
PARÍŽ, BRATISLAVA. Na tabuľu kriedou píše slovo pravica. Časť politického spektra, pre ktorú je najdôležitejšia sloboda, vysvetľuje žiakom. Ľavica, píše vedľa. Tá časť, pre ktorú je zas najdôležitejšia rovnosť.
"Podľa mňa nám treba kúsok zo slobody aj z rovnosti," hovorí na videu žiakom, ktorí ho poprosili, aby im za minútu vysvetlil rozdiel medzi politickou ľavicou a pravicou. “Viete, ako znie motto Francúzska?" spýta sa triedy. Liberté, égalité, fraternité, odpovedajú žiaci jednohlasne. Sloboda, rovnosť, bratstvo.
Medzi pravicu a ľavicu francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron napíše slovo “bratstvo" a usmeje sa. "Vidíte? Presne toto potrebujeme," povie triede.
Presvedčiť školákov o tom, že vo Francúzsku je najrozumnejšie byť centristom, sa mu podarilo za 42 sekúnd.
Uspel aj medzi francúzskymi voličmi. Po víťazstve v druhom kole nad Marine Le Penovou sa stane najmladším prezidentom v histórii piatej francúzskej republiky.

Peniaze nie sú cieľ
Emmanuel Macron (39)
- Narodil sa 21. decembra 1977 vo francúzskom meste Amiens.
- V roku 2006 vstúpil do Socialistickej strany.
- V rokoch 2008 - 2012 pracoval ako bankár vo firme Rothschild & Cie Banque.
- V roku 2012 sa stal zástupcom generálneho tajomníka prezidenta Hollanda.
- V rokoch 2014 - 2016 bol ministrom hospodárstva.
- Vlani odstúpil z postu ministra, odišiel zo Socialistickej strany a založil politické hnutie En Marche! (Vpred!)
Rodák z francúzskej Pikardie sa v pätnástich rokoch zamiloval sa totiž do svojej učiteľky staršej o 24 rokov. Rodičia ho preto preložili na inú školu. Ak dúfali, že ho city po presune prejdú, mýlili sa, Brigitte, matka troch detí, sa pred desiatimi rokmi stala jeho manželkou.
Študoval aj na L’École national d’administration - vysokej škole, o ktorej sa často hovorí ako o “francúzskom skleníku pre budúcich politických lídrov". Čoskoro vstúpil do Socialistickej strany.
Začal pracovať ako bankár. Najdôležitejší obchod, ktorý Macron v mene firmy Rothschild & Cie Banque uzavrel, bol so spoločnosťou Nestlé - pri ktorom on sám zarobil dva milióny eur.
“Peniaze preňho nie sú cieľom," tvrdí podľa Guardianu Macronov dlhoročný priateľ Marc Ferracci. "Nezbiera hodinky, neláka ho konzumný spôsob života. Podľa neho je hlavným účelom peňazí to, že vám dávajú slobodu. A najlepší spôsob, ako pochopiť Emmanuela Macrona, je pochopiť, čím je jeho sloboda podmienená."
Keď Macron po výhodnom obchode dosiahol finančnú slobodu, z práce odišiel. O zárobok sa už zaujímať nemusel.
