BRATISLAVA, KÁBUL. Najväčším úspechom prezidentských volieb v Afganistane je, že sa vôbec konali. Druhým je, že väčšina z 58 percent voličov, ktorí prišli do starostlivo strážených volebných miestností, prežila.
Prežilo tiež všetkých osem kandidátov na post. To, ktorý z nich sa stal hlavou štátu, prípadne to, ktorí dvaja postúpili do druhého kola, sa v nedeľu ešte nevedelo.
Sčítanie hlasov je v Afganistane zložité. Medzi favoritov však nepatril ani jeden zo stúpencov fundamentalistického režimu.
Traja favoriti
Reálnu šancu na zvolenie majú traja muži. Medzi etnickými Tadžikmi je najpopulárnejší bývalý minister zahraničia Abdalláh Abdalláh.
Paštuni a klan odchádzajúceho prezidenta Hamída Karzaja podporoval ďalšieho exministra zahraničia Zalmája Rasúla.
Medzi favoritmi bol aj Ašraf Gání, vynikajúci finančný expert a bankár. Ak ani jeden z nich nezíska viac ako polovicu hlasov, bude sa 28. mája konať druhé kolo volieb.
Nikto z trojice favoritov nespochybňuje nutnosť podpísať dohodu o strategickej bezpečnosti s USA. Na jej základe budú môcť americké jednotky v Afganistane ostať aj po roku 2014, aj keď v obmedzenom počte.
Domáce bezpečnostné zložky nedokážu zabrániť tomu, aby zo susedného Pakistanu do krajiny neprenikali ozbrojené skupiny a samovražední atentátnici.
Teroristom sa nepodarilo napadnúť volebné miestnosti, v provincii Kunduz však položili bombu pod auto, ktoré viezlo volebné lístky. Pri útoku zomreli traja ľudia.
Prišiel ako hrdina, končí ako korupčník. Za Karzajom smúti máloktoČítajte
Málo lístkov
Aj napriek tomu, že zájsť do volebnej miestnosti si vyžadovalo určitý stupeň odvahy, strach prekonalo viac ako sedem miliónov Afgancov.
Hlasovanie sa dokonca o hodinu predĺžilo a aj napriek tomu sa nepodarilo odvoliť všetkým – minuli sa volebné lístky. Organizátori totiž krátko pred hlasovaním museli pre bezpečnosť uzatvoriť časť volebných miestností.
Šéf ústrednej volebnej komisie Ahmad Jusúf Marustání čelí veľkému množstvu sťažností voličov, ktorí sa k urnám nedostali. Sčítanie hlasov sa aj napriek tomu rozbehlo a volebná komisia predpokladá, že predbežné výsledky budú známe najskôr o týždeň.
Drogy a korupcia
Ide o prvú demokratickú výmenu prezidenta v histórii krajiny. Odchádzajúci Karzaj tretíkrát už podľa ústavy kandidovať nemohol.
Svoj post opustil bez odporu. Výmena na poste hlavy štátu v Afganistane, kde do roku 1973 vládol kráľ, tradične prebiehala cez palácové prevraty alebo ozbrojené konflikty.
Krajina sa pod novým prezidentom bude musieť pripraviť na odchod väčšiny amerických vojakov. Už teraz sa však zväčšuje plocha, na ktorej sa pestuje mak určený na výrobu ópia.
Spolu s drogovým obchodom sa rozvíja aj korupcia a peniaze putujú cez miestnych politikov k Talibanu, ktorý za ne sľubuje tiché dohody o neútočení.