z FDP a Zelených nie je jasné, kto by obsadil posty šéfov rezortov financií a diplomacie. Doterajšieho ministra financií Wolfganga Schäubleho (CDU) už pred voľbami stranícke zdroje označovali za možného nástupcu predsedu Spolkového snemu Norberta Lammerta (CDU).
23:14 Analytik Milan Nič hovorí, že voľby priniesli tri hlavné fakty - odchod socialistov z SPD ako menšieho vládneho partnera do opozície, silný, takmer 90-členný mandát pre Alternatívu pre Nemecko (AfD) a oslabenie kancelárky Angely Merkelovej.
“Nebojím sa žiadnej vyšetrovacej komisie.
„
Volebná matematika naznačuje čierno-žlto-zelenú koalíciu "Jamajka" (kresťanskodemokratická CDU/CSU s liberálnou FDP a Zelenými). Analytik však varoval pred unáhlenými závermi.
"Nepredbiehal by som, že naozaj vznikne koalícia Jamajka - to sa dá komentovať, až keď sa vytvorí," upozornil Nič a poznamenal, že najstabilnejšou by bolo pokračovanie veľkej koalície CDU/CSU a SPD.
Merkelová má podľa Niča len dve možnosti, buď Jamajku, alebo menšinovú vládu, ktorú už odmietla. Jej strana zaznamenala veľkú stratu hlasov. A predovšetkým CSU v Bavorsku zaznamenala najhorší výsledok od druhej svetovej vojny.
22:41 Židovské organizácie, ale napríklad aj šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselbornmimoriadne kriticky reagovali na volebný výsledok Alternatívy pre Nemecko.

"70 rokov po skončení vojny sedia opäť neonacisti v Bundestagu," vyhlásil pre tlačovú agentúru DPA Asselborn. Podľa jeho názoru sa musia všetky demokratické strany v Nemecku bez ohľadu na pôsobenie vo vláde alebo v opozícii zomknúť.
22:15 Angela Merkelová reagovala v televíznej povolebnej relácii ARD a ZDF zdržanlivo na hrozby AfD, že chcú vytvoriť komisiu, ktorá by objasnila jej utečeneckú politiku.
Angela Merkelová súčasne avizovala tvrdé vyporiadanie sa s AfD na parlamentnej pôde v súlade s ústavou krajiny.
"Nebojím sa žiadnej vyšetrovacej komisie," zdôraznila šéfka nemeckej spolkovej vlády, avšak dodala: "Musíme dbať na to, aby sme mali ešte dosť času zaoberať sa budúcnosťou. Ide o hospodársku budúcnosť krajiny. Preto nám radím nezačínať nové volebné obdobie iba s prehliadkou minulosti."
22:09 Jeden z členov CDU na margo výsledkov povedal, že najdôležitejšie je mať väčšinu a to CDU v týchto voľbách dosiahla, aj keď si želal lepší výsledok. Zároveň by si želal koalíciu CDU/CSU s liberálmi z FDP, no vie si predstaviť, že by so zelenými mohli spoločne dobre vládnuť.
Možné koalície:
Doterajšia koalícia by mala väčšinu o 42 hlasov. SDU však ide do opozície.
CDU/CSU, liberáli z FDP a zelení by mohli mať väčšinu 31 hlasov. Za dobrú formu koalície to považuje iba 31 percent stúpencov CDU/CSU, 42 percent priaznivcov FDP a 38 percent sympatizantov zelených. Len 23 percent všetkých Nemcov by ich podporovalo.
Programovo blízkej koalícii CDU/CSU s FDP by k väčšine chýbalo 31 hlasov.
S poľutovaním sa vyjadril k volebnému výsledku Alternatívy pre Nemecko (AfD).
"Je to škoda, že dosiahli taký dobrý výsledok. Pred voľbami som hovoril, že 10-percentnú hranicu neprekročia. Všetkých politikov AfD nemožno démonizovať, je tam však aj krídlo, ktoré sa ukazuje ako antisemitské a rasistické. Od ich vyjadrení sa strana doteraz jasne nedištancovala. Toto krídlo sa tam naopak etablovalo a zdá sa, že demokrati v tejto strane svoj boj prehrali. Voliči AfD by si mali dávať pozor, že demokratov v strane vytlačili nabok ľudia ako Höcke alebo aj samotný volebný líder Alexander Gauland," upozornil člen CDU.
Ďalší člen CDU, tentoraz jej mládežníckej organizácie, povedal, že výsledky hlasovania treba vnímať aj ako objednávku verejnosti na zmenu kurzu. "Mám na mysli predovšetkým utečeneckú krízu," zdôraznil.
"Doteraz sme sa do nálad verejnosti asi nie celkom trafili. No ak sme napriek tomu dostali od verejnosti poverenie vládnuť, sme to my, čo by sme mali zobrať na seba túto povinnosť zmeny kurzu," dodal.
21:09 Stovky demonštrantov vyšli na Alexandrovo námestie v centre Berlína, aby protestovali pred jednou z tamojších výškových budov proti Alternatíve pre Nemecko (AfD), ktorej činitelia tam oslavujú volebný úspech. Na mieste je množstvo policajtov, ktorí zabezpečujú miesto kordónom.
Mnohí z rádovo stoviek nespokojných, medzi ktorými nechýbali zástupcovia ultraľavicových zoskupení vrátane Antify sprevádzajú protestnú akciu hlasitým piskotom a pokrikmi ako Zmiznite, zmiznite, AfD rasistický balík či Celý Berlín nenávidí AfD.
Na jednom z transparentov nechýbal nápis Rasizmus nie je alternatíva.

