SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Krym zvolil v referende Rusko, Putina požiada o pripojenie (nedeľa)

Krymčania rozhodovali, či vyhlásia samostatnosť alebo sa pripoja k Rusku. S Ukrajinou referendum nerátalo.

Hlasovanie si všímali ruskí vojaci.Hlasovanie si všímali ruskí vojaci. (Zdroj: TASR/AP)


 • Za Rusko sa vyslovilo vyše 90 percent, na konečné výsledky sa čaká
 • Účasť presiahla 82 percent, hovorí sa však o volebných podvodoch
 • Západ ani Ukrajina referendum neuzná, podľa Ruska je v poriadku
 • Ukrajinský a ruský minister obrany dohodli prímerie do piatku

Online spravodajstvo sme ukončili

00:11 Prečo nebolo referendum na Kryme v poriadku? Hlasovanie išlo proti ukrajinskej ústave, kampaň trvala len desať dní a bola jednostranná, nedalo sa hlasovať za zachovanie súčasného stavu. Čítajte viac

00:09 Po spočítaní nadpolovičnej väčšiny hlasov bola podpora pre pripojenie k Rusku 95,5 percenta. Konečné výsledky oznámia v pondelok.

23:41 Spojené štáty referendum na Kryme nikdy neuznajú, povedal Obama počas telefonátu s Putinom.

23:03 Na Kryme prebiehajú oslavy. Ulice osvetľuje ohňostroj. "Sme doma," kričia niektorí ľudia.

22:55 "Referendum je prvý krok, myslím, že druhý bude východná Ukrajina," povedal NBC krymský vicepremiér Temirgalijev.

22:00 Tatársky líder Čubarov vyslovil obavu, že Tatárov po pripojení k Rusku znova deportujú z Krymu.

V Rusku pripomínali, ako môžu USA rozprášiť jadrovými zbraňami

Rusko prídu požiadať v pondelok

21:22 Čečenský podnikateľ Bajsarov chce Krymu pomôcť veľkými investíciami do hotelierstva a cestovného ruchu na polostrove. Podľa čečenského lídra Kadyrova sa rozhodol investovať do viacerých letovísk a zrekonštruovať ich tak, aby dosiahli svetovú úroveň.

21:20 Ruská Vojensko-priemyselná komisia chce priemyselným podnikom na Kryme sprostredkovať vojenské objednávky, uviedol ruský vicepremiér Rogozin. Dodal, že kontrakty budú dlhodobé a pre Krym výhodné.

21:14 Účasť v referende bola 82,71 percenta, potvrdil šéf referendovej komisie Malyšev.

20:53 Hoci sa množili správy o volebných podvodoch, predseda referendovej komisie Michail Malyšev uviedol, že nezaznamenali žiadne sťažnosti voličov na porušenie zákona.

20:45 Krym v pondelok oficiálne požiada o pripojenie k Ruskej federácii, vyhlásil premiér Aksionov ešte pred tým, ako spočítali hlasy v referende. Parlament zasadne o 9:00 nášho času a premiér potom poletí do Ruska.

20:27 Ruským mestom Tula prešli v nedeľu tri desiatky tankov, obrnených transportérov a ďalších tridsať vojenských nákladiakov. Tula leží asi 500 kilometrov od hraníc s Ukrajinou v smere na Charkov. Kolóna mierila na stanicu, kde sa ju vraj chystali naložiť na vlak. Čítajte viac

V Simferopoli oslavujú, sú tu aj vlajky ruských nacionalistov z LDPR

Aktivisti upozorňujú na podvody

20:21 Referendum sprevádzalo protizákonné konanie, upozorňujú aktivisti strany UDAR. Neznámi ľudia chodili po bytoch a domoch s prenosnými urnami a nútili ľudí, aby hlasovali. V niektorých prípadoch dokonca vyplnili lístky namiesto nich. Aktivisti odhadujú, že len v Sevastopoli bolo sfalšovaných až 40 percent hlasov.

20:04 V pondelok sa zíde krymský parlament, aby požiadal Putina o pripojenie k Ruskej federácii.

19:56 Na referende zúčastnilo 79 percent voličov. V mestách Simferopol a Sevastopol bola účasť zhodne 80 percent, informovala krymská agentúra Kryminform.

19:50 Krymská vláda sa už pripravuje na pripojenie k Rusku. „Ruble tu začnú fungovať už v apríli,“ povedal vicepremiér Temirgalijev. Ukrajinské hrivny však budú prijímať ešte rok. Čítajte viac

19:41 Na Leninovom námestí v hlavnom meste Simferopol už vypukli oslavy. Na oficiálne výsledky sa stále čaká.

