SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Francúzskym prezidentom bude Macron, Le Penová chce meniť stranu

Centristu Macrona volilo až 65 percent Francúzov, nacionalisti sú sklamaní.

Emmanuel Macron ďakuje voličom pred parížskym Louvrom.Emmanuel Macron ďakuje voličom pred parížskym Louvrom. (Zdroj: TASR/AP)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

 • Víťazom francúzskych prezidentských volieb sa stal centrista Emmanuel Macron.
 • Po spočítaní všetkých platných hlasov získal Macron 66,06 percenta hlasov.
 • Jeho súperka, krajná pravičiarka Marine Le Penová získala 33,94 percent hlasov, víťazovi pogratulovala.
 • K politike pristupuje ako k startupu. Profil Emmanuela Macrona.

PARÍŽ, BRATISLAVA. Novým francúzskym prezidentom bude centrista Emmanuel Macron. V nedeľu o tom rozhodlo takmer 20 miliónov voličov, ktorí za neho hlasovali. Po sčítaní všetkých odovzdaných platných hlasov ich bývalý minister hospodárstva získal 66,06 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajne pravicovú političku Le Penovú podporilo 33,94 percent voličov. Zo 47 miliónov registrovaných voličov sa 25,38 percent k hlasovacím urnám nedostavilo. Podľa agentúry Reuters ide o takmer rekordnú neúčasť.

Tiež rekordných 11,5 percent odovzdaných hlasov bolo buď prázdnych alebo poškodených.

Nedeľné voľby sprevádzali bezprostredne po vyhlásení odhadov výsledkov menšie protesty. Až štvrtina oprávnených voličov k urnám nešla a asi štyri milióny ľudí na protest do urien hodili prázdny alebo znehodnotený hlasovací lístok. Ani jeden z kandidátov mnohým nevyhovoval.

Gratulovali mu lídri

Víťazstvo bývalého ministra financií a bankára potešilo najmä proeurópsky orientovaných ľudí. Kým Le Penová počas kampane na Úniu viackrát útočila, Macron sa prezentoval ako zástanca európskych hodnôt a reforiem.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chcem poďakovať Francúzom, ktorí ma volili, aj keď vo mňa neveria. Viem, že to nebolo ľahké. Viem, že máme svoje rozdiely a budem ich rešpektovať. Budem obraňovať Francúzsko," povedal Macron pred tisíckami podporovateľov pred múzeom Louvre v Paríži. Aj v predchádzajúcom prejave zopakoval, že si váži Le Penovej voličov a jeho úlohou bude spojiť Francúzov, aby neboli nútení voliť extrémistov.

K víťazstvu Macronovi hneď gratulovali zahraniční lídri. "Tešíme sa na spoluprácu s novým prezidentom," napísala britská premiérka Theresa Mayová. "Je to víťazstvo pre silnú a jednotnú Európu a pre francúzsko-nemecké priateľstvo," reagovala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Slovenský prezident Andrej Kiska napísal, že "je to víťazstvo pre všetkých, ktorí veria v Európu."

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Francúzi zvolili nováčika. Čo ho dostalo do Elyzejského paláca? Čítajte 

Le Penová chce zmenu

Kandidátka krajnej pravice Marine Le Penová blahoželala víťazovi, no neodpustila si ani kritiku. Le Penová chce po porážke transformovať Národný front na širšie politické hnutie.

"Mali by sme vytvoriť novú politickú silu. Vyzývam všetkých vlastencov, aby sa k nám pripojili v rozhodujúcej politickej bitke," povedala Le Penová. O mesiac totiž Francúzsko čakajú parlamentné voľby, ktoré môžu definovať aj to, akú podporu bude mať pre svoje návrhy prezident.

Macronovo hnutie En Marche! (Vpred) zatiaľ nemá v parlamente zastúpenie.

Voľby vo Francúzsku sme sledovali minútu po minúte:

23:28 Až 90 percent voličov v Paríži podporilo Emmanuela Macrona, napísala na Twitteri starostka Paríža Anna Hidalgová.

