SME
Utorok, 20. august, 2019 | Meniny má Anabela

Ministri vnútra EÚ neprijali dohodu o prerozdeľovaní utečencov

Dianie okolo utečeneckej krízy sme sledovali minútu po minúte.

Plot na hranici Maďarska so Srbskom.Plot na hranici Maďarska so Srbskom.(Zdroj: SITA/AP)
 • Ministri vnútra EÚ neprijali dohodu o prerozdeľovaní utečencov
 • Nemci začali v nedeľu s kontrolou rakúsko-nemeckých hraníc.
 • Slovensko zaviedlo dočasné kontroly na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom.
 • Maďarsko pri Röszke s pomocou polície a armády zatvorilo štátnu hranicu so Srbskom.
 • Rakúsko tiež pristúpi ku kontrolám na maďarskej hranici.
 • V Maďarsku zadržali rekordný počet utečencov, platia sprísnené policajné kontroly.

Dianie okolo utečeneckej krízy sme sledovali minútu po minúte.

23:37 BRUSEL. Ministri vnútra EÚ na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli nedosiahli konsenzus ohľadne prerozdeľovania utečencov medzi všetky členské krajiny únie. Po skončení stretnutia to uviedol minister vnútra SR Robert Kaliňák.

"To, kde sme sa nedohodli ako ďalej, bola otázka ďalšieho prerozdelenia 120.000 utečencov podľa návrhu Európskej komisie. Závery Rady neboli prijaté v tomto bode," zhodnotil situáciu minister. Spresnil, že závery Rady musia byť schválené konsenzuálne a ku konsenzu v tomto bode nedošlo.

Minister zároveň zdôraznil, že v mnohých oblastiach rokovaní Rady ministrov došlo k posunu. Ako príklad uviedol vytváranie takzvaných "hotspotov", ktoré budú riešiť registráciu a identifikáciu utečencov na periférii únie, ochranu vonkajších hraníc spoločenstva, vytvorenie zoznamu bezpečných krajín a tiež riešenie situácie utečencov v Turecku, ktoré má veľký vplyv na tok migrantov. Ocenil, že všetky tieto záležitosti sa dostali do popredia záujmu EÚ.

Luxemburské predsedníctvo Rady EÚ aj napriek nedosiahnutiu dohody ministrov ku kvótam prijalo svoje vlastné závery z rokovania, ktoré poslúžia ako podklad pre budúce stretnutie ministrov vnútra naplánované na 8. októbra v Luxemburgu.

Dovtedy, ako priznal aj slovenský minister vnútra, by viacero krajín únie chcelo uskutočniť mimoriadny summit EÚ venovaný práve tejto otázke. Podľa Kaliňáka je takýto krízový summit nevyhnutný.

"Myslím si, že by to bolo veľmi vhodné. Ako aj iní ministri vnútra hovorili, táto téma presahuje EÚ. Musia o nej hovoriť aj európski lídri. Akákoľvek snaha obísť summit, ktorú tu cítime, je iba veľký strach z pravdy," opísal situáciu Kaliňák. Dodal, že na dnešných rokovaniach ministrov niektoré štáty mali veľké problémy s počúvaním iných názorov.

Medzi takéto názory patrí aj ten, že väčšina utečencov končí v Nemecku, Holandsku, Švédsku či Belgicku a zachraňovať treba skôr tieto krajiny, a nie tie, ktoré menovala komisia.

22:12 BUDAPEŠŤ. Maďarsko neuzatvára hermeticky svoje hranice, ale chce jednoducho vynútiť, aby boli dodržiavané aj doteraz platné zákony. Vyhlásil to v rozhovore pre maďarskú komerčnú televíziu TV2 Viktor Orbán, ktorý v súvislosti so sprísnením podmienok prisťahovalectva platným od pondelkovej polnoci zdôraznil, že ilegálnych migrantov budú zatvárať a vyhosťovať z krajiny.

"Polícia narušiteľov hraníc zadrží, hrozí im viacročné väzenie a vyhostenie z krajiny," dodal premiér, podľa ktorého na zábranách na hraniciach budú tabule s informáciou, kde je najbližší hraničný priechod, na ktorom bude možné podať žiadosť o azyl.

"Ak niekto bude tvrdiť, že je utečenec a žiadosť o tento štatút nepodal v Srbsku, tak ho odmietneme, pretože Srbsko je bezpečná krajina," podotkol predseda vlády s poznámkou, že preto bude pomer vrátených migrantov do Srbska veľmi vysoký.