19:19 Premiér Aksionov plánuje pripojiť Krym k Rusku čo najskôr.

19:10 Volebné miestnosti na Kryme v týchto chvíľach zatvárajú. Účasť môže presiahnuť 80 percent. V exit polle, povolebnom prieskume, sa pre pripojenie k Rusku vyjadrilo 93 percent respondentov, informovala ruská agentúra RIA Novosti.

Ruské možnosti: anexia Krymu, invázia na východe alebo vyčkávanie

Západ výsledok referenda neuzná

18:55 Situácia na východe Ukrajiny je napätá. Proruskí demonštranti obsadili v Donecku a Charkove niekoľko vládnych budov. Odstraňujú ukrajinské vlajky a spaľujú ukrajinské knihy.

17:43 Referendum neuznajú ani Spojené štáty, zopakoval Kerry.

17:37 Referendum o odtrhnutí Krymu je nelegálne a nelegitímne a jeho výsledok nebude uznaný, uviedli v spoločnom vyhlásení Van Rompuy a Barroso. Celé vyhlásenie

17:24 Krízu možno vyriešiť len diplomatickou cestou a spoločnými rokovaniami Ruska a Ukrajiny, opakuje Európska únia aj šéf americkej diplomacie Kerry. V pondelok bude Únia rozhodovať o sankciách voči Rusku.

17:09 Webstránku ukrajinskej agentúry UNIAN napadli hackeri.

17:00 Budovu bezpečnostnej služby v Donecku už vyprázdnili. Zhruba tisíc proruských demonštrantov teraz smeruje k oceliarňam Industrial Union of Donbass.

16:40 Štáb televízie al-Džazíra napadli na Kryme ozbrojenci. Zabránili mu v nakrúcaní pred volebnou miestnosťou v Alušti.

V Soči sa medzičasom končí paralympiáda, zatienil ju Krym

Ukrajina si všíma vojakov pri hraniciach

16:02 Krym vedie premiér, ktorý má pochybnú minulosť a ktorého zvolili pochybným spôsobom - pod dohľadom samopalov. Čítajte viac

15:46 Viaceré webstránky NATO cez víkend napadli proruskí hackeri z dosiaľ neznámej skupiny Cyber Berkut. Tvrdia, že sú ukrajinskí patrioti a že vystupujú proti "intervencii NATO na Ukrajine". Čítajte viac

15:37 Lavrov a Kerry sa zhodli, že na Ukrajine treba naliehať na ústavné reformy, informoval ruský rezort diplomacie. Spojené štáty to zatiaľ nepotvrdili. Podľa Ruska by mali zmeny brať do úvahy záujmy všetkých regiónov Ukrajiny.

15:35 Proruskí demonštranti vtrhli v Donecku do budovy tajnej služby, žiadajú prepustenie ľudí zo svojich radov. Zasahuje proti nim polícia, niekoľko osôb utrpelo zranenia.

15:19 Rusko zhromaždilo viac než 60-tisíc vojakov pri ukrajinských hraniciach, povedal ukrajinský minister obrany.


S Ukrajinou referendum nepočíta

Pozorovateľov OBSE by malo byť viac

15:15 Merkelová navrhla v telefonáte s Putinom zvýšenie počtu pozorovateľov OBSE. Putin to privítal. Chce, aby dohliadali na násilie na východe Ukrajiny. Vo vstupe na Krym im dosiaľ bránili ozbrojenci.

15:00 Putin vyjadril znepokojenie nad napätou situáciu na juhovýchode Ukrajiny. Tvrdí, že sa oň pričiňujú radikáli s tichým súhlasom Kyjeva. Ukrajinský prezident v sobotu vyjadril obavu, že Kremeľ podnikne po referende inváziu.

14:58 Ukrajinský premiér Jaceňuk prisľúbil vypátrať a postaviť pred spravodlivosť všetkých, ktorí presadzujú separatizmus na Kryme.

14:29 Krymské referendum je podľa Putina v súlade s medzinárodným právom. Povedal to počas telefonátu s Merkelovou.

14:18 Proruskí aktivisti sa pokúsili zaútočiť na sídlo regionálneho štátneho zastupiteľstva v Donecku. Skandovali: "Rusko, Rusko!".

