SME

Japonsko si pripomenulo Hirošimu mierovým ceremoniálom, vypustili holubice

Pamiatku obetí si pri hirošimskom pamätníku mieru minútou ticha uctili tisíce ľudí.

Na spomienkové slávnosti pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima pricestovali do Japonska diplomati, politici a predstavitelia z približne 100 zahraničných štátov.Na spomienkové slávnosti pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima pricestovali do Japonska diplomati, politici a predstavitelia z približne 100 zahraničných štátov. (Zdroj: SITA/AP)

HIROŠIMA/KUALA LUMPUR. Sedemdesiate výročie zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Hirošima ešte o to viac zdôrazňuje dôležitosť jadrovej dohody vyjednanej medzi Iránom a svetovými mocnosťami, povedal vo štvrtok na návšteve Malajzie americký minister zahraničných vecí John Kerry.

Prečítajte si tiež:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Hirošime a Nagasaki sme boli pokusnými morčatami

Silná pripomienka Výročie bombardovania Hirošimy je podľa neho "veľmi, veľmi silnou pripomienkou" dôsledkov vojny. Kerry sa tak vyjadril počas rokovania s japonským ministrom zahraničných vecí Fumiom Kišidom.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane to podľa neho poukazuje na dôležitosť jadrovej dohody s Iránom, ktorá podľa administratívy prezidenta Baracka Obamu zabráni Teheránu, aby vyrobil zbraň hromadného ničenia.

"Je nemožné na to nemyslieť," povedal a dodal, že sledoval štvrtkový slávnostný ceremoniál v Hirošime.

Šéf americkej diplomacie zároveň vyzdvihol aktuálne silné väzby medzi USA a Japonskom a vzdal úctu tým, ktorým sa podarilo atómový útok na Hirošimu prežiť.

Japan marks 70th anniversary of Hiroshima atomic bombing http://t.co/SafXW9xM1T pic.twitter.com/svbEFTX1lj

— Agence France-Presse (@AFP) 6. Srpen 2015 Mierový ceremoniál Na štvrtkové spomienkové slávnosti pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima pricestovali do Japonska diplomati, politici a predstavitelia z približne 100 zahraničných štátov, napísal v noci na štvrtok denník The Japan Times s odvolaním sa na miestne médiá.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s obyvateľmi mesta si tragédiu pripomenuli tiež najvyšší činitelia krajiny vrátane japonského premiéra Šinzóa Abeho.

Presne o 08.15 h miestneho času (01.15 SELČ) sa v meste rozozneli zvony; práve v tom čase pred 70 rokmi zhodili Spojené štáty na Hirošimu atómovú bombu, ktorá zabila desaťtisíce ľudí.

Pamiatku obetí si vo štvrtok pri hirošimskom pamätníku mieru minútou ticha uctili tisíce ľudí. Súčasťou tradičného mierového ceremoniálu bolo tiež vypustenie holubíc mieru, pričom oficiálny program bude pokračovať vo štvrtok i v nasledujúce dni.

Očistiť svet od jadrových zbraní V Hirošime sa už od stredy konali rôzne neformálne mierové podujatia, modlitby, happeningy a spomienkové zhromaždenia.

"Musíme pokračovať v úsilí očistiť svet od jadrových zbraní," povedal v prejave premiér Abe, ktorého citoval server britskej spravodajskej stanice BBC.

SkryťVypnúť reklamu

Premiéra Abeho na oficiálnej ceremónii sprevádzala americká veľvyslankyňa Caroline Kennedyová, ktorá sa na tomto podujatí zúčastnila už druhý raz za sebou, ako aj vysoká činiteľka ministerstva zahraničných vecí USA Rose Gottemoellerová, majúca na starosti dohľad nad zbraňami a medzinárodné bezpečnostné záležitosti.

Obe sa pripoja tiež k nedeľnej spomienkovej slávnosti v meste Nagasaki, ktoré zničil druhý atómový útok Spojených štátov.

Podľa amerického veľvyslanectva v Tokiu ide o prvý prípad, keď sa na týchto podujatiach zúčastní vysoko postavený vládny predstaviteľ Washingtonu.

Japonský premiér Šinzó Abe na mierovom ceremoniáli FOTO - SITA/AP

Japonci si uctili obete minútou ticha FOTO - SITA/AP

Hirošima a Nagasaki Americké lietadlo typu B-29 zhodilo 6. augusta 1945 o 08.15 h miestneho času na centrum Hirošimy prvú atómovú bombu v dejinách ľudstva použitú proti civilnému obyvateľstvu.

SkryťVypnúť reklamu

Pri útoku zahynulo 70.000-80.000 ľudí a vyše 100.000 utrpelo vážne zranenia. Na následky ožiarenia neskôr zomreli desaťtisíce ďalších osôb.