"Európania si pre túto životnú úroveň už svoje odpracovali a nikto nemôže očakávať, že sa ňou podelia s ľuďmi, ktorí už nemajú ohrozený život. Ak Európa vpustí migrantov, potom vzniknú paralelné spoločnosti. Súťaž medzi dvoma civilizáciami európski kresťania napokon prehrajú," zdôraznil Orbán ktorý nevylúčil, že vláda v utorok vyhlási výnimočný stav v súvislosti s migráciou.

21:56 BUDAPEŠŤ. V okolí maďarsko-srbských hraníc je kvôli migračnej kríze uzatvorený vzdušný priestor. Zákaz lietania platí v zóne širokej 20 kilometrov do výšky 1350 metrov, informovala agentúra MTI.

Maďarský Národný úrad pre dopravu uviedol, že uvedený vzdušný priestor je uzatvorený od 10. septembra až do odvolania. Zákaz lietania má zabezpečiť vzdušný priestor pre opatrenia a zásahy poriadkových a ozbrojených síl, záchranárov a Úradu pre ochranu proti katastrofám.

Podobný zákaz platil v rokoch 2006 a 2012 pri plnení úloh protipovodňovej ochrany, pripomenul Národný úrad pre dopravu, podľa ktorého toto opatrenie nemá vplyv na medzinárodnú osobnú leteckú dopravu.

21:20 BRUSEL. Ministri vnútra Európskej únie v pondelok na mimoriadnom zasadaní v Bruseli s konečnou platnosťou rozhodli, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude z Talianska a Grécka do ostatných krajín únie presťahovaných 40.000 žiadateľov o azyl. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa vyjadrenia ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka v prípade 40 000 migrantov ide o formálne potvrdenie dohody z júla, že k prerozdeleniu dôjde len na báze dobrovoľnosti.

"Slovensko na tomto základe prijme 100 ľudí, tak ako sme už o tom informovali. K žiadnym ďalším dohodám o povinných kvótach zatiaľ nedošlo. Slovensko ich odmieta, pretože nebudú fungovať a neriešia podstatu problému," uvádza sa vo vyjadrení ministra Kaliňáka, ktoré tlmočil šéf tlačového odboru MV SR Ivan Netík.

"Je to významné politické posolstvo. Prvé relokácie ľudí, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, sa naozaj môžu začať veľmi rýchlo," uviedol na margo dohody o prerozdelení 40 000 migrantov luxemburský minister vnútra Jean Asselborn, ktorého krajina v súčasnosti EÚ predsedá.

20:03 BRUSEL. "Ministri vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) sa v pondelok v zásade dohodli na prerozdelení celkového počtu 160.000 žiadateľov o azyl v rámci Európy," napísala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziera.

Podľa Maiziera v rámci provizórnej dohody, ku ktorej dnes v Bruseli dospeli ministri vnútra 28 členských štátov EÚ, ešte neboli presne stanovené kvóty pre utečencov, ktorých musia prijať jednotlivé členské štáty.

Členské krajiny EÚ sa zatiaľ záväzne dohodli iba na prerozdelení 32.000 utečencov z Talianska a Grécka, z celkového počtu 40.000 osôb. Luxemburské predsedníctvo v EÚ musí nájsť do konca roka spôsob ako rozdeliť zvyšný počet okolo 8000 azylantov.

20:02 BRATISLAVA. Odpovedáme na otázky, ktoré sa pri debatách o utečencoch vyskytujú najčastejšie. Pozrite si videá sme.sk.

20:01 MAĎARSKO. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) bude veľmi pozorne sledovať činnosť príslušníkov maďarských ozbrojených síl a očakáva, že polícia i armáda budú dbať na dodržiavanie práv žiadateľov o štatút utečenca. Podľa agentúry MTI to dnes vyhlásil v Ženeve hovorca UNHCR William

Hovorca dodal, že maďarská vláda prijala ponuku UNHCR na poskytnutie prefabrikátov pre 300 domov, ktoré budú slúžiť ako prechodné miesto ubytovania utečencov.

Podľa Spindlera úrad pošle mimoriadnu pomoc pre 95.000 ľudí v Maďarsku, Srbsku, Macedónsku a Grécku. UNHCR privítal návrh Európskej únie na rozdelenie 160.000 utečencov a vyzval Grécko, Taliansko a Maďarsko, aby okamžite vybudovali veľkokapacitné zberné tábory.