23:22 Pri spočítaní 89,65 percenta voličských lístkov vedie Emmanuel Macron so 64,89 percentami, Le Penová má 35,55 percent hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

22:52 Po skončení prejavu sa k Macronovi a jeho manželke pridáva zvyšok štábu a spolu spievajú francúzsku hymnu La Marseillaise.

22:42 "Ďakujem, priatelia moji, že tu dnes ste. Vyhrali ste, Francúzsko vyhralo," hovorí Macron pred davmi. "Chcem poďakovať Francúzom, ktorí ma volili, aj keď vo mňa neveria. Viem, že to nebolo ľahké. Viem, že máme svoje rozdiely a budem ich rešpektovať. Budem obraňovať Francúzsko. Rešpektujem voličov Marine Le Penovej, no najbližších päť rokov budem robiť všetko pre to, aby už nikdy nemuseli voliť extrémistov," hovorí Macron. "Nie vždy to bude jednoduché, naša úloha bude zložitá. No vaša sebadôvera mi bude dávať energiu. Chcem jednotu našej krajine a jednotu ľudí. Budem vám slúžiť s pokorou. Budem vám slúžiť s dôverou, ktorú do mňa vkladáte. Nech žije republika, nech žije Francúzsko," končí svoju reč po boku svojej manželky Brigitte.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozrite si celý Macronov prejav:

Načítavam video...

22:34 Emmanuel Macron dorazil pred Louvre a prihovorí sa svojim podporovateľom. Pri príchode mu hrá Óda na radosť, hymna EÚ.

22:24 Tisícky ľudí čakajú na Macrona pred múzeom Louvre. Macron cestuje na miesto limuzínou, po ceste stihol "vrúcny" telefonát s Angelou Merkelovou, volal aj so súčasným prezidentom Francoisom Fillonom. Macron mešká aj pre početné protesty v uliciach Paríža.

22:01 Francúzsko nevidí svoju budúcnosť mimo Európy. Lebo aj keby nejaká bola, tak tá je temná a neistá. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

Prečítajte si tiež: Francúzi Le Penovej zmene neuverili, no extrémisti ešte nie sú na kolenách Čítajte 

21:52 Francúzsko môže očakávať po Macronovom víťazstve protesty. Na zhromaždenie v pondelok už vyzvala jedna odborová organizácia, podľa BBC došlo aj k protestom s použitím slzného plynu.

Skryť Vypnúť reklamu

21:27 Ku gratulantom sa pridal aj americký prezident Donald Trump. V apríli označil Marine Le Penovú za "najsilnejšiu kandidátku", aj keď ju priamo nepodporil.

21:24 Macronov prejav hodnotia médiá ako umiernený, stručný a triezvy. Oproti víťazstvu v prvom kole bol Macron oveľa vážnejší. Spomenul boj proti terorizmu aj klimatickým zmenám a najmä jednotu francúzskeho ľudu.

21:18 Zlyhali tradičné strany a veľmi veľa voličov odmietlo extrém. Pozrite si dôvody, prečo sa Macron stal francúzskym prezidentom.

Prečítajte si tiež: Francúzi zvolili nováčika. Čo ho dostalo do Elyzejského paláca? Čítajte 

21:13 Emmanuel Macron predstúpil pred voličov s víťazným prejavom. "Je to veľká pocta a veľká zodpovednosť. Chcem vám všetkým poďakovať z hĺbky srdca," povedal Macron. Uvedomuje si, že mnohí voliči sú nahnevaní a sú plní pochybností. "Mojou povinnosťou je zmierniť obavy a znovu nastoliť optimizmus. So všetkou silou budem bojovať proti rozdielom, ktoré nás rozdeľujú," povedal centrista.

Skryť Vypnúť reklamu

21:06 Macronovi zablahoželal aj slovenský prezident Andrej Kiska. "Je to víťazstvo pre všetkých, ktorí veria v Európu," napísal na Twitteri. Rozhodnutie francúzskych voličov víta aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

21:00 Macron sa stane prezidentom rýchlo - súčasný prezident Francois Hollande avizoval, že z Elyzejského paláca odíde 14. mája, v ten deň by mala byť aj inaugurácia.

