Sankcie USA proti Kube funguju asi takto:
USA obmedzuju obchodovanie inych krajin s Kubou pomocou sekundarnych sankcii, ktore mozu postihnut zahranicne firmy, ak obchoduju s Kubou.
Napríklad, zakon Cuban Liberty and Democratic Solidarity Act umoznuje uplatnovat sankcie voci zahranicnym firmam, ktore profituju z majetku znarodneneho kubanskou vladou. To znamena, ze ak zahranicna firma investuje do Kubanskou vladou znarodneneho majetku, ktory kedysi patril Americanom, moze celit zalobe zo strany USA. Hrozia za to pokuty. Americke organy pravidelne udeluju vysoke pokuty zahranicnym bankam a firmam, ktore porusia sankcie voci Kube. Taku pokutu dostane v klude hocijaka velka EU banka.
Firmy, ktore obchoduju s Kubou, mozu byt vylucene z pristupu na americky trh vratane financnych trhov. Inymi slovami, chce vasa firma ziskat americky kapital? Nesmie obchodovat s Kubou. Preto sa velke nadnarodne firmy casto vyhybaju kseftovaniu s Kubou.
Navyse, americke banky a financne institucie nesmu spracovavat platby spojene s obchodom s Kubou. Kedze USD je stale hlavnou menou pouzivanou v medzinarodnom obchode, firma, ktora by chcela obchodovat s Kubou ma problem vobec dostat od Kubancov zaplatene. US banky platby stopnu, ked zistia, ze to ma suvis s Kubou.
Americka legislativa tiez zakazuje, aby zahranicne firmy vyuzivali americke technologie pri obchode s Kubou. Napriklad, ak francuzska firma pouziva softver z USA, nesmie ho pouzit pri obchodovani s Kubou. Napr. skuste obchodovat s Kubou bez Windowsu v pocitaci…
V skratke, vacsina zahranicnych firiem si rozmysli, ci chce zarobit milion na Kube, aby prisla o miliardu v Amerike. USA si velmi dobre pamata o aky majetok prisli US firmy pod vedenim Fidela a dnes tresta kazdeho, kto by chcel na obchodoch so znarodnenym US majetkom zarobit.
Necham na ostatnych diskutujucich nech posudia, ci to je spravne, alebo nie. Popisal som iba to, ako to funguje.