19:30 BRUSEL. Na mimoriadnom zasadnutí ministrov vnútra EÚ v Bruseli, zameranom na riešenie utečeneckej krízy, vystupovala najtvrdšie proti systému povinných kvót česká a slovenská delegácia. Uviedol to český minister vnútra Milan Chovanec po skončení prvej tretiny rokovaní.

Podľa odhadu českého ministra až 90 percent členských krajín podporuje kvóty na relokácie utečencov.

Chovanec potvrdil, že Rada ministrov schválila júnový plán na relokáciu 40.000 utečencov, ktorý je na dobrovoľnej báze a platí na obdobie dvoch rokov. Tento plán sa vďaka súhlasu ministrov môže začať realizovať.

19:21 FÍNSKO. Predstavitelia fínskej vlády dnes uviedli, že sa chystajú sprísniť kontroly na svojich hraniciach so Švédskom, keďže do krajiny stadiaľ denne prichádzajú stovky utečencov. Fínsko sa zároveň chystá otvoriť viaceré prijímacie centrá pre utečencov na severe svojho územia, najmä pozdĺž zmienených hraníc so Švédskom.

Fínske úrady uviedli, že do krajiny len v priebehu minulého týždňa dorazilo približne 1700 migrantov. Mnohí z nich sa do Fínska dostali vlakmi zo Švédska, pričom pri takomto prechode nemuseli absolvovať nijakú kontrolu totožnosti.

brusel_sita_r8032_res.jpeg

Demonštrácia utečencov a ich podporovateľov v Bruseli. FOTO - SITA/AP

19:05 MAĎARSKO. Na mieste železničnej trate, ktorá pretínala už vybudované hraničné zábrany pri obci Röszke, doposiaľ migranti prechádzali zo Srbska do Maďarska voľne. Denne touto nechránenou časťou zelenej hranice prechádzali tisíce utečencov. Po jej uzatvorení zostalo na srbskej strane niekoľko desiatok migrantov, teraz ich maďarská polícia posiela späť do Srbska.

Koľajnice na trati Segedín-Horgoš uzatvorí polícia ešte aj nákladným vagónom vybaveným kovovým rámom, na ktorý nainštalovali ostnatý drôt. Premávku na tejto trati zastavili v druhej polovici augusta.

18:50 BRUSEL. "Je to významné politické posolstvo. Prvé relokácie ľudí, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, sa naozaj môžu začať veľmi rýchlo," uviedol luxemburský minister vnútra Jean Asselborn, ktorého krajina v súčasnosti EÚ predsedá o rozhodnutí, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude z Talianska a Grécka do ostatných krajín únie presťahovaných 40 000 žiadateľov o azyl.

Dnešné rozhodnutie ministrov vnútra EÚ umožňuje vybudovať v Grécku a Taliansku záchytné strediská na registráciu a identifikáciu utečencov, ktorí spĺňajú zákonné požiadavky na udelenie azylu. Ministri vnútra EÚ rokovali dnes aj o budúcej relokácii ďalších 120 000 ľudí.

aptopix-hungary-migrants946994_r3221_res.jpg

Utečenci na maďarskej hranici. FOTO - TASR/AP

18:31 NEMECKO. Nemecká polícia v pondelok uviedla, že sa chystá zriadiť pohyblivé kontrolné stanovištia na hlavných cestách vedúcich do krajiny z Rakúska, aby tak skôr objavila prichádzajúcich žiadateľov o azyl. Nechystá sa však zastavovať každé auto a vodiča.

Mathias Knott z bavorskej polície vyhlásil, že kontroly "sú flexibilné v rámci toho kde a kedy sa uskutočnia". Polícia bude podľa neho stanovištia meniť v súvislosti od toho, kde sa bude očakávať prechod veľkého počtu utečencov.

18:03 VATIKÁN. Pápež František v pondelok varoval, že migračná kríza, ktorú v súčasnosti zažíva Európa, je len "špičkou ľadovca". Podľa pápeža je táto kríza poháňaná "nespravodlivým" globálnym ekonomickým systémom, ktorý núti státisíce ľudí, aby utekali pred vojnou a chudobou. Informovala o tom agentúra AP.

V rozhovore pre portugalskú katolícku rozhlasovú stanicu dnes František pripomenul, že v súlade s Bibliou cudzinci musia byť prijímaní, uznal však aj potrebu prijímania bezpečnostných opatrení.

"Je pravda, že 400 kilometrov od Sicílie existuje nesmierne krutá partizánska teroristická skupina, a tiež je pravda, že jestvuje nebezpečenstvo infiltrácie, " dodal pápež.