20:55 "Dnes večer sa otvára nová kapitola našej dlhej histórie. Chcel by som, aby sme v nej znovu našli nádej a dôveru," reagoval krátko pre agentúru AFP Macron. Prejav pred svojimi fanúšikmi ešte stále nemal.

20:54 Euro po oznámení predbežných výsledkov posilnilo na úroveň 1,1023 USD/EUR.

20:44 Sklamaná Marine Le Penová odchádza z pódia.

Skryť Vypnúť reklamu

20:35 Agentúra Ipson upravila odhad výsledkov na 65,5 % pre Macrona a 34,5 % pre Le Penovú. Predvolebné odhady hovorili o menšom rozdiele.

20:30 Voliči si vybrali francúzsku verziu Baracka Obamu. Tiež sa od neho očakáva priveľa a preto môže zlyhať, píše v komentári Matúš Krčmárik.

Prečítajte si tiež: Kde môže Macron zlyhať a prečo na ňom stojí osud Národného frontu Čítajte 

20:25 Svetoví lídri blahoželajú Emmanuelovi Macronovi. "Tešíme sa na spoluprácu s novým prezidentom," napísala britská premiérka Theresa Mayová. "Je to víťazstvo pre silnú a jednotnú Európu a pre francúzsko-nemecké priateľstvo," reagovala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Súčasný francúzsky prezident Francois Hollande povedal, že voľba ukázala, že Francúzi chcú jednotu v rámci hodnôt republiky.

20:20 Voľba medzi Macronom a Le Penovou mnohých Francúzov znechutila. Odhady účasti sa pohybujú okolo 74 percent. Agentúry hlásia rekordné množstvo prázdnych či znehodnotených volebných lístkov, ktoré voliči hádzali na protest proti obom kandidátom.

Skryť Vypnúť reklamu

20:15 Marine Le Penová prichádza na pódium. "Francúzi si vybrali naše hnutie ako najväčšiu opozičnú skupinu vo Francúzsku," povedala a zagratulovala Macronovi. Krajina si podľa nej vybrala kontinuitu.

20:13 V centrále Emmanuela Macrona sa oslavuje. Víťaz volieb podľa France24 už telefonoval Marine Le Penovej. Macron je vo veku 39 rokov najmladším prezidentom v histórii Francúzska.

20:00 Francúzske prezidentské voľby skončili. Podľa odhadov je víťazom Emmanuel Macron, získal 65,1 percenta hlasov. Marine Le Penová tak získala 34,9 percenta hlasov.

19:38 Pred Louvre prichádzajú Macronovi podporovatelia, môže byť ich až 35-tisíc. "Som nadšený, pretože sme si istí, že náš kandidát bude budúci prezident," hovorí pre server thelocal.fr 37-ročný Frederic. Mnohí fanúšikovia majú na sebe tričká s nápisom Macron prezident.

Skryť Vypnúť reklamu

19:15 K bojkotu povolebného večera Le Penovej sa pridal aj denník Le Monde a agentúra Bloomberg.

19:00 Vo väčšine miest sa zatvorili volebné miestnosti, vo väčších mestách môžu ľudia hlasovať do 20:00 hod.

18:20 Tridsať francúzskych médií, medzi nimi aj Charlie Hebdo alebo francúzsku odnož Buzzfeed, odmietla Le Pennovej kampaň akreditovať na povolebný večer Národného frontu.

Ľavicový denník Libération zareagoval vyhlásením, že jeho redaktori sa v rámci "solidarity s kolegami" akcie v podniku Chalet du Lac u Vicenneského lesíka nezúčastnia.

17:49 Obaja kandidáti sú už vo svojom volebnom sídle v Paríži, informuje Le Parisien. Cestovali z toho istého regiónu Pas-de-Calais, kde hlasovali v rôznych mestách.

