Ani súčasný prílev utečencov nemohol Nemcov prekvapiť, keďže očakávajú osemstotisíc ľudí len v tomto roku. Nebude to preto jediný dôvod, prečo Berlín obnovil kontroly na hraniciach s Rakúskom.
BERLÍN, BRATISLAVA. Nejde o porušenie európskych dohôd ani o zmenu nemeckého otvoreného postoja voči migrantom. Uzatvorenie hraníc s Rakúskom je zo strany Nemecka skôr ukážkou, čo všetko môže Európa stratiť, ak nepristúpi na solidaritu v riešení utečeneckej krízy.
Dočasné kontroly na hraniciach nie sú ničím výnimočné ani v dobe nekontrolovaných prechodov medzi európskymi štátmi. Krajiny túto možnosť využívajú napríklad pri športových podujatiach alebo pri summitoch, kde hrozí bezpečnostné riziko. Túto možnosť, zatiaľ dočasnú, teraz využilo aj Nemecko.
Dôvod načasovania
Berlín v posledných týždňoch opakoval, že prijme sýrskych utečencov, ktorí sa dostanú na jeho územie. Tých tam prúdi čoraz viac, len v sobotu prišlo do Mníchova dvanásťtisíc. Samozrejme, s tým sa muselo rátať. Tento rok očakáva až osemstotisíc ľudí.
Nemci už kontrolujú svoje hranice s RakúskomČítajte
Tento fakt preto nemusí byť skutočným dôvodom obnovenia hraničných kontrol. Presnejšie, nemusí to byť skutočným dôvodom jeho načasovania. Tie sú ešte minimálne dva. Jeden smerom navonok a jeden dovnútra.
V pondelok v Bruseli prebehne kľúčové stretnutie ministrov vnútra, kde sa bude hovoriť o prerozdelení žiadateľov o azyl. Nemci žiadajú, aby si ľudí zo Sýrie delili všetky členské štáty.
„Žiadame, aby sa všetky štáty tohto v budúcnosti držali,“ vyhlásil minister vnútra Thomas de Maiziere.
Stredoeurópske štáty, medzi nimi Slovensko, kvóty odmietajú. No slovenský premiér Robert Fico zdôrazňuje, že Schengen je pre neho posvätný ako základný benefit členstva v elitnej dvadsaťosmičke.
Nemecko teraz ukazuje, že stredná Európa si bude musieť vybrať. Otvorené hranice alebo niekoľko tisíc žiadateľov o azyl, ktorí na jej území asi ani nechcú veľmi ostať?