13:54 "Toto je historický okamih, všetci budú žiť šťastne," povedal krymský premiér Sergij Aksjonov po odhlasovaní v Simferopole. "Oslávime to dnes večer."

13:52 V krymskom referende hlasovalo už viac ako 50 percent voličov, oznámili krymské úrady.

Koho môžu Rusi ochrániť nabudúce?

Ukrajina presúva vojakov, hovorí sa o prímerí

13:49 Ukrajina a Rusko sa na úrovni ministrov dohodli na prímerí do piatku 21. marca. Ukrajinskí vojaci majú zostať na svojich základniach a Rusi ich majú prestať ohrozovať. Či zostane prímerie zachované, je otázne. Čo sa stane po 21. marci, je predmetom ďalších rokovaní.

13:41 Viac ako 300 mužov už postavilo barikády, aby zabránili ukrajinským jednotkám v ceste z Kyjeva na východ. Obyvatelia Donecku už zastavili vojenské konvoje v prechode.

13:39 Ukrajinské média informujú, že ukrajinské vojenské jednotky smerujú k ruskej hranici, zatiaľ čo ruskí vojaci robia všetko preto, aby ich zastavili.

13:37 Viac ako tritisíc ľudí sa zhromaždilo vo východnej časti Charkova, aby vyjadrilo podporu posilňovaniu vzťahov s Ruskom.

13:33 Ruskí vojaci hádzali granáty do vody neďaleko ukrajinských námorných lodí v Sevastopoli, píše agentúra UNIAN.

13:31 Ruskí vojaci umiestnili niekoľko desiatok protitankových mín mimo základne ukrajinských námorníkov v krymskom meste Feodosija, píše agentúra UNIAN. Odvoláva sa na ukrajinskej námorníctvo.

12:58 Na Twitteri sa objavili fotografie reportérky novín Ukrajinská pravda, ktorej volebná komisia údajne umožnila hlasovanie v referende, a to aj napriek tomu, že nie je občiankou Krymu. Stačilo sa preukázať ruským pasom.

Ukrajina žiada o vojenskú pomoc USA aj EÚ

12:51 Ukrajina už požiadala USA aj EÚ o vojenskú pomoc v prípade stretov s ruskými vojakmi a z dôvodu stráženia vzdušného priestoru nad ukrajinskými jadrovými reaktormi. "Nedostali sme žiadnu jasnú odpoveď," povedal podpredseda vlády Jarema.

12:48 Ukrajinské ministerstvo zahraničia uviedlo, že krajina čelí útoku, a vyzvalo Rusko, aby "zastavilo toto šialenstvo". "Toto referendum je nelegitímne a my ho rozhodne neuznáme," uvádza sa to vyhlásení.

12:44 Ukrajina nestiahne svojich vojakov z Krymu napriek vysokému nárastu ruských vojsk na tomto polostrove. Uviedol to ukrajinský minister obrany Ihor Teňuch, ktorý nepovažuje oblasť za stratenú a podľa agentúry Reuters prijme nové opatrenia v súlade s udalosťami.

12:18 Tatársky líder Refat Chubarov kritizoval referendum a označil ho za cirkusové predstavenie. Vyzval tatársku menšinu na Kryme, aby ho bojkotovala.

12:15 Krymský parlament naplánoval na pondelok zasadnutie na 9:00 nášho času, aby oficiálne oznámil výsledky referenda.

12:14 Referendum na Kryme sledujú aj Ukrajinci žijúci na Slovensku. Čítajte viac

12:09 Hackeri napadli oficiálnu stránku referenda len niekoľko hodín pred otvorením volebných miestností. "Naše webové stránky zasiahla masívna vlna servisných útokov," uvádzajú krymské úrady.

11:41 Po dvoch hodinách od otvorenia volebných miestností už hlasovalo 30 percent registrovaných voličov, informuje Kyiv Post.

11:35 Rusko pokračuje v posilňovaní armády na Kryme, v súčasnosti ich tam je okolo 22-tisíc, povedal ukrajinský minister obrany Teňuch. "To je hrubé porušenie bilaterálnych dohôd a je to dôkaz, že Rusko nezákonne priviedlo svojich vojakov na územie Krymu," povedal Teňuch.

11:27 "Toto je naša krajina a my by sme ju nemali opustiť," uviedol minister obrany Teňuch pre Interfax.

11:25 Ukrajina presunula vojakov do východnej a južnej časti krajiny. Viac ako 40-tisíc ľudí sa dobrovoľne pripojilo do národnej gardy, povedal minister obrany Teňuch.

