BERLÍN, BRUSEL. Pre mladého Martina Schulza to krátko po tom, ako dovŕšil dospelosť, nevyzeralo príliš nádejne. Opustila ho priateľka, prepadol alkoholu, neskôr nedokončil ani strednú školu a nebyť jeho otca, ktorý aj v tých chvíľach veril vo vlastného syna, dnes by určite nebol asi druhým najznámejším nemeckým politikom.
„Hovoril mi, že nie som hlúpy, mám jazykové nadanie a dosiahnem veľké veci. Som rád, že som sa riadil jeho radami,“ povedal ešte pred dvoma rokmi pre lokálne noviny BZ-Berlin.
Martin Schulz
- Narodil sa v roku 1955 v Severnom Porýní-Vestfálsku v dedinke Helhrath na hranici s Belgickom a Holandskom.
- Začínal ako predavač kníh, začiatkom 80. rokov si otvoril vlastné kníhkupectvo.
- V roku 1987 sa stal starostom mestečka Würselen. Vo veku 31 rokov bol najmladším starostom v spolkovej krajine Porýnie- Vestfálsko.
- V roku 1994 ho prvýkrát zvolili za predsedu Európskeho parlamentu.
- Jeho predsedom sa stal v roku 2012 a je ním dodnes.
- V roku 2017 chce byť poslancom nemeckého Bundestagu a pravdepodobne aj ministrom zahraničia.
Schulz, ktorý to neskôr z predavača kníh dotiahol až na tretieho najmocnejšieho muža Európskej únie, chce teraz konečne preraziť aj v najvyššej nemeckej politike.
Vo štvrtok vyhlásil, že sa po rokoch v Bruseli vracia domov a bude kandidovať v budúcoročných voľbách do Bundestagu.
Akú úlohu v nich zohrá, ešte nie je jasné.
Podľa luxemburského denníka Wort je to pre Nemcov dobrá správa, podľa Financial Times výzva pre kancelárku Angelu Merkelovú, podľa Die Welt však o Schulzovi politici v Berlíne takmer nič nevedia.
Obranca, proti ktorému nechcete hrať
Kto je tento muž, ktorého taliansky premiér Silvio Berlusconi v roku 2003 prirovnal k strážcovi nacistického tábora a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker o ňom žartom vyhlásil, že ak odíde z Bruselu, odíde aj on sám?
„Je to obranca, proti ktorému by ste nechceli hrať,“ povedal o Schulzovi pre Euractiv Cornelis Simons, jeho bývalý futbalový spoluhráč.