Anketa:
Komu by ste vo voľbách odovzdali hlas vy?
Marine Le Penová
379
Emmanuel Macron
815
Hlasovalo: 1194
Hlasovanie otvorené:
od: 07.05.2017 17:11

17:33 Francúzsko začalo vyšetrovať únik elektronických dokumentov z Macronovho štábu, informovala o tom agentúru AFP s odkazom na zdroj blízky vyšetrovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Trestné orgány riešia prípadné porušenie zákona kvôli nelegálnemu preniknutiu do počítačového systému a narušeniu súkromnej korešpondencie, uviedla agentúra.

17:18 Účasť v druhom kole dosiahla o 17:00 hod. 65,3 percenta. Je to o štyri percentuálne body menej ako v prvom kole, oznámilo ministerstvo vnútra.

Podľa médií sa tak veľa sklamaných voličov rozhodlo hlasovaniu vyhnúť. Svoju úlohu v tom mohol zohrať aj predĺžený víkend.

16:33 Macron získal v doterajšom priebehu druhého kola viac ako 60 percent hlasov.

Uviedli to belgický denník Le Soir a televízia RTBF na základe prieskumov viac ako tri hodiny pred koncom hlasovania.

16:18 V zámorí výrazne víťazí Macron. V amerických mestách New York, Chicago či Boston získal Macron od miestnych Francúzov viac ako 90 percent hlasov, napríklad v New Yorku volilo Le Penovú len 5,3 percenta Francúzov.

Skryť Vypnúť reklamu

Macron zvíťazil aj v zámorských územiach ako Guadeloupe, Martinique či Guyane – mal od 65 po 77 percent. Macrona volilo aj vyše 90 percent Francúzov v kanadskej Ottawe a Montreale.

Načítavam video...

15:15 Situácia pred Louvrom sa vrátila do normálu. Pyrotechnici nepotvrdili nebezpečenstvo výbuchu batožiny, ktorú našli neďaleko tlačového centra Macronovho tímu. Parížske policajné riaditeľstvo informovalo, že bezpečnostné kontroly sa skončili a novinári sa môžu vrátiť. Oblasť naďalej prísne strážia vojaci.

14:55 Parížania volili zväčša Macrona alebo do urny hodili prázdny hlas. Manželia Fréderic a Florence mali na voľby rozdielny názor. "Výber kandidáta pre mňa nebol ťažký," vyhlásil Fréderic.

Jeho manželka sa priznala, že volila Macrona, hoci s jeho názormi nesúhlasí. "Nevedela som si vybrať. Volila som Macrona, aby sa Francúzsko nemuselo hanbiť, že mu vládne krajná pravica," uviedla Florence.

Skryť Vypnúť reklamu

Mladík Jean sa nerozhodol ani pre jedného kandidáta. "Vhodil som do urny prázdnu obálku," priznal sa. Pre znechutenie ľudí z politiky očakáva nízku účasť. "Moji rodičia tiež nepôjdu voliť," uviedol Jean.

14:45 Pyrotechnici zasahujú v Macronovom tlačovom centre. Policajti nevedeli povedať, kedy sa novinári i verejnosť budú môcť na nádvorie vrátiť.

13:30 Organizačný tím Macrona vyhnal novinárov zo svojho volebného tlačového centra neďaleko parížskeho múzea v Louvri pre nebezpečenstvo bombového útoku.

13:25 Policajti evakuovali ľudí z priestranstva pred budovou múzea Louvre pre podozrivý objekt nájdený na mieste. Macron tam plánuje oslavovať svoje prípadné víťazstvo. Informovala o tom agentúra AP.

13:15 Le Penovej otec Jean-Marie Le Pen ju označil za nevhodnú pre prezidentský úrad. Informoval o tom spravodajský portál The Telegraph.

Skryť Vypnúť reklamu

12:15 Polícia v Hénin-Beaumont zatýkala aktivistky, ktoré vyšli do ulíc protestovať proti Le Penovej s odhalenými prsiami a nápismi na telách.