20:52 Volebný líder extrémistickej AfD Alexander Gauland vníma výsledok ako mandát na vyhlásenie boja proti budúcej spolkovej vláde.
"Vrátime si našu krajinu a náš ľud," vyhlásil kontroverznými výrokmi známy predstaviteľ AfD, ktorý avizoval poľovačku na úradujúcu kancelárku i hon na vládu.
Gaulandova kolegyňa a volebná líderka strany Alice Weidelová chce vytvoriť vyšetrovacé grémium, ktoré by sa zaoberalo nešpecifikovanými porušeniami práva Angelou Merkelovou.
20:35 Pred Alternatívou pre Nemecko varovali aj zástupcovia všetkých ostatných strán, ktoré sa dostali do parlamentu.
Extrémistická Alternatíva pre Nemecko podľa takmer polovice voličov pochopila lepšie než iné strany, že sa ľudia necítia bezpečne.

Ukazuje to prieskum verejnej mienky pre verejnoprávnu televíziu ARD. Z prieskumu pre verejnoprávnu televíziu ZDF zas vyplýva, že AfD volilo výrazne viac mužov než žien.
O tom, že strana lepšie rozumie obavám Nemcov, je presvedčených 49 percent voličov. 35 percent považuje za dobré, že strana chce výrazne obmedziť príchod utečenecov. 37 percent voličov oceňuje snahu AfD obmedziť vplyv islamu.
Drtivá väčšina, 86 percent, je zároveň presvedčená, že sa nedostatočne dištancujú od pravicového extrémizmu.
20:09 Predseda FDP Christian Lindner prejavil ochotu dohodnúť sa s konzervatívcami na vytvorení vlády, žiada však zmenu kurzu. Strana Zelených varovala, že koaličné jednania budú zložité. Koalícia CDU/CSU, FDP a Zelených je potom, čo sociálni demokrati oznámili, že odídu do opozície, zrejme jedinou možnosťou.
"Do vlády nás nemôžu nútiť," upozornil miestodržiteľ strany Wolfgang Kubicki.
“Som rada, že sme dosiahli strategické volebné ciele.
„
Popredná kandidátka Zelených Katrin Göringová-Eckardtová na odhady a úvahy o vytvorení vlády reagovala, že nebudú "jednoduchým partnerom".
"Budú to zložité rozhovory," doplnila s tým, že sú otvorené rozhovory so vštetkými stranami okrem Alternatívy pre Nemecko.
To pripustil tiež bývalý predseda Zelených Jürgen Trittin, podľa ktorého sa CDU musia stať ekologickejšími, FDP sociálnejšími a CSU liberálnejší, aby vznikla koalícia.
19:51 Volebný výsledok je pre nás horkým sklamaním, tak spoločný výsledok CDU/CSU, ako aj výsledok CSU v Bavorsku," reagoval na odhady predseda bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer. Na pravej strane sa podľa neho vytvoril priestor, ktorý zaujala AfD, teraz je treba tento priestor opäť zabrať.