11:20 Očakáva sa, že referendum sa skončí odtrhnutím Krymu od Ukrajiny a pridružením k Rusku. "Úrady opísali svoje plány na oslavy a ohňostroje v prípade víťazstva," píše korešpondent BBC. "Asi by tak neurobili, keby o tom neboli presvedčení."

Účasť už prekonala potrebné kvórum

11:19 Prvé výsledky referenda budú známe už polhodinu po uzatvorení volebných miestností, teda o 21:30 nášho času.

11:14 Účasť na krymskom referende už prekonala kvórum potrebné pre jeho platnosť, uviedol Sergej Karnaukh, primátor Jalty.

10:54 Mesto Bachčisaraj je domovom mnohých moslimských Tatárov. Tvoria asi 12% populácie polostrova. Tatári uviedli, že sa boja návratu Moskvy, a preto budú bojkotovať referendum.

10:47 Do krymského mesta Bachčisaraj dorazil aj reportér BBC. Na to, aby sa dostal do mesta, musel prejsť cez niekoľko kontrol bezpečenostných síl.

10:28 Krymský premiér Aksionov ocenil nedeľné referendum. "Ako vidíte, ľudia slobodne volia, vo volebných miestností nie sú žiadne problémy. Necítim ani nevidím akýkoľvek tlak (na voličov)."

10:24 Ruský politik Nikonov uviedol, že Rusko považuje ukrajinskú revolúciu za prevrat riadený najmä Američanmi s cieľom dostať Ukrajinu do NATO. "Rusko to považuje za existenčnú hrozbu a urobí všetko preto, aby zabránilo tomu, čo sa deje."

10:20 V referende môžu voliť aj ruskí občania, uviedol Oleksandr Černenko, ktorý vedie Ukrajinský voličský výbor.

10:14 Na Kryme otvorili viac ako 1205 volebných miestností. Na niektorých z nich došlo pre silný dážď k technickým problémom: nefungovali telefónne linky, či vypadla elektrina.

Ako vyzerali prípravy pred referendom

Ukrajina sa obáva invázie po plebiscite

9:34 Ruský minister zahraničných vecí Lavrov v nedeľu v telefonáte s šéfom americkej diplomacie Kerrym zopakoval, že referendum na Kryme je v súlade s medzinárodným právom. Západ to odmieta.

9:26 Podľa vyjadrenia ukrajinského prezidenta Turčynova existuje "reálna hrozba", že po vojenskej intervencii na Kryme a referende by sa mohlo Rusko pokúsiť prevziať kontrolu aj nad inými ukrajinskými územiami.

6:24 O situácii na Ukrajine hovorili v sobotu telefonicky americký minister obrany Hagel a jeho francúzsky náprotivok Jean Yves Le Drian. Potvrdili význam spolupráce pri podpore spojencov v strednej a východnej Európe.

6:20 Obyvatelia ukrajinského Krymu rozhodujú prostredníctvom referenda o štatúte polostrova. Hlasovanie sa začalo v nedeľu o 07:00 nášho času a potrvá do 19:00. V zoznamoch voličov je zapísaných viac ako 1,5 milióna občanov s trvalým pobytom na Kryme. Do tohto počtu nie sú zahrnutí obyvatelia Sevastopoľa, ktorý má vlastnú volebnú komisiu.

Editori: Martin Lipták, Denisa Ballová, Michal Trško

Zdroje príspevkov: BBC, The Guardian, Kyiv Post, Ukrajinská pravda, Interfax

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 2. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 3. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 4. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 5. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 6. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 9. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 2. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 3. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 4. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 9. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 10. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 989
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 859
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 739
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 167
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 123
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 039
 7. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 784
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 767
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 637
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 368
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Ukrajina

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Žlté vesty
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Mexiko odmieta tvrdenia o vydaní bosa kartelu výmenou za exministra

Exminister obrany údajne spolupracoval s mexickým kartelom.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

V štáte Michigan potvrdili víťazstvo Bidena

Biden v Michigane zvíťazil s náskokom takmer 156 000 hlasov.

Novozvolený prezident Joe Biden.

Polícia zlikvidovala stanový tábor migrantov v centre Paríža

Policajti použili aj slzotvorný plyn a vyhnali migrantov do ulíc mesta.

Koronavírus v Česku: Pribudlo 4 377 prípadov a 62 úmrtí

České úrady evidujú 83 296 aktívnych prípadov.