17:56 BRUSEL. Česko žiada zvolanie mimoriadneho summitu lídrov Európskej únie. V Bruseli to vyhlásil minister vnútra ČR Milan Chovanec (ČSSD), ktorého citoval internetový server Českého rozhlasu (ČRo).

Česko sa tým chce vyhnúť tomu, aby ho ostatné krajiny únie v otázke povinného prijímania utečencov prehlasovali. Summit premiérov či prezidentov krajín únie totiž na rozdiel od ministerských schôdzok rozhoduje jednomyseľne.

17:53 BERG. Rakúšania na hraniciach so Slovenskom pripravili malý utečenecký tábor, do ktorého počas pondelku umiestnili prvých migrantov. Informáciu pre Aktuality.sk potvrdil aj starosta Bergu Georg Hartl. Sú to prví dvadsiati z plánovaných 60,“ povedal. Medzi novými obyvateľmi je päťčlenná rodina, malé deti aj niekoľko jednotlivcov.

17:45 BRUSEL. Z návrhu záverečného vyhlásenia k pondelkovej ministerskej schôdzke v Bruseli vyplýva, že EÚ sa chce okrem spomínaného prerozdelenie utečencov v rámci európskeho bloku viac zamerať na pomoc utečencom v blízkovýchodných krajinách, ako je Irak, Jordánsko, Libanon a tiež Turecko.

To je kvôli svojej geografickej polohe na hraniciach s konfliktnou oblasťou považované za hlavného partnera vo zvládaní utečenecké krízy.

17:34 ČESKO. Česká republika je podľa tamojšieho ministerstva vnútra pripravená obnoviť kontroly na hraniciach s Rakúskom. Pre zvýšený nápor migrantov k takémuto kroku pristúpili už aj Nemecko a Slovensko, napísal dnes na svojej internetovej stránke Český rozhlas (ČRo).

Český vicepremiér, minister financií a šéf hnutia ANO Andrej Babiš však takýto postup kritizuje. Stále trvá na tom, že by sa mali chrániť hlavne vonkajšie hranice Schengenu.

17:06 MAĎARSKO. Maďarské ministerstvo zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov v pondelok v Budapešti odovzdalo protestnú diplomatickú nótu veľvyslancovi Rakúska Ralphovi Scheidemu, informovala maďarská o tom televízna stanica ATV.

Maďarská diplomacia protestovala ešte v sobotu u veľvyslanca proti vyjadreniam rakúskeho kancelára Wernera Faymanna. Ten pre nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel povedal: "Rozdeľovať ľudské práva podľa náboženstiev je neprijateľné. Strčiť utečencov do vlakov s presvedčením, že pocestujú niekde úplne inde, to vyvoláva spomienky na najtemnejšie časy nášho kontinentu."

Rakúsky kancelár tiež povedal, že Maďarsko nedodržiava schengenské ani dublinské dohody a že neposkytuje migrantom potrebnú starostlivosť.

utecenci_sita_ap_r5820_res.jpeg

Maďarská polícia uzatvára plot na hranici so Srbskom. FOTO - SITA/AP

17:02 BRUSEL. Ministri vnútra EÚ už v Bruseli začali jednať o migrácii a o návrhoch Európskej komisie, ktoré počítajú s presúvaním žiadateľov o azyl. Na úvod potvrdili na jar dohodnuté dobrovoľné prerozdelenie štyridsiatich tisíc žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka, uviedlo to podľa českého serveru idnes.cz luxemburskej predsedníctvo.

16:42 BRUSEL. Ak budú naši kolegovia tvrdohlavo trvať na národných kvótach pre utečencov, tak sa nedohodneme a rokovania budú krátke. Uviedol to minister vnútra Slovenska Robert Kaliňák po príchode do Bruselu na mimoriadne zasadnutie ministrov vnútra členských krajín EÚ zamerané na riešenie utečeneckej krízy.

Šéf slovenského rezortu vnútra pripomenul, že Slovensko dlhodobo odmieta kvóty. Udalosti posledných dní podľa neho dokázali odôvodnenosť tohto postoja, keďže migrantov nemožno udržať v krajinách, v ktorých si neželajú zostať. Minister v tejto súvislosti pripomenul, že počas uplynulého víkendu prekročilo hranice do Rakúska 14.000 migrantov a len 700 z nich tam požiadalo o azyl.

"Odpoveď je jednoduchá a hovoríme to už štyri mesiace. Že musíme rešpektovať to, čo migranti chcú, že ich nemôžeme nasilu presunúť do krajín, ktoré vytypujú úradníci v Bruseli," zdôraznil Kaliňák.

16:28 MAĎARSKO. Maďarsko dokončilo výstavbu plota na svojich 175 kilometrov dlhých hraniciach so Srbskom, keď ostnatým drôtom prehradilo neoficiálny priechod na železničnej trati pri obci Röszke, ktorým do krajiny prúdili tisíce utečencov a migrantov.

Podľa agentúry Reuters však po uzavretí neoficiálneho priechodu umožňuje maďarská polícia malým skupinám utečencov cez železnú bránu na oficiálnom hraničnom priechode Horgos 2.

Na mieste je armáda aj policajti, prítomných novinárov podľa reportéra SME vyhnali na maďarskú stranu hranice.

Väčšina migrantov prichádzala do Maďarska cez srbskú hranicu práve pri obci Röszke, kde aj v sobotu došlo k ich úteku z tamojšieho záchytného tábora.

fotka_r2297_res.jpg

Pri Röszke zatvorili maďarské hranice, táto rodina už sa do krajiny nedostala. FOTO SME - JOZEF JAKUBČO


16:12 SLOVENSKO. Na hraničných priechodoch nebude polícia podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara kontrolovať všetky autá, ale len vodičov, ktorí by mohli prevážať utečencov. Situácia sa podľa Gašpara mení z hodiny na hodinu. Kolóny na hraniciach Nemecka s Rakúskom môžu podľa neho zvýšiť počet tranzitujúcich automobilov.

Hraničné priechody sú monitorované podľa Gašpara už viacero týždňov a opatrenia podľa neho potrvajú až do odvolania. Presný termín nevie. O azyl u nás podľa Gašpara zatiaľ nepožiadal nikto. Náš policajný pridelenec v Budapešti dostal výpomoc dvoch policajtov.

16:10 HOLANDSKO. Polícia začne vykonávať neohlásené hraničné kontroly v reakcii na nárast počtu žiadateľov o azyl v krajine. Oznámilo to holandské ministerstvo spravodlivosti, ktorého vyjadrenie citovala agentúra Reuters.

"Zintenzívnime mobilné kontroly v pohraničných regiónoch," uviedla hovorkyňa rezortu, podľa ktorej sa sprísnené opatrenia začnú uplatňovať s okamžitou platnosťou.

Len minulý týždeň prišlo do Holandska okolo 3000 migrantov, čo je zhruba dvojnásobok oproti predchádzajúcemu týždňu. Holandské azylové centrá sa rýchlo zapĺňajú a koncom septembra v nich už pravdepodobne nebudú voľné kapacity.

europe_migrants946700284535_r6747_res.jpg

Robert Kaliňák reční pri príchode na stretnutie ministrov vnútra krajín EÚ v Bruseli. FOTO: TASR/AP

16:02 SLOVENSKO "Pre nás je priorita hranica s Ukrajinou a tam sme nezaznamenali nárast problematických udalostí," povedal na tlačovej konferencii Tibor Gašpar, slovenský policajný prezident. Štáb pre riešenie problémov nelegálnej migrácie podľa neho zriadil minister vnútra začiatkom augusta. Už niekoľko týždňom spoločne s maďarskou políciou kontrolujú medzinárodné vlaky.

15:49 RAKÚSKO Nemecké kontroly na hraniciach spôsobili asi dvadsaťkilometrové dopravné zápchy na diaľniciach v Rakúsku. Najdlhšie kolóny sa tvorili na diaľnici A8 smerom na nemecké mesto Passau, ale aj v okolí rakúskeho Salzburgu.

Nemecko napriek zavedeným kontrolám hovorí, že utečenci sú v krajine stále vítaní.

14:46 MAĎARSKO Maďari sa pripravujú na uzavretie hranice so Srbskom. V Röszke je už pristavený vagón s ostnatým drôtom, s pomocou ktorého zablokujú miestnu železničnú trať vedúcu zo Srbska. Na mieste panuje podľa reportérov denníka SME chaos.

img_3110_r9325_res.jpg

Maďari sa pripravujú na uzatvorenie železničnej trate zo Srbska. FOTO: SME - JOZEF JAKUBČO.

14:25 MAĎARSKO Šéf maďarskej polície nariadil s platnosťou od dnešného poludnia sprísnené policajné kontroly na celom území Maďarska. Kontroly potrvajú až do polnoci 30. septembra.