19:43 Podľa mnohých analytikov je dobré, že SPD pôjde do opozície. Minimálne pre tých, ktorí sa obávali, že extrémistická AfD by mohla byť hlavnou opozičnou silou. Zaistilo by jej to napríklad predsedníctvo vo viacerých výboroch v Bundestagu.
Merkelová to s vyvorením novej vlády nebude mať jednoduché. Prečítajte si, aké má možnosti.
19:18 Priali sme si trochu lepší výsledok, ale dosiahli sme svoje ciele, povedala po oznámení výsledkov volieb kancelárka Angela Merkelová. Voličov, ktorých konzervatívci z CDU/CSU stratili v prospech extrémistov z AfD, chce Merkelová získať späť.
"Som rada, že sme dosiahli svoje strategické volebné ciele," povedala kancelárka. "Únia CDU/CSU sa stala najsilnejšou frakciou v parlamente, môžeme vytvoriť vládu a nikto nemôže vytvoriť vládu proti nám," dodala Merkelová.
Po dvanáctich rokoch pri moci podľa nej nie je víťazstvo konzervatívcov "vôbec samozrejmosťou".
“Dnešok je ťažkým a horkým dňom pre sociálnu demokraciu.
„
Strany únie budú volebný výsledok AfD detailne analyzovať, pretože chcú voličov AfD získať späť, a to riešením problémov, akceptovaním ich starostí, a sčasti aj ich obáv, avšak predovšetkým dobrou politikou, odznelo z úst šéfky spolkovej vlády za veľkého aplauzu prítomných.
Podľa Merkelovej teraz treba vytvoriť predpoklady, aby sa Nemecku darilo aj za päť, desať rokov. Ide o to postarať sa o hospodársky blahobyt, zachovať súdržnosť Európskej únie, vybudovať silnú Európu a bojovať proti ilegálnej migrácii a príčinám masového exodu ľudí.
19:08 Martin Schulz priznal porážku SPD v parlamentných voľbách. Strana bude podľa neho v opozícii v Spolkovom sneme bojovať za svoje hodnoty - demokraciu, toleranciu a rešpekt.

"Dnešok je ťažkým a horkým dňom pre sociálnu demokraciu," povedal Schulz po oznámení výsledkov v centrále SPD v Berlíne. Na margo vstupu extrémistov z AfD do parlamentu poznamenal, že SPD bude bojovať proti prejavom rasizmu v parlamente.
18:29 Sociálni demokrati, ktorí doteraz vládli v koalícii s konzervatívcami Merkelovej, sa po oznámení výsledkov rozhodli pre odchod do opozície. Oznámil to doterajší predseda parlamentnej frakcie strany Thomas Oppermann.
Vo volebnom štábe extrémistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) vypukol po oznámení odhadov jasot.

18:03 Nemecké parlamentné voľby vyhrali konzervatívci kancelárky Angely Merkelovej. Vyplýva to z prvých exit pollov, ktoré po uzavretí volebných miestností zverejnili stanice ARD a ZDF.
Merkelovej CDU/CSU podľa nich získala 32 percent hlasov, socialisti Martina Schulza oproti posledným voľbám prepadli a hlas im dalo len 20 percent voličov.
V Bundestagu bude prvýkrát aj extrémistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) a získala 13 percent, teda o niečo viac, ako predpovedali prieskumy.
Do parlamentu sa dostali aj Slobodní demokrati (FDP), Zelení a krajne ľavicová Ľavica (Die Linke)
18:00 Volebné miestnosti sa zatvorili.
17:47 82-ročný Franz bol jedným z obyvateľov Berlína, ktorí hlasovali na rovnakom mieste ako kancelárka. "Som už takmer 60 rokov členom SPD, rozhodovanie teda pre mňa nebolo ťažké," povedal. "Prajem si, aby Martin Schulz získal pre sociálnu demokraciu viac hlasov než predtým, pretože je naozaj dobrý," dodal.