O tri dni neskôr, 9. augusta 1945, letectvo USA zbombardovalo jadrovou náložou aj mesto Nagasaki.

Výbuch spôsobil smrť asi 40.000 obyvateľom, ďalších 25.000 ľudí bolo zranených a na následky rádioaktívneho žiarenia zomreli neskôr tisíce ďalších.

Japonsko niekoľko dní po zhodení atómových bômb kapitulovalo, čím sa skončila druhá svetová vojna aj v Ázii.

Na mieste epicentra hirošimského výbuchu vybudovali v rokoch 1949-56 pamätný komplex. Od roku 1955 sa v Hirošime i Nagasaki každoročne konajú medzinárodné konferencie za zákaz atómových a vodíkových zbraní.

Absolútne zlo Hirošimský starosta Kazumi Macui na spomienkovej slávnosti zopakoval výzvy, aby americký prezident Barack Obama a ďalší svetoví lídri zintenzívnili svoje snahy o dosiahnutie sveta bez jadrových zbraní.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto zbrane označil za "absolútne zlo a maximálnu neľudskosť" a kritizoval jadrové mocnosti za to, že ich využívajú ako hrozbu na dosiahnutie národných záujmov.

Pripomenul, že na svete sa nachádza vyše 15.000 jadrových zbraní a pozval svetových lídrov, aby sa pri osobnej návšteve Hirošimy a Nagasaki presvedčili o tom, čo tam atómové bomby spôsobili, keď sa na budúci rok zúčastnia na summite skupiny G-7 v Japonsku.

"Musíme vybudovať rámec širokej národnej bezpečnosti, ktorý sa nespolieha na využitie sily, ale je založený na dôvere," pokračoval Macui.

A vyzval japonskú vládu, aby rešpektovala "pacifizmus japonskej ústavy" a postavila sa do čela globálneho úsilia o zastavení šírenia nukleárnych zbraní.

#Hiroshima 70 years on: mayor calls for determination never to let this happen again http://t.co/uYANhuNksW pic.twitter.com/KLm81Ymbyb

SkryťVypnúť reklamu

— The Telegraph (@Telegraph) 6. Srpen 2015 Mogheriniová vyzvala na nešírenie zbraní Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová vo štvrtok v stanovisku pre médiá uviedla, že svet ani po 70 rokoch od zhodenia atómovej bomby na Hirošimu nezabúda a nesmie zabudnúť na túto udalosť.

"Aj po 70 rokoch sú výjavy bombových útokov v Hirošime a Nagasaki jednými z najsilnejších pripomienok zverstiev vojny. Naši otcovia a starí otcovia v tej dobe kolektívne povedali: nikdy viac. Spoločne nesieme zodpovednosť za to, že obete Hirošimy a Nagasaki boli posledné obete atómového bombardovania," uviedla Mogheriniová.

Šéfka európskej diplomacie pripomenula, že od konca druhej svetovej vojny bolo vyvinuté značné úsilie o potlačenie šírenia zbraní hromadného ničenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej slov 70. výročie atómovej tragédie v Japonsku predstavuje novú výzvu pre celý svet, aby efektívnejšie pokračovali snahy o nešírenie zbraní hromadného ničenia.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku zdôraznila, že do tejto výzvy zapadá aj nedávna dohoda svetových mocností s Iránom o jeho jadrovom programe, ale aj tohtotýždňové rokovania v Kuala Lumpure v rámci regionálneho fóra Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), zamerané na vyvíjanie tlaku na Severnú Kóreu, aby sa Pchjongjang vzdal svojho program šírenia nukleárnych zbraní.

Statement by @FedericaMog on the 70th anniversary of the bombings in #Hiroshima & #Nagasaki: http://t.co/jHmELGm8Ab pic.twitter.com/qhhiWtnwSV

— European Commission (@EU_Commission) 6. Srpen 2015

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 58 185
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 083
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 660
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 441
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 908
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 149
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 901
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 146
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ronen Bar.

Pojednávanie na krátky čas prerušili protesty.


TASR
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu reční počas stretnutia s prezidentom USA Donaldom Trumpom v Bielom dome vo Washingtone.

Trump vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.


TASR
Pete Hegseth.

Americký minister prisľúbil prehĺbiť bezpečnostnú spoluprácu.


TASR
Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová.

Bosna sa nachádza uprostred najväčšej politickej krízy za posledné desaťročia.


TASR 1

Sportnet

Záložník Arsenalu Declan Rice strieľa gól Realu Madrid z priameho kopu.

Obhajca titulu prehral na londýnskej pôde rozdielom triedy.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Interu Miláno.

Tréner talianskeho klubu upozorňuje, že odohraný je len polčas.


Montreal Canadiens - Detroit Red Wings: ONLINE prenos zo zápasu NHL

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Detroit Red Wings.


Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

V tejto sezóne za áčko nastúpil aj Marek Hamšík.


SkryťZatvoriť reklamu