Cieľom akcie je zabezpečenie poriadku a bezpečnosti, potlačenie trestnej činnosti a zníženie počtu priestupkov a nezákonných činov. V rámci kontroly môžu hliadky polície legitimovať a prehľadať šatstvo i vozidlá.

14:14 EURÓPSKA ÚNIA EÚ ako súčasť svojej námornej operácie v Stredomorí EUNAVFOR Med rozhodla o použití vojenskej sily proti pašerákom migrantov. Silové opatrenia proti prevádzačom by mali vstúpiť do platnosti od začiatku októbra. Umožnia príslušníkom európskych vojnových lodí vstup na palubu podozrivých plavidiel, ich vyhľadávanie, zadržanie a odklonenie z plánovanej trasy do Európy.

14:03 RAKÚSKO Na rakúsko-maďarskom priechode Hegyeshalom-Nickelsdorf stojí z maďarskej strany odstavená kolóna áut a stovky utečencov, medzi ktorými sú aj rodiny s deťmi, kontinuálne prechádzajú z Maďarska do Rakúska. Tesne za hranicou ich nakladajú taxíky a vozia smerom do Rakúska. Kontroly podľa zistení SME zatiaľ na hraniciach nie sú.

Rakúska polícia informovala o otvorení priechodu Nickelsdorf, ďalšie uzávery v priebehu dňa však nie je možné vylúčiť. "Závisí to od toho, či sa na vozovke budú nachádzať ľudia," povedal hovorca diaľničnej spoločnosti Asfinag.

13:46 RAKÚSKO Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová z Bruselu informovala, že alpská krajina bude nasledovať Nemecko v zavádzaní hraničných kontrol. Tie by podľa jej slov mali byť zavedené "čo možno najskôr" na rakúsko-maďarskej hranici.

13:17 MAĎARSKO Európska komisia pripomenula, že Maďarsko v piatok aktivovalo takzvaný mechanizmus civilnej ochrany EÚ, ktorý krajine umožní ťažiť z materiálnej podpory zameranej na snahy Maďarska vyrovnať sa s vysokým prílivom utečencov a žiadateľov o azyl.

"Európska únia a jej členské štáty prejavujú svoju plnú solidárnosť s Maďarskom v tomto krízovom období. Sme v úzkom kontakte s príslušnými orgánmi v Budapešti a budeme koordinovať rýchle poskytovanie materiálnej podpory, ktorú ponúkajú členské štáty," zdôraznil v tejto súvislosti eurokomisár pre humanitárnu podporu a krízové opatrenia Christos Stylianidis.

12:56 SLOVENSKO Na hraničnom priechode Petržalka-Berg stoja tri policajné autá a náhodne kontrolujú najmä dodávky a nákladné vozidlá. Doprava je tu podľa zistení SME plynulá.

V dočasnom tábore v Bergu stále prebiehajú práce a je prázdny.

12:40 FRANCÚZSKO Predsedníčka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová v reakcii na obnovenie kontrol na hraniciach Nemecka vyhlásila, že "Nemecko dobehla realita jeho poblúznenia z migrantov V tejto súvislosti tiež vyzvala francúzsku vládu na rovnaký krok a obnovenie kontroly na hraniciach.

12:14 NEMECKO Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel podľa AP informoval, že krajina môže tento rok očakávať až milión utečencov, čím pôvodný odhad zvýšil o dvestotisíc.

12:00 MAĎARSKO Viac ako 5 800 utečencov prekročilo hranice Maďarska za jeden deň, čo je najvyššie číslo v tomto roku. Nová utečenecká vlna súvisí s novými migračnými pravidlami a prísnejšími kontrolami, ktoré vstúpia do platnosti v utorok.

((anketa ))

Maďarská polícia zadržala v nedeľu 5 809 utečencov, v sobotu zadržali 4 330 ľudí, ktorí nelegálne prekročili hranicu. V pondelok ráno do 8.00 hod. zadržali ďalších 3 280 utečencov. Do Maďarska prišlo v tomto roku už 191.702 nelegálnych migrantov.

11:40 RAKÚSKO Rakúsko nasleduje Nemecko pri zavedení prísnejšej kontroly hraníc a nasadzuje armádu, aby pomohla polícii so zvládaním prílevu utečencov.

Oznámili to kancelár Werner Faymann a vicekancelár Reinhold Mitterlehner.

"Ak Nemecko zavedie hraničné kontroly, musí to urobiť aj Rakúsko," povedal Mitterlehner. Podľa jeho slov je to aj "jasný signál pre dotknutých, že k neusporiadanému prechodu hraníc už nemôže dochádzať tak ako doteraz", citovala ho agentúra APA.

Úlohou vojakov bude predovšetkým poskytovať humanitárnu pomoc, v prípade potreby však budú nasadení aj na hraniciach, aby podporili políciu pri kontrolách.

11:16 SLOVENSKO Po oznámení Nemecka, že dočasne zavádza hraničné kontroly na hraniciach s Rakúskom, pristúpilo k rovnakému kroku aj Slovensko. Dočasné hraničné kontroly sa týkajú slovensko-maďarských a slovensko-rakúskych hraničných priechodov. Slovenská polícia v súvislosti s migračnou vlnou posilnila sily na hraniciach o 220 policajtov oproti štandardnému výkonu. Ten je posilnený nielen na priechodoch ale aj na vytipovaných miestach zelenej hranice. Sprísnené opatrenia (kontroly) sú zamerané na pašerákov s migrantmi.

11:09 OSN Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn vyzval na čo najrýchlejšie vypracovanie a schválenie účinnej globálnej migračnej politiky. Vyslovil sa aj za rozšírenie možností pre legálnu migráciu a presídlenie.

10:59 EURÓPSKA ÚNIA Kvóty môže Európa schváliť už v pondelok. V Bruseli sa očakávajú napäté rokovania ministrov vnútra o utečeneckej kríze. Okrúhly stôl sa začína podľa programu o 15.00 h, tlačová konferencia je naplánovaná na 19.00.

10:57 RAKÚSKO Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová dôrazne presadzuje, aby Rakúsko rovnako ako Nemecko zaviedlo hraničné kontroly.

"Nemyslím si, že si môžeme dovoliť s tým čakať do návštevy v Berlíne," uviedla ministerka v tlačovom vyhlásení v súvislosti so stretnutím vládnych špičiek z Viedne a Berlína, plánovaným v nemeckej metropole na utorok.

Nemecko zaviedlo kontroly, aby vyslalo signál, uviedla Miklová-Leitnerová. "Nemôžeme sa len prizerať. Na čo čakáme?" uviedla s tým, že tak ako doteraz to už nemôže pokračovať.

10:43 NEMECKO Kontroly na nemecko-rakúskych diaľniciach majú za následok dopravné zápchy. Agentúra DPA hlási na diaľnici A8 trojkilometrovú zápchu pri Bad Reichenhalle, na A3 pri Passau zasa šesťkilometrovú zápchu.

10:10 RAKÚSKO Rakúska polícia v pondelok od 8.45 h uzavrela hraničný priechod Nickelsdorf na tzv. východnej diaľnici v smere jazdy do Maďarska, oznámila rakúska diaľničná spoločnosť Asfinag. V smere na Viedeň diaľnicu rovnako uzavreli na maďarskej strane hraníc.

Uzavretie sa týka aj tzv. budapeštianskej cesty B10, vedúcej z Viedne do Nickelsdorfu, informuje agentúra APA. Dôvodom opatrení je rakúskymi úradmi očakávaný prílev utečencov.

9:39 NÓRSKO Nórska Strana zelených navrhla, aby vláda umiestnila sýrskych utečencov na súostrovie Svalbard.

hungary-migrants946434_r2525_res.jpg

Maďarské špeciálne jednotky na hraniciach so srbskom. FOTO: TASR/AP

9:00 MAĎARSKO Šéf maďarskej polície Károly Papp vyhlásil v nedeľu neskoro večer pohotovosť pre príslušníkov polície štyroch žúp pri srbských hraniciach a takisto aj pre niektoré organizácie pohotovostnej jednotky

Polícia na svojej internetovej stránke ako dôvod poplachu uviedla opatrenia, ktoré Nemecko v súvislosti s migráciou zaviedlo 13. septembra.

8:32 RAKÚSKO Viac než 16.600 utečencov prišlo od polnoci zo soboty na nedeľu z Maďarska do rakúskej spolkovej krajiny Burgenland. Na hraničnom priechode Nickelsdorf zaznamenali za nedeľu príchod celkovo 10.256 ľudí, dnes tam do 06.00 h dorazilo 2400 migrantov.

V najbližších hodinách očakávajú v Nickelsdorfe ďalšie tisíce ľudí smerujúcich do Rakúska z Maďarska.

7:45 Nemecko dáva strednej Európe na výber. Schengen alebo kvóty? Píše Matúš Krčmárik.

