SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Janukovyč odletel na východ. Majdan mu dal ultimátum, ráno má odstúpiť

Prezident, opozícia a Únia podpísali dokument, ktorý hovorí o nových voľbách, ústavných zmenách a dočasnej vláde.

Stotožnia sa demonštranti s dohodou?Stotožnia sa demonštranti s dohodou? (Zdroj: Petra Procházková)

Radikáli sú proti.

Skrátené znenie dohody

 • Schvália zákon o návrate k ústave z roku 2004 (splnené)
 • Do desiatich dní vytvoria dočasnú vládu národnej jednoty
 • Reformu, ktorou obmedzia prezidenta, dokončia do septembra
 • Po prijatí novej ústavy budú nové voľby, najneskôr však v decembri
 • Urobia sa zmeny vo volebnom zákone aj v ústrednej volebnej komisii
 • Na vyšetrovanie násilností bude dohliadať opozícia aj Únia
 • Nevyhlásia výnimočný stav, obe strany sa vyhnú použitiu sily
 • Vyhlásia amnestiu pre väznených demonštrantov (splnené)

Spravodajstvo minúta po minúte sme ukončili, pozrite si aktuálne zo soboty

8:25 Charkovské letisko poprelo, že Janukovyč priletel do mesta. Podľa niektorých informácií pristálo lietadlo s prezidentom v Spojených arabských emirátoch.

1:21 Vplyvný ukrajinský týždenník Zerkalo Nedeli s odkazom na vysokopostavený zdroj z prezidentskej kancelárie informoval, že Viktor Janukovyč a jeho najbližší spolupracovníci pristáli v piatok neskoro večer v Charkove.

23:59 Podľa poľského denníka Gazeta smeruje lietadlo s ukrajinským prezidentom do Soči. Ukrajine majú v sobotu odovzdať zlatú medailu.

23:45 Prezident Janukovyč odišiel do Charkova na samit juhovýchodných regiónov, informuje televízia RT.

22:59 Prezident Janukovyč spolu so šéfom prezidentskej administratívy Andiejom Kljujevom a predsedom parlamentu Volodimirom Rybakom odletel z Kyjeva do Charkova, druhého najväčšieho mesta Ukrajiny, ktoré leží blízko ruských hraníc. Píše o tom nezávislý portál zn.ua s odvolaním sa na zdroje prezidentskej administratívy.

22:34 Spravodajca Českej televízie Josef Pazderka popisuje náladu na majdane ako veľmi pochmúrnu. Janukovyč podľa demonštrantov vlastne veľa nestratil, naopak získal čas až do decembra.

21:30 Demonštranti zostávajú na Námestí nezávislosti. Mnohí rozsvietili svoje mobilné telefóny na pamiatku obetí.

21:11 Na majdane sa začala omša za zabitých demonštrantov.

20:50 Dav na majdane vypískal politikov, ktorí uzavreli s Janukovyčom dohodu o predčasných voľbách do konca roku a žiada prezidentovo odstúpenie do soboty do desiatich hodín dopoludnia. Opoziční poslanci potom predložili do parlamentu návrh zákona na zosadenie Janukovyča.

20:40 Šéf administratívy prezidenta Janukovyča Andrij Kljujev potvrdil, že prezidentské voľby vypíšu v decembri tohto roku.

20:38 Ukrajinci vyberajú peniaze z bánk, krajine hrozí bankrot.

20:30 Ruský splnomocnenec Vladimir Lukin zakročil dnes niekoľkokrát počas rokovania a uľahčil tak cestu k dohode, uviedol poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.

20:29 Na kyjevskom Námestí nezávislosti sa zhromažďujú rakvy obetí včerajších protestov.

20:27 Jeden z opozičných lídrov bol zranený, keď hovoril na hlavnom pódiu. Ten, kto strieľal, mieril na jeho tvár, píše BBC.

Radikáli žiadajú odchod Janukovyča

20:22 Na majdane sa rozlúčia s obeťami včerajších protestov. Traja opoziční lídri a ďalší politici vystúpili na tribúne spolu s kňazmi. Z davu sa ozval piskot, ľudia žiadajú vysvetlenie podpisu dohody s Janukovyčom. "Keď som niekoho urazil, žiadam o odpustenie," povedal z tribúny Kličko.