12:10 Volebná účasť sa na poludnie vyšplhala na 28,23 percenta, informovala o tom agentúra DPA. Agentúra AP dodáva, že účasť je zatiaľ o čosi nižšia než v roku 2012.

11:35 Marine Le Penová odvolila vo svojej bašte Hénin-Beaumont na severe krajiny, kde v prvom kole dostala polovicu hlasov.

Načítavam video...

11:15 Proeurópsky centrista Emmanuel Macron vhodil svoj hlas do volebnej urny v prímorskom letovisku Le Touquet pri severofrancúzskom meste Calais. Spolu s ním hlasovala aj jeho o 24 rokov staršia manželka Brigitte, a to v miestnosti, kde mali pred desiatimi rokmi svadbu.

11:00 Portál WikiLeaks naznačil možné stopy vedúce k Rusku pri úniku interných dokumentov Macronovho hnutia. V metadátach uniknutých materiálov sa objavuje meno pracovníka bezpečnostnej služby napojenej na Kremeľ.

Skryť Vypnúť reklamu

Server zverejnil tabuľku s dátami, ktoré deväťkrát ukazujú meno Georgij Petrovič Roška v azbuke. WikiLeaks tvrdí, že ide o pracovníka spoločnosti Evrika, ktorá ma zmluvu s ruskou vládou.

10:10 Ani jeden z kandidátov nebude voliť v Paríži. Emmanuel Macron odovzdá svoj hlas v mestečku Touquet na západe krajiny. Marine Le Penová bude voliť v Henin-Beaumont v blízkosti hraníc s Belgickom.

9:15 Extrémisti z Islamského štátu vyzvali cez článok v propagandistickom magazíne na vypálenie volebných miestností a zabitie kandidátov.

8:00 Francúzi otvorili takmer 70-tisíc volebných miestností na celom území. Väčšinu pritom zatvoria o siedmej večer, až na tie vo veľkých mestách, ktoré zostanú prístupné najneskôr do 20:00 SELČ.

PARÍŽ. Približne pre 47 miliónov oprávnených voličov Francúzska sa v nedeľu o ôsmej hodine ráno otvorili volebné miestnosti, v ktorých si budú vyberať nového prezidenta.

Odchod z eurozóny, prísne uprednostňovanie francúzskych robotníkov či obmedzenie imigrácie.

Alebo budúcnosť v Európskej únii a podpora podnikateľov, aby tvorili nové pracovné miesta. Nedeľné prezidentské voľby ukážu, ktorý z týchto dvoch vízií je Francúzom bližšia.

Anketa:
Kto bude podľa vás novým prezidentom Francúzska? Macron alebo Le Penová?
Le Penová
248
Macron
540
Hlasovalo: 788

Anketa už bola ukončená.

Volebné miestnosti uzavrú najneskôr o ôsmej večer vo veľkých mestách. V prípade víťazstva sa Macron chystá oslavovať na priestranstve pred budovou múzea Louvre. Le Penová si vybrala park Vincennes na okraji Paríža.

Na pokojný priebeh volieb dohliada okolo 50-tisíc policajtov a vojakov. Rátajú aj s protestmi po uzavretí hlasovania a uverejnení predbežných výsledkov.

Zatiaľ sa zdá, že zvíťazí druhá možnosť. Emmanuel Macron by mal podľa piatkových prieskumov vyhrať so 62 percentami. Marine Le Penová má podľa analytikov šancu len pri veľmi nízkej účasti.

Podľa mnohých spolustraníkov sa jej nepodarila televízna debata s Macronom, prieskumy jej dávajú 38 až 41 percent hlasov.

Útok na Macrona

V sobotu, iba deň pred voľbami, sa strana Emmanuela Macrona Vpred! stala terčom hackerského útoku, ktorý viedol k publikovaniu interných dokumentov na sociálnych sieťach. Malo ísť o mailové adresy a účtovné listiny.

Hackeri podľa strany získali interné dokumenty pred niekoľkými týždňami, keď prenikli do súkromných a pracovných mailových účtov.