Zároveň si však myslí, že nie je veľmi pravdedobné, že by sa predseda SPD mohol ešte stať kancelárom. Hovorí však, že ak strana prehrá, musí bezpodmienečne ísť do opozície. "Už žiadna veľká koalícia," dodal.
Prakticky všetky predvolebné prieskumy prisúdili sociálnej demokracii druhé miesto. Otázkou zostáva, ktorá strana bude treťou najsilnejšou.
Podľa Franza ňou budú "bohužiaľ fašisti, nacionalisti a xenofóbovia" zo strany Alternatíva pre Nemecko. ROvnaký názor má aj 36-ročná Gesine, ktorá tiež prišla voliť do Humboldtovej univerzity. Pokiaľ sa podľa Gesine dostanú do parlamentu, neohrozí to ale nemeckú demokraciu.
16:51 V bavorskom Mníchove ešte stále pokračuje Oktoberfest. Napriek voľbám je aj v nedeľu na pivnom festivale rušno a prilákal mnoho ľudí.

16:32 Predbežné údaje o účasti naznačujú, že vo viacerých veľkých mestách krajiny prišlo k urnám viac voličov ako pred štyrmi rokmi.
Celoštátne predbežné údaje zverejnia v Berlíne čoskoro, avšak už predpoludním hlásili z Hamburgu, že odvolilo 37,4 percenta oprávnených voličov, čo je dvojpercentný nárast oproti porovnateľnému obdobiu volieb 2013.

V Mníchove činila zasa na pravé poludnie účasť vrátane hlasujúcich listom 57,1 percenta, čo je dokonca o takmer 13 percent viac ako pred štyrmi rokmi.
O viac ako tri percentá voličov prišli k urnám v Norimbergu, o pol percenta vyššiu účasť hlásili zo Stuttgartu.
Kým v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko odvolilo predpoludním takmer o štyri percentá voličov viac ako v roku 2013, v Sasku bola volebná účasť podobná ako pred štyrmi rokmi a v Durínsku dokonca o takmer sedem percent nižšia.
16:22 Zrejme najkurióznejším volebným okrskom v Nemecku je Basdorf, obec v spolkovej krajine Brandenbursko, ktorá má iba 23 oprávnených voličov, pričom až 18 z nich už hlasovalo vopred poštou. A tak šesť členov volebnej komisie celý deň čaká na piatich voličov, ak bude účasť stopercentná. Upozornil na to denník Märkische Allgemeine Zeitung.
“Prostredie bude nové, veľmi veľa od neho bude závisieť aj osud budúcej Európy, jej budúcej konštrukcie.
„
15:57 Extrémistická Alternatíva za Nemecko (AfD) sa prvýkrát pravdepodobne dostane do Bundestagu. Podľa prieskumov by mohla získať až desať percent, čo by znamenalo zisk asi 70 mandátov.
Ak by Merkelová so Schulzom vytvorila veľkú koalíciu, hrozí, že AfD bude hlavnou opozičnou stranou. Zaistilo by jej to milióny zo štátneho rozpočtu a jej členovia by šéfovali viacerým parlamentným výborom.
Sociálnymi sieťami v Nemecku sa v nedeľu šírila aj táto fotka smetného koša, na ktorom je nápis „Volebná urna“.
Loading
...
15:14 Keď sa novinári pýtali Martina Schulza, koľko hlasov jeho socialisti dostanú, odpovedal, že "dosť na to, aby som sa stal kancelárom." Predvolebné prieskumy to však videli inak, Sociálni demokrati strácali na vládnucu koalíciu CDU/CSU 14 percentných bodov.
15:01 Nemecká kancelárka Angela Merkelová už odovzdala svoj hlas vo voľbách do Spolkového snemu (Bundestagu). Predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) pristúpila k volebnej urne spoločne so svojím manželom Joachimom Sauerom v nemeckej metropole Berlín, informovala agentúra DPA.
14:56 František Šebej poukázal, že do Spolkového snemu (Bundestagu) sa prvýkrát dostane aj euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD).

