TEL AVIV. Vývoj v Iraku sa prejavil na zvýšení ceny ropy, hoci iracká vláda aj viacerí odborníci tvrdia, že oblasti, z ktorých pochádza najviac produkcie, sú mimo dosahu rebelov.
Irak vyváža ropu hlavne z juhu, kde podľa ministra ropného priemyslu Abdula Karíma Luábího "je všetko veľmi, veľmi bezpečné."
Iračania ale podľa AFP priznávajú, že problémy by sa mohli objaviť, ak by sa militantom z organizácie Islamský štát v Iraku s Sýrii (ISIS) podarilo obsadiť mesto Baidži, centrum produkcie ropy na severe.
Podľa niektorých zdrojov ISIS už časť mesta ovláda.
Existujú aj názory, že ak by konflikt medzi vládou a ISIS pokračoval, čo zrejme hrozí, mohla by kríza ohroziť globálnu ekonomiku.
Denníku Telegraph to povedal Ole Hansen zo spoločnosti Saxo. "Najhorším možným scenárom je to, že produkcia irackej ropy by klesla na úroveň na akej bola počas poslednej vojny v Iraku a to by cenu ropy mohli zvýšiť o dvadsať dolárov za barel."
Dnes sa cena ropy za barel pohybuje okolo 110 dolárov. Ak by nastalo dramatické zvýšenie cien ropy, odniesli by si to pokusy oživiť globálnu ekonomiku zasiahnutú krízou.
Iračania ale tvrdia, že pokračujú v produkcii ako predtým. Tá je najvyššia za posledných dvadsaťpäť rokov a druhá najvyššia po Saudskej Arábii spomedzi krajín združených v Organizícii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).
Irak má piate najväčšie zásoby ropy na svete a mali by mu vystačiť na ďalších takmer 160 rokov.
Iracký premiér požiadal Američanov tajne o pomoc, odmietli hoČítajte