20:18 Pravý sektor vyzval Janukovyča, aby do 10:00 odstúpil, inak hrozí útokmi.

20:16 Ukrajinská hraničná služba zmiernila predpisy na prechod cez hranice pre tých, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť v zahraničí.

20:14 Ministerstvo zdravotníctva oficiálne potvrdilo 77 obetí masových demonštrácii.

20:13 Tymošenkovú by mohli byť prepustiť už 1. marca, píše Kyiv Post.

20:11 Prezident Barack Obama sa chce ešte v piatok telefonicky spojiť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a diskutovať s ním o situácii na Ukrajine.

19:19 Potom, čo pomohla svojmu tímu vyhrať na ZOH v Soči zlatú medailu, ukrajinská biatlonistka Olena Pidhrušná požiadala publikum na tlačovej konferencii o minúta ticha za mŕtvych demonštrantov.

19:12 Zástupca a bývalý minister Tymošenkovej Arsenij Jaceňuk vyzval Janukovyča, aby zákon umožňujúci prepustiť expremiérku podpísal okamžite. Podľa advokáta Serhije Vlasenka bude okrem zákona potrebné aj rozhodnutie súdu.

Rusko nepodpísalo dohodu, Janukovyča opustili ďalší

18:46 Rusko zatiaľ nepodpísalo dohodu, ktorej cieľom je ukončiť krízu na Ukrajine, píše AFP.

18:27 Ukrajinská lyžiarka Bogdana Matsotska pre BBC povedala, že odišla z hier v Soči na protest proti Janukovyčovi a jeho vláde.

18:22 Janukovyč vyhlásil na 22. a 23 februára dni štátneho smútku za obete masových demonštrácií.

18:10 Ďalších jedenásť poslancov opustilo vládnu Stranu regiónov, spolu je ich už 28.

18:04 Tymošenková by sa mohla dostať na slobodu už za desať dní.

18:00 Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov telefonoval so šéfkou zahraničnej politiky Únie Catherine Ashtonovou. Vyzval Úniu, aby odsúdila radikálov na Ukrajine a prešetrila ich činnosť.

17:57 Podľa prvých informácií poslanci zmenili pravidlá trestného zákona, podľa ktorých bola odsúdená bývala premiérka Tymošenková. Mali by byť prispôsobené medzinárodným štandardom, píše ukrajinská Pravda.

17:55 Spojené štáty sú stále pripravené uvaliť ďalšie sankcie na Ukrajinu, ak to bude potrebné.

17:49 Budúcnosť Ukrajiny závisí od úspešnej realizácie dohody, povedala pre agentúru Reuters vysoká komisárka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Únie Catherine Ashtonová.

Tymošenkovú prepustia na slobodu

17:42 Na Námestí nezávislosti je stále obrovský dav. Na tribúne sa striedajú rečníci.

17:32 Ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý umožňuje prepustiť z väzenia Juliu Tymošenkovú. Pre hlasovalo 310 poslancov.

17:31 Ukrajinský parlament odhlasoval odvolanie ministra vnútra Vitalija Zacharčenka pre použitie násilia proti demonštrantom.

17:09 Podľa portálu Kyiv Post pochoduje k parlamentu niekoľko stoviek ľudí, ktorí nie sú spokojní s dohodou.

17:05 Šéfa poľskej diplomacie Sikorského, ktorý spolu s nemeckým ministrom pomohol sprostredkovať dohodu, nakrútili, ako pred podpisom hovoril jednému z opozičníkov: "Ak nevezmete túto dohodu, čaká vás stanné právo, čaká vás armáda. Všetci zomriete."

17:00 Ukrajina má olympijské zlato z biatlonovej štafety žien na 4x6 kilometrov.

16:50 Na majdane spomínajú na aktivistov, ktorí zahynuli počas protestov. Ľudia plačú, spievajú hymnu, modlia sa, čítajú básne alebo skandujú pokriky.

16:37 V médiách sa množia hlasy z kyjevských ulíc, že dosiahnutá dohoda nestačí a demonštranti sa chcú ďalej usilovať o zosadenie prezidenta.