"Prostredie bude nové, veľmi veľa od neho bude závisieť aj osud budúcej Európy, jej budúcej konštrukcie, lebo veci sa hýbu a odchod Británie znamená, že rola Nemecka, samozrejme aj Francúzska vo vnútri Európskej únie stratila istú korekciu, ona stúpne, naše osudy veľmi závisia od toho, v akej konštelácii bude zostavená budúca nemecká vláda," doplnil.
Europoslanec a predsedu strany SaS Richard Sulík hovorí, že rozumná alternatíva k Angele Merkelovej v súčasnosti v Nemecku nie je. Za najlepší výsledok volieb by považoval vznik čierno-žltej dvojkoalície zo strán únie CDU/CSU na čele s Merkelovou a nemeckých liberálov - FDP.
Z pohľadu hektickej situácie v medzinárodnej politike je Merkelová požehnaním, doplnil Šebej s tým, že je plus-mínus hlas rozumu.
14:04 Analytik Milan Nič hovorí, že Bratislavský proces o preformátovaní EÚ po odchode Británie čaká na výsledok volieb, ktoré rozhodnú o koaličnom partnerovi pre CDU/CSU Angely Merkelovej a tým aj o podrobnostiach nového smerovania EÚ.
"To naplno vypukne teraz. Je tu časové okno do volieb do Európskeho parlamentu v máji 2019, keď sa očakáva, že obdobie roka a niečo bude obdobím veľmi intenzívneho hľadania nového konsenzu a kompromisov v primárnych politikách EÚ," povedal Nič a dodal, že dôležité budú dohody medzi Berlínom a Parížom a následná reakcia ostatných krajín.
Zadefinované sú podľa Niča tri oblasti európskej politiky, kde je už pripravený posun: nové fungovanie eurozóny, obrana a bezpečnosť, a migrácia a azylové procesy.
Ak bude v Nemecku pokračovať veľká koalícia CDU/CSU-SPD, socialisti budú Merkelovú tlačiť na viac solidarity a do dohody s Francúzskom a južnými štátmi eurozóny; pravdaže pri rešpektovaní nemeckých červených línií.

Bude to znamenať snahu mať silnejší spoločný rozpočet, silnejšieho ministra financií, väčšiu fiškálnu kapacitu a silnejší Európsky monetárny fond.
Ak by sa však koaličným partnerom CDU stali Slobodní (FDP), zopakuje sa dôrazná politika Merkelovej vlády v čase začiatku gréckej krízy. Pôjde o prísnejší postoj voči zadlženým krajinám, neochotu riskovať nemecké peniaze či tlak na zavedenie opatrení na podporu ekonomického rastu.
Vylúčiť podľa analytika nemožno ani snahu o vytlačenie nereformovaných krajín z eurozóny. Dôležitým faktorom v koaličných rokovaniach v Nemecku bude teda aj to, že ak bude vo vláde FDP, bude ťažké dosiahnuť kompromis s Francúzskom, dodal Nič.
12:41 Keď si sociálni demokrati v marci zvolili za svojho šéfa Martina Schulza, v prieskumoch začali okamžite rásť. Analytici hovorili o takzvanom „Schulzovom efekte“. Ten však postupne vyprchal a SPD začala v prieskumoch opäť klesať. Ukazuje to aj graf, na ktorom vidieť, ako preferencie socialistov idú strmo nahor a následne opäť nadol.
Prečítajte si, kto je Martin Schulz.
Loading
...
11:50 Najmenej pol hodinu pred uzavretím volebných miestností bude asi päť ľudí vedieť, ako voľby dopadnú. Ide o zamestnancov agentúry pre výskum verejnej mienky Infratest dimap, ktorá sa celý deň pýta ľudí, ako hlasovali a presne o 18:00h zverejní prvé odhady výsledkov.