Aj keď niektoré zdroje už pripisujú únik dát ruským hackerom (podobne ako pri hackerských útokoch na Demokratickú stranu pred americkými voľbami), hackerský útok v už aj tak tvrdej kampani na výsledok Emmanuela Macrona vôbec nemusí mať vplyv.

Prečítajte si tiež: Macrona nezložili ruskí hackeri ani Le Penovej útoky Čítajte 

Hlasy zo zámoria

Na väčšine zámorských území konzulátov Francúzska hlasovali registrovaný voliči už v sobotu. Účasť na ostrovoch a v odľahlých oblastiach bola nízka.

V prvom kole tam totiž zvíťazil ľavicový radikál Jean-Luc Mélenchon, ktorý však do finálneho duelu nepostúpil. Tretina jeho voličov podľa odhadov nedá svoj hlas v druhom kole nikomu.

Naopak početná účasť na konzuláte v kanadskom Montreale spôsobila dlhé rady a čakanie. Voliči na svoj hlas čakali v dvojkilometrovej rade dve až tri hodiny.

Výsledok francúzskych volieb bude dôležitý aj pre Európsku úniu, keďže Macron je považovaný za nadšenca spoločného európskeho projektu a podporila ho aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Naopak, Le Penová naznačuje, že Francúzsko by sa mohlo inšpirovať Britániou a ak vyhrá, chce vyvolať referendum o odchode krajiny z únie.

O tom, aký silný prezident či prezdentka z volieb vzíde, rozhodnú už o mesiac ďalšie voľby - parlamentné. Prezident je vo Francúzsku síce silný, no potrebuje aj podporu poslancov.

Prečítajte si tiež: Francúzsky prezident sa spovedá len ľudu, ale bez poslancov je slabý Čítajte 

Historické prvenstvo

Už do týždňa od prezidentských volieb sa ich víťaz chopí moci a získa rozsiahle právomoci, ale aj zodpovednosť.

Ktokoľvek sa stane prezidentom, bude mať svoje prvenstvo. Vo Francúzsku ešte nikdy hlavou štátu nebola žena. Ak zvíťazí 39-ročný Emmanuel Macron, bude najmladším prezidentom v histórii. Nateraz je rekordérom Valéry Giscard d'Estaing, ktorý mal pri nástupe do funkcie 48 rokov.

Francúzi si tentoraz zvolia celkovo 25. prezidenta v poradí. Celkovo to bude len ôsma priamo volená hlava štátu vo francúzskej histórii, keďže do 60. rokov bol prezident volený nepriamo.

Odovzdanie moci a zbraní

V nedeľu 14. mája sa skončí mandát úradujúcej hlavy štátu Francoisa Hollanda. Zároveň je to najneskorší možný dátum na odovzdanie moci novozvolenému prezidentovi. Počas slávnostného ceremoniálu v Elyzejskom paláci dá svojmu nástupcovi odpaľovacie kódy k jadrovým zbraniam.

Keď sa novozvolený prezident ujme moci, vymenuje nového premiéra, ktorého poverí zostavením vlády. Jej zloženie sa zrejme zmení po júnových parlamentných voľbách.

Sledujte celý deň online prenos z prezidentských volieb od otvorenia volebných miestností až po prvé odhady výsledkov na Sme.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 14 798
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 547
 3. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 099
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 5 710
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 5 191
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 227
 7. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 109
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 722
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 119
 10. Chceš sa podieľať na tvorbe novín? Pridaj sa k nám 2 902
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Armin Laschet.

Únia CDU/CSU získala vo voľbách len 24,1 percenta hlasov.


TASR 4m
Ilustračné foto.

Programátorovi sa podarilo utiecť z Ruska, pomohli mu aktivisti.


TASR 29m
Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg.

Schallenberg plánuje ostať kancelárom až do ďalších volieb.


TASR 39m
Záchranárom sa podarilo zachrániť desať študentov.

Študenti sa zrejme snažili prebrodiť rieku a strhla ich voda.


SITA 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu