A hoci bombe zhodenej na Hirošimu možno vďačiť za to, že o deväť dní sa skončila druhá svetová vojna, ľudstvu priniesla aj čosi iné, ako záver: počiatok nového veku. Atómového.
Slnko v japonskej Hirošime sľubovalo príjemný, pekný deň. V to teplé ráno dorazila päťročná Jukiko Nakabuši do škôlky ako prvá. Posadila sa na dlážku, tíško sa začala hrať a čakať na svojich spolužiakov, ktorí mali každú chvíľu vkročiť do dverí a pridať sa k nej. Lenže to sa nikdy nestalo.
Bolo 6. augusta 1945. A miesto toho, aby sa Jukiko dočkala svojich kamarátov, nad mestom uvidela blesk a začula ohlušujúci rachot. Na Hirošimu dopadla prvá jadrová bomba, ktorú ľudstvo použilo na vojenské účely.
V Hirošime a Nagasaki sme boli pokusnými morčatamiČítajte
Smrť a ničiteľ ľudstva
To, že nacisti tajne vyvíjajú atómovú bombu, sa začalo povrávať v roku 1939, keď Nemecko rozpútalo najväčší ozbrojený konflikt v dejinách - druhú svetovú vojnu. Po útoku na americkú základňu Pearl Harbor jednotkami Japonského cisárskeho námorníctva, sa okrem oficiálneho zapojenia Spojených štátov do vojny, rozpútal ďalší boj. Boj svetových veľmocí s časom. Američanom šlo o jediné: vyvinúť atómovú zbraň skôr, ako sa to podarí protivníkom. V jej vývoji, ale aj použití, chceli byť jednoducho rýchlejší ako Nemecko či Japonsko.
Výskum si zobral na starosť doktor J. Robert Oppenheimer. Teoretického fyzika, ktorý sa stal riaditeľom “Projektu Manhattan”, teda snahy o vývoj prvej jadrovej zbrane, dodnes zvyknú volať “otcom jadrovej bomby”. Jeho výskum prebiehal v utajenom laboratóriu v Los Alamos v Novom Mexiku. Prvý test atómovej bomby sa udial v júli 1945.
“Stal som sa smrťou, ničiteľom ľudstva,” znie známy výrok J. Roberta Oppenheimera. To, že sa stal otcom niečoho, čo poznačí nielen ľudstvo 20. storočia, ale aj storočí, ktoré po ňom budú nasledovať, oľutoval hneď po úspešnom ukončení “Projektu Manhattan”. Tým sa stali dni 6. a 9. august 1945, kedy Američania na japonské mestá Hirošima a Nagasaki Oppenheimerov vynález skutočne zhodili.
Malý chlapec
Meno bomby, ktorú spustili na Hirošimu, bolo “Little Boy”, teda “Malý chlapec”. Až takým malým však nebol - meral 3 metre, vážil takmer 4 a pol tisícky kilogramov, a sila výbuchu, ktorú spôsobil, sa rovnala explózii 12 500 tonám trinitrotoluénu (TNT).
Misia amerického letectva, ktorej cieľom bolo zhodiť bombu na 8. najväčšie mesto Japonska, sa začala, keď lietadlo typu B-29 s názvom Enola Gay vzlietlo z ostrova Tinian. Jeho predvoj tvorili tri meteorologické lietadlá, ktorých úlohou bolo kontrolovať oblačnosť, doprovodom Enola Gay boli ďalšie dve B-29ky, ktoré sa zas mali postarať o vedecké monitorovanie výbuchu a jeho fotografovanie.