"Od zhruba 10., 11. hodiny budeme každú hodinu dostávať priebežné vyhodnotenie," hovorí šéf spoločnosti Nico Siegel.
"Máme spolupracovníkov vo viac než 600 obvodoch, ktorí sa od 08:00h pýtajú ľudí, ako hlasovali," popisuje postup. Za celý deň vyspovedajú asi 120-tisíc voličov.
Obzvlášť prvé čísla treba brať s rezervou. "Vieme, že behom dňa sa vývoj mení. Typické je, že Zelení skôr posilňujú, ich voliči vstávajú zrejme neskôr, alebo chodia neskôr voliť," dopĺňa s úsmevom. "U CDU je priebeh opačný," hovorí.
"O 17:30h vieme, akú prognózu zverejníme," pokračuje Siegel o číslach, ktoré budú o 18:00h na verejnoprávnej televízii ARD sledovať milióny divákov.
11:14 Ak si chcete skrátiť čakanie na výsledky volieb, môžete si zahrať online volebnú hru Bundesfighter. Vývojári z Unity sa inšpirovali legendárnou hrou Street Fighter. Merkelová bojuje ako reptilián, Zelení ako dvojhlavé siamské dvojičky a hlavnou zbraňou líderky extrémne ľavicovej Die Linke je kosák.

10:55 Už krátko po otvorení volebných miestností svoj hlas odovzdali predsedovia menších strán, ktoré sa usilujú o vstup do parlamentu, Christian Lindner zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) a Cem Özdemir zo strany Zelených.
Kancelárka Angela Merkelová sa chystá odvoliť poobede okolo 14:30h.
10:24 Analytik Milan Nič z Centra Roberta Boscha pre strednú a východnú Európu hovorí, že každá strana v Nemecku sa uchádza o hlasy Turkov, a to napriek nedávnej výzve tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby tamojší Turci nevolili CDU, SPD ani Zelených ako nepriateľské strany voči Turecku.
"Tu v Berlíne tá otázka má osobitný kolorit, pretože - odhady sú rôzne - registrovaných na turecké referendum tu bolo 140-tisíc Turkov," hovorí analytik.
"Ale odhady celej populácie, aj tých, ktorí nemajú turecké občianstvo, ale sú napríklad z druhej generácie, sú až 300- až 400-tisíc," skonštatoval Nič.
Dodáva, že z tureckých kruhov počul, že najväčšia časť Turkov v Berlíne voliť vôbec nepôjde.

09:58 V hlavnom meste Nemecka Berlíne sa v nedeľu koná aj 44. berlínsky maratón, bežcov neodradilo ani sychravé počasie. V pozadí je na fotografii Brandenburská brána.

09:47 Ustanovujúce zasadanie nového Spolkového snemu sa musí uskutočniť najneskôr do 30 dní po voľbách. Koaličné rokovania však môžu trvať dlhšie a až po ich uzavretí dôjde k voľbám kancelára či kancelárky.
“Choďte a voľte! Každý hlas sa ráta - aj ten váš.
„
Bundestag bude mať s určitosťou viac ako minimálny počet 598 poslancov.
Vzhľadom na relatívne komplikovaný nemecký volebný systém ich môže byť podľa odhadov znalcov pomerov tentoraz až 700.
V tejto súvislosti sa v Nemecku už s predstihom špekuluje o nákladoch navyše, ktoré môžu dosiahnuť podľa odhadov desať miliónov eur.
Prestavba interiéru parlamentu je pri tom ešte najmenším problémom, veď poslanci navyše budú potrebovať svoje kancelárie, spolupracovníkov a dostanú diéty. Snaha odstupujúceho predsedu Spolkového snemu Norberta Lammerta o limitovanie počtu poslancov na 630 sa nestretla zväčša s porozumením politických strán.

09:09 Strany súčasnej koalície musia rátať s tým, že na rozdiel od posledných volieb v roku 2013 o niekoľko percentných bodov prepadnú. Schulzovým Sociálnym demokratom dokonce hrozí najhorší výsledok. Ich doterajším minimom bolo 23 percent v roku 2009.
Posilnenie naopak môžu čakať slobodní demokrati z FDP, ktorí naposledy z parlamentu vypadli, a tiež Alternatíva pre Nemecko, ktorá pred štyrmi rokmi skončila tesne pred bránami tamojšieho snemu.
08:33 O priazeň voličov sa uchádza celkove 42 politických strán, hnutí, združení a iných zoskupení, respektíve ich nominanti, len časť z nich však na celom území krajiny a s reálnymi predpokladmi na prekonanie hranice zvoliteľnosti.

08:00 Volebné miestnosti sa otvorili, Nemci môžu hlasovať do 18:00h. Exit polly sa zverejnia hneď po zatvorení miestností.
07:03 Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval občanov, aby prišli k volebným urnám a odovzdali svoj hlas v parlamentných voľbách. V článku pre nedeľník Bild am Sonntag, z ktorého citovala agentúra DPA, označil hlasovanie za "občiansku povinnosť".
"Choďte a voľte! Každý hlas sa ráta - aj ten váš," odkázal prezident voličom, ktorí majú určiť nové zloženie nemeckého Spolkového snemu. "Ľudia, ktorí nevolia, umožňujú druhým, aby rozhodovali o budúcnosti našej krajiny," dodal Steinmeier.
Právo hlasovať má približne 61,5 milióna osôb. Očakáva sa, že účasť bude vyššia ako pri voľbách pred štyrmi rokmi, keď dosiahla 71,5 percenta.
BERLÍN, BRATISLAVA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa môže stať jedným z najdlhšie vládnucich lídrov v Európe. Rozhodnú o tom nedeľňajšie parlamentné voľby. Pri moci je nepretržite už od roku 2005 a kancelárkou sa môže stať už po štvrtýkrát v rade.

