Už v mladosti sa naučil otriasť a postaviť na nohy. Janukovyč vyrastal v chudobnom prostredí bez rodičov a dospievanie prežil vo väzení. Napriek tomu sa stal prezidentom a jedným z oligarchov.
KYJEV, BRATISLAVA. Ani keď v hlavnom meste protestovalo milión Ukrajincov proti jeho vláde, prezidentom Viktorom Janukovyčom to neotriaslo.
V krajinách s čo len trochou politickej kultúry by lídri dávno odstúpili, Janukovyč (63) to nepovažoval za dôležité ani komentovať a ešte pritvrdil.
V parlamente jeho lojálni poslanci prijali „diktátorské zákony“ proti demonštrantom na majdane. V mnohom zahanbili represívne zákony Bieloruska či Kazachstanu.
A keď v kyjevských uliciach začali zomierať prví demonštranti a Berkut mieril na novinárov, z ktorých niektorí prišli o oči, hlavného vinníka za policajnú brutalitu povýšil.
Kto sa smeje Únii
- Narodil sa v roku 1950 v Jenakieve v Doneckej oblasti.
- Má titul PhD, je členom Akadémie ekonomických vied.
- Od 7. februára 2010 je prezidentom Ukrajiny. Vyhral voľby tesne nad Juliou Tymošenkovou, ktorá je vo väzení.
- Líder Strany regiónov.
- Dvojnásobný premiér (2007 – 2010, 2002 – 2005).
- V roku 2004 vyhral po manipuláciách prezidentské voľby. Opakované voľby po oranžovej revolúcii už vyhral Viktor Juščenko.
„Vysmial sa hrozbe sankcií Európskej únie, ktorá o nich len hovorila,“ rozpráva politológ Volodymyr Horbač o ukrajinskom prezidentovi, ktorý podľa neho nemá žiadny kontakt s ľuďmi na ukrajinských uliciach. Už dávno to nie je Janukovyč, ktorý vyrastal v chudobnej robotníckej rodine bez rodičov.
Keď aktivisti z majdanu na miesto zosadenej bývalej sochy Lenina umiestnili zlatú toaletnú misu, nemohli si vybrať lepší symbol pre režim Viktora Janukovyča.
Prezident buduje svoju luxusnú mramorovú rezidenciu za Kyjevom a podľa ukrajinských investigatívnych novinárov v nej má zlaté aj záchody.
Spolu so synom, ktorý vyhráva väčšinu štátnych tendrov, je jedným z najbohatších Ukrajincov vôbec.
Možno je to snaha vytlačiť spomienky z mladosti.
Mama mu zomrela, keď mal dva roky a otec ho nechal vychovávať babke v maličkom domčeku, odkiaľ podľa svojho životopisu chodieval do školy pešo 20 kilometrov.
Janukovyč (vľavo) nemyslel zblíženie sa s Európou vážne. Bral to ako súčasť vyjednávania s Ruskom.
FOTO – SITA/AP
Donecký sen
„Pochopiť jeho štýl vládnutia znamená vrátiť sa na miesto jeho dospievania, na industriálnu drsnú Ukrajinu,“ rozprávala SME ukrajinská spisovateľka Oksana Zabužko.
„Vládnu nám veľmi jednoduchí ľudia z mesta, ktoré má len ulice a žiadnu históriu. Doneck má síce milión obyvateľov, ale stále zostáva robotníckou kolóniou bez historickej pamäte. Z neho prišli do Kyjeva privilegovaní outsideri, ktorí využili príležitosť,“ rozpráva autorka obľúbených ukrajinských románov o prezidentovi, ktorý tú príležitosť vedel vždy uchopiť napriek nepriazni osudu.
Dospievajúci Janukovyč sa veľmi ľahko dostal do problémov, byť členom jedného z mnohých gangov, bolo súčasťou boja o prežitie. Prvýkrát sa dostal do väzenia v roku 1967, keď mal sedemnásť. Za násilné napadnutie a lúpež dostal tri roky. Pustili ho skôr, ale za mreže sa vrátil znovu za násilný útok.