7:00 NEMECKO Železničnú dopravu medzi Rakúskom a Nemeckom ráno opätovne obnovili s výnimkou jednej trate, oznámili železničné spoločnosti z oboch krajín.

Nemecká železničná spoločnosť Deutsche Bahn uviedla, že pozastavenie dopravy od nedele 17.00 h zrušili dnes podľa plánu o 07.00 h - okrem trate medzi Salzburgom a Mníchovom, kde sa na koľajach pohybovali ľudia, preto na nej zatiaľ nemohli premávať vlaky, vysvetľuje tlačová agentúra DPA.

Rakúske spolkové železnice oznámili, že ich vlaky do Nemecka znova jazdia. Upozornili však cestujúcich, aby očakávali kontroly dokumentov zo strany nemeckých orgánov.

6:00 NEMECKO Areál bývalého koncentračného tábora Buchenwald sa stal dočasným domovom pre utečencov. Umiestňovať ich tam začalo mesto Schwerte ležiace v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko

1:50 RAKÚSKO Rakúsko by malo v problematike utečencov vrátane hraničných kontrol postupovať ako Nemecko. Myslia si to ministri zahraničných vecí Sebastian Kurz a sociálnych vecí Rudolf Hundstorfer.

"Musíme konať v súzvuku s Nemeckom. Všetko ostatné vedie k preťaženiu," reagoval Kurz podľa televízie ORF na krok Berlína.

V Rakúsku to v najbližších dňoch to vyvolá "absolútnu núdzovú situáciu"; preťažené bude nielen pohraničné mesto Nickelsdorf v Burgenlande, ale aj celá krajina.

00:50 NEMECKO Nemecko začalo v nedeľu podvečer s postupným zavádzaním kontrol na hraniciach s Rakúskom.

Na ceste č. 20 medzi bavorským Freilassingom a rakúskym Salzburgom vybudovala polícia cestné zátarasy. Komunikácia bola v oboch smeroch prejazdná iba v jednom pruhu a autá boli kontrolované, informovala agentúra APA.

Už krátko po začatí kontrol policajti zastavili skupinu troch utečencov zo Sýrie, ktorí kráčali pozdĺž cesty a chceli prekročiť hranice.

Kontroly sa začali aj na diaľničnom hraničnom priechode Walserberg. Podľa APA zatiaľ prebiehajú iba na bavorskej strane na výjazde Bad Reichenhall a sú len náhodné. Pri vstupe do Rakúska kontroly nie sú. Zavedenie dočasných kontrol oznámil nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére. Ako dlho budú trvať, však nechcel konkretizovať.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 2. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 3. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 4. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 5. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 7. V bankovom svete prežijú len tí, ktorí inovujú
 8. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 9. Kaufland potvrdil pozíciu lídra v ponuke slovenských výrobkov
 10. Parkovací asistent VW vám pomôže, keď už stratíte nervy
 1. Dobrá správa z Domaše: Hotel Zátoka na Eve opäť funguje
 2. Prečo si investori zadávajú do vyhľadávača ružové diamanty?
 3. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 4. The High Tatras – a destination of unforgettable moments
 5. Leto pomaly končí: Výlety, ktoré ešte stihnete a takmer zadarmo
 6. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 7. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 8. FOKUS očnú optiku a FOKUS optik kúpil MiddleCap Group S.A.
 9. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu
 10. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 1. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 14 591
 2. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 10 567
 3. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 9 886
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 7 130
 5. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 6 386
 6. Last minute tipy: All inclusive dovolenka na Severnom Cypre 5 248
 7. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 725
 8. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 616
 9. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi 4 360
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 3 759

Téma: Utečenecká kríza vo svete


Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner.
Podcast Dobré Ráno
Marek Viedenský by mal po zdravotných ťažkostiach podpísať zmluvu so Slovanom.
Barack Obama s manželkou Michelle.

Neprehliadnite tiež

Twitter odhalil čínsku štátnu kampaň zameranú na Hongkong

Cieľom kampane bolo vyvolať nezhody v Hongkongu.

Ilustračné foto.

Izraelský premiér vyzval na užšie vzťahy s Ukrajinou.

Netanjahu sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.

Trump vyzval indického premiéra na zmiernenie napätia s Pakistanom

India odobrala špeciálne postavenie indickému štátu Džammú a Kašmír pre obavy z nepokojov.

Americký prezident Donald Trump.

V Burkina Faso zomrelo pri útoku militantov desať vojakov

Viacerí vojaci sú po útoku nezvestní.

Ilustračné foto.