Merkelovej konzervatívci (CDU/CSU) pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v prieskumoch jednoznačne vedú pred druhými socialistami (SPD) na čele s Martinom Schulzom. Rozdiel medzi nimi je asi 15 percent.
O budúcej nemeckej vláde však pravdepodobne rozhodnú menšie strany. Do Bundestagu sa dostanú až štyri z nich a všetky majú v prieskumoch takmer rovnaké preferencie: liberálni Slobodní demokrati (FDP), Zelení, extrémne ľavicová Ľavica (Die Linke) aj krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD).
Volebné miestnosti sa zavrú o 18. hodine nášho času. Exit polly zverejnia okamžite po tom, konečné výsledky sa očakávajú v pondelok nadránom okolo 3. hodiny.
Ako sa CDU propaguje v centre Berlína
V niekdajšom obchodnom dome Jandorf v centre Berlína, kde v období NDR sídlil Ústav módneho návrhárstva, si Kresťanskodemokratická únia Angely Merkelovej pred tohtoročnými voľbami do Spolkového snemu zriadila propagačné centrum s jazykolomným názvom #fedidwgugl-Haus.
Usmievajúca sa kancelárka z letáku pozýva na prezretie si "schodného programu CDU". Historická budova mierne zarazí oknami polepenými do nemeckej trikolóry a jej odtieňov, ktoré CDU - inak tradične "čierna" strana - používa vo volebnej kampani. Hneď pri vchode udrie do očí - ale i uší - obrovské plyšové srdce zavesené zo stropu stredovej haly, ktorého tlkot púšťaný zo zvukovej slučky symbolizuje pulzovanie nemeckého hospodárstva a tepny, ktoré z neho vychádzajú, ukazujú na dve veľkoplošné obrazovky.
Na nich sa CDU honosí ekonomickými výsledkami krajiny počas dvanásťročnej vlády Merkelovej.
Ošarpané steny a dva roboty
#fedidwgugl-Haus - ktorého názov je mimochodom zloženinou počiatočných písmen volebného sloganu kresťanských demokratov "Für ein Deutschland, in dem wir gut und gerne leben" (Pre Nemecko, v ktorom dobre a radi žijeme) - stavil na ošarpanosť a moderné technológie.
V jednom rohu niekdajšieho obchodného domu, v tom najlepšie osvietenom, kam to návštevníka akosi prirodzene ťahá, si nemožno nevšimnúť štylizovane ošarpané steny a ešte dezolátnejší strop. Rohu však kraľujú dva roboty - Dave a Emma - ako symboly prichádzajúcej éry digitalizácie.
V jednom rohu niekdajšieho obchodného domu, v tom najlepšie osvietenom, kam to návštevníka akosi prirodzene ťahá, si nemožno nevšimnúť štylizovane ošarpané steny a ešte dezolátnejší strop. Rohu však kraľujú dva roboty - Dave a Emma - ako symboly prichádzajúcej éry digitalizácie.
"Tá mašina s papiermi je super, pred chvíľou sme si to vyskúšali," povedala mladá žena s dvoma školopovinnými deťmi.Pripustila, že k CDU jej takýto počin nie príliš sedí, ale "toto spravili dobre". Po displeji s priloženým elektronickým perom kreslili predovšetkým deti. Stačilo nakresliť, chvíľu počkať a robot Dave - alebo masívna hydraulická ruka - sa rozhýbal. Spoza seba zodvihol z kôpky na zemi papierik, predložil ho Emme tak, aby mala pohodlie a tá naň pomalými ťahmi nakreslila obrázok z displeja. Vrtký Dave sa potom znova otočil a úhľadne prilepil papierik na stenu alebo okno.
"Máme slobodu a demokraciu, takže si každý môže napísať, čo chce. Samozrejme, ak niekto nakreslí hákový kríž alebo nejaký vulgárny obrázok, tak to nepovolím. Ale ak napríklad napíše 'Volím FDP', tak to samozrejme pustím," vysvetlil trochu nenápadný mladý muž s notebookom na stolčeku.
Schodný program CDU si opäť získal najmä tých, ktorí ešte zopár volebných období nebudú môcť ísť k urnám, aj na druhej, temnejšej strane haly.
Rodinná obývačka
Práve deti poskakovali pred čudesnou obrazovkou, ktorá fungovala ako zrkadlo, avšak prizerajúcemu sa namiesto hlavy vykreslila obrovský smajlík - usmievajúci sa alebo mračiaci sa, podľa výrazu tváre. Jeden postarší pán prizerajúci sa zobďaleč však vyzeral spokojne.
"Je to veľmi dobrá nová myšlienka predstaviť takto svoj program v dome a nechať návštevníkov, aby si ho zažili. Je to naozaj jedinečné, návštevníkov to vtiahne do diania, môžu byť aktívni a je to celé zábavné. Avšak nie je to iba o zábave, ale aj o informáciách. Je to oveľa lepšie než čítať 200 strán papierov," povedal a vykročil smerom k displejom, kde hráč mohol jednoduchým klepaním po obrazovke ochraňovať školáčika pred nadávkami alebo planétu pred kybernetickými útokmi.
Kým na prízemí, vrátane "rodinnej" obývačky postavenej z kartónových škatúľ, sa prechádzali asi dva tucty ľudí, poschodie domu predstavujúceho schodný program okrem dvoch či troch zablúdencov v sobotu popoludní - iba deň pred voľbami - zívalo prázdnotou.
"Miestnosť mnohorakosti - tu chceme s tebou diskutovať a počuť tvoj názor. Pretože z mnohých názorov pozostáva Nemecko, v ktorom dobre a radi žijeme," stálo na štítku na stene. Diskutovať však nemal kto. "Takto je to vždy, sú tu vždy nejakí ľudia a všetci chcú informácie o programe," reagovala trochu rozpačito jedna z usporiadateliek stojaca na prízemí s kôpkou tričiek v náručí.