Zmenili ústavu a schválili amnestiu

16:33 "Všetky strany sú teraz zodpovedné za to, aby boli odvážne a pretvorili slová na skutky v záujme budúcnosti Ukrajiny," povedal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

16:25 Šéfka európskej diplomacie Ashtonová by si teraz želala slobodné a férové voľby.

16:22 Parlament schválil bezpodmienečnú amnestiu pre všetkých, ktorí mohli byť stíhaní za nepokoje.

16:19 Analytik Alexander Duleba o dohode: "Nie je to dohoda, ktorá by mohla byť dôvodom, aby ľudia odišli z majdanu. Po tých krvavých dvoch dňoch je pre nich všetko iné ako odstúpenie Janukovyča neprijateľné."

16:14 Ústava z roku 2004 bude podľa dohody platná do 23. februára 2015.

16:07 V týchto dňoch sme venovali veľa pozornosti blízkej Ukrajine, ale horí aj Venezuela, pokojné stále nie je ani Somálsko a exodus moslimov zo Stredoafrickej republiky sa takisto nekončí. Čítajte viac >>

15:59 Krátko po dosiahnutí dohody schválili v parlamente návrat k ústave z roku 2004. Za návrh hlasovalo 386 zo 450 poslancov. Zmeny v ústave oslabia postavenie prezidenta.

15:44 Tábor demonštrantov zostane na Námestí nezávislosti, dokiaľ nebudú požiadavky naplnené, povedal jeden z opozičných lídrov Jaceňuk.

15:36 Radikáli z Pravého sektoru vyhlásili, že ústupky neakceptujú a naďalej chcú odstrániť režim.

15:33 Nemecké ministerstvo zahraničia zverejnilo text dohody medzi opozíciou a prezidentom Janukovyčom.

Ukrajinská dohoda

Prezident, opozícia a Únia podpísali dohodu

15:22 Šéf nemeckej diplomacie Steinmeier potvrdil, že ústava sa vráti k zneniu z roku 2004, čím dôjde k obmedzeniu právomocí prezidenta v prospech parlamentu. Predčasné prezidentské voľby budú tento rok, termín však zatiaľ nestanovili.

15:19 Prichádzajú prvé reakcie na dohodu. Americký veľvyslanec na Ukrajine Geoffrey Pyatt ju označil za nádejný prielom.

15:04 Či sa s návrhom stotožnia všetci demonštranti, nie je jasné. Rada majdanu síce splnomocnila opozíciu na podpis dohody, no radikálny Pravý sektor môže ďalej vyvolávať potýčky.

14:59 Prezident Janukovyč, ministri zahraničných vecí Nemecka a Poľska a lídri opozície Jaceňuk, Kličko a Ťahnybok podpísali spoločnú dohodu.

14:50 Ak by bolo treba, utečencom z Ukrajiny je pripravený pomôcť aj slovenský Červený kríž.

14:46 Celkovo šestnásť poslancov od utorka opustilo prezidentovu Stranu regiónov alebo ohlásilo, že ju opustí.

14:44 Viacerí demonštranti potvrdili agentúre Reuters odhodlanie bojovať aj po podpise dohody.

14:39 Ministri zahraničia Nemecka a Poľska a ukrajinskí opozičníci odišli z Námestia nezávislosti do sídla prezidenta.


Rada majdanu splnomocnila opozíciu

14:32 Z pódia na Námestí nezávislosti nazvali lídrov opozície zradcami za to, že vyjednávajú s Janukovyčom.

14:30 Ak má byť dohoda úspešná, musia sa s ňou stotožniť aj v Ľvovskej oblasti, ďalšom významnom centre protestov. Radikáli z Pravého sektora budú namietať veľmi pravdepodobne.

14:22 Jeden z lídrov opozície Ťahnybok súhlasí s dohodou za podmienky, že vymenia ministra vnútra a generálneho prokurátora.

14:18 Rada majdanu hlasovaním splnomocnila vodcov opozície, aby podpísali zmluvu s prezidentom Janukovyčom. Stalo sa tak po spoločných rokovaniach s ministrami zahraničia Nemecka a Poľska.

14:05 Kyiv Post na Twitteri napísal, že demonštranti návrh odmietli. Informáciu zatiaľ nikto nepotvrdil.

14:02 Zdá sa, že niektorí demonštranti odpálili po Janukovyčovom ústupku ohňostroje, iní návrh odmietajú.

14:01 Bezpečnostné jednotky odchádzajú spred parlamentu.

Kličko povedal, že návrh podpíšu

13:55 Opozičný líder Kličko povedal nemeckému Bildu, že návrh podpíšu. Naznačil však, že sa treba dohodnúť s demonštrantmi.

13:51 Charitatívna organizácia maďarských baptistov organizuje pomoc a humanitárna organizácia reformovanej cirkvi sa zasa pripravuje na prípadnú vlnu utečencov. Štyria baptisti odcestovala do Kyjeva a pomôžu v kostoloch, ktoré sa teraz používajú na ošetrenie.

13:45 Pražská Univerzita Karlova ponúkne zhruba dvadsiatim ukrajinským študentom možnosť dokončiť svoje štúdium v Prahe, a to vďaka Štupendiu Václava Havla. Pôjde o tých, ktorých sa priamo dotkli perzekúcie.

13:43 Médiá zverejnili video, na ktorom zo zbraní strieľajú aj ľudia oblečení ako vládne špeciálne jednotky Berkut.

13:37 Policajti sa sťahujú z viacerých pozícii. Mnohí demonštranti sú podozrievaví a obávajú sa, že sa už o dohode rozhodlo bez nich.

13:35 Pápež František vyzval na ukončenie násilností.

Tvrdia, že zachytili komunikáciu snajperov

Opozícia môže nakoniec návrh odmietnuť

13:26 Európska únia pracuje na sankciách voči predstaviteľom vlády, budú však závisieť na vývoji situácie na Ukrajine, povedala šéfka európskej diplomacie Ashtonová.

13:22 Demonštranti z Námestia nezávislosti prepustili policajtov, ktorých zajali vo štvrtok a neprešli na ich stranu. Podľa ministerstva vnútra sú v poriadku.

13:07 Opozícia je v otázke návrhu rozdelená, všíma si Kyiv Post. Aktívne ho presadzuje len Jaceňuk. Kličko žiadal skoršie voľby a Ťahnybok neskrýval skepsu ani na pódiu pred demonštrantmi.

13:02 Tusk pripustil, že spoločný návrh lídrov opozície, prezidenta a Európskej únie môže opozícia napokon odmietnuť.

12:59 Poľský premiér Tusk vyhlásil, že ukrajinská vláda po hrozbe sankcií zo strany Európskej únie vytriezvela, a mohlo sa tak podariť zabrániť ďalším násilnostiam.

12:51 Hoci prezident Janukovyč ustúpil, šéf nemeckej diplomacie Steinmeier potvrdil, že na dosiahnutie dohody bude ešte treba rokovať.

12:43 Opozičný líder Jaceňuk vyhlásil, že akýkoľvek dokument musia najprv schváliť demonštranti z Námestia nezávislosti. Rada majdanu sa práve schádza.

12:40 Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií denníka Kommersant ruský sprostredkovateľ rokovaní, ombudsman Vladimír Lukin, odmietol návrh podpísať.

Janukovyč súhlasil s voľbami a ústavou

12:34 Po tom, čo prezident Janukovyč ustúpil, sa čaká na podpísanie návrhu lídrami opozície, európskymi ministrami a ruským ombudsmanom.

12:31 V centre Kyjeva sa zišlo vedenie demonštrantov, aby posúdili znenie návrhu.

12:21 Či pristúpia na dohodu aj demonštranti na Námestí nezávislosti, je otázne. Viacerí z nich požadovali okamžitú rezignáciu prezidenta.

12:19 Ukrajinská národná banka občanov ubezpečila, že má dostatok prostriedkov na zabezpečenie likvidity bánk.

12:17 Všetky hraničné priechody medzi Ukrajinou a Poľskom dnes fungujú v obvyklom režime.

12:11 Na čom sa dohodli:

 • Do 48 hodín schvália zákon o návrate k ústave z roku 2004
 • Dočasnú vládu národnej jednoty by mali vytvoriť do desiatich dní
 • Ústavnú reformu, ktorá obmedzí právomoci prezidenta v prospech parlamentu, spustia okamžite a dokončia do septembra
 • Po prijatí novej ústavy budú nové prezidentské voľby, najneskôr však v decembri
 • Nastanú zmeny vo volebnom zákone aj v ústrednej volebnej komisii
 • Vyšetrovanie násilností prebehne pod dohľadom úradov, opozície a Európskej únie
 • Nevyhlásia výnimočný stav. Vláda aj opozícia sa vyhnú použitiu sily

12:01 Prezident Janukovyč podľa prvých informácií súhlasil s predčasnými voľbami, návratom k ústave z roku 2004 a vytvorením dočasnej vlády.

Šéf armády sa vzoprel Janukovyčovi

12:00 Z Ľvova dnes dorazilo na Námestie slobody asi osem autobusov plných dobrovoľníkov.

11:53 Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák povedal pre AP, že na základe návrhu by mala byť do dvoch dní zostavená nová dočasná vláda.

Podľa predošlých informácií by mali prezidentove právomoci obmedziť v septembri, pričom zmeny by mali len dočasnú platnosť. Voľby by boli v decembri.

11:42 Ukrajinská olympijská výprava podľa ČT 24 zatiaľ zostáva v Soči a plánuje sa zúčastniť záverečného ceremoniálu.

11:40 Bývalý šéf armády Vladimír Zaman dnes vyhlásil, že keď 19. februára dostal príkaz nasadiť vojakov proti demonštrantom, odmietol ho vykonať. Janukovyč ho následne odvolal.

11:38 Schôdzka o riešení krízy sa skončila, čaká sa na výsledok.

11:36 V Ľvove vyhlásili trojdňový smútok za obete demonštrácií v Kyjeve.

11:33 V mestách Žytomyr, Bojarka, Brovary v noci strhli sochy Lenina. Predtým jednu strhli aj v Slavute.

11:27 Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyhlásil, že Rusko je čoraz frustrovanejšie z neschopnosti Janukovyča vyriešiť krízu na Ukrajine. Pohrozil, že pozastavia finančnú pomoc.

11:20 Niektorí opoziční aktivisti dohodu s prezidentom odmietajú. Nechcú voľby v decembri, ale jeho okamžitú rezignáciu.

10:19 K demonštrantom na majdane sa pridalo ďalších 250 bývalých policajtov či vojnových veteránov.

11:17 Proti možnému návratu Krymu pod Rusko sa postavila menšina krymských Tatarov, ich vodca Refat Čubarov označil úvahy za politický podvod. S odtrhnutím od Ukrajiny nesúhlasí ani šéf autonómnej vlády Anatolij Mogiljov.

11:11 Ministerstvo vnútra zvýšilo počet obetí štvrtkových nepokojov na 80.

K majdanu sa pridali jednotky z Ľvova

11:07 Vysokopostavený európsky diplomat agentúre Reuters potvrdil, že k podpísaniu návrhu by skutočne malo prísť.

11:05 Podľa návrhu, na ktorom sa zhodli prezident, opozícia a Únia počas nočných rokovaní, by došlo k hlasovaniu o obmedzení moci prezidenta v septembri.

11:03 V parlamente sa hádajú o ostreľovačoch, podľa odposluchov sa dorozumievali po rusky, čiže išlo o Rusov alebo jednotky z východu.

11:02 Poslanci krymského parlamentu sú údajne rozhodnutí hlasovať autonómii, informuje ČT 24.

11:00 K nadšeniu demonštrantov sa ráno na stranu opozície pridalo asi 50 policajtov.

10:58 Poslanci odhlasovali, že pokým neschvália novelu ústavy, nerozídu sa, píše z Kyjeva Petra Procházková. Niektorí poslanci tvrdia, že pred Kyjevom je pripravená námorná pechota. Demonštranti posilňujú barikády.

10:54 Jednotky z Ľvovskej oblasti prichádzajú v uniformách a so zbraňami na kyjevské Námestie nezávislosti, aby bránili aktivistov. Chcú vytvoriť reťaz medzi demonštrantmi a Berkutom.

10:52 Železničnú dopravu na úseku Ľvov - Kyjev obnovili.


Bitka v parlamente

Radikáli sa tlačia k parlamentu

10:38 Na mimoriadnej schôdzi rokujú o budúcej vláde. Prítomných je 360 zo 450 poslancov, podstatná časť poslancov vládnej Strany regiónov chýba. Behom hodinovej prestávky sa majú zoznámiť s textom návrhov na zmenu ústavy.

10:43 Hoci sa množia správy o streľbe v oblasti ulice Institutskaja, reportér Kyiv Post ich na Twitteri popiera. Podľa neho len policajné autá blokujú cestu.

10:37 Ak potvrdia dohodu medzi prezidentom, opozíciou a Európskou úniou, predčasné voľby by sa mohli uskutočniť v decembri.

10:26 Po včerajších krvavých bojoch dnes zatiaľ ťažkoodenci so samopalmi v uliciach neboli. Radikáli však útočia na policajtov pred parlamentom.

10:22 V pondelok budú v Budapešti o Ukrajine rokovať ministri krajín V4, na schôdzku sú pozvané aj Bulharsko, Rumunsko a Grécko.

10:19 Po tom, čo sa predseda parlamentu Rybak pokúsil prerušiť rokovanie do 16:00, došlo medzi poslancami k bitke.

10:15 Slovensko je pripravené prijať niekoľko sto migrantov, ak by potrebovali ochranu, povedal po zasadnutí Bezpečnostnej rady premiér Robert Fico.

9:54 Podľa ministerstva vnútra začali radikáli porušovať prímerie a v oblasti kyjevskej ulice Institutskaja strieľajú na bezpečnostné jednotky s cieľom dostať sa k budove parlamentu.


Budú hlasovať o právomociach

9:48 Poslanci budú hlasovať o obnovení ústavy z roku 2004, ktorá obmedzuje prezidentské právomoci v prospech parlamentu. Ide o súčasť dohody medzi opozíciou, prezidentom a Európskou úniou.

Parlament by mal mať v prípade schválenia právomoc menovať vládu. Na programe je aj nový dekrét o amnestii.

9:45 Poľský premiér Donald Tusk vyhlásil, že existujúca dohoda nemusí nevyhnutne znamenať koniec krízy a násilností. "Je východiskom, ale pri predpovedaní konca konfliktu by som bol opatrný."

9:41 Šéf parlamentu Volodymyr Rybak otvoril dnešnú schôdzu a podpísal vo štvrtok dohodnuté stiahnutie policajtov, koniec protiteroristickej operácie, vyšetrenie úmrtí, odškodnenie obetí a prepustenie väznených demonštrantov.

9:33 Združenie Človek v ohrození vyhlásilo zbierku SOS Ukrajina - peniaze môžete poslať na účet 2666520298/1100, Tatra banka, s textom SOS Ukrajina alebo prostredníctvom aplikácie Viamo na telefónne číslo 0907 369 399.

9:27 Ministri vnútra krajín V4 sú v súvislosti s udalosťami na Ukrajine v telefonickom kontakte a v nadchádzajúcich dňoch sa majú stretnúť, povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

9:21 Ministerstvo vnútra potvrdilo, že demonštranti v noci prepustili na slobodu asi 70 policajtov.

9:20 Ochranka nepúšťa na Námestie nezávislosti žiadnych opitých ľudí.

8:36 Na Majdane sa podľa agentúry Ukrinform nachádza niekoľko desiatok tisíc ľudí a ďalší stále prichádzajú.

8:35 Ministerstvo vnútra informovalo, že pri zrážkach zahynulo šestnásť členov bezpečnostných zložiek.

8:19 Šéfovia nemeckej a poľskej diplomacie Steinmeier a Sikorski plánujú v piatok ešte jednu schôdzku s Janukovyčom.

Ruský denník Komsomolskaja pravda dnes vyšiel s titulkou:
"Po obsadení Ukrajiny banderovci mieria na Rusko"

Riziko bankrotu sa zvyšuje

8:01 Podľa prezidentskej kancelárie by mala vláda s opozíciou a európskymi ministrami o 11:00 SEČ podpísať dohodu o ukončení krízy.

7:45 Riziko bankrotu Ukrajiny sa zvyšuje. Ratingová agentúra S&P druhýkrát za tri týždne znížila úverové hodnotenie krajiny.

7:42 Kyjevské metro je z väčšej časti v prevádzke, s výnimkou dvoch zastávok pri Námestí nezávislosti.

7:42 Nočné rokovania európskych ministrov s opozíciou a prezidentom sa skončili. Ich výsledok nie je známy. Ďalšie kolo rozhovorov sa podľa agentúry Reuters začne onedlho.

7:40 Janukovyč musí odstúpiť ešte predtým, než vypukne občianska vojna, vyhlásil Vladimir Kličko, boxerský šampión a brat jedného z ukrajinských opozičných lídrov Vitalija. "Správa sa ako terorista. Ak bude pokračovať v tom, čo robí, definitívne pôjde po stopách Kaddáfího"

7:09 Podľa ministerstva zdravotníctva stúpol oficiálny počet obetí na 77.

rano.jpg

Ráno v Kyjeve stále stúpa dym, ale streľbu nepočuť. Naživo môžete sledovať tu


Rokovania sa skončili

6:22 Rokovania medzi ministrami zahraničia Poľska, Nemecka a Francúzska s prezidentom Janukovyčom, opozičnými lídrami a poslancami o riešení krízy sa blížia k záveru. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia Únie.

Server Ukrainska Pravda napísal, že rokovania prebiehali už vyše osem hodín.

6:15 Demonštranti na majdane v noci povolili zajatým policajtom opustiť hlavný tábor protestujúcich.

6:14 Americký viceprezident Joe Biden telefonicky vyzval prezidenta Janukovyča, aby okamžite stiahol všetky bezpečnostné zložky.

"Viceprezident dal jasne najavo, že Spojené štáty sú pripravené na sankcie pre predstaviteľov zodpovedných za násilie," dodal Biely dom.

6:13 Násilie na Ukrajine musí skončiť, vyhlásil americký minister zahraničných vecí John Kerry. Ako dodal, USA "odsudzujú použitie sily proti civilistom" a požadujú, aby sa tieto bezpečnostné zložky okamžite stiahli.

Najkrvavejšie dni v moderných dejinách Ukrajiny v 10 minútach:

Námestník šéfa armády odstúpil

6:12 Ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov a ruský ombudsman Vladimir Lukin začali rokovania s predstaviteľmi ukrajinského vedenia.

6:11 Server BBC citoval spolupracovníčku prezidenta Janukovyča Hannu Hermanovú, že prezident je pripravený urobiť ústupky" v záujme opätovného nastolenia mieru.

6:10 Námestník náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády generálporučík Jury Dumansky podal demisiu na protest proti zapojeniu sa armády do konfliktu v krajine.

Prezident Janukovyč v stredu odvolal šéfa armády Volodymyra Zamanu, ktorý odmietal použitie ozbrojených síl proti občanom. Na jeho miesto vymenoval admirála Jurija Iľjina, ktorý doteraz velil námorníctvu.

6:05 Na Námestí nezávislosti bola v noci napätá atmosféra, k žiadnym potýčkam však doposiaľ nedošlo. Ľudí stále varujú, aby pre obavy z ostreľovačov nevychádzali spoza barikád.

Zdroje príspevkov: RT, Kommersant, Ukrajinská pravda, Kyiv Post, BBC, ČT 24

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 2. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 3. Po Slovensku na motorke
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Behind every successful business lies a set of skilled people
 9. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 10. Ako sa mení dynamika firiem?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 21 273
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 798
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 896
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 039
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 020
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 316
 7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 623
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 6 620
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 643
 10. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 399
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner a Tomáš Szabó v pojednávacej miestnosti Najvyššieho súdu.

Prípad vraždy Jána a Martiny posúdi Najvyšší súd.


a 1 ďalší 17 h

Do parlamentu by sa dostalo osem strán.


31m
Ilustračné foto

Je to prvý prípad zabitia človeka touto šelmou za posledných sto rokov u nás.


3 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia. Arktída sa topí výrazne rýchlejšie než zvyšok sveta.

Výskumníci priniesli 150 terabajtov dát.


TASR 8m
Na snímke zľava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, americký prezident Joe Biden a predseda Európskej rady Charles Michel.

Bidenova vláda sa teší na vzájomnú spoluprácu.


TASR 13m
V Británii zaočkovali už 30 miliónov ľudí.

Štvrtina dospelej populácie krajiny ešte nedostala ani jednu dávku vakcíny.


SITA 41m
Na Marshallových ostrovoch prebehlo v rokoch 1946 až 1958 takmer 70 testov jadrových zbraní.

Aj pobrexitová Británia chce viac jadrových hlavíc.


1 h